پایداری سودآوری در بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 6 دسامبر 2023
پایداری سودآوری در بازار فارکس، هدف نهایی تریدرهاست. اما این اتفاق به طور ناگهانی رخ نمی‌دهد. در واقع، برخی تریدرها سال‌ها طول می‌کشد تا به پایداری سودآوری برسند و بدون شک برخی از آنها هیچ وقت به آن نمی‌رسند. پس چه ویژگی‌هایی منجر به پایداری سودآوری در بازار فارکس می‌شوند؟ خوب، در میان تریدرهای موفق، چند ویژگی مشترک وجود دارد که بررسی آنها مفید است. در زیر لیستی از مفاهیم کلیدی آورده شده است که می‌تواند به شما در دستیابی به پایداری سودآوری در ترید کمک کند.    

پایداری سودآوری

اولین عنصر در دستیابی به پایداری سودآوری در ترید، یادگیری یک روش ترید ثابت و تمسک به آن است. تکنیک‌های مختلفی برای تحلیل بازار وجود دارند که می‌توانید درباره آنها یاد بگیرید. برخی از این تکنیک‌ها بر مبنای تحلیل تکنیکال است، در حالی که برخی دیگر بر مبنای تحلیل بنیادی، تحلیل آماری یا تحلیل مبتنی بر احساسات است. در ابتدا باید با تعدادی از تکنیک‌های بازار مختلف آشنا شوید تا بتوانید درک کنید کدام استیل معامله‌گری بیشترین تطابق را با مهارت‌ها و طبیعت شخصی خود دارد. بعد از انتخاب استیل معامله‌گری که بیشترین تطابق را با روانشناسی خود دارد، باید به عمق رفته و همه چیز را در مورد استراتژی یاد بگیرید. این شامل خواندن کتاب‌های مرتبط از متخصصان در این حوزه، دوره‌های سطح پیشرفته و شرکت در جلسات مربیگری است. هدف این است که هر استراتژی معاملاتی که تصمیم به پیروی از آن می‌کنید، در نهایت باید به هدف تسلط بر آن تکنیک معامله‌گری برسید. اکنون، یکی از بزرگترین مشکلات معامله‌گران عدم صبر است که باعث عدم پایداری سودآوری می‌شود. و این عدم صبر اغلب در عدم توانایی بسیاری از معامله‌گران علاقه‌مند به چرخه‌های زمانی معامله‌گری است. به این معنی که در اولین نشانه از مشکل، مانند کاهش سرمایه، این معامله‌گران به دنبال ترک استراتژی هستند و به دنبال روش دیگری می‌گردند. این به طور معمول به جستجوی بیهوده‌ای منجر می‌شود که به جایی نمی‌رسد. واقعیت این است که هر استراتژی یا سیستم معامله‌گری با سود و زیان خود خواهد بود. هر چه زودتر به عنوان معامله‌گر به این موضوع پی ببرید، نزدیک‌تر به تبدیل شدن به یک معامله‌گر پایدار خواهید بود.  
پایداری سودآوری

پایداری سودآوری

 

تمرکز بر بهترین فرصت‌ها

بدون شک باید تمرکز خود را بر روی فقط بهترین فرصت‌هایی که بازار ارائه می‌دهد، قرار دهید تا به پایداری سودآوری برسید. اما این کار سخت‌تر از آنچه گفته شده است. بسیاری از مواقع، خواسته ما برای همیشه در بازار فعال بودن، باعث می‌شود تا معاملات ضعیفی انجام دهیم. اشتباه این است که یک معامله‌گر باید به طور مداوم معامله کند و همیشه موقعیتی داشته باشد تا سود سالمی در بازار کسب کند. این اصلاً درست نیست. تعداد معاملاتی که انجام می‌دهید مهم نیست، بلکه کیفیت معاملاتی که انجام می‌دهید مهم است. بیشتر معامله‌گران از تجربه می‌دانند که کدام فرصت‌ها بهترین نسبت سود به ریسک را دارند. بنابراین، برای بسیاری از معامله‌گرانی که حداقل مدتی در بازار حضور داشته‌اند، این کار دشوار نیست. مشکل اینجاست که شما به مدتی به خاطر کمبود فرصت‌های بازار، بیکار بوده‌اید. در این زمان‌ها، معامله‌گران بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند. وقتی در گذشته اخیر معاملات زیادی در دست ما نبوده است، معمولاً استانداردهایمان را پایین می‌آوریم و به معاملاتی که به طور معمول انجام نمی‌دهیم، وارد می‌شویم. بنابراین، باید این تمایلات را کنترل کنیم و از انجام معاملات با احتمال پایینتر خودداری کنیم تا به پایداری سودآوری برسیم. وقتی شما شروع به درک می‌کنید که انتخاب معامله بسیار مهمتر از تعداد معاملات است، به سمت تمرکز بر روی آن فرصت‌های مداوم برنده در نرم‌افزار معاملاتی خود خواهید رفت. برای به دست آوردن پایداری سودآوری در معاملات فارکس یا هر بازار دیگری، شما باید با یک برنامه معاملاتی دقیق شروع کنید. یک برنامه معاملاتی باید همه جزئیات کسب و کار معاملاتی شما را شامل شود. این شامل مواردی مانند تنظیمات معاملات شما، از جمله ورود، خروج و روند مدیریت معاملات است. همچنین باید مشخص کند که در چه بازارهایی معامله خواهید کرد، همراه با زمانبندی های ترجیحی و پارامترهای اندازه گیری موقعیت. علاوه بر این، یک برنامه معاملاتی خوب باید شامل اهداف اصلی شما برای معامله باشد، از جمله اهداف کوتاه مدت و بلندمدت. برنامه معاملاتی باید به عنوان راهنمایی کلی برای کسب و کار معاملاتی شما عمل کند. و اگرچه ناممکن است به هر شرایط شناخته شده و ناشناخته ای که در بازار بوجود می آید پاسخ داده شود، معامله گران باید تلاش کنند تا به اندازه امکان به این متغیرها پاسخ دهند. انجام این کار به شما در تبدیل شدن به یک معامله گر سودآور با پایداری سودآوری کمک خواهد کرد. این به این دلیل است که برنامه ریزی و اجرای برنامه شما به شما کمک می کند تا از معامله به صورت تصادفی خودداری کنید. به جای اینکه دستورالعمل های واضح و مشخصی داشته باشید که پیش از آن برنامه ریزی شده است.  

ایجاد یک لیست اجرای معاملاتی

یک لیست اجرای معاملاتی همراه با یک برنامه معملاتی منظم ارتباط دارد. به برنامه تجارتی به عنوان نگاهی عمده به کسب و کار تجارتی خودتان فکر کنید و به لیست اجرای تجارت به عنوان ارائه یک فرآیند دقیق تر برای اجرای جزئیات خاص در برنامه تجارتی خود فکر کنید تا به پایداری سودآوری برسید. یک لیست اجرای تجارت باید به سادگی حفظ شود تا از تجزیه و تحلیل شدن به شدت جلوگیری شود. اصولاً، یک لیست اجرای تجارت باید جزئیات هر مرحله ای را که قبل از اجرای یک تنظیم تجارتی باید انجام دهید، توضیح دهد. این بسیار مهم است زیرا، با اینکه ما دوست داریم فکر کنیم که دقیقاً چه کاری قبل از ورود به یک تجارت باید انجام شود، بسیاری اوقات اشتباهات وارد می شود. با یک لیست اجرای تجارت، هنگامی که همه چیز را در لیست تیک می زنید، می توانید با اطمینان تنظیم خود را در بازار اجرا کنید. یک مثال ساده از این موضوع می تواند به شرح زیر نشان داده شود - پس از شناسایی تنظیم تجارتی خود برای صعودی، 1) سطوح حمایت و مقاومت طولانی مدت را بررسی می کنم، 2) تأیید می کنم که قیمت ها در بالای خط متوسط ​​حرکتی 50 دوره معامله می شوند، 3) مطمئن می شوم که هیچ اعلان خبری برنامه ریزی شده ای وجود ندارد که بر تجارت تأثیر بگذارد، 4) بررسی می کنم که هیچ موقعیت بازی نداشته باشم که با این تجارت جدید مثبتاً همبسته باشد. بنابراین می بینید، لیست اجرای تجارت می تواند به شما کمک کند تا فرآیند تفکر خود را در کنترل نگه دارید و به شما کمک کند تا در کل فرآیند اجرای خود کارآمدتر شوید و منجر به یکسانی بهتر تجارتی شوید و به پایداری سودآوری برسید.  

اجرای همه معاملات، حتی معاملات سخت

با داشتن یک برنامه تجاری و فهرست اجرای معاملات، واقعیت این است که کار واقعاً سخت آغاز می شود. به عبارت دیگر، باید یاد بگیرید که معاملات را بر اساس قوانین خود با کمترین تردید و احساس اجرا کنید. این بدین معنی است که اگر شروع کنید به انتخاب انتخابی از معاملاتی که خواهید انجام دهید و کسانی را که رد می کنید، بدون شک، برخی از برنده های بالقوه را از دست خواهید داد. بیشتر از آن، با بی دقتی فقط درصدی از آن معاملاتی که بر اساس قوانین و برنامه تجارتی شما لازم بود، انجام دهید، در واقع ناپایداری در برنامه تجارتی خود ایجاد می کنید. و با ایجاد چنین ناپایداری، نمی توانید عملکرد استراتژی کلی تجارتی خود را به طور موثر پیگیری کنید. بنابراین، بسیار حائز اهمیت است که همه معاملاتی که توسط استراتژی تجارتی شما فراخوانده شده است، را انجام دهید. ما همه می دانیم که برخی از معاملات نسبت به دیگران راحت تر اجرا می شوند. اما، همانطور که بسیاری از تجار موفق یاد گرفته اند، هرگز نمی توانید بدانید کدام یک از معاملات شما در نهایت موفقیت آمیز خواهد بود و کدام یک نخواهد بود. بنابراین، باید تقریباً مذهبی در پی رعایت برنامه تجاری خود باشید و بر روی تمام معاملات خود، حتی معاملاتی که سخت است برای اجرا، تمرکز کنید. یکی از مراحل مهم در فرایند تجارت کردن که بیشتر معامله‌گران آن را نادیده می‌گیرند، ثبت معاملات در یک یادداشت است. گفته می‌شود که آنچه که اندازه‌گیری شود، بهبود خواهد یافت. این درست است، به ویژه در بازارهای مالی. اگر شما زمانی را برای ثبت جزئیات هر یک از معاملات خود، همراه با فرآیند تفکر خود در طول معامله نگذارید، نمی‌توانید از امکان بهبود نتایج خود در طولانی‌مدت بهره‌مند شوید. با مطالعه تمام داده‌های مربوط به معاملات خود و وضعیت ذهنی خود در هنگام اجرای معامله، می‌توانید مشکلاتی را که باید بر روی آن کار کنید و بهبود بخشید، شناسایی کنید. در عین حال، شروع خواهید کرد به درک نقاط قوت خود در فرایند تجارت و نحوه ارتقای آنها. ایجاد یک یادداشت تجاری نیاز به کار پیچیده‌ای ندارد. البته نرم‌افزارهای یادداشت تجارتی در دسترس هستند که می‌توانید از آنها برای دریافت آمارهای عمیق‌تر استفاده کنید، اما شما نیازی ندارید که با این ابزارهای پیشرفته شروع کنید. می‌توانید به سادگی جزئیات معاملات و فرآیند تفکر خود را در یک برگه یا سند ورد یادداشت کنید و از آن استفاده کنید. در نهایت، شما می‌خواهید در وظیفه یادداشت تجارتی خود سازماندهی بیشتری داشته باشید، اما مهم‌تر از هر چیز دیگری اعتقاد به آن و شروع به انجام آن بلافاصله است.  
داشتن روال روزانه

داشتن روال روزانه

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای دستیابی به پایداری سودآوری در تجارت انجام دهید، ساختن یک روال روزانه است که به شما عادت شود. تکرار عادت‌های مثبت روزانه ارزشی بنیادین دارد. و این مسئله تنها یک نظر شخصی نیست، بلکه یک واقعیتی است که توسط بسیاری از روانشناسان و پژوهشگران رفتاری پیشنهاد شده است. صرف انجام یک کار به صورت منظم می‌تواند تأثیر مثبتی بر وضعیت ذهنی ما داشته باشد. هنگامی که یک روال روزانه را در تجارت خود بسازیم، در کل فرآیند راحت‌تر می‌شویم و به همین دلیل وضعیت ذهنی ما را آرام‌تر می‌کند، که در نهایت فرآیندهای تصمیم‌گیری ما در بازار را بهبود خواهد بخشید. یک مثال از یک روال روزانه می‌تواند شامل موارد زیر باشد: ساعت 7 صبح بیدار شوید. ساعت 8 صبح تمامیت کنید، احتمالا صبحانه بخورید. بین 8:15 و 8:30 یک جلسه ۱۵ دقیقه‌ای مدیتیشن انجام دهید. ساعت 8:45 به ایستگاه تجارتی خود بروید. تا ساعت 9:15 فعالیت‌های بازار شبانه را بررسی کنید و تمامی سطوح پشتیبانی و مقاومت مربوطه را نقشه کشی کنید. ساعت 9:30 بازار بورس نیویورک را تماشا کنید. در ساعت 10 صبح تمامی سهام‌ها در لیست تماشای خود را بررسی کنید و سهام‌هایی را تشخیص دهید که بیشترین نیروی صعودی را نشان می‌دهند. بین ساعت 10 صبح و 11 صبح، بررسی کنید که آیا یک بازگشت ممکن است تا وارد یک یا چند معامله از این معاملات شوید و با این کار به پایداری سودآوری خواهید رسید.  

نرخ برد تنها نصف معادله است

برای پایداری سودآوری در بازار، باید یک استراتژی تجارت پایدار داشته باشید. البته، یک روش تجارت پایدار به این معنی نیست که هر معامله برنده باشد. در واقع، بسیاری از استراتژی‌های سودآور در تجارت نرخ برد کمتر از 50٪ دارند. این یک چیزی است که برای برخی از تاجران مبتدی کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. این تاجران اغلب باور دارند که تنها راه برای کسب سود در بازارها داشتن استراتژی با نرخ برد بالا است. یک استراتژی که منجر به بیشتر شدن معاملات برنده نسبت به معاملات باخت کننده می‌شود. اما این تاجران نمی‌فهمند که نرخ برد تنها یک جنبه از معادله سودآوری است. بخش دیگری که اغلب نادیده گرفته می‌شود، پروفایل پاداش به ریسک است. به طور خاص، هرچه پاداش به ریسک در یک معامله بالاتر باشد، نرخ برد شما می‌تواند کمتر باشد تا به سودآوری برسید. و برعکس، هرچه پاداش به ریسک در یک معامله پایین‌تر باشد، نرخ برد شما باید بیشتر باشد. این تفاوت مهمی است و همه تاجران باید آن را در نظر داشته باشند. بسته به تشکیل روانی خود، ممکن است ترجیح دهید یک استراتژی تجاری داشته باشید که نرخ برد بالاتری داشته باشد، اما نسبت برد متوسط به ضرر متوسط آن کمتر باشد. از سوی دیگر، ممکن است به یک استراتژی جذاب شده باشید که نرخ برد پایین‌تری داشته باشد، اما نسبت برد متوسط به ضرر متوسط بالاتری داشته باشد. شما باید تصمیم بگیرید کدام ویژگی برای شما جذاب‌تر است و آن را در برنامه تجارتی خود پیاده‌سازی کنید.  
پایداری سودآوری

پایداری سودآوری

 

مدیریت ریسک

برای پایداری سودآوری در فارکس مهم است که درک کنیم در بازارها، کمتر چیزی را می‌توانیم کنترل کنیم. آنچه که می‌توانیم کنترل کنیم نحوه واکنش به رویدادهای بازار و میزان ریسکی است که در هر معامله تخصیص می‌دهیم. حتی با یک استراتژی معاملاتی که دارای یک مزیت قابل توجه است، هنوز ممکن است از رویدادهای بلک سوان (رویدادهای غیرمنتظره و کمیاب) رنج ببریم که ممکن است حساب تجاری ما را به طور دائمی آسیب بزند. به عنوان یک معامله‌گر باید درک کنیم که نقش اصلی ما در بازار مدیریت ریسک است. متاسفانه، بیشتر معامله‌گران خیلی به سود کسب شده در بازار تمرکز دارند و هرگز به جدیت موضوع مدیریت ریسک نمی‌پردازند. تنها زمانی که یک رویداد بازاری ناگوار رخ می‌دهد و منجر به کاملاً یا جزئی ویران شدن حساب معاملاتی می‌شود، معامله‌گران شروع به واقعیت پذیرفتن اهمیت کاهش ریسک در بازار می‌کنند. ریسک در بازارهای مالی در اشکال مختلفی وجود دارد. ریسک می‌تواند از منظر امنیت حساب، ریسک رویداد بازار، ریسک اجرای معامله، ریسک سخت‌افزار یا نرم‌افزار کامپیوتر و ریسک شکاف آخر هفته (اختلاف قیمت پنج‌شنبه تا شنبه) و غیره دیده شود. معامله‌گران باید لیستی از تمام اجزای مختلف ریسک مرتبط با معاملات در بازار تهیه کنند و سعی کنند به هر کدام از آنها پرداخت کنند. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا برای رویدادهای غیرمنتظره‌ای که ممکن است حساب معاملاتی را نابود کنند، بهتر آماده شوید.  

سازگاری با شرایط متغیر بازار سازگار

برای پایداری سودآوری در بازار فارکس، فیوچرز یا بازار سهام، بهترین استراتژی باید بر اساس محیط بازار فعلی تغییر کند. بنابراین، برای به دست آوردن نتایج بهینه، باید استراتژی های مختلفی را برای شرایط بازار مختلف به کار ببرید. به عنوان مثال، وقتی بازارها حرکت قیمت جهت دار را نشان می دهند، بهتر است رویکردی به دنبال جریان را دنبال کنید. به عبارت دیگر، وقتی بازارها رفتار قیمت محدوده محور را نشان می دهند، بهتر است یک رویکرد برگشت متوسط را در آن محیط بازار در نظر بگیرید. بنابراین، هیچ استراتژی بهتری وجود ندارد که برای تمام شرایط بازار مناسب باشد. تریدرها باید قادر باشند محیط بازار فعلی را اندازه گیری کنند و روش تجارت خود را با این شرایط فعلی هماهنگ کنند. ما نمی توانیم اراده خود را به بازار تحمیل کنیم. به عبارت دیگر، اگر بازار در حال تجارت در دو طرفه است، نمی توانیم بازار را مجبور کنیم به فاز تمایل وارد شود. با این حال، آنچه که می توانیم انجام دهیم، تشخیص محیط فعلی است و با رجوع به کتابچه راهنمای خود یک استراتژی مناسب و سازگار با بازار در آن زمان خاص پیدا کنیم. بعضی از تجارت‌کنندگان دشواری دارند که این کار را انجام دهند، به طور اساسی به این دلیل که خود را تجارت‌کنندگان روند، معکوس روند به حساب می‌آورند یا دارای نظر دیگری درباره سبک تجارت خود هستند. اما بهترین تجار، می‌فهمند که اینها فقط برچسب‌ها هستند و به جای آن، تمرکز خود را بر هماهنگی با آنچه بازار در همان لحظه انجام می‌دهد، قرار می‌دهند. از این رو، آنها قادرند به حداکثر استخراج سود از فعالیت‌های تجاری خود بپردازند.   نتیجه گیری موثرترین استراتژی برای دستیابی به پایداری سودآوری، کسی است که بهترین سبک شخصیتی شما را بیان می‌کند. فقط زمانی که به استراتژی تجارتی خود اعتماد کامل دارید، قادر خواهید بود با روند ناگزیر کاهش سرمایه‌گذاری که همراه با هر روشی است، زندگی کنید. بنابراین، ابتدا و قبل از همه، باید زمانی را برای خود اختصاص دهید تا بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص دهید، که سپس به شما در انتخاب نوع مناسبی از سبک تجارت که شخصی‌سازی شده است، کمک خواهد کرد. و به خاطر داشته باشید که سفر شما برای تبدیل شدن به یک تریدر سودآور و پیوسته و پایداری سودآوری هیچ مقصد نهایی ندارد. به عبارت دیگر، همیشه امکان بهبود در حالت های حدس زدن بازار وجود خواهد داشت. هیچ کس در این کسب و کار کامل نیست و هیچ وقت هم نخواهد بود. بهترین چیزی که ما به عنوان تجار امیدواریم، بهبود و تطبیق مداوم باشد تا بتوانیم از جلوی روند پیشی بگیریم و سطحی از سازگاری تجارتی را حفظ کنیم که به پایداری سودآوری برسیم.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها