جهش یا بانس بازار (Market Bounces)🔥

تاریخ آخرین بروزرسانی: 19 ژانویه 2024
جهش یا بانس بازار به حرکت کوتاه مدت ناگهانی در خلاف جهت خلاف گفته می‌شود. یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که تازه‌کاران معمولاً می‌پرسند این است که چگونه می‌توانند به درستی در جهش یا بانس بازار معامله کنند؟ این نوع معامله به نظر می‌رسد که خیلی سخت نباشد، اما برای حرفه‌ای‌ترین تریدرها هم یک چالش است. یک استراتژی منطقی در جهش می‌تواند به نتایج قابل توجهی منجر شود. تریدرها در جهش ها می‌توانند بر اساس شرایط بازار و رفتار قیمت، خرید یا فروش کنند. به عبارت دیگر، یک جهش یا بانس بازار می‌تواند فرصتی برای شرکت در بازیابی قیمت فراهم کند و در حین صعود قیمت، سود به دست آورد یا اینکه ممکن است جهش یا بانس بازار، زمینه‌ای را برای شروع معاملات فروش فراهم کند تا در حین نزول قیمت، سود زیادی کسب کنید. در این مقاله، دقیقاً به معرفی جهش بازار (Market Bounces) می‌پردازیم و برخی از روش‌های شناسایی جهش را مورد بررسی قرار می‌دهیم. همچنین در مورد چندین راهکار مختلف صحبت خواهیم کرد که زمانی که به معامله در بانس بازار می‌پردازید، می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و با توجه به شرایط بازار، بهترین راه برای خرید و فروش در جهش ها را انتخاب کنید.  

جهش یا بانس بازار

جهش یا بانس بازار به طور خلاصه به دوره‌ای از حرکت قیمت در یک روند نزولی اطلاق می‌شود که در آن قیمت به‌طور ناگهانی در حین نزول، به نسبت زمانی کوتاه، افزایش می‌یابد. این الگوی بازگشت بازار، در تمامی کلاس‌های دارایی، ابزارهای معاملاتی و فریم‌های زمانی مختلف ممکن است رخ دهد. در نمودار زیر، نقاطی از روند نزولی قابل مشاهده است که قیمت به‌طور ناگهانی افزایش یافته است. این افزایش به صورت عمودی در نمودار واضح است. با توجه به شکل نمودار، مشخص است که بازار در یک روند نزولی قرار دارد، زیرا قیمت به‌طور کلی از نقطه بالای چپ به سمت پایین و راست حرکت می‌کند. به هر حال در روندهای نزولی، بازه‌هایی وجود دارند که بازار برمیگردد و قیمت نسبت به نقطه بالاترین خود افزایش می‌یابد. این نوع الگوها به عنوان جهش یا بانس بازار شناخته می‌شوند.  
جهش یا بانس بازار

جهش یا بانس بازار

  جهش های بازار به اندازه‌های مختلفی اتفاق می‌افتند. بعضی اوقات این جهش ها ضعیف و کوچک اند و بعضی اوقات شدید و بزرگ. یک جهش یا بانس بازار می‌تواند به سادگی یک اصلاح در داخل یک روند نزولی باشد یا گاهی می‌تواند شروع یک حرکت گسترده‌تر به سمت بالا باشد. با نگاه به نمودار، می‌توانید ببینید که بیشتر این جهش ها به عنوان اصلاحات کوتاه مدت به پایان می‌رسند. قیمت به سمت بالا حرکت می‌کند و سپس به دلیل فشار فروشی که در آنجا وجود دارد، بر می‌گردد و روند نزولی ادامه می‌یابد. اما جهش نهایی مورد تأکید، پایه‌ای برای برگشت روند و حرکت گسترده‌تر به سمت بالا فراهم می‌کند. بنابراین، با نگاه به این نمودار، می‌توان تشخیص داد که چه فرصت‌هایی برای معامله در جهش های بازار وجود دارد.  

عوامل ایجاد جهش یا بانس بازار

جهش بازار ناشی از تغییر در جریان سفارشات پایه است که در طول یک روند ایجاد می‌شود. هر روند، دوره‌هایی دارد که قدرت روند افزایش یا کاهش می‌یابد. هنگامی که قیمت به سمت پایین در یک روند نزولی حرکت می‌کند، این نشان می‌دهد که فروشندگان کنترل را در دست دارند و قیمت را به سمت پایین می‌برند. اما در نقاط خاصی، فشار فروش کاهش می‌یابد و فشار خرید افزایش پیدا می‌کند که باعث می‌شود قیمت جهش داشته باشد. این ممکن است ناشی از تراکم معاملاتی برای پوشش دادن موقعیت‌های کوتاه مدت قبل از رویدادهای خاص یا آغاز هفته باشد. همچنین ممکن است ناشی از معامله‌گرانی باشد که سود موقعیت‌های خود را گرفته و موقعیت‌های خود را می‌فروشند. این عدم تعادل تقاضا و عرضه کوتاه‌مدت موجب ایجاد جهش یا بانس بازار می‌شود و باعث می‌شود که بیشتر جهش ها در زمان کمی باقی بمانند.  

معامله با جهش‌های بازار

پس از آشنایی با تعریف جهش یا بانس بازار و شیوه‌ی ظاهر شدن و ایجاد آن، سوال بعدی این است که چطور می‌توان در معاملات مرتبط با جهش‌های بازار عمل کرد؟ همان‌طور که پیشتر اشاره شد، یک معامله‌گر می‌تواند نوسانات بازار را خریداری یا فروش کند، پس بیایید ابتدا به فروش جهش بازار نگاهی بیندازیم.  

فروش جهش‌های بازار

فروش در زمان جهش یا بانس بازار یک استراتژی عالی برای معامله است. همان‌طور که در نمودارها مشاهده می‌کنیم، اگر قیمت در داخل یک جریان نزولی حرکت کند، جهش یا بانس بازار فرصت عالی برای ورود به جریان فروش با قیمت موفقیت‌آمیزی ارائه می‌دهد و در شرایطی که جریان نزولی ادامه پیدا می‌کند، سودآور است. با این حال، بسیاری از معامله‌گران مبتدی ممکن است سوال کنند که چگونه می‌توان به زمان مناسبی برای فروش رسید؟   فروش جهش‌های بازار با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال در معاملات مرتبط با جهش‌های بازار، اندیکاتورهای تکنیکال می‌توانند در تصمیم‌گیری ما به تعیین نقطه مناسب برای انجام معامله کمک کنند. یکی از اندیکاتورهایی که برای فروش در جهش‌های بازار بسیار مؤثر است، اندیکاتور استوکاستیک است. این اندیکاتور یک نشانگر سرعت است که تشخیص می‌دهد آیا قیمت به طور غیرمعقول افزایش یا کاهش یافته است. زمانی که قیمت به طور غیرمعقول افزایش یافته باشد، این نشانگر نشان می‌دهد که سرعت افزایش قیمت به حداکثر رسیده و احتمال برون‌رفت قیمت به سمت پایین وجود دارد.  
فروش جهش‌های بازار با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک

فروش جهش‌های بازار با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک

  با نگاه دوباره به نمودار با استفاده از اندیکاتور استوکاستیک، می‌توانید چند نقطه را مشاهده کنید که این اندیکاتور به بالاترین حد خود رسیده است. این نشان می‌دهد که تلاش خریداران به حداکثر خود رسیده و احتمالاً قیمت در آستانه برگشت به سمت پایین قرار دارد. مشاهده می‌کنید که این نقاط که قیمت به بالاترین نقطه می‌رسد، معمولاً با جهش‌های بازار هماهنگ هستند. بنابراین، یکی از روش‌های عالی برای معامله در جهش‌های بازار، منتظر ماندن تا زمان جهش قیمت و سپس نظارت بر روی حرکت اندیکاتور به بالاترین نقطه و نشان دادن حداکثر سرعت خریداری است. سپس، وقتی اندیکاتور به پایین تر از حداکثر برمی‌گردد، این نشان می‌دهد که شتاب خریداری دارد معکوس می‌شود و جهش یا بانس بازار احتمالاً به پایان رسیده است. در این نقطه، می‌توانید معامله فروش خود را شروع کنید و منتظر بمانید تا روند نزولی ادامه یابد. استفاده از اندیکاتور استوکاستیک زمانی که معامله را انجام می‌دهید، تایید اضافی می‌دهد. اغلب، جهش یا بانس بازار اتفاق می‌افتد و معامله‌گر مطمئن نیست که زمان مناسب برای معامله فروش را برای بهره‌برداری از برگشت و ادامه روند نزولی چه زمانیست. بنابراین، استفاده از اندیکاتور استوکاستیک یک روش عالی برای معامله در جهش‌های بازار است زیرا برخی از ابهامات را برطرف می‌کند و یک ابزار ساده و قابل استفاده برای قرار دادن معامله است.   استفاده از خطوط روند برای فروش جهش های بازار استفاده از خطوط روند یکی از روش‌های مفید برای فهم بهتر روند بازار و تشخیص نقاط کلیدی آن است. این خطوط مورب، که در روندی خاص استفاده می‌شوند، نقاط مهم را درون آن روند به تصویر می‌کشند. به عنوان مثال، برای روند نزولی، خطوط موربی را از بالاترین نقاط به سمت پایین ایجاد می‌کنیم. وقتی که یک خط روند با اتصال دو نقطه قیمتی ساخته می‌شود، معامله‌گر می‌تواند از آن به عنوان مقاومت استفاده کند. به این معنی که هنگامی که قیمت به طور مکرر خط روند را تست می‌کند، می‌تواند معامله فروش را شروع کند. جذابیت این روش در این است که به معامله‌گر یک نقطه دقیق برای ورود به معامله می‌دهد، همان زمانی که قیمت به خط روند می‌رسد. این روش همچنین یک ابزار آسان برای اندازه‌گیری قدرت روند است. اگر قیمت احترام خاصی به خط روند نشان دهد، این نشان‌دهنده قدرت روند نزولی بازار است و احتمالاً حرکت به سمت پایین را ادامه خواهد داد، که فرصت‌های فروش بیشتری را فراهم می‌کند.  
فروش جهش‌های بازار با استفاده از خطوط روند

فروش جهش‌های بازار با استفاده از خطوط روند

  در تصویر فوق، یک نمونه برجسته از استفاده از خطوط روند نزولی برای شکار جهش یا بانس بازار آشکار است. زمانی که خط روند خود را با اتصال دو بالاترین نقطه چرخش اول مشخص می‌کنیم، می‌بینیم که قیمت سه بار خط روند را قبل از شکستن آن، تست می‌کند. این نشان می‌دهد که بعد از تشخیص خط روند، دو جهش دیگر وجود دارد که قیمت به آن‌ها می‌رود تا خط روند را تست کند، این فرصت فروش را ارائه می‌دهد. خطوط روند ابزار فوق‌العاده‌ای هستند زمانی که به فروش جهش‌های بازار می‌پردازند، زیرا ساده به شناسایی کمک می‌کنند و به معامله‌گر دید واضحی از مکان قرار دادن معامله‌اش می‌دهند. همچنین، اگر قیمت به بالای خط روند برود، این ممکن است یک سیگنال زودهنگام برای یک بازگشت یا حتی یک معکوس بزرگ‌تر باشد که فرصت‌های خرید را فراهم می‌کند که به زودی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.  

خرید جهش های بازار

با این حال، همانطور که در بخش قبل اشاره شد، برای فهمیدن چگونگی معامله بانس ها، گاهاً جهش بازگشتی به شکل معکوس اتفاق می‌افتد که به آن جهش شکسته شده نیز می گویند. از این رو، مهم است که معامله‌گران بفهمند چگونه جهش های معکوس را مدیریت کنند و چگونه معاملات خرید جهش را انجام دهند. معامله جهش های معکوس ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد زیرا در واقع در مقابل جهت روند قرار داریم. با این حال، یک استراتژی قوی برای معامله جهش یا بانس بازار می‌تواند یک روش کارآمد باشد زیرا به معامله‌گر کمک می‌کند تا به سرعت وارد یک معکوس شود.   استفاده از خطوط روند برای خرید جهش های بازار زمانی که به معامله جهش های شکسته‌ شده می‌پردازیم، یکی از بهترین روش‌ها استفاده از خطوط روند بازار است. بنابراین، ما می‌دانیم که یک روند نزولی به شکل پله‌ای به سمت پایین حرکت می‌کند. با این در نظر داشته باشید، که هر چه بازار در این ساختار ادامه پیدا کند، روند سالم است و احتمالاً بازار ادامه حرکت به سمت پایین خواهد داشت. با این حال، اگر این ساختار نقض شود، احتمالاً روند در حال پایان است و قیمت در معرض یک حرکت معکوس بزرگ‌تر به سمت بالاست.  
خرید جهش‌های بازار با استفاده از خطوط روند

خرید جهش‌های بازار با استفاده از خطوط روند

  در تصویر بالا، مشاهده می‌کنید که بازار ابتدا در یک الگوی معمولی روند نزولی حرکت می‌کند. قیمت به سمت کمینه‌های پایین‌تری متمایل است، وقتی که روند گسترش می‌یابد، با فشار فروش مواجه شده و بازار را به سمت پایین می‌کشاند. اما در پایان این روند نزولی، به یک تغییر کوچک در الگو توجه کنید. قیمت نمیتواند از کف روند عبور کند و به جای حرکت به سمت پایین، به بالا برمیگردد و یک سقف بالاتر از آخرین سقف در ساختار ایجاد می‌کند. این نشان‌دهنده تغییر در روند بازار است. در مورد چگونگی معامله در این جهش‌های بازار، بهترین گزینه این است که زمانی که قیمت به سقف بالاترین نوسان در روند نزولی می‌رسد، یک معامله خرید را آغاز کنیم. چون در یک روند نزولی، قیمت باید همیشه کف پایین‌تری را ایجاد کند، اگر قیمت به بالای آخرین سقف برود، احتمالاً روند دارد معکوس شود و می‌توانیم با قرار دادن یک معامله خرید، از شکست جهش یا بانس بازار به سمت بالا بهره‌مند شویم.   خرید جهش های بازار با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال همانطور که با فروش یک جهش یا بانس بازار آشنا شدیم، اندیکاتور‌ها می‌توانند در تأیید ایده‌های معاملاتی و تعیین نقاط دقیق معامله بسیار مفید باشند. زمانی که به خرید یک جهش یا بانس بازار می‌پردازیم، اندیکاتورهای تکنیکال همان‌طور کاربردی هستند. یکی از اندیکاتورهای بسیار کاربردی، میانگین متحرک است. این میانگین اساساً به عنوان یک نقطه مرجع برای قیمت در نمودارها عمل می‌کند. قاعده‌ی عمومی این است که اگر قیمت زیر میانگین متحرک حرکت کند، بازار در روند نزولی است. در مقابل، اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک حرکت کند، آنگاه قیمت در روند صعودی است. پس به خاطر داشته باشید که در یک روند نزولی، اگر قیمت به طور مداوم زیر میانگین متحرک حرکت کند، به احتمال زیاد هر جهش یا بانس بازاری که زیر این میانگین رخ می‌دهد، احتمالاً فقط یک بازگشت اصلاحی خواهد بود. با این حال، اگر جهش یا بانس بازار منجر به شکست قیمت از بالای میانگین متحرک شود، این ممکن است نشانه‌ای برای معامله در شکست جهش یا بانس بازار باشد.  
خرید جهش های بازار با استفاده از میانگین متحرک

خرید جهش های بازار با استفاده از میانگین متحرک

  به تصویر بالا نگاه کنید، روند نزولی را مشاهده می‌کنید، اما این‌بار میانگین متحرک را فعال کردیم و آن را به طول ۱۰۰ دوره تنظیم کردیم، که طول معمولی میانگین متحرک در نمودار روزانه است. مشاهده می‌کنید که در حالی که روند نزولی به خوبی حفظ شده است، هر جهش یا بانس بازار توسط میانگین متحرک محدود شده و گاهی به عنوان مقاومت عمل کرده است (که یک ابزار عالی برای فروش است). اما در نقطه‌ای که روند تغییر می‌کند، مشاهده می‌کنید که جهش یا بانس بازار در واقع بالاتر از میانگین متحرک شکسته می‌شود. پس در این نقطه، ما می‌دانیم که جهش بازار ممکن است در واقع آغاز یک روند به سمت بالا باشد و این فرصتی برای قرار دادن معامله خرید به ما می‌دهد.   تست مجدد میانگین متحرک یک گزینه دیگر برای تریدرهای کمی محافظه کارتر، منتظر ماندن برای قیمت برای تست مجدد میانگین متحرک شکسته شده است، پس از اینکه به بالا حرکت کرده است. پس اگر پس از شکست قیمت از بالای میانگین متحرک، که نشان دهنده یک جابجایی پتانسیل روند است، با فشار فروش مواجه شده و قیمت به سمت پایین برگردد و دوباره به تست مجدد میانگین متحرک شکسته شده برسد در این نقطه، اگر حرکت یک شکست دروغین بود، جهش یا بانس بازار برعکس می‌شود و قیمت دوباره زیر میانگین متحرک معامله می‌شود. اما می‌بینید که در اینجا، قیمت هنگامی که تست میانگین متحرک انجام می‌دهد، حمایت می‌یابد و با افزایش خرید، دوباره به سمت بالا حرکت می‌کند. بنابراین، این نشانه خوبی است که جهش یا بانس بازار در حال تبدیل شدن به یک معکوس کامل است.   نکات کلیدی مراجعه به نمودارها و آنالیز آنها به شما کمک می‌کند تا جهش‌های بازار را بهتر شناسایی کنید و نحوه معامله کردن با آنها را یاد بگیرید. یکی از اصول مهم در معاملات این است که تا زمانی که تغییری در روند رخ ندهد، در روند حاضر باقی بمانید. در مثالی که بحث کرده‌ایم، مشاهده کردیم که قیمت به خط روند نزولی پایبند است و به طور کلی در حالت نزولی حرکت می‌کند، اما وقتی قیمت به بالای خط روند یا میانگین متحرک می‌رود یا ساختار تغییر می‌کند، می‌توانیم شروع به خرید کنیم. این نشان دهنده احتمال معکوس شدن روند است و در اینجا معامله سودآور خواهد بود، اما تریدرها باید با دقت به هر جهش یا بانس بازار نگاه کنند تا به برای یک معامله هنگام شکست، آماده شوند. در هر معامله، استفاده از توقف ضرر برای محافظت در برابر حرکات ناخواسته بازار ضروری است و همیشه باید به دنبال رسیدن به هدفی با حداقل دو برابر ریسک باشید تا نسبت ریسک به پاداش مثبتی داشته باشید.   حرف آخر بدون شک، واسه معامله با جهش یا بانس بازار باید روندها و استراتژی‌های مناسب رو بدونی. الان بهتر می‌فهمم که تو یه روند فروش، وقتی قیمت داره اصلاح می‌شه، فرصت خوبی برای فروش پیش میاد، یا تو یه روند صعودی، وقتی که جهش‌ها رخ می‌ده، فرصت خوبی برای خریده. حالا باید به نمودارها نگاه دقیق‌تری بندازی. ولی یادت باشه که فقط  اندیکاتورهای تکنیکال نیستن که برای معامله با جهش یا بانس بازار استفاده میشن. پس اگه به اندیکاتورهای خاصی علاقه‌مندی، وقت بزار ببین چطور اونا با اصولی که تو این مقاله گفته شده، واکنش نشون می‌دن. باید بتونی این اندیکاتورها رو تو معاملات با جهش یا بانس بازار استفاده کنی. شاید حتی استراتژی‌های معاملاتی مختص خودت رو با این اندیکاتورها پیدا کنی.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها