حقوق و دستمزد غیر کشاورزی (NFP) ✔️ هر آنچه باید بدانید

تاریخ آخرین بروزرسانی: 21 نوامبر 2022

گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، که بخشی از انتشار ماهانه ارقام اشتغال وزارت کار است، یکی از مهم‌ترین داده‌های اقتصادی منتشر شده در طول ماه محسوب می‌شود. تغییرات در رشد شغلی می تواند جهت بازارهای متعدد را تغییر دهد، احساسات کلی را تغییر دهد و بر نحوه نگرش سرمایه گذاران به رشد اقتصادی تأثیر بگذارد.

رشد شغل مستقیماً به احساسات مصرف کننده می خورد و زمینه را برای افزایش هزینه های مصرف کننده فراهم می کند. از آنجایی که هزینه های مصرف کننده تقریباً 65 درصد از رشد تولید داخلی (GDP) در ایالات متحده را تشکیل می دهد، گزارش حقوق و دستمزد به بخش مهمی از پازل اقتصادی تبدیل می شود.

در این مقاله از سری دروس آموزش فارکس شما را با این خبر اقتصادی فارکس بیشتر آشنا میکنیم. چنانچه تا پایان برای شما سوالی بود که در کل این مقاله به آن نرپرداخته بودیم حتما از بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا در کوتاهترین زمان پاسخگوی شما باشیم

حقوق و دستمزد غیر کشاورزی

تاریخ انتشار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در اولین جمعه هر ماه رخ می دهد. اگر اولین جمعه اولین روز یک ماه باشد، برای مثال 1 نوامبر، داده های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در دومین جمعه ماه توسط اداره آمار کار منتشر می شود. سناریوی دیگر برای تاریخ های NFP این است که اگر اولین جمعه تعطیلات ملی در ایالات متحده باشد، داده های NFP ایالات متحده در دومین جمعه ماه منتشر می شود. 

گزارش ماهانه NFP وضعیت اشتغال در ایالات متحده را با انعکاس تعداد خالص مشاغل جدید که در طول ماه گذشته ایجاد شده است، توصیف می کند. ارقام NFP به موقع است و با استفاده از نظرسنجی که توسط شرکت ها در مورد شیوه های استخدامی آنها در ماه قبل انجام شده است، محاسبه می شود. اعداد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی در کنار نرخ بیکاری منتشر می شود که با بررسی اشتغال خانوارها اندازه گیری می شود.

حقوق و دستمزد غیر کشاورزی
حقوق و دستمزد غیر کشاورزی

گزارش خبری NFP یک سری زمانی است که توسط اداره آمار کار (BLS) گزارش می شود و به عنوان یکی از بهترین راهنماها برای اشتغال کل در ایالات متحده در نظر گرفته می شود. اعداد حقوق و دستمزد غیرکشاورزی بر اساس نمونه گیری ماهانه از مشاغل خاص شرکتی است. سپس دولت این اعداد را در چند روز در مقابل اعداد فصلی که کمتر به موقع هستند تفسیر می کند.

 ارقام حقوق و دستمزد ماهانه شامل برخی پیش بینی ها توسط BLS است. در حالی که این تخمین ها منطقی هستند، تغییرات ماه به ماه کاملاً پر سر و صدا هستند که نوسانات را در سری های زمانی ایجاد می کنند.

دلیل اهمیت NFP این است که داده های شغلی باعث رشد اقتصادی می شود. هنگامی که شغل ایجاد می شود، احساسات شروع به افزایش می کند و مصرف کنندگان آزادانه تر خرج می کنند. از آنجایی که نزدیک به دو سوم تولید ناخالص داخلی در ایالات متحده ناشی از هزینه های مصرف کننده است، واضح است که چرا افزایش شغل بسیار مهم است.

بزرگترین چالش برای BLS در تهیه گزارش ماهانه، در نظر گرفتن شرکت هایی است که از چرخه تجاری خارج می شوند و سایرین که تازه تاسیس شده اند. محاسبه اولیه با استفاده از ارقام اشتغال اصلاح شده از ماه قبل برای ایجاد یک معیار برای مقاصد مقایسه ارائه می شود. BLS فرض می کند که اشتغال مستمر است. هنگامی که بازبینی ماه قبل محاسبه شد، BLS می‌تواند از «مدل تولد-مرگ» استفاده کند، که تخمین دولت از خالص کسب‌وکارهای جدید در مقابل کسب‌وکارهای بسته برای آن دوره است.

نرخ بیکاری

در همان روزی که BLS NFP را گزارش می‌کند، آنها همچنین گزارش استخدام جداگانه‌ای به نام بررسی خانواده را گزارش می‌کنند. نرخ بیکاری ایالات متحده به عنوان تعداد افرادی که به طور فعال برای شغل جستجو می کنند، بر حسب درصد کل نیروی کار محاسبه می شود. 

این رقم جدا از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی محاسبه می شود. هر ماه، BSL تعداد کل بیکاران و همچنین افراد شاغل را بر اساس تعداد افراد شاغل و بیکار در ایالات متحده برای ماه قبل اعلام می کند. این تحلیل نشان دهنده درصد نیروی کار بیکار است. 

ممکن است تعجب کنید که چرا BLS از ارقام اولیه بیمه بیکاری برای تعیین نرخ بیکاری استفاده نمی کند. یکی از دلایل آن این است که افراد زیادی هستند که با تمام شدن بیمه بیکاری خود بیکار می شوند که این محاسبات را غیر قابل اعتماد می کند.

وزارت کار هر ماه داده های زیادی را ارائه می دهد، اما بیشتر اطلاعات برای اکثر معامله گران جالب نیست. نرخ بیکاری به عنوان عدد U-3 نیز شناخته می شود و به عنوان تعداد کل افراد بیکار به عنوان درصدی از کل نیروی کار تعریف می شود. 

در حالی که در ظاهر به نظر می رسد که این امر مستقیم است، U-3 شامل طیف گسترده ای از سناریوهای اشتغال نیست. اندازه گیری گسترده تر از بیکاری به عنوان عدد U-6 شناخته می شود که برخی توصیف دقیق تری از وضعیت اشتغال در ایالات متحده را در نظر می گیرند.

نرخ بیکاری U-6 به عنوان تعداد افراد بیکار به همراه افرادی که کم کار هستند و هنوز به بازار کار وابسته هستند، تعریف می شود، اما ممکن است به دلایل خاص در مشاغل موقت یا مشاغل پاره وقت کار کنند. سپس این عدد با کل نیروی کار مقایسه شده و به صورت درصد محاسبه می شود. درواقع تعداد افراد  شاغل را در نظر می گیرد.

نرخ بیکاری U-6 نسبت به نرخ U-3 بی ثبات تر است، زیرا محاسبه کسانی که کم کار هستند، می تواند به سرعت در طی چند ماه تغییر کند و می تواند بسیار بیشتر از نرخ بیکاری U-3 باشد.

نرخ مشارکت

به طور کلی، شما فرض می کنید که کاهش در نرخ بیکاری معمولاً به این معنی است که افراد کمتری بیکار هستند. متأسفانه همیشه اینطور نیست. 

به این دلیل که نرخ بیکاری از افرادی که بیکار هستند به عنوان درصدی از تعداد کل افراد جویای کار تشکیل می شود. 

اگر نرخ مشارکت (کسانی که به دنبال شغل هستند) افزایش یابد، اگر تعداد بیکاران به عنوان درصد ثابت بماند، نرخ بیکاری می تواند کاهش یابد. به عنوان مثال، اگر 100 نفر دارید و 5 نفر بیکار هستند، نرخ بیکاری شما 5 درصد است. اگر نرخ مشارکت به 110 افزایش یابد، اما 5 نفر همچنان بیکار باشند، نرخ به 4.5 درصد کاهش می یابد و تعداد افراد بیکار ثابت می ماند.

نرخ مشارکت یک جزء کلیدی است زیرا تعداد افرادی را که در تلاش برای یافتن شغل هستند به شما می گوید. این افراد یا به طور کامل بیکار هستند یا کم کار هستند. چیزی که در نرخ مشارکت لحاظ نمی شود کسانی هستند که اصلاً نمی خواهند کار کنند یا کسانی که قادر به کار نیستند.

مثلاً یک دانش آموز یا یک مادر یا پدر در خانه می مانند. نرخ بیکاری به طور کلی همراه با نرخ مشارکت در نظر گرفته می شود. این دو نرخ به تعیین اینکه چه کسانی به عنوان بیکار طبقه بندی می شوند و چه کسانی که شرکت کننده فعال نیستند کمک می کند. 

در دوران رکود، نرخ مشارکت یک جزء کلیدی است. سطح مشارکت عموماً در طول یک رکود طولانی مدت کاهش می یابد زیرا افراد به دلیل دشواری یافتن شغل دلسرد می شوند. این امر می‌تواند باعث کاهش نرخ مشارکت شود، زیرا بسیاری به طور فعال به دنبال شغل نیستند یا چندین شغل پاره وقت پیدا نمی‌کنند که هزینه‌هایی را که باید پوشش دهند را برآورده کند.

دستمزدها جزء کلیدی گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی است

افزایش شغل نیز می تواند دستمزدها را افزایش دهد. این برای فدرال رزرو بسیار مهم است زیرا افزایش دستمزد یکی از عناصر کلیدی است که توسط فدرال رزرو برای تعیین اینکه آیا آنها نیاز به افزایش یا کاهش نرخ بهره دارند، ردیابی می کنند. فدرال رزرو هنگام کنترل سیاست های پولی دارای وظایف دوگانه است. آنها از ترکیب رشد و تورم برای تعیین اینکه آیا نیاز به تغییر وجود دارد یا خیر استفاده می کنند. 

در حالی که شاخص‌های اقتصادی زیادی مانند مخارج شخصی و خرده‌فروشی، همراه با CPI و PCE وجود دارند که مسیر بازارهای سرمایه را تغییر می‌دهند، NFP مهم‌ترین است، زیرا احساسات، تورم و رشد بالقوه را در یک عدد منعکس می‌کند.

معامله روی خبر NFP

گزارش NFP آمار کلیدی را برای معامله گران ارز ارائه می دهد. پس از انتشار NFP ممکن است نوسانات قابل توجهی در بازار فارکس وجود داشته باشد که می تواند نوسان های زیادی را برای جفت ارزهای اصلی ایجاد کند. علاوه بر این، در طول این دوره‌های پرنوسان ممکن است با بالا رفتن اسپردهای بروکر فارکس شما، یا حتی اجرای سریع سفارش‌های فارکس خود در بازار دشوار باشد .

ترکیبی از گزارش یک عدد که بینشی در مورد هزینه های مصرف کننده بالقوه و نرخ تورم ارائه می دهد، NFP را به یکی از اعداد کلیدی تولید شده به صورت ماهانه برای معامله گران بازار سرمایه تبدیل می کند.

یک عدد قوی‌تر از حد انتظار معمولا سطح نرخ بهره را افزایش می‌دهد که می‌تواند به دلار آمریکا و همچنین بازارهای سهام ایالات متحده سرایت کند. فدرال رزرو فقط قیمت لحظه ای نرخ بهره را کنترل می کند، اما بازار قیمت را در بلند مدت  کنترل می کند. 

از آنجایی که گزارش NFP مربوط به ایالات متحده است، و از آنجایی که اکثر نقدینگی که در بازار ارز به صورت روزانه معامله می شود شامل دلار آمریکا می شود، جفت ارزهای مقابل دلار معمولاً بیشترین تأثیرات را از NFP نشان می دهد.

همانطور که گفته شد، گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی یک معیار کلیدی است که توسط فدرال رزرو برای تعیین تغییرات نرخ بهره استفاده می شود. فدرال رزرو دارای یک مأمور دوگانه است که با سایر بانک های مرکزی در سراسر جهان متفاوت است. فدرال رزرو باید روی تورم و همچنین اشتغال کامل تمرکز کند، در حالی که اکثر بانک های مرکزی دیگر فقط بر تورم تمرکز می کنند. 

فدرال رزرو شماره سرفصل NFP را ارزیابی می کند که منعکس کننده تعداد کل مشاغل جدید ایجاد شده در یک ماه و همچنین عوامل دیگری مانند رشد دستمزد است. اگر اعداد NFP قوی باشند، فدرال رزرو به احتمال زیاد نسبت به نرخ های بهره متمایل است و به سمت نقدینگی محدودتر متمایل می شود. اگر اعداد NFP ضعیف باشند، برعکس اتفاق خواهد افتاد و فدرال رزرو نسبت به افزودن محرک متمایل است. 

رشد شغل برای ایجاد یک اقتصاد قوی ایالات متحده ضروری است و بنابراین این گزارش می تواند احساسات بازار را برای روزها، هفته ها یا حتی ماه ها تحریک کند.

اگر فدرال رزرو در حال برنامه ریزی برای افزایش نرخ بهره باشد، این امر دلار آمریکا را نسبت به همتایان خود جذاب تر می کند. تفاوت بین نرخ بهره ایالات متحده و نرخ بهره کشورهای دیگر به نفع دلار خواهد بود. این امر باعث جذابیت دلار می شود و به طور کلی منجر به حرکت نرخ ارز به نفع دلار می شود. 

بدیهی است که عکس آن نیز صادق است. اگر فدرال رزرو به سمت کاهش نرخ بهره متمایل شود، اختلاف نرخ بهره در برابر دلار آمریکا حرکت می کند و جذابیت دلار را کاهش می دهد.

با توجه به نوسانات پیرامون گزارش حقوق و دستمزد، راه‌های مختلفی وجود دارد که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای می‌توانند با این گزارش معامله کنند. معاملات قبل از گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی عموماً پایدار و فعال است، اما بلافاصله پس از گزارش، بازارهایی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند می‌توانند بسیار بی‌ثبات شوند. در اینجا برخی از استراتژی‌های مورد استفاده معامله‌گران قبل یا بلافاصله پس از انتشار گزارش NFP را بیان میکنیم.

صبر کنید تا تاثیر خبر NFP تثبیت شود

سهام، نرخ بهره و جفت ارزها معمولاً زمانی چرخش می‌کنند که گزارش واقعی NFP با آنچه مورد انتظار اقتصاددانان بود متفاوت باشد. قبل از این گزارش، اقتصاددانان بسیاری از مشهورترین بانک های سرمایه گذاری و تجاری تخمین می زنند که BLS چه گزارشی را ارائه خواهد کرد.

اکثر معامله گران حرفه ای از آنچه بازار انتظار دارد آگاه هستند. هنگامی که این عدد توسط اداره آمار کار منتشر می شود، اگر انتظارات به طور قابل توجهی با عدد واقعی متفاوت باشد، قیمت ها می توانند به سرعت به محدوده های معاملاتی جدید جهش کنند. معامله گران باید در آن مرحله، مناسب ترین زمان برای معامله را یافته و سپس تصمیم بگیرند.

ورود به یک معامله یا یک موقعیت قبل از انتشار عدد NFP به این معنی است که معتقدید عدد واقعی کمتر یا بیشتر از حد انتظار خواهد بود. 

نتایج داده‌های NFP می‌تواند به شما در تعیین یا تأیید یک جهت خاص برای یک جفت ارز کمک کند. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر نسبت به دلار صعودی هستید و بازار انتظار دارد که یک عدد NFP حدود 100 هزار باشد و در عوض انتشار واقعی 200 هزار باشد، احتمالاً دلار جذب می شود. سپس می توانید از این اطلاعات برای تقویت بیشتر تجزبه و تحلیل خود استفاده کنید و پس از شروع به کاهش نوسانات اولیه، یک ورودی معاملاتی مناسب را پیدا کنید.

درست بعد از اعلام NFP وارد شوید

بسیاری از مواقع حرکت اولیه جفت ارز در 5 دقیقه اول پس از گزارش NFP، جهت محتملی است که بازار حداقل در کوتاه مدت به حرکت خود ادامه خواهد داد. 

پرش به موقعیتی که مطابق با دیدگاه شما باشد که توسط عدد NFP تأیید می شود، می تواند راهی سودآور برای معالمه کردن روی NFP باشد.  ریسک این استراتژی این است که بازار می تواند یک واکنش تند و سریع داشته باشد و در نیم ساعت یا ساعت اول، در یک جهت حرکت کند، اما در نهایت قدرت خود را از دست داده و در جهت مخالف حرکت می کند. 

قبل از اینکه دقیقاً بعد از عدد NFP وارد حرکت شوید، باید ارزیابی کنید که بازار از کجا آمده است. اگر احساسات قبل از انتشار در جهت مخالف بود، احتمالاً شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

استفاده از اردر لیمیت برای معامله NFP

اردر لیمیت ها (( بای استاپ و سل استاپ - بای لیمیت و سل لیمیت )) ابزارهای مالی هستند که می توانند پتانسیل نامحدودی داشته باشند، اما ریسک شما را محدود می کنند. 

اختیار خرید حق خرید یک جفت ارز با قیمت پیشنهادی ثابت در تاریخ یا قبل از آن است. اختیار فروش حق شما است. برای این حق شما یک حد ضرر اولیه قرار میدهید که در صورت انجام معامله علیه شما، بیشترین ضرری است که می توانید از دست بدهید.

برای معامله گزارش NFP، برخی از معامله گران ترجیح می دهند از گزینه های کوتاه مدت استفاده کنند. 

به عنوان مثال، اگر USD/JPY در 60 دقیقه آینده از قیمت فعلی بیشتر باشد، یک اختیار معامله به بروکر پرداخت می کند. اگر فکر می کنید که شماره حقوق و دستمزد غیرکشاورزی بیشتر از حد انتظار خواهد بود، می توانید با خرید USD/JPY که به زودی پس از شماره NFP منقضی می شود، ریسک خود را کمتر کنید. اگر فکر می‌کنید این عدد کمتر از حد انتظار است، برعکس عمل میکنید، و در آن نمونه می‌توانید یک حد ضرر را اعمال کنید.

نکته لازم به تذکر اینکه با توجه به اینکه من شخصا مدت زیادی را روی اخبار اقتصادی معامله انجام داده ام، در حال حاضر از میان بروکرهایی که به ایرانیان خدمات میدهند بروکری را نمیشناسم که در زمان انتشار اخبار اردر لیمیت ها و استاپ لاس ها یا حتی تیک پرافیت را گارانتی کند.

جمع بندی

در حالی که راه‌های زیادی برای معامله بر اساس گزارش NFP وجود دارد، آنچه واضح است این است که احتمالاً مهم‌ترین داده اقتصادی است که در ایالات متحده به صورت ماهانه منتشر می‌شود. 

همانطور که بیان کردیم، گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی مستقیماً از تصمیمات نرخ بهره که توسط فدرال رزرو گرفته می شود تغذیه می کند. نرخ بهره بالاتر نسبت به سایر کشورها عموماً برای یک ارز مفید است، بنابراین نرخ های بالاتر ایالات متحده به طور کلی برابر با دلار صعودی بهتر است.

گزارش NFP معمولاً نوسانات قابل توجهی ایجاد می کند، به این معنی که معامله گران اخبار محور و  تحلیل گران تکنیکال  باید یک برنامه معاملاتی خاص در مورد نحوه تعامل با بازار در این زمان های معاملاتی داشته باشند.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها