اندیکاتور UI برای تخمین ریسک نزولی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 22 آوریل 2023
اندیکاتور UI که نام کامل آن اندیکاتور Ulcer Index است و به شاخص السر نیز معروف است، اندیکاتور مفیدی برای تخمین ریسک نزولی بازار است. اگر معامله‌گر سهام هستید ریسک نزولی می‌تواند کابوس شما باشد. ریسک نزولی (Downside risk) تخمینی از کاهش بالقوه ارزش سهام است در صورتی که شرایط بازار منجر به کاهش قیمت سهام شود. ریسک نزولی بدترین سناریوی تریدر سهام است که با اندیکاتور UI قابل پیشبینی است.
تخمین ریسک نزولی

تخمین ریسک نزولی

شاخص السر به چه معناست؟

اندیکاتور UI یک شاخص فنی است که ریسک نزولی را از نظر عمق و مدت زمان کاهش قیمت اندازه گیری می کند. با دور شدن قیمت از بالاترین سطح اخیر، ارزش این شاخص افزایش می یابد و با افزایش قیمت به بالاترین حد جدید، کاهش می‌یابد. این اندیکاتور معمولاً در یک دوره 14 روزه محاسبه می‌شود و شاخص زخم درصد کاهشی را که معامله‌گر می‌تواند از بالا در آن دوره انتظار داشته باشد را نشان می‌دهد. هر چه عدد شاخص السر بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا یک سهم به بالاترین حد قبلی بازگردد. به بیان ساده، به عنوان یکی از معیارهای نوسانات فقط در جهت نزولی طراحی شده است.

آشنایی با اندیکاتور UI

اندیکاتور Ulcer Index توسط پیتر مارین و بایرون مک کان در سال 1987 برای تجزیه و تحلیل صندوق سرمایه گذاری مشترک ایجاد شد. مارین و مک کان برای اولین بار آن را در سال 1989 در کتاب خود، راهنمای سرمایه گذار برای صندوق های وفاداری منتشر کردند. این اندیکاتور فقط به ریسک نزولی نگاه می کند، نه نوسانات کلی. سایر معیارهای نوسانات، مانند انحراف استاندارد، حرکت رو به بالا و پایین را به طور مساوی در نظر می گیرند، اما معامله گران معمولاً به حرکت رو به بالا اهمیتی نمی دهند. همانطور که از نام این شاخص پیداست، این جنبه منفی است که باعث استرس و زخم معده می شود. [elementor-template id="52272"]

محاسبه اندیکاتور UI

شاخص در سه مرحله محاسبه می شود:
  • درصد کاهش = [(بسته - 14 دوره بسته بالا)/14 دوره بسته بالا] x 100
  • میانگین مربع = (مجموع 14 دوره مجذور درصد کاهش ارزش)/14
  • شاخص السر = ریشه مربع میانگین مربعی
اینکه کدام قیمت بالا در محاسبه شاخص اولسر استفاده می شود، با تنظیم دوره بازگشت مشخص می شود. شاخص زخم 14 روزه از بالاترین نقطه در 14 روز گذشته کاهش یافته است. شاخص زخم 50 روزه از بالاترین سطح 50 روزه کاهش می یابد. یک دوره بازنگری طولانی‌تر به سرمایه‌گذاران نمایش دقیق‌تری از کاهش قیمت‌ها در بلندمدت ارائه می‌دهد. یک دوره کوتاه‌مدت نگاه به عقب، معیاری از نوسانات اخیر را برای معامله‌گران فراهم می‌کند.

با استفاده از اندیکاتور Ulcer Index

مارتین اندیکاتور Ulcer Index را به عنوان معیاری برای ریسک در زمینه های مختلف که معمولاً از انحراف معیار استفاده می شود، توصیه می‌کند. شاخص السر همچنین می‌تواند در طول زمان ترسیم شود و به‌عنوان نوعی اندیکاتور تحلیل تکنیکال برای نشان دادن سهامی که در قلمرو زخم‌ساز حرکت می‌کنند یا برای مقایسه نوسانات در سهام مختلف استفاده شود. سرمایه گذاران می توانند از اندیکاتور Ulcer Index برای مقایسه گزینه‌های مختلف سرمایه گذاری استفاده کنند. میانگین شاخص السر پایین‌تر در مقایسه با سرمایه‌گذاری با میانگین اندیکاتور UI بالاتر به معنای ریسک کاهش سرمایه کمتر است. اعمال یک میانگین متحرک برای شاخص زخم نشان می دهد که کدام سهام و صندوق ها به طور کلی نوسان کمتری دارند. نظارت بر جهش‌های اندیکاتور Ulcer Index که فراتر از «طبیعی» هستند نیز می‌تواند برای نشان دادن زمان‌های ریسک نزولی بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد، که ممکن است سرمایه‌گذاران بخواهند با خروج از موقعیت‌های خرید از آن اجتناب کنند.
شاخص السر (اندیکاتور UI)

شاخص السر (اندیکاتور UI)

سخن آخر

به طور کلی می‌توان گفت که اگر اندیکاتور UI اعداد کوچک‌تری را نشان دهد، به این معنی است که ریسک دراو داون نماد معاملاتی مربوطه پایین است. اگر به اندیکاتور UI، میانگین متحرک اضافه کنید، می‌توانید نوسانات کلی بازار را هم به دست آورید. اگر اندیکاتور با جهش‌های شدید و سریعی مواجه شود، به این معنی است که بازار در دوره‌هایی متحمل ریسک‌های نزولی شدیدی شده است و بهتر است که خریداران از چنین بازارهای دور بمانند و یا با احتیاط کار کنند. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها