کال مارجین در فارکس و 4 راه اجتناب از آن

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 نوامبر 2023
کال مارجین در فارکس از رگ گردن به شما نزدیک‌تر است. زمانی که موجودی حساب شما رو به اتمام است هشداری داده می‌شود که موجودی شما به درصد انتهایی رسیده است که در این زمان اصطلاحا مارجین کال شده‌اید. آنچه در این مقاله فراخواهید گرفت:
  • یک مقدمه کوتاه درباره کال مارجین در فارکس
  • علل کال مارجین در فارکس
  • روش اجرای کال مارجین در فارکس
  • چگونگی جلوگیری از کال مارجین در فارکس
معامله گران برای جلوگیری از کال مارجین در فارکس برای بهره‌برداری موفق بسیار تلاش می‌کنند. بنابراین، درک مارجین و اینکه کال مارجین در فارکس چگونه به وجود می‌آید، برای معامله‌گری موفق بسیار ضروری است. این مقاله نگاهی عمیق به کال مارجین و راه‌های جلوگیری از آن می‌اندازد.

"هرگز با یک کال مارجین از نظر سوق دادن در طرف اشتباه بازار آشنا نشوید. چرا پول خوب را در پيش پول بد می‌فرستید؟ پول را برای روزهای دیگر نگه دارید." - جسی لیورمور

برای درک کال مارجین در فارکس، ضروری است که با مفاهیم مرتبط با مارجین و لوریج آشنا شوید. مارجین به مبلغ پولی اطلاق می شود که برای قرار دادن یک معامله یا سرمایه گذاری لازم است. به عبارت دیگر، مارجین نشان دهنده حداقل مبلغ پولی است که برای شروع یک معامله در نظر گرفته می شود. از طرف دیگر، لوریج به معامله گران امکان می دهد تا بازارهای مختلف را بدون نیاز به تامین مبلغ کامل معامله، در اختیار داشته باشند. به این ترتیب، لوریج به معامله گران اجازه می دهد تا بازارهای مختلف را با استفاده از مبلغ کمتری بررسی کنند و معاملات را انجام دهند. این قابلیت به معامله گران کمک می کند تا با استفاده از اهرم مالی، سرمایه خود را بهینه کنند و به صورت مؤثرتری در بازار فعالیت کنند.

کال مارجین در فارکس چیست؟

کال مارجین یکی از مفاهیم مهم در بازار فارکس است که در فرایند معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کال مارجین در فارکس، به معنای مبلغ پیش‌پرداختی است که توسط یک معامله‌گر برای انجام یک معامله در بازار فارکس پرداخت می‌شود. این مبلغ به عنوان تضمین برای اجرای معامله و تسویه‌ی هرگونه خسارت محتمل در صورت شکست معامله استفاده می‌شود. با استفاده از کال مارجین در فارکس، معامله‌گران قادر به ایجاد معاملات با حجم بالاتری هستند و به این ترتیب توانایی سودآوری خود را افزایش می‌دهند. استفاده از کال مارجین در فارکس، به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با استفاده از سرمایه کمتر، معاملات با حجم بیشتری را انجام دهند. به عنوان مثال، فرض کنید یک معامله‌گر تصمیم به انجام یک معامله با حجم 100،000 دلاری داشته باشد و نرخ کال مارجین برابر با 1 درصد باشد. در این صورت، تاجر باید مبلغ 1،000 دلار به عنوان کال مارجین پرداخت کند. بر اساس این معامله، تاجر قادر به کسب سود یا زیان بر اساس تغییرات نرخ ارز است. یک کال مارجین اتفاق می‌افتد وقتی که یک معامله گر دیگر هیچ مارجین قابل استفاده/رایگانی نداشته باشد. به عبارت دیگر، حساب نیاز به تأمین مالی بیشتر دارد. این معمولاً زمانی رخ می‌دهد که ضربان‌های معاملاتی سبب کاهش مارجین قابل استفاده را به حد قابل قبولی تعیین شده توسط کارگزار می‌کنند. کال مارجین در فارکس، احتمالاً بیشتر در حالتی رخ می‌دهد که معامله‌گران سهم زیادی از حقوق خود را به مارجین استفاده شده اختصاص می‌دهند و کمترین فضایی برای جذب ضرر و واریز خسارت را رها می‌کنند. از دیدگاه کارگزار، این یک مکانیزم ضروری است تا بتوانند بطور مؤثری خطرات خود را مدیریت و کاهش دهند. مارجین دارای چندین مزیت است. اولاً، این مفهوم به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با استفاده از سرمایه کمتر، معاملات با حجم بیشتری را انجام دهند و در نتیجه، سودآوری خود را افزایش دهند. ثانیاً، با استفاده از مارجین در فارکس، معامله‌گران قادر به بهره‌برداری از حرکات کوچک در بازار فارکس هستند و از تغییرات نرخ بهره‌برداری کنند. سوماً، کال مارجین به معامله‌گران اعتماد بیشتری در انجام معاملات می‌دهد، زیرا آنها متعهد به پرداخت هرگونه خسارت محتمل در صورت شکست معامله هستند. هرچند مارجین در فارکس مزایای زیادی دارد، اما نیازمند مدیریت صحیح است. استفاده نادرست از کال مارجین در افرکس می‌تواند منجر به خسارت‌های جدی برای معامله‌گران شود. بنابراین، قبل از استفاده از کال مارجین، معامله‌گران باید با ریسک‌ها و محدودیت‌های مربوط به آن آشنا شوند و به دقت آن را مدیریت کنند. در نتیجه، مارجین یک ابزار قدرتمند است که به معامله‌گران در بازار فارکس اجازه می‌دهد تا با سرمایه کمتر، معاملات با حجم بالاتری را انجام دهند و سودآوری خود را افزایش دهند. با این حال، استفاده از مارجین نیازمند آگاهی و مدیریت دقیق است تا از خسارت‌های جدی جلوگیری شود. دلایل اصلی فراخوانی‌های کال مارجین در فارکس به شرح زیر است:
  1. از دست دادن زمان معامله: این امر زمانی رخ می‌دهد که معامله‌ای را انجام داده‌اید ولی زمان کافی برای بهره‌برداری از آن ندارید و این باعث کاهش مارژین قابل استفاده می‌شود.
  2. سرمایه‌گذاری بیش از حد: در این حالت، شما بیش از حد سرمایه‌گذاری در حساب خود انجام داده‌اید و این باعث کاهش مارژین قابل استفاده می‌شود. علاوه بر این، این امر همراه با دلیل اول نیز می‌تواند باشد.
  3. حساب ناکافی: وقتی که حساب شما به اندازه کافی سرمایه ندارد، مجبور می‌شوید تا با مارجین قابل استفاده کمتری تجارت کنید.
  4. عدم قرار دادن توقف‌ها: وقتی قیمت به صورت قدرتمند در جهت مخالف حرکت می‌کند و شما توقف‌های لازم را قرار نمی‌دهید، این باعث فراخوانی کال مارجین در فارکس می‌شود.

وقتی یک کال مارجین صورت می‌گیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟

زمانی که یک کال مارجین در فارکس اتفاق می افتد، معامله گر از معاملات خود خارج می شود. این دو هدف را دارد: معامله گر دیگر دارای پول در حساب خود برای نگه داشتن موقعیت های ضرر آور نیست و کارگزار در حال حاضر برای ضررهایش مسئول است، که برای کارگزار همانند معامله گر بد است. مهم است که بدانید معامله با اهرم در برخی حالت ها، امکان دارد معامله گر بیشتر از مقدار واریز شده به کارگزار بدهکار شود.

در زیر نموداری از یک حساب تجاری است که احتمال دریافت یک کال مارجین بالا را دارد:

سپرده: ۱۰٬۰۰۰ دلار تعداد قراردادهای استاندارد (۱۰۰ هزار واحد): ۴ درصد مارجین: ۲٪ * مارجین استفاده شده: ۹٬۰۰۰ دلار مارجین آزاد: ۱٬۰۰۰ دلار مارجین استفاده شده به صورت زیر با توجه به نرخ تبدیل یورو/دلار ۱٫۱۲۵ محاسبه می‌شود: حجم معامله × قیمت × درصد مارجین × تعداد لات ۱۰۰٬۰۰۰ دلار × ۱٬۱۲۵ × ۲٪ × ۴ لات = ۹٬۰۰۰ دلار
کال مارجین در فارکس

کال مارجین در فارکس

به منظور سادگی، این تنها موقعیت باز است و برای کل مارجین استفاده شده محاسبه می‌شود. روشن است که مارجین مورد نیاز برای حفظ موقعیت باز اکثر ارزش حساب را اشغال می‌کند. این باعث می‌شود تنها 1000 دلار از مارجین آزاد باقی بماند. ممکن است معامله گران به اشتباه فکر کنند که حساب آنها در وضعیت خوب قرار دارد؛ با این حال، استفاده از سهمیه بدهکاری به معنای این است که حساب کمتر قادر به جذب حرکات بزرگ خلاف تاجر است. در این مثال، اگر بازار بیش از 25 امتیاز حرکت کند (بدون در نظر گرفتن انتشارات)، تاجر در وضعیت فراخوان مارجین قرار خواهد گرفت و موقعیت نقدشوند ($40 در هر امتیاز x 25 امتیاز = $1000) خواهد شد.

چگونه از کال مارجین در فارکس اجتناب کنیم؟

اهرم  به عنوان شمشیر دو لبه معروف است. هدف این عبارت آن است که هر چه اهرم بزرگتری که یک معامله گر استفاده می کند - نسبت به مقدار سپرده شده - مارجین قابل استفاده کمتری برای جذب هرگونه ضرر خواهد داشت. شمشیر تنها در صورتی عمیقتر بریده می شود که معامله ای با اهرم بیش از حد بر علیه یک معامله گر به سمت معامله بروند، زیرا خسارات می توانند به سرعت حسابشان را خالی کنند. وقتی درصد مارجین قابل استفاده صفر می شود، یک معامله گر یک کال مارجین دریافت می کند. این تنها به دلیل استفاده از استاپ های محافظتی برای کاهش خسارات پتانسیل به حداقل ممکن است. برای تقویت تأثیر هرچه بیشتر مارجین بر حساب معامله گر، به مثال زیر توجه کنید که مارجین تنها تفاوت بین این معاملات است:
چگونه از کال مارجین جلوگیری کنیم؟

چگونه از کال مارجین جلوگیری کنیم؟

  در آخر، نمی‌دانیم فردا چه تغییراتی در قیمت‌ها رخ خواهد داد، بنابراین هنگام تعیین میزان سود و زیان در معاملات، مسئولیت‌پذیر باشید و میزان سرمایه‌گذاری مناسب را انتخاب کنید.

 4 راه برای جلوگیری از کال مارجین در فارکس:

1. در استفاده از اهرم معاملاتی خود زیاده روی نکنید. اهرم معاملاتی را با احتیاط استفاده کنید. اهرم موثر خود را کاهش داده و از اهرم ده به یک، یا حتی کمتر استفاده کنید. استفاده غیرمناسب از اهرم می تواند خطراتی مانند افزایش ریسک، افزایش ضرر و حتی تلف شدن سرمایه را به همراه داشته باشد. 2. با استفاده از توقف، خسارات خود را محدود کنید و مدیریت مراحل معقول را انجام دهید. توقف، یکی از راه‌های کاربردی برای محدود کردن خسارات به هنگام وقوع مشکلات است. در هر پروژه‌ای، ممکن است مواجه با مشکلات و خطراتی باشیم که میتواند به خسارات جدی و نامعلومی منجر شود. با استفاده از توقف، میتوان به صورت موقت فعالیت‌ها را متوقف کرده و به جمع‌بندی و بررسی وضعیت فعلی و راهکارهای ممکن بپردازیم. این کار میتواند به ما کمک کند تا خطرات را شناسایی و از خسارات بزرگتر جلوگیری کنیم. مدیریت مراحل معقول یکی دیگر از عوامل مهم در کاهش خطرات و خسارات است. هر پروژه‌ای دارای مراحل مختلفی است که باید به ترتیب و با دقت انجام شود. مدیریت مراحل معقول به ما کمک می‌کند تا هر مرحله را به موقع و به درستی انجام داده و از اتلاف زمان و هزینه جلوگیری کنیم. همچنین، با مدیریت مراحل معقول میتوانیم به بهبود کیفیت کار و افزایش بهره‌وری بپردازیم و در نهایت به رسیدن به اهداف پروژه برسیم. 3. یک مقدار مناسب از مارجین آزاد را در حساب خود حفظ کنید تا در تعامل با بازارهای مالی، مقداری از ماجین آزاد را در حساب خود نگه دارید تا بتوانید در معاملات خود ادامه دهید.DailyFX، توصیه می‌کند که در هر معامله نه بیشتر از 1٪ از حقوق خود را به عنوان مارجین آزاد استفاده کنید و همچنین در تمامی معاملات در هر لحظه بیشتر از 5٪ از حقوق خود را استفاده نکنید. این توصیه‌ها به منظور کاهش ریسک و حفظ سلامت مالی شما در معاملات مالی است. 4. از اندازه های کوچکتر تجارت کنید و هر تجارت را به عنوان یکی از هزار معاملات ناچیز در نظر بگیرید. به جای اینکه تنها به تجارت های بزرگ و پربازده تمرکز کنید، اهر تجارت را به عنوان یکی از هزار معاملات  در نظر بگیرید.
اجتناب از کال مارجین

اجتناب از کال مارجین

این رویکرد به شما این امکان را می‌دهد که با خطر کمتری روبرو شوید و در عین حال به اندازه کافی معاملات انجام دهید تا به سودهای قابل توجهی برسید. با این روش، شما می‌توانید بیشترین بهره را از هر تجارت ببرید و به طور مداوم به سود خود اضافه کنید. علاوه بر این، به دلیل اندازه کوچکتر تجارت ها، شما می‌توانید به معاملات خود بهبود ببخشید و موارد مورد نیاز را ایجاد کنید و مشکلات را به راحتی حل کنید. این استراتژی به شما این امکان را می‌دهد تا کارهای لازم را انجام داده و در طول زمان به تجارت های بزرگتر و پربازده تری پیشرفت کنید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها