خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | شاخص PPI آمریکا چیست؟

شاخص PPI آمریکا چیست؟

شاخص PPI

شاخص PPI یا همان شاخص قیمت تولید کننده آمریکا، یکی از داده‌های اقتصادی است، که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. ما در مورد نحوه تهیه آن، چه چیزی را نشان می‌دهد و معامله‌گری بر اساس اعداد PPI صحبت خواهیم کرد.

شاخص PPI یکی از شاخص‌های اقتصادی فارکس است که تغییر در هزینه محصولاتی که توسط تولیدکنندگان و صنایع مختلف به فروش می‌رسند را نمایش می‌دهد. بنابراین، این شاخص نشان دهنده تورم زیرین است و به‌طور نزدیک پیگیری می‌شود.

یک معامله‌گر اصلی از PPI استفاده می‌کند تا رشد تورم ارز را اندازه‌گیری کند، در حالی‌که معامله‌گران روزانه نیز به این شاخص علاقه‌مند هستند، زیرا از پیش‌بینی‌های ناگهانی همگرا می‌تواند انحرافات ایجاد شود و نوسانات مورد نیاز برای ایجاد فرصت‌های معامله کوتاه مدت را به وجود آورد.

 

شاخص PPI

داده‌های صنعتی شاخص قیمت تولید کننده توسط آمار کار آمریکا تهیه می‌شود. این داده‌های اقتصادی به صورت ماهانه تهیه و منتشر می‌شود؛ معمولاً در هفته کامل دوم ساعت 08:30 صبح برای ماه قبل. آژانس درصد تغییرات زمانی از مجموعه‌ای از شاخص‌های PPI را منتشر می‌کند. این تغییرات قیمت به محصولات و خدماتی که در محل تولید خود به فروش می‌رسند مربوط می‌شوند؛ به عبارتی دیگر، به قیمت‌هایی که از دید فروشنده نشان داده می‌شود. بنابراین، این شاخص تغییرات قیمت را از دید فروشنده به جای خریدار اندازه‌گیری می‌کند.

در واقع، برای تقریبا هر بخش صنعتی یا کالایی، شاخص قیمت تولید کننده وجود دارد، به طوری که سازمان تقریبا 10،000 شاخص را منتشر می‌کند، که از کالاهای فردی تا گروه‌های محصولات متنوعی را پوشش می‌دهد. شاخص‌ها برای معدن، تولید، صید، جنگلداری، کشاورزی، گاز طبیعی، برق، ساخت و ساز و کالاها و خدمات در دسترس است. با این حال، بازار بر سه شاخص گسترده تمرکز دارد که شامل تمام بخش‌های اقتصاد فوق‌الذکر است.

 

محاسبه و وزن‌دهی

محاسبه شامل ایجاد یک شاخص است که قیمت فعلی را با قیمت دوره پایه مقایسه می‌کند. وزن‌دهی طراحی شده است تا دقت PPI را بهبود بخشد، جایی که محصولات و کالاها بر اساس اندازه و اهمیت خود وزن‌دهی می‌شوند.

ساخت شاخص‌ها از طریق مراحل مختلف انجام می‌شود. برای اندازه‌گیری اهمیت محصولات، دفتر در ابتدا از داده‌های سرشماری اقتصادی از دفتر سرشماری استفاده می‌کند و این وزن‌ها هر 5 سال یکبار تغییر می‌کنند.

 

شروع شاخص PPI

شاخص PPI در ابتدا با نام شاخص قیمت عمده فروشی آغاز شد، از تاسیس در سال 1902 تا سال 1978 که نام آن به شاخص قیمت تولیدکننده تغییر کرد. دفتر از یک شاخص که اقتصاد کل را شامل می‌شد، به سیستمی تشکیل شده از سه شاخص اصلی منتقل شد. شاخص‌های جدید برای مراحل مختلف تولید (SOP) محاسبه می‌شدند، و خطر شمارش دو باره کاهش یافت زیرا شاخص PPI شاخص‌های قیمت کلی کالاها را حذف کرد.

در فوریه 2014، دفتر تمرکز شاخص‌ها را بر روی تقاضای نهایی – تقاضای میانی (FD-ID) تغییر داد. در این فرآیند، قیمت‌ها و وزن‌ها برای خدمات، ساخت و ساز، خریدهای دولتی و صادرات نیز شامل شدند.

 

شاخص های بایورو (Bureau)

بایورو شاخص‌ها و تغییر درصد را که تغییر درصد ماهانه به ماهانه، سالانه به سالانه و همچنین داده‌های تنظیم شده به صورت فصلی را نشان می‌دهد، منتشر می‌کند.
شاخص‌های منتشر شده به سه دسته‌ی طبقه‌بندی صنعتی، طبقه‌بندی کالا و طبقه‌بندی تقاضای نهایی بر پایه‌ی کالا تقسیم می‌شوند.

طبقه‌بندی صنعتی حدود ۵۳۵ شاخص دارد. طبقه‌بندی کالا حدود ۳۷۰۰ شاخص مختلف کالای تکی را شامل می‌شود. و طبقه‌بندی تقاضای نهایی بر پایه‌ی کالا بیش از ۶۰۰ شاخص مختلف را منتشر می‌کند که تغییرات قیمت را به صورت ماهانه، سالانه و تنظیم شده نشان می‌دهد.

همه این‌ها به نظر بسیار پیچیده می‌رسد، اما بازار فارکس در اصل تنها درصد تغییرات PPI – FD را برای تغییرات ماهانه و سالانه در نظر می‌گیرد و آن را با تغییرات در شاخص PPI – FD که شامل غذا و انرژی نیست، مقایسه می‌کند. برخی از معامله‌گران هم ممکن است تغییرات در این دو شاخص را با تغییرات در یک شاخص سوم، PPI – FD بدون غذا، انرژی و خدمات مقایسه کنند.

این مقاله برای شما مفید است:   5 رویداد و اخبار مهم فارکس

شاخص PPI غذا و انرژی را حذف می‌کند و چیزی که غذا، انرژی و خدمات را در بر نمی‌گیرد، ضروری هستند، زیرا غذا و انرژی اجزای بسیار ناپایدار این شاخص هستند. این به دلیل همبستگی این اجزا با قیمت کالاهای اولیه است که می‌تواند تغییرات ماهانه‌ای درصدی را داشته باشد. خدمات اگرچه یک جزء کوچکتر است، اما نیز ناپایدارتر هستند و این اصلًا به دلیل حقوق و دستمزدی است که به عنوان یک جزء بزرگ هزینه در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر معامله‌گران به عنوان شاخص اصلی، تولید صنعتی ناخالص (PPI) را در نظر می‌گیرند، زیرا این عدد احتمالاً روند زیرین را منعکس کرده و نوساناتی که ممکن است در اجزای غذا و انرژی شاخص کل وجود داشته باشد را حذف می‌کند. در این گزارش‌ها نیز اصلاحات در نظر گرفته می‌شوند، اما این اصلاحات 4 ماه پس از ماه انتشار انجام می‌شوند.

 

 

شاخص PPI
شاخص PPI

 

کجا می‌توان اطلاعات شاخص PPI را پیدا کرد؟

نمودار بالا نمایشگر نمایندگی PPI – FD است که به ژانویه 2014 بازمی‌گردد به همراه تغییر درصد ماهانه (خط آبی)؛ همچنین بهتر است پیشرفت سالانه در شاخص را نیز مورد بررسی قرار دهید. داده‌های سالانه PPI، آنچه که سیاست‌گذاران درباره تورم و اقتصاد صحبت می‌کنند، را نشان می‌دهد.

اطلاعات منتشرشده را می‌توانید در fxstreet.com با تقویم اقتصادی آنلاین و به روزرسانی به صورت زمان واقعی یا در تقویم اقتصادی بلومبرگ یا در وبسایت Econoday مشاهده کنید که اغلب دارای تأخیری هستند. با این حال، اگر شما کاربر اکسل هستید و دوست دارید نمودارهای خود را ایجاد کنید، همچنین می‌توانید سری‌های داده را مستقیماً از وبسایت آمار کارگری استخدامی بازیابی کنید.

 

چگونگی جمع آوری داده‌های شاخص PPI

شرکت‌ها انتخاب و دعوت می‌شوند تا در نظرسنجی شرکت کنند. پس از پذیرش آن‌ها، یک اقتصاددان میدانی با شرکت تماس می‌گیرد تا ترتیبات دریافت اطلاعات از طریق پرسشنامه را برقرار کند. داده‌ها به صورت ماهانه جمع‌آوری می‌شوند، معمولاً تا سه‌شنبه هفته شامل روز سیزدهم ماه. بیرونی حدود 25,000 گزارش و حدود 100,000 قیمت دریافت می‌کند.

اگر یک شرکت نتواند اطلاعات را بفرستد یا اطلاعات ناقصی ارسال کند، یک اقتصاددان با شرکت تماس می‌گیرد تا داده‌های لازم را دریافت کند. شرکت‌ها تا زمانی که نمونه جدیدی برای صنعت آن‌ها انتخاب شود، به‌طور متوسط هر 7 تا 8 سال ادامه می‌دهند.

 

اهمیت شاخص PPI

ماهیت داده ها به شاخص ها بُعدی به عنوان معیار تورم PPI می دهد؛ این تغییرات درصدی رشد و کاهش قیمت‌های کالاها و خدمات توسط تولیدکنندگان را اندازه‌گیری می‌کنند. افزایش قیمت‌ها منجر به گزارش‌های تورم بالاتر می‌شود.

شاخص PPI قیمت‌های کالاها در سطح تولیدکننده را قبل از اینکه به مصرف‌کننده نهایی منتقل شوند اندازه‌گیری می‌کند. پیگیری این سطح قیمت‌ها به معامله‌گران کمک می‌کند تا فشار تورم آینده را تخمین بزنند. این شاخص‌ها به عنوان پیشنهاد دهنده‌ای برای داده‌های تورم عمل می‌کنند و همچنین توسط دولت و رزرو فدرال برای تعیین سیاست‌های مالی و پولی استفاده می‌شوند.

افزایش‌های پیوسته و طولانی در شاخص PPI در نهایت به خواندن‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده و تورم بالاتر منجر خواهد شد. فشار تورمی باعث می‌شود رزرو فدرال نسبت به نگاه خود به نرخ بهره‌وری دوباره فکر کند و ممکن است منجر به افزایش نرخ بهره‌وری شود. به همین ترتیب، کاهش در تغییرات PPI باید منجر به تورم کمتر شود و انتظار اقدامات ملایمانه از سوی رزرو فدرال را ایجاد کند.

افزایش قیمت‌های تولیدکننده همچنین به این معنی است که این شرکت‌ها باید در راه افزایش سود قرار دارند. این امر مثبت برای اقتصاد است و برای سهام نیز مفید است، تا زمانی که این روند در محدوده‌ای طبیعی باشد.

این مقاله برای شما مفید است:   پیشبینی جهت بازار با نسبت خرید و فروش در معاملات آپشن

ارتفاع تورم در ابتدا منجر به افزایش نرخ سوددهی می شود که همیشه خوب برای یک ارز است. سرمایه گذاران تمایل بیشتری به نگهداری اوراق بهادار در یک ارز با بازده بالاتر نشان می دهند، همه چیز مساوی باشد. در بین ارزهای اصلی، افزایش چشمگیر در نرخ ها منجر به تقویت ارز خواهد شد، حداقل در ابتدا.

افزایش بیشتر در اعداد شاخص PPI معمولاً نشان دهنده یک محیط قوی برای فروشندگان و اقتصاد پویا است. رشد اقتصادی همچنین یک عامل توسعه ارز است، بنابراین حتی اگر تغییر PPI مطابق با هدف فدرال رزرو باشد، ممکن است به عنوان یک عامل مثبت برای دلار در نظر گرفته شود زیرا به نظر می رسد اقتصاد هنوز در وضعیت بسیار سالمی قرار دارد.

 

تغییرات درصد سالانه ماهانه شاخص PPI آمریکا نسبت به شاخص PPI اتحادیه اروپا
تغییرات درصد سالانه ماهانه شاخص PPI آمریکا نسبت به شاخص PPI اتحادیه اروپا

 

نمودار بالا نشان دهنده تغییرات درصد سالانه ماهانه شاخص PPI آمریکا نسبت به شاخص PPI اتحادیه اروپا در طول 10 سال گذشته است. می‌توانیم ببینیم که در اکثر دوره‌ها در طول این بازه زمانی، PPI آمریکا بیشتر از PPI اتحادیه اروپا بوده است. نمودار پایین، نمودار قیمت ماهانه جفت ارز EURUSD در همان بازه زمانی است.

در نمودار بالا، می‌توانیم ببینیم که در طول دنباله داده‌ها، شاخص PPI آمریکا بیشتر از شاخص PPI اتحادیه اروپا بوده است و این بازه‌ها با افزایش قیمت دلار آمریکا (نرخ تبادل کمتری بین EURUSD) در همان دوره‌ها مطابقت دارد. توجه کنید که به جز دوره اولیه در نمودار که به اواخر سال 2008 می‌رود، PPI آمریکا هنوز بالاتر از PPI اتحادیه اروپا بوده است، اما یورو در برابر دلار آمریکا ارزش یافته است. این به دلیل مکانیزم‌های رفتار سرمایه‌گذاران در اطراف بحران مسکن و آشفتگی مالی آمریکا بوده است.

بخش آخر نمودار بالا نشان می‌دهد که در طول چند ماه از ژانویه 2017 تا ژوئن 2017، تغییرات PPI اتحادیه اروپا بیشتر از تغییرات PPI آمریکا بوده است. وقتی به نمودار پایین برای قیمت EURUSD در همان دوره نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که یورو به نظر می‌رسد که روند نزولی خود را برعکس کرده و به سمت بالا روند می‌گیرد.

در این دوره، عوامل دیگری نیز در بازی بودند، زیرا هر دو ECB و Fed در حال تنظیم نقشه بازار برای تغییر سیاست پولی خود بودند. صحبت‌ها در هر دو طرف این موضوع انتظارات بزرگتری را برای یورو ایجاد می‌کردند، در حالی که انتظارات در مورد دلار آمریکا برای تنظیم برگه موازنه بودند.

دوره دیگری که در نمودار مشخص است، دوره از نیمه سال 2013 تا پایان سال 2016 است. در طول این دوره، PPI آمریکا به طور پیوسته شاخص PPI اتحادیه اروپا را پیش می‌گیرد. هنگامی که به نمودار قیمت EURUSD برای همان دوره نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که یورو در طول این دوره چگونه در برابر دلار آمریکا سقوط میکند.

 

نمودار قیمت EURUSD
نمودار قیمت EURUSD

 

نحوه‌ی معامله در شاخص PPI

همانند معامله در هر نوع از گزارش‌های اقتصادی، لازم است که درک خوبی از چیزی که بازار از گزارش مورد نظر انتظار دارد داشته باشید. این کار با خواندن مقالات مربوط به انتظارات برای گزارش شاخص PPI بعدی و همچنین نگاه کردن به پیش‌بینی‌های منتشر شده در وبسایت‌های مختلف مانند Fxstreet، Bloomberg یا Econoday انجام می‌شود.

شاخص PPI آمریکا نشان دهنده‌ی پیشروی تورم است و به همین دلیل، گزارش‌های آن برای به‌دست آوردن دید کلی از عوامل اصلی زیربنایی یک ارز مهم هستند. با این حال، باید توسط گزارش CPI بعدی و سپس گزارش تورم بعدی تایید شود. این بدان معنی است که معمولا در مدت کوتاه، این انتشار داده تنها وقتی که عدد منتشر شده به شدت از عدد مورد انتظار کم یا زیاد شود، تنش قیمتی ایجاد خواهد کرد.

با این حال، به طور کلی، افزایش قوی PPI با افزایش قیمت دلار آمریکا در برابر آن ارزها همبسته است، به ویژه ارزهایی که نشان دهنده‌ی کاهش تورم هستند. این به دلیل تأثیر مقابلهای نرخ به سمت‌های مخالف است. سرمایه‌گذاران هرگز اوراق بهادار را برای بازگشت مطلق نگه نمی‌دارند؛ آنها همیشه نسبت به سرمایه‌گذاری‌های دیگر نگه داشته می‌شوند.

این مقاله برای شما مفید است:   سفارشات فارکس ⚡ انواع و کاربردها

یک نمونه از میزان نوساناتی که شاخص PPI می‌تواند ایجاد کند، در تاریخ 14 سپتامبر 2012 ارائه شده است. شاخص ماهانه PPI به اندازه 1.7٪ افزایش یافت، که از پیش‌بینی‌های اقتصاددانان به میزان 0.5٪ بیش‌تر بود. این افزایش بالاترین میزان آن از ژوئن 2009 بود و به دلار آمریکا، که در حال حاضر در یک روند صعودی بود، انگیزه‌ای بیشتر داد.

نرخ تبدیل EURUSD 1.1٪ یا 143 پیپ افزایش یافت، در حالی که نرخ تبدیل USDJPY 0.96٪ یا 74 پیپ رشد کرد. 14 سپتامبر همچنین روزی بود که نرخ تبدیل USDJPY روند صعودی اخیر را به یک روند صعودی اصلی تبدیل کرد. قیمت از بسته شدن آن روز به 77.29 به یک بالاترین لحظه‌ای از 103.74 در ماه مه 2013 رسید.

این درست است که این داده ها همیشه احتمال بالایی برای ایجاد نوسانات عظیم را ایجاد نمی کنند ، اما همچنان به دقت دنبال می شوند. و در صورت برتری داده ها در یک روش بزرگ ، می تواند افزایش های بزرگی در نوسانات ایجاد کند. در برخی موارد ، مانند مثال بالا ، می تواند واکنشگری برای روند اصلی زیربنا باشد زیرا قابلیت پیش بینی بهداشت اقتصادی و فشارهای تورم را دارد.

جمع بندی

ما دیدیم که چگونه شاخص PPI آمریکا ساخته می شود ، چه چیزی را اندازه می گیرد و چرا برای معامله گران اهمیت دارد. برای معامله گران اصولی ، شاخص قیمت تولید کننده یک پیشنگوی تورم و یک شاخص بهداشت اقتصادی است ، زیرا افزایش قیمت ها باعث افزایش احتمال درآمدهای بیشتر برای شرکت ها می شود ، به همان شکل کاهش قیمت ها منجر به کاهش درآمدها می شود.

تغییرات تورم منجر به تغییرات در سیاست پولی می شود ، بنابراین تغییرات قابل توجه در این شاخص نشانه هایی از آنچه از Federal Reserve انتظار دارید هستند ، به ویژه زمانی که داده های شاخص PPI توسط داده های تورم CPI تأیید می شوند.

منتشر کردن شاخص PPI همچنین برای معامله گران روزانه مهم است که به دنبال معاملات ناگهانی در داده ها از پیش بینی های موجود هستند. پیش بینی ها معمولاً به راحتی از طریق مقالات مختلفی که در وب سایت های خبری مالی منتشر می شوند ، مانند Reuters ، Bloomberg یا CNBC ، در دسترس هستند. وب سایت های دیگر مانند Fxstreet و Econoday نیز معمولاً پیش بینی ها را در تقویم های انتشار داده های اقتصادی خود دارند.

اداره صادرات بسیاری از انواع شاخص‌های قیمت تولید کننده را برای هزاران کالا و بخش‌های صنعتی، از معدن‌کاوی تا کشاورزی و تولید و خدمات، منتشر می‌کند. داده‌هایی که اکثر شرکت‌های بازار به آن توجه می‌کنند، تغییر درصدی شاخص اصلی قیمت تولید که شامل غذا و انرژی نیست، برای تغییرات ماهانه و سالانه است. این شاخص همچنین با تغییر درصدی شاخص PPI کلی و تغییر درصدی قیمت تولید بدون غذا، انرژی و خدمات مقایسه می‌شود.

شاخص PPI ممکن است یک اطلاعات اقتصادی بسیار پرتکرار نباشد زیرا داده‌های منتشر شده معمولاً با پیش‌بینی‌ها هماهنگ هستند. با این حال، قابلیت پیش‌بینی این شاخص در برخی اوقات قطع شده و باعث افزایش قابل ملاحظه‌ای در نوسانات می‌شود.

این اطلاعات به دلیل ارزش‌دهی به قیمت‌ها در طول زنجیره تأمین و نزدیکتر به مرحله تولید، اغلب تغییرات در گرایش یا روند تورم را نشان می‌دهد. برای تأیید نشانه‌های اساسی این شاخص، تغییرات قیمت تولید نیاز به پشتیبانی تغییرات مشابه در شاخص قیمت مصرف کننده و سایر اندازه‌های تورمی دارد و فعالیت اقتصادی هنگام انتشار اطلاعات GDP تأیید خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عناوین مطالب
اسکرول به بالا