نمودار کاگی (Kagi charts) در بازار فارکس ❤️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

نمودار کاگی (Kagi charts)

نمودار کاگی بر اساس قیمت عمل می کند و از محور زمان صرف نظر میکند.این نمودار نیز مانند نمودار EquiVolume افزایش حجم معاملات در بازار را بعنوان سیگنال ورود در نظر میگیرند.

معمولا این دسته از نمودارها درصد خطای کم و ریسک پایینی دارند اما همانند نمودار هیکن آشی اندیکاتور عمومی برای اعمال نمودار در متاتریدر نوشته نشده است و باید از نرم افزار متااستوک یا داشبورهای معاملاتی که در سایت های خارجی وجود دارند برای دستیابی به نمودار کاگی استفاده کرد.

البته اندیکاتور کاگی به صورت اختصاصی نوشته شده است و میتوانید با دریافت آن از بخش اندیکاتورهای سایت از نمودار کاگی در متاتریدر 4 استفاده کنید.

نمودار کاگی (kagi charts)

5/5 - (3 امتیاز)

دوره رایگان آموزش فارکس سر فصل های آموزش نمودار کاگی
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با نمودار کاگی (Kagi charts)

  به گفته استیو نیسون ، نویسنده کتاب Beyond Candlesticks ، نمودارهای کاگی در اواخر قرن نوزدهم در ژاپن اختراع شد.این نمودارها با صرف نظر از متغییر زمان تنها با تغییرات قیمت حرکت میکنند.

  نمودار کاگی از یکسری خطوط افقی و عمودی که هرکدام ممکن است نازک یا ضخیم باشند تشکیل شده است. تفسیر نمودارهای کاگی به این صورت است که هرجا خط ضخیم مشاهده می کنیم به معنای افزایش تقاضا و خطوط نازک به معنای کاهش تقاضا می باشد. اگر خطوط مرتباً بین ضخیم و نازک تغییر کند یعنی بازار رنج می باشد و نوسانات قیمت کم است. عمودی شدن خطوط نیز افزایش یا کاهش قیمت را نشان می‌دهد.

  کاگی برای پیشبینی بازگشت روند استفاده می شود.خط کاگی با یک حداقل تغییر قیمت معکوس می شود و تا زمانی که این حداقل نوسان رخ ندهد خط کاگی معکوس نشده است.تغییر قیمت برای معکوس سازی روند را میتوان عدد ثابت یا درصد تغییرات یا حتی درصد توساناتی که اندیکاتور ATRنشان میدهد تعیین کرد.برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

  نمودار کاگی Kagi charts

  تصویر بالا نمودار  S&P 500 را با نمودار کاگی نشان میدهد که مقدار نوسان قیمت مورد نیاز برای تغییر جهت کاگی 20 نقطه است.

  اگر خط کاگی در حال افزایش باشد و S&P 500 به 1951 برسد ، خط کاگی معکوس نخواهد شد تا زمانی که S&P 500 به سال 1931 یا پایین تر (20 امتیاز یا بیشتر) کاهش یابد. برعکس ، اگر خط Kagi در حال سقوط باشد و S&P 500 به 1900 کاهش یابد ، خط Kagi تا زمانی که S&P 500 به 1920 یا بالاتر (20 امتیاز یا بیشتر) پیشرفت نکند ، معکوس نخواهد شد. مثال زیر معکوس های وارونه با فلش های سبز و عکس های منفی با فلش های قرمز را نشان می دهد. آخرین مقدار Kagi (27/1951) با برچسب محور y مشخص شده است. S&P 500 اما در حال حاضر در سال 1943.89 قرار دارد که در پایین سطح بالای Kagi قرار دارد. باز هم ، تا زمانی که شاخص به زیر 1931 نرسد (20 واحد) خط کاگی برعکس نخواهد شد.

  نمودار کاگی بالا را میتوانید به صورت نمودار میله ای مشاهده کنید و با مقایسه این دو نمودار درک بهتری نسبت به میزان تغییرات نمودار کاگی داشته باشید.

  نمودار کاگی Kagi charts

  نمودار زیر نمودار Kagi فقط قیمت های روزانه S&P 500 را نشان می دهد. توجه داشته باشید که پیشرفت از 1870.85 به 1951.27 متفاوت به نظر می رسد زیرا از 15 مه تا 11 ژوئن (منطقه زرد) گسترش می یابد. خط کاگی به سادگی از تغییرات قیمت و زمان صاف بودن چشم پوشی می کند زیرا صرفاً بر اساس قیمت استوار است. این تمرکز قیمت به این معنی است که محور X (محدوده تاریخ) در نمودار Kagi متفاوت و نامنظم خواهد بود.

  . نمودار خطی یا میله ای دارای محور x یکنواخت با داده های قیمت برای هر روز است. تاریخ موجود در نمودار Kagi تغییر نمی کند تا زمانی که یک عکس معکوس ایجاد شود. اگر S&P 500 به سال 1930 سقوط کند ، که بیش از 20 امتیاز از ارتفاع کاگی فاصله دارد ، یک خط افقی کوچک در سال 1951.27 و یک خط نزولی به سال 1930 کشیده می شود. این خط جدید نشانگر تاریخ را در x تضمین می کند .

  ّبروکر فارکس ifc markets

  ّبروکر فارکس ifc markets

  خط یانگ در نمودار کاگی و خط یین در نمودار کاگی

  در تصاویر قبلی همه خطوط نمودار کاگی با یک رنگ نمایش داده شده است اما در تصویر زیر خطوط یانگ به صورت خطوط ضخیم مشکی و خطوط یین با خطوط نازک قرمز نمایش داده شده است.

  خطوط افقی در نمودار کاگی زمانی تشکیل می شود که بازار حداقل میزان نوسان قیمت را جهت تغییر جهت داشته است که قله ها یا قعرهای قیمتی کاگی را نشان می دهند.خطوط یانگ و یین در شرایط زیر تشکیل می شوند.

  • زمانی که خط کاگی از قله قبلی بالاتر رود خط یانگ تشکیل می شود.
  • زمانی که خط کاگی از قعر قبلی پایین تر رود خط ین تشکسل می شود.

  زمانی که تغییرات قیمت بتوانند از بالاترین قیمتی که قبلا نمودار کاگی لمس کرده است بالاتر رود خط یانگ به وجود می آید این خط تا زمانی که روند قیمت نتواند از پایین ترین قیمت قبلی پایین تر رود امتداد پیدا می کند.

  و بلعکس زمانی که تغییرات قیمت بتواند از پایین ترین قیمت قبل که نمودار لمس کرده است پایین تر بیاید خط یین تشکیل می شود و تا زمانی روند قیمت نتواند از بالاترین قله قبلی بالاتر رود خط یین امتداد پیدا می کند.

  به تصویر زیر توجه کنید.

  خط یانگ و خط یین در نمودار کاگی

  در نمودار تصویر بالا در پالس دوم روند قیمت از قعر قیمت در پالس قبلی پایین تر آمده است در نتیجه خط یین در نمودار کاگی با خط قرمز نازک تشکیل شده است این خط ادامه پیدا کرده است تا پالس بعدی که قیمت از قله قبل از خود فراتر رفته است و توانسته خط یانگ در نمودار کاگی را بسازد.

  در 6 فوریه 2014 یک خط یانگ امتداد یافته در کاگی تشکیل شده است.این خط یک روند صعودی قیمت را تشکیل می دهد در این روند طولانی هیچ قعر قیمتی نتوانسته است پایین تر از قعر قیمت قبل از خود را لمس کند به همین دلیل خط یانگ در یک امتداد بلند مدت شکل گرفته است.

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  دریافت سیگنال ورود از نمودار کاگی

  برای ورود به معامله در نمودار کاگی باید چند اصطلاح مخصوص این نمودار را بدانید.به گفته استیو نیسون در کاگی:

  • شانه:بالاترین قیمت یا قله قیمت شانه قیمت است.
  • کمر:پایین ترین قیمت یا قعر قیمت کمر قیمت است.
  • روند صعودی:شانه هایی که رو به بالا می روند روند صعودی را می سازند.
  • روند نزولی:کمرهایی که رو به پایین می روند روند نزولی را می سازند.
  • خط یانگ:روند صعودی قوی که کمر بالاتر از کمر قبلی است.
  • خط یین:روند نزولی قوی که هر شانه پایین تر از شانه قبلی است.

  این نویسنده بر اساس اصلاحات بالا الگوهایی را برای ورود به معامله تعریف کرده است به طور مثال ورود به معاله خرید در خط یانگ،ورود به معاله فروش در خط ین،خرید در شانه های در حال افزایش(روند صعودی)،فروش در کمرهای افتاده(روند نزولی)و برخی الگوهای دیگر که چند نمونه از آن ها را به طور مثال با نمودارهای تصاویر زیر تحلیل خواهیم کرد.

  نمودار CVS در تصویر زیر یک یک پیشرفت قیمت مداوم در اکتبر-نوامبر و یک افت قیمت در ژانویه را نشان می دهد.توجه کنید که در نمودار کاگی چگونه میتوان خطوط روند را رسم کنید.همچنین برای رسم سطوح حمایت و مقاومت میتوان از اتصال چند خط افقی کاگی(شانه ها و کمرها) در فاصله مناسب استفاده کنید.

  ["adrotate banner="3"]

  خط روند در نمودار کاگی

  در نمودار بالا از اتصال خطوط افقی کمر در یک روند افزایش روند صعودی رسم شده است میتوان با رسم دو نقطه اول روند صعودی وارد معامله خرید شده و تا زمانی که خط یک منجر به شکست روند صعودی نشده است در معاله باقی ماند.

  اگر خط افقی کمر در یک سطح قیمتی تشکیل شود سطح حمایت را تشکیل می دهند و بلعکس اگر خط افقی شانه در یک سطح تشکیل شوند سطح حمایت را می سازند.شکست یا بازگشت روند قیمت از هرکدام از این سطوح دقیقا همانند نمودار شمعی ژاپنی تحلیل می شوند و سطحی برای ورود به معامله هستند.

  تصویر زیر شکل گیری الگوهای معاملاتی را در نمودارهای کاگی نشان می دهند.

  الگوی سر و شانه در نمودار کاگی

  در تصویر بالا در ادامه یک روند نزولی با خط ین سه کف قیمت تشکیل شده است که کمر قیمت(کف قیمت) وسطی پایین تر از کمر قیمت در دو طرف آن است و دقیقا یک الگوی بازگشتی سر و شانه کف را نشان می دهد.

  چون این الگو یک الگوی بازگشتی است انتظار می روند روند قیمت با عبور از سطح مقاومت الگو صعودی شود که دقیقا روند صعودی بعد از الگو شکل گرفته است و میزان نوسان روند صعودی حداقل به اندازه سطح مقاومت تا شانه یا سر الگو است.

  این الگو یک بار دیگر نیز در قیمت بالاتر تشکیل شده است و نتیجه یکسانی را نشان میدهد و تایید میکند تحلیل الگوهای قیمتی در نمودار کاگی با نمودار شمع های ژاپنی یکسان است و به علت نمایش خجم معاملات با خطوط کاگی حتی مورد اعتمادتر نیز هستند.

  نمودار زیر تشکیل سطح حمایت و مقاومت مورب و شکست این سطوح را به خوبی نشان میدهد.

  سطوح حمایت و مقاومت در نمودار کاگی

  با اتصال کمرهای پشت سر هم  و شانه های پشت سر هم خط روند رسم می شوند که سطوح حمایت و مقاومت مورب هستند.در نمودار بالا همه این سطوح به خوبی سم شده است و شکست هر یک از سطوح کاملا مشخص است.

  در یک روند نزولی با اتصال شانه های قیمت خط روند نزولی رسم شده است و خطوط کاگی با نوسان در یک محدوده مقاومتی معتبر(سه برخورد قیمت با خط مقاومت)توانسته است از مقاومت عبور کند و روند صعودی را تشکیل دهد.تایید شکست در تغییر روند به صعودی میتواند تشکیل یک کمر قیمت بعد از شکست سطح مقاومت باشد.

  بروکر برتر اروپا در سال 2020

  نکات مهم نمودار کاگی

  نمودارهای کاگی مانند پسر عموهای ژاپنی خود ، Renko و Three Line Break ، با تمرکز بر تغییرات حداقل قیمت است. خطوط کاگی معکوس نمی شوند مگر اینکه قیمت حداقل مقدار تغییر کند.

  در نمودار کاگی شناسایی خطوط روند یا سطوح حمایت و مقاومت و یافتن الگوهای کلاسیک و تحلیل آن ها ساده است اما مانند هر نمودار دیگری باید برای هرکدام از این تحلیل ها تایید گرفت سپس وارد معامله شد.

  تایید شکست خطوط روند یا سطوح حمایت و مقاومت میتواند اصلاح قیمت ها و تایید تبدیل سطح حمایت به مقاومت یا بلعکس باشد.میتوان از دیگر روش های تحلیلی یا اندیکاتورها نیز در این نمودارها استفاده کرد.

  برای استفاده از خطوط کاگی در تحلیل تکنیکال میتوانید از داشبورهای معاملاتی موجود در سایت های خارحجی استفاده کنید اما برای معامله گران فارکس بهتر این است که اندیکاتور کاگی را دانلود و به متاتریدر 4 اضافه کنند.

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها