نمودار چوب هاکی: بررسی اجمالی و نمونه هایی در سرمایه گذاری

تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 آوریل 2023
نمودار چوب هاکی نوعی نمودار نمایش قیمت است که در مدل‌های سرمایه‌گذاری دیده می‌شود. اگر به سرمایه گذاری در سهام و فارکس علاقه‌مند هستید ما در آموزش فارکس 0 تا 100 نکات بسیاری را در قالب مقاله آموزشی برای شما جمع آوری کرده‌ایم.

نمودار چوب هاکی چیست؟

نمودار چوب هاکی یک نمودار خط قیمت است که در آن افزایش شدید ناگهانی پس از یک دوره کوتاه سکون یا ثبات نسبی رخ می‌دهد. بنابراین، خطی که نقاط داده را به هم متصل می‌کند، شبیه چوب هاکی است. نمودار چوب هاکی در دنیای تجارت، اقتصاد و سیاست به عنوان وسیله‌ای بصری برای نشان دادن تغییرات چشمگیر یا رشد انفجاری، مانند درآمد شرکت ها، دمای جهانی، و آمار فقر، مورد اشاره قرار گرفته است. نکات کلیدی
  • نمودار چوب هاکی نموداری است که با افزایش شدید پس از یک دوره نسبتاً صاف و آرام مشخص می‌شود.
  • به طور کلی در تحقیقات علمی اندازه‌گیری نتایج پزشکی یا مطالعات زیست محیطی مشاهده می‌شود. در موارد فروش تجاری، نمودار چوب هاکی با افزایش ناگهانی و چشمگیر فروش نشان داده می‌شود.
  • تجزیه و تحلیل اینکه آیا افزایش ناگهانی یک وضعیت دائمی است یا یک انحراف مهم است.
نمودار چوب هاکی

نمودار چوب هاکی

نمودار چوب هاکی به ما چه می‌گوید؟

چوب هاکی از یک تیغه، یک منحنی کوچک و یک شفت بلند تشکیل شده است. نمودار چوب هاکی داده ها را به صورت فعالیت سطح پایین (محور y) در مدت زمان کوتاه (محور x)، سپس یک خم ناگهانی نشان دهنده یک نقطه عطف، و در نهایت یک خیز طولانی و مستقیم در یک زاویه تند نشان می دهد. این نمودار معمولاً در آزمایشگاه‌های علمی، از جمله در زمینه پزشکی یا مطالعات محیطی مشاهده می‌شود. به عنوان مثال، دانشمندان داده های گرمایش زمین را بر روی نموداری ترسیم کرده اند که از الگوی چوب هاکی پیروی می کند. دانشمندان علوم اجتماعی نیز با نمودار آشنا هستند. برخی از مشاهدات در مورد میزان افزایش فقر با این شکل مشخص شده است. نمودار چوب هاکی می تواند توجه فوری را جلب کند. یک تغییر ناگهانی و چشمگیر در جهت نقاط داده از یک دوره مسطح به آنچه در نمودار چوب هاکی قابل مشاهده است، نشانگر واضحی است که باید تمرکز بیشتری بر عوامل ایجاد کننده داشته باشد. اگر تغییر داده در یک دوره زمانی کوتاه اتفاق بیفتد، تعیین اینکه آیا تغییر یک انحراف است یا نشان دهنده یک تغییر اساسی است، مهم است.
مفهوم نمودار چوب هاکی

مفهوم نمودار چوب هاکی

مثال تجاری نمودار چوب هاکی

Groupon Inc یکی از سریع‌ترین شرکت‌های در حال رشد در تاریخ کسب‌وکار است که به فروش ۱ میلیارد دلاری دست یافته است. این موفقیت را در حدود دو سال و نیم به انجام رساند، که نصف زمان دیگر سوپراستارهای فناوری مانند آمازون و گوگل است. به عبارت دیگر، تصور کنید که فروش کمتر از 100 هزار دلار در سال 2008 و سپس 14.5 میلیون دلار درآمد در سال 2009 داشته باشید. این قسمت "تیغه" نمودار چوب هاکی است. در سال 2010، این شرکت فروش 312.9 میلیون دلاری را گزارش کرد که نشان دهنده نقطه خم شدن یا خمش چوب هاکی به سمت بالا است. سپس در سال 2011، Groupon فروش 1.6 میلیارد دلاری داشت. داده ها که به صورت بصری بر روی یک نمودار با فروش در محور y و زمان در محور x رسم شده اند، به وضوح الگوی چوب هاکی را نشان می دهند. با این حال، هر چقدر هم که شرکت در آن زمان موفق به نظر می رسید، درآمدهای فزاینده به معنای سودآوری آن نبود. در واقع، زیان خالص در سال 2010 به دلیل هزینه های فروش و بازاریابی، 413 میلیون دلار بود. منبع این مقاله: اینوست پدیا [elementor-template id="52272"]  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها