تقاطع میانگین متحرک💯 توضیح، انواع و استراتژی معاملاتی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 19 ژانویه 2024
تقاطع میانگین متحرک یک سیگنال متشکل از حداقل دو میانگین متحرک است که در آن یک میانگین متحرک سریعتر از یک میانگین متحرک کندتر عبور می‌کند. میانگین متحرک یکی از رایج‌ترین ابزارها در معاملات فارکس است که تقریبا در تمام  تحلیل‌های نموداری که آنلاین مشاهده می‌کنید حضور دارد. برخی از پلتفرم‌ها حتی دارای الگوهای پیش‌ساخته با میانگین متحرک های مختلف هستند. به همین دلیل، امروز درباره یکی از معمول‌ترین سیگنال‌های ارائه شده توسط اندیکاتور‌های میانگین متحرک صحبت می‌کنیم.  

تقاطع میانگین متحرک

قبل ورود به اصل بحث ابتدائا لازم است درباره‌ی اندیکاتور میانگین متحرک، روش محاسبه آن و سیگنال های قیمت آن صحبت کنیم، سپس درباره‌ی تقاطع میانگین متحرک به بحث بپردازیم. میانگین متحرک یک اندیکاتور است که نقاط قیمتی را در نمودار با فاصله زمانی یکسان پیدا و میانگین آنها را می‌گیرد. به این ترتیب، در یک لحظه خاص، میانگین متحرک به شما نشان می‌دهد که قیمت میانگین بر اساس داده‌های گذشته در نمودار چه بوده است. شکل ظاهری میانگین متحرک به‌صورت یک خط منحنی است که می‌توانید آن را مستقیماً بر روی نمودار عمل قیمتی قرار دهید، بدون اهمیت نوع نموداری که استفاده می‌کنید. گاهی اوقات خط میانگین متحرک بالای عمل قیمتی قرار می‌گیرد و گاهی پایین آن. در زیر یک نمونه میانگین متحرک را مشاهده می‌کنید:  
تقاطع میانگین متحرک

تقاطع میانگین متحرک

  خط قرمز در نمودار یک خط میانگین متحرک است. توجه کنید که قیمت به‌طور مداوم به سمت بالا و پایین خط میانگین متحرک در حال تغییر است. این باعث ایجاد سیگنال‌های مختلف می‌شود که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.  

محاسبه میانگین متحرک

محاسبه اندیکاتور میانگین متحرک بر اساس یک تعداد پیش‌تعیین شده از دوره‌ها در نمودار صورت می‌گیرد. شما می‌توانید تعداد دوره‌هایی که میانگین متحرک باید برای شما میانگین بگیرد را انتخاب کنید تا به شما یک میانگین بدهد. به عنوان مثال، اگر از میانگین متحرک ساده 20 دوره‌ای در یک نمودار H1 استفاده کنید، اندیکاتور از آخرین 20 مقدار قیمتی هر ساعت میانگین را می‌گیرد. به این ترتیب، یک نقطه میانگین متحرک در نمودار بدست خواهید آورد. نقاط مختلف میانگین در نمودار خط متحرک را ایجاد می‌کنند که در بالا دیدید. اگر اندیکاتور میانگین متحرک 50 دوره‌ای را بگیرید، میانگین 50 دوره‌ای را در نمودار به دست می‌آوردید. اگر میانگین متحرک 200 دوره‌ای را بگیرید، میانگین 200 دوره‌ای را در نمودار بدست می‌آورید و به همین ترتیب بقیه‌ی مقادیر. به‌طور کلی، هرچه دوره میانگین متحرک بیشتر باشد، خط میانگین متحرک به نواحی نرم‌تری خواهد رسید. دلیل این امر این است که یک نوسان قیمتی تکی، در دوره‌های کمتر انحراف بیشتری را ایجاد می‌کند و هرچه که تعداد دوره‌ها افزایش می‌یابد، کمتر به چشم می‌آید.  

سیگنال‌های قیمت میانگین متحرک

تریدرها از اندیکاتور میانگین متحرک برای دریافت سیگنال‌های معاملاتی مختلف در نمودار استفاده می‌کنند. آنها این سیگنال‌ها را برای تنظیم نقاط ورودی و خروجی معاملات خود استفاده می‌کنند. گاهی اوقات، میانگین متحرک ممکن است به تنهایی استراتژی معاملاتی را با یک حمایت اضافی تأیید کند. در زیر مهمترین سیگنال‌هایی که از یک میانگین متحرک دریافت می‌شود را مشاهده می‌کنید.  

حمایت و مقاومت

هر میانگین متحرک قدرتی دارد که به عنوان یک منطقه حمایت یا مقاومت عمل کند. از آنجایی که میانگین متحرک نمایانگر عملکرد قیمتی است، عامل روانی را که می‌تواند به عنوان نقطه عطفی در نمودار عمل کند، دربر می‌گیرد. اگر قیمت با یک میانگین متحرک از بالا تعامل داشته باشد، می‌تواند به عنوان حمایت عمل کند. اگر قیمت به میانگین متحرک از پایین نزدیک شود، می‌توانیم یک مقاومت داشته باشیم.  
حمایت و مقاومت در میانگین متحرک

حمایت و مقاومت در میانگین متحرک

  در اینجا یک مثال از اینکه چگونه یک میانگین متحرک می‌تواند عملکرد قیمت را حمایت یا مقاومت کند داریم. این برخوردها از میانگین متحرک می‌توانند به عنوان سیگنال‌هایی برای معاملات شما عمل کنند.   شکست قیمت اگر قیمت از میانگین متحرک عبور کند و آن را بشکند، قیمت به احتمال بسیار زیاد ممکن است در همان جهت ادامه یابد. در برخی موارد، شکست میانگین متحرک می‌تواند منجر به ایجاد روندهای تازه شود.  
شکست قیمت در MA

شکست قیمت در MA

  در بالا می‌بینید که چگونه یک میانگین متحرک نسبتاً کند (50 دوره) به عنوان یک حمایت شروع می‌شود. ناگهان، قیمت آن را به سمت نزولی می‌شکند. همانطور که مشاهده می‌کنید، یک روند نزولی به وجود می‌آید. در همین حال، میانگین متحرک به یک مقاومت تبدیل می‌شود و عمل قیمت را حتی به پایین‌تر میکشاند. یک شکست مخالف در نقطه (5) ظاهر می‌شود که پس از آن، پایان روند اتفاق می‌افتد.  

توضیح تقاطع میانگین متحرک

حال که درباره ی میانگین متحرک اطلاعاتی به دست آوردید وارد اصل بحث می‌شویم. شما مجاز هستید بیش از یک میانگین متحرک را در نمودار خود استفاده کنید. در واقع، به هیچ تعداد میانگین متحرک محدود نیستید. با این حال، برای دریافت تقاطع میانگین متحرک، حداقل دو میانگین متحرک نیاز دارید. تقاطع میانگین متحرک یک نوع سیگنال است که در آن یک میانگین متحرک سریعتر از یک میانگین متحرک کندتر عبور می‌کند. از آنجایی که میانگین متحرک دوره کوتاه‌تر، بیشتر نوسانی است، برای تقاطع میانگین متحرک از دوره بزرگتر استفاده می‌شود. هنگامی که یک تقاطع میانگین متحرک در نمودار رخ می‌دهد، این یک سیگنال است که قیمت ممکن است در جهت تقاطع حرکت کند. زمانی که میانگین متحرک سریعتر میانگین متحرک کند را به سمت بالا میشکند، ما دارای یک تقاطع میانگین متحرک صعودی هستیم اما اگر میانگین متحرک سریعتر میانگین متحرک کند را به سمت پایین بشکند، آنگاه ما یک تقاطع میانگین متحرک نزولی داریم.  
تقاطع میانگین متحرک

تقاطع میانگین متحرک

  در بالا یک نمودار با دو اندیکاتور میانگین متحرک ساده – 20 دوره‌ای (آبی) و 50 دوره‌ای (قرمز) مشاهده می‌کنید. اندیکاتور کوچک‌تر به دلیل کمتر بودن تعداد دوره‌های مورد نظر، پویاتر است. این باعث می‌شود میانگین متحرک آبی منحنی‌شکل‌تر باشد در حالی که 50 دوره‌ای صاف‌تر است. در ابتدای نمودار، یک تقاطع میانگین متحرک صعودی دیده می‌شود که منجر به یک روند صعودی قوی می‌شود. در بالای روند، یک تقاطع میانگین متحرک نزولی دیده می‌شود که به همراه آن یک تردید قیمتی و یک تقاطع میانگین متحرک نزولی دوم پیش می‌آید. سپس یک معکوس می‌شود.  

انواع اندیکاتورهای میانگین متحرک

چندین نوع میانگین متحرک وجود دارد که براساس روشی که دوره‌های عملکرد قیمتی را میانگین می‌گیرند، متفاوتند. در زیر، برخی از متداول‌ترین آنها را بررسی می‌کنیم.   میانگین متحرک ساده (SMA) میانگین متحرک ساده (SMA) میانگین دوره‌های عملکرد قیمتی را محاسبه می‌کند. همین. با هر شمع جدید در نمودار، میانگین متحرک یک نقطه میانگین جدید را در نمودار محاسبه می‌کند. میانگین متحرک نمایی (EMA) میانگین متحرک نمایی (EMA) تقریباً به همان روش میانگین متحرک ساده عمل می‌کند. با این حال، EMA بر روی دوره‌های جدیدتر تأکید بیشتری دارد. اینجاست که عامل نمایی می‌آید. میانگین متحرک حجمی وزنی (VWMA) میانگین متحرک حجمی وزنی (VWMA) به همان روش EMA عمل می‌کند. اما VWMA تأکید بیشتری به دوره‌های قیمتی می‌دهد که با حجم معاملات بالاتری همراه است. میانگین متحرک منحرف می‌توانید میانگین‌های متحرک را به جلو یا به عقب در نمودار منتقل کنید و منحرف کنید. اگر یک میانگین متحرک را به ۱۰ دوره به آینده منتقل کنید، خطی که در نمودار دارید به طور ساده ۱۰ دوره به سمت راست حرکت می‌کند. اگر یک میانگین متحرک را به گذشته منحرف کنید، خط به سمت چپ جابجا می‌شود. می‌توانید هر میانگین متحرک را به دلخواه منحرف کنید. تریدرها منحرف کردن میانگین متحرک را برای خواندن عمل قیمتی بهتر انجام می‌دهند. می‌توانید میانگین متحرک‌های مختلفی را در نمودار خود استفاده کنید. لازم نیست که تمام MAs شما از یک نوع باشند. می‌توانید یک SMA با یک EMA، یا یک EMA با یک VWMA، یا هر ترکیب دیگری استفاده کنید.  

سیگنال‌های ورودی از تقاطع میانگین متحرک

اکنون برخی از تنظیمات متداول تقاطع میانگین متحرک که تریدرها استفاده می‌کنند، را به شما نشان می‌دهیم. دو اندیکاتور تقاطع SMA  نمونه اول شامل استفاده از یکی از شایع‌ترین سناریوها است - دو میانگین متحرک ساده.  
سیگنال‌های ورودی از تقاطع میانگین متحرک

سیگنال‌های ورودی از تقاطع میانگین متحرک

  بالای نمودار، همان اندیکاتور میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره و ۵۰ دوره را مشاهده می‌کنیم. ما یک تقاطع SMA صعودی داریم که پس از آن یک روند مثبت شکل گرفته است. یک تقاطع معکوس بعد از یک حرکت افقی قیمت ظاهر شده و ما پس از آن یک کاهش مشاهده می‌کنیم.   دو اندیکاتور تقاطع EMA  سناریوی دیگر شامل دو اندیکاتور میانگین متحرک نمایی است. ببینید چه اتفاقی می‌افتد اگر دو میانگین متحرک نمایی با همان دوره‌ها در یک نمودار استفاده کنیم!  
دو اندیکاتور تقاطع EMA 

دو اندیکاتور تقاطع EMA

  سناریو تقریباً مشابه قبل است. با این حال، تقاطع EMA صعودی نسبت به SMAs زودتر ظاهر می‌شود. در همان زمان، اندیکاتور تقاطع معکوس EMA نسبت به SMAs دیرتر ظاهر می‌شود.  

انواع دیگر تقاطع میانگین متحرک

حالا بیایید به یک مثال دیگر از تقاطع میانگین متحرک بپردازیم. این بار، سه اندیکاتور میانگین متحرک ساده را در یک نمودار استفاده خواهیم کرد.  
سه اندیکاتور میانگین متحرک ساده

سه اندیکاتور میانگین متحرک ساده

  در اینجا سه میانگین متحرک ساده وجود دارد: آبی: ۲۰ دوره SMA - سریع قرمز: ۵۰ دوره SMA - کند سبز: ۱۰۰ دوره SMA - کندتر هر چه میانگین متحرک بزرگتر باشد، خطوط صاف تری دارد و  SMA های سریع، کندتر ها را می‌شکنند. گرچه آن را به عنوان استراتژی تقاطع SMA نام می‌گذاریم، اما ایده کلی این است که سه میانگین متحرک به یک سو یا مخالف در یک جهت صعودی یا نزولی همگام شوند. در مورد ما، ما یک تقاطع صعودی در لحظه‌ای که سه SMA از بالا به پایین سریع، کند و کندتر به هم میرسند، دریافت می‌کنیم. تقاطع معکوس زمانی رخ می‌دهد که سه SMA از بالا به پایین کندتر، سریع و کند به هم میرسند. تقاطع‌ها در اینجا نسبت به میانگین متحرک‌های دوتایی دیرتر ظاهر می‌شوند . دلیل این امر این است که ما منتظر تأیید دیگری از SMA سوم هستیم که زمان اضافی می‌برد. از سوی دیگر، این تقاطع‌ها دقیق‌تر از میانگین متحرک‌های دوتایی هستند، زیرا دارای یک تأیید اضافی هستند.  

توقف ضرر در اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک

همانطور که در هر استراتژی معاملاتی فارکس دیگر، همیشه توصیه می‌کنیم که هنگام معاملات، از دستور توقف ضرر استفاده کنید اینجا نیز نیاز است. اگر تصمیم به ورود به بازار با اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک داشته‌اید، باید توقف خود را در سمت دیگر تقاطع قرار دهید. اگر تقاطع صعودی است و شما معامله بلندی باز می‌کنید، توقف ضرر باید در زیر کف ایجاد شده در زمان تغییر قیمت قرار گیرد. اگر تقاطع نزولی است و شما معامله کوتاهی باز می‌کنید، می‌توانید توقف خود را بالای قیمت سقف در زمان برگشت قرار دهید. یک مثال از یک دستور توقف ضرر در یک معامله تقاطع میانگین متحرک :  
توقف ضرر در اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک

توقف ضرر در اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک

  این دایره سبز اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک است. پیکان صورتی به سمت بالای نقطه قبل از تقاطع اشاره می‌کند. اگر فکر می‌کنید که این نقطه کافی نیست، می‌توانید از آن قبلی استفاده کنید. با این حال، این ممکن است نیاز به بیشتر کردن ریسک شما داشته باشد.  

مجموعه سود با تقاطع میانگین متحرک

توجه کنید که از "مجموعه سود" استفاده کرده‌ایم و نه "دریافت سود" به عنوان یک سطح. دلیل این امر این است که معامله با تقاطع میانگین متحرک نقطه خروج ثابتی را برای معاملات شما فراهم نمی‌کند. شما باید منتظر تقاطع معکوس برای خروج از معاملات خود یا یک مکانیسم خروج دیگر باشید.  
مجموعه سود با تقاطع میانگین متحرک

مجموعه سود با تقاطع میانگین متحرک

  این همان مثال بالاست. با این حال، این بار ما روند صعودی را که عملکرد قیمت را دنبال می‌کند، مشخص کرده‌ایم. شما می‌توانید زمانی که قیمت این خط روند را شکست معامله خود را ببندید یا می‌توانید منتظر تقاطع معکوس باشید. در این مورد، شکست روند کافی است، زیرا روند بسیار روشن است. همیشه می‌توانید منتظر تقاطع صعودی بمانید که با نزدیکی به نقطه بسته ۲ مشخص شده است.  

استراتژی تقاطع میانگین متحرک با عملکرد قیمت

استراتژی معاملاتی اولیه که به عنوان مثال ارائه می‌دهیم، شامل تقاطع میانگین متحرک با تکنیک‌های عملکرد قیمت است. هدف اینجا ورود به بازار بر اساس اندیکاتور تقاطع میانگین متحرک و برخی نشانه‌های دیگر عملکرد قیمت است. سپس، شما معامله خود را براساس یک نشانه قوی عملکرد قیمت یا یک تقاطع معکوس ببندید.  
استراتژی تقاطع میانگین متحرک با عملکرد قیمت

استراتژی تقاطع میانگین متحرک با عملکرد قیمت

  در بالا، یک نمودار H4 از جفت ارز EUR/USD را مشاهده می‌کنید. ما چندین میانگین متحرک ساده روی نمودار داریم - ۲۰ دوره و ۵۰ دوره. نمودار با یک روند صعودی آغاز می‌شود (خط آبی راست) که کوتاه مدت پس از آن شکسته می‌شود و نشانه‌های معکوس شدن را به نمایش می‌گذارد. این معکوس شدن به تدریج یک الگوی نمودار سر و شانه‌ها را شکل می‌دهد که با یک تقاطع میانگین متحرک حمایت نزولی تأیید می‌شود. در زمانی که قیمت داشت دومین شانه را ایجاد می‌کرد، یک تست نزولی از میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره (آبی) را مشاهده کردیم. به نظر می‌رسد زمان مناسبی برای فروش باشد. نکته مثبت اینجا این است که ما قانون سر و شانه‌ها را برای پیگیری هدف نهایی معامله داریم. ما یک جفت خروجی در اینجا در نزدیک Close 1 و Close 2 پیشنهاد می‌دهیم. Close 1 - قیمت الگوی سر و شانه‌ها را کامل می‌کند. Close 2 - عملکرد قیمت یک الگوی Double Bottom را تأیید می‌کند و میانگین متحرک ۲۰ دوره (آبی) را به سمت بالا می‌شکند.  

تقاطع میانگین متحرک با اندیکاتور مکدی

یکی از بهترین استراتژی‌های تقاطع میانگین متحرک شامل اندیکاتور مکدی است. مکدی با تقاطع میانگین‌های متحرک کار می‌کند، زیرا مکدی شامل میانگین‌های متحرک در محاسبات خود است. ما معاملات را بر اساس تقاطع میانگین‌های متحرک با یک سیگنال اضافی از مکدی باز خواهیم کرد. سپس، ما معاملات را براساس یک تقاطع معکوس میانگین متحرک یا فقط یک سیگنال معکوس از مکدی میبندیم.  
تقاطع میانگین متحرک با اندیکاتور مکدی

تقاطع میانگین متحرک با اندیکاتور مکدی

  این بار ما یک نمودار H1 از جفت ارز EUR/USD داریم که در پایین آن مکدی و میانگین متحرک ساده ۲۰ دوره و ۵۰ دوره قرار دارد. اولین سیگنال نزولی را در محدوده سبز در اندیکاتور مکدی دریافت می‌کنیم، زمانی که دو خط آن با یکدیگر متقاطع می‌شوند. به زودی پس از آن، ما تقاطع نزولی میانگین متحرک را دریافت می‌کنیم که سیگنال مکدی را تأیید می‌کند. این لحظه مناسبی برای فروش است و قرار دادن یک دستور توقف بالای آخرین قله روی نمودار مناسب خواهد بود. EUR/USD در جهت نزولی دارای روند می‌شود. سیگنال بستن معاملات ما زمانی می‌آید که خطوط مکدی در جهت مخالف به هم برخورد می‌کنند.   خلاصه
  • میانگین متحرک‌ها از معمولی‌ترین اندیکاتور‌های معاملاتی فارکس هستند.
  • میانگین‌های متحرک خطوط خمیده هستند و ممکن است بالای یا پایین از عملکرد قیمت باشند.
  • میانگین متحرک از یک دوره ثابت به عنوان ورود کاربر استفاده می‌کند.
  • سیگنال‌های اندیکاتور MA: 1. پشتیبانی و مقاومت 2. شکست قیمت 3. تقاطع میانگین متحرک 4. تقاطع MA صعودی - یک میانگین سریع، یک میانگین کند را به سمت بالا می‌شکند 5. تقاطع MA نزولی - یک میانگین سریع، یک میانگین کند را به سمت پایین می‌شکند
  • انواع مختلف از میانگین متحرک: 1. میانگین متحرک ساده (SMA) - میانگین مقادیر دوره‌ها را به سادگی حساب می‌کند 2. میانگین متحرک نمایی (EMA) - تأکید بیشتری را بر روی دوره‌های جدیدتر قرار می‌دهد 3. میانگین متحرک حجمی وزنی (VWMA) - تأثیر بیشتری بر دوره‌های با حجم معاملات بالاتر دارد 4. میانگین‌های متحرک منحرف - میانگین متحرک را به تعداد مشخصی دوره‌ها به جلو یا به عقب منتقل می‌کند
  • تقاطع‌های میانگین متحرک ممکن است در هر تنظیمات MA ظاهر شوند 1. 2 استراتژی تقاطع SMA 2. 2 استراتژی تقاطع EMA 3. 3 استراتژی تقاطع EMA 4. استراتژی تقاطع SMA + VWMA 5. استراتژی‌های دیگر MA
  • دستور توقف شما باید در سمت مخالف تقاطع قرار گیرد.
  • معاملات خود را براساس سیگنال‌های مخالف ببندید
  • دوتا از بهترین استراتژی‌های تقاطع MA 1. تقاطع MA + عملکرد قیمت: معاملات خود را بر اساس تقاطع MA و سیگنال‌های عملکرد قیمت باز کنید. سپس دستور توقف خود را در سمت مخالف تقاطع میانگین متحرک قرار دهید. معاملات خود را بر اساس تقاطع مخالف MA ببندید. 2. تقاطع MA + مکدی: معاملات خود را براساس تقاطع‌های MA با یک سیگنال تأیید شده از اندیکاتور مکدی باز کنید. دستور توقف خود را در سمت مخالف تقاطع MA قرار دهید. معاملات خود را ببندید بر اساس یک تقاطع مخالف MA یا یک سیگنال مخالف از مکدی.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها