بیت کوین چیست؟ محبوبترین رمز ارز ❤️Bitcoin❤️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022

بیت کوین بعنوان محبوبترین ارز دیجیتال حال حاضر را میتوان قویترین و تاثیر گذار ترین ارز دیجتال دانست. اما سوال این است که واقعا بیتکوین چیست؟ بیت کوین چگونه کار میکند یا چطور آنرا تهیه کنیم؟ در این پست به تمامی سوالات موجود در رابطه بیت کوین پاسخ خواهیم داد. تا انتهای این پست همراه ما باشید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین در حقیقت یک نوع پول و ارز دیجیتال است که شما را قادر میسازد که بواسطه آن سرمایه گذاری، خرید و فروش، تبدیل و بسیار امور مالی دیگر را نیز انجام دهید. شما بوسیله بیتکوین سرمایه گذاری کنید، سرمایه گذاری با بیتکوین به دو صورت است: اول بصورت مستقیم با خرید خود بیتکوین شما قادر هستید که یک سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهید. کافی است به ارزش هر بیتکوین در گذشته و تا به حال دقت کنید. با یک مثال بیشتر توضیح میدم براتون:

در اولین روزهایی که قادر بودید خرید فروش‌ بیت کوین را انجام دهید می‌توانستید با 2,857 عدد از آن یک آیفون 4 بخرید اما  امروز که با 0.02 از آن می‌توانید یک آیفون 13 خریداری کنید. درواقع ارزش بیت کوین در گذشت زمان خرید جدیدترین مدل گوشی آیفون را مقرون به صرفه تر میسازد برای شما. پس شاید بتوان خرید و نگهداری بیت کوین را یک نوع سرمای گذاری دانست و نسبت به آن تحقیق بیشتری کرد.

دومین حالت شرکت در پروژه های سرمایه گذاری است که سهام خود را فقط از طریق بیتکوین به فروش میرسانند. این پروژه ها نیز هرچه موفق تر باشند طبیعتا ارزش سهام آنها بیشتر میشود و هرچه ارزش سهام آنها بیشتر شود سهم بیتکوین شما نیز افزایش خواهد یافت. مهم این است که تحقیق درست انجام دهید و شرکتی که پلن قوی و آینده مشخص دارد را انتخاب کنید. در همین پست و دیگر پستها بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و در خصوص آن توضیح خواهیم داد.

باید بگوییم که بیت کوین اولین ارز دیجیتال است که در پس از بوجود آمدن اینترنت شروع یک جریان جدید برای غیر متمرکز سازی را استارت زد. با افزایش قیمت روز افزون و صد البته وسوسه طرفداران رمز ارزها بیت کوین نوسانات زیادی دارد، همین امر باعث شده است که بسیاری از تحلیل گران معتقد باشند بیت کوین در بلند مدت (( بازه های سالیانه )) میتواند یک سرمایه گذاری خوب و قابل اطمینان باشد.

شما هم یقینا در خصوص بیت کوین مطالب زیادی را خوانده یا شنیده اید حتی مطالبی با عنوان بیتکوین رایگان و یا چطور بیتکوین به دست بیاورید و... در این پست به تمامی این بخشها اشاره خواهیم کرد، کافی است با ما همراه باشید.

 

  

هدف بیت کوین چیست؟

سوالی که برای هر شخصی ایجاد میشود این است که واقعا هدف بیت کوین چیست؟ 

اهداف زیادی میتوان برای استفاده از بیت کوین و حتی خلق بیت کوین متصور دانست که ما در این بخش به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

  • شاید بتوان بزرگترین هدف خلق و استفاده از بیت کوین را آزادی در خرید دانست. بیت کوین قابل کنترل برای مقامات دولتی نیست و حکومت ها قادر نیستند تا هزینه های اضافه را برای قیمت گذاری آن تحمیل کنند. همین هدف باعث شده است که  امروزه مشاهده کنید خرید بیتکوین یا فروش بیتکوین و در کل استفاده از رمز ارزها بسیار رایج شده است. با گسترش بازارهای اینترنتی رمز ارزها و مخصوصا بیتکوین هم جایگاه خوبی را در این بازار بدست آورده است. در حقیقت بیت کوین خرید و فروش را برای شما ساده تر میکند.
  • بیت کوین قابلیت حمل و نقل ساده ای دارد و در عین حال شما میتوانید هر مقدار از آن را که دارا باشید تنها در یک فلش یا یک ولت در یک سایت اینترنتی داشته باشید. ارزهای دیجیتال به ما این امکان را میدهند که تنها با اسکن یک کد QR در کیف پولی خودتان آنها را دریافت یا ارسال کنید. به همین سادگی خرید و فروش میکنید با سرعت باورنکردنی.
  • انتقالات بیت کوین با کمترین هزینه و بدون نیاز و حضور شخصی در محل خرید یا مبادله قابل انجام است، شما فقط به اینترنت نیاز دارید و تمام.
  • مزیت بعدی بیتکوین این است که با اینکه هزینه جابجایی بسیار پایینی دارد بازهم شما میتوانید میزان هزینه انتقال خودتان را انتخاب کنید. البته لازم به ذکر است که این هزینه هرچند نا چیز کاملا داوطلبانه پرداخت میشود و به نوعی انگیزه ای برای استخراج کنندگان میباشد. آنها باید اطمینان حاصل کنند که تراکنش ها در بلاک جدید گنجانده می شود.
  • از قابلیت های جذاب بیتکون میتوان به قابل کنترل بودن تراکنش ها اشاره کرد. عملا غیر از شخص خود شما هیچ شخص نهاد یا ارگانی قادر نخواهد بود که بدون اطلاع و موافقت شما انتقال و برداشتی را از حساب شما داشته باشد. هیچ شخصی نیز قادر به دستیابی به اطلاعات و تراکنش های شما نخواهد بود. حتی بالاتر شما قادر هستید که تراکنش های خود را برای امنیت بالاتر کدگذای و رمز نگاری کنید.
  • مزیت بعدی بیت کوین شفافیت و بیطرفی آن است، به این معنی که همیشه اطلاعات میزان تراکنش ها در دسترس عموم است پس همه قادر هستند آنرا مشاهده کنند و هیچ کس قادر به کنترل آن نخواهد بود. همین دلیل باعث میشود که بیتکوین همیشه شفاف و پیشبینی شده باشد.
  • مزیت دیگر بیتکوین را میتوان غیر قابل جعل شدن آن دانست. برخلاف سکه های طلا یا پول های کاغذی که همواره قابل جعل هستند و برای تشخیص اصالت آن باید از روشهای مختلف استفاده کنیم. بیتکوین به هیچ وجه قابل جعل شدن نیست.
  • سرعت استفاده از بیتکوین بسیار بالا است،خرید بیت کوین، فروش بیت کوین، و درحقیقت تمامی پرداختها تقریبا بلافاصله انجام میشوند و درحالت معمول نهایت در چند دقیقا انجام میشوند. تصور کنید همین اتفاق در بانکها کمی زمان برتر هستند و کارمزد متفاون و بیشتری را نیز خواهد داشت.

قیمت بیت کوین لحظه ای

قیمت بیت کوین بعنوان یکی از اصلی ترین رمز ارزها یا همان ارزهای دیجیتال بصورت لحظه ای درحال تغییر است. علت این تغییر قیمت ها عرضه و تقاضا در بازار است که باعث افزایش یا کاهش قیمت میشود. همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم شفافیت در بازار بیتکوین یکی از بزرگترین مزایای این بازار است.

در زیر نموداری را مشاهده میکنید که قیمت لحظه ای (( به کسر ثانیه )) بیتکوین را به نمایش میگذارد، به سادگی میتوانید در هر لحظه ای از قیمت هر واحد بیتکوین مطلع باشید.

 BTCUSDT Chart by TradingView

همانطور که مشاهده میکنید نمودار قیمت بیت کوین مداوم درحال تغییر است، شما هر لحظه ای که تمایل داشته باشید از این بخش قادر هستید تا قیمت واقعی بیتکوین را مشاهده کنید. در ادامه به جزئیات بیشتری از بیتکوین مانند عوامل تغییر قیمت بیت کوین و... خواهیم پرداخت.

دلایل افزایش قیمت بیت کوین

میتوانیم تعداد بسیار زیادی دلیل و عامل برای نوسانات قیمت مانند افزایش قیمت بیتکوین بیان کنیم اما اگر بخواهیم به مهمترین این دلایل بپردازیم باید بدون شک بزرگترین دلیل را همان میزان عرضه و میزان تقاضا برای خرید بیتکوین بدانیم. هرچه تعداد افراد و حجم خریداران بیت کوین بیشتر باشد و از طرفی افراد کمتری مشتاق به فروش بیت کوین باشند یقینا این فروشندگان قیمت های بالاتری را پیشنهاد میدهند.

وقتی قیمت های بالاتری برای فروش ارائه شود و متقاضیان خرید با آن موافقت کنند عملا قیمت بیت کوین افزایش پیدا میکند و شاید رشد ارزش این ارز دیجیتال خواهیم بود. عوامل دیگری هم میتوانند در افزایش قیمت بیتکوین دخیل باشند مانند قرار دادهای آتی و etf ها. سرمایه گذاران مختلفی در ابعاد متفاوت وجود دارند که به سمت خرید بیتکوین حرکت میکنند. همین حرکت سرمایه گذاران بزرگ به نفع بیت کوین است و موجب رشد قیمت آن خواهد شد.

شاید دلیل دیگر افزایش قیمت بیتکوین را بتوانیم عدم ثبات مالی در بازارهای دیگر نیز بدانیم. بیتکوین در سال 2008 در پی بی ثباتی اقتصادی که در جهان پخش شده بود مورد توجه قرار گرفت، پس چنانچه هر بازه زمانی دیگری نیز این بی ثباتی اقتصادی حاکم شود میتواند مجدد توجه افراد و شخصیت ها و صندوق های مالی را به سمت بیتکوین مجدد جلب کند، چرا که بیت کوین توانایی ذخیره ارزش پول را دارد و در این بی ثباتی ها قادر به حفظ سرمایه افراد خواهد شد.

یگی دیگر از عوامل اساسی که موجب افزایش قیمت بیتکوین خواهد شد کاهش استخراج این رمز ارز است. همانطور که گفتیم در جهان تعداد محدودی بیت کوین وجود دارد و هرچه زمان سپری میشود استخراج آنها سخت و سخت و سخت تر میشود و همین امر باعث کند شدن روند استخراج و کاهش عرضه مجدد بیت کوین میشود. 

پس بصورت خلاصه هرچه عرضه بیتکوین کمتر باشد و متقاضی آن بیشتر باشد قیمت های بیت کوین بصورت جهانی افزایشی خواهد بود.

دلایل کاهش قیمت بیت کوین

همین اول بصورت خلاصه بخواهیم بگوییم دلایل کاهش قیمت بیت کوین دقیقا همان دلایل افزایش قیمت است با روندی معکوس. به این معنی که هرچه عرضه بیشتر باشد و متقاضی خرید کمتر طبیعی است که فروشندگان برای فروش قیمتهای پایینتری را پیشنهاد خواهند کرد. پس در کاهش قیمت بیتکوین نیز عرضه و تقاضا بزرگترین عامل خواهد بود.

یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت بیتکوین هم ممنوعیات هایی است که بر سر راه آن بوجود می آید. مثلا ممنوعیت خرید و فروش بیتکوین در کشورهای اقتصادی بزرگ. البته این نوع دلایل تاثیر بلند مدت ندارند و همواره اثر کوتاه مدت آنها است که بر بازار فشار خواهد آورد.

بصورت کلی قیمت بیتکوین بر پایه عرضه و تقاضا بصورت مستقیم مورد توجه قرار میگیرد و عوامل جانبی دیگر باعث ایجاد ریز نوسانات بیتکوین خواهند شد. پیش بینی کلی از آینده بیتکوین نشان دهنده افزایش قیمت بیتکوین تا مرز قیمتی 100000 دلار است که خوب دور از ذهن نخواهد بود اما نه برای آینده نزدیک.

کیف پول های بیت کوین

شما برای نگهداری بیت کوین فقط نیاز به یک کیف پولی دارید، برای داشتن کیف پولی بیت  کوین هیچ نیازی به افتتاح حساب در بانک شرکت خاصی ندارید درواقع شما خودتان بانک خودتان خواهید بود. کیف پول یک ابزار است برای نگهداری سرمایه شما که میتواند یک کیف پول فیزیکی باشد یا یک کیف پول در موبایل یا دکستاپ.

استفاده از کیف پولهای کاغذی یا تحت وب یا موبایل رایگان هستند، اما اگر تمایل به داشتن کیف پول فیزیکی دارید (( امن ترین کیف پول )) برای تهیه آن باید هزینه پرداخت کنید. دقت داشته باشید که هر کیف پولی فیزیکی قابل اعتماد نیست و باید کیف پولی فیزیکی مطمئن خریداری کنید، در این خصوص در پستی مجزا توضیحات کامل ارائه خواهیم کرد.

در بازار رمز ارزها و بازار بیتکوین تراکنش ها علاوه بر غیر قابل رهگیری کردن غیر قابل برگشت نیز میباشد. پس در انجام تراکنش ها و وارد کردن آدرس ولت هدف باید بسیار دقت داشت. 

نکته دیگه که بیشتر برای کیف پول های فیزیکی ضروری است تهیه بکاپ مستمر از کیف پولی است، چرا که برای بارگذاری کیف پول در دستگاه جدید لزوما نیاز به فراخوانی بکاپ خواهید داشت. و نکته آخر در مبحث کیف پولی بیت کوین این است که دقت کنید به هیچ وجه رمز عبور یا کلید خصوصی کیف پول شما در اختیار هیچ شخص دیگری صورت قرار نگیرد. تاکید میکنیم به هیچ عنوان این دو مورد را در اختیار دیگران قرار ندهید حتی صمیمی ترین دوستان خودتان.

بیت کوین رایگان!

عجب موضوع جالب و البته خنده داری است این بدست آوردن بیتکوین رایگان. ببینید درست است که به دست آوردن هر چیز گرانبهایی بصورت رایگان بسیار شیرین و لذت بخش است، چه برسد به گنجی مانند بیتکوین که از این قائده استثنا نیست. زیاد شنیده اید و دیده اید که دریافت بیت کوین رایگان یا دریافت بیتکوین رایگان یا تبلیغات مسخره ای مانند کسب در آمد با بیتکون وووو که در سر تا سر اینترنت مخصوصا فضای مجازی بسیار زیاد شده است.

اینها همه تبلیغات برای چیز دیگری است که به بهانه این امید شما را به سمت موارد دیگری هدایت میکند. اگر به دنبال پیدا کردن بیتکوین رایگان هستید بدانید که این کار چیزی جز حرام کردن وقت و غالبا دام های کلاهبردان و کلاهبرداری نیست.

برای بدست آوردن بیتکوین یا باید آن را استخراج کنید که عموما از طریق دستگاه های استخراج صورت میگیرد که بسیار گران هستند (( گاها روشهای استخراج دسته جمعی هم هست که در پستی دیگری به ان خواهیم پرداخت )) یا باید بیتکوین را خریداری کنید تا آنرا داشته باشید. هرچیزی غیر این دو روش کلاهبرداری میباشد.

هک کردن بیت کوین

هک کردن بیت کوین
هک کردن بیت کوین

هک کردن بیتکوین یا هک شدن بیتکوین آیا واقعیت دارد؟ بزارید همین اول یک جواب کلی بدم به شما: تا بحال هیچ بیتکوینی هک نشده است و اخباری که به گوش میرسد مربوط به هک شدن سایتهایی است که کیف پول بیتکوین ارائه میکنند که آنها هم در اکثر موارد مورد تایید نیستند.

اما موضوع اصلی این است که با توجه به اینکه بیتکوین یک رمز ارز رمز نگاری شده است آیا میتوان آنرا هک کرد؟ در روی کاغذ هر چیزی امکان پذیر است ولی تا بحال این اتفاق رخ نداده است. برخی معتقد هستند که شاید در آینده توسط کامپیوتر ها و سرورهای کوانتومی آنها بتوان فرومولی ایجاد کرد که یک بیتکوین پس از خرج شدن مجدد بازیابی شود و خرج شود. دقت کنید پس عملا بیتکوین بسیار ضعیف به نظر میرسد که قابل هک شدن باشد، اما در دنیای علم و تکنولوژی هر احتمالی را میتوان متصور دانست.

این موضوع را صرفا جهت اطلاع شما بیان کردیم ولی تاکید میکنید تا بحال و تا این لحظه هیچ بیت کوینی هک نشده است.

خرید بیت کوین

برای اینکه شما رمز ارزهای مختلف را بتوانید خریداری کنید نیاز به پرداخت هزینه دارید. مرسوم ترین روش خرید بیتکوین استفاده از تتر است. شما به سادگی میتوانید در صرافی های آنلاین تتر خودتان را به هر رمز ارزی مانند بیتکوین تبدیل کنید. یکی از سایت های معتبر که شما میتوانید از آنجا تتر خریداری کنید سایت ویشارژ است.

کافی است وارد آدرس Vsharg.com شوید و از طریق این سایت بدون هیچ دردسری تتر خریداری کنید و آنرا در کیف پولی خود در صرافی های معتبر دریافت کنید. 

قدم دوم پس از تهیه تتر این است که تتر خودتان را در یک صرافی معتبر (( در پستی دیگر معتبر ترین صرافی های ایرانی را معرفی میکنیم )) تتر خودتان را به بیتکوین تبدیل کنید.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین و محبوب ترین رمز ارز موجود در بازار بزرگ ارزهای دیجیتال است. در واقع بیتکوین یک شبکه غیر متمرکز رمز ارزی میباشد که برای بدست آورد آن یا باید انرا خریداری کرد یا به استخراج آن مشغول شد.

آیا بیتکوین هک میشود؟

همانطور که در این پست توضیح داده ایم تا کنون هیچ هک شدنی برای خود بیتکوین صورت نگرفته است. آنچه بعنوان هک بیتکوین بر سر زبانها است هک شدن برخی سایت ها و صرافی های فعال در حوزه رمز ارز میباشد.

چطور بیتکوین خریداری کنیم؟

برای خرید بیتکوین شما ابتدا نیاز است که یک ولت یا همان کیف پول شخصی داشته باشید. در این خصوص در این پست توضیح داده شده است و در قدم دوم باید تتر تهیه کنید و تتر خودتان را برای خرید بیتکوین استفاده کنید.

از کجا تتر بخرم که مطمئن باشد؟

برای خرید تتر میتوانید از صرافی ویشارژ استفاده کنید. همانطور که در این پست توضیح داده شده است، شما برای خرید بیتکوین نیاز دارید که ابتدا از یک صرافی معتبر تتر خریداری کنید و سپس از آن برای خرید بیتکوین استفاده کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها