ژورنال معاملاتی فارکس📋0 تا 100 ساخت ژورنال معاملاتی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 23 اکتبر 2023
ژورنال معاملاتی همان چیزی است که هر تریدری به آن نیاز دارد. تقریباً همه کارگزاران فارکس به مشتریان خود گزارشی از هر معامله، مقدار مارجین، سود یا زیان و مقدار وجوه موجود برای معاملات اضافی ارائه می‌دهند. با این حال، نگه داشتن یک ژورنال معاملاتی جداگانه می‌تواند شانس موفقیت یک معامله‌گر را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. عجیب نیست که بسیاری از معامله‌گران یا ژورنال معاملاتی جداگانه نگه نمی‌دارند یا به درستی و پیوسته از آن استفاده نمی‌کنند. این معامله‌گران می‌توانند برداشت‌ها و مزایای مهمی را که نگه داشتن یک ژورنال معاملاتی به تجارت خود می‌تواند به همراه داشته باشد، از دست بدهند. یکی از مزایای اصلی نگه داشتن یک ژورنال معاملاتی، توانایی تعیین عملکرد معامله‌گر، بررسی فرآیند تحلیلی خود و ردیابی واکنش‌های روانی به سود و زیان است. نگه داشتن یک ژورنال مانند این همچنین به شما امکان می‌دهد تا موفقیت هر معامله را تحلیل کنید، ارزهایی که بیشترین سود را کسب کرده‌اند، بازه زمانی معامله و مدت زمانی که معامله برگزار شده است را بررسی کنید. آشنایی با سبک‌های معاملاتی، ژورنال معاملاتی، سیستم معاملاتی و دیگر پیش نیازهای ورود به معاملات رمز موفقیت تریدر سودآور است. این پیش نیازهارا می‌توانید در صفحه آموزش فارکس صفر تا صد مطالعه کنید و یاد بگیرید.

ژورنال معاملاتی فارکس

در اصل، ژورنال معاملاتی یک ابزار معامله‌گری بسیار محبوب است که شامل یک گزارش کتبی از تمام فعالیت‌های معاملاتی نگهداری شده توسط معامله‌گر است. ژورنال معاملاتی به طور کلی شامل اطلاعاتی است که به طور معمول در گزارش حساب وجود ندارد، مانند روحیه معامله‌گر، چگونگی دید معامله‌گر به شرایط بازار هنگامی که معامله را انجام می‌دهد، و همچنین حس‌های عمومی که معامله‌گر در زمان انجام معامله داشته است. تمرکز اصلی یک ژورنال معاملاتی بر نگهداری از سوابق دقیق فعالیت‌های معاملاتی معامله‌گر، پایبندی او به یک برنامه معاملاتی و واکنش‌های ذهنی و روانی خود به فعالیت معاملاتی است. با این حال، ارزیابی یک ژورنال معاملاتی معامله‌گر به اندازه کمی ارزش دارد اگر معامله‌گر نتواند سوابق دقیقی را نگه دارد. علاوه بر این، نمونه‌هایی از ژورنال معاملاتی نشان می‌دهند که چقدر سوابق هر معامله‌گر می‌تواند منحصر به فرد باشد و معامله‌گران مختلف چه چیزهایی را در مورد خودشان در هنگام معامله مشاهده می‌کنند. نگهداری یک ژورنال از معاملات می‌تواند به یک معامله‌گر بینشی بدهد که فقط با تجزیه و تحلیل معاملات خود و ثبت واکنش‌های شخصی پس از هر معامله قابل یادگیری است. تنها با نگاه به ژورنال معاملاتی فعالیت‌های معاملاتی خود، یک معامله‌گر باید سطحی گسترده‌تری از آگاهی درباره رفتار معاملاتی خود کسب کند. این می‌تواند از اینکه آن‌ها در آینده به طور سراسری عمل کنند و به ضرر موجودی حساب خود عمل کنند، جلوگیری کند. علاوه بر این، مشکلات آشکار مانند معاملات بیش از حد یا ادامه دادن به سود تا زمانی که به ضرر تبدیل می‌شود، هنگامی که معامله‌گر ژورنال معاملاتی نگه می‌دارد، حتی بیشتر آشکار می‌شوند که به نوبه خود برای مشاهده و اصلاح آن‌ها آسان‌تر می‌شوند. نگه داشتن یک ژورنال معاملاتی به نظر می‌رسد که بیشتر موثر است وقتی با انضباط راسخ که برای معامله‌گر برای پایبندی به برنامه معاملاتی مورد نظرش لازم است، استفاده می‌شود. با نگه داشتن یک ژورنال، معامله‌گر به طور منظم به یاد می‌آورد که آیا به انضباط خود پایبند بوده است یا خیر. به علاوه، او دسترسی به یک سوابق دقیق از هر زمان که از رفتار منظم خود منحرف شده و پیامدهای انجام آن را دارد.
بسیاری از معامله‌گران موفق که می‌خواهند نسبت به معاملات خود بی‌طرف باشند، یک ژورنال نگه می‌دارند. هر چه یک شخص جدی‌تر نسبت به معاملات خود باشد، احتمالاً بیشتر به آن به عنوان یک کسب و کار نگاه خواهد کرد و یک ژورنال دقیق نگه می‌دارد. تمام کسب‌وکارهای موفق، سوابق دقیقی از فعالیت‌های خود نگه می‌دارند و معامله‌گری نیز مستثنا نیست. در حالی که بیشتر معامله‌گران تازه‌کار اهمیت نگهداری یک ژورنال را کمتر از حد تخمین می‌زنند، معامله‌گران باسابقه ارزش نگهداری یک سابقه دقیق را می‌دانند که نه تنها فعالیت‌های معاملاتی را در بر می‌گیرد، بلکه روحیه و احساسات مرتبط با کسب سود یا در عین حال، رسیدن به ضرر. هر چند تمام معامله‌گران باید یک ژورنال نگهدارند، اما برخی از معامله‌گران، نگهداری یک ژورنال می‌تواند یک عامل محدود‌کننده باشد، مانند معامله‌گران بسیار کوتاه‌مدت. معامله‌گران روزانه و اسکالپرها ممکن است نیاز داشته باشند به طور سریع و سریع وارد و خارج از معاملات شوند. این باعث می‌شود که نوشتن ژورنال برای هر معامله سنگین شود و ممکن است معامله‌گر با از دست دادن یک معامله، پول خود را از دست دهد. با این حال، برای بسیاری از معامله‌گران دیگر، نگهداری یک ژورنال به آن‌ها بینش‌هایی می‌دهد که اگر ژورنال نگه نداشته باشند، به دست نمی‌آورند. تعداد کمی از مردم حافظه‌ای برای بزرگترین اشتباهات خود یا حتی برای آنکه مهمترین پیروزی‌هایشان را داشته باشند، و به همین دلیل نگهداشتن یک ژورنال برای یک معامله‌گر به این اندازه مهم است.   اجزای کلیدی ژورنال معاملاتی فارکس ژورنال‌های معاملاتی می‌توانند در هر نسخه‌ای که معامله‌گران وجود دارند، به عنوان مثال مشخصات معامله را توصیف کنند، اما به طور کلی همه آن‌ها شامل برخی اطلاعات و عناصر خاصی هستند. آن‌ها ممکن است یک ورودی داشته باشند که شرایط بازار فعلی را در زمانی که معامله‌گر تصمیم به انجام معامله خاصی در بازار فارکس می‌گیرد، لیست کند. اجزای اصلی که بیشتر ژورنال‌ها ردیابی می‌کنند عبارتند از:
 • زمان معامله - این اطلاعات به معامله‌گر اجازه می‌دهد بداند که معامله در کدام جلسه آغاز شد. این اطلاعات ممکن است شرایط بازار و دلیل انجام معامله را نیز شامل شود.
 • نرخ تبادل معامله - این نشان می‌دهد که معامله در چه سطحی آغاز شد. علاوه بر نرخ تبادله، این اطلاعات ممکن است شامل نرخ هدف برای خروج از معامله، میزان ریسکی که معامله‌گر تمایل دارد بپذیرد و سطح سفارش توقف باشد.
 • اندازه معامله - اندازه معامله نسبت به بقیه حساب بسیار مهم است. این اطلاعات بسیار مهم برای مدیریت مالی است.
 • نتیجه معامله - آیا نتایج معامله به دست آمده‌اند و به چه میزان.
 • چندین عنصر می‌تواند ژورنال را بسیار موثرتر کند. این شامل نظرات در زمان ورود به معامله و هنگام تسویه موقعیت است. سطحی که تصمیم گرفته‌اید از معامله خارج شوید و در چه سطحی سفارش توقف خود را قرار داده‌اید، و همچنین دلیل انتخاب آن سطح است.
 

مستندات ژورنال معاملاتی فارکس

هرچند برخی از معامله‌گران فقط اطلاعات اصلی معاملات را در هنگام نگهداری یک ژورنال کاری ثبت می‌کنند، اما معامله‌گران دیگر همه چیزی که در ذهنشان درباره هر معامله رخ داده است را ژورنال می‌کنند.
هر معامله‌گر به روش منحصر به فرد خود ژورنال خود را می‌نویسد، اما ژورنال معاملاتی به طور کلی به عنوان یک ابزار برای اطمینان حاصل کردن از اینکه معامله‌گر به برنامه تجارتی خود پایبند است و ارائه بازخورد مفید به معامله‌گر در مورد چه کار کرده است و چه کار نکرده است، استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، راهی که معامله‌گر بیشترین استفاده را از نگهداری یک ژورنال کاری می‌کند، توجه به تحلیل خود بر تحلیل عددی است. تمرکز بر ملاحظات شخصی مرتبط با معامله به وضوح نشان می‌دهد که کی و چرا اشتباهات انجام شده است و می‌تواند نشانه‌هایی در مورد اینکه چگونه می‌توان از انجام همان خطا در معاملات آینده جلوگیری کرد، ارائه دهد. جداول اکسل و عکس‌های صفحه نمایش نمودارهای MT4 برای تجزیه و تحلیل معاملات معمولاً برای ژورنال‌های تجارتی استفاده می‌شوند. با این حال، برخی از معامله‌گران ترجیح می‌دهند دستی ژورنال کنند و همه چیز را در یک ژورنال خط خطی بنویسند. اگرچه این در عصر الکترونیکی امروزی کمی عقب بماند، برخی از معامله‌گران می‌یابند که این روش ژورنال‌برداری بهترین روش برای آنهاست.

ژورنال معاملاتی

ژورنال معاملاتی

تجزیه و تحلیل نتایج ژورنال معاملاتی

وقت گذاشتن برای تجزیه و تحلیل ژورنال معاملاتی شاید یکی از بهترین راه‌ها برای دستیابی به موفقیت بهتر به عنوان یک معامله‌گر باشد. همچنین، وقتی با مزیت داشتن از نگاه به رفتارهای تجارتی خود با بهره‌گیری از تجربه قبلی خود نگاه می‌کنید، به طور کلی تصویری واضحتر و بهتری از آنچه می‌توانید درباره رفتارهای تجارتی خود بهبود ببخشید، دریافت خواهید کرد. در واقع، پس از مدتی، شما خنک‌تر، آرام‌تر و در موقعیت کلی بهتری برای بررسی رفتارهای تجارتی خود تحلیلی خواهید بود. همچنین، شما قادر خواهید بود از تداخل هیجانات انسانی که می‌تواند با موفقیت تجارتی شما آشوب ایجاد کند، دوری کنید. هنگام تجزیه و تحلیل نتایج تجارتی، شما می‌خواهید ببینید آیا می‌توانستید زمان ورود و خروج از بازار را بهتر تنظیم کنید. شما می‌خواهید ارزیابی کنید آیا به طور منظم به برنامه تجارتی خود پایبند بودید یا نه. همچنین، اگر ممکن است، ببینید آیا می‌توانید سیگنال‌های دیگری در نمودارها یا شاخص‌ها پیدا کنید که می‌توانید آن‌ها را در برنامه تجارتی خود در آینده به کار بگیرید. هنگامی که یک ژورنال معاملاتی برای تجمیع مجموعه قابل توجهی از نتایج تجارتی برای سیستم مکانیکی، خودکار یا دلخواه خود استفاده شده است، سپس باید شروع به تجزیه و تحلیل آن کنید تا ببینید چگونه می‌توانید سیستم تجارتی یا تکنیک شخصی خود را بهبود بخشید. به ویژه، باید توجه ویژه‌ای به تعداد بارهایی که خطاهای تجارتی انجام داده‌اید بکنید و راه‌هایی برای جلوگیری از آن‌ها را در برنامه تجارتی خود گنجانید. اگر از یک سیستم تجارتی مکانیکی یا خودکار استفاده می‌کنید، آنگاه شکل دیگری از تجزیه و تحلیل که باید انجام دهید، تعیین می‌کنید که چقدر خوب به قوانین تجارتی تعیین شده خود پایبند بوده‌اید. حتماً از خود بپرسید که آیا هرگز از قوانین خود کوتاهی کرده‌اید و ارزیابی کنید که این کار چقدر به شما در عملکرد کلیتان هزینه داشته است، اگر هرگز. بسیاری از معامله‌گران حتی پس از توسعه یک سیستم معاملاتی موفق در کاغذ یا پس از انجام آزمایش بازگشتی استراتژی، با مشکلات سودآوری مواجه می‌شوند، زیرا اجازه می‌دهند احساساتشان در تصمیمات معاملات واقعی خود نفوذ کند. این می‌تواند منجر به نادیده گرفتن تبعیض‌ها و سیگنال‌های واضح سیستم معاملاتی آزمایش شده شان شود و نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.  

نرم‌افزارهای مفید ژورنال معاملاتی

نرم‌افزار ژورنال معامله، ابزاری مهم است که معامله‌گران ارز می‌توانند برای تجزیه و تحلیل عملکرد کسب و کار معاملاتی خود استفاده کنند. چندین نوع نرم‌افزار ژورنال معاملاتی فارکس توسعه یافته است و می‌توانند به صورت رایگان یا با خرید آنلاین استفاده شوند تا در فرآیند تجزیه و تحلیل شما کمک کنند اگر از ایجاد نرم‌افزار خود مطمئن نیستید. نوع اول نرم‌افزاری است که توسط بسیاری از معامله‌گران استفاده می‌شود، نرم‌افزار ایجاد جدول مانند مایکروسافت اکسل. این اجازه می‌دهد تا معامله‌گران راه حلی برای نیازهای تجزیه و تحلیل ژورنال معاملاتی خود را از ابتدا ایجاد کنند یا جداول آماده‌ای را بخرند که برای آنها تحلیل مفیدی انجام دهند. نوع دیگری از نرم‌افزار ژورنال معاملاتی فارکس از طریق یک وبسایت ساخته شده توسط توسعه‌دهنده آنلاین در دسترس است. این ابزارهای تجزیه و تحلیل معاملات معمولاً نیازمند بارگذاری داده‌های معامله هستند و بسیاری از آنها به صورت رایگان یا به هزینه کم در دسترس هستند. بیشتر این ابزارهای مبتنی بر وب بسیار آسان در استفاده هستند و حتی می‌توانند به صورت راه دور، هر جا و هر زمانی که به اینترنت دسترسی داشته باشید، استفاده شوند. در نهایت، انواع راه حل‌های مشتری دسکتاپ برای کمک به شما در ژورنال معاملاتی و تجزیه و تحلیل در دسترس هستند که بودجه برای خرید آنها را دارند.
نرم افزارهای ژورنال معاملاتی

نرم افزارهای ژورنال معاملاتی

ایجاد جدول ژورنال معاملاتی فارکس

یک روش مفید و کم هزینه که بسیاری از معامله‌گران برای تجزیه و تحلیل عملکرد معاملاتی خود استفاده می‌کنند، وارد کردن داده‌های معاملات به یک جدول است، مانند جداولی که می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار اکسل مایکروسافت ایجاد کنید. به عنوان یک مثال ملموس از ژورنال معاملاتی با استفاده از اکسل، تمام عناصر معمول ژورنال معاملاتی را می‌توان در یک جدول سازماندهی کرد همراه با تصاویر اضافی از نمودارهای جفت ارز که به معامله‌گر در تصمیم معاملاتی خود کمک کرده‌اند. این جدول می‌تواند به سه ستون تقسیم شود:
 1. ستون اول مربوط به شروع معامله است. این شامل اطلاعات اولیه مانند زمان، تاریخ، اندازه، خرید یا فروش، مارجین و اینکه آیا معامله بر اساس اطلاعات اقتصادی یا رویداد فعلی صورت گرفته است یا بر اساس تحلیل فنی انجام شده است، از جمله بررسی الگوهای نمودار یا سیگنال‌های نشانگر فنی.
 2. ستون دوم نتیجه معامله در زمان بسته شدن آن را نشان می‌دهد. این شامل زمان، تاریخ و نرخ تبدیلی است که معامله به آن تبدیل شده است، همچنین ژورنال‌هایی در مورد نحوه بسته شدن موقعیت، از جمله آیا به دلیل اجرای سفارش توقف ضرر یا سود یا در صورتی که تصمیمی دلخواه برای بستن معامله تحت شرایط دیگری اتخاذ شده است.
 3. ستون سوم روحیه معامله‌گر را نشان می‌دهد. این شامل تمام مشاهدات روانشناختی مربوط به آن معامله است، از جمله دلایل ورود و خروج معامله‌گر، و همچنین حس معامله‌گر بعد از بستن معامله. اگرچه می‌توانید البته یک الگوی سفارشی برای جدول ژورنال معاملاتی فارکس خود بسازید اگر با مبانی جدول آشنا هستید، اما برخی توسعه‌دهندگان فعال جداولی را طراحی کرده‌اند که می‌توانید آن‌ها را در اکسل استفاده کنید.
یکی از این توسعه‌دهندگان جدول ژورنال معاملاتی را تهیه کرده است. از وبسایت آن‌ها می‌توانید این نرم‌افزار جدولکاری آماده را با قیمت 99 دلار برای تجزیه و تحلیل یک بازار تکی یا با قیمت 149 دلار برای تحلیل تمام بازارهایی که توسعه‌دهنده پشتیبانی می‌کند، تهیه کنید. به عنوان مثالی از چنین نرم‌افزار تحلیلی، این جدول ژورنال معاملاتی دارای گزارش‌های متعدد و ارزشمند است، و همچنین نمودار اعتبار حساب برای نمایش گرافیکی سودآوری تجارت شما در طول زمان است. علاوه بر اینکه می‌توانید ژورنال‌های تجارتی را در کنار هر معامله وارد کنید، همچنین می‌توانید فعالیت تجارتی را بر اساس ماه یا سالی که در آن انجام شده است، فیلتر و بررسی کنید تا ببینید آیا نتایج مشاهده شده به صورت دوره‌ای یا فصلی تحت تأثیر هر چیزی هستند. درباره معیارهای پیگیری عملکرد که این نرم‌افزار ارائه می‌دهد، این به شما اجازه می‌دهد تا این پارامترهای مفید را برای تاریخچه تجارت خود بررسی کنید:  
 • تعداد کل معاملات
 • سود و زیان
 • میانگین معامله برنده
 • میانگین معامله بازنده
 • درصد برد
 • نسبت پرداخت
 • امید سود
 • فراوانی
  این نرم‌افزار جدول اکسل خاص به شما اجازه می‌دهد تا آن را برای پیگیری معیارهای عملکردی که بیشترین اهمیت را برای کسب و کار تجارتی شما دارند، سفارشی کنید.  

گزینه‌های ژورنال معاملاتی آنلاین

خوشبختانه برای کسانی که از راحتی تجزیه و تحلیل آنلاین استفاده می‌کنند، چندین وبسایت وجود دارد که تاجران فارکس می‌توانند از آنها برای تجزیه و تحلیل داده‌های تجارت خود استفاده کنند. یکی از ابزارهای آنلاین محبوب این نوع توسط Tradingrex توسعه داده شده است. در زیر تصویری از صفحه اصلی این ژورنال معاملاتی آنلاین آورده شده است.  
ژورنال معاملاتی آنلاین

ژورنال معاملاتی آنلاین

اگرچه وبسایت ژورنال معاملاتی رایگان نشان داده شده برای استفاده از سیستم نیاز به آدرس ایمیل شخصی شما دارد، اما در غیر اینصورت برای تجاران بدون هزینه قابل استفاده است. همچنین این ابزار آنلاین از داده‌های اطلاعات تجارت استفاده می‌کند که می‌توانید به راحتی آنها را از MetaTrader 4، Forex Tester و MQL5.com دریافت کنید، علاوه بر این می‌توانید فایل‌های داده‌های فرمت CSV را با استفاده از صفحه‌گسترده ایجاد کنید. ابزار دیگری از TradeBench نیز برای ژورنال معاملاتی آنلاین رایگان در دسترس است. این نرم افزار بر اساس وب شما را از مراحل برنامه ریزی، ورود به تجارت، مدیریت تجارت، خروج از تجارت و بررسی تجارت هدایت می‌کند تا بتوانید به سمت بهبود نتایج کلی تجارت خود کار کنید. تمام تجارت‌های بسته شده به عنوان بخشی از ژورنال معاملاتی شما برای بررسی بعدی خواهد بود تا بتوانید از اشتباهات و موفقیت‌های گذشته خود درس بگیرید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها