خانه | آموزش فارکس تحلیل چارت | نمودار کندل هیکن آشی (Heikin-Ashi Candle) در بازار فارکس

نمودار کندل هیکن آشی (Heikin-Ashi Candle) در بازار فارکس

نمودار کندل هیکن آشی

نمودار کندل هیکن آشی مانند نمودار کندل استیک است با این تفاوت که هر کندل هیکن آشی به وسیله داده های کندل قبلی تعریف می شود.

هیکن(Heikin) به معنای “متوسط” و آشی(Ashi) به معنی “سرعت” است پس کندل های هیکن آشی متوسط سرعت کندل ها را نشان میدهند.از این کندل ها میتوان به منظور شناسایی روند بازار،پیشبینی تغییر روند بازار و دستیابی به الگوهای تحلیل تکنیکال استفاده کرد.

برای تبدیل نمودار کندل استیک به نمودار کندل هیکن آشی میتوان به سادگی از اندیکاتور عمومی Heikin Ashi موجود در متاتریدر استفاده کرد.

5/5 – (7 امتیاز)

کندل هیکن آشی (Heikin-Ashi Candlesticks)
سر فصل های آموزش نمودار کندل هیکن آشی
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  آشنایی با کندل هیکن آشی (Heikin-Ashi Candlesticks)

  اولین گام در آشنایی و استفاده از اندیکاتور هیکن آشی به منظور شناسایی و پیشبینی روند قیمت بازار آشنایی با کندل های هیکن آشی و نوع محاسبه کندل هاست.

  از کندل استیک ها میتوان به اطلاعات چهار داده قیمت دست یافت:

  • قیمت آغازین (Open)
  • قیمت پایانی (Close)
  • بالاترین قیمت (High)
  • پایین ترین قیمت (Low)

  کندل‌های هیکین-اشی متفاوت هستند و هر کندل بر اساس اطلاعات کندل قبل خود طراحی و محاسبه می‌شود یعنی:

  • قیمت پایانی کندل هیکن-اشی: میانگینی از قیمت آغازین، پایانی، بالاترین و پایین‌ترین قیمت است.
  • قیمت آغازین کندل هیکن-اشی: میانگینی از قیمت آغازین و پایانی از کندل قبلی است.
  • بالاترین قیمت کندل هیکن-اشی: بالاترین قیمت در کندل هیکین-اشی از بالاترین قیمت، قیمت آغازین و پایانی انتخاب می‌شود که بیشترین ارزش را دارد.
  • پایین‌ترین قیمت کندل هیکن-اشی: پایین‌ترین قیمت در کندل هیکین-اشی از پایین‌ترین قیمت، قیمت آغازین و پایانی انتخاب می‌شود که کمترین ارزش را دارد.

  معضلی که در رابطه با اولین کندل هیکن آشی وجود دارد معضل مرغ و تخم مرغ است محاسبه اولین کندل هیکن آشی همیشه معضل است زیرا داده هیکن آشی از قبل وجود ندارد.بنابراین اولین داده ها را طبق قوانین بالا بانزدیک ترین کندل استیک محاسبه میکنیم.هرچند که ممکن است اولین کندل هیکن آشی مصنوعی باشد اما جای نگرانی نیست زیرا اثر کندل اول پس از 7تا 10 دوره زمانی از بین می رود.

  قوانین محاسبه داده های هیکن آشی به زبان برنامه نویسی به صورت زیر است:

  “(0)” نشان دهنده دوره فعلی است. A “(-1)” دوره قبل را نشان می دهد. “HA” به هیکن آشی اشاره دارد.

   

   The Heikin-Ashi Close is simply an average of the open, high, low and close for the current period.

  HA-Close = (Open(0) + High(0) + Low(0) + Close(0)) / 4 2.

  The Heikin-Ashi Open is the average of the prior Heikin-Ashi candlestick open plus the close of

  این مقاله برای شما مفید است:   کاربرد ابزار کانال رگرسیون راف در تحلیل تکنیکال فارکس

  the prior Heikin-Ashi candlestick. HA-Open = (HA-Open(-1) + HA-Close(-1)) / 2 3.

  The Heikin-Ashi High is the maximum of three data points: the current period’s high, the current Heikin-Ashi candlestick open or the current Heikin-Ashi candlestick close.

  HA-High = Maximum of the High(0), HA-Open(0) or HA-Close(0) 4.

  The Heikin-Ashi low is the minimum of three data points: the current period’s low, the current Heikin-Ashi candlestick open or the current Heikin-Ashi candlestick close.

  HA-Low = Minimum of the Low(0), HA-Open(0) or HA-Close(0)

   

  تصویر زیر کندل ها را در دو نمودار کندل استیک و نمودار کندل هیکن آشی نشان میدهد.برای درک بهتر کندل ها را نظیر به نظیر با هم مقایسه کنید. 

  مقایسه نمودار کندل استیک و نمودار هیکن آشی

  مطابق نمودارهای تصویر بالا در نمودار هیکن آشی چون کندل ها بر اساس متوسط سرعت قیمت شکل میگیرند گپ قیمت و الگوهای کندل استیک سنتی وجود ندارند بلکه گپ و الگوها در هم ادغام می شوند و یک کندل صعودی یا نزولی را می سازند.

  ّبروکر فارکس ifc markets
  ّبروکر فارکس ifc markets

  تفسیر و تحلیل کندل هیکن آشی

  یکی دیگر نقاط مشترک کندل استیک و کندل هیکن آشی در تو پر و تو خالی بودن کندل هاست یعنی شمعدان هایکین-آشی هنگامی که HA-Close بالاتر از HA-Open باشد توخالی است. برعکس ، شمعدان هایکین-آشی وقتی که HA-Close زیر HA-Open است ، پر می شود.

  در حالی که الگوهای شمعدانی سنتی در نمودار شمعی ژاپنی با شمعدان هایکین-آشی در نمودار هیکن آشی وجود ندارد ، نمودارخوان ها می توانند اطلاعات ارزشمندی را از این نمودارها بدست آورند. شمعدان توخالی بلند Heikin Ashi فشار شدید خرید را در طی دو روز نشان می دهد. عدم وجود سایه پایین نیز قدرت را منعکس می کند. یک شمعدان بلند و پر از Heikin Ashi فشار فروش زیادی را طی یک دوره دو روزه نشان می دهد. عدم وجود سایه بالایی نیز نشان دهنده فشار فروش است.

  شمعدان هایکین آشی کوچک یا آنهایی که دارای سایه های بالا و پایین بلند هستند ، نشان میدهند طی دو روز گذشته بازار در سردرگم بوده است زیرا این کندل ها در نمودار هیکن آشی زمانی ظاهر می شوند که در نمودار کندل استیک دو کندل توپر و تو خالی پشت هم ظاهر شوند.

  تحلیل کندل هیکن آشی

  نمودار بالا تفسیری از کندل های هیکن آشی را نشان میدهد.همانطور که مشاهده می کنید کندل های بدون بدنه با دو سایه بلند در طرفین زمانی در نمودار هیکن آشی ظاهر شده است که در نمودار کندل استیک دو کندل پر و خالی پشت هم ظاهر شده اند.(فلش آبی) این کندل ها میتوانند نشانه ای از تغییر روند بازار باشند.

  فلش های قرمز کندل های نزولی بدون سایه بالا و تو پر را نشان می دهد که نشانه یک روند نزولی قوی است.از طرفی دیگر فلش های سبز کندل های صعودی بدون سایه پایین و توخالی هستند که نشانه یک روند صعودی قوی است.

  این مقاله برای شما مفید است:   کاربرد چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال فارکس

  بروکر آمارکتس
  بروکر آمارکتس

  کندل دوجی و فرفره گردان هیکن آشی

  کندل دوجی هیکن آشی Heikin-Ashi doji ظاهری مشابه کندل دوجی کندل استیک دارد و تفسیر یکسانی نیز دارد.این کندل بدنه ندارند یا بدنه خیلی کوچک به اندازه یک خط دارد.

  کندل فرفره هیکن آشی spinning tops یک کندل با بدنه کوچک و سایه های بلند تقریبا دو تا سه برابر بدنه است که شکل مشابه فرفره را تداعی می کند.

  هر دوی این کندل ها در نمودار هیکن آشی نشانه ای از تغییر روند بازار هستند

  کندل دوجی و کندل فرفره در نمودار هیکن آشی

  هیچ وقت با دیدن اولین کندل دوجی یا فرفره بازگشت قیمت را قطعی نمیدانیم بلکه باید منتظر تایید تغییر جهت روند بازار بمانیم.

  به طور مثال اگر در پایان یک روند نزولی یک کندل دوجی ظاهر شد در جهت صعودی وارد معامله نمی شویم بلکه ابتدا باید یک سطح مقاومت رسم کنیم اگر بازگشت روند توانست از سطح مقاومت عبور کند و یک کندل صعودی در بالای سطح مقاومت باز و بسته شد تغییر روند قطعی است و میتوان وارد معامله شد.

  در تصویر زیر میتوانید مثالی از تغییر تایید شده روند بازار را پس از کندل دوجی مشاهده کنید.

  کندل دوجی هیکن آشی

  در تصویر بالا نمودار Caterpillar (CAT) در ابتدا یک روند نزولی را نشان می دهد در قیمت 100 یک کندل دوجی ظاهر شد است و انتظار می رود پس از این کندل روند بازار تغییر کند برای تایید کندل سطح مقاومت را شناسایی و رسم میکنیم که این سطح در قیمت 105 وجود دارد و روند صعودی شکل گرفته پس از کندل دوجی هیکن آشی نمیتواند از آن عبور کند در نتیجه این کندل مورد تایید نیست.

  روند نزولی ادامه پیدا کرده است و این بار کندل دوجی در قیمت 96 در نمودار هیکن آشی ظاهر شده است و کندل های صعودی پس از کندل دوجی توانسته اند از سطح مقاومتی که در قیمت 98 وجود دارد عبور کند که این بار کندل دوجی مورد تایید است و تغییر روند بازار به صعودی آغاز می شود.

  روند صعودی تا قیمت 112.5 ادامه پیدا می کند و با کمی نوسان در سطح مقاومت مجدد کندل دوجی جهت بازگشت به روند نزولی ظاهر می شود و با شکسته شدن سطح حمایت روند نزولی آغاز می شود.

  در میان روند نزولی یک کندل فرفره نیز ظاهر شده است اما چون این کندل هیچ بازگشتی به سمت سطح مقاومت نداشته است و هیچ تلاشی برای شکست سطح مقاومت شکل نگرفته است پس نمیتواند نشانه ای از تغییر روند باشد.

  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان
  بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

  الگوهای کلاسیک در نمودار هیکن آشی

  برخلاف الگوهای سنتی و تک کندل که در نمودارهای هیکن آشی کمتر دیده می شوند الگوهای کلاسیک ادامه دهنده روند یا بازگشت روند را میتوان در نمودار  Heikin Ashi دید و از آن ها جهت پیشبینی روند بازار استفاده کرد.

  این مقاله برای شما مفید است:   الگوهای بازگشتی کندل استیک در سطح مقاومت بازار فارکس

  در نمودار زیر Apache (APA) پس از یک رشته کندل هیکن آشی صعودی و تو خالی یک روند نزولی به شکل یک پرچم شکل گرفته است که سری الگوهای ادامه دهنده روند است.

  الگوی پرچم و الگوی مثلث متقارن در نمودار هیکن آشی

  روند قیمت با عبور از سطح مقاومت الگوی پرچم در جهت روند پیش از الگو ادامه پیدا کرده است تا زمانی که یک مکث قیمتی یک الگوی ادامه دهنده روند دیگر یعنی مثلث متقارن را تشکیل داده است و باز هم با شکست سطح مقاومت روند صعودی ادامه پیدا کرده است.

  نمودار بعدی مونسانتو (MON) مثالی دیگر از شکل گیری الگوهای کلاسیک در نمودار کندل هیکن آشی است.

  کانال قیمت در نمودار کندل هیکن آشی

  الگویی که در نمودار بالا تشکیل شده است در واقع یک الگوی سه بخشی است.اولین روند صعودی یک کانال قیمت را می سازد که باید یک الگوی بازگشتی باشد و روند قیمت پس از این کانال جهت اصلاح قیمت نزولی شود.در بخش دوم الگو یک کانال قیمت دیگر جهت اصلاح قیمت شکل گرفته است و به اندازه 61.8٪ روند صعودی را اصلاح کرده است و سپس از سطح مقاومت جهت تشکیل آخرین بخش الگو شکست رخ داده است.

  آخرین بخش الگوی سه بخشی یک الگوی ادامه دهنده روند است و باید در پایان روند نزولی پیش از الگو از سر گرفته شود که در پایان با کمی نوسان قیمت روند نزولی شده است.همانطور که میبینید تفسیر و تحلیل الگوهای ادامه دهنده روند و بازگشتی در نمودارهای هیکن آشی هیچ تفاوتی با نمودارهای کندل استیک ندارد.

  1
  بروکر برتر اروپا در سال 2020

  نکات مهم نمودار کندل هیکن آشی

  نمودارهای هیکن آشی تفاوت چندانی با نمودارهای کندل استیک ندارند و میتوان درست همانند نمودار کندل استیک به تحلیل و تفسیر الگوها،شناسایی روند و پیشبینی تغییر جهت روندها پرداخت با این تفاوت که چون هیکن آشی متوسط سرعت قیمت را محاسبه میکند نسبت به کندل استیک ها دقیق تر است و تحلیل در این نمودارها از اطمینان بیشتری برخوردار است.

  میتوان در کنار نمودارهای هیکن آشی از اندیکاتور ولوم جهت تایید الگوها و از اندیکاتور میانیگین متحرک و نوسان گرها جهت تایید تغییر روندها استفاده کرد.هیکن آشی نیز خود یک اندیکاتور است که میتوان از بخش custom اندکاتورهای متاتریدر فراخوانی کنید.

   

  5/5 - (7 امتیاز)
  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  عناوین مطالب
  اسکرول به بالا