۱۰ افسانه مربوط به بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 5 آگوست 2023
این مقاله درباره افسانه های بازار فارکس است. اگر شما یک تازه وارد در بازار فارکس هستید و می‌خواهید حقیقت راجع به معاملات فارکس و کسب و کار معاملاتی خود بیاموزید، یکی از اولین چیزهایی که باید درک کنید این است که در طول سالها افسانه‌های زیادی در مورد معاملات تشکیل شده است. بعضی از این افسانه‌ها به دلیل شرایطی که قبلاً در بازار فارکس وجود داشت و پیش از ورود معاملات آنلاین فارکس برای معامله‌گران خرده‌فروشی در دسترس نبود، شکل گرفته‌اند. برخی احتمالاً به دلیل بزرگ نمایی‌های مرتبط با موارد خاصی شکل گرفته‌اند که به هیچ وجه نماینده بازار فارکس به طور کلی نبوده‌اند. افسانه‌های دیگر به نظر می‌رسد به دلیل سوءتفاهمات در مورد اصول و روش‌های اساسی بازار فارکس بین کسانی که در این حوزه آموزش نیافته‌اند، شکل گرفته‌اند.  

افسانه

افسانه اصولا به داستانی گفته می‌شود که به دست ما رسیده اما تخیلی و غیر واقعی است و  پشتوانه علمی درستی ندارد. افسانه های بازار فارکس هم مطالب غیر علمی و اشتباهی است که با ظاهری زیبا به دست ما رسیده است و خیلی از آنها را باور کرده ایم اما کسانی که در این بازار تخصص دارند به اشتباه بودن این موارد تاکید دارند. در این مقاله، قصد داریم تعدادی از رایج‌ترین افسانه‌های مربوط به بازار فارکس را که به ویژه در بین تاجران خرده‌فروشی که آموزش حرفه‌ای ندیده یا تحصیلات علمی ندارند، شهرت یافته‌اند را رد کنیم. تمرکز این مقاله بر روی آن افسانه‌هایی است که یا اساس فعلی مستندی ندارند یا بر اساس رویدادهای نادر و غیرعادی در بازار فارکس استوار هستند.  

1. معامله فارکس آسان است

یکی از رایج‌ترین افسانه‌ها که بسیاری از تاجران مبتدی به آن اعتقاد دارند این است که معامله در بازار فارکس آسان است. این ادعا کاملاً غلط است. معامله ارزها موفقیت‌آمیز می‌تواند یکی از سخت‌ترین فعالیت‌ها باشد که یک فرد می‌تواند حرفه‌ای آن را انجام دهد. باز کردن و دانلود نرم‌افزار برای شروع معامله نسبتاً آسان است، اما موفقیت و به‌طور پیوسته کسب درآمد از بازار فارکس موضوع دیگری است. هرچند تاجران با استعدادی وجود دارند که به سرعت یاد می‌گیرند، اما تاجران مبتدی باید زمان و تلاش زیادی را به تمرین و توسعه استراتژی‌هایی که در نهایت پس از آزمایش آن‌ها در یک حساب آزمایشی فارکس قادر به پیاده‌سازی آن‌ها خواهند بود، اختصاص دهند. یکی از دلایلی که بعضی افراد احساس می‌کنند معامله در بازار فارکس آسان است، استفاده ناامیدانه از استراتژی بازاریابی توسط برخی از مربیان و بروکر ها فارکس است که به طور غیرقانونی القابی به شما می‌دهند که پول به راحتی قابل کسب است، به محض اینکه حساب تجاری زنده خود را باز کرده و سرمایه گذاری کرده‌اید. با این حال، نوسان پذیری ذاتی در جفت‌های ارز می‌تواند معامله در بازار فارکس را دشوار کند، حتی اگر معامله گر به طور دقیق پیش بینی کرده باشد که نرخ ارز به کدام سمت حرکت می‌کند. به عبارت دیگر، فقط به این دلیل که معامله گر به طور دقیق پیش بینی کرده است که نرخ ارز در یک بازه زمانی خاص به چه سمتی حرکت می‌کند، به این معنی نیست که جفت ارزها به طور قابل توجهی علیه جهت پیش‌بینی شده معامله خواهند کرد. کاهش ریسک در این موقعیت به این معنی است که معامله گر باید بسیار دقت کند کجا وارد یک سفارش توقف (استاپ لاس) می‌شود. اگر معامله گر سطح توقف را در نزدیکی موقعیت اصلی وارد کند، احتمالاً سفارش را پر کرده و از موقعیت خارج خواهد شد، فقط برای دیدن اینکه نرخ مجدداً به مسیر اصلی خود بازگشته است. علاوه بر نوسانات روزمره در جفت‌های ارزی، عنصر بنیادی نیز وجود دارد که می‌تواند نرخ ارز را به بالا یا پایین ببرد، بسته به انتشار خبر مهم، اعلام بانک مرکزی یا رویدادهای جغرافیایی، نرخ ارز را تحت تأثیر بیشتری قرار دهد. در مقایسه با معامله در سهام، اوراق بدهی یا کالاها، معامله در بازار فارکس احتمالاً چالش‌برانگیزترین است به دلیل تمام عوامل موجود در ارزش‌گذاری ارزها. معامله در بازار فارکس، همانطور که برخی از بروکر ها آنلاین و دیگران می‌گویند، به سادگی نیست. بیشتر معامله گران حرفه‌ای سال‌ها را صرف یادگیری معامله فارکس کرده‌اند، سرمربیگری با یک معامله گر موفق دیگر یا خودآموزی کرده و سپس یک استراتژی مناسب برای خودشان توسعه داده‌اند.
افسانه های فارکس

افسانه های فارکس

 

2. بروکر های فارکس از معامله مشتریانشان پول در می‌آورند

به طور کلی، این اظهارنظر هم درست و هم نادرست است و به مدل بروکر بستگی دارد. وقتی در بازار فارکس یک معامله انجام می‌شود، باید در همان زمان یک طرف مقابل همان معامله را بپذیرد. برخی از بروکر ها سفارش شما را با یک بروکر دیگر قرار می‌دهند، اما اگر بروکر دیگری برای پذیرش معامله موجود نباشد، به احتمال زیاد بروکر شما طرف مقابل را خواهد شد و در نهایت خطر خود را با یک طرف دیگر تعدیل می‌کند تا در معرض خطر کمتری قرار گیرد. باید به یاد داشت که بروکر فارکس به طور عمومی پولشان را از طریق تفاوت قیمت خرید و فروش کسب می‌کنند، به این معنی که می‌توانند با قیمت خرید بخرند و با قیمت فروش بفروشند و تفاوت قیمت را دریافت کنند. این ادعا که بروکر ها فارکس پولشان را با مقابله معاملات با مشتریانشان کسب می‌کنند، در بازار فارکس رایج است.  

۳. ترید فارکس نمی‌تواند زمانبندی کرد

این اظهارات بیشتر توسط مشاورانی که علاقه مند به فروش محصولات مربوط به بازار هستند، گسترش می‌یابد، زیرا این است که روزی که آن‌ها را برآورده می‌کنند. اما واقعیت ترید فارکس تا حدودی متفاوت است، زیرا یک تریدر با یک برنامه ترید قابل قبول می‌تواند بازار را بر اساس استراتژی های تجاری تکنیکال یا بنیادی خود هماهنگ کند. یکی دیگر از دلایلی که مدیران صندوق و مشاورانی با منافع خصوصی میگویند که نمی‌توانید زمان ترید فارکس را تنظیم کنید این است که از نقطه نظر آن‌ها، سختی در زمان سفارشات وجود دارد زیرا آن‌ها پستوهای بزرگی را در مدیریت خود دارند و حتی با حجم کوچکی که از دارایی‌های خود خریداری می‌کنند، ممکن است باعث حرکت ناخواسته در بازار شوند.  

۴. برای ترید نیاز به پول زیادی دارید

عجب! این افسانه یکی از افسانه‌های جدید در مورد ترید فارکس است که قبلاً بیشتر رایج بود. در زمانی که ترید آنلاین فارکس در دسترس نبود، تریدرهای خرده‌فروشی تقریباً دسترسی به بازار فارکس اینتربانک نداشتند مگر اینکه افرادی با دارایی‌های بالا باشند که می‌توانند مقادیر بیش از ۱,۰۰۰,۰۰۰ دلار را ترید کنند و همچنین واجد اعتبار کافی باشند تا خط اعتباری از یک مؤسسه مالی دریافت کنند. با شادی، با ظهور بروکر ها آنلاین فارکس، ترید فارکس در حال حاضر برای تقریباً همه افرادی که یک کامپیوتر مدرن، اتصال اینترنت و مقدار معقولی پول برای قرار دادن در معرض خطر دارند، در دسترس است.  

 ۵. برای ترید نیاز به مدرک دانشگاهی دارید

اگر تاکنون در یک صحنه حرفه‌ای ترید ارز خارجی کار کرده یا آن را بازدید کرده باشید، حتی در موسسات مالی معتبرتر، شما قبلاً می‌دانید که این افسانه به طور کامل درست نیست. شاید یکی از حقایق جالب ترید ارز باشد که بسیاری از عملکرد حرفه‌ای ها در این زمینه لزوماً مدارک پیشرفته مرتبط با این حوزه را ندارند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد ترید ارز چیزی است که حتی یک نفر باهوش و در یک موقعیت ساده در بازار کشاورزی یا حتی در مکانی شرط بندی ممکن است در آن بهتر عمل کند تا یک فرد با تجزیه و تحلیل بالا و دارای دکترای اقتصاد از یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان.  

6. بازار فارکس به‌صورت تصادفی حرکت می‌کند

اگرچه حرکات نوسانی در بازار فارکس و سایر بازارهای مالی به‌صورت نظری با استفاده از آنچه که در بین آمارشناسان به عنوان "قدم زدن تصادفی" شناخته می‌شود، مدل‌سازی شده‌اند و می‌توان آن را با لنگیدن یک مست روی پیاده‌رو مقایسه کرد، اما واقعیت این است که نرخ تبدیل جفت ارز ممکن است رفتاری رونده‌مانند از خود نشان دهد که اصلاً تصادفی نیست. در واقع، وجود چنین روندهای غیرتصادفی، یکی از مهم‌ترین حقایق معامله‌گران فارکس است که از تحلیل فنی استفاده می‌کنند. مکتوب مشهوری که در بازارهای مالی قابل معامله است "روند دوست شماست" به‌عنوان یک مرجع عاملیت ارزشمند خود را نشان می‌دهد که در هم‌راه با روند بازار فعالیت می‌کند و برای سوددهی شما مفید است. این مفهوم بر ایده استوار است که بازارها واقعاً رفتارهای قابل توجهی را نشان می‌دهند که حتماً تصادفی نیستند. همچنین، مهم است که در اینجا بگوییم که ارزش جفت ارزهای معامله‌شده در بازار فارکس، نسبت قدرت اقتصادی ناشی از دو کشور را منعکس می‌کند. هر یک از این کشورها ممکن است تغییرات سیاستی را اجرا کرده و توسعه‌های اقتصادی دارند که متفاوت هستند، در این صورت بازار می‌تواند ارزش جفت ارز را در نفع بیشتر بهترین ارز نسبت به ارز کمتر فوق برود. این اختلاف باعث شکل‌گیری روندهای جفت ارز می‌شود که ممکن است طولانی مدت باقی بماند تا زمانی که اکثر شرکت‌کنندگان بازار معتقد هستند که ارزش یکی از ارزها نسبت به دیگری باید برای منعکس کردن اصول اساسی دو کشور مربوطه حرکت کند. نمودار زیر یک روند طولانی مدت قابل توجه در جفت ارز USD/CAD نشان می‌دهد. به‌طور جزئی، این روند نشان دهنده سطوح پایدار نرخ بهره‌برداری است در کانادا که با افزایش نرخ بهره‌برداری در ایالات متحده همراه است و باعث قدرتمند‌تر شدن دلار آمریکا نسبت به دلار کانادا می‌شود. در حالی‌که نوسانات و اصلاحات پایین‌تر همچنان رخ می‌دهند، روند کلی در USD/CAD به‌طور روشن به سمت بالا است، در حالی که نرخ ارزش جفت ارز بالای خط مشی آبی صعودی باقی می‌ماند و همچنان دامنه‌های بالاتر و قیمت‌های پایین‌تر بالاتری را ایجاد می‌کند.  
افسانه

افسانه

  در شکل یک نمودار کندل استیک هفتگی از جفت ارز USD/CAD که حرکت یا تمایل کلی به سمت خط روند آبی زیر نرخ تبادل نشان می‌دهد.  

7. باید در هر لحظه صفحه کامپیوتر خود را نظارت کنید

افسانه بعدی این این است که باید کل شبانه روز پای سیستم خود باشید. تقریباً از هیچ معامله‌گری قابل انتظار نیست که بتواند به صورت مداوم بازار را دنبال کند. سوءتفاهمات معمول در مورد معاملات فارکس مانند این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که بازار فارکس طی ۲۴ ساعت از شنبه عصر در آکلند، نیوزیلند تا پایان جمعه عصر در نیویورک باز است. بیشترین معامله‌گران حرفه‌ای فارکس به صورتی با ساعات باز شدن ۲۴ ساعته بازار فارکس روبه‌رو می‌شوند؛ یا کار خود را پایان می‌دهند یا سفارشات خود را با بروکر فارکس یا همراه تاجری در شعبه دیگری از موسسه مالی خود در منطقه زمانی متفاوت برای نظارت بر آنها رها می‌کنند. علاوه بر این، به جای قرار دادن سفارش، ممکن است تصمیم بگیرند تا سطح‌های تماس را با همکارانی مشابه وارد کنند تا در صورت رسیدن به سطح‌های خود تماس تلفنی دریافت کنند و سپس تصمیم‌گیری کنند. این تصمیم ممکن است بر اساس نصیحت معامله‌گرانی که در آن لحظه بیدار و بازار را نظارت می‌کنند، یا نتیجه تحلیل فنی یا بنیادی باشد که برای تعیین بهترین راه‌های عملیاتی انجام می‌شود. در مقابل، بیشترین معامله‌گران خرده‌فروشی که موقعیت‌های آنها در شب را نگه می‌دارند، به سادگی سفارشات سود و زیان را با بروکر ها آنلاین فارکس خود ترک می‌کنند تا زمانی که بازار به سطح‌های مشخص شده تاچ کند. برخی از معامله‌گران خرده‌فروشی همچنین از سرویس هشدار در دستگاه‌های تلفن همراه خود استفاده می‌کنند تا زمانی که سطح‌های نرخ تبادل نگه‌دارنده خود به دست می‌آید یا معامله شده است، به آنها اطلاع دهد. به عنوان یک معامله‌گر خرده‌فروشی، اگر قصد دارید از سفارشات براکت برای مدیریت موقعیت‌های فارکس موجود خود استفاده کنید، نیازی به دنبال کردن مداوم بازار ندارید. همچنین می‌توانید روند تجزیه و تحلیل بازار برنامه معاملاتی خود را به صورت خودکار انجام دهید تا فرصت‌های معاملاتی را برای شما شناسایی کند، به طوری که حتی نیازی به نظارت خود بر بازار برای چنین موقعیت‌های سودآوری نظارت نداشته باشید و فقط اعلان‌های سیستم خود را نظارت کنید. برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند برنامه‌های معاملاتی خود را به صورت کاملاً خودکار انجام دهند یا از سیستم‌های معاملات فارکسی که بدون دخالت انسان عمل می‌کنند استفاده کنند.  

8. معامله کردن در بازار فارکس مشابه بازی و قمار در کازینو است

یک افسانه رایج درباره فارکس این است که معامله‌گری در آن همانند بازی قمار در کازینو است. اگرچه معامله‌گری در بازار فارکس به طور قطع عناصر تخمینی را دارد، زیرا شامل قرار دادن سرمایه در معرض خطر است، اما بخشی از آن نیز به جنبه استراتژیک مرتبط است که آن را از قمار متمایز می‌کند. علاوه بر این، احتمال برنده شدن به عنوان یک معامله‌گر فارکس می‌تواند با استفاده از روش‌های تحلیل بازار معتبر مانند تحلیل فنی و بنیادی بهبود یابد. بنابراین، پرداختن به این تکنیک‌ها مقرون به صرفه خواهد بود. یک راه مهم دیگر برای افزایش شانس‌های شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس، استفاده از شیوه‌های مدیریت مالی صحیح است که شامل تعیین اندازه موقعیت‌ها براساس اندازه حساب شما و اجازه دادن به سودها برای افزایش و بریدن زودهنگام ضررها می‌شود. به طور کلی، اگرچه می‌توانید همانند یک شرط‌بند نوآموز در بازار فارکس شرط‌های خود را بدون توجه به تحلیل بگیرید، اما اگر واقعاً می‌خواهید یک معامله‌گر موفق فارکس شوید، باید به جای شرط‌های بی‌ارزش، ریسک‌های استراتژیک را بپذیرید و یاد بگیرید.  

9. معامله‌گری در فارکس پر از تقلب است.

افسانه بعدی که یکی از افتضاح‌ترین دروغ‌هایی که ممکن است درباره فارکس بشنوید است، این است که معامله‌گری در آن یک کلاهبرداری یا تقلب است. معامله‌گری فارکس به سادگی شامل مبادله یک ارز ملی با ارز دیگر است. این هیچ چیز بیشتر از خرید کالاهای خوراکی از فروشگاه محلی شما نیست و هیچ ربطی به تقلب ندارد. با این حال، مانند هر بازار بدون نظارت دیگری، برخی افراد سعی می‌کنند از ناشناختگی دیگران بهره ببرند. علیرغم اینکه فارکس به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان برای سال‌ها عمل کرده است، به دلیل فروپاشی برخی از بروکر ها خرده‌فروشی فارکس که منجر به از دست دادن حساب مشتریان شد، تعدادی از منابع رسانه‌ای منفی درباره آن منتشر شده است. همچنین، چندین عامل نادست در برخی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری با بازدهی بالا یا HYIP ها ادعا کرده‌اند که سود بالای خود را از طریق مشارکت در معاملات فارکس به دست می‌آورند، اما بعداً متوجه شدند که در واقع تنها چیدمان‌های نوع پانزی هستند. به طور واضح، این نوع فعالیت‌های تقلبی به هیچ وجه به بازار حرفه‌ای فارکس سنتی یا حتی بازار خرده‌فروشی فارکس قابل ارتباط نبوده است. چنین تقلبات اغلب می‌توانند با اعمال آزمون ساده "اگر به نظر خیلی خوب بیاید، احتمالاً واقعی نیست" به‌راحتی شناسایی شوند.  

10. فقط معامله‌گران حرفه‌ای فارکس پول در می آورند

این افسانه احتمالاً به دلیل اینکه آمارها نشان می‌دهد بیشتر معامله‌گران خرده‌فروشی فارکس همواره وقتی که در معامله ارزها شرکت می‌کنند، پول خود را از دست می‌دهند، شکل گرفته است. با این حال، بسیاری از معامله‌گران خرده‌فروشی فارکس داستان‌های موفقیت خود را به اشتراک می‌گذارند. اما تخمین زده شده است که تعداد معامله‌گران خرده‌فروشی که در معاملات فارکس پول در می‌آورند، در حدود ۹۰ درصد است. این عدد تقریباً نگران کننده است و به این معنی است که شما باید خودتان را آموزش دهید و شروع به فکر کردن مانند یک معامله‌گر حرفه‌ای کنید تا به دستهٔ ۱۰ درصد برنده بپیوندید. در غیر این صورت، احتمالاً به عضو دیگری از گلهٔ معامله خرده‌فروشی ملحق خواهید شد که نابینا کورانه اعضای آن به سمت تجربه‌ای بی‌سود پیش‌می‌روند.   منبع: فارکس ترینینگ گروپ  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها