پیپ در فارکس چیست و چه کاربردی دارد؟ (Pip in the forex)

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 ژوئن 2023

پیپ در فارکس چیست و کاربرد پیپ چیست؟ سوالی که شاید به آن کمتر توجه شده و حتی به آن توجهی نشده. به واحد اندازه گیری نرخ ارز در بازار فارکس پیپ Pip گفته می شود که می توان با استفاده از آن تغییرات میان ارزش ارزها را اندازه گیری کرد.

در واقع، یک پیپ به مقدار کوچکی از تغییرات نرخ ارز اشاره می کند و معمولاً برای نرخ ارزهای با ارزش بالا مانند دلار آمریکا و یورو استفاده می شود. به طور معمول، یک پیپ برابر با 0.0001 از ارزش ارز است، با این حال برای برخی ارزها، مانند یک پیپ برای نرخ GBP / USD 0.0001 و برای نرخ USD / JPY 0.01 استفاده می شود.

در بازار فارکس، تغییراتی که در نرخ ارزها رخ می دهد، ممکن است بسیار کوچک باشد، بنابراین به دلیل دقت بالای اندازه گیری پیپ، از آن به عنوان یک واحد معین برای اندازه گیری تغییرات استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر نرخ EUR / USD از 1.2000 به 1.2005 بالا رود، این به معنی افزایش 5 پیپ در نرخ ارز است.

در کل، استفاده از پیپ به عنوان یک واحد اندازه گیری در بازار فارکس، به تراز بودن و دقت بالای تجارت در این بازار کمک می کند.

شما اگر میخواهید بصورت حرفه ای در فارکس فعالیت داشته باشید بسیار مهم خواهد بود تا با مفهوم پیپ در فارکس و همچنین مفهوم کوچکتر آن یعنی پیپس در فارکس آشنا باشید و بتوانید به سادگی آنرا محاسبه و مورد استفاده قرار دهید. در این مقاله به این موضوع پرداخته ایم.

پیپ در فارکس چیست؟
پیپ در فارکس

پیپ در فارکس

تمام معامله گران فارکس باید درک و آشنایی کاملی از مفاهیم اساسی این بازار داشته باشند و باید اصطلاحات مربوطه را به خوبی بشناسند. یکی از مفاهیم اساسی و بسیار مهم در بازار فارکس، مفهوم "پیپ" است که جزو اصطلاحات پایه‌ای محسوب می‌شود و تریدر بازار فارکس باید با آن آشنا باشند.

کلمه پیپ (Pip) در بازارهای مالی مانند بازار فارکس پرکاربرد است که مخفف عبارت انگلیسی Point In Percentage است و به معنای کوچک ترین واحد نرخ ارز است. معامله گران با استفاده از پیپ در فارکس می توانند میزان تغییرات قیمت در جفت ارزهای موردنظر خود را محاسبه کنند، به همین دلیل این مفهوم در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است.  

معامله گران فارکس پس از اینکه معاملات خود را در این بازار اندازه گیری می کنند سود و زیان خود را محسابه خواهند کرد. همان طور که می دانید معامله گران فارکس جفت ارزها را در این بازار خرید و فروش می کنند، پیپ در فارکس واحد اندازه گیری نرخ ارزها می باشد.

بنابراین معامله گران برای محسابه سود و زیان خود از پیپ در فارکس استفاده خواهند کرد.

به یاد داشته باشید پیپ در فارکس آخرین رقم اعشار بعد از ممیز در نرخ یک ارز می باشد.

به عنوان مثال فرض کنید که قیمت در جفت ارز USD/GBP در ابتدا معادل با 1.1254 بوده است پس از مدتی قیمت آن به 1.1251 تغییر کرده است، از آنجا که رقم آخر اعشار بعد از ممیز این قیمت از 4 به 1 تغییر کرده است. بنابراین نتیجه این است که میزان پیپ در این جفت ارز به مقدار 3 پیپ کاهش یافته است.

البته باید به یاد داشته باشید که موارد استثنا در برخی از جفت ارزها وجود دارد که قیمت آن ها دارای چهار رقم اعشار نیست. به عنوان مثال در جفت ارزهایی که ین ژاپن وجود دارد قیمت با سه رقم بیان می شود بنابراین دومین رقم بعد از ممیز را باید به عنوان نرخ ارز یا پیپ در فارکس  در نظر بگیرید.

اما بسیاری از کارگزاری ها نرخ ارزها را تا 4 رقم اعلام خواهند کرد، بنابراین در ارزهای اصلی بازار فارکس به جز استثناها مانند ین ژاپن 1 رقم صحیح و 4 رقم اعشار وجود دارد که شما باید آخرین رقم اعشار بعد از ممیز را به عنوان پیپ در فارکس در نظر بگیرید.

درواقع اگر معامله گران بخواهند در معاملات میزان سود و زیانی که به دست می آورند را براساس قیمت جفت ارزها محاسبه و بیان کنند کار آنها بسیار دشوار خواهد شد و ممکن است سردرگم شوند بنابراین با استفاده از پیپ در فارکس می توانند کار خود را راحت کنند و با واژه پیپ در فارکس میزان سود و زیان خود را بیان کنند.

اگر معامله گران نتوانند مفاهیم پایه ای فارکس مانند پیپ در فارکس را به درستی درک کنند در معاملات خود با مشکل مواجه خواهند شد و ممکن است زمانی که وارد یک موقعیت معاملاتی می شوند نتوانند به درستی نرخ ارزها را محاسبه کنند و یک معامله سودآور انجام دهند.

همچنین آنها در محاسبه میزان سود و ضرر خود نیز سردرگم خواهند شد و ممکن است در معاملات بعدی خود نیز دچار اشتباه شوند.بنابراین شما نباید در یادگیری اصطلاحات مهم مانند پیپ کوتاهی کنید و آنها را پشت گوش اندازید زیرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

پیپ در فارکس چیست؟
یک پیپ

پیپت چیست؟

همان طور که دانستید به آخرین رقم اعشار بعد از ممیز در قیمت یک نرخ ارز پیپ در فارکس  گفته می شود.برخی کارگزاری نرخ جفت ارز را بیش از 2 یا 4 تا 5 رقم بعد از اعشار اعلام خواهند کرد که باعث دقت بیشتر خواهد شد و به آن پیپت یا پوینت گفته می شود.

پوینت واحدی کوچکتر از پیپ است. به عبارتی هر 10 پوینت با یک پیپ در فارکس برابری می کند. البته پوینت به اندازه واحد پیپ در فارکس  از اهیمت بالایی برخوردار نیست و صرفا برای دقت بیشتر استفاده خواهد شد. معامله گران از واحد پوینت برای محسابه دقیق تر کارمزد بروکرها استفاده خواهند کرد.

همان طور که دانستید موارد استثنا وجود دارد و در جفت ارزهای دارای ین ژاپن نرخ با سه رقم بیان می شود و پیپ در فارکس  باید دو رقم بعد از ممیز در نظر گرفته شود، در پیپت نیز به همین شکل است و استثنا وجود دارد. و ارز ین ژاپن با تعداد ارقام کمتری بیان می شود.

از آنجا که پیپت یک رقم بعد از پیپ در فارکس  است بنابراین در جفت ارزی که ین ژاپن وجود داشته باشد سومین رقم اعشار بعد از ممیز به عنوان پیپت یا پوینت در نظر گرفته می شود.

محاسبه پیپ در فارکس چگونه است؟

معامله گران حرفه ای در فارکس میزان سود و زیان خود را با واحد پیپ محاسبه خواهند کرد و شما هرگز از معامله گران حرفه ای نخواهید شنید که میزان سود و زیان خود را با واحد دلار اندازه گیری کنند، افرادی که سود و زیان خود را با واحد دلار اندازه گیری و بیان می کنند معامله گران مبتدی هستند که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند و با واحد پیپ آشنایی ندارند.

بنابراین اگر شما نیز خود را جزو معامله گران حرفه ای بازار فارکس می دانید باید یاد بگیرید میزان سود و زیان خود را با واحد پیپ اندازه گیری و بیان کنید، معامله گران مبتدی نیز باید محاسبه سود و زیان براساس پیپ را یاد بگیرند زیرا اگر فردی در بازار فارکس میزان سود و زیان خود را با واحد دلار بیان کند باعث خنده دیگران خواهد شد.

حتما شما نیز از معامله گران شنیده اید که می گویند به عنوان مثال 50 پیپ سود کرده ام یا 20 پیپ ضرر کرده ام اما هرگز از معامله گران حرفه ای نخواهید شنید که بیان کنند 50 دلار در معامله خود سود کرده ام یا 20 دلار ضرر کرده ام. بنابراین همه معامله گران در بازار فارکس باید نحوه محاسبه سود و زیان خود را براساس پیپت در فارکس یاد بگیرند.

برای اینکه پیپ را محاسبه کنید باید حجم معاملاتی خود را به دست آورید. برای اینکه حجم معاملاتی را به دست آورید باید ابتدا با مفهوم لات در فارکس آشنا شوید. لات نیز یکی از واحدهای اندازه گیری است که در بازار فارکس کاربرد دارد و برای محاسبه پیپ مورد استفاده قرار می گیرد.

سه نوع لات در بازار فارکس وجود دارد که شامل لات استاندارد، مینی لات و میکرو لات می شود.

لات استاندارد: یک لات استاندارد به اندازه 100000 دلار واحد یک نرخ ارز است.در این نوع لات یک پیپ به اندازه 10دلار باارزش است و این بدان معناست اگر شما با استفاده از این لات معامله انجام دهید با 1 پیپ سود 10 دلار به دست خواهید آورد.

مینی لات: مینی لات نیز از انواع لات است، مینی لات به اندازه 10000 واحد یک نرخ ارز است. در این نوع لات یک پیپ به اندازه 1 دلار ارزش دارد یعنی اگر شما با استفاده از این لات معامله کنید با یک پیپ سود 1 دلار به دست خواهید آورد.

میکرولات: میکرولات نیز از انواع لات است که کوچکترین واحد اندازه گیری می باشد. هر میکرو لات به اندازه 1000 پیپ باارزش است و هر پیپ به اندازه 10 سنت ارزش دارد.

اکنون که با مفهوم لات آشنا شدید می توانید حجم معاملاتی خود را به دست آورید و پیپ را محاسبه کنید. به عنوان مثال اگر شما از لات استاندارد استفاده کنید همان طور که گفتیم ارزش هر پیپ به اندازه 10 دلار است. اگر شما 10 پیپ سود کنید بدان معناست که 100 دلار سود به دست آورده اید. بنابراین پیپ به شکل زیر محاسبه خواهد شد.

(میزان پیپ*ارزش پیپ در هر لات=میزان سود و ضرر براساس پیپ)

همانطور که می‌دانید، محاسبه سود و زیان براساس پیپ در بازار فارکس به طور کلی پیچیده نیست. تنها کافی است که میزان پیپ را در ارزش هر پیپ در هر لات محاسبه کنید تا سود یا زیان خود را براساس پیپ به دست آورید.

در امر محاسبه سود و زیان براساس پیپ، باید به یک نکته توجه کنید. برای همهٔ جفت‌های ارزی به جز جفت ارز ژاپن (JPY)، باید تعداد لات را به ۱۰۰۰۰ تقسیم کنید. اما اگر جفت ارز شما بر اساس ژاپن ین (JPY) باشد، باید تعداد لات را بر ۱۰۰ تقسیم کنید تا ارزش هر پیپ را بدست آورید.

مورد دیگر که باید به آن توجه داشت ارزش هر پیپ هست که بسته به جفت ارزی که مورد معامله قرار میگیرد یا نماد معاملاتی شما متفاوت خواهد بود.

به عنوان مثال، ارزش یک پیپ در جفت ارزی EUR/USD با یک پیپ در جفت ارزی GBP/USD متفاوت است. همچنین، ارزش یک پیپ در بازار فارکس با ارزش یک پیپ در بازار سهام متفاوت است.

بنابراین، برای محاسبه سود یا ضرر در معاملات خود، باید با این ارزش های پیپ مطلع شوید و آنها را در نظر بگیرید. علاوه بر این، ارزش هر پیپ ممکن است توسط نماد معاملاتی شما تعیین شود. برخی نمادها ممکن است از پنجمین رقم اعشار بعد از اعشار استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر از دهمین رقم اعشار بعد از اعشار استفاده می کنند.

بنابراین، دانستن نماد معاملاتی خود و ارزش هر پیپ در آن می تواند به شما در محاسبه سود و زیان کمک کند. در مباحث بعدی بیشتر با ارزش پیپ و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

توضیحات این سایت خیلی شفاف و مناسب میباشد
امیدوارم موفق باشید