بازار فارکس 📊 شرکت کنندگان اصلی بازار فارکس چه کسانی هستند؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 اکتبر 2023
به عنوان بزرگترین بازار مالی جهان، بازار ارز خارجی به راحتی با سایر بازارها از جمله بازارهای سهام، بانک و کالا به طور قابل توجهی فاصله می‌گیرد. بازار ارز شامل معاملات در جفت ارزهای فارکس نقدی، قراردادهای آتی ارز، آپشن‌های ارزی خارج از بورس و آپشن‌های معامله‌شده در آتی ارز است. علاوه بر بازارهای مشتقه، بازار فارکس از سه بخش اصلی تشکیل شده است: بازار بین بانکی، بازار خرده‌فروشی و بازار فیوچرز. هر یک از این بخش‌ها نیز چندین نوع شرکت‌کننده بازار دارد که عمدتاً از آن بخش برای انجام معاملات ارز استفاده می‌کنند. در ادامه ابتدا توضیح مختصری نسبت به بازار فارکس خواهیم داد سپس هر بخش از بازار ارز را شرح خواهیم داد و نام برخی از معامله‌گران و مؤسسات مالی که در هر بخش بازار خاص به خود یک نام ساخته‌اند، را اشاره خواهیم کرد.  

آشنایی با بازار فارکس

بازار فارکس (بورس ارز خارجی) یک بازار بین‌المللی است که در آن ارزهای مختلف جهان خرید و فروش می‌شوند. فارکس، کوتاه شده Foreign Exchange به معنای تبادل ارز خارجی است. بازار فارکس بزرگترین بازار مالی جهان است و هر روز حجم بالایی از معاملات در آن انجام می‌شود. ارزهای مختلف در بازار فارکس توسط شرکت‌ها، بانک‌ها، سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و حتی افراد عادی خرید و فروش می‌شوند. معاملات در بازار فارکس 24 ساعت در روز و 5 روز در هفته انجام می‌شود. این بازار تقریباً همیشه باز است، زیرا دسترسی به آن در سراسر جهان به وسیله اینترنت وجود دارد. مهمترین مراکز مالی در بازار فارکس شامل بورس‌های نیویورک، لندن، طوکیو و سیدنی هستند. بازار فارکس به عنوان یک بازار دیگر برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. معامله‌گران در این بازار در تلاشند تا از نوسانات قیمتی ارزها سود ببرند. به طور کلی، معاملات در بازار فارکس بر اساس پیش‌بینی‌ها و تحلیل‌های مرتبط با اقتصاد و سیاست‌های کشورها صورت می‌گیرد. معاملات در بازار فارکس در قالب جفت‌های ارزی انجام می‌شود. به عنوان مثال، جفت ارزی EUR/USD به ارز یورو نسبت به دلار امریکا اشاره دارد. در حین معاملات، معامله‌گران در تلاشند تا با خرید یک ارز و فروش دیگری، از تغییرات قیمتی بین این دو ارز سود کسب کنند.
بازار فارکس

بازار فارکس

بازار بین بانکی فارکس

بازار بین بانکی فارکس یا OTC شامل یک گروه غیررسمی و بیشتر بدون نظارت از نهادهای مالی است که ارزها را با یکدیگر معامله می‌کنند و نرخ تبادل را به مشتریان اعلام می‌کنند. در بازار بین بانکی، عبارت "سازنده بازار" به طور معمول به نهاد مالی بزرگی اشاره دارد که نرخ‌ها را برای دیگران تعیین می‌کند، و همچنین به فردی که در چنین نهادی کار می‌کند و به صورت شخصی مسئول تعیین چنین نقل قول‌هایی است. نهادهای مالی بزرگتر معمولاً به عنوان سازندگان بازار عمل می‌کنند که نقل قول‌های نرخ فارکس را به یکدیگر، کارگزاران بین بانکی و مشتریان ارائه می‌دهند. در مقابل، نهادهای مالی کوچکتر، شرکت‌ها، مدیران صندوق و افراد با دارایی خالص بالا که در بازار بین بانکی شرکت می‌کنند، به عنوان مشتریان سازندگان بازار بزرگ عمل می‌کنند. اگرچه خدمات و بازارهای الکترونیکی معاملات فارکس در دسترس هستند، اما به طور عمده توسط خود سازندگان بازار استفاده می‌شوند، در حالی که کارگزاران بین بانکی فارکس به طور اصلی معاملات را به صورت شفاهی از طریق تلفن و جعبه تماس با سازندگان بازار مذاکره می‌کنند. بیشتر مشتریان این نهادهای مالی بزرگ نقل قول‌های فارکس را از سازندگان بازار دریافت می‌کنند با تماس تلفنی به میز معاملاتی مشتری نهاد مالی بزرگی که سازنده بازار در آن کار می‌کند. سپس کارشناس خدمات مشتری درخواستی را به صورت شفاهی از سازنده بازار در جفت ارز مربوطه که در میز معاملاتی فعالیت می‌کند، می‌خواهد. معاملات فارکس عموماً با استفاده از خطوط اعتباری انجام می‌شوند که نهادهای مقابل به یکدیگر ارائه می‌دهند، نه بر اساس مبنای مارجین.  

شرکت‌کنندگان اصلی بازار فارکس

لیست زیر برخی از جزئیات اضافی در مورد شرکت‌های اصلی بازار ارز خارجی فعال در بازار بین بانکی فارکس را نشان می‌دهد: سازندگان بازار بین بانکی - این‌ها به طور معمول بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بزرگ هستند که نقل قول‌های ارز خارجی را به سایر سازندگان بازار و برخی از مشتریان بزرگتر ارائه می‌دهند. کارگزاران بین بانکی فارکس - این‌ها به عنوان واسطه‌گری برای ترتیب معاملات فارکس بین سازندگان بازار بین بانکی عمل می‌کنند. آن‌ها معمولاً خدمات تلفنی و خدمات جعبه تماس را ارائه می‌دهند که یک فرد در آن نقل قول‌های شفاهی برای نرخ فارکس در جفت ارزهای اصلی فراهم می‌کند. کارگزاران الکترونیکی بین بانکی فارکس - این‌ها شامل خدمات بروکراژ الکترونیکی EBS و خدمات دیلینگ تامسون رویترز هستند. هر دوی آن‌ها پلتفرم‌های بروکراژ الکترونیکی را برای مقابله‌کنندگان بین بانکی برای استفاده فراهم می‌کنند. بانک‌های مرکزی - این نهادهای مالی ملی هستند که نظارت بر ارز و مدیریت ارز بخشی از کشورهای خود را بر عهده دارند. آن‌ها رزروهای ارزی را حفظ می‌کنند و می‌توانند در بازار فارکس به دفاع یا ضعف ارز ملی خود دخالت کنند. مثال‌ها عبارتند از: بانک فدرال رزرو، بانک‌های انگلستان، ژاپن و کانادا، بانک‌های رزرو استرالیا و نیوزیلند، بانک ملی سوئیس و بانک مرکزی اروپا. نهادهای مالی کوچکتر - این‌ها شامل بانک‌های کوچکی هستند که ممکن است برای خودشان در حال معامله فارکس باشند یا معاملات را به نمایندگی از مشتریان انجام دهند، همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری. هر کدام از آن‌ها به طور معمول به عنوان مشتریان سازندگان بازار عمل می‌کنند. صندوق‌های حوزه - این صندوق‌ها معامله‌گرانی را استخدام می‌کنند که به طور فعال در بازار فارکس شرکت کرده و به عنوان مشتریان سازندگان بازار بزرگ عمل می‌کنند. برخی از صندوق‌های حوزه معاملات را به صورت خودکار و بر اساس الگوریتم انجام می‌دهند. شرکت‌های چندملتی - این شرکت‌ها در کسب و کار معامله فارکس نیستند، اما به طور معمول ریسک‌های ارزی را که به دلیل فعالیت‌های تجاری اصلی‌شان بوجود می‌آیند، محافظت و مدیریت می‌کنند. افراد با دارایی خالص بالا - این معامله‌گران ارز شخصی هستند که به اندازه کافی قابل اعتماد و به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند معاملاتی را با میز معاملاتی نهاد مالی سازنده بازار انجام دهند. برخی از این افراد ریسک‌های ارزی شخصی را که ممکن است از داشتن دارایی در خارج کشور به وجود بیاید، محافظت می‌کنند، در حالی که دیگران از چالش معامله فارکس برای کسب سود لذت می‌برند.  

بزرگترین بازیکنان بازار بین بانکی

بزرگترین تجار بازار ارز که در بازار مالی بین‌بانکی بازار فارکس فعالیت می‌کنند، معمولاً در بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری بزرگ کار می‌کنند. آن‌ها با ارائه قیمت‌های خرید و فروش به مشتریان و همچنین پیش‌بینی برای حساب‌های تجاری خود، نقدینگی قابل توجهی را به بازار ارز ارائه می‌دهند. بعضی از نام‌های بزرگ در میان این بازیکنان بزرگ بازار ارز شامل: دویچه بانک، UBS، سیتی گروپ، بانک آمریکا، گولدمن ساکس و HSBC است.  

بزرگترین تجار ارز خارجی

با توجه به اندازه بزرگ، نقدینگی قابل توجه و استحکام نسبی آن، بازار فارکس تعدادی از تجاران با دارایی بالا، تجار بانکی خاص و اپراتورهای صندوق سرمایه‌گذاری را که با معامله ارزها به صورت احتمالی ثروت زیادی کسب کرده‌اند، جذب کرده است. بعضی از نام‌های مشهور در میان این غول‌های تجارت ارز شامل: جورج سوروس - یک مشاور ارز با دارایی بیلیونر و خیریه‌دان که با شرط‌بندی علیه انگلیس موفق شد بانک انگلیس را "شکست" دهد و باعث تخریب پوند استرلینگ در نظام نرخ ارز ثابت شده شده و خروج آن از این سیستم شود. بیل لیپشوتز - یک تاجر فارکس معروف، ریاضیدان و کارشناس مالی که گفته می‌شود در یک سال تنها بیش از ۳۰۰ میلیون دلار با معامله ارزها کسب کرده است. استنلی دراکنمیلر - شاگرد سوروس، دراکنمیلر مدیریت سرمایه دوکین که به تجارت ارز می‌پردازد، را تأسیس کرد. اندرو کریگر - به عنوان یک تاجر جوان در بانکرز تراست، او به شهرت رسید زیرا برای دلار نیوزیلند بزرگ شرط بندی کرد و ۳۰۰ میلیون دلار برای بانک خود به دست آورد. سپس برای صندوق مدیریت سوروس کار کرد و در حال حاضر از طریق مدیریت سرمایه نورثبریج فعالیت می‌کند. هر یک از تجار ارز خارجی مذکور از زمینه تحصیلی متفاوتی برخوردارند، اگرچه بسیاری از آن‌ها برای جورج سوروس کار کرده‌اند که به نظر می‌رسد واقعاً می‌داند چه چیزی باعث موفقیت یک تجار ارز می‌شود و به ندرت توانایی خاصی دارد که آن را به تجار باهوشی که برای او کار می‌کنند، انتقال دهد.  

بازار خرده‌فروشی فارکس

بازار خرده‌فروشی فارکس اصولاً از تجاران فردی تشکیل شده است که با استفاده از سرمایه نقدی که در یک حساب معاملاتی با یک کارگزار فارکس آنلاین با استفاده از یک پلتفرم معاملاتی الکترونیکی مانند متاتریدر، معامله می‌کنند. علاوه بر تجار فردی، شرکت‌کنندگان بازار خرده‌فروشی نیز شامل گردشگران، مسافران و دانشجویانی هستند که در خارج از کشور محل تولد خود مسافرت یا تحصیل می‌کنند. بیشترین تعداد شرکت‌کنندگان بازار خرده‌فروشی فارکس معمولاً ارزها را آنلاین از طریق یکی از کارگزاران فارکس آنلاین و کارگزاران معرفی شده معامله می‌کنند. این شرکت‌کنندگان معمولاً با مقادیر کوچکی معامله می‌کنند که می‌تواند از میکرو تا لات استاندارد متغیر باشد، و حجم لات استاندارد معمولاً شامل ۱۰۰٬۰۰۰ واحد از ارز پایه در یک جفت ارز است.  

شرکت‌کنندگان اصلی بازار خرده‌فروشی فارکس

درصد زیادی از بازار خرده‌فروشی فارکس توسط تجار فردی تشکیل شده است که موقعیت‌های نسبتاً کوچکی را در حساب‌های مارجین کارگزار فارکس آنلاین خود به عهده می‌گیرند. با این حال، با توسعه تکنولوژی معاملات آنلاین، بازار خرده‌فروشی فارکس به طور نمایی رشد کرده است، اما هنوز هم تنها یک بخش کوچکی از حجم کل معاملات فارکس را تشکیل می‌دهد. در زیر، اصلی‌ترین بازیگران در بازار خرده‌فروشی فارکس لیست شده‌اند: کارگزاران آنلاین فارکس - بازار کارگزاری آنلاین فارکس در چند سال اخیر شکوفا شده است و در حال حاضر صدها کارگزار فارکس در سراسر جهان فعالیت می کنند. این کارگزاران در بازار عرضه و تقاضا یا OTC فعالیت می کنند و تحت قوانین مشابه بازارهای مالی دیگر قرار ندارند. چندین نهاد نظارتی مانند مقام مالیاتی بریتانیا یا FCA و کمیسیون بورس و اوراق بهادار قبرس یا CySEC در اتحادیه اروپا نظارت بر کارگزاران آنلاین فارکس مستقر در اروپا دارند. معرفی کنندگان کارگزار - یک معرفی کننده کارگزار یا IB در واقع یک نماینده است که مشتریان جدید را به یک کارگزار فارکس معرفی می کند. برای ارسال مشتریان به کارگزار فارکس، معرفی کننده کارگزار هزینه ای دریافت می کند که معمولاً بخشی از پخش دلال یا کمیسیونی است که توسط کارگزار فارکس دریافت می شود. برخی از کشورها مانند ایالات متحده، بر اساس قانون، معرفی کننده کارگزاری باید یک شرکت منظم شده باشد. برای فعالیت یک معرفی کننده کارگزار در ایالات متحده، باید توسط انجمن آینده های ملی منظم شده باشد تا از ساکنان ایالات متحده دعوت کسب کند. با این حال، هیچ الزامی در اتحادیه اروپا وجود ندارد. تاجران خرده‌فروشی فارکس - این قسمت از بازار فارکس متشکل از همه مشتریان کارگزاران خرده‌فروشی فارکس است که شامل مشغول به تخمین زدن و معامله کردن به مقیاس کوچک تا بزرگ است. این تاجران معمولاً مشغول به تخمین زدن تغییرات کوتاه مدت در جفت های ارزی برای کسب سود هستند. تعداد تخمین زنندگان معمولاً همزمان با افزایش نوسانات بازار افزایش می یابد.  

بزرگترین بازیگران بازار FX خرده فروشی

تاجران خرده‌فروشی فارکس به مقدار تراکنش کوچکتری نسبت به تراکنش‌های بازار بین بانکی فعالیت می کنند. اصلی‌ترین بازیگران خرده‌فروشی فارکس که به این نوع مشتریان خدمت می‌دهند، کارگزاران آنلاین فارکس هستند. جدول زیر نشان می‌دهد که بزرگترین کارگزاران خرده‌فروشی فارکس بر اساس حجم معاملات به میلیاردهای دلار اندازه‌گیری شده است که برای هر کارگزار در دوره‌ای یک ماه و نیم از 1 ژوئیه 2016 شروع شده است.  
بازار خرده فروشی فارکس

بازار خرده فروشی فارکس

  این اعداد حجم معاملات به صورت گرافیکی در نمودار میله‌ای در شکل 1 در نمودار میله‌ای نشان داده شده است، در آن محور عمودی حجم معاملات در میلیاردهای دلار در هر روز معامله‌گری است.  
خرده‌فروشی فارکس

خرده‌فروشی فارکس

 

بازار معاملات فیوچرز

بازار فیوچرز بازار معاملات آتی است. قراردادهای آتی یا فیوچرز بر روی ارزها از دهه 1970 از طریق بازار بین المللی مالیاتی یا IMM بازار مرسانتایل شیکاگو قابل معامله بوده است. علاوه بر آتی‌های معاملاتی بر روی ارزها، فیوچرزهای دیگری گزینه هایی بر روی قراردادهای آتی ارائه می دهد. معامله الکترونیکی در آتی های آتی و گزینه ها می تواند در هنگام بسته بودن بازار پرداخت زنده در شیکاگو انجام شود. هر یک از قراردادهای آتی ارزهای IMM به دلار آمریکا نقل و انتقال داده می شود، بنابراین ارز پایه برای همه معاملات آتی فارکس در آن بازار است. همچنین، قراردادهای آتی برای ارزهای مختلف ارزهای مختلف دارای واحد های متفاوتی هستند. به عنوان مثال، قرارداد آتی برای پوند بریتانیا برابر با 62،500 پوند بریتانیا است، در حالی که قرارداد آتی برای یورو برابر با 125،000 واحد ارز خارجی است.   شرکت‌ها و افرادی که در بازار فارکس و فیوچرز فارکس شرکت می‌کنند، عبارتند از: بورس فیوچرز شیکاگو IMM - این موسسه در سال ۱۹۷۲ تأسیس شد و هنگام ادغام با بورس کمودیتی شیکاگو، به رأس صنعت فیوچرز فارکس قرار گرفت. علاوه بر سیستم معاملات خودکار GLOBEX که اجازه معامله در فیوچرزها در ساعات طولانی‌تر را می‌دهد، IMM همچنین معامله در سایر ابزارهای مالی مانند فیوچرزهای نرخ بهره، گزینه‌های ارزی، فیوچرزهای نرخ LIBOR و شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا را نیز ارائه می‌دهد. تاجران بازار تخصصی - این تاجران در ارائه نقدینگی به سایر تاجران و مؤسسات مالی در بازار ارز تخصص دارند. بسیاری از بانک‌های تجاری بزرگ و بانک‌های تجاری دارای تاجران بازار در بخش ارز خارجی خود هستند. اغلب تاجران بازار تخصصی پس از انجام معامله، موقعیت فارکس خود را با یک معامله نقدی دیگر، معامله آتی یا موقعیت فیوچرز تعدیل می‌کنند. تاجران تجاری - یک نمونه دیگر از تاجران همگرا، تاجر تجاری است که به طور عمده در بخش ارز خارجی یک شرکت بزرگ کار می‌کند و معاملات بین‌المللی شرکت را نظارت می‌کند، همچنین ارز خارجی را به واحد پول داخلی شرکت تبدیل می‌کند. آنها ممکن است همچنین موقعیت‌های ترجمه و قرارداد فارکس را همگرا کنند. تاجران غیرتجاری - تعداد زیادی از تاجران و شرکت‌های معامله‌گر فردی همچنین در بازار فیوچرز فارکس معامله می‌کنند، از جمله تاجران محلی IMM. این تاجران موقعیت‌های فارکس قراردادهای آتی را مانند تاجران در بازار نقدی برمی‌دارند، با این تفاوت که در بازار فیوچرز، در صورت عدم تعویق قرارداد آتی به تاریخ تحویل بعدی، می‌توانند توسط فروشنده قرارداد آتی تحویل گرفته شوند. تجارت‌گران نرخ بازی و تجارت الگوریتمیک - این تاجران اغلب سیستم‌های معاملات الکترونیکی را ایجاد یا بهره می‌برند که به صورت خودکار معامله می‌کنند یا به دنبال فرصت‌های قراردادی مطلوبی است که در یک بازار خرید و در بازار دیگر فروش می‌کنند. این سیستم‌های معاملاتی می‌توانند به سرعت معاملات بسیار بزرگی را براساس الگوریتمی که در سیستم برنامه‌ریزی شده است، به صورت خودکار انجام دهند و به بستن هر گونه شکاف سودآور بین بازارهای فیوچرز و فارکس نیز کمک می‌کنند.  

تاجران بزرگ فیوچرزهای ارز

به طور قابل توجهی، اصلی‌ترین بازیگران در بازار فیوچرز فارکس از بانک‌های تجاری بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌های مرکزی کشورهایی که ارز از آنجا نشأت می‌گیرد، تشکیل شده‌اند. بانک‌های تجاری بزرگ ممکن است از بازار فیوچرزهای ارز برای تعدیل موقعیت‌هایی که از مشتریان می‌گیرند استفاده کنند، همچنین برای ایجاد موقعیت‌های تخمینی برای تاجران فردی بزرگ و گاهی حتی برای کتاب معاملاتی بانک خود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز شناخته شده‌اند که موقعیت‌های تخمینی بزرگی در بازار فیوچرز ایجاد کرده و سپس آنها را برای بدست آوردن سودهای بزرگ یا زیانهای بزرگ لغو می‌کنند. تجارت‌گران نرخ بازی نقش مهمی در حفظ هم‌خوانی بازار نقدی فارکس و فیوچرزهای ارز با یکدیگر ایفا می‌کنند و اغلب به مقادیر بسیار بزرگی معامله می‌کنند. وقتی اختلافاتی در بازار ارز بین بازار نقدی بین‌بانکی و بازار فیوچرزهای ارز به وجود می‌آید، سازوکاری که به دلیل انتشار داده‌های اقتصادی که بسیار با انتظارات بازار متفاوت است یا رویدادهای جغرافیایی غیرمنتظره به وجود می‌آید، ممکن است در این بازارها وجود داشته باشد که برخی از تاجران باهوش به آن توجه می‌کنند و به سرعت راه‌حلی برای آن پیدا می‌کنند. وقتی چنین تفاوت‌هایی در بازار ارز بین بازار نقدی بین‌بانکی و بازار فیوچرزهای ارز به وجود می‌آید، یک نوع تجارت نرخ بازی که به طور کامل معامله نقدی را با یک قرارداد آتی تطبیق می‌دهد، نیاز به انجام یک سواپ فارکس از تاریخ تسلیم نقدی به تاریخ تسلیم قرارداد آتی در همان مقدار ارز خواهد داشت. علاوه بر این، وقتی ارز یک کشور نشان‌دهنده نوسانات شدید است یا رفتار جهت‌گیری قوی‌ای دارد که به ایجاد نقاط بالا یا پایین جدید منجر می‌شود، بانک مرکزی آن کشور اغلب در بازار فارکس فعالیت می‌کند تا بازارهای ناپایدار را آرام کند و روند بازاری منظم در موقعیت‌هایی که نوسانات بازار فارکس به سطح‌های خطرناک رسیده است، برقرار کند. فعالیت آنها ممکن است شامل مشارکت در بازار فیوچرزها و همچنین بازار نقدی با هدف برقراری استحکام و بازار منظم در موقعیت‌هایی که نوسانات بازار فارکس به سطح‌های خطرناک رسیده است، باشد.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها