فومو در معامله‌گری✅ 5راه مقابله با فومو

تاریخ آخرین بروزرسانی: 27 فوریه 2024
فومو در معامله‌گری یا ترس از دست دادن و توانایی مقابله با آن یک مهارت بسیار ارزشمند است. فومو نه تنها می‌تواند تأثیر منفی احساسی داشته باشد، بلکه ممکن است قضاوت را مختل کرده و منطق را از بین ببرد که برای تصمیمات معامله‌گری بسیار مشکل ساز است. این ترسی که باعث می‌شود است معامله‌گران احساس کنند  ممکن است فرصت‌های بزرگی را از دست داده باشند، یا این که معامله‌گران دیگر موفق‌تر هستند چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم؟معامله‌گرانی که فومو را به درستی درک می‌کنند، از کجا می‌آیند و چگونه به آن واکنش نشان می‌دهند؟ در موقعیتی قوی هستند یا علت اصلی موفقیت آنها عملکردهای ذهنشان است؟ این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با فومو آشنا شوید، راهکارهایی برای متوقف کردن آن را ارائه دهید یا حتی از ایجاد آن جلوگیری کنید و درنهایت مانند معامله‌گران موفق با فومو در معامله‌گری مقابله کنید.

فومو در معامله‌گری از کجا می‌آید؟

فومو در معامله‌گری ریشه‌های عمیق و احساسی دارد و از زندگی روزمره ناشی می‌شود. امروزه معامله‌گران مدرن در یک جامعه زندگی می‌کنند که رسانه‌های اجتماعی بسیار متداول هستند و  آنها می‌توانند به راحتی به نحوه معامله‌گری دیگران و موفقیت‌های آنها دسترسی داشته باشند. فومو ممکن است از احساسات مختلفی از جمله ترس، حرص، حسادت و بی‌صبری، ناشی شود در طول معاملات رخ می‌دهد. همچنین طبیعت پرسرعت بازارهای مالی بر روی این احساسات تاثیر می‌گذارند. به عبارتی بسیاری از موقعیت‌ها می‌توانند این احساسات را تحریک کنند. از رویدادهای مهم خبری، تا حرکت‌های ناگهانی در بازار و حتی یک گفتگو ساده با یک معامله‌گر دیگر، احتمال فومو را افزایش می‌دهد. کاری که شما باید انجام دهید این است که ریشه‌های فومو در معامله‌گری را بررسی کنید و بیاموزید چه ویژگی‌هایی یک معامله‌گری را تحت تاثیر فومو قرار می‌دهد تا بتوانید با پرهیز از این ویژگی‌ها با فومو در معامله‌گری مقابله کنید.

مقابله با فومو در معامله‌گری چگونه انجام می‌شود؟

مقابله با فومو در معامله‌گری آسان نیست، پس مهم است که شما احساس ناامیدی نکنید. درواقع مقابله این موضوع با تنظیم فرآیندهای ذهنی شما مرتبط است و این چیزی نیست که به آسانی و در مدت زمانی کوتاه رخ می‌دهد. فومو در معامله‌گری بسیار پیچیده است. اما به یاد داشته باشید که فومو در معامله‌گری برای همه معامله‌گران چه آنهایی که به تازگی وارد بازارهای مالی شده اند و چه معامله‌گرانی که مدت هاست به صورت حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستند رخ می‌دهد و به یاد آوردن این موضوع ممکن است برای شما مفید باشد که این مسئله برای همه اتفاق می‌افتد. در ادامه با 5 راه حل برای مقابله با فومو در معامله‌گری آشنا خواهید شد. 1. پذیرش فومو اولین قدم برای غلبه بر فومو در معامله‌گری، قبول کردن آن است. پذیرش فومو می‌تواند شما را تسکیتن دهد و باعث آسودگی شما شود. تصور اینکه همه معامله‌گران دارای موقعیت‌های بهتر هستند و موفق‌ترند، می‌تواند باعث دلسردی شما شود. اگر شما جزو آن دسته از معامله‌گران هستید که تصور می‌کنید فومو به هیچ عنوان بر روی شما تاثیر نمی‌گذارد و شما همواره بر روی معاملات خود متمرکز هستید و آن را کنترل می‌کنید و با خود می‌گویید اصلا فومو چیست. به شما توصیه می‌کنیم پذیرش فومو را جدی بگیرید. عدم پذیرش فومو و اصرار بر آن به این معناست که یک معامله‌گر به عادت‌های خود وابسته مانده و نمی‌تواند آنها را تغییر دهد و اشتباهات خود را ترک کند و در نتیجه این معامله‌گران در یک چرخه ناکارآمد از معامله‌گری باقی خواهند ماند. به خاطر داشته باشید که فومو همواره تأثیر گذار بر همه معامله‌گران است. یادآوری این موضوع می‌تواند پذیرش فومو را برای شما آسان تر کند. احتمالاً به اشتراک گذاری تجربیات با دیگران، در یک محیط یادگیری گروهی مانند وبینار نیز می‌تواند مفید باشد. 2. بر روی روان‌شناسی معاملات خود کار کنید. فومو در معامله‌گری به طور اساسی با روان‌شناسی بازارهای مالی مرتبط است؛ احساسات معامله‌گری به شدت می‌توانند بر روی تصمیمات معامله‌گران تاثیرگذار باشند. اگر شما جزو آن دسته از معامله‌گران هستید که به طور مداوم با خود فکر می‌کنید نمی‌توانیدفرصت‌های معاملاتی را از دست بدهید و اگر یک فرصت از دست رفت دیگر اتفاق نمی‌افتد و نصیب معامله‌گران دیگر می‌شود و در کل فرصت‌های معاملاتی به ندرت پیش می‌آیند. باید به شما بگوییم افکار شما متمرکز بر زمان حال هستند و شما موقعیت کلی را درنظر نمی‌گیرید. به یاد داشته باشید که معامله‌ کردن براساس احساسات ریسک بالایی به همراه دارد و ممکن است باعث شود شما گرفتار یک چرخه اشتباه شوید. نمودار بالا نشان می‌دهد که چه اتفاقی می‌افتد اگر معامله‌گران دچار فومو شوند. در این نمودار از شاخص قدرت نسبی به عنوان یک نشانگر استفاده می‌شود، که نشان می‌دهد زمانی که ین ژاپنی خریداری شده یا فروخته شده است. دسته دوم پیکان‌ها موقعیتی را نشان می‌دهد که معامله‌گر بیش از حد مطمئن بوده است، و نگران از دست دادن فرصت دیگری است. در هیجان خود، حرص و ترس از از دست دادن فرصت غرق می‌شود. معامله‌گر سیگنال‌های فروش را نادیده می‌گیرد به امید به دست آوردن یک برد بزرگتر، و در نهایت باعث زیان می‌شود.
فومو درمعامله‌گری

فومو درمعامله‌گری

یادگیری بهبود روان‌شناسی معاملاتی با تجزیه و تحلیل نقاط قوت و ضعف آغاز می‌شود. روانشناسی معاملات کمک می‌کند تا از فومو پرهیز کرده و معاملات خود را بهبود بخشید. ۳. کنترل فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی خود شبکه‌های اجتماعی می‌توانند برای معامله‌گران کمک کننده باشند، اما ممکن است آسیب‌ زا نیز باشند  وقتی به نظر می‌رسد که همه معامله‌گران موفق هستند، طبیعی است که ناامید و بی‌انگیزه شوید. اگر جزو ان دسته از معامله‌گران هستید که به طور مداوم در شبکه‌های اجتماعی معامله‌گران دیگر را دنبال می‌کنید و می‌خواهید مثل آنها شوید و خود را درگیر فضای مجازی مثل توییتر می‌کنید به شما توصیه می‌کنیم رابطه خودتان با شبکه‌های اجتماعی را موردبررسی قرار دهید. استفاده از شبکه‌های اجتماعی ممکن است اعتماد به نفس شما را بگیرد. اگر احساس کنید که دیگران چیزی را می‌دانند که شما نمی‌دانید. دیگر شبکه‌های اجتماعی برای شما کمک دهنده نخواهند بود و می‌توانند احساس فومو را در شما ایجاد کنند. البته لازم نیست شما همه شبکه‌های اجتماعی خود را همین الان حذف کنید چراکه می‌ترسید آسیب زا باشند فقط به شما توصیه می‌کنیم استفاده خود از شبکه‌های اجتماعی را کنترل کنید و یاد بگیرید چگونه به طور صحیح و مفید از آنها استفاده کنید.
فومو در معامله‌گری بازار فارکس

فومو در معامله‌گری بازار فارکس

۴. دفترچه معاملاتی داشته باشید. دفترچه معاملاتی به شما کمک می‌کند فعالیت‌های خود را ثبت کرده و بررسی کنید. این ابزار عالی برای خودانتقادی است و به شما امکان می‌دهد عادت‌های مفید را شناسایی کرده و مانع از آنچه ممکن است منجر به معامله‌گری فومو شود، شوید. اگر شما جزو آن دسته از معامله‌گران هستید که به طور مدام زمانی که مشغول فعالیت هستید با خود فکر می‌کنید که یک فرصت خوب به نظر می‌آید یا نه و همواره با حدس و گمان وارد موقعیت های مختلف بدون پایبندی به یک برنامه معاملاتی می‌شوید. این افکار نشان می‌دهند که باید مدتی را صرف بررسی معاملات خود کرده و بررسی کنید که چه کار می‌کند. به شما توصیه می‌کنیم یک دفترچه معاملاتی برای خود داشته باشید. دفترچه معاملاتی به افکارشما مسیر صحیح را نشان می‌دهد و می‌تواند کمک‌دهنده باشد. دفترچه معاملاتی هر معامله‌گر متفاوت است. بنابراین به یاد داشته باشید که دفترچه معاملاتی شما شخصی باید باشد و بر اساس اهداف معاملاتی شما ایجاد می‌شود. یاد بگیرید چگونه یک دفترچه معاملاتی ایجاد کنید و از آن استفاده کنید تا به حداکثر اهداف خود برسید، دفترچه معاملاتی شما را در وضعیت بهتری قرار می‌دهد تا با اطمینان، نه ترس، معامله کنید. ۵. مدیریت ریسک داشته باشید. مدیریت دقیق ریسک یک مرحله مهم در مقابله با فومو در معامله‌گری است.اگر شما از همواره با ترس به معاملات وادار می‌شوید، مدیریت ریسک برایشما یک پشتیبان خواهد بود تا اطمینان حاصل کنید زیان نمی‌کنید. اگر شما جزو آن دسته از معامله‌گران هستید که به طور مداوم با خود فکر می‌کنید چون معامله‌گران زیادی در یک موقعیت معاملاتی قرار گرفته‌اند موقعیت مناسب است و نمی‌تواند ریسک داشته باشد و برای از دست ندادن فرصت وارد آن می‌شوید به شما توصیه می‌کنیم از استراتژی مدیریت ریسک استفاده کنید. فومو ممکن است یک معامله را جذاب‌تر به نظر بیاورد اما این استراتژی را جایگزین نمی‌کند. مهم است که همه نتایج در نظر گرفته شوند تا بتوانید ریسک را مدیریت کنید.مدیریت خوب ریسک الگوی مهمی برای معامله خوب است. مدیریت ریسک، چگونگی کنترل احساسات در هنگام معامله برای همه معامله‌گران ضروری است.

چگونه از وقوع فومو در معامله‌گری پیشگیری کنیم؟

یک رویکرد خوب برای مقابله با فومو، این است که کاری کنیم فومو از ابتدا اتفاق نیفتد. در ادامه، چند ایده و نکته عملی برای کمک به شما در تمرکز بر اهداف و فعالیت‌های معاملاتی خود و مقابله با فومو در معامله‌گری آورده شده است: 1. ایجاد یک روال: معامله کردن بدون یک روال مشخص یکی از دلایل ظهور فومو می‌باشد. داشتن یک روال واقعاً کمک‌دهنده می‌کند. این فاکتور به شما زمانی می‌دهد تا بازارها را تحلیل کنید، معاملات را برنامه‌ریزی کنید و تصمیماتی بگیرید که برای شما مناسب هستند. اگر یک‌بار  یک روال مناسب پیدا کنید،کار شما آسان می‌شود. برای یافتن یک روال مناسب مطالعه نحوه معامله‌گری معامله‌گران و تحلیلگران موفق، کمک کننده خواهد بود. 2. به آینده نگاه کنید: گذشته را فراموش کنید. ذهن به طور طبیعی بر روی نقاط منفی تمرکز می‌شود اما می‌تواند آموزش داده شود که این کار را انجام ندهد. از دست دادن مقداری سرمایه اولیه ممکن است به نظر مسئله‌ی بزرگی بیاید، به خصوص در ابتدا شروع فعالیت، اما معامله‌گران اطمینان دارند که این همه جزء هدف بزرگ‌تر است. همیشه فرصتی دیگر خواهد بود و این باید به عنوان بخشی از ذهنیت معاملاتی شما می‌شود، دراین صورت مقابله با فومو در معامله‌گری آسان‌تر است. 3. ایجاد یک برنامه معاملاتی: اینجا هیچ بحثی وجود ندارد: شما نیازمند یک برنامه معاملاتی هستید. معامله خارج از یک برنامه می‌تواند به معنای قرار دادن مقدار زیادی از سرمایه یا ورود به معاملات در زمان نامناسب باشد. طبیعی است که فکر کنید یک موقعیت منحصر به فرد است، اما یک برنامه معاملاتی باید همه ریسک‌ها را پوشش دهد. اگر یک برنامه معاملاتی بسیار قوی باشد، ابزارهایی را خواهید داشت که برای دست‌یافتن به سود در طولانی‌مدت نیاز دارید. 4. از معامله لذت ببرید: وقتی که در فعالیت‌های خود خوشحال و راضی هستید، کمتر احساس فومو خواهید کرد. یکی از عوامل مهم در این امر، احساس مطمئنی است که معاملات خود را به درستی انجام داده‌اید و در مسیر اهداف خود حرکت ‌می‌کنید. به JOMO خوشامد بگویید! JOMO مخفف شادی از از دست دادن فرصت‌ها است. ارزش دارد که یک گام عقب برداشته، افکارتان را جمع کرده و به سادگی از فضای خود و روال خود لذت ببرید. خوشامدگویی به JOMO و از بین بردن FOMO به استراتژی روان‌شناختی قوی‌ای نیاز دارد.
چگونه از وقوع فومو در معامله‌گری پیشگیری کنیم؟

چگونه از وقوع فومو در معامله‌گری پیشگیری کنیم؟

سخن پایانی: برای مقابله با فومو در بازار فارکس، ابتدا باید این احساس را به خود بپذیریم و بفهمیم که همه معامله‌گران، حتی معامله‌گران حرفه‌ای، با آن مواجه می‌شوند. سپس باید روی روان‌شناسی معاملات خود کار کنیم و از روال‌های ذهنی که ممکن است به فومو منجر شوند، پیشگیری کنیم. استفاده موثر از روش‌های مدیریت ریسک و ایجاد یک برنامه معاملاتی می‌تواند به ما کمک کند تا از تصمیم‌گیری‌های احساسی دوری کنیم و با اطمینان بیشتری به معاملاتمان پایان دهیم. در ضمن، ارزش قرار دادن بر روی لذت از فرصت‌های اختصاصی و روال‌های خود را همچنان حفظ کنید و از لذت JOMO بهره‌مند شوید. با این رویکردها، می‌توانیم با فومو مقابله کرده و به معاملات موفق‌تری در بازار فارکس دست پیدا کنیم.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها