اندازه‌گیری لات در فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 28 جولای 2023
حتما تا به حال درباره اندازه‌گیری لات در فارکس شنیده اید. یکی از مهمترین عوامل در موفقیت در تجارت فارکس، مدیریت سرمایه است. ساختن یک برنامه تجارتی بدون داشتن یک عنصر مدیریت مالی محتاطانه می‌تواند به طور جدی بر سود تریدر تأثیر بگذارد و به احتمال زیاد آنها را از کسب و کار خارج کند. یک قسمت جدا نشدنی از مدیریت سرمایه شامل تعیین مسئولانه اندازه‌گیری یک موقعیت است که یک تریدر باید نسبت به میزان سرمایه‌گذاری در حساب خود اقدام کند. این فرآیند به عنوان اندازه‌گیری لات شناخته می‌شود و بیشتر تریدرهای با تجربه، قوانین واضحی را برای این فعالیت در برنامه‌های تجارتی خود استفاده می‌کنند. دو عامل بسیار رایج که باعث از دست دادن سرمایه تریدرها در بازار فارکس می‌شوند، عدم ارزیابی صحیح خطر و تمایل به استفاده از حجم بالاتر از حد مناسب (بیشتر از آنچه حساب تجارتی آن را به راحتی تحمل کند) است. با توجه به تغییرات چشمگیر نرخ ارز که اغلب در بازار ارز رخ می‌دهد، تخصیص و استفاده از اندازه‌گیری لات به صورت مناسب در برنامه‌های مدیریت خطر تجارت فارکس ضروری است. بخش‌های زیر این مقاله درباره توضیح مفهوم لات فارکس، اندازه‌گیری‌ لات در فارکس و نحوه استفاده از ماشین حساب موقعیت برای تعیین اندازه موقعیت مورد نظر براساس تمایل خطر شما خواهد بود. درک کامل این موضوع، پایه‌ای برای توسعه یک استراتژی مناسب و مسئولانه در اندازه‌گیری لات داخل برنامه تجارتی شما فراهم خواهد کرد.  

اندازه‌گیری لات

در بازار فارکس، بازارهای آتی و سایر بازارهای مالی، عبارت "لات" به طور خاص به اندازه کوچکترین واحد قابل تجارت یا موقعیتی اشاره دارد که در این بازارها قابل معامله است. مقدار خاصی از ارز که به یک لات اختصاص داده می‌شود، به عنوان اندازه‌گیری لات شناخته می‌شود. در بازار فارکس بین بانکی که به عنوان بازار بیرون بورس نظام‌مند عمل می‌کند، هیچ لات یا اندازه‌گیری لات رسماً تعیین نشده‌ای وجود ندارد. در عنوان نتیجه، معاملات فارکس بین بانکی و معاملاتی که توسط مشتریان با شرکت‌های بین بانکی انجام می‌شود، ممکن است با هر مقدار دلخواهی انجام شوند و حداقل دیگری مشخص ندارند. در مقابل، بازارهای آتی فارکس مانند بازار بین‌المللی ارزی شیکاگو یا IMM به طور کلی یک اندازه‌گیری لات پایه برای تمام معاملاتی که در یک جفت ارز خاص انجام می‌شود، دارند، اگرچه برخی از صرافی‌های آتی از فواید اجازه استفاده از اندازه‌گیری لات کوچکتر برای انعطاف‌پذیری بیشتر در اندازه‌گیری موقعیت استفاده می‌کنند. به دلیل استانداردسازی حداقل اندازه قراردادها، معاملات قراردادهای آتی در عمده‌ای از مضاعفات آن حجم قرارداد بسیار پایه یا حداقل قابل معامله لات فارکس انجام خواهند شد. برخلاف نحوه استفاده از لات در بازار آتی ارز، بازار فارکس نقدی که تعداد بیشتری از تریدرهای خرده‌فروش را داراست، به ویژه در ارائه اندازه‌گیری لات مورد استفاده برای اپراتورهای بازار، بسیار انعطاف‌پذیر به نظر می‌رسد. بیشتر کارگزاران آنلاین فارکس چندین گزینه اندازه‌گیری لات مختلف را برای تریدرها ارائه می‌دهند، اگرچه شاید مهم باشد که توجه کنید که این تغییرات عمدتاً توسط محدودیت‌های حداقل سایز حساب در عمل تعیین می‌شوند. علاوه بر این، اندازه لات تجارت فارکس نقدی معمولاً در واحد پول پایه قرار می‌گیرد که در کنوانسیون نقل و انتقال برای یک جفت ارز اولین بار ظاهر می‌شود و به عنوان واحد پول لات شناخته می‌شود. به عنوان مثال، واحد پول لات برای جفت ارز EUR/USD یورو است یا برای جفت ارز USD/JPY دلار آمریکا است.  
اندازه‌گیری لات

اندازه‌گیری لات

اندازه‌ نمونه‌های رایج

در بازار آنلاین فارکس، اندازه لات معاملاتی که بروکرها ارائه می‌دهند، ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد، لذا مشتریان خرده‌فروشی درجه انتخاب بالاتری برای حداقل مقدار معاملات خود برخوردارند. علاوه بر این، گفتن "در حال معامله یک لات در جفت ارزهای فارکس" ممکن است برای معامله‌گران ارز با ارزهای مختلف معنای متفاوتی داشته باشد، بنابراین شاید نیاز داشته باشید درباره مقدار دقیق ارزی که هر لاتی که در حال معامله آن هستید، تشکیل می‌شود، بیشتر دقت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که اندازه‌های لات همه نوع حساب معاملاتی توسط بروکرهای آنلاین در دسترس نیستند، بنابراین مطمئن شوید که بروکری که قصد استفاده از آن را در نظر دارید، اندازه لاتی که بیشترین علاقه خود را به معامله دارید و با توجه به مقدار پولی که در حساب معاملاتی خود قابل دسترسی دارید را ارائه می‌دهد. در میان بروکرهای آنلاین، عبارت "لات استاندارد فارکس" معمولاً مقدار استاندارد 100,000 واحد از ارز پایه در مقابل مقدار ارز مقابل که توسط نرخ تبادل مشخص می‌شود را نشان می‌دهد. ارز پایه اولین ارزی است که در جفت ارزی نقل قول می‌شود، به عنوان مثال پوند استرلینگ در جفت GBP/USD. سپس لات‌های کوچک هم وجود دارند. یک لات کوچک فارکس معمولاً شامل 10,000 واحد ارز پایه است. این اندازه لات به‌ویژه در میان بسیاری از معامله‌گران خرده‌فروش فارکس محبوب به نظر می‌رسد زیرا ترکیب مناسبی از انعطاف پذیری در اندازه موقعیت و قابلیت تهیه قیمت دارد. در مقیاس کوچک‌تر، لات میکرو فارکس وجود دارد، که معمولاً به مقدار استاندارد 1,000 واحد ارز پایه در مقابل مقدار ارز مقابل که توسط نرخ تبادل تعیین میشود، اشاره دارد. برخی از بروکرهای آنلاین حتی اندازه لات کوچکتر از لات میکرو در معاملات فارکس ارائه می‌دهند؛ به عنوان مثال لات نانو که برای خرید یا فروش مضربی از 100 واحد ارز پایه استفاده می‌شود. هر دوی این اندازه‌های لات کوچک معمولاً جذابیت خاصی برای موارد زیر دارند: - معامله‌گران حرفه‌ای که قصد دارند یک بروکر را امتحان کنند و ببینند که نوع سرویس اجرایی را در معاملات زنده چگونه ارائه می‌دهند. - معامله‌گران مبتدی که توانایی‌ها یا سیستم خود را در یک محیط معاملات زنده تست می‌کنند. - معامله‌گران خرده‌فروش با حسابهای معاملاتی بسیار کوچک که نمی‌توانند به اندازه‌های بزرگ‌تری معامله کنند. - معامله‌گرانی که استراتژی تعیین اندازه موقعیت آن‌ها نیازمند انعطاف بیشتری در مقادیر خاصی است که برای هر معامله انتخاب می‌شود. در نهایت، اگر شما یک معامله‌گر خرده‌فروش هستید و اندازه لات خاصی را ترجیح می‌دهید، پس می‌خواهید یک بروکر فارکس آنلاین را انتخاب کنید که این واحد را پشتیبانی کند، و این نکته باید به طور واضح در انتخاب بروکری که با آن همکاری خواهید کرد، مورد توجه قرار گیرد.  

اهمیت اندازه‌گیری لات

برای مدیریت بهینه خطر و جزئیات مربوط به آن، مانند درجه مناسب اهرم برای حساب معاملاتی خود، اندازه‌گیری لات مناسب برای معامله می‌تواند بسیار مهم باشد، تقریباً به همان اهمیتی که تصمیم گیری درباره جهت گیری معامله دارد. اندازه لاتی که در آن معامله می‌کنید و که می‌تواند اندازه موقعیت‌هایی که در معاملات خود می‌گیرید را تحت تأثیر قرار دهد، مستقیماً بر تأثیر حرکات بازار بر سود یا زیان حاصل از یک موقعیت معاملاتی تأثیر می‌گذارد. هر چه واحد معامله حداقل یا اندازه لاتی که استفاده می‌کنید بزرگتر باشد، هر معامله به حجم حساب کلی تأثیر بیشتری خواهد داشت هنگامی که جفت ارز حرکت قابل توجهی داشته باشد. به طور کلی، کلید مدیریت مناسب خطر، تعیین اندازه لات بهینه برای مقدار سرمایه‌ای است که شما دارید و آماده هستید در حساب معاملاتی خود به خطر بیاندازید.  

تأثیر نوسانات بازار بر انتخاب اندازه لات

اندازه نوسانات در جفت ارزهایی که به معامله علاقه‌مند هستیم، به شما امکان می‌دهد شرایط بازار را بهتر ارزیابی کنید و تصمیمات مطمئن‌تری بگیرید. به طور کلی، هر چه نرخ تبادلات بیشتر نوسان کند، نوسانات بازار بیشتر خواهد بود. نه تنها نوسانات به مرور زمان در یک جفت ارز خاص تغییر می‌کند، بلکه نوسانات همچنین در هر زمان خاص برای جفت ارزهای مختلف ممکن است متفاوت باشد. معامله‌گران ارز باید از نوسانات بازار آگاه باشند و ابزاری برای ارزیابی آن داشته باشند. یکی از اندازه‌گیری‌های محبوب، نوسانات تاریخی است که با انحراف معیار حرکات قیمت گذشته مرتبط است. اندازه‌گیری دیگری که به زمان بندی پیشرفته‌تر مرتبط است، مشاهده نوسانات ضمنی در بازار گزینه برای جفت ارز خاصی است که شما در حال معامله هستید. هنگام صحبت از نوسانات و انتخاب اندازه لات، معامله‌گران باید آماده باشند به تناسب با افزایش نوسانات اندازه معاملات خود را کاهش دهند و با کاهش نوسانات آن را افزایش دهند تا در هنگام معامله در مقابل ریسک یکنواختی قرار بگیرند. معامله‌گران باهوش باید همچنین به تناسب با تغییرات قابل توجه در نوسانات بازار، سفارشات توقف ضرر و سودآوری را به طور مناسب تنظیم کنند.  

فایده اندازه‌گیری لات

در کتاب معروف تجارت در منطقه، نویسنده مارک داگلاس با استفاده از یک تشبیه جالب، تأثیر استفاده از لات‌های بزرگتر یا کوچکتر را در هنگام معامله به تصویر می‌کشد. در این مثال، نویسنده خواننده را دعوت می‌کند تا برای لحظه‌ای اندازه لات معاملاتی خود را با درجه حمایتی که زیر پاهایشان قرار دارد در هنگام عبور از یک دره مقایسه کنند. شاید تصور یک دره تنگ و گردنه‌ای تند می‌تواند این مفهوم را بهتر منتقل کند! مهم نیست، داگلاس خواننده را به مرور تأثیر یک حادثه غیرمنتظره در عبور از این دره فکر کردن دعوت می‌کند. اگر معامله‌گر از یک اندازه لات کوچک نسبت به اندازه حساب معاملاتی خود استفاده کند، آنگاه مثل عبور از دره روی پلی گسترده و پایدار است. حتی اگر درحالتی که در جسر هستید طوفانی تجربه کنید، احتمالاً احساس امنیت در قدمتان خواهید داشت و به احتمال زیاد از پل سقوط نخواهید کرد. در این تشبیه، طوفان شبیه به حرکات تند یا فوری دیگری است که معامله‌گران فارکس گاهی اوقات تجربه می‌کنند. به عنوان مقابل، می‌توانید به شرایطی فکر کنید که تاجر فارکس از جایگاه لات بزرگتری نسبت به مقدار پولی که تصمیم گرفته‌اند در حساب معاملاتی خود به خطر بیندازند. این می‌تواند مشابه عبور از همان دره با استفاده از سیم تنگ برای تعادل باشد، جایی که طوفان‌ها - یا حتی بادی کوتاه - ممکن است شما را غلبه کند و موجب سقوط شما شود. این می‌تواند مانند داشتن یک موقعیت چندان بزرگ باشد که حتی یک حرکت آسیب‌زا نسبتاً کوچک، اما غیرمنتظره، می‌تواند موجب سقوط موازی حساب شود و شما دیگر قادر به بازیابی وضعیت مالی خود نباشید. خلاصه این تشبیه نشان می‌دهد که دلیل اهمیت تعیین اندازه جایگاه برای مدیریت ریسک تاجران، این است که آنها را وادار به فکر کردن دقیق درباره مقدار ریسکی می‌کند که در واقع می‌توانند آن را تحمل کنند و نه فقط درباره مقدار ریسکی که می‌توانند براساس ضربه بالاتر موجودی در حال حاضر بپذیرند.  

ماشین حساب اندازه‌گیری لات

یک ابزار مفید در تجارت برای کمک به اندازه‌گیری لات مناسب‌تر برای معامله، ماشین حساب اندازه‌گیری لات است. این ماشین حساب ساده به آسانی در بسیاری از وبسایت‌های کارگزاران فارکس در دسترس است، و شما می‌توانید از بیشتر برنامه‌های ماشین حساب اندازه لات فارکس به صورت رایگان استفاده کنید. همچنین ماشین حساب اندازه‌گیری لات به عنوان برنامه‌های موبایل نیز اخیراً در دسترس قرار گرفته است، مانند برنامه Lot Size Calculator از Flag One Pte Ltd که برای دستگاه‌های تلفن همراه Apple iOS در App Store در دسترس است. این برنامه خاص می‌تواند به صورت رایگان دانلود شود، فقط حدود 4 مگابایت از فضای ذخیره سازی دستگاه تلفن همراه شما را اشغال می‌کند و دارای ویژگی‌های مطلوب زیر است: امکان پیمایش آسان و قابلیت ورود اطلاعات یا انتخاب از بین ارزها و جفت‌های ارزی اصلی. رابط کاربری ساده با بخش‌های ورودی و اعداد محاسبه شده به صورت واضح برای تسهیل فرآیند محاسبه سایز لات شما. قیمت‌های زنده بازار برای تمامی جفت‌های ارزی مهم تا شما نیازی به وارد کردن دستی آنها نداشته باشید. محاسبات فوری تا شما نیازی به هدر دادن زمانی نداشته باشید که ممکن است منجر به از دست دادن یک معامله سودآور شود. در دسترس برای دستگاه‌های تلفن همراه Apple تا شما بتوانید سایز لات را محاسبه کنید و در حال حرکت معامله کنید.  

ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه

یک نوع دیگر از ماشین‌حساب که به طور معمول برای مدیریت ریسک استفاده می‌شود و مرتبط با آن است، ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه است که می‌توانید آن را آنلاین پیدا کنید. به عنوان یک نمونه ملموس از یکی از این ماشین‌های حساب آنلاین، لطفاً تصویر ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه موجود در سایت Mataf.net که در شکل 1 زیر نشان داده شده است، را مشاهده کنید:  
ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه

ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه

  توجه داشته باشید که ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه در Mataf.net شامل ورودی‌ها و فیلدهای محاسباتی زیر است: موجودی شما - این مقدار موجود در حساب معاملاتی شماست. منوی کشویی که می‌توانید ارز را که موجودی خود را در آن قرار داده‌اید، وارد کنید. ریسک - این مقدار نشان می‌دهد چقدر می‌خواهید در معامله ریسک کنید و به ارزش موجودی انتخابی خود بیان می‌شود. ٪ - این درصد از موجودی خود است که شما تمایل دارید در این معامله خاص ریسک کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید یا مقدار ریسک یا ٪ را وارد کنید، اما هر دو را نمی‌توانید وارد کنید زیرا وارد کردن یکی مقدار دیگر را محاسبه می‌کند. خرید / فروش - این منوی کشویی زیر عنوان معامله که می‌توانید جهت گرفتن پستی در آن انتخاب کنید. جفت ارزی - این منوی کشویی دیگر زیر عنوان معامله است که به شما امکان می‌دهد جفت ارزی که می‌خواهید در آن معامله کنید را انتخاب کنید. ورود - این فضای خالی زیر عنوان موقعیت، نرخ نقطه که شما قصد ورود به این موقعیت را دارید را می‌پذیرد. استاپ - این فضای خالی در کنار ناحیه ورود ظاهر می‌شود و سطح تلفات متوقف شده شما را پذیرفته یا یک محاسبه از اطلاعات وارد شده در دیگر فضاهای خالی نشان می‌دهد. پیپس - می‌توانید تعداد پیپ‌هایی که حاضر هستید ریسک کنید را وارد کنید یا این مقدار را با ورودی‌های خود در سایر قسمت‌های فرم ماشین حساب پر کنید.   بعضی از موارد فوق به محض ورود اطلاعات توسط شما محاسبه می‌شوند، اما برای تکمیل محاسبه نتایج خود، کافیست فقط روی دکمه آبی تیره زیر فیلدهای ورودی ماشین حساب کلیک کنید. سپس ماشین حساب تعیین اندازه جایگاه مقدار کل قرارداد شما، ارزش پیپس و اهرم مورد استفاده برای این معامله خاصی که در نظر دارید به شما نشان خواهد داد. علاوه بر این، تصویر بالا نشان می‌دهد که ماشین حساب همچنین این پارامترها را برای سه سناریو که در آن شما از اندازه‌های لات فارکس 10،000، 50,000 و 100,000 واحد ارز پایه استفاده می‌کنید، نمایش می‌دهد.     منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها