نمودار میله ای چیست و چه مزیتی نسبت نمودار شمعی دارد؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 17 آوریل 2023
نمودار میله ای نوعی از نمودارهای قیمتی فارکس است. این نمودار نسبت به نمودار خطی اطلاعات بیشتر و نسبت به نمودار شمعی اطلاعات کمتری را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد، اما نمایش اطلاعات کمتر دلیل بر کاربردی نبودن نمودار میله‌ای نیست. نمودار میله‌ای داده‌های بیشتری را در یک چارت قیمتی نشان می‌دهد به طور مثال اگر در یک چارت قیمت 100 شمع ژاپنی دیده شود، در همین چارت می‌توان 200 میله قیمتی را نشان داد. علاوه بر این نمودار میله ای روند بازار را بهتر به نمایش می‌گذارد.

نمودار میله ای چیست؟

نمودار میله ای نمایش گرافیکی اطلاعات است. از میله‌هایی استفاده می‌کند که تا ارتفاع‌های مختلف گسترش می‌یابند تا ارزش را به تصویر بکشند. نمودارهای میله‌ای را می‌توان با میله‌های عمودی، میله‌های افقی، میله‌های گروه‌بندی شده (نوارهای متعددی که مقادیر را در یک دسته مقایسه می‌کنند) یا نوارهای پشته‌ای (نوارهایی حاوی چندین نوع اطلاعات) ایجاد کرد. نمودارهای میله ای معمولاً در تحلیل های تجاری و مالی برای نمایش داده های اغلب پیچیده استفاده می شوند. آنها می توانند اطلاعات را سریع و موثر انتقال دهند. در صنعت مالی، نمودار حجمی یک نمودار میله ای عمودی است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. نکات کلیدی
 • نمودارهای میله ای می توانند داده ها را به روش های بصری نمایش دهند.
 • نمودارهای میله ای دارای یک محور x و یک محور y هستند و می توان از آنها برای مقایسه یک یا چند دسته از داده ها استفاده کرد.
 • داده ها از طریق میله های عمودی یا افقی ارائه می شوند.
 • نوارها می توانند یک یا چند متغیر برچسب دار را نشان دهند.
 • میله ها را نیز می توان برای مقاصد مقایسه ای با هم گروه بندی کرد.
نمودار میله‌ای

نمودار میله‌ای

نمودار میله ای به ما چه می‌گوید؟

هدف از نمودار میله ای انتقال سریع اطلاعات رابطه ای به صورت بصری است. نوارها مقدار یک دسته خاص از داده ها را نمایش می دهند. محور عمودی در سمت چپ یا راست نمودار میله ای را محور y می نامند. محور افقی در پایین نمودار میله ای را محور x می نامند. ارتفاع یا طول میله ها نشان دهنده مقدار داده ها است. مقدار مربوط به سطوح روی محور y است. مقادیر روی محور x می تواند هر متغیری باشد، مانند زمان، سود هر سهم (EPS)، درآمد یا جریان نقدی. نمودارهای میله ای اغلب برای نشان دادن حجم معاملات یک اوراق بهادار استفاده می شود. آنها در پانل زیر نمودار قیمت اوراق بهادار ظاهر می شوند.
نمودار میله ای اوراق بهادار

نمودار میله ای اوراق بهادار

ویژگی های نمودار میله ای

جنبه های خاصی از نمودار میله ای آنها را از انواع دیگر نمودارها و نمودارها جدا می کند. میله‌های یک نمودار میله‌ای دارای عرض و فواصل مساوی هستند. میله ها می توانند به صورت عمودی یا افقی اجرا شوند. میله ها نقطه شروع یا پایه یکسانی دارند. به عبارت دیگر، همه میله‌ها از پایین نمودار شروع می‌شوند و به سمت بالا (عمودی) امتداد می‌یابند یا از کنار نمودار شروع می‌شوند و در عرض (افقی) امتداد می‌یابند. محور y یک نمودار میله ای، محور جانبی یا عمودی است. محور x یک نمودار میله ای، محور پایین یا افقی است. مقدار داده بر روی محور y تعریف می شود. نوع داده بر روی محور x تعریف می شود. ارتفاع یا پسوند نوار مربوط به مقدار داده است. هر چه یک میله بلندتر باشد، مقدار آن بیشتر است. اگر از رنگ ها استفاده شود، یک نمودار میله ای ممکن است شامل یک کادر شرح باشد که آنها را تعریف می‌کند. [elementor-template id="52272"]

انواع نمودار میله ای

نمودار میله ای عمودی

نمودار میله‌ای عمودی حاوی داده‌هایی است که به صورت عمودی با استفاده از میله‌های مستطیلی نمایش داده می‌شوند که معیاری از داده‌ها را نشان می‌دهند. میله های مستطیل شکل از محور x پایین شروع و گسترش می یابند. محور y به کاربران این امکان را می دهد که ارتفاع میله ها را در برابر سطوح خاصی از مقدار درج شده روی آن اندازه گیری کنند. معمولاً هر چه نوار بالاتر باشد، مقدار آن بیشتر است.

نمودار میله ای افقی

یک نمودار میله‌ای افقی حاوی داده‌هایی است که به صورت افقی با استفاده از میله‌های مستطیلی نمایش داده می‌شوند که اندازه‌گیری داده‌ها را نشان می‌دهند. میله‌های مستطیل شکل از سمت محور y شروع و گسترش می‌یابند، در این حالت، محور x به کاربران اجازه می‌دهد طول میله‌ها را با سطوح خاصی از مقدار درج شده روی آن اندازه‌گیری کنند. معمولاً هر چه نوار طولانی تر باشد، مقدار آن بیشتر می شود.

نمودار نواری گروه بندی شده

نمودارهای میله ای گروه بندی شده، که به آنها نمودار میله ای خوشه ای نیز گفته می شود، مقادیر گسسته ای را برای بیش از یک مورد در یک دسته نشان می‌دهد. میله های مستطیل شکل جداگانه با هم گروه بندی شده اند. اساساً، آنها ارزش کلی (یا موارد) را برای (یا درون) دسته تقسیم می کنند. یک نمودار میله ای گروه بندی شده می تواند بیش از یک دسته را نمایش دهد که هر کدام دارای میله های مستطیلی مجزا هستند. اطلاعات را می توان به صورت عمودی یا افقی به تصویر کشید.

نمودار نوار انباشته

نمودارهای میله ای انباشته، که به عنوان نمودارهای میله ای مرکب نیز شناخته می شوند، کل را به قطعات تقسیم می کنند. این قسمت ها معمولاً با استفاده از رنگ های مختلف در یک نوار مستطیلی مشخص می‌شوند. بنابراین، یک نوار مستطیلی که مجموع را نشان می‌دهد چندین قسمت و رنگ را نمایش می‌دهد. قطعات برای شناسایی باید برچسب گذاری شوند. اطلاعات را می توان به صورت عمودی یا افقی به تصویر کشید.

موارد استفاده از نمودار میله ای

 • نمودار میله ای برای نمایش داده ها به صورت بصری استفاده می شود.
 • می‌تواند توسط صنایع برای انتقال اطلاعات پیچیده به راحتی استفاده شود.
 • می‌تواند متغیرها و مقادیر مختلف را با هم مقایسه کند.
 • می‌تواند مطالعه الگوها را در طول زمان آشکار و تسهیل کند.
 • می‌تواند مجموعه های مختلف داده را با هم مقایسه کند.
 • می‌تواند دسته ها و زیر مجموعه ها را نمایش دهد.
 • می‌تواند نتایج نظرسنجی ها را نمایش دهد.
در تجزیه و تحلیل تکنیکال، نمودار میله ای حجم، میزان حجم معاملات را در یک روز خاص نشان می دهد. محور x روزها را نشان می‌دهد، در حالی که نواری که از هر روز به سمت بالا کشیده می‌شود، مقدار حجم را که با محور y اندازه‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد. هنگامی که یک نمودار میله ای دارای یک نقطه صفر به خوبی تعریف شده باشد و مجموعه داده ها دارای مقادیر مثبت و منفی در رابطه با این نقطه باشد، هر دو محدوده مقادیر را می توان نمایش داد. نوارهای بالای خط صفر معمولاً مقادیر مثبت را نشان می دهند، در حالی که میله های زیر خط صفر معمولاً مقادیر منفی را نشان می دهند.

نمونه ای از نمودار میله ای

بسیاری از معامله گران از هیستوگرام واگرایی میانگین متحرک (MACD) استفاده می کنند که یک شاخص فنی محبوب است که تفاوت بین خط MACD و خط سیگنال را نشان می دهد. نمودار قیمت روزانه زیر برای سهام اپل سه نوع نمودار میله ای را نشان می‌دهد.
نمودار میله ای سهام اپل

نمودار میله ای سهام اپل

گسترش از سمت راست قیمت بر حجم است، یک نوع نمودار نواری افقی که پراکندگی حجم را بر اساس قیمت نشان می دهد. در امتداد پایین نمودار، حجم با استفاده از نمودار میله ای عمودی نشان داده شده است. نوارهایی را نشان می دهد که تعداد سهام معامله شده در روز را نشان می‌دهد. در نهایت، هیستوگرام MACD در پایین، جدایی بین MACD و خط سیگنال را نشان می‌دهد. هنگامی که هیستوگرام از خط صفر عبور می کند به این معنی است که MACD و خط سیگنال عبور کرده اند که برخی از معامله گران از آن به عنوان سیگنال تجاری استفاده می‌کنند.

نمودار گرافیکی میله ای در مقابل نمودار قیمت میله ای

نمودار گرافیکی میله ای داده ها را در ستون ها نشان می دهد، در حالی که نمودار قیمت میله ای یک ابزار تحلیل فنی است که قیمت های باز، بالا، پایین و بسته را برای یک اوراق بهادار خاص در یک بازه زمانی خاص (مانند یک روز یا هفته) با استفاده از یک نوار عمودی نشان می‌دهد. خطوط افقی کوچک به سمت چپ و راست نوار عمودی گسترش می یابند تا قیمت های باز و بسته را نشان دهند. بالا و پایین هر نوار نشان دهنده قیمت های بالا و پایین برای دوره است. برخلاف نمودار گرافیکی میله‌ای، نمودار میله‌ای قیمت فقط قیمت‌های مربوطه را پوشش می‌دهد و تمام مسیر را از محور x به سمت بالا گسترش نمی‌دهد.

نمودار میله ای در مقابل هیستوگرام

قابل توجه ترین تفاوت بین نمودار میله ای و هیستوگرام این است که میله های یک نمودار میله ای معمولاً یکدیگر را لمس نمی کنند (به غیر از یک گراف میله ای گروه بندی شده). هیستوگرام نوعی نمودار میله ای است که در آن میله ها هیچ شکافی بین خود ندارند. هیستوگرام برای به تصویر کشیدن توزیع فرکانس متغیرها در یک مجموعه داده استفاده می شود. نمودار میله ای مقایسه ای از متغیرهای گسسته یا طبقه بندی را نشان می‌دهد. علاوه بر این، یک هیستوگرام فرکانس توزیع را به صورت یک شکل دو بعدی نشان می دهد: ارتفاع و عرض مستطیل ها معانی خاصی دارند. هر دو می‌توانند متفاوت باشند. نمودار میله ای یک بعدی است. ارتفاع میله های مستطیل شکل چیزی خاص را نشان می دهد در حالی که عرض بی معنی است.

محدودیت های نمودار میله ای

نمودار میله ای راهی برای نمایش اطلاعات است. نحوه انتخاب داده ها برای نمایش می تواند بر تفسیر آن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر یک مقیاس خیلی بزرگ انتخاب شود، ممکن است داده ها ناچیز به نظر برسند، در حالی که در واقعیت اینطور نیست. مقیاس اجازه مقایسه مناسب را نمی دهد. علاوه بر این، نمودارهای میله ای ممکن است داده ها را زمانی که واقعاً فاقد محتوا هستند، قانع کننده جلوه دهند. برای مثال، نگاه کردن به داده‌های حجمی چند روزه در یک سهام، اطلاعات چندان مرتبطی را ارائه نمی‌کند. با این حال، مقایسه حجم اخیر با حجم در سال گذشته می‌تواند اطلاعات مفیدی را برای تصمیم‌گیری معاملات در اختیار معامله‌گر فنی قرار دهد.

برخی از مزایای نمودار میله ای چیست؟

هنگامی که باید معنای داده های پیچیده را توضیح دهید، یک نمودار میله ای می‌تواند بسیار مفید باشد. این به شما امکان می‌دهد مجموعه های مختلف داده را در بین گروه های مختلف به راحتی مقایسه کنید. فوراً این رابطه را با استفاده از دو محور نشان می‌دهد، جایی که دسته ها در یک محور و مقادیر مختلف در محور دیگر قرار دارند. یک نمودار میله ای همچنین می تواند تغییرات مهم داده ها را در طول یک دوره زمانی نشان دهد.

چرا از نمودار میله ای استفاده می‌شود؟

آنها برای ارائه داده ها یا مفهومی که شامل داده ها است به صورت بصری استفاده می شود. این می تواند درک سریع معنای داده ها را برای افراد آسان تر کند. علاوه بر این، ارائه داده ها به صورت گرافیکی و نه از طریق متن یا کلام گفتاری می تواند یک راه کارآمد و سریعتر برای برقراری ارتباط باشد.

انواع نمودارهای میله ای چیست؟

نمودارهای میله ای افقی و عمودی وجود دارد. نمودارهای نواری انباشته و گروه بندی شده نیز وجود دارد. در حالی که هیستوگرام ها از نظر ظاهری شبیه به نمودارهای میله ای هستند، آنها داده ها را به روشی متفاوت نشان می دهند. سخن آخر نمودار میله‌ای می‌تواند یک ابزار تجاری بسیار مفید باشد که به ارائه داده‌ها و مفاهیم پیچیده به روشی آسان برای درک کمک می‌کند. رابطه کلی داده ها (و بنابراین، نکته اصلی که یک شرکت با ارائه خود بیان می کند) با استفاده از محور y (مقادیر) و محور x (مقوله ها) نشان داده شده است. معامله گران هر روز از نمودارهای نوار حجم استفاده می کنند. به عنوان مثال، اینها می توانند تعداد معاملات انجام شده در یک بازه زمانی خاص (مانند یک روز) را برای اوراق بهادار مختلف اندازه گیری کنند. یا می توانند حجم معاملات را با قیمت های خاص برای یک اوراق بهادار نشان دهند. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها