اور تریدینگ ⛔ رهایی از overtrading

تاریخ آخرین بروزرسانی: 28 دسامبر 2022
اور تریدینگ یکی از چالش برانگیزترین درس هایی است که یک معامله گر فارکس باید بیاموزد. اگر تمایل به معامله بیش از حد (اور تریدینگ) در فارکس داشته باشید و بیش از حد معامله کنید، در پایان ضرر هنگفتی خواهید کرد. هر زمان که وارد بازار می شوید، شما پول خود را در معرض ریسک بازار قرار می دهید و هر چه بیشتر پول خود را در معرض ریسک بازار قرار دهید، احتمال اینکه پول راه خود را از شما جدا کند، بیشتر می شود. در مقاله امروز، به شما خواهیم گفت که اور تریدینگ در فارکس چیست و چگونه می توانید اورتریدینگ را به حداقل برسانید.

اورتریدینگ در فارکس چیست؟

اور تریدینگ در فارکس زمانی اتفاق می افتد که شما زیادی معامله می کنید، پوزیشن های بسیار بزرگ می گیرید و بی حساب و کتاب ریسک می کنید. هیچ قانون و قاعده ای وجود ندارد که معامله گران را از معامله زدنِ بیش از حد منع کند، اما چنین چیزی می تواند به پرتفوی شما آسیب برساند. معامله گران معمولاً پس از اینکه یک ضرر بزرگ می کنند یا مرتکب سلسله ضرر های کوچک در یک بازه زمانی طولانی مدت می شوند، به overtrading روی می آورند. آنها برای جبران ضرر خود به دنبال "انتقام" از بازار بوده و اینگونه بیشتر تلاش می کنند تا جاییکه می توانند سود کنند. آنها معمولاً با افزایش سایز پوزیشن و حجم معاملات به معاملات انتقام جویانه روی می آروند. متأسفانه در بیشتر مواقع معاملات آنها منجر به ضرر بیشتر می شود و سر انجام روزی حساب خود را به باد می دهند. یکی از دلایل اصلی شکست 95 درصد معامله گران فارکس نیز همین مورد است.

نشانه های overtrading چیست؟

هنگامی که شک داشتید که مرتکب اور تریدینگ شده اید یا خیر، بدانید چندین نشانه برای آن وجود دارد: اگر پوزیشنی را با ضرر بستید و عمیقاً باور داشته باشید که نباید از اول این پوزیشن را می گرفتید، مرتکب overtrading شده اید. به عنوان مثال، اگر معمولا با استفاده از نمودار 1 ساعته به بالا معامله می زنید ناگهان متوجه شدید که روی نمودار 5 دقیقه‌ای می روید تا بلکه پوزیشن های بهتری کشف کنید! دارید به سمت اور تریدینگ کشیده می شوید. صرف زمان زیاد برای رصد نمودارها. در چنین اوقاتی به خاطر مشاهده نوسانات بیش از حد بازار آسیب‌پذیر می‌شوید، و این خود منجر به اور تریدینگ در فارکس می‌شود. آیا فکر می کنید که ساعت‌ها محو نمودارها شده اید و سعی می‌کنید روی الگوهای معاملاتی و تکنیکال های "تا حدودی" خوب زورکی پوزیشن بگیرید؟ بزرگترین مشکل این است که بسیاری از معامله گران از اینکه مرتکب اور تریدینگ شده اند، کاملا بی اطلاع هستند. بسیار محتمل است که روی یک تکنیکال نه چندان ایده آل بیخودی هنگ کنید، رصد و ارزیابی برنامه معاملاتی خود را فراموش کنید و از اینکه آیا مرتکب overtrading شده اید یا خیر، بی اطلاع باشید. از آنجایی که شناسایی عوامل تحریک‌کننده احساسات در بازار شاید دشوار باشد و حتی گاهی خسته کننده باشد، باید زمانی که هیچ پوزیشن بازی ندارید، با اجرای برنامه‌ معاملاتی و استراتژی خود با این دشمن مبارزه کنید.

چگونه می توان از بروز اور تریدینگ جلوگیری کرد؟

اور تریدینگ

اور تریدینگ

برای جلوگیری از مبتلا شدن به اور تریدینگ، به نسخه و تجویز نیاز دارید. نه، منظورم نسخه و تجویز پزشکی نیست، بلکه تجویز هایی است که شما را از انجام معاملات فی البداهه یا احساسی باز می دارد. در زیر فهرستی از کارهایی که برای جلوگیری از overtrading باید انجام دهید ارائه می گردد:

داشتن برنامه معاملاتی

بهتر است با ساخت و طراحی یک استراتژی معاملاتی (برنامه معاملاتی)، به اور تریدینگ حمله کنید پیش از آنکه او بخواهد شما را غافلگیر کند. شاید معامله گری در فارکس از منظر شما نوعی جنگ باشد. این نبرد اساساً بین مکانیسم های عقلانی یا تحلیلی مغز شما از یک طرف و مکانیسم های احساسی مغز شما از طرف دیگر است. تنها راه جنگیدن در این نبرد، طراحی یک استراتژی معاملاتی سیستماتیک و پایبندی به آن است. اگر این مقاله را می خوانید و یک برنامه معاملاتی واقعی و عینی در فارکس ندارید، احتمالاً در معرض overtrading قرار دارید. اگر می‌خواهید مسیر معاملاتی درستی را طی کنید، باید یک استراتژی معاملاتی بسازید و به آن پایبند باشید. این کاری است که در ابتدا همه معامله گران باید انجام دهند تا الگوهای معاملاتی منطقی و تحلیلی را به جای معاملات هیجانی بتوانند در خود رشد دهند. معامله زدن در بازارها به طور طبیعی باعث ایجاد احساسات و هیجانات می شود، اما اگر قصد مقابله با این واقعیت را نداشته باشید، تقریباً  در معرض اور تریدینگ قرار خواهید گرفت.

مدیریت ریسک صحیح

شما باید حتما یک برنامه مدیریت ریسک به عنوان بخشی از استراتژی معاملاتی خود را داشته باشید. این برنامه شامل دستورالعمل‌ها و رویه‌هایی است که برای به حداقل رساندن تأثیر شکست باید آنها را تعیین ‌کنید. شما باید از دو رویکرد واقع بینانه مدیریت ریسک استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که مرتکب اور تریدینگ نشده اید: ریسک خود در هر معامله را محاسبه کنید کاملا به خود معامله گر بستگی دارد که تصمیم بگیرد چقدر می خواهد در هر معامله ریسک ضرر را بپذیرد. برای معامله گرانی که مایل به پذیرش ریسک بالا هستند، این ریسک می تواند از 1٪ تا 10٪ متغیر باشد. با این حال، اگر تا 10 درصد ریسک می کنید، تنها پنج معامله کافیست تا 50 درصد از سرمایه معاملاتی خود را از دست بدهید، به همین دلیل است که بهتر است ریسک کمتری کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که درصد ریسک قابل مدیریت است و همچنان می توانید به اهداف معاملاتی خود برای سطح ریسکی که می خواهید متحمل شوید دست یابید. مراقب نسبت ریسک / سود باشید برای محاسبه نسبت ریسک به پاداش R/R یک معامله، باید مقدار پول وسط گذاشته شده را با سود بالقوه تناسب ببندید. بنابراین، اگر حداکثر ضرر احتمالی شما در یک معامله 100 دلار و حداکثر سود ممکن شما 300 دلار باشد، نسبت ریسک به پاداش 3:1 است. بسیاری از معامله گران نسبت ریسک به پاداش 1:3 را ترجیح می دهند. تعداد معاملات در هر روز خود را محدود کنید تعداد پوزیشن های بالا اغلب به درآمد بالا بدل نمی شود. بلکه، اثربخشی و کیفیت تک پوزیشن هاست که تعیین کننده است. پس از یک معامله پربار و سود قابل توجه، ممکن است برای ترید بیشتر وسوسه شوید، اما بازار به شما گوش نمی کند. اینطور نیست که یک گوی شیشیه ای را بمالید و یک غول چراغ جادو ظاهر شود و یک استراتژی معاملاتی عالی به شما تقدیم کند. پس از چند معامله موفق، ممکن است ضرر ها شروع شوند. نکته: برای تعداد پوزیشن هایی که می خواهید در یک روز باز کنید حدود تعیین کنید. با برنامه خود همگام باشید و اگر دوست دارید یک پوزیشن دیگر باز کنید، به خود یادآوری کنید که همیشه فردایی هم وجود دارد. یک روز مرخصی به خود بدهید وقتی ضرر می کنید، پوزیشن هایی را باز می‌کنید که اجازه می‌دهد حرص و طمع و عصبانیت بر شما چیره شوند. برخی از معامله گران بیش از حد معامله می کنند و پوزیشن های ناموفق زیادی را در یک روز می گیرند زیرا خشم و نیاز احساسی به اصلاح وضعیت فعلی منطق را از آنها سلب می کند. پس، به جای اینکه قربانی این پیامدهای اور تریدینگ شوید، یک گزینه مطمئن‌تر این است که به خود استراحت دهید تا مغز و ذهن شما آرامش پیدا کند. در همین حین، خشم شما نسبت به ضرر اخیر فروکش می کند و به شما این امکان را می دهد که بتوانید شفاف تر فکر کنید و معاملات را منطقی تر انجام دهید. قوانینی را برای خود تعیین کنید تعیین کردن قوانین برای ورود به معامله به شما کمک می کند تا از ارسال سفارش هایی که مطابق با استراتژی معاملاتی شما نیستند جلوگیری کنید. برای تدوین قوانین از تحلیل تکنیکال یا بنیادی یا ترکیبی از هر دو می توانید استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است قانونی تعیین کنید که تنها در صورتی شما را تشویق به معامله کند که میانگین متحرک 50 روزه از روی میانگین متحرک 200 روزه عبور کند.

شما نمی توانید بازار را کنترل کنید

معامله گرانی که مرتکب اور ترید می شوند تلاش می کنند تا کنترل بر روی بازار را بدست آورند. شما باید واقعاً با خود تامل کرده و از خود سؤال کنید که آیا معتقدید در حال تلاش برای کنترل بازار هستید یا خیر. وقتی اوضاع را درک کنید و واقعاً موافق باشید که کنترلی بر بازار ندارید، کم کم متفاوت فکر خواهید کرد زیرا متوجه خواهید شد که باید در معاملات برتری داشته باشید و فقط زمانی معامله کنید که بازار به شما نشان می دهد این کنترل را دارید. خلاصه اورتریدینگ در فارکس بی شک لحظاتی از جنون و دیوانگی در طول دوران حرفه ای هر معامله گری وجود خواهد داشت. فارکس نیاز به خودکنترلی شدید دارد. اگر بتوانید خودتان را کنترل کنید، نتایج آن در معاملات شما بازتاب خواهد داشت. یکی از رایجترین جنون هایی که گریبانگیر فعالان بازار فارکس میشود overtrading است و به شدت و با قدرت بسیار بالا قادر است تا شما را نابود کند. پیشنهاد میکنیم این مقاله را در خصوص اور تریدینگ و هر مقاله دیگری در این راستا را حتما برای خود ذخیره کنیدو هرگاه احساس کردید ممکن است دچار اور تریدینگ شده باشید یا علائمی از آن در شما درحال شکل گیری است، آنرا مجدد مطالعه کرده و مرور کنید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها