نمودار رنکو (Renko charts) 💹 در بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 ژوئن 2024

نمودار رنکو (Renko charts)

نمودار رنکو یکی از پسر عموهای نمودار کاگی است دقیقا به همان صورت این نمودار نیز با صرف نظر از محور زمان تنها به تغییرات قیمت وابسته است. Renko از کلمه ژاپنی Renga به معنی آجر گرفته شده است. این نمودار تغییرات قیمت را نشان می‌دهد و بنا به نظر طرفداران آن، روند‌ها را بهتر مشخص می‌کند. این نمودار نیز همانند کاگی اندیکاتور عمومی برای نمایش در چارت ندارد و برای استفاده باید از نرم افزار متااستوک یا داشبوردهای معاملاتی استفاده کنید.میتوانید اندیکاتور اختصاصی رنکو را ازهمین سایت و دیگر سایت ها دانلود کنید و به متاتریدر4 اضافه کنید.

5/5 - (4 امتیاز)
دوره آموزش رایگان فارکس سر فصل های آموزش نمودار رنکو

برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

آشنایی با نمودار رنکو (Renko charts)

نمودار رنکو با حذف تغییرات قیمت کوچک روند قیمتی را بهتر نشان می دهند در این نمودار هر بازه تغییرات قیمت به وسیله یک بلوک یا آجر به صورت زاویه 45 درجه نسبت به آجر قبلی نمایش داده می شود.حرکات افزایشی قیمت با آجرهای تو خالی و حرکات کاهشی قیمت با آجرهای توپر رنگی(معمولا مشکی) شکل میگیرد. نمودارهای خطی،میله ای یا شمعی ژاپنی دارای یکنواختی قیمت نسبت به محور زمان هستنند یعنی در بازه تنظیم شده به طور مثال روزانه به ازای هر روز یک قیمت ثبت می شود حتی اگر قیمت نسبت به روز قبل تغییری نکرده باشد.اما در نمودارهایی همچون کاگی یا نمودار رنگو که از تغییرات کوچک قیمت صرف نظر می شود این یکنواختی وجود ندارد. در نمودار رنکو باید میزان تغییرات قیمت را برای نمایش هر آجر تنظیم کرد یعنی اگر بخواهیم تغییرات قیمت 10 واحدی یا 10٪ نمایش داده شود با هر 10 واحد تغییر قیمت یک آجر صبت می شود و به ازای تغییرات کمتر از 10 واحد یا 10 درصد آجری برای قیمت ثبت نمی شود. اگر روز اول قیمت 10 واحد تغییر کند یک آجر نمایش داده می شود و روزهای دوم سوم و چهارم تغییرات قیمت به ترتیب 5 3 2 واحد تغییر باشد آجری برای ثبت قیمت نداریم تا زمانی که در روز پنجم یک تغییر 10 واحدی دیگر در قیمت رخ دهد. برای درک بهتر نوع تغییرات قیمت و ثبت هر آجر قیمتی به مثال زیر توجه کنید. نمودار رنکو (Renko charts) با استفاده از نمودار Renko 10 نقطه ای S&P 500 به عنوان مثال ، اگر S&P 500 در 1840 بود و با 9 امتیاز به 1849 می رسید ، یک آجر جدید Renko ترسیم نمی شد. اگر S&P 500 همان روز بعد به 1850 پیشرفت می کرد ، یک جدید آجر Renko ترسیم می شود زیرا کل حرکت حداقل 10 امتیاز داشت. این آجر از 1840 تا 1850 امتداد داشته و در این مثال توخالی یا سفید است. متناوباً ، اگر S&P 500 از سال 1840 تا 1830 کاهش یابد ، یک آجر جدید Renko ترسیم می شود و در این مثال جامد یا سیاه است. تغییرات قیمت در همین بازه زمانی را در نمودار میله ای تصویر زیر مشاهده می کنید و نمودارها را از لحاظ یکنواختی قیمت در محور زمان مقایسه کنید. نمودار میله ای دو نمودار فوق یک بازه زمانی شش ماهه را پوشش می دهد ، اما نمودار Renko دارای یک محور تاریخ نامنظم است و عملکرد قیمت کمتر متغیر است. این بدان دلیل است که نمودار S&P 500 Renko حرکت قیمتی کمتر از 10 واحد را نادیده می گیرد و تا زمانی که حداقل 10 واحد حرکت کند تغییر نکرده است اما نمودار میله ای تمام تغییرات قیمت را در بازه زمان ثبت می کند.
بروکر آمارکتس

بروکر آمارکتس

مشخصات نمودار رنکو (Renko charts)

این نمودار شمعی ژاپنی است که به وسیله اندیکاتور رنکو تبدیل به نمودار رنکو می شود و هر کندل در نمودار شمعی دارای 4 داده قیمت است.در اندیکاتور رنکو میتوانید تنظیم کنید که هر آجر بر اساس میزان حرکت قیمت بین قیمت باز شدن کندل تا قیمت بسته شدن کندل تشکیل شود یا تغییرات قیمت بین بالاترین قیمت کندل تا پایین ترین قیمت کندل تشبل شود. طبیعی است که در کندل استیک ها بازه تغیییرات قیمت بین بالاترین قیمت تا پایین ترین قیمت بیشتر از فاصله بین قیمت باز شدن تا بسته شدن قیمت است و پس در نمودار رنکو براساس تغییرات قیمت بین بالاترین قیمت تا پایین ترین قیمت آجرهای بیشتری میتوانند به حداقل تغییرات قیمت برسند و تشکیل شوند.
نمودار Renko
نمودار Renko
هر دو نمودار بالا در یک بازه زمانی قرار دارند و میزان تغییرات قیمت برای تشکیل هر آجر رنکو 10 واحد در نظر گرفته شده است.در تصویر دوم که تغییرات قیمت بین بالاترین قیمت تا پایین ترین قیمت برای تشکیل هر آجر محاسبه شده است کندل های بیشتری 10 واحد تغییر قیمت را داشته اند و آجر بیشتری در این نمودار شکل گرفته است.
بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

تحلیل تکنیکال نمودار رنکو

شناسایی خطوط روند و سطوح حمایت و مقاومت حتی الگوهای معاملاتی در نمودار رنکو بسیار ساده است فقط کافی است بدانید هر آجر رنکو با یک میزان نوسان کاهشی تو پر و رنگی است و هر آجر رنکو با یک میزان نوسان افزایشی تو خالی است. حال کف قیمت چند آخر تو خالی را بهم وصل کنید خط روند صعودی رسم شده است.سقف قیمت چند آجر تو پر را بهم وصل کنید خط روند نزولی رسم شده است.ترسیم خطوط روند در نمودارهای رنکو به دلیل حذف تغییرات کوچک قیمت به همین سادگی است. برای رسم سطوح مقاومت تنها کافی است چند کندل تو خالی پیدا کنید که در یک سطح قرار دارند با وصل کردن این سقف های قیمتی سطح مقاومت را رسم کرده اید و برای رسم سطوح حمایت چند کندل توپر پیدا کنید که در یک سطح قرار دارند ا وصل کردن کف قیمت آجرهای توپر سطح حمایت را رسم کرده اید. حتی میتوان الگوهای ادامه دهنده روند و بازگشتی را در نمودار رنکو به سادگی شناسایی  تحلیل کرد. باید بدانید تحلیل خط روند و سطوح حمایت و مقاومت و الگوهای معاملاتی در این نمودار هیچ تفاوتی با نمودار شمعی ژاپنی یا میله ای ندارد و چون روند قیمت با حذف تغییرات کوچک مشخص تر است تحلیل تکنیکال این نمودارها اعتبار بیشتری دارد. به تصویر  زیر توجه کنید میخواهیم تمام موارد بالا را در یک تصویر در نمودار رنکو به شما نشان دهیم. تحلیل تکنیکال نمودار رنکو در تصویر بالا سطوج مقاومت با خطوط قرمز و سطوح حمایت با خطوط سبز رسم شده اند.تشکیل یک آجر در بالای سطح مقاومت و تشکیل یک آجر زیر سطح حمایت تایید شکست سطوح و ادامه دار بودن روند قیمت است.همانور که در ماه آپریل یک سطح مقاومت قرمز رنگ در امتداد یک سطح حمایت سبز رنگ رسم شده است و نشان میدهد با عبور یک آجر رنکو از سطح مقاومت این سطح به سطح حمایت تبدیل شده است. بدون رسم خط روند صعودی یا نزولی تشخیص روند در این نمودار ساده است زیرا هر آجر در یک روند صعودی با زاویه 45 درجه بالای آجر دیگر تشکیل شده است و هر آجر در روند نزولی با زاویه 45 درجه پایین تر از آجر قبلی تشکیل شده است پس برای شناسایی روند بازار عملا نیاز به رسم خط روند قیمت نداریم. به فاصله بین ماه آگوست تا سپتامبر نمودار بالا دقت کنید یک روند کوتاه نزولی پس از یک روند بلند صعودی تشکیل شده است این روند نزولی کوتاه میتواند یک الگوی پرچم نزولی نزولی باشد که از سری الگوهای ادامه دهنده روند است.روند قیمت با شکست سطح مقاومت الگو توانسته است به صعود خود ادامه دهند و تشکیل الگوی پرچم را تایید می کند. اگر علاقه ای به تحلیل تکنیال به روش پرایس اکشن و بدون استفاده از ابزار ندارید بازهم این نمودار برای شما مناسب است زیرا تمامی ابزارهای تحلیل تکنیکال در نمودار Renko قابل استفاده است. به طور مثال در نزول قیمت در ماه سپتامبر اگر این نزول را یک اصلاح قیمت در نظر بگیریم برای یافتن پایان اصلاح قیمت میتوان از ابزار فیبوناچی استفاده کرد و دقیقا طبق ابزار فیبوناچی پایان اصلاح روند در سطح 61.8٪ بوده است که دور از انتظار نیست. اندیکاتور میانگین متحرک با دوره 10 روزه برای نمودار بالا که تغییرات قیمت براساس 10 واحد تنظیم شده است نیز تغییرات روند قیمت را به خوبی نشان داده است.

بروکر برتر اروپا در سال 2020

نکات مهم نمودار Renko

نمودارهای Renko مانند پسر عموهای ژاپنی خود (Kagi و Three Line Break) با تمرکز منحصر به تغییرات حداقل قیمت تشکیل می شوند.آجرهای رنکو به نمودار اضافه نمی شوند مگر اینکه حداقل تغییراتی که انتخاب کرده اید در قیمت رخ دهد. این نمودار بهترین نمودار برای تشخیص سطوح کلیدی حمایت و مقاومت است و میتوان به راحتی بالاترین سقف های قیمتی و پایین ترین کف های قیمتی را شناسایی کنید. آجرهای قیمت و جرکات 45درجه بسیار مفهوم تر از نمودار کاگی هستند و روندهای قیمی بهتر شناسایی می شود و اصطلاحات پیچیده کاگی در این نمودار وجود ندارد. گاهی اوقات شفافیت و وضوح نمودار باعث سهل انکاری و اعتماد کاذب می شوند به همین دلیل توصیه میکنیم از هر روش تحلیلی که در نمودار Renko استفاده می کنید حتما از روش دیگری تایید تحلیل خود را بررسی کنید و به سرعت وارد معاملات نشوید.استفاده از اندیکاتورهای میانگین متحرک یا نوسانگر و بررسی واگرایی و همگرایی برای تایید تحلیل تکنیکال روش خوبی است که معمولا خوب جواب می دهد.
ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

آواتار سید مهدی حق شناس

سید مهدی حق شناس

من سید مهدی حق شناس هستم و از سال 2008 بصورت حرفه ای در بازارهای مالی مختلف منجمله فارکس فعالیت دارم. خوشحال میشم نظرتون رو در مورد مقالات من در هر مقاله با من به اشتراک بزارین.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها