معامله ارزها در خبر ⚡براساس رویدادهای خبری

تاریخ آخرین بروزرسانی: 14 سپتامبر 2023
معامله ارزها در شرایط بازار معمولی، معمولاً به محاسبه‌ی ریسک‌های دقیقی نیاز دارد ولی در هنگام رویدادهای خبری اصلی، تجارت آن‌ها بسیار بیشتر با خطر همراه است. به همین دلیل، بسیاری از تجاران کنسرفاتیو در بازار فارکس، تصمیم می‌گیرند پوزیشن‌های خود را در زمانی که قبل و بعد از انتشار اطلاعات اقتصادی مهم یا سایر اعلانات خبری برنامه‌ریزی شده است، بسته کنند. اما تجار فارکس برخی راهبردهایی را بکار می‌گیرند که بر اساس لحظه‌های شدید ولاتیلیته که در اطراف انتشار خبرها مشاهده می‌شود، عملکرد بسیار بالایی دارند. آن‌ها به طور معمول بازار را در این رویدادها به دقت نظارت می‌کنند، سعی می‌کنند به سرعت واکنش نشان دهند و با رعایت رهنمودهای صارم تجارتی، برای باز کردن و بستن پوزیشن‌های ارزی در این موقعیت‌های پرخطر، بهینه عمل می‌کنند. بخش‌های زیر این مقاله، مفاهیم کلیدی مرتبط با معامله ارزها در خبر فارکس را معرفی خواهند کرد و برخی از راهبردهای معروف تجارتی را که برای بهره‌گیری از حرکت‌های قابل توجه بازار در دوره‌های خبری اقتصادی پیش‌بینی شده به کار گرفته می‌شود، ذکر خواهد کرد.  

معامله ارزها در خبر فارکس: درک توافق بازار

یکی از مفاهیم مهم برای درک تجارت در اطراف انتشار خبر در بازار ارز خارجی، توافق بازار است. به طور ساده، این مفهوم بیانگر انتظار متوسط تحلیل‌گران مالی و شرکت‌های فعال در بازار برای یک گزارش اقتصادی خاص است. بعضی از رویدادهای پرحرکت کننده بازار، مانند بلایای طبیعی بزرگ و ترورهای سیاسی به عنوان مثال، می‌توانند به طور قطعی برای بیشتر شرکت‌کنندگان بازار به صورت غافلگیرانه رخ دهند. با این حال، زمان بندی و حتی نتیجه تقریبی بیشتر رویدادهای با اهمیت بازار می‌تواند در بسیاری از موارد به دقت قابل پیش‌بینی باشد توسط کسانی که در پیش‌بینی اقتصادی ماهر هستند و با سازمان‌های حرفه‌ای نظرسنجی کار می‌کنند. تحلیل‌گران بازار ارزهای مختلف، با استفاده از مدل‌های مالی، تحقیقات شخصی، گزارش‌های اعتماد مصرف کنندگان و سایر وسایل مناسب دیگر، برای رسیدن به نظر خود درباره نتیجه احتمالی یک انتشار داده اقتصادی مهم به کار می‌پردازند. همانطور که بسیاری از تحلیل‌گران نظر خود را اعلام می‌کنند، تدریجاً یک توافق بازار شکل می‌گیرد که به عنوان استانداردی برای سنجش نتیجه واقعی، استفاده می‌شود. اگر نتیجه به دست آمده بهبود بیشتری نسبت به پیش‌بینی‌های توافق بازار داشته باشد، بازار ممکن است با واکنشی مثبت به آن واکنش نشان دهد. از سوی دیگر، اگر نتیجه به دست آمده نسبت به چیزی که توافق بازار پیش‌بینی کرده بود، بدتر باشد، بازار ناامید و احتمالاً با واکنش منفی به آن واکنش خواهد داد. نتیجه‌ای که با توافق بازار همخوانی داشته باشد، معمولاً تأثیر بازار کمتری خواهد داشت.  

"خبر به بازار برسد، خرید کنید؛ ولی خود خبر اعلام شود، بفروشید"

شاید یکی از حکم‌های تجارتی که توسط تجار با تجربه به آنانی که در حال یادگیری هستند، بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود، حکم "خبر به بازار برسد، خرید کنید؛ ولی خود خبر اعلام شود، بفروشید" است. البته، بخش دوم این جمله در برخی موارد به صورت جایگزینی به شکل "وقتی خبر واقعی شده، بفروشید" نیز بیان می‌شود. با اینکه این حکم احتمالاً در ابتدا به بازار سهام منتسب بوده است و به همین دلیل به سمت گرفتن جایگاه طولی که در آن تجارت داشته باشید رانده می‌شود، علاقه مند به مشاهده دلایل پشت این حکم در بازارهای دیگر مالی، از جمله بازار فارکس، هستند. البته، باید در نظر داشت که در صورتی که پوزیشن‌های طولی و کوتاه با یک سطح آسانی قابل اتخاذ باشند، ممکن است زمان خوبی داشته باشید تا برای تجارت خود از حکم "فروش در شایعه، خرید در خبر" استفاده کنید. به هر حال، جوانب قابل توجه این حکم به این نکته برمی‌گردد که بسیاری از بازارها به دلیل شایعات و تجربیات تحلیلی در مورد نتیجه انتظاری از یک رویداد خبری یا انتشار داده‌های اقتصادی، قبل از اعلام خبر، حرکت می‌کنند. تجار در موسسات مالی بزرگ و شرکت‌های مدیریت صندوق، اغلب با توجه به منابع اطلاعاتی خود، پوزیشن می‌گیرند و برای تعیین نتیجه انتظاری، اغلب با یکدیگر صحبت می‌کنند. بعد از انتشار داده‌ها، تجار و سازندگان بازار به سرعت آن را با توافق بازار مقایسه کرده و نرخ تبادل را بر اساس اینکه نتیجه مطلوب یا نامطلوب بوده است، ارزیابی می‌کنند. علاوه بر این تأثیر توافق بازار در مقابل نتیجه واقعی، تأثیر صفحه بندی پوزیشن نیز پدیدار می‌شود؛ اثری که پیش از انتشار واقعیت‌های شناور، بازیگران بازار بزرگ پوزیشن‌های خود را بر اساس شایعات یا تجزیه و تحلیل‌های خود باز کرده بودند. این اثر صفحه بندی پوزیشن ممکن است پس از اعلام یک اطلاعات حجیم منجر به حرکت‌های مهم ضد-منطقی شود. برای مثال، یک مدیر صندوق ممکن است شایعه‌ای را شنیده باشد که کمیته بازار آزاد فدرال یا FOMC که نرخ بهره‌برداری استاندارد را در ایالات متحده تعیین می‌کند، اگر شاخص شغلی خارج از کشور برای آن ماه به عنوان قوی‌ترین پیش‌بینی بیشتر از اکثر متخصصان باشد، قصد دارد به نرخ بهره‌برداری قابل توجهی افزایش دهد. بنابراین، او ممکن است پیش از انتشار اطلاعات شغلی خارج از کشور، در انتظار کاهش نرخ EUR/USD به دلیل افزایش انتظارات برای افزایش نرخ بهره‌برداری FOMC، پوزیشن طولی در دلار آمریکا در مقابل یورو بگیرد. سپس، هنگامی که داده‌های منتشر شده بیشتر از توافق بازار به اندازه انتظارات او مطلوب باشد، هر کاهش بعدی در نرخ را به عنوان فرصتی برای صفحه بندی پوزیشن خود به سرعت استفاده خواهد کرد زیرا احتمالاً با سودآوری تجاری خود راضیست. اگر تعداد کافی بازیگران بزرگی که بر اساس چنین شایعاتی معامله می‌کنند، همین کار را انجام دهند، بازار ممکن است با حرکت‌های ضد-منطقی مواجه شود که نرخ EUR/USD در ابتدا به شکل مورد انتظار کاهش می‌یابد، اما به دلیل صفحه بندی سود، وقتی که داده‌ها منتشر شده‌اند، به طور قابل توجهی بالاتر از حدی که در ابتدا منتشر شده است، بازگشت داده‌ایم.  
معامله ارزها در خبر

معامله ارزها در خبر

زمانی که باید پوزیشن‌ها را به حالت "حفظ"، "کاهش"، "جابجایی" و یا "بستن" در طول اخبار رسانه‌ای تغییر دهید اگرچه معاملات در دوران و در اطراف رویدادهای خبری مهم ممکن است بخش مهمی از استراتژی یک بازاریاب باشد که تصمیمات تجاری خود را براساس تحلیل بنیادی می‌گیرد، بسیاری از تجار مبتنی بر تحلیل فنی سعی می‌کنند قبل از رخداد چنین رویدادهایی، پوزیشن‌های خود را بازیابی کنند. اجتناب از نوسانات بیش از حدی که با انتشار اخبار رسانه‌ای مرتبط است، برای آنها به نظر منطقی می‌رسد، اما علت اصلی آن بیشتر بر اساس یکی از اصول اساسی تحلیل فنی - یعنی "قیمت همه چیز را تخفیف می‌دهد" - و دقت پایین آن در طول اخبار اقتصادی است. تجار فنی ممکن است بر این باور باشند که اگر اطلاعات هنوز به عموم منتشر نشده باشند، پس پس از انتشار آن، به طور کامل تخفیف داده نشده و به همین دلیل، اصل اساسی تحلیل فنی برای مدتی به چالش کشیده می‌شود. بعد از اینکه بازار به داده‌ها تخفیف داد، پس از انتشار رسمی آنها، روش‌های تحلیل فنی می‌تواند مجدداً با اطمینان بیشتر و نتایج بهتری مورد استفاده قرار گیرد. حتی کارگزاران بنیادین هم ممکن است اعصاب کافی یا سرمایه عمیق کافی نداشته باشند تا در برابر جابجایی‌های فوق‌العاده بازار فارکس، که گاهاً در رویدادهای داده‌های اصلی و دیگر اخبار رخ می‌دهد، مقاومت کنند. وجود اسپردهای معاملاتی بسیار پهن و سیلیپیج بسیار بیشتر از حد معمول در چنین شرایطی، حتی بازاریابی از موقعیت‌های تجاری خود بیمناک می‌کند. همچنین، به دلیل خطر بالای نوسانات بازار قابل توجه در اطراف اخبار مهم، بسیاری از تجاران مایل به نگه داشتن پوزیشن‌های خود در طول اخبار، معمولاً ترجیح می‌دهند حداقل اندازه پوزیشن خود را کاهش دهند. این پاسخ هوشمندانه به ریسک بیشتر، یکی از اجزای استراتژی مدیریت سرمایه است که می‌توان آن را در برنامه تجاری فارکس پیاده کرد. علاوه بر این، قیمت و نوسان ضمنی آپشن هایی که شامل چنین رویدادهای ریسکی هستند، در کل افزایش می‌یابد. چرا که احتمال اینکه آپشن های خارج از پول در زمان انتشار داده‌ها به داخل پول بروند، افزایش می یابد. بسیاری از تجار در مقابل ریسک افت و خیز نوسانات بازار در طول اخبار مهم، ترجیح می‌دهند آپشن هایی با پتانسیل کاهش محدود را نگه دارند، تا ریسک نوسانات بزرگ که در سفارشات متوقف شده در بازارهای فوق العاده حساس و سریع، جریان دارد.  

ابزارهای معاملاتی معامله ارزها در خبر

شاید یکی از مهمترین ابزارهای تجار خبری فارکس، یک تقویم خبری خوب برای هر ارزی باشد که قصد دارند در آن پوزیشن بگیرند. بیشتر کارگزاران آنلاین فارکس، به همراه بسیاری از وب سایت‌های دیگر مرتب و منتشر می‌کنند. یک تقویم اقتصادی مناسب معمولاً همه رویدادهای مربوط به هر روز تجاری را برای هر ارز نشان می‌دهد، اولویت آن‌ها را در ارتباط با تأثیرات بازارشان، زمان انتشار، مجموعه بازار و نتایج قبلی آن‌ها. پس از انتشار داده‌ها، این اطلاعات به طور سریع در تقویم نیز منعکس می‌شود. ابزار دیگری که برای تجار خبری ارز بسیار مهم است، دسترسی به زمان واقعی به یک خط خبری مالی معتبر است که سریعاً اخبار مرتبط با بازار ارز و نتایج تمامی داده‌های اقتصادی مهم را منتشر می‌کند. زمانی که برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات، بر اساس رویدادهای خبری استفاده می‌شود، خبرهای به موقع، به طور معمول نتایج بهتری را به همراه دارند.  

رخدادهای اصلی خبری ارز

مهم‌ترین رخدادهای حساس که بر روی نرخ ارز تأثیر می‌گذارند و بیشترین معاملات توسط تجار فارکس انجام می‌شود عبارتند از: تصمیمات نرخ بهره پایه - به طور کلی، تصمیمات نرخ بانک مرکزی بیشترین نوسانات را در جفت ارزها ایجاد می‌کنند، به خصوص زمانی که افزایش یا کاهش نرخ بهره غیرمنتظره است. داده‌های تورم - سطح قیمت کالاها در یک کشور و این که قیمت‌ها در حال افزایش یا در برابر باقی می‌مانند، می‌تواند بر سیاست پولی بانک مرکزی تأثیر چشمگیری بگذارد. داده‌های شغلی کلیدی - نرخ بیکاری و تعداد افرادی که برای بیکاری از مزایای بیکاری بهره می‌برند، یک شاخص برای سلامت اقتصادی یک کشور است. داده‌های حقوق و دستمزد خارج از کشاکش (NFP) آمریکا، یکی از مهم‌ترین نشانگرهای اقتصادی این نوع است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر روی بازار داشته باشد. داده‌های پیشینی ناخالص داخلی - پیشینی‌های ناخالص داخلی یک کشور، از مهمترین اندازه‌گیرهای سلامت اقتصادی هر کشوری هستند. داده‌های تراز تجاری و حساب جاری - تغییرات در تراز بین واردات و صادرات یک کشور، تأثیر قابل توجهی بر روی ارز دارد. انتخابات ملی - شرایط سیاسی یک کشور، بر ارز آن تأثیر مهمی دارد، به خصوص اگر در زمان انتخابات، یک تغییر اقتصادی اساسی رخ دهد. رأی مربوط به مسائل مربوط به - رأی عمومی در مورد مسائل ملی مهم، مانند پایداری یا ترک یک بلوک اقتصادی و غیره، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ارز کشور داشته باشد.  

تأثیر اخبار بر بازار فارکس - مثال Non-Farm Payrolls

یکی از داده‌های اقتصادی که به تولید حرکت بزرگ در جفت ارزهایی که شامل دلار آمریکا هستند، شهرت دارد: داده‌های Non-Farm Payrolls آمریکا که معمولاً در روز جمعه اول هر ماه منتشر می‌شود. بسیاری از تجار خبرهای فارکس، این رویداد را یکی از بهترین فرصت‌های معاملاتی خود در بازار پر نوسان فارکس می‌دانند. برای نشان دادن تأثیر قوی یک عدد اقتصادی مهم که بازدهی آن با سایر بازارها متفاوت است، مثالی را در نظر بگیرید: منتشر شدن داده‌های Non-Farm Payrolls در تاریخ سوم ژوئن 2016. در آن روز، بازار فارکس انتظار داشت که اعدادی معتدل به تعداد 159 هزار شغل واضح با اقتصاد نسبتاً پویای آمریکا مطابقت داشته باشد، اما عدد واقعی فقط 38 هزار شغل اضافه شده بود که بسیار ناامید کننده بود، و نتیجه قبلی 160 هزار شغل اضافه شده به 123 هزار شغل تجدید نظر شد. همانطور که در نمودار نرخ ارز EUR/USD در شکل 1 نشان داده شده است، این عدد ناامید کننده باعث کاهش سریع و قابل توجهی در نرخ تبدیل دلار آمریکا به یورو شد که بعد از اعلام آن در خطوط خبری مالی، بیش از دو عدد بزرگ شده بود. در همین زمان، دلار نیز نسبت به سایر ارزهای اصلی به طور چشمگیری کاهش یافت.  
تصویر 1: افزایش شدید و ناگهانی در نرخ EUR/USD که در دیتای یک ساعته مشاهده شد، فورا پس از انتشار اطلاعات ناموفق بودن Non-Farm Payrolls در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۶ رخ داد.

تصویر 1: افزایش شدید و ناگهانی در نرخ EUR/USD که در دیتای یک ساعته مشاهده شد، فورا پس از انتشار اطلاعات ناموفق بودن Non-Farm Payrolls در تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۱۶ رخ داد.

 

استراتژی‌های معاملاتی خبر

معامله گری در بازار فارکس برای خبرها باید با استراتژیک انجام شود، به دلیل نیاز به واکنش سریع در شرایط بازار نوسانی که در اطراف انتشار خبرهای اصلی وجود دارد. تعداد زیادی راه‌ حل خلاقانه به وسیله معامله گران برای بهره‌برداری از نوسانات قوی و همیشه ایجاد شده است، در صورتی که نتیجه واقعی از آنچه توسط یک مجموعه از شرکت کنندگان بازار مورد انتظار است، تفاوت داشته باشد. با این وجود، این نوسانات بزرگ و شدید می‌توانند منجر به سودهای زیاد و سریع شود، اما همچنین می‌تواند منجر به ضررهای بزرگ و سریع بشود، لذا در صورت قصد معامله در انتشار خبرها، از موقعیت مناسب استفاده کنید و به اندازه‌گیری مناسب برای ریسک شخصی خود توجه کنید. تعدادی از استراتژی هایی که می‌توان برای بهره‌برداری از جابجایی بازار پس از انتشار خبرهای مهم به کار برد عبارتند از: 1.استراتژی میانگین ​​حرکت قطعات (Moving Average Strategy) 2.استراتژی روشنایی (Fade the light strategy) 3.استراتژی Breakout 4.استراتژی زمانبندی (Time-based strategy) به یاد داشته باشید، اگرچه به نظر جذاب می‌آیند، معاملات خبر برای همه افراد مناسب نیستند. به دلیل سطح بالای ریسک، موثر بودن سرمایه و استرس بالا، این نوع معامله گری فقط برای برخی افراد مناسب است.   معاملات با موقعیت محافظه‌کارانه یک موقعیت محافظه‌کارانه، موقعیتی است که دارای ریسک بازار نظری کمتر یا بدون آن است. اگرچه به دلیل محدودیت‌های قانونی در برخی مناطق مانند ایالات متحده، این روش قابل دسترسی برای همه معامله گران نیست، اما برخی از معامله گران خبرهای فارکس ممکن است در یک موقعیت محافظه‌کارانه در هنگام انتشار خبر، همزمان با گرفتن موقعیت خرید و فروش در جفت ارزی که ممکن است تحت تأثیر انتشار قرار بگیرد، عمل کنند. معامله گر محافظه‌کارانه برنامه ریزی می کند که در صورتی که بازار به سمت خود حرکت کند، سود را از یک پايه محافظه‌کارانه بگيرد. در ادامه، معامله گر برای پایان دادن به موقعیت خود، در پايه دیگر، ضرر کمتری تحمل می کند و یا حتی سود می‌گیرد. این نوع استراتژی معاملاتی با خبر از واکنش عادی جسورانه در پاسخ به انتشار داده‌ها بهره می‌گیرد و اغلب پس از بستن موقعیت های دیگرانی که قبل از انتشار معامله کرده‌اند، سود بازار برداشت می‌شود.   شکست‌ خطوط معاملاتی قبل از انتشار (معاملات Straddle) این راهبرد شامل شناسایی جفت ارزهایی است که در پیش از یک انتشار بزرگ روند تجارت را دارند. هنگامی که مورد خبر قرار می‌گیرد، معامله گر منتظر شکست خطوط معاملاتی و ورود به موقعیت در جهت شکست خطوط معاملاتی می‌شود. یک معامله گر با استفاده از این روش به طور معمول سفارش‌های محدود خود را درون یا نزدیک پایه محدوده تجارت قبلی قرار می‌دهد و هدف سود را تقریباً برابر با عرض محدوده تجارت قبل از انتشار می‌گذارد.   معاملات قبل از خبر بدون جهت با آپشن‌ها خرید استرادل (Straddle) و استرنگل (Strangle) شامل خرید آپشن های call و put در همان جفت ارزی برای یک تاریخ انقضای مشابه است و می‌تواند در صورتی که معامله گر به نسبت بازار پس از انتشار خبر، به طور معقولی بی طرف باشد، یک راهبرد مناسب باشد. هنگامی که این استراتژی‌های آپشن‌ای به درستی ساختاردهی شوند، در صورتی که پس از یک انتشار خبر جابجایی بازار قابل توجهی دیده شود، نیز می‌توانند به خوبی عمل کنند.   معاملات قبل از خبر با جهت با آپشن‌ها وقتی که یک معامله گر می خواهد خود را در جهت خاصی قبل از انتشار خبر با ریسک محدود موقعیت دهد، می‌تواند یک آپشن باینری بالا یا پایین، یا یک آپشن call یا put را خریداری کند.   قرار دادن سفارشات کوچک بعضی از کارگزاران آنلاین فارکس، به صورت خودکار در قیمت معامله گر برای مشتریان خود سفارشات کوچک را در شرایط بازار سریع پس از انتشار خبر به اجرا می‌گذارند. این به معامله گر خبر اجازه می‌دهد تا همزمان یک سفارش فروش زیر بازار و یک سفارش خرید بالا در یک محدوده دور از حدود بازار قبل از انتشار در دسترس قرار دهد. اگر یکی از این دستورات پس از انتشار خبر اجرا شود، سفارش دیگر لغو می‌شود و در صورتی که بازار در جهت اصلی پس از انتشار ادامه یابد، معامله گر می‌تواند موقعیت خود را با سود خروجی بگیرد. علاوه بر این، جابجایی بازار جهتی پس از انتشار احتمالاً بسیار قوی خواهد بود، بنابراین گاهی اوقات به دلیل آن که سفارش در حال ورود به بازار است واقعاً در سطح بسیار فراتر از آنچه معامله گر وارد شده است، اجرا می‌شود. به عبارت دیگر، معامله گر ممکن است پس از اجرا به سرعت با بستن موقعیت خود قبل از ایجاد بازگشت، سود خود را بردارد. بسیاری از معامله گران به خبرهای بازار جذب می‌شوند به دلیل افزایش ولاتیلیته در اطراف این رویدادها. ما برخی از راهبردهای معاملاتی خبری رایج را که توسط هر دو نوع معامله گران بنیادی و فنی قابل استفاده هستند، شرح داده‌ایم. اما همیشه به خاطر داشته باشید که ولاتیلیته بیشتر در بازار، سطح ریسک را نیز افزایش می‌دهد و بنابراین به معامله گران یادآوری می‌شود که در صورت تصمیم بر معامله در اطراف رویدادهای خبری، کنترل مالی دقیقی را بکار بگیرند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها