گپ آخر هفته🔥توضیح، خطرات و روش معامله

تاریخ آخرین بروزرسانی: 27 دسامبر 2023
گپ آخر هفته در بازار فارکس یک اتفاق رایج است. بنابراین، باید در مورد ریسک های نگهداشتن یک موقعیت در طول آخر هفته و تأثیرات احتمالی آن بر حساب تجاری خود آگاه باشید. همچنین، روش های خاصی برای معامله با گپ های آخر هفته وجود دارند که به شما فرصت مناسبی برای معامله می دهند. در این مقاله درباره جایگاه هایی که گپ های معامله ممکن است ظاهر شوند، استراتژی های کاهش ریسک برای نگهداشتن موقعیت هنگام بسته بودن بازار و یک روش برای معامله با گپ های آخر هفته فارکس صحبت خواهیم کرد.  

گپ آخر هفته در بازار فارکس

برای شروع، اهمیت دارد که با مفاهیم پایه درباره مفهوم گپ آخر هفته در بازار فارکس آشنا شویم.اول اینکه گپ‌ها به چه صورتی در نمودار قیمت نمایش داده می‌شوند؟ به طور کلی، گپ‌ها به عنوان فضایی خالی در عملکرد قیمت ظاهر می‌شوند که هیچ معامله‌ای در آن انجام نشده است. در واقع، گپ‌ها می‌توانند در بازارهای مالی مختلف دیده شوند در زمانی که یک زمان بسته شدن مشخص و یک زمان بازگشایی وجود دارد اما بحث ما اختصاصا درباره گپ آخر هفته در بازار فارکس است. از آنجایی که بازار فارکس در طول 24 ساعت در روز و همچنین پنج روز در هفته معامله می‌شود، بیشترین تعداد گپ ها در این بازار پس از بسته شدن روز جمعه و باز شدن روز یکشنبه مشاهده می‌شوند. اما باید توجه داشت که گپ ها ممکن است در طول ساعات معاملاتی نیز رخ دهند. به خصوص، این نوع گپ ها بیشترین تاثیر را پس از انتشار خبرهای اقتصادی مهم یا رویدادهای جغرافیایی غیرمنتظره در معامله دارند. گپ های بازار می‌توانند بینش‌های ارزشمندی درباره ذهنیت شرکت‌کنندگان در بازار ارائه دهند. به عنوان مثال، وقتی قیمت یک جفت ارز در یک گزارش اقتصادی خاص افزایش می‌یابد، به ما می‌گوید که هیچ تاجری تمایل به فروش در بازه‌ای که توسط آخرین شمع بسته و باز شدن شمع بعدی تعیین شده است، نداشته است. و همین موضوع برای حرکت گپ به سمت پایین رخ می‌دهد. حال مهم است که درک کنیم که احساسات بلندپروازانه یا مشکوک که توسط یک قیمت ایجاد می‌شود، ممکن است موقت باشد. وظیفه ما به عنوان تریدر این است که بین انواع مختلفی از گپ آخر هفته در بازار فارکس وکلا گپ های فارکس را تفکیک کنیم، تا بتوانیم در مورد تجارت در گپ های بازار تصمیم بهتری بگیریم، در صورت وجود. در زمینه تحلیل تکنیکال، سه نوع اصلی از گپ های تجاری وجود دارد. نوع اول به نام "گپ شکست" شناخته می‌شود، نوع دوم به "گپ ادامه دهنده" و نوع سوم به "گپ خستگی" معروف است. هر یک از این انواع گپ ها نشانگرهای مختلفی را دارند و بنابراین بسیار مهم است که متناسب با شرایطی که گپ در آن وقوع می‌کند، پیش‌بینی شود. گپ شکست معمولاً در ابتدای حرکت جدید رخ می‌دهد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گپ شکست این است که عموماً از محدوده معاملاتی یا فاز تجمع خارج می‌شود. پیروی از گپ شکست معمولاً بسیار قوی است و می‌تواند به گپ در سبک پارابولیک منجر شود. گپ‌های شکست معمولاً سریع و شدید هستند و نیاز به مهارت مناسب در معاملات دارند. در زیر مثالی از گپ شکست آورده شده است.  
گپ آخر هفته در بازار فارکس

گپ آخر هفته در بازار فارکس

  گپ ادامه دهنده یک نوع دیگر از گپ هایی است که بسیار در بازارهای مالی رخ می‌دهد. گپ ادامه دهنده در حالتی رخ می‌دهد که یک روند قبلی در بازار وجود دارد. برخی از تحلیلگران تکنیکال این فاصله را با نام فاصله فراری معرفی می‌کنند. در هر صورت، پیامدها یکسان است. یعنی گپ ادامه دهنده مثبت پس از اینکه بازار حداقل یک دوره‌ای در حال روند صعودی بوده باشد رخ می‌دهد، و گپ ادامه دهنده منفی پس از اینکه بازار حداقل یک دوره‌ای در حال روند نزولی بوده باشد رخ می‌دهد. در زیر مثالی از گپ ادامه دهنده آمده است:  
گپ ادامه دهنده

گپ ادامه دهنده

  یکی از انواع اصلی گپ، گپ خستگی نامیده می‌شود. گپ های خستگی در گپ پس از یک حرکت طولانی در بازار اتفاق می‌افتند. همانطور که از نامش پیداست، آنها نشان‌دهنده یک گپ خسته‌کننده است. به انگار که بازار یک بار آخر سعی می‌کند قیمت‌ها را به سمت جهت موجود حرکت دهد. اما در نهایت، گپ های خستگی به تغییر جهت در روند بازار منجر می‌شوند. این به این خاطر است که هنگامی که همه خریدار ها در یک روند صعودی موقعیتی را اتخاذ کرده‌اند، جایی برای قیمت بالا وجود ندارد، به جز پایین رفتن. و به همین ترتیب، هنگامی که همه فروشنده ها در یک روند نزولی موقعیتی را اتخاذ کرده‌اند، جایی برای قیمت بالا وجود ندارد، به جز بالا رفتن. در زیر مثالی از یک گپ خستگی آمده است:  
گپ خستگی

گپ خستگی

  وقوع گپ آخر هفته در بازار فارکس حال که درباره ظهور گپ ها در بازار صحبت کردیم، بیایید در اینجا بیشتر در مورد وقوع گپ ها در بازار ارز خارجی صحبت کنیم. به خصوص، ما به گپ آخر هفته در بازار فارکس تمرکز خواهیم کرد که می توان آنها را به عنوان وقوع در یک جفت ارز در ابتدای هفته تجارت جدید مشاهده کرد که با باز شدن یکشنبه ساعت ۷ شب به وقت استاندارد شرقی و پایان یافتن پنجشنبه ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت شرقی است. این زمان بازار فارکس است و به ترتیب زمان بستن. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، گپ های قابل توجه در یک جفت ارز ممکن است به دلایل مختلفی وجود داشته باشد. معمولترین آنها می تواند شامل اعلانیه یا رویداد غیرمنتظره ای باشد که عاطفه یک طرفه بالایی را در بازار ایجاد می کند. به عنوان یک نمونه، فرض کنید که یک نشست بین رئیس جمهور ایالات متحده و نخست وزیر انگلیس برگزار می‌شود تا درباره وضعیت تجارت آینده دو کشور بحث و تبادل نظر کنند. این نشست خاص باید در یک شنبه برگزار شود، زمانی که مراکز مالی اصلی به طور عملی بسته هستند. بسته به نتیجه این نشست، ممکن است تفاوت قابل توجهی در جفت ارز GBPUSD در زمان بازگشایی بازار در شب یکشنبه رخ دهد که ممکن است منجر به حرکت قیمت باز یا بسته شدن آن شود. بسیاری اوقات پیش بینی اینکه بازار چگونه به رویدادهای آخر هفته واکنش نشان خواهد داد، بسیار دشوار است. بنابراین از نظر تجارت، پیش بینی گپ های بازار فارکس به عنوان یک استراتژی تجارت قابل اعتماد محسوب نمی شود. البته ممکن است گاهی از زمان به زمان گپ صعودی یا نزولی را بگیرید، اما به نظر نمی رسد که در تجارت بازکردن گپ های اولیه به این شکل واقعی واضحی وجود داشته باشد. در ادامه درباره یک استراتژی گپ آخر هفته در بازار فارکس که می توانید از آن استفاده کنید صحبت خواهیم کرد که بر اساس پیش بینی گپ های آینده نیست، بلکه با صبر منتظر گپ اولیه شده و سپس در تجارت اطراف آن عمل می کند.  

خطرات گپ آخر هفته در بازار فارکس

همانطور که الان خوب می دانید، بازار فارکس در طول آخر هفته بسته است. بنابراین، گپ آخر هفته در بازار فارکس می تواند برای تریدر هایی که در حال حاضر در حال نگه داشتن یک موقعیت باز هستند، خطر قابل توجهی ایجاد کند. اگر یک لحظه به آن فکر کنید، به شما روشن خواهد شد که چرا این اتفاق رخ می دهد. تصور کنید که در طول آخر هفته یک موقعیت کوتاه در جفت ارز یورو دلار دارید با یک گپ ضرر 50 پیپ. حالا فرض کنید که در طول آخر هفته یک رویداد اصلی اتفاق افتاده است که برای ارز یورو بسیار سودمند بوده است و این باعث شده قیمت جفت ارز EURUSD در شب یکشنبه شب EST با 200 پیپ بالاتر از قیمت پایانی جمعه باز شود. در این مورد خاص، آنچه اتفاق افتاده است این است که شما به علت یک افت ناگهانی، تقریباً 200 پیپ خسارت می‌بینید، به جای آنکه خسارت محدود شما به 50 پیپ باشد. سطح محدود کننده خسارت 50 پیپ شما هرگز فعال نشد زیرا قیمت‌ها مستقیماً از این سطح عبور کردند و معامله را با 200 پیپ بالاتر از پایانی جمعه شروع کردند. به عبارتی، شما تلفاتی برابر چهار برابر سطح انتظار خسارت خود به دلیل این حرکت ناگهانی پشت سر گذاشته‌اید. بنابراین، اگر شما 3٪ از سرمایه خود را در آن معامله خاص به خطر انداخته بودید، نتیجه نهایی به واقع خسارتی در حدود 12٪ خواهد بود. آیا می‌توانید ببینید که چگونه یک حرکت ناگهانی منفی می‌تواند حساب تجارت شما را در وضعیت خطرناک قرار دهد؟ تریدر های فارکس باید از خطراتی که گپ آخر هفته در بازار فارکس می‌تواند ایجاد کنند آگاه باشند و سعی کنند به آنها پاسخ دهند. درس بسیار ساده است. همیشه برنامه‌ای داشته باشید اگر معاملات فارکس را در طول آخر هفته باز گذاشته‌اید. یکی از بهترین روش‌ها برای محدود کردن خطر گپ آخر هفته در بازار فارکس، کاهش تعامل شما در بازار در طول آخر هفته به درصد بسیار کمی از کل حساب شما است. به عنوان مثال، شما ممکن است برای هر معامله 2٪ ریسک در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید آن را برای معاملاتی که در طول آخر هفته نگه داشته می‌شوند به 1٪ کاهش دهید. یک استراتژی محافظتی دیگر در برابر گپ آخر هفته در بازار فارکس می‌تواند شامل خروج از همه موقعیت‌های باز در پایان روز جمعه و سپس ورود به همان موقعیت‌ها در شروع روز یکشنبه باشد. روش دوم نحوه احتیاطی‌تری برای برخورد با ریسک آخر هفته است، اما هزینه‌های معاملاتی اضافی را در پی دارد. این تنها چند مثال از محدود کردن ریسک خود به منظور در نظر گرفتن گپ آخر هفته در بازار فارکس هستند. تعداد بی‌شماری تکنیک وجود دارد که می‌توانید بکار ببرید تا اطمینان حاصل کنید که ریسک معاملات باز در آخر هفته را به نحوی مسئولانه مدیریت می‌کنید.  

معامله گپ آخر هفته در بازار فارکس

حال به ساختن یک استراتژی معامله‌گری گپ بر اساس سناریوی گپ آخر هفته در بازار فارکس می‌پردازیم. بر اساس داده‌های تاریخی بلندمدت، مشخص شده است که در طول 20 سال گذشته تقریباً 20 تا 25 درصد از جفت‌های ارزی، از جمله EURUSD، GBPUSD و USDJPY، حدود 20 تا 25 درصد از زمان گپ آخر هفته تشکیل می‌شوند. بنابراین این به این معنی است که در طول یک سال، می‌توانیم حدوداً 10 تا 12 فرصت معامله‌گری گپ در هر یک از جفت‌های ارزی اصلی را مشاهده کنیم. تا اینجا، در مورد اندازه نسبی گپ آخر هفته در بازار فارکس و کاربرد معامله آن صحبت نکرده‌ایم. بر اساس داده‌های تاریخی، حداقل 75 درصد از تمام گپ های جفت‌های ارزی فارکس در طول آخر هفته به اندازه‌های کوچک هستند. باید گفت که این گپ های کوچک‌تر در حدود 30 پیپ تشکیل دهندهٔ بخشی از بازارها هستند. و تقریباً 25٪ از گپ های آخر هفته در بازارهای ارز تا حدوداً بزرگ هستند. به عبارت دیگر، این 25٪ از رخدادهای فاصله آخر هفته یک قیمت باز کردن بیش از 30 پیپ از بسته‌شدن جمعه نشان می‌دهد. داده دیگر جالب در مورد گپ آخر هفته در بازار فارکس در جفت ارز اصلی در طول 20 سال گذشته این است که گپ های نسبتاً کوچک 30 پیپ و کمتر تمایل بیشتری به پر شدن در معاملات بعدی دارند. از طرف دیگر، گپ های بزرگ 30 پیپ یا بیشتر کمتر احتمال پر شدن دارند و به جای آن، منجر به حرکت قیمت بزرگ‌تر در جهت فاصله می‌شوند. نکته دیگری که قابل توجه است این است که گپ هایی که در زمینهٔ یک روند اتفاق می‌افتند و خلاف جهت آن هستند، احتمال پر شدن بیشتری دارند. به طور خاص، وقتی یک روند صعودی وجود دارد و یک فاصله به سمت پایین در بازار رخ می‌دهد، احتمال بالاتری وجود دارد که آن فاصله در جلسات بعدی پر شود. در همین خطوط، گپ های بالا که در میان یک روند نزولی رخ می‌دهند، احتمال بالاتری برای پر شدن دارند. به طور ذاتی، این برای اکثر تجاران منطقی به نظر می‌رسد، اما مهم است که مجموعه داده‌های واقعی ما همچنین با این فرضیه سازگار باشد. و در این مورد این اتفاق رخ می‌دهد. حالا می‌توانیم یک استراتژی برای گپ آخر هفته در بازار فارکس ایجاد کنیم که بر اساس اصول قوی است. این استراتژی می‌تواند در بازار فارکس و بازار آتی ارزهای اصلی اجرا شود. فرمان زمانی ترجیح داده شده برای این استراتژی چارت 15 دقیقه است.   اینجا قوانین ورود و مدیریت یک معامله ی گپ آخر هفته در بازار فارکس طولانی آمده است.
  • قیمت فعلی در حال معامله بالاتر از میانگین متحرک ساده 200 روزه خود است.
  • یک گپ آخر هفته به سمت پایین در نمودار قیمت رخ داده است و بزرگتر از 20 پیپ و کوچکتر از 40 پیپ است.
  • دستور بازار برای خرید را در باز شدن یکشنبه به وقت شرق ایالات متحده ثبت کنید.
  • یک گپ ضرر را در مقابل ورود در فاصله ای معادل گپ به سمت پایین قرار دهید.
  • هدف برای یک پیپ پایین تر از قیمت نهایی پنج شنبه تنظیم خواهد شد.
  اینجا قوانین ورود و مدیریت یک معامله ی گپ آخر هفته در بازار فارکس کوتاه آمده است.
  • قیمت فعلی در حال معامله پایین تر از میانگین متحرک ساده 200 روزه خود است.
  • یک گپ آخر هفته به سمت بالا در نمودار قیمت رخ داده است و بزرگتر از 20 پیپ و کوچکتر از 40 پیپ است.
  • دستور بازار برای فروش را در باز شدن یکشنبه به وقت شرق ایالات متحده ثبت کنید.
  • یک گپ ضرر را در مقابل ورود در فاصله ای معادل گپ به سمت بالا قرار دهید.
  • هدف برای یک پیپ بالاتر از قیمت نهایی پنج شنبه تنظیم خواهد شد.
  مثال حالا بیایید به یک مثال واقعی در نمودار قیمت نگاه کنیم که معامله گپ آخر هفته در بازار فارکس را نشان می‌دهد. در زیر نمودار قیمت برای جفت ارز یورو به دلار آمریکا را در بازه زمانی 15 دقیقه مشاهده می‌کنید.  
معامله گپ آخر هفته در بازار فارکس

معامله گپ آخر هفته در بازار فارکس

  از سمت چپ نمودار، متوجه خواهید شد که قیمت ها در حال حرکت به سمت بالا هستند. اگرچه افزایش قیمت ها در این نمودار قیمت به طور واضح نمی‌تواند دیده شود، در واقع یک افزایش قیمت وجود داشت. توجه کنید که قیمت ها به طور قابل توجهی بالاتر از خط میانگین ساده ۲۰۰ دوره قرار دارند که نشان می‌دهد بازار به طور پیوسته در حال افزایش است. به زودی پس از بروز عملکرد قیمتی تداخلی که به نظر یک الگوی شکل مخروطی شبیه به چرخه تولید می‌شود، بازار یک گپ به سمت پایین ایجاد می‌کند. این گپ به سمت پایین در زمینه بازاری که در حال روند صعودی است رخ داده است که تایید می‌کند که این یک فرصت قابل معامله بر اساس قوانین معامله گری استراتژی ما است. اندازه گپ به سمت پایین ۲۴ پیپس است که در محدوده ترجیحی ما برای حداقل ۲۰ پیپس و حداکثر ۴۰ پیپس برای اندازه گپ است. همانطور که بازار این گپ به سمت پایین را در آغاز جلسه شب یکشنبه بعد از ظهر EST چاپ کرده، ما باید یک سفارش بازار برای خرید جفت ارز EURUSD وارد می‌کردیم. حد ضرر باید در فاصله‌ای قرار گیرد که معادل گپ به سمت پایین باشد. به طور خاص، در این مورد، این به این معنی است که حد ضرر باید ۲۴ پیپس پایینتر از قیمت باز شدن قرار گیرد. اندازه گپ با سر برگ بالا نمایش داده شده است، در حالی که اندازه حد ضرر با سر برگ پایین نمایش داده شده است و این سطح توسط خط افقی متقطع سیاه نمایش داده شده است. هدف این معامله بر روی 1 پیپ پایین تر از قیمت پایانی جمعه قرار می‌گیرد. این سطح توسط خط خط چین سبز نزدیک بالای نمودار نشان داده شده است. توجه کنید که تقریباً به‌طور فوری پس از باز شدن گپ آغاز هفته، قیمت شروع به تجمع و تقاضا شروع به افزایش کرد، که در نهایت قیمت‌ها را به سمت قیمت پایانی جمعه بالا برد. به زودی پس از آن، هدف ما به دست آمد و کل گپ پر شد، که به یک معامله سودآور منجر شد. همچنین به عنوان یک نکته توجه کنید که همانطور که گپ آغاز هفته پر شد، عرضه وارد بازار شد که قیمت‌ها را به پایین راند. اغلب این نوع وقوع را پس از پر شدن گپ آغاز هفته مشاهده می‌کنیم. بدین معنی است که پس از گپ آغاز هفته به سمت پایین، قیمت پایانی جمعه به عنوان سطح مقاومت عمل می‌کند و پس از گپ آغاز هفته به سمت بالا، قیمت پایانی جمعه به عنوان سطح پشتیبان عمل می‌کند.   حرف آخر گپ آخر هفته یک پدیده جالب در بازار فارکس هستن که میتونه برای تریدرها جالب باشه، اما باید حواسمون رو جمع کنیم که این گپ ها باعث ضرر به ما نشن و بتونیم جلوی خطرات این گپ ها واستیم. از طرفی این گپ ها فرصت مناسبی برای ورود هم هست اما دارای ریسک بالاییه و باید حتما با مدیریت ریسک معامله کرد و استراتژی درستی داشت.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها