صندوق ETF ( صندوق قابل معامله بورس) چیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 30 ژانویه 2024
صندوق ETF، ابزاری مالی است که به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا در بازار سرمایه به صورت متنوع و کارآمد سرمایه‌گذاری کنند. این ابزار معمولاً شباهت‌هایی به صندوق سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Fund) دارد، اما با تفاوت‌هایی که آنها را از سایر ابزارها متمایز می‌کند. ETF‌ها به صورت باز در بازار تبادل‌ها معامله می‌شوند، مانند یک سهم معمولی که در بورس معامله می‌شود. این ابزارها معمولاً به نمایندگی از یک سبد از دارایی‌ها یا دارایی خاص قرار می‌گیرند. به این ترتیب، سرمایه‌گذاران می‌توانند به صورت مستقیم در این دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنند، بدون اینکه مستقیماً آن دارایی را خریداری کنند. ETF‌ها از صفات مهمی چون نوع تنوع، نفوذ به بازارهای مختلف، هزینه‌های پایین و قابلیت معامله در بازارهای تبادل مختلف برخوردارند. این ویژگی‌ها باعث جذب توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران شده و ETF‌ها را به یکی از ابزارهای محبوب در دنیای مالی تبدیل کرده است.  

صندوق ETF

راه‌های مختلفی برای دسترسی به بازارهای ارز وجود دارد. در دهه گذشته، صندوق‌های قابل معامله (ETF) مرتبط با ارز خارجی به محبوبیت زیادی دست یافته‌اند و این امکان را برای کسانی که حساب کارگزاری بازار اوراق بهادار دارند، فراهم می‌کنند تا به این بازار دسترسی پیدا کنند. یک صندوق ETF یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله است که به طور کلی دارای دارایی‌هایی است. به عنوان مثال، یک صندوق ETF فارکس احتمالاً جفت‌های ارزی خارج از بورس، آتی‌های ارزی، و همچنین اوراق بر اساس ارز خاصی را در دارد. در ابتدا، نقدینگی یک مشکل بود، اما در طول پنج سال گذشته، حجم معاملات صندوق های  ETF با ورود شرکت‌کنندگان بیشتر، افزایش یافته است. صندوق‌های قابل معامله محصولات سرمایه‌گذاری هستند که می‌توانند حرکت یک شاخص یا یک کلاس دارایی خاص مانند جفت‌های ارزی را تقلید کنند. ETFها به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که در ساعات معمولی تراکنش‌ها وارد و خارج شوند. صندوق ETF با صندوق‌های مشترک فرق دارد زیرا ارائه نقدینگی درون روزی و امکان خروج از سرمایه‌گذاری را در طول روز می‌دهند، به جای یک قیمت پایانی روز. ETFها به دلیل هزینه‌های کم و ویژگی‌های مشابه به سهم، یک سرمایه‌گذاری جذاب محسوب می‌شوند. اگر شما یکی از افرادی هستید که حساب سهام دارید و می‌خواهید درون همان حساب سهام خود به معامله در بازار ارز بپردازید، می‌توانید با معامله صندوق ETF این کار را انجام دهید. این کار ممکن است از پیدا کردن و باز کردن یک حساب جداگانه با کارگزار آتی یا فارکس برای معامله در آتی ارز یا بازار فارکس لذت‌بخش‌تر باشد.
صندوق قابل معامله ETF

صندوق قابل معامله ETF

روش کار صندوق ETF در بورس

سرمایه گذاری در صندوق ETF یک کسب و کار سودآور است. یک شرکت مدیریت صندوق ETF مانند یک جفت ارز را خریداری می‌کند و آن را در یک صندوق نگه می‌دارد. سپس سهام صندوق را به عموم عرضه می‌کند. می‌توانید سهام یک صندوق ETF را همانند خرید سهام خریداری کنید. در صندوق ETF ارز انتظار میرود که عملکرد یک جفت ارز خاص یا یک سبد ارز را تقلید کند. برای هر دو نوع ارز و همچنین سبد ارز صندوق ETF خطراتی وجود دارد. از آنجا که یک سبد ارز در بسیاری از ارزها سرمایه‌گذاری می‌کند، شما بهره‌مندی‌هایی از تنوع خواهید داشت. اما گاهی اوقات حتی یک صندوق ETF سبد ارز هم تحت تأثیر اخبار منطقه‌ای قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، یک سبد از جفت‌های ارزی اصلی در مقابل دلار، ممکن است در صورت تصمیم استرالیا برای افزایش نرخ بهره‌این افزایش را تجربه کند. علاوه بر این، اگر شما به دنبال معامله اسپات باشید، یک صندوق ETF این کار را نخواهد کرد. از آنجا که ETFها به طور کلی ترکیبی از دارایی‌ها را در اختیار دارند، همبستگی با یک جفت ارزی کمی خواهد داشت. پرتراکم‌ترین صندوق ETF سبد ارزی PowerShares DB US Dollar ETF Index Bullish Fund است. این صندوق همچنین بزرگترین حجم معاملاتی از بین ETFهای ارزی موجود در ایالات متحده را دارد. از آنجا که این صندوق ETF یک سبد ارز در مقابل دلار ایالات متحده است، سعی می‌کند عملکرد یورو، پوند بریتانیا، ین ژاپن، فرانک سوئیس و کرونای سوئد را تقلید کند. مدیران فقط از ارز های آتی در این اعتماد استفاده می‌کنند که طراحی شده‌اند تا حرکت ارزها در مقابل دلار آمریکا را ردیابی کنند. یکی از مشکلات این سبد این است که بیش از 50٪ آن، یورو در مقابل دلار آمریکا است. بنابراین، در حالی که این شاخص یک سبد است، اما بیشتر تغییرات در جفت ارزی EUR/USD تولید می‌شود. در حالی که این سبد ممکن است از ارز سوئیس به عنوان مثال استفاده کند، اگر شما به تمایل به تجربه مستقیم از ارز سوئیس را دارید ، بهتر است یک صندوق ETF را خریداری کنید که تنها از فرانک سوئیس استفاده می‌کند.  

معامله صندوق ETF

معاملات صندوق ETF ارزی که در بورس‌های آمریکا لیست می‌شوند، زمانی فعال هستند که بازار آمریکا باز است. پیش بازار (پیش از 9:30 صبح به وقت شرقی) و پس بازار (بعد از 4:00 بعد از ظهر به وقت شرقی) نیز وجود دارند، اما این دوره‌ها به طور کلی خیلی نقد و پویا نیستند. از آنجا که بازارهای ارز جهانی هستند و به طول شبانه‌روز معامله می‌شوند، ETFهای ارزی در معرض تغییرات قیمت سهام و شکاف‌های قیمتی هستند، زیرا بازار فروش خارج از بورس تغییر می‌کند در حالی که ETFها برای معامله بسته‌اند.  
صندوق ETF

صندوق ETF

  این ممکن است یک مشکل برای تاجر صندوق ETF باشد که می‌خواهد از توقف قیمت‌های خاصی استفاده کند. به عنوان مثال، اگر شما در تاریخ 23 آوریل موقعیت کوتاه FXE ETF داشته باشید و یک توقف ضرر را در 104 قرار دهید، تا روز بعد در 105.30 (فلش قرمز) پر نخواهید شد. اگر یک معامله حد ضرر را در 104.50، با یک حداقل 104.75 قرار دهید، پر نخواهید شد، زیرا حد شما کمتر از حداقل روز است. اگر در بازارهای ارز معامله می‌کنید و نیاز به نقدینگی خوب در دوره‌هایی دارید که آسیا یا اروپا باز است، ETFهای ارزی ممکن است محدود باشند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید بلافاصله پس از اعلان سیاست پولی بانک ژاپن، در منطقه زمانی آسیا، از موقعیت خود خارج شوید، نقدینگی ارائه شده توسط صندوق ETF ارزی ممکن است محدود باشد. یکی از مزایای معامله در یک ETF ارزی این است که مانند یک سهام عمل می‌کند، بنابراین می‌توانید اعداد حجم و سپرده باز را ببینید که می‌تواند به شما در برخی از استراتژی‌های معاملاتی کمک کند. به عنوان مثال، اگر قیمت یک صندوق ETF از یک تشکیل نمودار مثلث به همراه حجم قوی خارج می‌شود، اعلام می‌شود که این خروج تأیید شده است. اگر این خروج با حجم ضعیف رخ دهد، این حرکت ممکن است یک حرکت کاذب باشد و احتمالاً به سرعت برگردد.  

تفاوت بین صندوق ETF  ارزی و ETN ارزی

یک صندوق ETF ارزی یک صندوق است که سعی در تولید بازدهی از دارایی‌هایی که در یک تراست نگهداری می‌کند، دارد. به عنوان مثال، یک صندوق ETF پوند بریتانیا به دلار آمریکا پیش خریدهایی را بر روی جفت ارز GBP/USD انجام می‌دهد. ETN ارزی (تبادل یادداشت معاملاتی) یک اوراق بهادار است که به بهره‌وری نمی‌پردازد و قیمت این یادداشت‌ها با تغییرات نرخ تبادل ارز پایه تغییر می‌کند. ETN به طور کلی بدهی بدون تضمین است، به این معنا که اگر یکی از این ابزارها را خریداری کنید، همچنین با ریسک اعتباری روبرو خواهید شد. هرچند که این امر کمتر احتمال دارد، ممکن است شرایطی پیش بیاید که صادرکننده تضمین نکرده و شما بی‌تضمین باقی بمانید. خوب است قبل از سرمایه‌گذاری در یک ETN، کمی تحقیق انجام دهید. شما باید امتیاز اعتباری صادرکننده را ارزیابی کنید تا ببینید آیا آنها یک شریک اعتباری قابل اعتماد هستند یا خیر. بیشتر صادرکنندگان ETN بانک‌هایی با اعتبار برجسته هستند. در تئوری، اگر صادرکننده ETN به یک کاهش اعتباری بپیوندد، ارزش ETN شما نیز ممکن است کاهش یابد. یکی از مزایای نگه‌داشتن یک ETN به جای یک ETF این است که از آنجا که مدیر ETN دارایی‌هایی را که توسط مدیر نگهداری می‌شوند خرید و فروش نمی‌کند، ETN باعث ایجاد سودهایی که نیاز به یک رویداد مالی (مانند فروش صندوق) برای اجرای مالیات ندارد. ETN تنها زمانی یک رویداد مالیاتی را فراخوانی می‌کند که اوراق بهادار به پایان برسند یا صندوق فروخته شود، که به عنوان یک سود سرمایه‌ای بلندمدت محسوب می‌شود و این امر نرخ مالیاتی پایین‌تری نسبت به سودهای سرمایه‌ای کوتاه‌مدت یا سودهای درآمدی تولید شده توسط یک ETF دارد.   ردیابی پراکندگی یکی دیگر از مزایای معامله با ETN‌ها این است که هیچ خطای ردیابی وجود ندارد. از آنجا که این محصول یک اوراق بهادار است، دارایی های شما را ردیابی نمیکند و بنابراین هیچ خطای ردیابی وجود ندارد. از سوی دیگر، ETF‌ها دارای مجموعه‌ای از خطاهای ردیابی هستند، به دلیل هزینه‌های متفاوتی که هر ETF اعمال می‌کند. از آنجا که ETN‌ها دارای ویژگی خرید و فروش دارایی نیستند، هزینه‌ها به حداقل میرسد و اجازه داده می‌شود تا تقریباً هیچ خطای ردیابیی وجود نداشته باشد.   ETF ارزی یا ETN ارزی؟ هرچند که صندوق ETF راحت‌تر از ETN قابل درک است، اما ETN از نظر مالیاتی برای سرمایه‌گذاران بلندمدت مزیت‌های بیشتری دارد، همچنین هزینه‌ها و خطاهای ردیابی کمتری دارد. با این حال، صندوق ETF راحت‌تر قابل درک است و دقیقاً عملکردی که سعی در تقلید از آن دارید را می‌دانید. همچنین تعداد بسیار بیشتری از ETF‌ها نسبت به ETN‌ها وجود دارد.  

۱۰ صندوق ETF ارزی مهم

PowerShares، ProShares، Guggenheim و Wisdom Tree بزرگترین و فعال‌ترین بازیگران صندوق ETF ارزی در بازار ایالات متحده هستند.

پرنفوذترین صندوق ETF ارزی ایالات متحده PowerShares US Dollar Index Bullish Fund است که یک سبد از ارزهاست که در برابر دلار آمریکا معامله می‌شوند. این صندوق دارای دارایی‌های مدیریت شده بیش از ۵۵۸ میلیون دلار و حجم معاملات روزانه متوسط بیش از ۱ میلیون سهم در روز دارد. در زیر لیستی از ده صندوق ETF ارزی پرنفوذ به تاریخ ژوئن ۲۰۱۷ آمده است:

 
نماد نام کل دارایی میانگین حجم روزانه
UUP DB US Dollar Index Bullish Fund $558.25 1,009,820
FXE Currency Shares Euro Trust ETF $318.47 641,963
FXB Currency Shares British Pound ETF $246.61 95,705
EUO Ultra Short Euro Currency ETF $246.47 209,068
FXC Currency Shares Canadian Dollar ETF $182.77 60,652
FXF Currency Shares Swiss Franc ETF $175.75 11,822
YCS Ultra Short Japanese Yen ETF $166.47 56,137
FXA Currency Shares Australian Dollar ETF $165.95 19,582
USDU U.S. Dollar Bullish Fund $156.66 58,318
FXY Currency Shares Japanese Yen ETF $138.27 170,703
هزینه‌هایی که از سرمایه‌گذاران درخواست می‌شود به عنوان نرخ هزینه گزارش می‌شوند. نرخ هزینه، هزینه‌ای است که مدیر صندوق از سهامداران صندوق ETF دریافت می‌کند. این نسبت که به صورت درصدی نمایان می‌شود، درصدی از دارایی‌ها را توصیف می‌کند که هر ساله از صندوق کسر خواهد شد تا هزینه‌های صندوق را پرداخت کند. هزینه‌ها شامل هزینه‌های مدیریت، هزینه‌های اداری و هزینه‌های عملیاتی هستند. همچنین می‌تواند شامل هزینه‌های سود و سپرده‌های گرفته شده نیز شود. به عنوان مثال، اگر یک صندوق برای یک اوراق بهادار کوتاه‌فروشی اقدام کرده باشد و سهم بهای یک سود تقسیمی داشته باشد، صندوق این سود را که باید پرداخت کند، به عنوان یک هزینه محاسبه می‌کند. مبالغ پرداختی به حسابرس‌ها، نگهدارنده یا اداره انتقال نیز وارد محاسبه نرخ هزینه می‌شود. هزینه‌هایی که در نرخ هزینه قرار نمی‌گیرند شامل هزینه‌های کارگزاری، هزینه‌های فروش یا هزینه‌های معاملاتی می‌شوند. هزینه‌ها ثابت هستند، به این معنا که باید برای اجرای صندوق تا اندازه‌ای از سایز صندوق پوشش داده شوند. اگر صندوق کوچک باشد، نرخ هزینه ممکن است برای پوشش هزینه‌های ثابت بیشتر باشد. نرخ هزینه معمولاً توسط صندوق اعلام می‌شود و همچنین در گزارش سالانه صندوق قابل پیداشدن است. هر تغییر به نرخ هزینه نیز در گزارش سالانه توضیح داده می‌شود.  

صندوق ETF دارای اهرم مالی

صندوق ETF دارای اهرم مالی یک صندوق است که سرمایه امانت گرفته و سعی می‌کند بازدهی چند برابر بازدهی انتظاری از یک صندوق ETF بدون اهرم ایجاد کند. بیشتر ETF های دارای اهرم مالی موجود در ایالات متحده تلاش می‌کنند بازدهی 2 یا 3 برابر بازدهی یک صندوق ETF بدون اهرم ارائه دهند. به عنوان مثال، اگر یک صندوق ETF بدون اهرم بازده واقعی 10٪ داشته باشد، انتظار می‌رود صندوق ETF دارای اهرم 2 برابر بازدهی 20٪ را ارائه دهد. صندوق دارای اهرم با گرفتن وام، بازدهی خود را افزایش می‌دهد به همان شکلی که شما از یک حساب مارجین استفاده می‌کنید تا بازدهی یک معامله ارز OTC را افزایش دهید. به عنوان مثال، یک صندوق که ارزش دارایی خالص آن 50 دلار باشد می‌تواند 50 دلار دیگر را قرض بگیرد و سرمایه قرضی را در جفت ارزهایی که در صندوق نگهداری می‌شود سرمایه‌گذاری کند تا عملکردی را به دست آورد که دو برابر عملکرد هدف باشد.  

صندوق ETF کوتاه ارز

برای بیشتر تریدرهای فارکس، مفهوم فروش یا کوتاه کردن بسیار آشنا است. اگر شما یک جفت ارز مانند EUR/USD را بفروشید، به این معناست که نرخ تبادل ارز به مرور زمان پایین خواهد رفت، بنابراین می‌توانید جفت ارز را در حال حاضر با یک قیمت بالاتر بفروشید و بعداً آن را با یک قیمت پایین‌تر خریداری کنید. هنگامی که یک سهم یا ETF را کوتاه می‌فروشید، باید یک حساب مارجین داشته باشید که به شما اجازه می‌دهد سرمایه را قرض بگیرید تا سهم یا ETF را بفروشید و بعداً آن را در صورت کاهش بها خریداری کنید. برای ایجاد امکان برای سرمایه‌گذارانی که حساب مارجین ندارند، بسیاری از مدیران ETF ETF های کوتاه را معرفی کرده‌اند. یک ETF ارز کوتاه، هنگامی که هدف اساسی کاهش پیدا کند، بالاتر می‌رود. این به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که گمان بزنند که یک شاخص ارز کاهش خواهد یافت بدون اینکه نیاز به قرض گرفتن ETF و کوتاه کردن آن داشته باشند. مدیر این فرآیند را در صندوق ETF برای سرمایه‌گذاران جلوه داده‌اند و این امر را برای گمان زدن که یک ارز کاهش خواهد یافت، آسان کرده‌اند. علاوه بر این، برخی از مدیران ETF های کوتاه دارای اهرم را ارائه می‌دهند که اهرم را به 2x یا 3x افزایش می‌دهد. به عنوان مثال، EUO، ETF کوتاه اولترا ارو ETF، پر رونق‌ترین ETF کوتاه ارز است. هدف مدیران این است که بازدهی 2 برابر بازدهی Proshares short Euro ETF را ارائه دهند.

آپشن های معاملاتی بر روی صندوق ETF

یک ویژگی دیگر جالب از صندوق ETF این است که یک بازار آپشن معاملاتی مایع وجود دارد که مانند آپشن های سهام معامله می‌شود. بسیاری از ETF های ارز مایع تراکنش های آپشن های تسویه هفتگی، ماهانه و سه ماهه دارند که در بورس آپشن شیکاگو ثبت شده‌اند. آپشن‌های فارکس به شما این امکان را می‌دهند که خطرات خود را محدود کنید و همچنین موقعیت‌های غیرجهتی در یک جفت ارز ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که یک آپشن خرید یک حق است برای خرید یک صندوق ETF ارز با یک قیمت خاص در تاریخ معین یا قبل از تاریخ مشخصی. یک آپشن فروش به خریدار حق می‌دهد که یک صندوق ETF ارز را با یک قیمت معین در یک تاریخ خاص یا پیش از یک تاریخ خاص بفروشد.   خلاصه ETF و ETN ارز خودشون مثل سهم ها هستن که به من این امکان رو می‌ده که در جهت یه جفت ارز یا یه سبد پیش برم. بیشتر این سبدها از چند تا جفت ارز ساخته شدن، ولی بیشترین پول رو تو یک یا دو تا جفت ارز می‌ذارن. یک مشکلی که تو معامله با ETF های ارز بهش برخورد کردم اینه که تو همه‌ی ساعات شبانه‌روز معامله راحت نیست و این باعث میشه که وقتی یه جفت ارز حرکت می‌کنه وقتی بازار ETF بسته است، با یه شکاف قیمت مواجه بشم. برای تریدرهای کوتاه‌مدت مثل من، این مسئله محدودیتی برای انجام معامله با دستورات توقف ضرر ایجاد می‌کنه. ETN های ارز به من این اجازه رو میدن که یه ارز رو ردیابی کنم، ولی به جای اینکه تو یه اعتبار سرمایه‌گذاری کنم که حرکت روزانه دارایی‌هاش رو ردیابی می‌کنه، یه اوراق بهادار دارم که یه تاریخ سررسید داره و وقتی اون تاریخ میاد، قیمتش رو ردیابی می‌کنه. البته برخی مزایای مالیاتی هم برای ETN ها وجود داره، ولی الزاماً باید بررسی کنم که اونها اعتبار قوی دارن یا نه. اگه دنبال تنوع تو پرتفوی خودت و اضافه کردن یه دارایی دیگه مثل ارز هستی، ETF های تبادل ارز خیلی مناسب هستن. این محصولات قوانین خوبی دارن و می‌تونی اونا رو تو حساب سهامت معامله کنی، بدون اینکه نیاز به یه کارگزار جداگانه برای معامله با ارز داشته باشی.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها