اندیکاتور Risk Calculator ❤️ اندیکاتور ماشین حساب ریسک ❤️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 9 دسامبر 2023

بازار فارکس یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی است که حجم نقدینگی در آن بسیار بالا است. این بازار به دلیل حجم بالای نقدینگی به یکی از پرریسک‌ترین بازارهای مالی تبدیل شده است،یکی از دغدغه های معامله‌گران در این بازار ریسک در معاملاتشان است.

اندیکاتور Risk Calculator یکی از ابزارهای معاملاتی در فارکس است که به آن ماشین حساب ریسک گفته می‌شود، این اندیکاتور میزان ریسک احتمالی معامله‌گران را در زمان انجام معاملاتشان محاسبه می‌کند و در یک پنجره به آنها ارائه می‌دهد.

در این مقاله اندیکاتورRisk Calculator را به شما معرفی کرده و لینک دانلود و آموزش نصب و فراخوانی این اندیکاتور فارکس را به طور رایگان ارائه می دهیم.اگر می خواهید با این اندیکاتور آشنا شوید و با استفاده از آن از اسپرد فعلی در نمودار قیمتی مطلع شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی اندیکاتور Risk Calculator

اندیکاتور Risk Calculator (ماشین حساب ریسک) یکی ازاندیکاتورهای متاتریدر است که ریسک را به شکل حداکثر ضرر احتمالی که می‌تواند توسط موقعیت های باز فعلی و سفارشات در حال انتظار فعال القا شود، محاسبه می‌کند.

نتایج به عنوان ریسک پول و درصد به ازای هر جفت ارز و به عنوان ریسک کل کلی در پنجره نمودار جداگانه نمایش داده می‌شود.  شما می‌توانید کار اندیکاتور Risk Calculator را با روشن یا خاموش کردن مبادلات، اسپردها و محاسبه کمیسیون تنظیم کنید. همچنین می‌توانید پارامترهای نمایش بصری را تنظیم کنید.

علاوه بر این، حداکثر پاداش بالقوه را می‌توان محاسبه کرد. همچنین می‌توانید برای موقعیت‌های باز و برای سفارش‌های در حال انتظار محاسبه ریسک/پاداش را جداگانه انتخاب کنید. این اندیکاتور برای پلتفرم های معاملاتی MT4 و MT5 (پلتفرم های معاملاتی متاتریدر 4 و  متاتریدر 5) در دسترس است.

برخلاف روش ساده محاسبه ریسک که به‌عنوان ماژول محاسبه‌گر اندازه موقعیت اجرا می‌شود، این اندیکاتور مقادیر ریسک مناسب را حتی در موقعیت‌های پیچیده شامل معاملات پوشش‌دار، سفارش‌های معلق با سطوح متقاطع توقف ضرر و سود و حتی توقف ویژه MT5 محاسبه می‌کند.

سفارشات محدود این الگوریتم یک جستجوی ماکزیمم تلفات بالقوه نیروی brute force را با برخی تکنیک‌های اکتشافی برای سرعت بخشیدن به فرآیند پیاده‌سازی می‌کند. بنابراین، معامله‌گران در تعداد سفارشات معمولی (تا حدود 20) نتایج محاسباتی سریع دریافت می‌کنند، اما با افزایش تعداد معاملات، سرعت اجرا رضایت‌بخش نخواهد بود.

با این وجود، اندیکاتور ماشین حساب ریسک ابزار مفیدی برای ارزیابی قرار گرفتن در معرض بدترین سناریو در هنگام برخورد با مجموعه ای پیچیده از سفارشات است.

نمایش ریسک در اندیکاتور Risk Calculator
نمایش ریسک در اندیکاتور Risk Calculator

نصب اندیکاتور Risk Calculator

 اندیکاتور Risk Calculator به صورت پیش فرض در متاتریدر 4 و 5 قرار نگرفته است و شما باید ابتدا این اندیکاتور را برای پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 و 5 دانلود کنید و سپس در متاتریدر خود فراخوانی کنید.

برای دانلود اندیکاتور Risk Calculator در پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 می توانید از فایل زیر استفاده کنید.

برای دانلود اندیکاتور Risk Calculator در پلتفرم معاملاتی متاتریدر 5 می توانید از فایل زیر استفاده کنید.

نکته: اندیکاتور Risk Calculator نسخه اختصاصی تجارت فارکس میباشد که بصورت کامل بهینه سازی شده است. پس از اینکه فایل های اندیکاتور Risk Calculator را دانلود کردید باید آنها را از حالت فشرده خارج کنید تا به اندیکاتورها دسترسی داشته باشید.

فراخوانی اندیکاتور Risk Calculator

ابتدا شما باید اندیکاتور ماشین حساب ریسک را برای پلتفرم معاملاتی خود دانلود کنید. برای نصب اندیکاتور در متاتریدر:

 • ابتدا از سر برگ متاتریدر روی File کلیک کنید .
 • سپس از منوی باز شده منوی Open Data Folder را انتخاب کنید برای نصب اندیکاتور پوشه MQL4 را باز کنید.
 •  سپس در پوشه اندیکاتور این اندیکاتور را کپی و پیست کنید. اکنون متاتریدر خود را ببندید و مجددا باز کنید.
 • در منوی مربوطه مشاهده خواهید کرد که اندیکاتور در لیست اندیکاتورهای شما اضافه شده است.
 • کافی است در متاتریدر 4 بر روی آن دو مرتبه کلیک کنید تا فراخوانی شده و روی چارت قرار بگیرد.
 • شما از همین روش برای نصب و فراخوانی  اندیکاتور Risk Calculator میتوانید استفاده کنید.

پس از اینکه روی نام اندیکاتور در بخش اندیکاتورهای متاتریدر 4 دو مرتبه کلیک کردید. در صفحه باز شده مطابق تصویر به بخش مشخص شده رفته و تیک ها را مطابق تصویر زیر بزنید.

فراخوانی اندیکاتور Risk Calculator
فراخوانی اندیکاتور Risk Calculator

برای فراخوانی اندیکاتور Risk Calculator در پلتفرم معاملاتی متاتریدر 5 نیز دقیقا باید مراحلی که برای فراخوانی اندیکاتور Risk Calculator در پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4 انجام داده اید را انجام دهید. پس از اینکه این اندیکاتور را برای پلتفرم معاملاتی متاتریدر 5 در فایلی که برای شما قرار داده‌ایم دانلود کردید می‌توانید اندیکاتور را نصب کنید.

برای نصب اندیکاتور در متاتریدر 5 ابتدا از سر برگ متاتریدر روی File کلیک کنید. سپس از منوی باز شده منوی Open Data Folder را انتخاب کنید برای نصب اندیکاتور پوشه MQL4 را باز کنید. و سپس در پوشه اندیکاتور، این اندیکاتور را کپی و پیست کنید.اکنون متاتریدر خود را ببندید و مجددا باز کنید. در منوی مربوطه مشاهده خواهید کرد که اندیکاتور در لیست اندیکاتورهای شما اضافه شده است. کافی است در متاتریدر 5 بر روی آن دو مرتبه کلیک کنید تا فراخوانی شده و روی چارت قرار بگیرد.

پس از اینکه روی نام اندیکاتور ماشین حساب ریسک در بخش اندیکاتورهای متاتریدر 5 دو مرتبه کلیک کردید. در صفحه باز شده مطابق تصویر به بخش مشخص شده رفته و تیک ها را مطابق تصویری که در بخش فراخوانی متاتریدر 4 مشاهده کرده عمل کنید و تیک ها را بزنید سپس می توانید بخش تنظیمات اندیکاتور را مانند بخش تنظیمات متاتریدر 4 مشاهده کنید.

پارامترهای ورودی اندیکاتور Risk Calculator

پارامترهای ورودی اندیکاتور ماشین حساب ریسک به شکل زیر است و به صورت دلخواه میتوان این پرامترها را تغییر داد.

 • اصلی CalculateSpreads (پیش‌فرض = درست) - اگر درست باشد، زیان احتمالی ناشی از اسپرد بخشی از حداکثر ضرر بالقوه خواهد بود. CalculateSwaps (پیش‌فرض = نادرست) - اگر درست باشد، مبادله‌های انباشته بخشی از حداکثر ضرر احتمالی خواهند بود.
 • CommissionPerLot (پیش‌فرض = 0) - کمیسیون کارگزار شما به ازای هر لات شارژ شده به ارز حساب. ارزش پرداخت شده برای یک طرف معامله را وارد کنید، نه چرخشی.
 • UseEquityInsteadOfBalance (پیش فرض = نادرست) - اگر درست باشد، ارزش ویژه حساب به جای مانده در محاسبات استفاده می شود.
 • SeparatePendingOpenCalculation (پیش‌فرض = نادرست) - اگر درست باشد، ریسک و پاداش به طور جداگانه برای معاملات باز و برای سفارش‌های در حال انتظار محاسبه می‌شود.
پارامترهای ورودی اندیکاتور Risk Calculator
پارامترهای ورودی اندیکاتور Risk Calculator
تغییر فونت لیبل‌هافونت ها cpFontColor (پیش‌فرض = clrAzure) - رنگ فونت برای نام‌های جفت ارز.mnFontColor (پیش‌فرض = clrPaleGoldenrod) - رنگ فونت برای ریسک به شکل پول.pcFontColor (پیش‌فرض = clrLimeGreen) - رنگ فونت برای ریسک به صورت درصد. hdFontColor (پیش‌فرض = clrBlue) - رنگ فونت برای هدرها. FontFace (پیش‌فرض = "پیک") - صورت قلم متن نمایش داده شده. FontSize (پیش فرض = 8) - اندازه فونت متن نمایش داده شده. فاصله گذاری scaleY (پیش‌فرض = 15) - تعداد پیکسل‌ها در هر خط خروجی. offsetX (پیش‌فرض = 20) - افست افقی برای خروجی. offsetY (پیش‌فرض = 20) - افست عمودی برای خروجی. جایزه CalculateReward (پیش‌فرض = نادرست) - اگر درست باشد، حداکثر پاداش بالقوه محاسبه و نمایش داده می‌شود.

محدودیت های اندیکاتور Risk Calculator

با وجود کدگذاری و آزمایش برای کار در چندین سناریو، محاسبه کننده ریسک فارکس دارای محدودیت ها، محدودیت ها و احتمال خطا است. در اینجا لیستی از مشکلات شناخته شده در مورد این شاخص آمده است:

 • زمانی که ارز حساب با ارز مظنه جفت، که برای آن سفارش‌ها انجام می‌شود و ریسک محاسبه می‌شود، متفاوت است، ممکن است به دلیل نوسانات غیرقابل پیش‌بینی نرخ تبدیل، نتایج نادرست باشد. به عنوان مثال، اگر حساب شما به ین است و در حال معامله EUR/USD هستید، ریسک واقعی نیز به نرخ آینده USD/JPY بستگی دارد. ماشین حساب ریسک تلاشی برای پیش بینی آن نخواهد کرد.
 • اگر معامله گر سفارش های معلق زیادی را با سطوح توقف ضرر و سود بسازد، ممکن است اندیکاتور در محاسبه خود بسیار کند شود یا حتی عملکرد خود را متوقف کند.
 • اگر کارگزار شما اسپردهای متغیری را ارائه دهد، محاسبات تا حدودی نادرست خواهد بود زیرا شاخص اسپرد ثابت را در هر تیک فرض می کند.
 • اندیکاتورمحاسبه ریسک، لغزش قیمت اجرای سفارشات معلق را در نظر نمی گیرد.
 • اندیکاتور عدم وجود حاشیه برای اجرای سفارش را نادیده می گیرد. این بدان معناست که اگر یک سفارش معلق تنظیم کنید که به مارجین آزاد بیشتری از آنچه که حساب شما می تواند ارائه دهد نیاز دارد، ماشین حساب ریسک همچنان امکان اجرای آن سفارش را در نظر می گیرد.
 • این اندیکاتور همبستگی بین جفت ارزهای مختلف را در نظر نمی گیرد. ارزش ریسک برای هر ابزار معاملاتی به طور جداگانه محاسبه می شود. به عنوان مثال، اگر EUR/USD بخرید و GBP/USD را به عنوان پرچین بفروشید، اندیکاتور ریسک هر موقعیت را به طور جداگانه محاسبه می کند.
 • این اندیکاتور آربیتراژ مثلثی و سایر اشکال آربیتراژ با چندین جفت ارز را در نظر نمی گیرد. به عنوان مثال، اگر شما لانگ EUR/USD، لانگ USD/JPY و کوتاه EUR/JPY را انتخاب کنید، ماشین حساب ریسک آن موقعیت ها را به عنوان سه معامله جداگانه با ریسک های خاص خود در نظر می گیرد.
جمع بندی اندیکاتور ماشین حساب ریسک

اندیکاتور Risk Calculator که در این مقاله به شما معرفی کردیم یکی از بهترین ابزارهای معاملاتی است که مانند یک ماشین حساب می تواند ریسک های بالقوه را برای معامله‌گران محاسبه می‌کند که این ریسک را در هر معامله به معامله گران نمایش می‌دهد.

درست است که این اندیکاتور گاهی به دلیل محدودیت ها نمی‌تواند ریسک را به صورت کاملا صحیح بیان کند اما این اتفاق گاهی اوقات به دلایلی مانند نوسانات غیرقابل پیش بینی رخ می دهد، اما در زمانی که نوسانات در بازار نرمال است این اندیکاتور می‌تواند برای معامله گران بسیار کمک دهنده باشد.

این اندیکاتور برای پلتفرم های معاملاتی متاتریدر 4 و متاتریدر 5 طراحی شده است و شما می توانید طبق آموزش این مقاله اندیکاتور Risk Calculator را دانلود کرده و فراخوانی و اجرا کنید و از این اندیکاتور کاربردی برای محاسبه ریسک خود در معاملات استفاده کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها