راهنمای استفاده از استاپ لاس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 19 نوامبر 2023
استاپ لاس یا همان توقف ضرر دستور معاملاتی برای کاهش ریسک و جلوگیری از ضرر بیشتر است. ما در مورد راهبردها و مفاهیم مختلفی درباره ورود و خروج از معاملات صحبت کردیم. امروز درباره یکی از اجزای تجارت که قسمتی جدایی ناپذیر از هر استراتژی موفق تجارت فارکس است، صحبت خواهیم کرد. این استاپ لاس است که شما باید از آن برای حفاظت از هر معامله ای که در بازار انجام می دهید استفاده کنید. در این مقاله به یاد گرفتن درباره این نوع دستور بسیار مهم و نحوه استفاده از آن برای مدیریت ریسک در بازار ارز خواهیم پرداخت.  

استاپ لاس چیست؟

استاپ لاس یا توقف ضرر یک دستور است که شما در موقعیت تجاری خود در حین یا پس از زمان شروع معامله اضافه می کنید. تریدرها از استاپ لاس استفاده می کنند تا در صورت رسیدن قیمت به یک سطح خاص، خروج خودکار از معامله را درخواست کنند. به این ترتیب، اگر اتفاقات قیمتی بر علیه معامله شما بیفتد، موقعیت شما به طور خودکار در سطح مشخص شده بسته خواهد شد. تصور کنید که شما با قیمت 1.1500 دلاری یورو/دلار را خریداری کرده‌اید و فکر می‌کنید که قیمت این جفت ارز افزایش خواهد یافت. بله، اما هیچ کس و هیچ چیز نمی‌تواند به شما تضمین کند که قیمت واقعاً به اندازه پیش‌بینی شما افزایش خواهد یافت، درست است؟ بنابراین، شما باید با استفاده از یک دستور استاپ لاس (Stop Loss) این معامله را محافظت کنید. اگر دستور استاپ لاس خود را در زیر بازار در سطح 1.1470 دلار قرار دهید، این بدان معناست که معامله شما به‌طور خودکار بسته خواهد شد اگر قیمت به 1.1470 دلار کاهش یابد. در این صورت، دستور استاپ لاس می‌تواند تضمین کند که ضرر شما در صورت حرکت معکوس به‌طور تئوری محدود به 30 پیپس باشد (1.1500 - 1.1470).  

انواع دستور‌های استاپ لاس

دو نوع اصلی دستور توقف ضرر وجود دارد. این شامل دستور استاپ لاس سخت (Hard Stop Loss) و دستور تریلینگ استاپ لاس (Trailing Stop Loss) می‌شود. حالا به بررسی هر یک از این‌ها به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.  

دستور استاپ لاس سخت

دستور استاپ لاس سخت، ساده‌ترین نوع دستور استاپ لاس است. شما دستور خود را در یک سطح خاص قرار می‌دهید و معامله شما به‌طور خودکار با قیمت بازار بسته می‌شود وقتی که قیمت به این سطح استاپ لاس برسد. چیز دیگری نمی‌افتد. دستور استاپ لاس سخت معمولاً برای محدود کردن ریسک در یک معامله ضررزا استفاده می‌شود.  

دستور تریلینگ استاپ لاس

دستور تریلینگ استاپ لاس کمی متفاوت است. در صورتی که عملکرد قیمت در برابر شما حرکت کند، دستور تریلینگ استاپ لاس به همان شکل صامت می‌ماند، تماماً مانند دستور استاپ لاس سخت. با این حال، اگر قیمت به سمت شما حرکت کند، استاپ لاس به طور تدریجی به همان جهت حرکت می‌کند. به همین دلیل این دستور "دستور تریلینگ استاپ لاس" نامیده می‌شود زیرا همانطور که قیمت‌ها در جهت مورد نظر شما حرکت می‌کنند، این دستور قیمت را به تعقیب می‌کند. معمولاً هنگام استفاده از دستور تریلینگ استاپ لاس، شما به صورت دستی فاصله بین تریلینگ استاپ لاس و عملکرد قیمت را انتخاب می‌کنید. بنابراین، اگر توقف را 30 پیپس پشت قیمت انتخاب کنید، وقتی جفت فارکس به سمت شما حرکت می‌کند، آن راهبرد به این فاصله عملکرد را دنبال خواهد کرد. اما اگر قیمت در برابر معامله شما حرکت کند، تریلینگ استاپ لاس همچنان ثابت خواهد ماند. دستور تریلینگ استاپ لاس به خصوص زمانی که شما به حرکت قیمتی در جستجوی آن هستید مفید است. زمانی که یک جفت ارز وارد یک روند میشود، تریلینگ استاپ لاس عملکرد قیمت را دنبال می‌کند و در هنگام ضعف یا تغییر جهت روند به کار می‌رود. به این ترتیب، دستور تریلینگ استاپ لاس عامل انسانی را در معامله کاهش می‌دهد.  

نحوه قرار دادن دستور استاپ لاس در متاتریدر 4

اکنون که با انواع پایان دادن دستورات ضرر آشنا شده‌اید، درباره قرار دادن دستور توقف ضرر در یکی از پلتفرم‌های معاملاتی پرکاربرد، متاتریدر 4، صحبت خواهیم کرد. راه اول برای قرار دادن دستور استاپ لاس در پلتفرم MT4 همزمان با باز کردن معامله جدید است. وقتی شما تصمیم به خرید یا فروش جفت ارز می‌گیرید، یک پنجره باز خواهید شد تا سطح ورود خود را تأیید کنید. در این پنجره، یک فیلد استاپ لاس نیز خواهید دید.  
استاپ لاس

استاپ لاس

  فقط سطح مورد نظر را تایپ کنید و هنگام تأیید معامله، دستور استاپ لاس خودکار روی نمودار ظاهر می شود. راه های دیگر برای قرار دادن دستور توقف ضرر در پلتفرم MetaTrader 4 این است که با راست کلیک کردن روی خط ورودی معامله در نمودار یا اطلاعات معامله در لیست دستور در بخش پایینی ترمینال MT4 عمل کنید. سپس باید "تغییر" را انتخاب کنید که به همان پنجره پاپ آپی که در بالا بحث کردیم، می رسید.   مثال دستور استاپ لاس دستور توقف ضرر معمولاً بصورت سطح تصویری در نمودار شما ظاهر می شود. در پلتفرم MT4، سطح توقف به عنوان یک خط افقی خط خمیده ظاهر می شود. تصویر زیر نشان می دهد که دستور استاپ لاس چگونه ظاهر می شود.  
مثال دستور استاپ لاس

مثال دستور استاپ لاس

  این نمودار به شما نمونه‌ای از یک معامله بلند مدت با جفت ارز GBP/USD می‌دهد. پس از شکستن از سطح مقاومت (سیاه)، می‌توانید GBP/USD را به افتراض افزایش قیمت خریداری کنید. محل مناسبی برای قراردادن دستور استاپ لاس، منطقه زیر یک پایین بزرگ قبلی در نمودار خواهد بود، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. پیکان قرمز شما فاصله بین منطقه ورود شما و قرارگیری دستور استاپ لاس را نشان می‌دهد. این مقداری است که شما در معامله ریسک می‌کنید. معامله تا زمانی که قیمت در بالاتر از نقطه ورود شما باشد، در مثبت خواهد بود و تا زمانی که قیمت در پایینتر از نقطه ورود شما باشد، در منفی خواهد بود. دستور استاپ لاس برای محدود کردن ضرر شما تا قیمت 1.40834 دلار است، در حالی که به طور نظری سود بالقوه شما نامحدود است.  

تنظیم دستور استاپ لاس

اگر از دستور استاپ لاس سخت استفاده کنید، همیشه می‌توانید دستور را تنظیم کنید. این کار پیشنهاد می‌شود زمانی که سعی می‌کنید سود را در یک معامله برنده قفل کنید، اما این ایده خوبی نیست زمانی که سعی می‌کنید با معاملات زیان آور برخورد کنید، زیرا این هدف محدود کردن ریسک با قرار دادن دستور استاپ لاس سخت را در ابتدا باطل می‌کند. فرض کنید شما در بازار فارکس، جفت ارز USD/JPY را کوتاه کرده‌اید. شما جفت ارز را به این فرض فروخته‌اید که قیمت آن کاهش یابد و شما سود تولید کنید. در عین حال، شما یک دستور محافظتی استاپ لاس را کمی بالاتر از نقطه ورودی خود قرار می‌دهید تا در صورت افزایش غیرمنتظره قیمت، معامله خود را حفظ کنید. قیمت سریعاً کاهش می‌یابد. در این مورد، می‌توانید دستی دستور Stop Loss خود را به سمت پایین حرکت دهید تا بخشی از سود تولید شده را قفل کنید. به خاطر داشته باشید که اگر شما کوتاه باشید و دستور استاپ لاس شما قبلاً پایین‌تر از نقطه ورودی شما باشد، معامله شما یک برنده تضمینی است. همچنین، اگر شما بلند باشید و دستور استاپ لاس خود را بالاتر از نقطه ورودی حرکت دهید، همان قاعده را دارید. انتقال دستور استاپ لاس بسیار آسان است در پلتفرم MetaTrader 4. شما به سادگی با استفاده از دکمه چپ موس خط را بالا یا پایین بکشید. هنگامی که محل مورد نظر را انتخاب کردید، دکمه موس را رها می‌کنید و دستور Stop Loss به صورت خودکار منتقل می‌شود.  

قوانین قراردادن استاپ لاس

شما اکنون می‌دانید چگونه با یک دستور استاپ لاس عمل کنید. اما شما احتمالاً خودتان را سوال می‌کنید "فاصله استاپ لاس را کجا قرار دهم؟" به همین دلیل، من قوانین و روش‌های پایه‌ای قرار دادن استاپ لاس و بهترین شیوه‌ها را توضیح خواهم داد. هرگز بیش از ۱-۲٪ از سرمایه کل خود را در یک معامله به خطر نیندازید. اگر شما یک معامله‌گر تازه‌کار هستید، من شما را تشویق می‌کنم که به قانون ۱٪ ریسک حسابمالی بپیوندید. اگر شما یک معامله‌گر با تجربه بیشتر هستید، آنگاه می‌توانید کمی بیشتر بازی کنید و به قانون ۲٪ عمل کنید. بیایید این مفهوم را با یک محاسبه پایه مشخص کنیم. برای شروع، بیایید از قانون ۱٪ شروع کنیم. چه کار باید انجام دهید تا بیش از ۱٪ از سرمایه خود را در یک معامله به خطر نیندازید؟ برای توضیح این موضوع، شما باید چندین عامل را در نظر بگیرید - اندازه حساب، تخصیص معامله و ضربه‌گیری. بیایید بگوییم سرمایه شما ۱۰،۰۰۰ دلار است و شما از ضربه‌گیری ۵۰:۱ استفاده می‌کنید. این بدان معنی است که هر مقداری که به معامله اختصاص می‌دهید، در ۵۰ برابر می‌شود - یک "اعتبار" که از طرف کارگزار به شما قرض داده می‌شود. بیایید بگوییم شما ۲۰٪ از سرمایه ۱۰،۰۰۰ دلاری خود را در یک معامله قرار می‌دهید. این بدان معنی است که شما در هر معامله فارکسی که انجام می‌دهید، ۲،۰۰۰ دلار سرمایه خود را سرمایه‌گذاری خواهید کرد. و بعد از ضربه‌گیری ۵۰:۱، ۲،۰۰۰ دلار قدرت خرید خواهد داشت و برابر است با ۲،۰۰۰ × ۵۰ = ۱۰۰،۰۰۰ دلار. برای محاسبه 1% ریسک در یک معامله به ارزش 2000 دلار، که با 50 برابر شده است، ابتدا باید 1% از سرمایه 10000 دلار خود را محاسبه کنید: 10000 × 0.01 = 100 دلار. این بدان معناست که شما نباید بیش از 100 دلار ریسک کنید. 2000 دلار شما پس از 50 برابر شدن، 100000 دلار را خریداری می کند. حال باید درصدی که 100 دلار از 100000 دلار تشکیل می دهد را محاسبه کنید: 100 ÷ 100000 = 0.001 یا 0.1٪. این بدان معناست که دستور استاپ لاس خود را 0.1٪ از قیمت ورودی خود فاصله دهید. اگر EUR / USD را با قیمت 1.0500 خریداری کنید، می توانید دستور استاپ لاس خود را در محدوده 1.04895 قرار دهید. وقتی دستور توقف ضرر خود را در 1.04895 قرار دهید، آن 0.1٪ پایین تر از قیمت ورودی 1.0500 شما خواهد بود. این 10.5 پیپس پایین تر از سطح ورودی شما است. محاسبه با قاعده 2٪ به همان روش عمل می کند، اما در اینجا شما باید 2٪ از سرمایه 10000 دلار خود را که 200 دلار است، محاسبه کنید. سپس باید درصدی که 200 دلار از سرمایه 100000 دلار شما (2000 دلار با 50 برابر شده) تشکیل می دهد را محاسبه کنید: 200 ÷ 100000 = 0.002 یا 0.2٪. حالا شما 0.2٪ را از ورودی 1.0500 دلاری خود محاسبه می‌کنید: 1.0500 x (1 - 0.002) = 1.0500 x 0.998 = 1.0479. این سطحی است که می‌توانید دستور توقف ضرر خود را در آن قرار دهید و در مقابل ورودی 1.0500 دلاری، این سطح 21 پیپ پایین‌تر است. به طور طبیعی، خطری که با قانون 2٪ به آن می‌افتید، دو برابر خطری است که با قانون 1٪ به آن می‌افتید (این را می‌دانستیم، آیا نه؟): خطر 10.5 پیپ در مقابل خطر 21 پیپ. این نمونه‌ها برای توضیح مفهوم اصلی نشان داده می‌شوند، اما معامله‌گران همچنین می‌توانند به کاهش اندازه موقعیت و اجازه دادن به توقف‌های بزرگتر بر اساس عملکرد قیمت نگاه کنند تا محدوده خطر حداکثر درصدی مشابهی را داشته باشند.  

معامله با استفاده از استاپ لاس

حالا یک موقعیت معاملاتی را نشان می‌دهیم و نشان می‌دهیم چگونه می‌توانید دستور استاپ لاس را در یک نمودار قیمت تنظیم کنید.  
جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن

جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن

  این نمودار ساعتی جفت ارز دلار آمریکا / ین ژاپن برای ۶ دسامبر تا ۱۳ دسامبر ۲۰۱۶ است. تصویر نمونه ای از یک معامله بلند است. خط افقی سیاه، یک منطقه مقاومت است که به وسیله دو قله ایجاد شده است که با دو پیک سیاه رنگ در تصویر نشان داده شده است. در دایره قرمز، شما لحظه ای را می بینید که عملکرد قیمت منطقه مقاومت را به سمت بالا شکست می دهد و یک پتانسیل صعودی در نمودار ایجاد می کند. در این لحظه، شما فرصت خوبی برای خرید دلار آمریکا / ین ژاپن با فرض افزایش قیمت دارید. اکنون شما باید یک دستور استاپ لاس قرار دهید. یک مکان مناسب برای Stop شما، سطحی است که قبل از شکست ایجاد شده است. اگر قیمت به آن سطح کاهش یابد، آنگاه شانس برای اجرای صعودی کاهش می یابد. ما استاپ لاس اولیه را با "Stop Loss (1)" مشخص می کنیم. این سطح تقریباً در فاصله ۰.۳٪ از قیمت ورودی ما قرار دارد. حالا بیایید از برخی قوانین مدیریت ریسک با شرایطی که قبلاً بحث کردیم، استفاده کنیم. اگر ما یک حساب تجاری به ارزش ۱۰،۰۰۰ دلار داشته باشیم و تنها حداکثر ۲،۰۰۰ دلار از حساب تجاری خود را به یک معامله تخصیص دهیم و تصمیم بگیریم از ضریب کاربردی ۵۰:۱ استفاده کنیم، این بدان معناست که هر ۲،۰۰۰ دلار را به ۱۰۰،۰۰۰ دلار تبدیل می‌کند. ما بحث کردیم که بهتر است بیش از ۱-۲٪ ریسک روی یک معامله بر اساس اندازه حساب نکنیم. بر اساس محاسبات در بخش قبلی، توقف باید در فاصله ۰.۱-۰.۲٪ از قیمت ورودی باشد، یعنی حداکثر ۱۰۰-۲۰۰ دلار در هر معامله. در مورد ما، توقف در فاصله ۰.۳٪ قرار دارد، که به این معنی است که ما حدود ۳۰۰ دلار را در معامله ریسک می‌کنیم که علاوه بر استراتژی استاپ لاس ما می‌رود. بنابراین، بهتر است از معامله عبور کنیم یا اندازه موقعیت را کاهش دهیم تا فاصله استاپ لاس افزایش یافته را برآورده کنیم. حالا به معامله برگردید، توجه کنید که قیمت شروع به افزایش می‌کند و پس از پایان سرمایه‌گذاری، جفت ارزی USD/JPY یک اصلاح ایجاد می‌کند. هنگامی که اصلاح به پایان می‌رسد، جفت ارزی شروع به اصلاح صعودی جدید می‌کند. در این حالت می‌توانید استاپ لاس خود را به صورت دستی به سطح زیر اولین اصلاح (استاپ لاس ۲) انتقال دهید. حالا توقف شما با سطح مقاومتی که برای ورود به معامله استفاده کرده‌اید همخوانی دارد، که به این معنی است که توقف شما به قیمت خرید معامله منتقل شده و در حال حاضر دیگر هیچ خطری در معامله نمی‌کنید، در عین حال، همچنان در معامله برای یک سناریوی برنده ممکن هستید. بازاریابی اقدامات قیمت، سپس یک اصلاح دیگر ایجاد می کند و یک انگیزه خرید جدید را آغاز می کند. حالا وقت آن است که مجدداً سطح توقف ضرر خود را جابجا کنید. سطح را به بالا بکشید و آن را تنظیم کنید تا زیر انتهای ایجاد شده در نمودار قرار گیرد (استاپ لاس 3). بعد از پایان این انگیزه، اقدام قیمت دوباره کاهش می یابد. با این حال، این بار این یک اصلاح نیست، بلکه شروع یک برگشت جدید است. اقدام قیمت به استاپ لاس می رسد و معامله به طور خودکار بسته می شود و با نتیجه مثبتی.  

خطر عدم استفاده از دستورات استاپ لاس

اگرچه شما گزینه عدم استفاده از دستور استاپ لاس در معاملات خود را دارید، اما به ندرت توصیه می شود که از آن استفاده نکنید. جفت ارز می تواند صدها پیپ در یک فلاش حرکت کند. ما موارد زیادی را دیده ایم که جفت های فارکس به سرعت حرکت های بزرگ ایجاد می کنند. اگر حرکت 5-10٪ باشد چه؟ آیا آماده هستید تا 5-10٪ سرمایه خود را در اثر ضربه ضرر کنید که ممکن است شما را بی خبر کند؟ آیا می توانید این مقدار را از سرمایه خود در یک فلاش از دست بدهید؟ برخی از شما ممکن است فکر کنید "این اتفاق نخواهد افتاد!" اما کسانی که به مدت زمان قابل توجهی در بازار فارکس حضور دارند، بهتر می دانند.  
جفت ارز GBP/USD

جفت ارز GBP/USD

  این اتفاقی بود که پس از رأی گیری مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا، زوج ارز GBP/USD رخ داد. پس از رفراندوم بریکسیت، ارز GBP/USD در حدود 14.77٪ از ارزش خود در حدود دو هفته از دست داد. هنوز متقاعد نشدید؟ بیایید به نمونه دیگری نگاهی بیندازیم:  
کاهش 17.58٪ قیمت فارکس USD/CHF

کاهش 17.58٪ قیمت فارکس USD/CHF

  این در ابتدای سال 2015 بود که بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره منفی -0.75٪ را اعلام کرد. به علت این اتفاق، ارز CHF نسبت به سایر ارزهای اصلی فارکس به طور چشمگیری افزایش یافت. این باعث کاهش 17.58٪ قیمت فارکس USD/CHF شد. به عبارت دیگر، شما میخواهید هر چیزی را که میتوانید برای جلوگیری از تحرکات قیمت بزرگ در برابر معامله خود انجام دهید. راه ساده ترین برای حفاظت از حساب تجاری خود، قرار دادن دستور توقف ضرر برای هر معامله است. اکنون به خاطر داشته باشید که دستور استاپ لاس همیشه شما را به طور کامل از هر حرکت معکوس یا رویداد بلک سوان محافظت نمی کند، اما همیشه بهتر است با یک دستور استاپ لاس محافظت شده باشید.   نتیجه گیری
 • نتیجه نهایی توقف ضرر (Stop Loss) یک دستور اضافی به دستور اولیه ورود شما است که برای حفاظت از معامله شما در برابر حرکت قیمت نامطلوب استفاده می‌شود.
 • دستور استاپ بر روی نمودار MT4 به عنوان یک سطح افقی نقشه خط چینی می‌کند.
 • وقتی قیمت به دستور استاپ لاس برسد، معامله به طور خودکار بسته می‌شود.
 • فاصله بین دستور استاپ لاس و قیمت ورودی شما مقدار خطری است که شما دارید.
 • دو نوع اصلی دستور استاپ لاس وجود دارد:
  • استاپ لاس سخت - بر روی نمودار ثابت می‌ماند و معامله شما را در صورت رسیدن قیمت به این سطح پیش تعیین شده بسته می‌کند.
  • استاپ لاس متحرک - زمانی که قیمت علیه معامله شما حرکت می‌کند، همچنان ثابت می‌ماند و همراه با حرکت قیمت همراه می‌شود وقتی زوج فارکس به سمت شما حرکت می‌کند. شما فاصله بین استاپ و قیمت را انتخاب می‌کنید.
 • اگر طرفدار استاپ خور نیستید، می توانید به عنوان یک تکنیک مدیریت معاملات، استاپ سفت را به صورت دستی جابجا کنید.
 • تنظیم مناسب یک دستور استاپ، حداکثر مقداری که در معامله فارکس خود ریسک می کنید را تعیین می کند:
  • اگر تازه کار هستید، سعی کنید بیش از 1٪ از حساب خود را در یک معامله تکی ریسک نکنید.
  • اگر یک معامله گر با تجربه بیشتر هستید، سعی کنید ریسک خود را در معامله خود به 2٪ از حساب منحصر کنید.
 • همیشه گزینه دارید که برای معامله خود از دستور استاپ لاس استفاده نکنید. اما اگر تصمیم بگیرید از استاپ استفاده نکنید، ممکن است کل حساب خود را در یک معامله تکی ریسک کنید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها