تجارت فارکس

چگونه با گپ قیمت سود بگیریم؟

خانه | آموزش فارکس مباحث تکمیلی | چگونه از گپ قیمت سود بگیریم؟

چگونه از گپ قیمت سود بگیریم؟

گپ قیمت شکافی در نمودار است که قیمت به طور جهش یا سقوط ناگهانی داشته است بدون اینکه معامله‌ای در این ناحیه صورت گرفته باشد. گپ قیمت یکی از مهم‌ترین مباحث تحلیل تکنیکال و آموزش فارکس است.

گپ‌ها اطلاعات زیادی از روند آتی بازار در اختیار معامله‌گران میگذارند و نقاط ورود و خروج دقیق‌تری را نشان می‌دهند. اگر سکاف قیمت در نمودار بلند مدت باشد اعتبار بیشتری دارد. اعتبار گپ قیمت در نمودار روزانه بیشتر از نمودار ساعتی است.

گپ قیمت چیست؟

در بازارهای پر نوسان و متلاطم، معامله گران می توانند از جهش های بزرگ رخ داده در قیمت دارایی ها سود ببرند، البته باید بتوان آنها را به فرصت تبدیل کرد.

گپ ها نواحی روی نمودار هستند که در آن قیمت یک سهام (یا ابزار مالی دیگر) بسیار تند و تیز بالا یا پایین می رود و این در حالیست که در این بین معاملات اندکی صورت می گیرد یا اصلاً معامله صورت نمی گیرد.

در نتیجه نمودار یک دارایی در الگوی قیمت یک گپ قیمت را نشان می دهد. معامله گر پر تلاش می تواند این گپ ها را تفسیر کرده و از آنها استفاده کند تا سود شکار کند. این مقاله به شما کمک می کند تا بفهمید گپ ها چگونه و چرا رخ می دهند و چگونه می توانید از آنها برای انجام معاملات سودآور استفاده کنید.

سر فصل‌ها

 • گپ ها فضاهایی روی نمودار هستند که زمانی پدیدار می شوند که قیمت ابزار مالی به طور قابل توجهی تغییر می کند و حجم معاملات بین دو نقطه قیمتی بسیار کم است یا اصلاً معامله ای انجام نمی شود.
 • گپ ها به طور غیرمنتظره ای وقتی ارزش سرمایه گذاری به دلیل عوامل فاندامنتال یا تکنیکال دستخوش تغییر می شود، رخ می دهند.
 • گپ ها بر اساس زمانی که روی یک الگوی قیمتی رخ می دهند و سیگنال هایی که صادر می کنند، به 4 دسته گپ های شکست، گپ های خستگی، گپ های معمولی و گپ های ادامه دهنده طبقه بندی می شوند.
گپ قیمت
گپ قیمت

مبانی گپ قیمت

گپ ها به دلیل عوامل بنیادی یا تکنیکال رخ می دهد. به عنوان مثال، اگر سود یک شرکت بسیار بیشتر از حد انتظار باشد، ممکن است سهام شرکت در روز بعد با گپ بازگشایی شود.

این بدان معناست که قیمت سهام بالاتر از قیمت بسته شدن روز قبل باز می شود و در نتیجه ایجاد گپ می کند. در بازار فارکس، غیرمعمول نیست که یک گزارش آنقدر سر و صدا و هیاهو در بازار ایجاد کند که تا حدی باعث افزایش اسپرد قیمتی شود که علنا ایجاد گپ کند.

به همین ترتیب، سهامی که در سشن جاری سقف خود را شکسته است، ممکن است در سشن معاملاتی بعدی بالاتر باز شود، و از همین رو به دلایل تکنیکال، گپ قیمت داشته باشد.

گپ قیمت را می‌توان به چهار دسته طبقه بندی کرد:

 1. گپ های شکست در پایان یک الگوی قیمتی رخ می دهد و سیگنالی برای شروع یک روند جدید است.
 2. گپ های خستگی نزدیک به انتهای الگوی قیمت رخ می ‌دهند و نشانه تلاش نهایی برای زدن سقف یا کف قیمتی جدید است.
 3. گپ های رایج را نمی توان در یک الگوی قیمتی گنجاند. آنها فقط منطقه ای را نشان می دهند که قیمت گپ داشته است.
 4. گپ های ادامه دار، که به نام گپ های فرار نیز شناخته می شوند، در وسط یک الگوی قیمتی رخ می دهند و نشانه دهنده هجوم خریداران یا فروشندگانی هستند که در مورد جهت آتی قیمت سهام اعتقاد مشترکی دارند.
این مقاله برای شما مفید است:   سیستم‌های پولی ❤️ نگاهی به تحولات سیستم‌های پولی ❤️

پر کردن یا پر نکردن، مساله اینست!

وقتی کسی می گوید گپ پر شده است، به این معنی است که قیمت به سطح اولیه پیش از گپ برگشته است. این پر شدن ها بسیار رایج هستند و به دلایل زیر رخ می دهند:

شور غیرمنطقی: اسپایک (حرکت تیز قیمت-مترجم) اولیه ممکن است بیش از حد خوش بینانه یا بد بینانه بوده باشد، بنابراین دعوتی است به یک اصلاح.

مقاومت تکنیکال: زمانی که قیمت تند و تیز بالا یا پایین می ‌رود، هیچ حمایت یا مقاومتی پشت سر خود باقی نمی‌گذارد.

الگوی قیمت: از الگوهای قیمت برای طبقه بندی گپ ها استفاده می شود و می تواند به شما بگوید که آیا گپ پر می شود یا خیر. گپ های خستگی معمولاً بیشترین احتمال پر شدن را دارند زیرا نشانی از پایان یک روند قیمتی هستند، در حالی که گپ های ادامه دهنده و شکست احتمال پر شدن آنها کمتر است زیرا از آنها برای تأیید جهت فعلی روند استفاده می ‌شوند.

هنگامی که گپ ها در همان روز معاملاتی که در آن رخ می دهند پر می شوند، به آن محو شدن گپ گفته می شود. به عنوان مثال، فرض کنید شرکتی برای آخرین کوارتر (دوره سه ماهه) سود بسیار خوبی را اعلام می کند و در بازگشایی روز بعد سهام آن با گپ باز می شود (به این معنی که قیمت به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت بسته شدن قبلی خود باز می شود).

حال فرض کنید با گذشت روز، مردم متوجه می شوند که صورت گزارش شرکت نقاط ضعفی را نیز نشان می دهد، بنابراین شروع به فروش می کنند. در نهایت قیمت به قیمت بسته شدن دیروز می رسد و گپ پر می شود. بسیاری از معامله گران ساعتی از این استراتژی در طول ایام انتشار گزارش سود یا در زمان های دیگر که بازار غیر منطقی می شود، استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: بروکرهای مورد تایید تجارت فارکس

برای عضویت در کانال تلگرام ما روی آیکن تلگرام کلیک کنید

با عضویت در کانال تلگرام ما قادر خواهید بود تا همواره از آخرین بروزرسانی ها و مطالب تجارت فارکس مطلع باشید

چگونه گپ ها را معامله کنیم؟

راه‌ های زیادی برای سود گرفتن از این گپ ها وجود دارد. چند استراتژی بسیار محبوب ‌تر از سایرین هستند. برخی از معامله گران زمانی خرید می گیرند که عوامل فاندامنتال یا تکنیکال به نفع جهت گپ قیمت در روز معاملاتی بعدی باشد.

این مقاله برای شما مفید است:   نیم واریانس در فارکس و کاربردهای آن

به عنوان مثال، آنها پس از ساعاتی که گزارش افزایش سود منتشر می شود، سهامی را می خرند، به این امید که در روز معاملاتی بعد قیمت با گپ صعودی باز شود.

معامله گران همچنین ممکن است در ابتدای حرکت قیمت به امید پر شدن گپ و بعد ادامه روند، پوزیشن های خرید یا فروش باز کنند. به عنوان مثال، آنها ممکن است زمانی که نقدینگی کم است و قیمت بسیار سریع با گپ صعودی باز می شود و مقاومت خاصی هم سر راه نیست خرید بگیرند.

برخی از معامله گران پس از اینکه یک سقف یا کف تعیین شد (اغلب از طریق الگوهای تحلیل تکنیکال) گپ ها را در جهت مخالف محو می کنند. برای مثال، اگر یک سهام بر اساس برخی گزارش ‌های مربوط به درآمد گپ قیمت بخورد، معامله‌گران با تجربه ممکن است با فروش گرفتن روی سهام، گپ را محو کنند.

و اینکه، معامله گران ممکن است زمانی خرید بگیرند که ابتدا سطح قیمتی پس از پر شدن گپ قیمت به حمایت قبلی برسد. نمونه ای از این استراتژی بصورت خلاصه در زیر آورده شده است.

در زیر موارد کلیدی که در زمان معامله زدن روی گپ باید به خاطر بسپارید ارائه می گردد:

زمانی که سهام شروع به پر کردن گپ قیمت می کند، به ندرت پیش می آید که در این مسیر توقف کند، زیرا اغلب حمایت یا مقاومت در نزدیکی وجود ندارد.
گپ های خستگی و گپ ادامه دهنده در دو جهت مختلف حرکت قیمت را پیش‌بینی می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که گپی که قرار است معامله کنید را به درستی شناسایی کرده‌اید.

سرمایه گذاران خرد کسانی هستند که معمولاً شور غیرمنطقی از خود نشان می دهند. با این حال، سرمایه‌گذاران حقوقی ممکن است بدنبال سود سبد خود باشند، بنابراین در زمان استفاده از این اندیکاتور مراقب باشید و پیش از گرفتن یک پوزیشن منتظر باشید تا ابتدا قیمت از یک سمت بشکند.
حتما حجم را رصد کنید. در گپ های شکست باید حجم بالا وجود داشته باشد، در حالی که حجم در گپ های خستگی پایین است.

نمونه معامله گپ قیمت

برای ارتباط این ایده ها به یکدیگر، بیایید به یک سیستم معاملاتی گپ که تخصصی بازار فارکس است نگاه کنیم. این سیستم از گپ ها برای پیش‌ بینی اصلاح قیمت به سطح قبلی استفاده می‌کند. در زیر قوانین آن ارائه می گردد:

معامله باید همیشه در جهت کلی قیمت باشد (نمودار ساعتی را بررسی کنید).

جفت ارز باید به طور قابل توجهی بالاتر یا پایین تر از یک سطح مقاومت کلیدی در نمودار های 30 دقیقه ای گپ قیمت بخورد.

قیمت باید به سطح مقاومت اولیه بازگردد. این نشان می دهد که گپ پر شده است و قیمت به مقاومت قبلی (تبدیل شده به حمایت) بازگشته است.

باید یک کندل وجود داشته باشد که نشان دهنده ادامه روند قیمت در جهت گپ قیمت است. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که سطح حمایت دست نخورده باقی می ماند.

از آنجایی که بازار فارکس یک بازار 24 ساعته است (از ساعت 5 بعد از ظهر به وقت شرقی یکشنبه تا ساعت 4 بعد از ظهر جمعه به وقت شرقی 24 ساعته باز است)، گپ ها در بازار فارکس بر روی نمودار به صورت کندل های بزرگ خود را نشان می دهد.

این مقاله برای شما مفید است:   ساده‌ترین و موثرترین استراتژی های خروج از معامله

این کندل های بزرگ اغلب به دلیل انتشار یک گزارش خوب رخ می دهند که باعث تغییرات شدید قیمت می شوند. در بازار فارکس، تنها گپ های قابل مشاهده بر روی نمودار زمانی اتفاق می افتد که بازار پس از تعطیلات آخر هفته باز شود.

بیایید به نمونه ای از این سیستم بصورت عملی نگاه کنیم:

گپ قیمت پس از تعطیلات آخر هفته
گپ قیمت پس از تعطیلات آخر هفته

کندل بزرگی که با فلش سمت چپ در نمودار GBP/USD مشخص شده است نمونه ای از گپ قیمت موجود در بازار فارکس است. این یک گپ معمولی نیست، اما پایین بودن نقدینگی بین قیمت ها باعث شده است که کندل چنین شود. دقت کنید که چگونه این سطوح همچون سطوح قوی حمایت و مقاومت عمل می کنند.

در شکل بالا می‌بینیم که قیمت از روی یک مقاومت (محل تثبیت قیمت) گپ رو به بالا زده است، سپس اصلاح کرده و گپ را پر کرده است، و بعد مجدد پایین برگشته و مسیر خود را از سر گرفته است.

می ‌توانیم ببینیم که تا جای حمایت قبلی (جایی که خرید می گیریم)، حمایت اندکی در زیر گپ قیمت وجود دارد. معامله گر همچنین می تواند در مسیر پایین آمدن قیمت تا این نقطه روی جفت ارز فروش بگیرد و سعی کند یک سقف را شناسایی کند.

نکته مهم: گپ ها به دلیل وجود نقدینگی کم و نوسانات شدید خطرناک هستند، اما اگر به درستی معامله شوند، فرصت‌ های خوبی برای سود های سریع فراهم می‌ آورند.

سخن پایانی

کسانی که عوامل پشت شکل گیری یک گپ را مطالعه می کنند و نوع آن را به درستی شناسایی می کنند، اغلب می توانند با شانس موفقیت بالایی اقدام به معامله زدن کنند.

با این حال، همیشه این احتمال وجود دارد که معامله خراب شده و بازار علیه شما شود. می توانید با رصد شبکه ECN در بروکر خود و حجم معاملات تا حدی از این امر جلوگیری کنید.

اگر می بینید که یک مقاومت مهم و کلیدی مانع از پر شدن گپ قیمت می شود، فرض و تحلیل معاملاتی خود را دوباره بررسی کنید و اگر کاملاً مطمئن نیستید که درست است، روی آن پوزیشن نگیرید.

دوم، مطمئن شوید که رالی قیمت به پایان رسیده است. همیشه اینگونه نخواهد بود که شور غیرمنطقی معامله گران بلافاصله توسط بازار اصلاح شود.

گاهی اوقات قیمت ها می‌توانند سال‌ها به طور افراطی افزایشی باشند و با توجه به شایعات بازار، بدون هیچ گونه اصلاحی روی قیمت های بالا معامله شوند.

پیش از گرفتن پوزیشن حتما منتظر کاهش قیمت و منفی شدن حجم باشید. در آخر، همیشه در زمان معامله زدن حتما از استاپ لاس یا حد ضرر استفاده کنید. بهتر است حد ضرر را زیر حمایت های کلیدی یا در فاصله درصدی مشخص (مثلا در فاصله 8 درصد) قرار دهید.

منبع این مقاله: اینوست پدیا

5/5 - (1 امتیاز)

بروکر آمارکتس
بروکر آمارکتس
بروکر کپیتال اکستند
بروکر کپیتال اکستند
بروکر ارانته
بروکر ارانته
بروکر لایت فارکس
بروکر لایت فارکس
بروکر نورد اف ایکس
بروکر نورد اف ایکس
بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
سرفصل های مقاله
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها