جومو(JOMO) چیست؟ 7 راه‌حل جایگزین فومو با جومو

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 فوریه 2024
جومو(JOMO) چیست؟ جومو(JOMO) و (FOMO) بسیار شبیه به یکدیگر هستند درست است اما یک حرف تمام تفاوت را ایجاد می‌کند. JOMO عبارت است از جایگزینی "ترس" با "خوشحالی" که نشان می‌دهد که نه تنها اشکالی ندارد که چیزی را از دست بدهید، بلکه واقعاً باید بابت از دست دادن آن خوشحال باشید. جومو(JOMO) مفهومی مهم برای معامله‌گران است که در زمان از دست دادن موقعیت به جای اضطراب و ورود به یک موقعیت دیگر که ممکن است اشتباه باشد نیاز به گامی به عقب برداشتن برای فکر کردن، برنامه‌ریزی کردن و لذت بردن دارند. در این مقاله، همه‌چیز را درباره تفاوت‌های بین فومو(FOMO) و جومو(JOMO) می‌آموزید، شامل دلایلی که نشان می‌دهد که وقت آن رسیده است تا FOMO را فراموش کنید و با جومو(JOMO) آشنا شوید، و هفت مرحله کلیدی را کشف کنید تا FOMO خود را به JOMO تبدیل کنید.

جومو(JOMO) چیست؟

در معامله‌گری، JOMO یا "شادی از از دست دادن" به معنای ارزش‌گذاری زمان و فضای شخصی است که فرد از عدم شرکت در معاملات یا رویدادهایی که دیگران ممکن است در آن‌ها شرکت کنند، برای بهبود فرصت‌های معاملاتی خود و احساس رضایت و آرامش استفاده می‌کند. معامله‌گرانی که از جومو(JOMO) استفاده می‌کنند، از روند تحلیلی و برنامه‌ریزی‌شان لذت می‌برند و به جای ورود به معاملات برای جلب توجه یا تحت فشار اجتماعی، صبر می‌کنند تا فرصت‌هایی که با استراتژی معاملاتی خود سازگار هستند، ظاهر شوند. این ایده به فرآیند معامله‌گری احساس آرامش و اطمینان می‌بخشد و می‌تواند به دستیابی به موفقیت درازمدت کمک کند.
جومو(JOMO) چیست؟

جومو(JOMO) چیست؟

چرا باید فومو(FOMO) را فراموش کنیم؟

مفهوم فومو در معاملات برای آن دسته از معامله‌گران به کار می‌رود که همواره بابت از دست دادن فرصت‌های معاملاتی ترس دارند. این ترس ممکن است ناشی از این باشد که یک حرکت در بازار‌های مالی پویا همه چیز را عوض می‌کند. همچنین ممکن است این معامله‌گران اطلاعات و دانش کمتری در مقایسه با  سایر معامله‌گران داشته باشند. به عبارت دیگر، یک معامله‌گر فومو معمولاً اضطرابی و ناراضی است. جومو یا لذت از دست دادن به عنوان "ضد احساسی هوشمندانه‌ برای فومو(FOMO)" توصیف شده است. در معاملات، جومو ویژگی‌هایی که برای معامله‌گران مفید هستند مثل آرامش و انضباط را ایجاد می‌کند. یک معامله‌گر جومو ذهن خود را می‌شناسد، یک برنامه معاملاتی سالم دارد و به جای تعقیب بازارها، منتظر فرصت‌هایی است که با استراتژی معاملاتی او همخوانی دارند. بنابراین یک معامله‌گر جومو  نسبت به یک معامله‌گر فومو تفاوت قابل ملاحظه‌ای دارد که به طور مداوم با ترس از دست دادن فرصت‌ها مواجه است.
چرا باید فومو(FOMO) را فراموش کنیم؟

چرا باید فومو(FOMO) را فراموش کنیم؟

شما یک معامله‌گر فومو هستید یا جومو؟

واضح است که معامله گران جومو(JOMO) با معامله‌ گرانی که توسط فومو(FOMO) هدایت می شوند متفاوت فکر می کنند. منطق کدام معامله گر بیشتر به منطق شما شباهت دارد؟ در ادامه به مقایسه معامله گران جومو و فومو می‌پردازیم:
معامله‌گر فومو معامله‌گر جومو
" همه این معامله را انجام می دهند، دلیلی وجود ندارد که من این کار را نکنم. GBP/USD بی ثبات به نظر می رسد. برای ورود طبق برنامه معاملاتی من خیلی دیر است. من منتظر یکی دیگر می‌مانم.
من واقعاً می خواهم که این تجارت  سودمند باشد. من نمی خواهم با پولم قمار کنم. من بر اساس تحقیقات دقیق معامله می کنم، نه حدس و گمان.»
"ممکن است آن معامله را انجام دهم... در مورد آن فکر می کنم و بعداً به آن باز می گردم." من تمام تحقیقات و تحلیل های خود را انجام داده ام من معاملاتی را که می خواهم انجام دهم میدانم.
ظاهراً اکنون زمان خوبی برای تجارت نفت خام است. من آن را در توییتر تحت #FinTwit دیدم. من وبینارها را تماشا کردم و آخرین اخبار بازار را خواندم. من دقیقا می دانم چه اتفاقی دارد می افتد.»
"من نگرانم فرصتی را از دست بدهم. بیشتر  زمان خود را به تماشای نمودارها اختصاص می‌دهم.» "من برخی از فرآیندها را خودکار کرده ام. فرصت ها را از دست نمی دهم اگر معامله نکنم، از طریق انتخاب است.»
همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید الگوهای متمایزی در رفتار این دو معامله گر وجود دارد. این جملات برخی از ویژگی های یک معامله گر فومو(FOMO) و یک معامله‌گر جومو(JOMO) هستند که تفاوت میان آنها را نشان می‌دهد. البته، همیشه تا این حد واضح نیستند. در دنیای پر سرعت و همیشه در حال تغییر فارکس و کالاها، معامله‌گران می توانند بسیاری از احساسات و عواطف مختلف را تجربه کنند. ترس، طمع، اضطراب، شادی و بسیاری موارد دیگر همگی می توانند با تغییر در نمودارها یا بازار پرنوسان ایجاد شوند.
شما یک معامله‌گر فومو هستید یا جومو؟

شما یک معامله‌گر فومو هستید یا جومو؟

چگونه جومو در معاملات رخ می‌دهد؟

هیچ راه و روش معینی برای وقوع جومو در معاملات وجود ندارد، اما به طور کلی، در معامله‌گرانی که آرامش و اعتماد به نفس دارند، قابل تشخیص است. به عبارتی معامله‌گرانی که از  استراتژی‌های خود راضی هستند نشانه‌های جومو را از خود نشان می‌دهند. اما هنوز مشخص کردن عادات معاملاتی خاص و درک اینکه چگونه بر موفقیت تأثیر می‌گذارد، دشوار است، به‌خصوص زمانی که یک معامله‌گر  روش‌های خود را در نظر می‌گیرد. در اینجا چند نمونه از سناریوهای رایج معاملاتی، و اقداماتی که یک معامله گر بسته به چشم انداز خود ممکن است انجام دهد، آورده شده است:
سناریو معامله‌گر فومو معامله‌گر جومو
سناریوی اول: قیمت طلا به اوج شش ساله می رسد! چقدر هیجان انگیز! رفتار: روی روند حرکت می کند و به مدت طولانی روی طلا می رود. نتیجه: خیلی دیر وارد معامله می شود، درست زمانی که بازار معکوس می شود. رفتار: نمودارها و اصول را بررسی می کند. نتیجه: متوجه می شود که فرصت گذشته است و منصرف می‌شود.
سناریو 2: بازارها در حال حاضر کند به نظر می رسند... چه زمانی فرصت خوبی وجود خواهد داشت؟ جستجو برای فرصت ها، ترس از دست دادن. نتیجه: معامله را انجام می دهد، وحشت می کند، زودتر خارج می شود، ضرر می کند. نیازی به معامله 24 ساعته احساس نمی کند. خوشحال از دست دادن. نتیجه: می داند که فرصت های بیشتری وجود خواهد داشت - آرام می شود!
سناریو 3: جنگ تجاری دلار آمریکا را بی ثبات می کند و معامله گران قبلاً سود برده اند. آیا این زمان خوبی برای تجارت مجدد است؟ با افزایش پیروزی های قبلی، با کمی فکر وارد معامله دیگری می شود. نتیجه: روند معکوس می شود و معامله گر به دلیل حرص و آز، ترس و FOMO بیش از حد طولانی می ماند. ضرر قابل توجهی می کنند. بازارها را در کنار طرح معاملاتی آنها در نظر می گیرد. نتیجه: منتظر فرصت مناسب باشید. یکی وجود خواهد داشت که برای برنامه تجاری آنها مناسب است.
  یک معامله‌گر JOMO هر معامله‌ای را نمی‌برد، اما این امر مشکلی نیست. آن‌ها فشار کمتری را متحمل می‌شوند و از یک استراتژی معقول استفاده می‌کنند  و در نهایت با احتمال بیشتری موفقیت بلندمدت دارند.

7 مرحله برای تبدیل فومو(FOMO) به جومو(JOMO)در معامله‌گری

1. تدوین یک برنامه معاملاتی: این یک چارچوب است که معامله‌گران را هدایت می‌کند و آن‌ها را متمرکز نگه می‌دارد. یک برنامه خوب مطمئن می‌شود که یک معامله‌گر بداند کی وارد معاملات می‌شود - و کی از آن‌ها دوری می‌کند. 2. نگه داشتن یک دفترچه معاملاتی: این یک گزارش از معاملات قبلی است که اجازه تحلیل و تفکر را می‌دهد. باید به همراه یک برنامه معاملاتی استفاده شود تا استراتژی‌ها را تدوین کند و آگاهی بهتری پیدا کند. نگه داشتن یک دفترچه موجب مسئولیت‌پذیری بیشتر معامله‌گران نسبت به خودشان می‌شود، به جای اینکه از روند گروهی پیروی کنندبه دلیل اضطراب از دست دادن. 3. استفاده از منابع متخصص و معتبر: وقتی معامله‌گران با آخرین اخبار و تحلیل‌های فنی آگاه می‌شوند، کمتر نیاز به وابستگی به دیگر معامله‌گران دارند. این کمک به شکستن چرخه فومو می‌کند. پیروی از گروه از طریق ترس و اضطراب کمتر اهمیت دارد؛ معامله‌گران یاد می‌گیرند چه چیزی را معامله کنند و چه چیزی را نادیده بگیرند. 4. تنظیم فرآیندها: معامله‌گران در بهترین حالت‌شان هستند زمانی که روال‌ها و روش‌های خود را برای انجام تحلیل ایجاد کرده‌اند. اغلب، معامله‌گران مؤثر کسانی نیستند که تمام روز را پشت صفحه کامپیوتر بگذرانند. آن‌ها کسانی هستند که استراتژی‌ها و بازارهای مورد علاقه خود را دارند، که این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا تحلیل خود را متمرکز کرده و معاملات ایده‌آل خود را پیدا کنند. 5. گوش کردن به دیگران: اما اطلاعات را فیلتر کنید. جومو درباره قطع ارتباط با باقی دنیای معاملات نیست. این درباره پذیرش اطلاعات و صاف کردن آن است تا تصمیمات صحیح را بگیرید. با استفاده از #FinTwit و @DailyFX و گفتگوهای با سایر معامله‌گران همچنان امکان پذیر است. فقط احساس فشار برای پیروی از گروه را نداشته باشید. 6. بهبود روانشناسی معاملاتی‌تان: این اصطلاح به مجموعه‌ای از احساساتی که می‌توانند معامله‌گران را فرا گیرند و تصمیم‌گیری‌هایشان را تحت تأثیر قرار دهند، اشاره دارد. بهبود روانشناسی معاملاتی می‌تواند به بهتر شدن نقاط ضعف و تبدیل کردن فومو به جومو کمک کند. 7. داشتن رابطه سالم با معاملات: حتی حرفه‌ای‌هایی که از معامله برای کسب درآمد زندگی می‌کنند گاهی اوقات باید استراحت کرده و گامی عقب بردارند. معامله در هر سطحی نباید بر روی خوب‌بودن تأثیر بگذارد و باید یک فعالیت پاداش‌بخش باشد، با فرصت‌های بهبود و توسعه. هنگامی که معامله‌گران اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند، آن‌ها یاد می‌گیرند به مهارت‌های خود اعتماد کنند و معاملات مناسبی را انجام دهند. سخن پایانی: در پایان، مهم است که معامله گران بپذیرند که هر دو جومو و فومو بخشی از تجربه معامله گری هستند. اگرچه ترس از از دست دادن و فشار فومو ممکن است معامله گران را به چالش بکشاند، اما با استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک و بهره‌گیری از راهکارهای جومو، می‌توانند به سمت موفقیت حرکت کنند. با ایجاد یک برنامه معاملاتی مستقر، نگه داشتن یک یادداشت‌نویسی معاملاتی، و بهره‌گیری از منابع قابل اعتماد، می‌توانند آمادگی لازم را برای رویارویی با چالش‌های بازار را داشته باشند. از طرف دیگر، لذت بردن از فرصت‌هایی که با تحلیل دقیق و رویکرد از طریق جومو شناسایی می‌شوند، می‌تواند به معامله‌گران احساس رضایت و خوشحالی بخشد. با توجه به این دو جنبه از تجربه معامله گری، تعادل میان جومو و فومو می‌تواند به معامله گران کمک کند تا به دستاوردهای بیشتری در بازار‌های مالی برسند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها