استاپ هانتینگ با بازیگران بزرگ بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 ژانویه 2023
استاپ هانتینگ یکی از آن موقعیت‌هایی است که تریدرهای فارکس بسیاری را ناامید کرده است. تصور کنید با استفاده از استراتژی‌های معتبر و اندیکاتورهای مفید شرایط بازار را بررسی کرده و وارد معامله شده‌اید و برای معامله خود حد سود و حد ضرر تعیین کرده‌اید پس از ورود روند بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که ابتدا استاپ لاس شما را فعال می‌کند سپس از همان نقطه در جهت پیشبینی شما حرکت می‌کند. این شرایط همان استاپ هانتینگ است. اگر این مورد چندبار پیش بیاید و موجب از دست رفتن سرمایه زیادی بشود ممکن است تصور کنید نفرین شده‌اید یا بد شانس هستید، اما درست نیستشما تنها نقش بازیگران بزرگ بازار فارکس را دست کم گرفته اید. ما  در این بخش آموزش فارکس به شما یاد می‌دهیم استاپ هانتینگ چیست؟ چگونه این موقعیت را شناسایی کنید و چگونه از آن بگریزید. شما نباید اجازه دهید شکار بازیگران بزرگ بازار فارکس باشید بلکه باید از این موقعیت به نفع خودتان استفاده کنید.
استاپ هانتینگ

استاپ هانتینگ

استاپ هانتینگ چیست؟

استاپ هانتینگ نوعی استراتژی معاملاتی است که تلاش می کند برخی از فعالان بازار را از بازار بیرون اندازد و قیمت یک دارایی را به سطحی برساند که بسیاری از افراد در آن سطح سفارشات حد ضرر خود را گذاشته اند. فعال شدن بسیاری از حد ضررها به طور همزمان معمولاً سبب نوسانات شدید می شود و می تواند فرصتی بی همتا برای سرمایه گذارانی باشد که به دنبال معامله زدن در چنین فضایی هستند. رئوس مطالب:
  • از آنجایی که لوریج در فارکس بالا است، معامله گران بزرگ و کوچک اغلب از سفارشات حد ضرر و استاپ لیمیت استفاده می‌کنند تا از وقوع کال مارجین جلوگیری کنند یا بتوانند به طور خودکار سود ها را قفل کنند.
  • استاپ هانتینگ یکی از استراتژی های موجود در بازار فارکس است که تلاش می‌کند با سوق دادن قیمت به سطحی که بسیاری از فعالین بازار در آنجا حد ضرر خود را گذاشته اند، شرکت کنندگان بازار را از بازار بیرون کند.
  • فعال کردن حد ضررهای زیاد به طور همزمان می تواند منجر به نوسانات و تلاطم قیمت شود و فرصتی منحصر به فرد برای سرمایه گذارانی ایجاد کند که به دنبال معامله زدن در چنین شرایطی هستند.

درک استاپ هانتینگ

این نکته که در زمانی که حد ضررهای زیادی فعال می شوند قیمت یک دارایی ممکن است نوسانات شدیدی را تجربه کند، دقیقاً به همین دلیل است که معامله گران به استاپ هانتینگ روی آورده اند. تلاطم قیمت برای معامله گران نکته ای مفید است زیرا بالقوه فرصت های معاملاتی با خود به همراه می آورد. به عنوان مثال، فرض کنید سهام شرکت ABC به قیمت 50.36 دلار در حال معامله شدن است و به نظر می رسد که ای بسا پایین تر هم برود. ممکن است بسیاری از معامله گران استاپ خود را زیر 50 دلار یعنی 49.99 دلار قرار دهند تا همچنان بتوانند پوزیشن سهام خود را باز نگه داشته و از حرکت صعودی سود ببرند و در عین حال ضرر هر گونه نوسان نزولی را نیز محدود کنند. اگر قیمت به زیر 50 دلار بریزد، معامله گران انتظار هجوم سیل سفارشات فروش را دارند زیرا حد ضررهای زیادی فعال می شود. این امر باعث می شود که قیمت به سطوح پایین تر هل داده شود و به برخی از معامله گران این فرصت را می دهد که از این نزول قیمتی سود ببرند و شاید حتی در پولبک قیمت به محدوده قبلی بالاتر یک پوزیشن خرید باز کنند.

لوریج در بازار فارکس

بازار فارکس دارای بالاترین لوریج (اهرم معاملاتی) در میان تمامی بازار های مالی در جهان است. به این معنی که معامله‌گران از بروکر پول قرض می کنند و خود را در وام فرو می برند تا بتوانند پوزیشن های بزرگ‌تر بگیرند. در بازارهای سهام، مارجین استاندارد را می توان روی 2:1 گذاشت، به این معنی که یک معامله گر باید حداقل 50 دلار پول نقد وسط گذارد تا بتواند 100 دلار سهام را مدیریت کند. در اختیار معامله (آپشن)، لوریج ممکن است افزایش یابد و به 10:1 برسد، یعنی بعبارتی با 10 دلار 100 دلار را می توان مدیریت کرد. در بازارهای آتی، فاکتور اهرم به 20:1 هم حتی می‌رسد. به عنوان مثال، در یک قرارداد آتی داو جونز، معامله‌گر برای کنترل سهامی به ارزش 50،000 دلار فقط به 2500 دلار نیاز دارد. با این حال، هیچ یک از این بازارها به تلاطم و جوش و خروش بازار فارکس حتی نزدیک هم نمی‌شوند، در فارکس لوریج پیش‌فرض برای اکثر معامله‌گران 100:1 است و می‌تواند تا 200:1 افزایش یابد. این بدان معنی است که با تنها 50 دلار می توانید 10000 دلار ارز را مدیریت کند. چرا این موضوع مهم است؟ اول از همه، اینکه لوریج بالا می‌تواند بازار فارکس را یا شدیدا سودآور کند یا فوق العاده خطرناک! بستگی به این دارد که پوزیشن شما در کدام سمت بازار قرار می‌گیرد. در بازار فارکس، معامله‌گران خرد در صورت استفاده از تمام مارجینی که در اختیار دارند به معنای واقعی کلمه می‌توانند حساب‌های خود را یک شبه دو برابر کنند یا می‌توانند در عرض چند ساعت کل آن را بفنا دهند. اگرچه بیشتر معامله‌گران حرفه‌ای از لوریج 10:1 بالاتر نمی روند و هرگز چنین ریسک عظیمی را متحمل نمی‌شوند، اما چه آنها با لوریج 200:1 معامله کنند یا چه 2:1، تقریباً همه فعالین بازار فارکس از حد ضرر در معاملات خود استفاده می‌کنند. در این مقاله، نحوه عملکرد استاپ ها را جهت استفاده از استراتژی «استاپ هانتینگ در اشل بزرگ» خواهید آموخت.

استاپ ها موضوعی کلیدی هستند

دقیقاً به همان دلیل که بازار فارکس دارای لوریج بالا است، بیشتر بازیگران بازار به این نکته واقفند که گذاشتن استاپ برای فعالیت بلندمدت در بازار ضروری هستند. عبارت "گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی"، آنطور که ممکن است برای برخی از سرمایه‌گذاران بازار سهام بدرد بخور باشد، برای معامله‌گران فارکس چندان چاره کار نباشد. معامله زدن بدون گذاشتن حد ضرر در بازار فارکس به این معنی است که معامله‌گر ناچارا با پدیده "بستن پوزیشن و اخراج از بازار" یا بعبارتی همان کال مارجین مواجه خواهد شد. به استثنای برخی سرمایه‌گذاران بلندمدتی که ممکن است به جریانات لایتنهی نقدینگی وصل باشند. از قرار معلوم بخش بزرگی از شرکت‌کنندگان در بازار فارکس سفته‌باز و نوسانگیر هستند، بنابراین، آنها از اینکه بخواهند پوزیشن در ضرر خود را رصد کنند لذت نمی‌برند، زیرا پوزیشن های آنها لوریج بالا دارد. به دلیل این دوگانگی غیر عادی موجود در بازار فارکس (لوریج بالا و استفاده تقریباً همگانی از استاپ ها)، استاپ هانتینگ یک رویه بسیار رایج است. اگرچه ممکن است چنین کاری برای برخی از خوانندگان تلویحا رفتار منفی در نظر گرفته شود، اما استاپ هانتینگ یک شکل کاملا قانونی از معاملات در بازار فارکس است. استاپ هانتینگ چیزی نیست جز هنر بیرون راندن فعالین بازنده از بازار. به زبان مالی، به آنها می‌گویند خریدارهای ضعیف یا فروشندگان ضعیف. دقیقاً مثل یک پوکر باز قوی و قهار که ممکن است با افزایش ژيتون های خود و پولی که وسط می‌گذارد نسخه حریفان ضعیف تر را بپیچد. فعالین سفته باز بزرگ بازار (بانک های سرمایه گذاری، صندوق های تامینی، و موسسات پولی) مایلند با هدف شدت بخشیدن به روند و حرکت فعلی بازار استاپ ها را بزنند. در واقع، این عمل در بازار فارکس آنقدر رایج است که هر معامله‌گری که از چنین حرکات و رفتارهایی مطلع نباشد، احتمالاً از ضررهای غیرضروری رنج خواهد برد. از آنجایی که ذهن انسان به طور طبیعی به دنبال نظم است، بیشتر استاپ ها حول اعداد رند که به «00» ختم می‌شوند، جمع می‌شوند. به عنوان مثال، اگر جفت ارز EUR/USD در 1.2470 معامله می شود و نرخ آن دارد افزایش می‌یابد، بیشتر استاپ ها به فاصله یکی دو پوینت از قیمت 1.2500 قرار می‌گیرند و مثلاً بعید است روی 1.2517 گذاشته شوند. این مهم خود نکته ارزشمندی است، زیرا به وضوح نشان می‌دهد که بیشتر معامله‌گران خرد باید استاپ خود را در جاهایی بگذارند که زیادی عادی یا همه پسند نیستند. اما نکته جالب تر، امکان سود زدن از این پدیده منحصر به فرد بازار فارکس است. این حقیقت که بازار فارکس بسیار به استاپ ها وابسته است، زمینه را برای الگوهای معاملاتی فرصت‌طلبانه برای معامله‌گران کوتاه‌مدت فراهم می‌کند. کتی لین در کتاب خود "Day Trading The Currency Market" اینگونه الگوها را محو شدن سطح "00" می‌نامند.

بهره بردن از مزیت هانتینگ

"استاپ هانتینگ" یک الگوی بسیار ساده است که به چیزی بیش از یک نمودار قیمتی و یک اندیکاتور نیاز ندارد. به طور خلاصه این الگو را در زیر مشاهده می‌کنید: در نمودار یک ساعته، خطوطی را با فاصله 15 پوینت در دو طرف عدد رند علامت بزنید. به عنوان مثال، اگر EUR/USD به رقم 1.2500 نزدیک شود، معامله‌گر 1.2485 و 1.2515 را در نمودار علامت بزند. این منطقه 30 پوینتی را "منطقه معاملاتی" گویند. دقیقاً مثل محوطه 18 قدم در زمین فوتبال که به "محوطه جریمه" معروف است. هر دو اینها یک ایده را بیان می‌کنند. بعبارتی به محض ورود شرکت کنندگان به این منطقه، احتمال کسب امتیاز بالاست.ایده پشت این الگو ساده است. هنگامی که قیمت ها به عدد رند نزدیک می‌شوند، نوسانگیران بازار سعی می کنند استاپ های جمع شده در آن منطقه را هدف قرار دهند. از آنجایی که بازار فارکس یک بازار غیر متمرکز است، هیچ کس از میزان دقیق استاپ ها در فلان سطح «00» اطلاعی ندارد، اما معامله گران امیدوارند که مقدار آن به اندازه ای بزرگ باشد که باعث خوردن استاپ ها و نقد شدن بسیاری از پوزیشن ها شود. بعبارتی شکل‌گیری موجی از سفارشات استاپ که قیمت را در همان جهت و روند جلوتر می‌برد. در حالیکه در شرایط عادی و طبیعی چنین چیزی دیده نمی‌شود. بنابراین، در صورت گرفتن پوزیشن خرید، اگر قیمت EUR/USD صعودی بود و به سمت سطح 1.2500 حرکت می کرد، معامله‌گر به محض عبور قیمت از آستانه 1.2485 روی جفت ارز با دو واحد خرید می‌گرفت. استاپ در این معامله به فاصله 15 پوینت پس از ورود خواهد بود زیرا در چنین پوزیشنی روند، قدرت دارد. اگر روند فوراً ادامه نیابد، احتمال زیادی وجود دارد که الگو نامعتبر شده باشد. حد سود در واحد اول، برابر مقدار ریسک اولیه یا تقریباً 1.2500 خواهد بود، در این مرحله معامله‌گر استاپ واحد دوم را به نقطه سر به سر منتقل می‌کند تا سود خود را قفل کند. حد سود واحد دوم دو برابر ریسک اولیه یا 1.2515 خواهد بود که به معامله‌گر اجازه می‌دهد در پی از بین رفتن قدرت روند، به سرعت از بازار خارج شود. جدا از رصد این سطوح کلیدی، تنها یک قانون دیگر وجود دارد که معامله‌گر باید برای بهبود شانس موفقیت از آن پیروی کند. از آنجایی که این الگوی معاملاتی اساساً ناشی از قدرت حرکت است، باید فقط در جهت روند بزرگتر آن را معامله کرد. راه های زیادی برای مشخص کردن جهت قیمتی با استفاده از تحلیل تکنیکال وجود دارد، اما میانگین متحرک ساده 200 SMA در نمودار یک ساعته ممکن است در این مثال بسیار موثر باشد. با استفاده از میانگین متحرک بلندمدت‌تر بر روی نمودارهای کوتاه مدت، می‌توانید تحلیل های خوب و صحیحی از پرایس اکشن داشته باشید بدون اینکه در دام نوسانات شدید بیفتید. بیایید نگاهی به دو معامله بیندازیم (یکی پوزیشن فروش و دیگری پوزیشن خرید) تا ببینیم چگونه می توان این الگوی معاملاتی را در کوتاهترین زمان ممکن معامله کرد.
بهره بردن از استاپ هانتینگ

بهره بردن از استاپ هانتینگ

توجه داشته باشید که در این مثال، در 8 ژوئن، EUR/USD بسیار پایین تر از خط 200 SMA معامله می‌شود، که نشان می دهد این جفت ارز در یک روند نزولی قوی قرار دارد. زمانی که قیمت ها از سمت نزولی به سطح 1.2700 نزدیک می شوند، معامله گر زمانی که قیمت از سطح 1.2715 عبور می‌کند، یک پوزیشن فروش باز می کند و 15 پوینت بالاتر از نقطه ورود یعنی در 1.2730 استاپ خود را می‌گذارد. در این مثال خاص، قدرت حرکت نزولی بسیار قوی است چرا که معامله‌گران در همان ساعت در سطح 1.2700 استاپ ها را زدند. نصف اول پوزیشن در 1.2700 (با سود معادل 15 نقطه) و نصف دوم در 1.2685 بسته شد و تنها، 45 پوینت پاداش در ازای 30 پوینت ریسک حاصل کرد.
کسب سود منطقه معاملاتی

کسب سود منطقه معاملاتی

مثال نشان داده شده در بالا در شکل 2 نیز در همان روز رخ داد، اما این بار در جفت ارز USD/JPY الگوی "منطقه معاملاتی" فرصت های سود متعددی را برای یک بازه زمانی کوتاه ایجاد می کند، زیرا نواحی کلیدی حد ضررها بارها تست می‌شوند. در این مثال، این جفت ارز بسیار بالاتر از SMA 200 معامله می شود و بنابراین، معامله گر فقط به دنبال گرفتن پوزیشن خرید است. در ساعت 3 بامداد به وقت EST، این جفت ارز در سطح 113.85 معامله می شود که باعث فعال شدن پوزیشن خرید ما می‌شود. یک ساعت بعد، پوزیشن های خرید می‌توانند جفت ارز را به سطح تجمع استاپ ها یعنی به 114.00 برسانند و معامله‌گر یک واحد را با سود 15 پوینت بفروشد، و بلافاصله حد ضرر را به نقطه سر به سر روی 113.85 ببرد. پوزیشن های خرید نمی تواند قدرت حرکت را تحمل کنند و جفت ارز به زیر 113.85 سقوط می کند و معامله گر را از بازار بیرون می‌کند. با این حال، تنها دو ساعت بعد، قیمت ها یک بار دیگر رالی افزایشی را تجربه کردند و تا 113.85 صعود کردند و معامله گر یک بار دیگر خرید گرفت. این بار، هر دو حد سود می خورند، زیرا قدرت خرید بر فروشندگان غلبه می‌کند و آنها مجبور می‌شوند پوزیشن های خود را هج کنند، و موجی از استاپ خوردن ها را به راه می اندازد بطوریکه قیمت‌ تنها در دو ساعت 100 پوینت عمود بالا می‌رود.

استاپ هانتینگ و سفارشات حد ضرر

سفارش‌های حد ضرر نوعی از سفارش‌ هستند که کمی پیچیده‌تر از سفارشات معمول یا سفارشات لیمیت هستند. در یک سفارش حد ضرر، سرمایه گذار به بروکر خود سفارش می دهد تا زمانی که آن سهام به قیمت خاصی رسید، آن سهام را بفروشد. به عنوان مثال، اگر سهام شرکت X را دارید که اکنون به قیمت 70 دلار معامله می شود و می خواهید در برابر یک نزول شدید پوزیشن خود را هج کنید، می توانید برای فروش دارایی x خود به قیمت 68 دلار، یک سفارش حد ضرر وارد کنید. اگر X به زیر 68 دلار برسد، سفارش حد ضرر شما فعال می شود و بعبارتی تبدیل می شود به سفارش قیمت بازار. پوزیشن های شما با قیمت موجود بعدی بسته و نقد می شود. سفارشات حد ضرر برای پایین آمدن میزان ضرر سرمایه گذاران دارای پوزیشن خرید طراحی شده اند. سفارش حد ضرر می تواند از یک پوزیشن فروش نیز محافظت کند.

جستجوی سفارشات حد ضرر در حین استاپ هانتینگ

استراتژی استاپ هانتینگ نسبتاً صریح است. هر دارایی با حجم معاملات کافی در یک منطقه معاملاتی کم و بیش تعریف شده (با مناطق حمایت و مقاومت) نوسان می کند. استاپ های نزولی معمولاً در یک ناحیه کوچک درست زیر مقاومت تجمیع می شوند، در حالی که حد ضررهای صعودی درست بالای سطح حمایت قرار می گیرند. به طور کلی، این مورد در نمودارها با افزایش حجم و یک فشار واضح به یک جهت مشخص می شود. به عنوان مثال، پرایس اکشن ممکن است با افزایش حجم معاملات، دو بار به حمایت واکنش نشان دهد و بعد آن را بشکند. معامله گران کوچکتر از این رفتار استاپ هانتینگ استفاده می کنند تا از نوساناتی که در کوتاه مدت ایجاد می شود کسب سود کنند. بسته به استراتژی و اندیکاتورها، می‌توانید با یک پوزیشن فروش در استاپ هانتینگ ها وارد بازار شوید یا آن را فرصتی برای باز کردن "یک پوزیشن خرید با تخفیف" در نظر بگیرید.

سخن پایانی

"استاپ هانتینگ" یکی از ساده ترین و کارآمدترین روش های کوتاه مدتی بازار فارکس است. استاپ هانتینگ به چیزی بیش از تمرکز و درک پایه از پویایی بازار فارکس نیاز ندارد. معامله‌گران خرد فارکس به‌جای اینکه قربانی استاپ هانتینگ شوند، براحتی می‌توانند پوزیشن برعکس بگیرند و در رکاب بازیگران بزرگ بازار پوزیشن گرفته و سودهای خوبی شکار کنند. این مقاله برگرفته است از: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها