تفاوت اسپرد و کمیسیون در بازار فارکس چیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

اسپرد و کمیسیون دو مفهوم مهم در بازارهای مالی هستند که با یکدیگر تفاوت دارند،معامله گران باید با این دو مفهوم در بازار مالی آشنا شوند طوری که بتوانند تفاوت اسپرد و کمیسیون را تشخیص دهند.

سرفصل های آموزشی

4.6/5 - (5 امتیاز)

در بازارهای مالی مانند بازار فارکس اصطلاحات و مفاهیم زیادی وجود دارد و ضروری است همه معامله گران پیش از ورود به بازارهای مالی با آنها آشنا شوند و به شناخت کافی از این مفاهیم برسند به طوری که بتوانند مفاهیم مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند و تفاوت آنها را درک کنند

اسپرد و کمیسیون هر دو از مفاهیم بازارهای مالی هستند که توسط معامله گران به کارگزاری ها تحت عنوان کارمزد معاملاتی پرداخت می شوند،این دو مفهوم هر دو کارمزد معاملاتی به شمار می روند اما با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است معامله گران نتوانند آنها را از یکدیگر تشخیص دهند.

بنابراین معامله گران باید با این دو مفهوم در بازار فارکس به طور کامل آشنا شوند و تفاوت اسپرد و کمیسیون را درک کنند تا بتوانند از آنها به طور صحیح استفاده کنند.

در این مقاله از آموزش رایگان فارکس به شما مفهوم اسپرد و کمیسیون را آموزش می دهیم و تفاوت اسپرد و کمیسیون را توضیح خواهیم دارد.بنابراین اگر می خواهید با این دو مفهوم در بازار فارکس آشنا شوید و تفاوت آنها را درک کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اسپرد و کمیسیون فارکس چیست؟

پیش از اینکه به تفاوت اسپرد و کمیسیون بپردازیم بهتر است مفهوم اسپرد و کمیسیون را به طور جداگانه برای شما یادآوری کنیم تا بهتر بتوانید با تفاوت اسپرد و کمیسیون را درک کنید.

اسپرد(Spread) در فارکس تفاوت میان نرخ خرید و فروش است، به اختلافی که میان قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی وجود دارد اسپرد گفته می شود که نوعی کارمزد معاملاتی است که باید توسط معامله گران به کارگزاری ها پرداخت شود.

به عبارتی قیمت خرید قیمتی است که شما می توانید ارز خود را در آن بخرید و قیمت فروش قیمتی است که شما می توانید در آن ارز را به فروش برسانید طبیعتا میان نرخ خرید و فروش اختلاف قیمت وجود دارد که به آن اسپرد گفته می شود که همان کارمزد معاملاتی است.

همانطور که می دانید معامله گران نمی توانند به تنهایی معاملات خود را انجام دهند و دستورات خرید و فروش خود را اجرا کنند و برای این کار باید از کارگزاری ها استفاده کنند اما کارگزاری ها نیز دستورات خرید و فروش معامله گران را رایگان انجام نمی دهد زیرا آنها باید برای اجرای این دستورات هزینه کنند بنابراین از معامله گران کارمزد معاملاتی دریافت کنند که تحت عنوان اسپرد از آنها دریافت خواهد شد.

اسپرد در بازار فارکس انواع مختلفی دارد که شامل اسپرد ثابت و اسپرد شناور می شود.اسپرد تاثبت همانطور که از نامش پیداست تغییری نخواهد کرد و اگر شرایط بازار تغییر کند ثابت باقی خواهد ماند.اما اسپرد شناور با توجه به شرایط بازار تغییر می کند و ثابت باقی نخواهد ماند.

برخی کارگزاری ها به معامله گران اعلام می کنند که از آنها اسپرد دریافت نخواهند و ممکن است این خبر برای معامله گران مبتدی خوشحال کننده باشد اما این کارگزاری ها نیز باید برای اجرای دستورات خرید و فروش معامله گران هزینه کنند بنابراین نمی توانند از آنها هزینه ای دریافت کنند.

این کارگزاری ها کامزد یا هزینه معاملاتی را از معامله گران به صورت کمیسیون دریافت خواهند کرد که یک نوع کارمزد معاملاتی در بازارهای مالی به شمار می رود و مفهوم آن مانند اسپرد اما متفاوت است.

کمیسیون(Commission) نوعی هزینه معاملاتی یا کارمزد در بازار فارکس است که توسط معامله گران به کارگزاری های پرداخت می شود که با توجه به حجم معاملاتی که شما انتخاب می کنید تعیین می شود که باید به کارگزاری پرداخت کنید.

میزان کمیسیون دریافتی توسط کارگزاری ها به معامله گران اعلام خواهد شد و هر کارگزاری می تواند با توجه به عوامل مختلف هر میزان که می خواهد از معامله گران کمیسیون دریافت کند.

اگر یک کارگزاری کمیسیون دریافت کند به شما اعلام خواهد کرد که در هر لات شما باید چه میزان کمیسیون را پرداخت کنید.همانطور که می دایند لات در فارکس یکی از مفاهیم مهم است که به معنای حجم معاملات شما می باشد.

کارگزاری در میزان کمیسیون دریافتی خود از معامله گران عوامل مختلفی را در نظر می گیرند اما همه کارگزاری ها تلاش می کنند مشتریان بیشتری را به سمت کارگزاری خود جذب کنند زیرا از این طریق درآمد دارند و کارگزاری می تواند مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کند که میزان کمیسیون کمتری دریافت کند.

بنابراین کارگزاری ها کاملا با یکدیگر متفاوت هستند،یک کارگزاری ممکن است اسپرد دریافت کند اما کمیسیون دریافت نکند برعکس یک کارگزاری ممکن است کمیسیون دریافت کند اما اسپرد دریافت نکنند همچنین نوع اسپرد یا کمیسیون دریافتی با توجه به عوامل مختلف ممکن است متغیر باشد.

تفاوت اسپرد و کمیسیون چیست؟

اسپرد و کمیسیون هر دو کارمزد معاملات در بازارهای مالی هستند که باید توسط معامله گران به کارگزاری پرداخت شود به همین برخی معامله گران تصور می کنند که اسپرد و کمیسیون یک مفهوم است و ممکن است اسپرد و کمیسیون را با یکدیگر اشتباه بگیرند اما این دو مفهوم متفاوت هستند.

برخی کارگزاری ها در حساب های معاملاتی که ارائه می دهند اسپرد دریافت می کنند و برخی معامله گران را مجبور به پرداخت کمیسیون خواهند کرد و برخی از کارگزاری ها نیز ممکن است هم هر دو آنها یعنی اسپرد و کمیسیون را با یکدیگر دریافت کنند.

بنابراین زمانی که کارگزاری به شما اعلام می کند باید در هر لات کمیسیون پرداخت کنید به معنای قراردادی است که میان شما و کارگزاری شما وجود دارد و شما باید با توجه میزان لاتی که در هر معامله استفاده می کنید باید کمیسیون پرداخت کنید که میزان کمیسیون با افزایش لات طبیعتا افزایش خواهد یافت.

بنابراین اسپرد و کمیسون دو مفهوم متفاوت در بازار فارکس هستند که باید توسط معامله گران پرداخت شوند.از آنجا که این دو مفهوم کاملا مجزا و متفاوت هستند محاسبه آنها نیز متفاوت است.کمیسیون با توجه به عوامل مختلف مانند حجم معاملاتی شما از حساب معاملاتی شما کسر می شود و به آیتم معاملاتی که شما معامله می کنید نیز بستگی دارد.

اسپرد نیز همانطور که در مفهوم آن اشاره کردیم تفاوت میان نرخ خرید و فروش است بنابراین به صورت پیپ محاسبه می شود و بستگی دارد نرخ میان ارزی که شما خریداری می کنید چه میزان است که باید اختلاف آن را تحت عنوان اسپرد به کارگزاری که با آن کار می کنید پرداخت کنید.

تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس چیست؟

اسپرد بهتر است یا کمیسیون؟

همانطور که گفتیم اسپرد و کمیسیون هر دو کارمزد معاملاتی هستند که باید توسط معامله گران به کارگزاری ها پرداخت شوند که این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت هستند و نحوه محاسبه آنها نیز متفاوت است.

در پاسخ به این سوال که اسپرد بهتر است یا کمیسیون باید بگوییم که ما نمی توانییم اعلام کنیم اسپرد بهتر است یا کمیسیون زیرا این مفهوم کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و بستگی به معامله گران دارد که با توجه به نوع معامله خود تمایل دارند کارمزد خود را به صورت اسپرد یا کمیسیون پرداخت کنند.

دریافت اسپرد یا کمیسیون بستگی به کارگزاری ها دارد،همانطور که می دانید کارگزاری ها حساب های معاملاتی مختلفی را به معامله گران ارائه می دهند که این حساب ها ویژگی های مختلفی دارد،کارگزاری ها در برخی حساب های معاملاتی خود اسپرد و در برخی کمیسیون دریافت خواهند کرد.

بنابراین معامله گران پیش از اینکه یک کارگزاری را برای کار خود انتخاب کنند تعیین کنند می خواهند اسپرد یا کمیسیون پرداخت کنند و سپس حساب های معاملاتی که بروکرهای مختلف ارائه می دهند را بررسی کنند تا بتوانند نتیجه گیری کنند که کدام حساب معاملاتی و کارگزاری برای آنها مناسب تر است و سپس کارگزاری مورد نظر خود را انتخاب کنند.

به عنوان مثال برخی معامله گران در بازار فارکس از سبک اسکالپینگ استفاده می کنند.اسکالپینگ یکی از سبک های معاملاتی در فارکس است که معامله گران معاملات معتددی را در تایم فریم های کوتاه مدت انجام می دهند و در معاملات خود سودهای ناچیزی به دست خواهند آورد.

اسکالپرها در بازار فارکس تعداد معتددی معامله در روز انجام می دهند که ممکن است در روز به  صد معامله برسد بنابراین اگر آنها بخواهند برای تمام معاملاتی که انجام می دهند به کارگزاری خود اسپرد پرداخت کنند با توجه به اینکه سود ناچیزی به دست می آورد ضرر خواهند کرد.

بنابراین اسکالپرها باید کارگزاری ها و حساب های معاملاتی مختلف را بررسی کنند تا حساب معاملاتی را پیدا کنند که اسپرد کمتری دریافت کند و آنها برای معاملات خود کمیسیون پرداخت کنند زیرا پرداخت کمیسیون برای آنها بهتر از پرداخت اسپرد است.

برخی معامله گران نیز تمایل ندارند کمیسیون پرداخت کنند و پرداخت اسپرد را به کمیسیون ترجیح می دهند بنابراین آنها باید حساب های معاملاتی مختلف را در کارگزاری های مختلف بررسی کنند تا کارگزاری را پیدا کنند که اسپرد از آنها دریافت کند و آنها کمیسیون پرداخت نکنند.

بنابراین اینکه اسپرد بهتر است یا کمیسیون کاملا بستگی به معامله گران دارد و آنها باید ابتدا تعیین کنند که تمایل دارند اسپرد پرداخت کنند یا کمیسیون و سپس با توجه به تمایل خود و نوع معامله خود حساب معاملاتی که برای آنها مناسب است را انتخاب کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از آموزش فارکس مفهوم اسپرد و کمیسیون را به شما آموزش دادیم و تفاوت میان اسپرد و کمیسیون را نیز به شما توضیح دادیم،اسپرد و کمیسیون هر دو کارمزد معاملاتی هستند و معامله گران در هر صورت باید یکی از آنها را به کارگزاری ها پرداخت کنند.

اسپرد اختلاف میان نرخ خرید و فروش است که با توجه به اختلافی که میان قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی وجود دارد تعیین می شود اما کمیسیون کارمزدی است که با توجه به حجم معاملاتی تعیین می شود که کارگزاری ها به معامله گران میزان آن را اعلام خواهند کرد.

بنابراین شما باید پیش از اینکه کارگزاری مورنظر خود را انتخاب کنید تا معاملات خود یا دستورات خرید و فروش خود را انجام دهید باید انواع حساب های معاملاتی کارگزاری ها بررسی کنید تا بتوانید نتیجه بگیرید کدام حساب معاملاتی در چه کارگزاری برای شما مناسب است.

به یاد داشته باشید که هر حساب معاملاتی در کارگزاری معاملاتی می تواند برای شما مناسب باشد و همه حساب های معاملاتی در کارگزاری ها برای دردسترس هستند و شما می توانید از آنها استفاده کنید،اما کارگزاری برای شما مناسب تر است که با استراتژی معاملاتی شما تطبیق پذیر باشد.

در کل کارگزاری که میزان اسپرد یا کمیسیون کمتری دریافت کند برای شما مناسب تر است،طبیعتا معامله گران تمایل دارند از انجام معاملات خرید و فروش خود سود بیشتری به دست آورند بنابراین باید بررسی کنند کدام حساب معاملاتی در چه کارگزاری از آنها کارمزد کمتری دریافت خواهد کرد.

اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مرسی از مقاله خوب شما
عالی بود
جواب من را جامع داد