خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | بهترین ابزارهای معامله فارکس ⚒️ معاملات بهتر با ابزارهای معاملاتی

بهترین ابزارهای معامله فارکس ⚒️ معاملات بهتر با ابزارهای معاملاتی

ابزارهای معامله فارکس برای معاملات بهتر

معامله در بازار ارز خارجی بدون ابزار خاصی برای هر دو معامله گر تازه کار و حرفه ای چالش برانگیز است. به همین دلیل، همه معامله گران فارکس با هر سطح موفقیتی تصمیم گیری خود را با استفاده از ابزارهای معامله فارکس بهبود می بخشند. این ابزارها می توانند به معامله گران در تسهیل و تعیین نقاط ورود و خروج سودآور کمک کنند.

ابزارهای معامله فارکس می توانند به این صورت باشند که با عضویت در یک سرویس پرداخت شوند یا توسط یک کارگزار فارکس، یک ارائه دهنده پلتفرم معاملاتی، یا همانند تقویم اقتصادی توسط تعداد قابل توجهی از وب سایت های تخصصی در اخبار مالی و بازار فارکس به صورت رایگان ارائه شوند. چندین سرویس معامله ای از سیگنال فارکس نیز موجود است که نشانه های معامله را ارائه می دهند که برای معامله گران تازه کار مفید باشد.

این مقاله از سلسله مقالات آموزش رایگان فارکس است، برای دیدن سایر مقالات روی آموزش رایگان فارکس کلیک کنید.

ابزارهای معامله فارکس
ابزارهای معامله فارکس

ابزارهای معامله فارکس

ابزار به طور کلی به هر نوع وسیله، تجهیزات، یا اشیاءی اطلاق می‌شود که برای انجام یک وظیفه خاص یا انجام یک کار مشخص استفاده می‌شود. ابزارها می‌توانند از هر نوع و شکلی باشند و برای مقاصد مختلف استفاده می‌شوند.

ابزارها می‌توانند در انواع صنایع، حرفه‌ها، کشاورزی، ساختمان‌سازی، الکترونیک، پزشکی، آشپزی و غیره مورد استفاده قرار بگیرند. این ابزارها می‌توانند دستی یا برقی، سنتی یا پیشرفته، ساده یا پیچیده باشند. برخی از ابزارها شامل چکش، پیچگوشتی، ماشین حساب، کامپیوتر، تراشه‌گر، تلسکوپ، دستگاه عکاسی و غیره می‌باشند.

از ابزارها برای کمک به انجام وظایف، ساخت و تولید محصولات، نگهداری و تعمیرات، تحقیقات علمی و بسیاری از فعالیت‌های روزمره استفاده می‌شود. همانطور که در تمام این صنایع برای بهبود و راحتی کار از ابزار هایی استفاده می‌شود برای معامله فارکس هم به ابزار هایی جهت بهبود ترید نیاز داریم.

ابزارهای معامله فارکس به ابزارهایی اطلاق می‌شود که برای تجارت و سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای خارجی (فارکس) استفاده می‌شوند. این ابزارها شامل نرم‌افزارها، پلتفرم‌ها، نمودارها، اخبار و منابع دیگری هستند که برای آنالیز بازار، اجرای معاملات و مدیریت ریسک در معاملات فارکس استفاده می‌شوند.

بعضی از بهترین ابزارهای معامله فارکس در داخل پلتفرم های معاملاتی آنلاین محبوب مانند متاتریدر 4 یافت می شوند. پلتفرم های معاملاتی مانند متاتریدر 4 بسته جامعی از شاخص های فنی و همچنین قابلیت های اتوماسیون معامله را ارائه می دهند.

جزئیات در مورد برخی از بهترین ابزارهای معامله فارکس برای معامله گران در بخش های زیر بیشتر بحث می شوند. این لیست شامل ابزارهای معامله ارزی است که به صورت رایگان ارائه می شوند، و همچنین آنهایی که به وسیله اشتراک در هزینه ای مختلف از طریق وب سایت های مختلف ارائه می شوند.

 

ابزارهای آنلاین رایگان

بعضی از بهترین ابزارهای معامله فارکس برای معامله گران ابزارهای تحلیل اساسی هستند که هر کسی می تواند به آنها در اینترنت دسترسی پیدا کند، مانند تقویم اخبار اقتصادی. از آنجا که بازار ارز خارجی نسبت به شرایط اقتصادی فعلی در هر کشور منبع، تفاوت نرخ بهره و انتظارات بازار در بازار فارکس می تواند تأثیر مهمی بر سطوح نرخ تبادل داشته باشد.

ابزارهای آنلاین رایگان دیگر می توانند در بسیاری از وب سایت ها یافت شوند، و همچنین در بسیاری از پلتفرم های معاملاتی ارزی که توسط کارگزاران فارکس آنلاین ارائه می شوند، گنجانده شوند. این شامل متاتریدر 4 است که بعدها در این مقاله به تفصیل بررسی خواهد شد.

ابزارهای معامله فارکس رایگان دیگر برای معامله گران می توانند به راحتی در اینترنت در انواع وب سایت های اطلاعاتی و خبری فارکس یافت شوند. برخی از آنها برنامه های کاربردی هستند که می توانند آنلاین استفاده شوند، در حالی که برخی از آنها می توانند به صورت برگه اکسل دانلود شوند یا به عنوان توابعی برای افزایش برنامه های استاندارد جدولکاری مانند مایکروسافت اکسل وجود داشته باشند.

ابزار تقویم اخبار اقتصادی یکی از ابزارهای معامله فارکس مفید و محبوب برای معامله گران تقویم اخبار اقتصادی است. این لیست به معامله گران اطلاعات بازار آینده را در مورد داده های اقتصادی کلیدی و رویدادهای سیاسی مربوطه ارائه می دهد. این لیست معمولا زمانبندی بیانیه های سیاستی بانک مرکزی، سخنرانی های سیاستگذاران پولی و انتخابات را نیز فهرست می کند.

این مقاله برای شما مفید است:   تکنیک سوشی در زمان بازگشت قیمت | معرفی الگوی سوشی

این ابزارهای معامله فارکس به ویژه برای تحلیلگران اساسی جالب است. تقویم های اقتصادی عموما توسط کارگزاران فارکس و وب سایت های خبری مالی ارائه می شوند. آنها به طور معمول شامل فهرستی از همه انتشارات اقتصادی اساسی آینده است که بر روی ارزش ارز یک کشور تأثیر می گذارد. این اطلاعات اساسی مهم به طور معمول یک یا دو هفته قبل از انتشارهای ثبت شده در بیشتر تقویم های آنلاین در دسترس است.

بیشتر تقویم های اقتصادی منتشر شده شامل نوع انتشار است، مانند نرخ بیکاری به عنوان مثال، و همچنین نتیجه انتشارهای قبلی و انتظارات بازار برای انتشار آینده. علاوه بر این، نوع انتشار به طور کلی به صورت رمزگذاری شده ای کدگذاری می شود بسته به اینکه آیا تأثیر مهم، تأثیر متوسط، تأثیر سبک یا تأثیری ندارد.

اگر انتشار اقتصادی تأثیر کمی داشته باشد، زوج ارز معمولاً واکنش کم یا ناچیزی به انحراف از توافقات نشان می دهد، در حالی که رویداد تأثیر متوسط زوج ارز را در صورت انحراف از توافقات به میزان بیشتری حرکت می دهد. وقتی عدد انتشار به طور قابل توجهی بیشتر یا کمتر از انتظار بازار است، به خصوص در مورد مواردی با تأثیر بالا، زوج ارز مرتبط با انتشار به میزان بیشتری حرکت می کند و تجربه تغییر قابل توجهی در نوسانات بازار می کند.

 

ابزار دسترسی به خبرهای مالی

علاوه بر تقویم اقتصادی، اخبار اقتصادی توسط مجموعه‌ای از نشریات مالی منتشر می‌شود که یکی دیگر از ابزارهای معامله فارکس است. این منابع اخبار شامل نشریات مالی معتبری مانند وال استریت ژورنال، مارکت واچ، رویترز، بلومبرگ و فایننشال تایمز انگلستان، همچنین سایر منابع کمتر شناخته شده و منابع آنلاین است.

نرخ بهره نقش مهمی در ارزش ارزها دارد، به همین دلیل اخبار از بانک مرکزی هر کشور و سیاست‌گذاران پولی آن می‌تواند تأثیر قوی بر ارزش ارز یک کشور داشته باشد. گزارش‌ها از سخنرانی‌ها، کنفرانس‌های رسمی و بیانیه‌های سیاستی منتشر شده توسط این منابع، عموماً به سرعت در نشریات مالی منتشر می‌شوند و هم‌اکنون به سرعت در اینترنت نیز منتشر می‌شوند.

سایر خبرهای اقتصادی مهم که می‌تواند بر ارزش یک ارز ملی تأثیر بگذارد شامل وضعیت سیاسی کشور مربوطه، هرگونه وقوع رویدادهای زمین‌شناسی معکوس، وابستگی به یا تولید منابع طبیعی استراتژیک مانند نفت یا طلا و سطح اشتغال – فقط چند مورد را نام برد.

 

ابزار ماشین حساب پیپ

کار با مقادیر بیان شده به ارزهای خارجی ممکن است کمی گیج کننده باشد اگر فردی با سیستم ارزش‌گذاری پیپ آشنا نباشد. “پیپ” کمترین واحد معامله برای یک جفت ارز است و معمولاً ارزشی متفاوت بر اساس ارز پایه و ارز مقابله دارد.

 

ابزار ماشین حساب پیپ
ابزار ماشین حساب پیپ

 

ماشین حساب پیپ یکی از ابزاهای معامله فارکس است که به معامله‌گر امکان می‌دهد مقدار یک پیپ را براساس اندازه موقعیت خود در ارز محلی تعیین کند. معمولاً یک ماشین حساب پیپ همچنین مقدار پیپ را برای یک جفت ارز مشخص نشان می‌دهد براساس یک لات استاندارد 100,000 واحد، لات کوچک 10,000 واحد و لات میکرو 1,000 واحد.

به عنوان مثال، یک جفت ارز اصلی مانند جفت یورو / دلار به طور معمول با دلار آمریکا برای هر یورو بیان می‌شود. اگر این جفت ارز در 1.0000 معامله شود، ارزش یک پیپ یا 0.0001 دلار آمریکا / یورو برای یک لات استاندارد 100,000 یورو، 10.00 دلار آمریکا خواهد بود.

برای استفاده از ماشین حساب پیپ، معامله‌گر فقط باید جزئیات موقعیت خود را شامل ابزار یا جفت ارز، اندازه معامله، مقدار ارز در حساب و پارامترهای ضربه و اندازه موقعیت وارد کند. سپس ماشین حساب پیپ ارزش پیپ هر موقعیت را در ارز مورد نظر معامله‌گر محاسبه می‌کند.ابزار ماشین حساب پیپ یکی از ابزارهای معامله فارکس بسیار مفید است برای پیگیری ارزش موقعیت‌ها در حساب.

 

ابزار همبستگی ارز

از آنجا که بازار ارز خارجی از چندین جفت ارز تشکیل شده است، همبستگی‌های قابل شناسایی و قابل محاسبه بین ارزها وجود دارد که ممکن است مثبت یا منفی باشد و همبستگی‌ها به طور معمول در برخی از جفت‌ها بیشتر واضح است.

به عنوان مثال، فرانک سوئیس در کلیه زمان‌ها یک همبستگی مثبت با یورو دارد. بنابراین، USD / CHF بیشتر اوقات یک همبستگی منفی یا معکوس با EUR / USD دارد، که به این معنی است که این دو جفت ارز به طور معمول به سمت‌های مخالف حرکت می‌کنند.

این مقاله برای شما مفید است:   بی تفاوتی نسبت به ریسک چیست؟ و چه عواقبی دارد؟

دو جفت ارز که تاریخچه‌ای از همبستگی مثبت داشته‌اند، اگرچه این همبستگی در دوره‌ی اخیری پس از رویداد برکزیت کمی ضعیف شده است، EUR / USD و GBP / USD هستند. این دو جفت ارز قبل از اعلام برکزیت یک همبستگی مثبت بسیار قوی داشتند، اما اکنون یک همبستگی مثبت ضعیفتر دارند.

ابزار همبستگی ارزها
ابزار همبستگی ارزها

ماتاف ابزاری برای همبستگی ارز ارائه می‌دهد که در بین بسیاری از معامله‌گران فارکس محبوب است. ابزار همبستگی ارز را می‌توان همچنین در وب سایت‌های بروکرهای آنلاین مختلف یافت و به طور کلی بدون هزینه ارائه می‌شود. همبستگی‌ها به صورت دقیق لیست می‌شوند و می‌توانند به صورت دسته‌بندی شده نیز کد شوند. لیستی از بازه‌های همبستگی ممکن از -1.0 یا +1.0 در زیر نشان داده شده است:

 • -1.0 همبستگی معکوس کامل را نشان می‌دهد.
 • -0.8 همبستگی معکوس بسیار قوی را نشان می‌دهد.
 • -0.6 همبستگی معکوس قوی را نشان می‌دهد.
 • -0.4 همبستگی معکوس متوسط را نشان می‌دهد.
 • -0.2 همبستگی معکوس ضعیف را نشان می‌دهد.
 • 0.0 هیچ همبستگی، جفت به صورت تصادفی حرکت می‌کند.
 • +0.2 همبستگی مثبت بسیار ضعیف را نشان می‌دهد.
 • +0.4 همبستگی مثبت ضعیف را نشان می‌دهد.
 • +0.6 همبستگی مثبت متوسط را نشان می‌دهد.
 • +0.8 همبستگی مثبت قوی را نشان می‌دهد.
 • +1.0 همبستگی مثبت کامل را نشان می‌دهد.

برای ایجاد جدول همبستگی، همبستگی هر ارز با سایر ارزها برای یک یا چند دوره تاریخی محاسبه می‌شود و در جعبه‌ای که در جدول تقاطع قرار دارد قرار می‌گیرد. به عنوان یک ویژگی اضافی، بسیاری از جداول همبستگی جعبه‌های محاسبه شده خود را به رنگ می‌کنند که به عنوان مثال، قرمز همبستگی معکوس کامل و آبی همبستگی مثبت کامل است و بقیه از رنگین‌کمان در میان این همبستگی‌های انتهایی را به ترتیب تخصیص می‌دهند.

ابزار مقایسه اسپرد بروکر

یکی از مهمترین مواردی که معامله‌گران حساس به اسپرد قبل از انتخاب یک بروکر فارکس معمولاً مورد بررسی قرار می‌دهند، اسپردهای معاملاتی معمولی آنها است. معامله با اسپرد کم همیشه توسط معامله‌گران ترجیح می‌شود، زیرا ورود و خروج از موقعیت‌ها هزینه‌های قابل توجهی را کاهش می‌دهد اگر معامله‌گر بتواند معاملات خود را با نرخ ارز بهتری که معمولاً توسط اسپرد کمتری ارائه می‌شود، اجرا کند.

در مقابل، اسپرد گسترده هزینه معامله را افزایش می‌دهد و معامله‌گران کوتاه‌مدت مانند اسکالپرها که با گرفتن موقعیت‌هایی که قصد دارند به زودی یک سود کوچک بدست آورند، را به شدت محدود می‌کند.

یکی از ابزارهای معامله فارکس مهم و موثر ابزار مقایسه اسپرد است که یک وب سایت معمولاً اسپردهایی را که بروکرها بر روی جفت‌های ارزی اصلی نقل قول می‌دهند نشان می‌دهد، گاهی اوقات جدا شده برای جفت‌های دلار آمریکا، یورو، پوند، و غیره.

بسیاری از وب سایت‌های مقایسه اسپرد به مرورگر اجازه می‌دهند با استفاده از فیلترهای جفت ارز، جلسه یا بازه زمانی، معامله‌گر را در شناخت بروکری که اسپردهای معاملاتی رقابتی‌تری ارائه می‌دهد، یاری می‌کنند. برخلاف بیشتر ابزارهای معامله فارکس طراحی شده برای معامله‌گران فارکس، مقایسه اسپردهای بروکر تا حدی بی‌اهمیت می‌شود چون پس از انتخاب یک بروکر برای عملیات، تعویض بروکر فارکس ممکن است به دلایل مختلفی ناراحت کننده باشد.

 

ابزار تبدیل‌کننده ساعت فارکس

بازه‌های زمانی که یک معامله‌گر برای فعالیت در بازار فارکس انتخاب می‌کند، اختلاف قابل توجهی در سود خالص او ایجاد می‌کند. مراکز معاملاتی اصلی جهان نیویورک، توکیو، لندن و سیدنی هستند که همگی در مناطق زمانی مختلف عمل می‌کنند.

ساعات کاری این مراکز معاملاتی نیز به شدت همپوشانی دارند، با باز شدن بازار در سیدنی در روز یکشنبه ساعت 5 عصر به وقت نیویورک و بستن در روز جمعه ساعت 5 عصر به وقت نیویورک. نشان دادن زمان‌هایی که بازار فارکس در طول یک دوره 24 ساعته در مراکز مالی مختلف در سراسر جهان باز است، ابزار مفیدی برای معامله‌گر است.

این به ویژه درست است زیرا زمان‌هایی که بازارها همپوشانی دارند، معمولاً زمانی است که معاملات فارکس فعال‌تر و بازار مایع‌تر است. فعالیت معاملاتی، نقدینگی و نوسانات بازار سه عنصر مهمی هستند که برای معامله موثر به یکی از ابزارهای معامله فارکس مالی نیاز دارد.

این مقاله برای شما مفید است:   رابطه تحصیلات با فعالیت در بازار مالی

 

ماشین حساب نوسانات فارکس

همانطور که ذکر شد، یکی از مهمترین عوامل مورد نیاز برای معامله موفق، نوسانات بازار است. جفت‌های ارزی که محدوده معینی دارند، معمولاً بهترین جفت‌های ارز برای معامله نیستند.

اما محاسبه نوسانات روی جفت‌های ارز کاری ساده نیست و با توجه به تعداد جفت‌های ارزی که برای معامله در دسترس است، بهتر است محاسبه نوسانات را به یک کامپیوتر به درستی برنامه‌ریزی شده بسپارید. یک ماشین حساب نوسانات فارکس معمولاً اطلاعات نرخ ارز تاریخی را می‌گیرد و نوسانات ضمنی هر جفت ارز را به صورت زمان واقعی تعیین می‌کند.

یک ماشین حساب نوسانات فارکس خوب همچنین نوسانات تاریخی را به بازه‌های زمانی مختلف مانند 1 هفته، 1 ماه، 3 ماه و 1 سال تقسیم می‌کند. این به معامله‌گران کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا نوسانات یک گزینه – و بنابراین قیمت آن – در مقایسه با نوسانات تاریخی بالا یا پایین است.

همچنین می‌تواند به معامله‌گر در انتخاب جفت‌های ارز با بیشترین نوسانات در زمانی که بیشترین نوسانات را دارند کمک کند، زیرا نوسانات بیشتر معمولاً منجر به فرصت‌های معاملاتی بیشتر می‌شود.

از سوی دیگر، یک معامله‌گر می‌تواند تصمیم بگیرد حجم موقعیت‌ها را در جفت‌های ارز با نوسانات بالاتر کاهش دهد تا خطر را به عنوان بخشی از استراتژی کلی مدیریت پول و ریسک خود کاهش دهد.

 

ابزار پلتفرم های معاملاتی فارکس

متاتریدر 4 بدون شک یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین فارکس و یکی از مهم‌ترین ابزارهای معامله فارکس است. این پلتفرم جامع دارای ویژگی‌هایی است که برای معامله‌گران فارکس ضروری هستند.

ابزار متاتریدر 4
ابزار متاتریدر 4

همانطور که در شکل نشان داده شده است، پلتفرم معاملاتی شامل یک قابلیت تحلیل فنی کامل است که به معامله‌گران امکان می‌دهد ارزها را به صورت زمان واقعی نمودار کشیده و انواع مختلفی از نوسان سنج‌ها و نشانگرهای فنی دیگر را بر روی آنها اعمال کنند. همچنین دارای یک عملکرد معاملاتی کاملاً یکپارچه است که امکان معامله زوج‌های ارزی را مستقیماً از نمودارها فراهم می‌کند.

یکی از مزایای بزرگ دیگر متاتریدر 4 این است که می‌توان از آن برای معامله با اکثر کارگزاران آنلاین فارکس استفاده کرد و دارای یک جامعه گسترده از معامله‌گرانی است که اگر کاربر با مشکلاتی روبرو شود، می‌توانند به او کمک کنند. معاملات خودکار و نرم‌افزار “مشاور حرفه‌ای” نیز توسط متاتریدر 4 پشتیبانی می‌شوند. علاوه بر این، به کاربر امکان می‌دهد تا پارامترهای خود را برای نشانگرهای آماده و سفارشی خود تعیین کند. MT4 همچنین قابلیت معامله با کلاسهای دارایی دیگری که توسط کارگزاران آنلاین آنها پشتیبانی می‌شود، از جمله فلزات، محصولات انرژی و شاخص‌های سهام را نیز ارائه می‌دهد.

یک حساب آزمایشی به راحتی در متاتریدر باز می‌شود و این می‌تواند به معامله‌گر فرصتی برای آزمایش زنده و آزمون بازگشتی استراتژی‌های خود را از طریق قابلیت تست تاریخی پلتفرم بدهد. بدون شک، متاتریدر 4 یکی از کامل‌ترین و مفیدترین ابزارهای معامله فارکس است و می‌توان آن را به صورت رایگان از وبسایت توسعه دهنده آن دریافت کرد.

 

نگهداری یک ژورنال تجاری

نگهداری یک سابقه و ژورنال معاملاتی دقیق یک راه ارزشمند برای یادگیری از معاملات شماست. داشتن یک سابقه ثبت شده از هر معامله، دلیل شروع آن و دلیل لغو معامله می‌تواند برای معامله‌گران برخی از بینش‌های ارزشمند درباره عادات معاملاتی خود ارائه کند.

همچنین، نگهداری سابقه تمامی معاملات به معامله‌گر کمک می‌کند تا معاملات خود را بهبود بخشد و بهبود بخشد. یادگیری از اشتباهات و بررسی راه‌های جلوگیری از آنها در آینده تنها برخی از مزایای نگهداری یک ژورنال تجاری است.

 

نتیجه

بیشتر ابزارهای معامله فارکس مورد بررسی در این مقاله به راحتی می‌توانند آنلاین به دست آورده شوند، برخی از آنها از طریق کارگزاران فارکس و وبسایت‌های خبری، در حالی که برخی از آنها می‌توانند از وبسایت توسعه دهنده‌ای مانند متاتریدر 4 دانلود شوند.

معامله به طور مداوم و سودآور در بازار فارکس ممکن است یک چالش باشد و واقعیت این است که بیشتر معامله‌گران خرده‌فروشی در بازار سود نمی‌کنند. با این حال، با یک برنامه معاملاتی جامع، ابزارهای معامله فارکس موثر و دانش کافی در بازار ارز، شانس موفقیت شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

 

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا