معامله با استفاده از اندیکاتور مکدی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 جولای 2023
اندیکاتور مکدی (MACD) یکی از محبوب‌ترین و گسترده ترین اندیکاتور‌ها برای معامله فارکس است. حروف M.A.C.D. مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence هستند. اندیکاتور مکدی که به میانگین‌های متحرک به عنوانرودی نیاز دارد، در گروهی از اندیکاتورهای دیرکننده قرار می‌گیرد. عملکرد اصلی اندیکاتور مکدی کشف روندهای جدید و کمک به شناسایی پایان روندهای فعلی است. روش‌های مختلفی برای ارزیابی سیگنال‌های تولید شده توسط اندیکاتور مکدی وجود دارد و بسیاری از تجار از تنظیمات و روش‌های منحصر به فرد خود برای این اندیکاتور معامله استفاده می‌کنند.  

اندیکاتور مکدی

اندیکاتور مکدی به طور معمول در پایین نمودار معامله، در یک پنجره جداگانه، زیر نمودار قیمت قرار میگیرد. مکدی یک ابزارسبتاً آسان برای استفاده است، با این حال،قبل از تلاش برای معامله با استفاده از سیگنال‌هاین، درک کامل آن بسیار مهم است. بیایید به دقت ساختار اندیکاتور مکدی و تنظیمات پیش‌فرض آنگاهی بیندازیم.  

ساختار اندیکاتور مکدی

اندیکاتور مکدی از سه بخش تشکیل شده است. دو خط و یک هیستوگرام. حالا به طور جداگانه درباره هر کدام صحبت می‌کنیم: خط مکدی - خط مکدی سریعترین خط در اندیکاتور است. از آنجا که سریعتر و حساس‌تر عملی‌کند، به طور کلی بالاتر و پایین‌تر از خط دوم اندیکاتور حرکت می‌کند. خط سیگنال مکدی - خط سیگنال مکدی دومین خط اندیکاتور مکدی است. به آن خط سیگنال گفته می‌شود، زیرا سیگنال‌های اصلی مکدی را تولید می‌کند. از آنجا که این خط کندتر است،اغلب توسط خط سریعتر مکدی شکسته می‌شود. هیستوگرام مکدی - هیستوگرام مکدی به سادگی نماینده تفاوت بین خط مکدی و خط سیگنال است. فاصله بیشتر بین خطوط، نوارهای بالاتری را در هیستوگرام مکدی نشان می‌دهد. در زیر یک نمونه از اندیکاتور مکدی را مشاهده خواهید کرد.  
اندیکاتور مکدی

اندیکاتور مکدی

  این تصویر بزرگ شده‌ی نشانگر مکدی است. خط آبی، خط مکدی است. خط قرمز، خط سیگنال است. همانطور که می‌بینید، خط مکدی سریعتر است و اغلب خط سیگنال را شکست می‌دهد. نوارهای خاکستری، هیستوگرام هستند که با فاصله بین دو خط نشانگر هماهنگی می‌کنند.  

تنظیمات اندیکاتور مکدی

در بیشتر پلتفرم‌های معاملاتی، نشانگر مکدی معمولاً با پارامترهای پیش‌فرض 26، 12 و 9 همراه است. ما به تفسیر معنای این سه عدد و نحوه اعمال آنها در ساختار نشانگر میپردازیم. "12" و "26" به یکدیگر وابسته هستند. این دو عدد مربوط به محاسبه خط مکدی سریعتر است. ساختار خط مکدی شامل محاسبه میانگین حساب شده 12وره‌ای (Exponential Moving Average) بر روی قیمت عملکرد است و سپس کاهش میانگین حساب شده 26 دوره‌ای (Exponential Moving Average) از نتیجه صورت می‌گیرد. تفاوت بین دو EMA، مقدار خط سریع را به شما می‌دهد. "9" از محاسبه خط کندتر یا همان خط سیگنال به دست می‌آید. اینط نتیجه میانگین حساب شده 9 دوره‌ای (Exponential Moving Average) روی خط مکدی سریعتر است. به همین دلیل خط سیگنال کندتر از خط مکدی است، زیرا نسخه‌ی صاف‌تر خط مکدی است.  

سیگنال‌های مکدی

اگرچه اندیکاتور مکدی تنها از سه مؤلفه (دو خط و هیستوگرام) تشکیل شده است، اما میتواند تعداد زیادی سیگنال را ارائه دهد. ما شش سیگنال اصلی مکدی را تشخیص می‌دهیم و در ادامه به هر کدام به طور جداگانه پرداخت خواهیم کرد.  

تلاقی‌ مکدی

تلاقی‌های مکدی شامل تعامل بین دو خط مکدی است. خط مکدی سریع‌تر از خط سیگنال است و به طور معمول بالاتر و پایین‌تر از خط سیگنال کندتر عبور می‌کند. تلاقی صعودی مکدی - وقتی خط مکدی به سمت بالا خط سیگنال کندتر عبور می‌کند، تلاقی صعودی مکدی را داریم. این عمل باعث تولید یک سیگنال مثبت در نمودار می‌شود که نشان می‌دهد قیمت ممکن است شروع به افزایش کند. تلاقی نزولی مکدی - تلاقی نزولی مکدی عکس تلاقی صعودی مکدی است. وقتی خط مکدی به سمت پایین خط سیگنال عبور می‌کند، تلاقی نزولی را داریم. این نشان می‌دهد که قیمت ممکن استارد حرکت نزولی شود.  
تلاقی‌ مکدی

تلاقی‌ مکدی

  در بالا شما یک متقاطع صعودی مکدی مشاهده می‌کنید. دایره سبز نشان میدهد که در لحظه‌ای که خط سریع مکدی به سمت مثبت از خط سیگنال عبور می‌کند. پس از آن، قیمت افزایش می‌یابد.  

تفاوت مکدی

یکی از بهترین استفاده‌های مطالعه اندیکاتور مکدی در معاملات فارکس، شناسایی سیگنال‌های تفاوت است. وقتیه عملکرد کلی قیمت در نمودار و جهت مکدی با یکدیگر در تناقض هستند، این به ما نشان می‌دهد که قیمت احتمالاً در حال تغییر جهت است. تفاوت مثبت مکدی - تفاوت صعودی مکدی رخ می‌دهد وقتی عملکرد قیمت به سمت پایین است و مکدی پایین‌ترین‌های بالاتری نشان می‌دهد. در این حالت، نشانگر مکدی به ما یک سیگنال مثبت قوی می‌دهد. بسیار اغلب پس از تفاوت مثبت با مکدی،قیمت شروع به حرکت قوی به سمت بالا می‌کند. در زیر مثالی از یک تفاوت مثبت مکدی را مشاهده می‌کنید. پس از رخداد تفاوت، مشاهده می‌شود که قیمت شروع به رشد می‌کند.  
تفاوت مکدی

تفاوت مکدی

  تفاوت منفی مکدی - وقتی که عملکرد قیمت در حال افزایش است و خطوط مکدی قله‌های پایین‌تری را ایجاد می‌کنند، تفاوت منفی توسط مکدی نشان می‌دهد که قیمت ممکن است یک حرکت منفی را آغاز کند. در بسیاری از موارد، پس از تفاوت منفی مکدی، یک حرکت منفی سریع را خواهیم دید.  

مکدی بیش‌خریداری/بیش‌فروشی

بسیاری از افراد این را درباره اندیکاتور مکدی نمی‌دانند، اما اندیکاتور مکدی همچنین می‌تواند سیگنال‌های بیش‌خریداری/بیش‌فروشی را نیز ارائه دهد. بیش‌خریداری مکدی - وقتی خط مکدی فاصله نسبتاً بزرگی از خط سیگنال به دست می‌آورد، مکدی بیش‌خریداری است. در چنین مواردی، پس از افزایش قوی، انتظار داریم حرکت بلندمدت به پایان برسد و یکرکت سلبی ظاهر شود. بیش‌فروشی مکدی - سیگنال بیش‌فروشی مکدی عکس سیگنال بیش‌خریداری است. وقتی خط مکدی فاصله سلبی نسبتاً معناداری از خط سیگنال به دستی‌آورد، در این صورت شما یک سیگنال بیش‌فروشی مکدی دریافت می‌کنید. در این حالت، انتظار داریم قیمت در کاهش خود خسته شود و یک حرکت صعودی جدید را آغاز کند.  
بیش‌فروشی مکدی

بیش‌فروشی مکدی

  در مستطیل سبز در تصویر بالا، شما یک حالت مشاهده میکنید که در آن خط سریع مکدی فاصله نسبتاً بزرگی از خط سیگنال قرمز به دست می‌آورد. این نشان می‌دهد که سیگنال مکدی بیش‌فروشی است. قیمت جفت ارز فارکس پس از آن افزایش می‌یابد.  

تحلیل تکنیکال با استفاده از مکدی

همانطور که مشاهده می‌کنید، اندیکاتور مکدی بسیار غنی از سیگنال‌های تکنیکال است و یک ابزار معاملاتی بسیار چند منظوره است. همچنین می‌توانید با استفاده از مکدی به همراه تحلیل عملکرد قیمت به طور موثری معامله کنید. بیایید به برخی از مثال‌های معامله با استفاده از مکدی نگاهی بیندازیم:  
تحلیل تکنیکال با استفاده از مکدی

تحلیل تکنیکال با استفاده از مکدی

  در بالا شما نمودار مکدی را در یک نمودار MT4 مشاهده می‌کنید. این نشانگر در پایین نمودار قیمت ضمیمه شده است. تصویر با یک اختلاف نزولی بین عملکرد قیمت و نشانگر مکدی آغازی‌شود. همانطور که می‌بینید، قیمت ارتفاعات بالاتری ایجاد می‌کند، در حالی که قله نشانگر مکدی (آبی) کاهش می‌یابند. سپس دو خط مکدی به یکدیگر متقاطع می‌شوند و قیمت کاهش می‌یابد. سپس چهار نوسان قیمتی دیگر مرتبط با متقاطعت‌های صعودی و نزولی مکدی را مشاهده می‌کنیم. هر باره دو خط متقاطع می‌شوند، یک نوسان قیمتی در جهت متقاطعت را مشاهده می‌کنیم. حالا بیایید به مثال دیگری با استفاده از تحلیل مکدی منتقل شویم.  
مکدی

مکدی

  در این مورد، قیمت پس از یک تداخل منفی در مکدی کاهش می‌یابد. با این حال، ۷ دوره بعد، ما یک سیگنال بالقوه بیش از حد فروخته شده در مکدی می‌بینیم. خط مکدی فاصله قابل توجهی از خط سیگنال به سمت منفی پیدا می‌کند. این نشان می‌دهد که جفت ارز فارکس ممکن است بیش از حد فروخته شده باشد و آماده برگشت باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت پس از آن افزایش می‌یابد.  

سیستم معاملاتی فارکس مکدی

با توجه به شش سیگنال تکنیکال که در بالا بحث کردیم، میتوانیم قوانین ورود به معامله نشانگر مکدی را به دو نوع تقسیم کنیم: مثبت و منفی. سیگنال‌های مثبت مکدی - برای هر سه سیگنال زیر میتوانید تراکنش های بلند را باز کنید. تلاقی مثبت مکدی انحراف مثبت مکدی مکدی فروخته شده سیگنال های منفی مکدی - بعد از هر سه سیگنال زیر میتوانید تراکنش های کوتاه را باز کنید. تلاقی منفی مکدی انحراف منفی مکدی مکدی خریداری شده  

توقف ضرر در معاملات مکدی

وقتی شما با استفاده از تحلیل مکدی یک معامله را باز میکنید، شما باید موقعیت خود را با استفاده از یک سفارش توقف ضرر محافظت کنید. برای قرار دادن سفارش توقف ضرر به طور موثر، باید به نمودار برای نقاط قبلی حرکت قیمت مراجعه کنید. اگر شما یک معامله طولانی را باز میکنید، میتوانید سفارش توقف ضرر خود را زیر یک قاع قبلی در نمودار قرار دهید. اگر شما معامله کوتاه میکنید، آنگاه میتوانید سفارش توقف ضرر خود را بالای یک قله قبلی قرار دهید. اگر عملکرد قیمت یک قیمت پایین تر در یک معامله طولانی ایجاد کند، یا قیمت بالاتر در یک معامله کوتاه، موقعیت شما به طور خودکار بسته خواهد شد. کسب سود در معاملات مکدی یک روش برای خروج از یک معامله مکدی، نگه داشتن تا دریافت یک سیگنال متضاد است. بنابراین، یک سیگنال متضاد مکدی سیگنال شما برای بستن معامله خواهد بود. با این حال، راه های دیگری برای مدیریت معامله بر اساس ترجیحات شخصی شما وجود دارد.   مثالی از روش معامله با استفاده از مکدی و تحلیل عملکرد قیمت را بررسی کنیم:  
توقف ضرر در معاملات مکدی

توقف ضرر در معاملات مکدی

  در بالا شما نمودار H4 جفت ارز EUR/USD برای ماه ژوئیه 2015 را می‌بینید. تصویر چندین معامله را در نمودار نشان می‌دهد که شامل خطوط و هیستوگرام مکدی است. اولین سیگنال معامله زمانی رخ می‌دهد که عملکرد قیمت الگوی شمع Inverted Hammer را بعد از کاهش ایجاد می‌کند. چند دوره بعد می‌بینیم که خطوط مکدی یک همگام سازی صعودی ایجاد می‌کنند. این دو سیگنال صعودی مطابق، که می‌تواند پایه کافی برای یک معامله بلند مدت باشد. می‌توانید جفت ارز EUR/USD را به عنوان نشانه اول سبز در نمودار قیمت خریداری کنید. سفارش توقف ضرر باید زیر پایینی که در لحظه واگردش ایجاد شد، قرار داده شود، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. قیمت بعداً افزایش می‌یابد و الگوی نوع AB=CD ایجاد می‌کند. این نقطه خروجی بهینه بوده است. پس از ایجاد بالای آخرین بالا، می‌بینیم حرکت واگردشی را، دنبال شده از شکست خط روند. در همین زمان، خطوط مکدی به سمت صعودی متقاطع می‌شوند. این دو سیگنال جداگانه خروجی، که متأسفانه کمی دیر رخ می‌دهند. اگر در اینجا معامله را بسته بودید، معامله هنوز کمی سودآور بوده است. یک نکته‌ی قابل توجه این است که شکست خط روند و متقاطع شدن خطوط مکدی به سمت نزولی سیگنال‌های کوتاه مطابق را در نمودار ایجاد می‌کنند، به این معنی که این می‌تواند فرصتی برای معامله کوتاه فراهم کند. بعداً قیمت با ایجاد یک روند نزولی جدید کاهش می‌یابد. خطوط مکدی همچنین کاهش می‌یابند. پس از 6 روز کاهش، دو خط مکدی یک پایینی بالاتر ایجاد می‌کنند، در حالی که عملکرد قیمت هنوز در حال کاهش است. این یک واگرایی صعودی مکدی در نمودار ایجاد می‌کند. به همین دلیل باید معامله را هنگامی که خطوط مکدی به سمت بالا متقاطع می‌شوند ببندید. این فقط چند دوره بعد رخ می‌دهد، الگوی واگرایی صعودی را تأیید می‌کند. توجه کنید که ما معامله را تا شکست خط روند نزولی نگه نداشتیم، زیرا از تشکیل واگرایی مکدی دلیل کافی برای بستن زودتر وجود داشت.  

معامله واگرایی مکدی

معامله واگرایی یکی از محبوب ترین و موثرترین استراتژی های فارکس است. با این حال، یکی از نقاط ضعف واگرایی این است که قیمت ها ممکن است برای مدت زمان زیادی در یک تشکیل واگرایی باقی بمانند و بدون برگشت، و گاهی اوقات ممکن است سخت باشد که بدانیم کی وارد این نوع تنظیم مقابله با روند ضد شویم. نگاه دقیق به الگوهای قیمتی در حال ظهور می تواند در معامله تفاوت مفید باشد.  
معامله واگرایی مکدی

معامله واگرایی مکدی

  این بار نمودار H1 از جفت ارز USD/CHF یا سوئیسی را داریم. تصویر نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم الگوی تفاوت مکدی را معامله کنیم. تصویر با یک کاهش قیمت شدید آغاز می‌شود. ناگهان کاهش سرعت می‌گیرد. در همان زمان، مکدی نه تنها سرعت خود را کم می‌کند، بلکه شروع به افزایش می‌کند و تفاوتی صعودی ایجاد می‌کند. سپس یک تلاقی مکدی صعودی بعداً ظاهر می‌شود. می‌توانستید بر اساس این سیگنال معامله را انجام دهید. اگر این کار را کردید، احتمالاً در این اولین ورودی متوقف می‌شدید. بلافاصله بعد از آن، ما یک شمع تغییر جهت به نام "همر" دریافت می‌کنیم که تأیید اضافی برای سناریوی صعودی فراهم می‌کند. توقف ضرر در معامله باید زیر شمع تغییر جهت قرار گیرد، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. می‌توانید ببینید که قیمت در حال تلاش برای شکستن در جهت صعودی چندین نوسان ایجاد می‌کند. با این حال، سفارش توقف به خوبی زیر تشکیل همر قرار گرفته است و معامله با فشار نزولی زنده می‌ماند. قیمت بعداً افزایش می‌یابد. اما در طول راه بالا متوجه می‌شویم که عملکرد قیمت شروع به ایجاد نوسانات کوچکتر می‌کند. بلافاصله بعد از آن، الگوی نمودار "بالشتک" را در تصویر مشاهده می‌کنیم. از آنجایی که بالشتک صعودی پتانسیل نزولی قوی دارد، شکست از طریق سطح پایین تر آن می‌تواند با ترکیبی از تلاقی مکدی نزولی برای بستن معامله استفاده شود. در مورد ما، خطوط مکدی در همان لحظه شکست بالشتک نزولی به سمت پایین تلاقی می‌کنند. این سیگنال قوی است که قیمت ممکن است یک کاهش را آغاز کند. به همین دلیل، معامله باید در هنگام دریافت این سیگنال‌های خروجی همزمان بسته شود. همیشه باید در حالت تفاوت مکدی به نکات عملکرد قیمت دقت کرد. به این ترتیب می‌توانید درک بهتری از کجا و کی وارد و خارج معاملات تفاوت مکدی خود داشته باشید.   خلاصه اندیکاتور مکدی یکی از پراستفاده‌ترین اندیکاتور‌ها در معاملات فارکس است. MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence است. این اندیکاتور با استفاده از میانگین‌های متحرک محاسبه می‌شود که باعث می‌شود یک اندیکاتور تاخیری باشد. عمده وظیفهٔ مکدی کشف روندهای جدید و کمک به پیدا کردن پایان روندهای فعلی است. مکدی از سه قسمت تشکیل شده است: خط مکدی - با محاسبه تفاوت بین میانگین متحرک نوعی 12 و 26 دوره‌ای خط سیگنال - خط مکدی را با استفاده از 9 دوره صاف می‌کند هیستوگرام - تفاوت بین خط مکدی و خط سیگنال را نشان می‌دهد شش سیگنال اصلی مرتبط با اندیکاتور معاملاتی مکدی وجود دارد: تلاقی مثبت - سیگنال مثبت تلاقی منفی - سیگنال منفی تفاوت منفی - سیگنال منفی تفاوت مثبت- سیگنال مثبت مکدی بیش از حد خریداری شده - سیگنال منفی مکدی بیش از حد فروخته شده - سیگنال مثبت اندیکاتور مکدی تعداد زیادی سیگنال را ارائه می‌دهد که این باعث می‌شود از آن به عنوان ابزار مستقل خوبی استفاده شود، اما بهترین نتایج زمانی بدست می‌آید که این اندیکاتور با تحلیل عملکرد قیمت ترکیب شود. این قوانین اصلی برای معامله با اندیکاتور مکدی هستند: وقتی یک سیگنال صعودی مکدی مشاهده می‌کنید، معاملات بلند مدت را در نظر بگیرید. وقتی یک سیگنال نزولی مکدی مشاهده می‌کنید، معاملات کوتاه مدت را در نظر بگیرید. اگر شما در معامله بلند مدت هستید، باید یک توقف ضرر را در زیر پایین ترین نقطه قبلی در نمودار قرار دهید. اگر شما در معامله کوتاه مدت هستید، باید یک توقف ضرر را در بالاترین نقطه قبلی در نمودار قرار دهید. معاملات خود را تا زمانی که یک سیگنال برخلاف مکدی مشاهده کنید یا تا زمانی که به توقف ضرر برسد، نگه دارید. برای مدیریت نقاط خروجی ممکن از نشانه‌های عملکرد قیمت استفاده کنید.     منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها