الگوی سه کندلی📊 شناسایی و معامله با الگوهای سه کندلی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 نوامبر 2023
الگوی سه کندلی اکثر مواقع الگوهای معتبری هستند. اگر با استفاده از روش‌های معامله با شمع ژاپنی آشنایی دارید، احتمالاً قبلاً دانش خوبی در مورد چگونگی استفاده از الگوهای شمعی در بازارهای در حال رشد و محدوده دار دارید. هنگام معامله با الگوهای کندل استیک، الگوهای سه کندلی بیشتر از الگوهای تک کندلی از امکانات و قابلیت استفاده بیشتری در بازار برخوردار هستند. استفاده از الگوهای سه کندلی در معاملات با ریسک کمتری همراه است، زیرا با توجه به شکل و موقعیت الگو در نمودار، می‌توان به خوبی نقاط ورود و خروج بهینه را تعیین کرد. البته، همیشه باید به عوامل دیگری مانند حجم معامله و سایر شاخص‌ها نیز توجه کرد تا تصمیمات بهتری در معاملات گرفته شود.  

الگوی سه کندلی

برای شناسایی الگوی سه کندلی در بازار فارکس، باید به دنبال تشکیلات خاصی باشید که به طور کلی از سه شمع تشکیل شده اند. این تشکیلات به معامله‌گران کمک می‌کنند تا بتوانند تصمیم بگیرند که چگونه قیمت دارایی مورد نظر در دوره‌های بعدی یا بلند مدت رفتار خواهد کرد. بعضی از الگوهای سه کندلی در سه دوره ممکن است به ادامه تمایل صعودی یا نزولی در بازار اشاره کنند، در حالی که الگوهای معکوس شمع ممکن است به پایان یک روند فعلی و شروع یک روند جدید در جهت معکوس اشاره کنند. با این حال، برخی از الگوهای شمع فارکس در این گروه می‌توانند نشانگر طبیعت موقت بازار باشند، جایی که قیمت دارایی احتمالاً در یک محدوده تنگ معامله خواهد کرد. به طور کلی، برخی ویژگی‌های مشخصی وجود دارد که به شما کمک می‌کند الگو را شناسایی و تفسیر کنید. این تشکیلات می‌توانند به شما در تصمیم‌گیری صحیح معامله بر اساس آنچه که الگو نماینده آن است کمک کنند.  
الگوی سه کندلی

الگوی سه کندلی

شکل ۱: الگوی سه کندلی میتواند به شما کمک کند تا جهت حرکت کوتاه مدت را پیش بینی کنید. اولین چیزی که باید به آن توجه کنید در شناسایی الگوی سه کندلی این است که همیشه تشکیل شده از سه کندل مجزا است. چندین الگوی معتبر سه کندلی وجود دارد که معامله گران فارکس میتوانند برای کسب فرصت بالایی در معامله سودآور استفاده کنند. باید چند الگوی از این نوع را حفظ کنید تا بتوانید به سرعت آنها را در نمودار شناسایی کنید. بیایید به برخی از قوی‌ترین الگوهای سه کندلی در این دسته نگاهی بیندازیم و ببینیم چگونه میتوان آنها را تفسیر کرد تا در برنامه معاملاتی فارکس خود سود ثابتی را به دست آورید.   الگوی سه کندلی اول: ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی هر دو الگوی ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی شامل ترکیب سه کندل است، اما جهت حرکت معکوسی را در یک جفت ارز نشان می‌دهد. وقتی الگوی ستاره صبحگاهی میبینید، باید آن را به عنوان یک سیگنال صعودی در نظر بگیرید. از سوی دیگر، وقتی الگوی ستاره شامگاهی را مشاهده میکنید، باید به دنبال قرار دادن یک سفارش فروش باشید زیرا به طور کلی به عنوان یک سیگنال نزولی در نظر گرفته میشود.  
الگوی ستاره صبحگاهی

الگوی ستاره صبحگاهی

شکل ۲: تشکیل الگوی ستاره صبحگاهی باعث ترند صعودی شد. الگوی ستاره صبحگاهی با یک شمع بزرگ نزولی شروع می‌شود. شمع دوم کوچکتر است و می‌تواند یک شمع بزرگ صعودی یا نزولی کوچک باشد. در واقع، حتی می‌تواند یک دوجی باشد که نشان دهنده تردید در بازار است. با این حال، برای تشکیل الگوی سه کندلی ستاره صبحگاهی، شمع سوم باید یک شمع صعودی باشد که در نصف یا بالاتر از نیمی از اولین شمع بزرگ نزولی ببندد. همانطور که در شکل 2 مشاهده می‌کنید، الگوی سه کندلی که شناسایی کردیم، شرایط لازم برای تشخیص الگوی ستاره صبحگاهی را دارا است. به همین دلیل، همانطور که قیمت GBPUSD بالای بالای اولین شمع بزرگ نزولی شکست، یک روند صعودی را شروع کرد.  
الگوی ستاره شامگاهی

الگوی ستاره شامگاهی

شکل 3: تشکیل الگوی ستاره شامگاهی باعث ترند نزولی شد. همانطور که در شکل 3 نشان داده شده است، الگوی ستاره شامگاهی با یک شمع بزرگ صعودی شروع می‌شود. مشابه ستاره صبحگاهی، شمع دوم در الگوی ستاره شامگاهی نیز یک شمع کوچکتر است. با این حال، برای تشکیل الگوی سه کندلی ستاره شامگاهی، شمع سوم باید یک شمع نزولی باشد که حداقل تا نصف شمع صعودی اول بسته شود. همانطور که در شکل 3 مشاهده می‌کنید، به محض شکستن قیمت USDJPY زیر پایین شمع صعودی اول، یک روند نزولی را شروع کرد. به عنوان یک سیگنال تغییر روند، این دو الگوی سه کندلی با اعتبار بالاترین سیگنال‌ها را زمانی تولید می‌کنند که پس از یک روند طولانی شکل گیری کنند. بنابراین، الگوی ستاره صبحگاهی را در زیر روند نزولی جستجو کنید و سپس در نظر داشته باشید که یک سفارش خرید قرار دهید. به طور مشابه، اگر الگوی ستاره شامگاهی را در بالای روند صعودی پیدا کنید، باید به دنبال یک فرصت برای قرار دادن یک سفارش فروش باشید.   الگوی سه کندلی دوم: سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه به خلاف الگوهای ستاره صبح و ستاره عصر، الگوهای سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه معمولاً از الگوهای ادامه روند عمل می‌کنند وقتی که در میان یک روند موجود شکل می‌گیرند. برای ایجاد یک الگوی سه سرباز سفید، باید سه شمع بلند متوالی شکل بگیرد، جایی که شمع دوم و سوم باید بزرگتر یا حداقل برابر با شمع‌های قبلی باشند. در نظر داشته باشید که الگوی سه سرباز سفید به عنوان یک سیگنال صعودی عمل می‌کند. در مقابل، وقتی سه شمع سیاه بلند و متوالی را مشاهده می‌کنید، جایی که شمع دوم و سوم بزرگتر یا برابر با قبلی است، می‌توانید مطمئن شوید که این الگوی سه کلاغ سیاه است و قیمت احتمالاً به سمت کاهش تغییر می‌کند.  
الگوی سه سرباز سفید

الگوی سه سرباز سفید

شکل 4: سه کندل خیلی بلند متوالی یک الگوی سه سرباز سفید شکل دادند. اگر نگاهی نزدیکتر به شکل 4 بیندازید، می‌توانید ببینید که بسیار شبیه به شکل 1 است. با این حال، تنها تفاوت این است که در شکل 1، اولین شمع بلند بزرگترین شمع در سری است که آن را یک الگوی سه سرباز سفید غیر معتبر می‌کند. با این حال، در شکل 4، سه شمع بلند متوالی را شناسایی کرده‌ایم که بدنه شمع دوم از شمع اول بزرگتر است و شمع سوم با شمع دوم برابر است، اگرچه بزرگتر است. بنابراین، این الگو با تعریف الگوی سه سرباز سفید که نشان دهنده تکانه صعودی اضافی در بازار است، مطابقت دارد. همانطور که می‌بینید، هنگامی که قیمت GBPUSD بالای بالای شمع بلند سوم نفوذ کرد، روند ادامه یافت.  
الگوی سه کلاغ سیاه

الگوی سه کلاغ سیاه

شکل ۵: سه کندل سیاه پشت سر هم الگوی سه کلاغ سیاه را ایجاد کردند با توجه به شکل ۵ می‌توانید حدس بزنید که الگوی سه کلاغ سیاه دقیقاً برعکس الگوی سه سرباز سفید است. همانطور که در شکل ۵ مشاهده می‌شود، شمع نخست سیاه توسط یک شمع دیگر نیز سیاه دنبال شده است که بدنی بزرگتر از شمع قبلی داشته است. در نهایت، یک شمع سیاه سوم ظاهر شده است که الگوی سه کلاغ سیاه را تشکیل داده است. بیشتر مبتدیان در تجارت فارکس اشتباه رایجی می‌کنند که وقتی سه شمع بولیش یا بیریش پشت سر هم می‌بینند، فکر می‌کنند که الگوی سه سرباز سفید یا سه کلاغ سیاه را تشخیص داده‌اند. با این حال، همانطور که قبلاً بحث کردیم، باید مطمئن شوید که هر شمع بدن بعدی بزرگتر یا حداقل برابر با شمع قبلی است تا بتوانید الگوی سه شمع بلند یا سه کلاغ سیاه را به عنوان الگوی معتبری تشخیص دهید.   الگوی سه کندلی سوم: سه درون بالا و سه درون پایین همانند الگوهای ستاره صبح و ستاره شام، سه درون بالا و سه درون پایین نیز به عنوان الگوهای برگشتی در نظر گرفته می‌شوند. الگوهای سه درون بالا و سه درون پایین وقتی در زیر زمینه یک روند نزولی و در بالای زمینه یک روند صعودی ظاهر می‌شوند، بهترین عملکرد را دارند.  
الگوی سه کندلی درون به بالا

الگوی سه کندلی درون به بالا

شکل ۶: الگوی سه کندلی درون به بالا ممکن است نشانگر یک روند صعودی باشد برای شکل‌گیری الگوی سه کندلی درون به بالا، ابتدا شمع اول باید یک شمع خیلی نزولی و بزرگ باشد و شمع دوم باید یک شمع صعودی باشد که در داخل بدنه شمع اول قرار دارد. لطفاً به خاطر داشته باشید که شمع دوم باید حداقل تا میانه شمع نزولی اول برسد، مانند شکل ۶. پس از تحقق این معیارها، شمع سوم نیز باید یک شمع صعودی باشد و باید بالای شمع نزولی اول بسته شود. بعد از پیدا کردن ترکیبی از سه شمع در پایین یک روند نزولی، که در آن این سه معیار تحقق یابد، می‌توانید به تأکیدی بسیار اطمینان پیدا کنید که الگوی سه کندلی درون به بالا را پیدا کرده‌اید. حال، پس از شکستن قیمت بالای شمع سوم، می‌توانید سفارش خرید خود را قرار دهید. همانطور که در شکل ۶ مشاهده می‌کنید، پس از شکستن قیمت USDJPY بالای بالاترین قیمت شمع سوم، یک حرکت صعودی بزرگ در بازار رخ داد. در این مورد، اگر سفارش خریدی را همان‌طور که در بالای بالاترین قیمت شمع سوم قرار داده‌اید، انجام داده بودید، معامله شما سود قابل توجهی را به دنبال داشته است.  
الگوی سه کندلی درون به پایین

الگوی سه کندلی درون به پایین

شکل ۷: الگوی سه کندلی درون به پایین ممکن است نشانگر یک روند نزولی باشد در شکل ۷، شمع اول یک شمع صعودی بزرگ است که توسط یک شمع نزولی دنبال می‌شود که بدنه آن درون شمع اول قرار دارد. شمع دوم تا پایین‌ترین نقطه شمع صعودی اول رسیده‌است. علاوه بر این، شمع سوم به پایین‌ترین قیمت شمع صعودی اول نفوذ کرده و پایین‌تر از آن بسته شده است. بنابراین، می‌توانید با اطمینان این ترکیب سه کندلی را به عنوان الگوی سه‌تایی درون به پایین شناسایی کنید.  

بهترین روش معامله در الگوی سه کندلی

بهترین روش برای معامله در الگوی سه کندلی، قرار دادن یک سفارش خرید یا فروش در بالای بالاترین یا پایین ترین قیمت شمع سوم بعد از بسته شدن آن است. به این صورت، شما نیازی ندارید که در مقابل کامپیوتر بنشینید و امیدوار باشید که سفارش را در هنگامی که قیمت حرکتی انجام دهد، قرار دهید. با یک سفارش در انتظار، کارگزار شما سفارش را به طور خودکار بر اساس برنامه اصلی شما فعال می کند که این کار نه تنها زمان را صرفه جویی می کند بلکه همچنین تضمین می کند که شما در لحظه دقیقی وارد بازار شوید که قیمت بالاتر یا پایینتر از شمع سوم نفوذ کند. حتماً قبل از اینکه از صفحه کامپیوتر دور شوید، یک تلفات متقدمه و هدف سود را تعیین کنید.

روانشناسی پشت الگوهای شمعی

اگر شما مدتی است که در بازار فارکس فعالیت می‌کنید، احتمالاً با مفهوم الگوهای نمودار و نیز درک ابتدایی از عملکرد سطوح پشتیبانی و مقاومت آشنا هستید. با تکرار تاریخ، عملکرد قیمت در بازار نیز تمایل دارد تکرار شود. هنگامی که قیمت یک جفت ارز فارکس از سطح پشتیبانی پایین تر بشکند، به یک سطح مقاومت تبدیل می‌شود و معامله‌گران فارکس این نقاط محوری حساس را تماشا می‌کنند. به طور مشابه، هنگامی که یک الگوی شمعی روی نمودار ظاهر می‌شود، معامله‌گران فارکس سعی می‌کنند این الگو را شناسایی کرده و بر اساس نحوه واکنش بازار در زمان ظهور الگوهای مشابه در گذشته، جهت آینده قیمت را تفسیر کنند. هرچند برخی از معامله‌گران تنها به تحلیل فنی اکتفا می‌کنند، الگوهای نمودار و شمعی می‌توانند به خوبی کار کنند وقتی با اطلاعات بنیادی ترکیب شوند. به عنوان مثال، فرض کنید که شما در حالی که EURUSD در حال صعود است، شاهد اعلام شدیداً بالاتر از پیش‌بینی‌های متفق‌القول تحلیلگران در مورد آمار هفتگی درخواستهای بیکاری آمریکا هستید. افزایش درخواست‌های بیکاری نشان می‌دهد که در آن هفته نسبت به قبل، بیشتر افراد شغل خود را از دست داده‌اند که به طور معمول اخبار بدی برای اقتصاد آمریکا است. بنابراین، احتمالاً اثر بنیادی منفی‌ای بر روی صعودی است. فرض کنید همزمان EURUSD یک الگوی سه کندلی عصر ستاره تشکیل داده که یک الگوی عکس ساختاری هست. تشکیل این الگوی سه دوره‌ای عکس ساختاری به همراه داده‌های درخواست‌های بیکاری، پشتیبان قوی‌ای برای معامله کوتاه ارائه می‌دهد.   نتیجه با یادگیری منطق پشت برخی از مهمترین الگوهای سه کندلی، می‌توانید از یک نشانگر الگوی شمعی استفاده کنید که به طور خودکار الگوها را برای شما شناسایی می‌کند. در بازار چندین نشانگر الگوی سفارشی برای نرم‌افزارهای نمودار محبوب وجود دارد، از جمله پلتفرم MetaTrader 4. برخی از این نشانگرهای سفارشی حتی به صورت رایگان در انجمن‌های مختلف قابل دانلود هستند و همچنین می‌توانید تعدادی از نشانگرهای حرفه‌ای توسعه یافته را خریداری کنید. به هر حال، این نشانگرها فقط به شما کمک می‌کنند تا نمودارها را اسکن کنید، اما به یاد داشته باشید که همیشه باید صحت الگوهای شمعی را تایید کنید تا بر اساس آنچه یک برنامه نرم‌افزاری می‌گوید، هیچ پولی را به خطر نیندازید. باید این نشانگرهای الگوی شمعی را به عنوان یک سیستم پشتیبان تصمیم‌گیری استفاده کنید و به نشانگر اجازه ندهید تصمیمات معاملاتی شما را بگیرد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها