مارجین در فارکس ❤️ هر آنچه از مارجین فارکس نمیدانید

تاریخ آخرین بروزرسانی: 11 ژوئن 2023

مارجین در فارکس و هر آنچه باید در مورد مارجین فارکس بدانید. مارجین در فارکس به میزان وجهی اشاره دارد که یک تاجر باید به عنوان تضمین برای ورود به معامله در دسترس داشته باشد. مارجین به صورت نسبتی به حجم معامله تعیین می‌شود و به عنوان یک درصد از ارزش کل معامله محاسبه می‌شود.

وقتی شما به عنوان یک تریدر فارکس مارجین را به حساب خود  اضافه می‌کنید، شما در واقع قادر خواهید بود تا معاملاتی را انجام دهید که از سرمایه شما بیشتر است.

به عبارت دیگر، مارجین به شما اجازه می‌دهد تا از اهرم مالی (leverage) استفاده کنید و به تضمین وجودی خود برای ایجاد معاملات بزرگتر دسترسی داشته باشید. این مفهوم در فارکس به عنوان "مارجین لور" (margin call) نیز شناخته می‌شود.

در هنگام ورود به یک معامله، معامله گر باید یک مقدار معینی از سرمایه خود را به عنوان مارجین در فارکس قرار دهد. این مقدار معمولاً به عنوان "مارجین اولیه" (initial margin) شناخته می‌شود و با توجه به اهرم مالی مورد استفاده در معامله، میزان مارجین اولیه ممکن است متغیر باشد. با افزایش سایز معامله و استفاده از اهرم بیشتر، مارجین لازم برای ورود به معامله نیز افزایش خواهد یافت.

اگر به عنوان یک معامله گر فارکس مارجین خود را به طور کامل استفاده کنید و سود یا زیان برجای بگذارید، ممکن است به مارجین کال برخورد کنید.

در بازار فارکس اصطلاحات معتددی وجود دارد که از مفاهیم پایه هستند و از اهمیت بالایی در این بازار برخوردار هستند.تفاوت ندارد شما یک معامله گر مبتدی یا یک معامله گر حرفه ای هستید برای اینکه در بازار فارکس فعالیت کنید باید این اصطلاحات را یاد بگیرید تا در انجام معاملات خود با مشکل مواجه نشوید.

مارجین در فارس یکی از مفاهیم پایه بازار فارکس است که در این بازار بسیار پرکاربرد هستند.اگر شما در بازارهای مالی فعالیت داشته باشید حتما از مارجین در فارکس استفاده کرده اید و مفهوم آن را می دانید اما اگر جزو معامله گران مبتدی هستید که به تازگی وارد بازار فارکس شده اید ممکن است به درستی مفهوم آن را درک نکرده باشید.

نگران نباشید در این درس از آموزش فارکس ما به طور کامل اصطلاح مارجین در فارکس و اصطلاحات در ارتباط با آن مانند کال مارجین در فارکس را توضیح خواهیم داد تا شما با شناخت کامل از آنها استفاده کنید.بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مارجین در فارکس
مارجین در فارکس

مارجین در فارکس چیست؟ ( Margin )

هنگامی که معامله‌گران تصمیم می‌گیرند وارد بازار فارکس شوند، بایستی مقداری از سرمایه خود را در حساب معاملاتی خود قرار دهند، تا کارگزاری بتواند سفارشات خرید و فروش آن‌ها را در معاملات اجرا کند. مقدار سرمایه‌ای که توسط معامله‌گران در حساب‌های معاملاتی خود قرار می‌گیرد، با نام مارجین در فارکس شناخته می‌شود.

در واقع، معامله گران در بازار ارزهای خارجی برای شروع معاملات خود، باید حتماً مقداری سرمایه را در حساب تجاری خود قرار دهند. این سرمایه به عنوان یک نوع تضمین از سوی معامله گر به حساب معاملاتی عرضه می‌شود تا در صورت بروز ضرر در معاملات، حساب معاملاتی قادر باشد آن ضرر را از مقدار سرمایه مارجین در فارکس موجود در حساب تجاری آنها جبران کند.

وقتی تریدرها وارد معامله می‌شوند، سود و زیان خود را در نرم‌افزار تجاری خود مشاهده می‌کنند، که این سود و زیان به سرمایه‌ای که در حساب خود سپرده گذاری کرده‌اند، افزوده یا کاهش می‌یابد. به عبارت دیگر، سود و زیان معامله گران فارکس بر روی مارجین در بازار ارزهای خارجی تأثیر خواهد گذاشت.

به این نکته دقت داشته باشید که شما نمی توانید پیش از حدی که مجاز هستید در معاملات خود دچار ضرر شوید زیرا میزان ضرر شما از سرمایه ای که سپرده گذاری کرده اید کم می شود، به عبارتی شما نمی توانید بیش از میزان مارجین در فارکس خود دچار زیان شوید.

شما در معاملات خود می توانید به اندازه 30 درصد سرمایه ای که به عنوان مارجین سپرده گذاری کرده اید ضرر کنید یعنی اگر ضرر شما به پیش از این درصد برسد و کمتر از 70 درصد از سرمایه شما در حساب معاملاتی شما باقی بماند برای حساب شما مشکل به وجود خواهد شد که در ادامه به شما توضیح خواهیم داد.

اما اگر شما سرمایه خود را در حساب معاملاتی خود سپرده گذاری کنید اما معامله ای انجام ندهید و سود یا زیان نکنید در نتیجه از حساب شما سرمایه ای کم یا زیاد نمی شود،به عنوان مثال اگر شما هزار دلار در حساب معاملاتی خود قرار دهید اما معامله ای انجام ندهید در نتیجه در حساب شما هزار دلار باقی خواهد ماند.

مارجین در فارکس انواع مختلفی دارد که شامل مارجین مورد نیاز و مارجین آزاد می شود. این اصطلاحات نیز در بازار فارکس از اهمیت بالایی برخوردار هستند و شما باید آنها را بشناسید تا بتوانید آنها را از یکدیگر تشخیص دهید.

اصطلاحات مارجین در فارکس چیست؟

نیاز مارجین: به مقدار سرمایه ای که معامله گران برای بازگشایی معامله خود نیاز دارند نیاز مارجین در فارکس گفته می شود.نیاز مارجین در فارکس به صورت درصدی از اندازه معامله شما انتخاب خواهد شد.

شما از نیاز مارجین در فارکس خود اطلاع خواهید یافت، به عنوان مثال اگر گفته شود 1% نیاز مارجین برای بازگشایی شما وجود دارد.در این صورت شما باید 1% از سرمایه ای که شما با آن معامله خود را باز کرده اید را محسابه کنید و به عنوان نیاز مارجین خود در نظر بگیرید.

مارجین موردنیاز: مارجین موردنیاز همان مارجینی است که شما باید پیش از اینکه وارد معامله شوید کنار بگذارید، به عبارتی مارجین موردنیاز همان مارجین است که شما باید سپرده گذاری کنید.

بعنوان مثال شما اگر یه حساب معاملاتی با استفاده از مینی لات باز کنید، همانطور که می دانید مینی لات به اندازه 10000 دلار ارزش دارد، اگر مارجین موردنیاز شما 1% در نتیجه شما باید 100 دلار را به عنوان مارجین موردنیاز در نظر بگیرید.

مارجین آزاد: همانطور که دانستید شما باید برای بازگشایی معامله خود مبلغی را به عنوان مارجین در نظر بگیرید و مارجین شما زمانی که سرمایه گذاری می شود قفل خواهد شد و شما نمی توانید از آن استفاده کنید.اما یک نوع مارجین وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید که به آن مارجین آزاد(Free Margin)گفته می شود.

به عبارتی مارجین آزاد مارجینی است که شما می توانید از آن برای بازگشایی معاملات جدید استفاده کنید و قفل نخواهد شد.به مارجین آزاد در بازار فارکس مارجین قابل استفاده و مارجین موجود نیز گفته می شود.

مارجین استفاده شده: مارجین استفاده شده ( Used Margin) یک نوع مارجین در فارکس است که برای بازگشایی معاملات مورد استفاده قرار می گیرد.این مقدار مارجین در بازار فارکس همیشه نیاز است تا معاملات معامله گران باز نگه داشته شود.

کال مارجین چیست؟ ( Call Margin )

اکنون که دانستید مارجین در فارکس چیست زمان آن فرا رسیده است که با مفهوم کال مارجین در فارکس آشنا شوید. همان طور که دانستید معامله گران باید پیش از اینکه وارد معامله شوند و شروع به خرید و فروش کنند باید حساب معاملاتی خود را شارژ کنند و مقداری سرمایه را در آن سپرده گذاری کنند

بازار فارکس یک بازار مالی بسیار بزرگ است که افراد با فعالیت در آن ممکن است ضرر و زیان در معاملات خود را تجربه کنند. به همین دلیل معامله گران باید مقداری سرمایه را برای ضمانت در حساب معاملاتی خود قرار دهند. زمانی که معامله گران خرید و فروش در بازار فارکس را شروع کنند این سرمایه توسط کارگزاری مسدود خواهد شد.

حساب معاملاتی معامله گران معمولا در متاتریدر بصورت لحظه ای و در کابین شما در سایت بروکر هر نیم ساعت یکبار به روزرسانی می شود و کارگزاری حساب معامله گران را که بر روی آن معاملات خود را انجام می دهند را با مقدار سرمایه ای که تحت عنوان مارجین در فارکس می باشد را مقایسه خواهند کرد و برای وضعیت حساب معامله گران نتیجه گرفته خواهد شد.

نتیجه ای که از مقایسه مقدار مارجین و مقدار سرمایه در حساب معاملاتی به دست می آید به سه شکل می تواند باشد که وضعیت نرمال، وضعیت ریسک و وضعیت کال مارجین به وجود خواهد آمد.

زمانی که معامله گران در بازار فارکس با انجام معاملات خود سود کنند و زیان نبینند میزان سرمایه در حساب معاملاتی معامله گران افزایش خواهد یافت، البته میزان کارمزد یا هزینه معاملات معامله گران از حساب آنها کاهش خواهد یافت.

به عبارتی در وضعیت نرمال باید موجودی تضمین شده با موجودی حساب معاملاتی که معامله گران با آن کار می کنند برابر باشد یا بیشتر از آن باشد.

اما اگر معامله‌گران در بازار فارکس با انجام معاملات خود زیان کنند و سودی به دست نیاورند باعث می شود که میزان سرمایه آنها در حساب معاملاتی کاهش یابد.

اگر معامله گران تا حدی دچار ضرر شوند که از موجودی تضمین شده آنها 30 درصد کاهش یابد برای آنها مشکلی ایجاد نمی شود اما اگر بیش از 30 درصد دچار ضرر و زیان شوند وضعیت آنها خطرناک خواهد شد. بنابراین اگر حساب آنها از 70 درصد که حداقل است بیشتر باشد حساب معاملاتی معامله گران در حالت زیسکی قرار می گیرد.

در این زمان معامله گران باید مدیریت ریسک داشته باشند و از سرمایه خود محافظت کنند تا میزان سرمایه حساب معاملاتی آنها از حالت ات ریسک کاهش نیابد تا برای حساب آنها مشکل ساز نشود.

اگر معامله گران نتوانند از سرمایه خود با مدیریک ریسک صحیح محافظت کنند و بیش از 30 درصد دچار ضرر و زیان شوند یعنی حساب آنها از حداقل تضمین اولیه که 70 درصد است کمتر شود حساب معاملاتی آنها کال مارجین در فارکس خواهد شد.

زمانی که حساب معاملاتی معامله گران با کال مارجین در فارکس روبرو می‌شود، کارگزاری به آنها یک مدت زمان مهلت خواهند داد تا آنها حساب خود را از کال مارجین در فارکس خارج کنند. معامله گران در این زمان می توانند با واریز وجه به حساب خود یا بستن موقعیت های باز خود حساب خود را از کال مارجین نجات دهند

همچنین معامله گران می توانند بخشی از وجه را به حساب واریز کنند و تعدادی از موقعیت های باز خود را ببندند تا حساب شما از کال مارجین در فارکس خارج شود.

کال مارجین در فارکس
کال مارجین در فارکس

فرمول محاسبه مارجین

فرمول محاسبه مارجین در بازار فارکس بر اساس موارد زیر است:

مارجین = حجم معامله / ضریب مارجین

در فرمول محاسبه مارجین:

حجم معامله نشان دهنده اندازه معامله است که به عنوان واحد قرارداد استفاده می‌شود. معمولاً به عنوان لات (Lots) یا کنترلت (Contracts) نمایش داده می‌شود.

ضریب مارجین یا همان مارجین الزامی، نسبت سرمایه الزامی به حجم معامله را نشان می‌دهد. این ضریب توسط کارگزار یا بورس مشخص می‌شود و به طور معمول به صورت درصدی از ارزش معامله تعیین می‌شود.

به طور کلی، با استفاده از این فرمول می‌توانید مقدار مارجین مورد نیاز برای هر معامله را محاسبه کنید. این مارجین برای تضمین معامله و جبران هرگونه ضرر پتانسیلی در معاملات استفاده می‌شود.

همچنین هر بروکری برای محاسبه مارجین در فارکس به شما یک ماشین حساب معاملاتی در سایت خود نیز ارائه میکند تا بتوانید از آن طریق نیز مارجین مورد نیاز خودتان را محاسبه کنید. کافی است به سایت بروکر مورد نظر خود رفته و از بخش ابزارها به ماشین حساب فارکس دسترسی داشته باشید.

سطح مارجین چیست؟(Margin Level )

در پلتفرم های معاملاتی معامله گران همیشه یک عدد با درصد مشاهده می شود که به آن سطح مارجین در فارکس گفته می شود. سطح مارجین در فارکس از تقسیم مارجین آزاد بر مارجین در فارکس به دست خواهد آمد. به عبارتی سطح مارجین در فارکس به شما اختلاف میان موجودی واقعی شما در حساب معاملاتی خود و مارجین را نشان می دهد.

زمانی که مارجین سطح شما عددی بالای 100% را نشان دهد بدان معناست که میزان زیان شما در معاملاتتان هنوز وارد محدوده مارجین شما نشده است. اما اگر سطح مارجین به شما 100% یا عددی پایین 100% را نشان دهد بدان معناست که زیان شما وارد محدوده مارجین شما شده است و امکان دارد که شما کال مارجین شوید.

زمانی که شما با کال مارجین مواجه شوید واهمه به سراغ شما خواهد آمد زیرا همه معامله گران از کال مارجین شدن ترس و واهمه دارند.در این زمان  شما باید تلاش کنید که با یک مدیریت ریسک صحیح و اصولی از کال مارجین خود را خارج کنید به همین دلیل است که مدیریت ریسک در فارکس از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

سطح استاپ اوت چیست؟ ( Stop Out )

 سطح استاپ اوت به کال مارجین فارکس شباهت دارد.البته استاپ اوت نسبت به کال مارجین در فارکس وضعیت بدتری را برای معامله گران رقم خواهد زد. استاپ اوت در فارکس زمانی رخ می‌دهد که سطح مارجین شما بیش از حد دچار ریزش شود. به عبارتی زمانی که سطح مارجین شما از کال مارجین نیز کمتر شود استاپ اوت رخ می دهد.

زمانی که شما در بازار فارکس در حال انجام معامله هستید و سطح مارجین شما از کال مارجین پایین تر رود روند در بازار برخلاف شما حرکت خواهد کرد.در این زمان کارگزاری تمام موقعیت های معاملاتی باز شما را خواهد بست.این کار توسط متاتریدر به صورت خودکار انجام خواهد شد.

هر کارگزاری اقدامات متفاوتی را در زمانی که سطح مارجین شما از کال مارجین کمتر شود عمل خواهد کرد. اما همه کارگزاری ها در این زمان موقعیت های معاملاتی باز شما را خواهند بست. معمولا کارگزاری ابتدا معامله ای از شما را خواهد بست که بیش از سایر معاملات در آن دچار ضرر شده اید.

کارگزاری این کار را به این دلیل انجام خواهند داد که از زیان بیشتر شما جلوگیری کنند،با این اقدامی که کارگزاری ها انجام خواهند شد سطح مارجین شما به بالای 50% بازخواهد گشت. به عبارتی با این اقدام کارگزاری مقدار مارجین مورداستفاده شما کاشه خواهد یافت و باعث بازگشت سطح مارجین رو به بالا خواهد شد.

به یاد داشته باشید که استاپ اوت به صورت اتوماتیک توسط کامپیوترها انجام می شود بنابراین شما هرگز نمی توانید استاپ اوت را متوقف کنید، حتی پشتیبانی کارگزاری ها نیز نمی تواند در این زمان برای شما کاری انجام دهد، بنابراین باید از استاپ اوت شدن خود پیشگیری کنید زیرا زمانی که رخ دهد کاری از دست شما برنخواهد آمد.

طبیعی است که کارگزاری ها این اقدام را انجام دهند زیرا آنها نمی خواهند شما بیش از آنچه در حساب معاملاتی خود سپرده گذاری کرده و ضمانت داده اید دچار ضرر شوید. اگر کارگزاری ها این اقدام را انجام ندهند ممکن است شما در یک پوزیشن حرکت کنید و ضرر زیادی متحمل شوید که بروکر نتواند آن را جبران کند.

در پلتفرم های معاملاتی معامله گران همیشه یک عدد با درصد مشاهده می شود که به آن سطح مارجین گفته می شود. سطح مارجین از تقسیم مارجین آزاد بر مارجین به دست خواهد آمد. به عبارتی سطح مارجین به شما اختلاف میان موجودی واقعی شما در حساب معاملاتی خود و مارجین را نشان خواهد داد.

زمانی که مارجین سطح شما عددی بالای 100% را نشان دهد بدان معناست که میزان زیان شما در معاملاتتان هنوز وارد محدوده مارجین شما نشده است، اما اگر سطح مارجین به شما 100% یا عددی پایین 100% را نشان دهد بدان معناست که زیان شما وارد محدوده مارجین شما شده است و امکان دارد که شما کال مارجین شوید.

زمانی که شما با کال مارجین مواجه شوید واهمه به سراغ شما خواهد آمد زیرا همه معامله گران از کال مارجین شدن ترس و واهمه دارند، در این زمان شما باید تلاش کنید که با یک مدیریت ریسک صحیح و اصولی از کال مارجین خود را خارج کنید. به همین دلیل است که مدیریت ریسک در فارکس از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

بالانس در فارکس چیست؟ ( Balance )

همان طور که دانستید شما برای انجام معاملات و سفارشات خرید و فروش خود در بازار فارکس باید یک میزان سرمایه را در حساب معاملاتی خود قرار دهید. به مقدار سرمایه ای که شما در بدو ورود خود به معاملات در حساب معاملاتی خود قرار می دهید بالانس (Balance) گفته می شود.

به عبارتی بالانس به مقدار سرمایه ای گفته می شود که شما برای انجام معاملات خود به آن نیاز دارید.اگر شما وارد معامله شوید و یک پوزیشن باز کنید حتی اگر دچار سود و ضرر شوید بر روی سرمایه بالانس شما تاثیر نمی گذارد و موجودی بالانس شما افزایش یا کاهش نخواهد یافت.

زمانی سود و زیان شما در معاملات و پوزیشن شما بر روی موجودی بالانس شما تاثیر خواهد گذاشت که شما معاملات خود را ببندید. بنابراین سود و زیان شما پس از بستن معاملات به موجودی بالانس شما اضافه یا کاسته خواهد شد و سود و زیان معاملات باز شما بر روی موجودی بالانس شما تاثیر نخواهد گذاشت.

به موجودی واقعی حساب شما با تاثیر سود و زیان شما اکوئیتی(Equity) گفته میشود.به عبارتی موجودی واقعی یا اکوئیتی همان بالانس شما به علاوه سود و زیان شما می باشد حساب شما ارزش لحظه ای را به شما نشان خواهد داد.

زمانی که وارد معامله نشوید و پوزیشن باز نداشته باشید در نتیجه سود و زیان به موجودی شما اضافه نخواهد شد در نتیجه بالانس شما با اکوئیتی برابر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله از بخش آموزش فارکس تلاش کردیم به ساده ترین حالت ممکن اصطلاحات در ارتباط با مارجین را به شما آموزش دهیم. این اصطلاحات از اهمیت بالایی برخوردار هستند به همین دلیل باید آنها را به طور کامل فرا بگیرید.

همه این اصطلاحات در پلتفرم های معاملاتی بازار فارکس مانند متاتریدر 4 و 5 دردسترس هستند و همه معامله گران می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.همان طور که دانستید مارجین میزان سرمایه ای است که شما برای انجام معاملات و سفارشات خرید و فروش باید آن را در حساب معاملاتی خود قرار دهید.بنابراین حتما باید آن را پرداخت کنید و مفهوم با مفهوم آن در بازار فارکس آشنایی داشته باشید.

زمانی که شما از این اصطلاحات در بازار فارکس شناخت کافی داشته باشید می توانید در زمانی که با ریسک مواجه می شوید از سرمایه خود محافظت کنید و معاملات سودآورتری انجام دهید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها