اشباع خرید و اشباع فروش چیست؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 13 مارس 2023
اشباع خرید زمانی رخ می‌دهد که مورد معامله خواه سهام باشد یا جفت ارز در فارکس بدون در نظر گرفتن شرایط فاندامنتال و تکنیکال تنها رشد قیمت صعودی بدون هیچ اصلاح قیمتی داشته باشد. در این شرایط قیمت بی رویه رشد می‌کند اما به طور ناگهانی سقوط خواهد کرد.

اشباع خرید چیست؟

خرید بیش از حد یا اشباع خرید اصطلاحی است که زمانی به کار می رود که اعتقاد بر این است که یک اوراق بهادار یا یک دارایی در سطحی بالاتر از ارزش ذاتی یا منصفانه خود دارد معامله می شود. اشباع خرید به طور کلی نوسان اخیر (کوتاه مدت) در قیمت اوراق بهادار را توصیف می کند و منعکس کننده این انتظار است که بازار در آینده نزدیک قیمت را اصلاح کند. این باور اغلب نتیجه تحلیل تکنیکال و نگاه به سابقه قیمت اوراق بهادار است، اما ممکن است در آن از اصول فاندامنتال نیز استفاده شود. سهامی که در آن خرید اشباع شده است ممکن است گزینه خوبی برای گرفتن پوزیشن فروش روی آن باشد. نقطه مقابل اشباع خرید، اشباع فروش است، که در آن تصور می شود یک اوراق بهادار یا یک دارایی کمتر از ارزش ذاتی خود دارد معامله می شود. سر فصل‌ها
  • اشباع خرید به اوراق بهاداری اشاره دارد که قیمت آن بالاتر از ارزش ذاتی آن است.
  • بسیاری از سرمایه گذاران از نسبت های قیمت به سود یا درآمد P/E برای تعیین اینکه آیا سهام اشباع خرید شده است یا خیر، استفاده می کنند، در حالی که معامله گران از اندیکاتور های تکنیکال همچون اندیکاتور RSI برای این منظور استفاده می کنند.
  • می توان از تحلیل بنیادی نیز برای مقایسه قیمت بازار دارایی با ارزش پیش بینی شده آن بر اساس صورت های مالی یا سایر عوامل استفاده کرد.
  • در پایان، اشباع خرید یک اصطلاح فرضی است. از آنجایی که معامله گران و تحلیل گران همه از ابزارهای متفاوتی استفاده می کنند، برخی ممکن است یک دارایی را در حالت اشباع خرید ببینند در حالی که برخی دیگر دارایی را به گونه ای ببینند که همچنان جا برای بالا رفتن و رشد دارد.
اشباع خرید

اشباع خرید

انواع اشباع خرید

اشباع خرید به اوراقی اطلاق می ‌شود که تحت فشار مداوم افزایش قیمت قرار گرفته است و تحلیل ‌های تکنیکال نشان می‌دهد که قیمت باید اصلاح شود. روند صعودی ممکن است به دلیل انتشار اخبار مثبت در مورد شرکت، صنعت یا به طور کلی بازار باشد. فشار خرید می تواند به خودی خود ادامه یافته و منجر به ادامه روند صعودی فراتر از آن چیزی شود که بسیاری از معامله گران آن را منطقی می دانند. در این صورت، معامله گران آن دارایی را خرید بیش از حد می نامند و بسیاری با پیش بینی برگشت قیمت روی آن پوزیشن می گیرند.

اشباع خرید فاندامنتالی

به طور عرف، شاخص استاندارد برای ارزش گذاری قیمت یک سهام، نسبت قیمت به درآمد یا P/E بوده است. تحلیل گران و شرکت ها از گزارش های منتشر شده برای بازار یا برآوردهای سود شرکت برای تشخیص قیمت مناسب برای هر سهم استفاده کرده اند. اگر P/E یک سهام بالاتر از صنعت آن یا یک شاخص مرتبط با آن باشد، سرمایه گذاران ممکن است آن را بالای ارزش ذاتی بدانند و فعلاً از خرید آن منصرف شوند. این یک شکل از تحلیل بنیادی است که از عوامل اقتصاد کلان و صنعت برای تعیین قیمت معقول هر سهم استفاده می کند.

اشباع خرید تکنیکالی

ظهور تحلیل تکنیکال به معامله گران این اجازه را داده است تا برای پیش بینی قیمت، بر اندیکاتور های تکنیکال تمرکز کنند. این اندیکاتورها قیمت، حجم معاملات و مومنتوم را اندازه گیری می کنند. معامله گران از ابزارهای تکنیکال برای شناسایی سهامی که در معاملات اخیر بالای ارزش ذاتی قیمت گذاری شده اند استفاده می کنند و چنین سهامی را اشباع خرید می نامند. برخی از معامله گران از کانال های قیمتی همچون باندهای بولینگر برای شناسایی مناطقی که overbought شده اند، استفاده می کنند. در نمودار، باندهای بولینگر بصورت مضربی از انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متحرک نمایی واقع می شود. وقتی قیمت به باند بالایی می رسد، ممکن است قیمت خرید بیش از حد باشد. [elementor-template id="52272"]

چگونه با استفاده از اندیکاتور RSI سهام اشباع خرید را شناسایی کنیم؟

تحلیل تکنیکال محاسبات پیچیده‌ ای را برای شناسایی سهام اشباع خرید در اختیار معامله‌گران قرار داده است. اسیلاتور استوکستیک جورج لین، که او در دهه 1950 آن را معرفی کرد، نوسانات قیمتی اخیر را برای شناسایی تغییرات قریب الوقوع در روند قیمت سهام بررسی می کند. این اسیلاتور، زیربنای اندیکاتور تکنیکال RSI بود که امروزه انتخاب اول معامله گران برای شناسایی سهام overbought است. اندیکاتور RSI با استفاده از فرمول زیر، قدرت پشت نوسان قیمت در یک دوره اخیر، معمولاً 14 روزه را اندازه گیری می کند:

RSI=100−100/(1+RS)

در این فرمول RS نشان دهنده، میانگین حرکت صعودی به حرکت نزولی در یک دوره زمانی مشخص است. RSI بالا، معمولاً بالای 70، به معامله گران این سیگنال را می دهد که ممکن است سهام خرید بیش از حد شده باشد و بازار باید با یک فشار نزولی بزودی اصلاح کند. بسیاری از معامله گران از کانال های قیمتی مانند باندهای بولینگر برای تأیید سیگنالی که RSI تولید می کند استفاده می کنند. بر روی نمودار، باندهای بولینگر در قالب یک انحراف معیار بالایی و پایینی از میانگین متحرک نمایی قیمت واقع شده اند. تحلیل گرانی که سهامی را با RSI بالا و قیمتی که به سمت باند بالایی بولینگر افزایش می یابد شناسایی می کنند، احتمالاً آن راoverbought می‌دانند.

مثالی از شرایط اشباع خرید با استفاده از اندیکاتور RSI

در زیر نمونه ای از قیمت با RSI بالا ارائه شده است که شرایط اشباع خرید را نشان می دهد:
اشباع خرید در اندیکاتور RSI

اشباع خرید در اندیکاتور RSI

در نمودار بالا، RSI اشباع فروش (زیر 30) بازگشت قیمت در ماه اکتبر را پیش بینی کرده است. RSI اشباع خرید (بالای 70) در ماه فوریه می تواند نشان دهنده تثبیت قیمت یا نزول قیمت در کوتاه مدت باشد.

اشباع فروش چیست؟

اصطلاح اشباع فروش به شرایطی اشاره دارد که در آن دارایی با قیمت پایین تری معامله شده و پتانسیل جهش قیمت را دارد. شرایط اشباع فروش ممکن است تا مدت ها ادامه یابد، و بنابراین اشباع فروش به این معنی نیست که افزایش قیمت به زودی اتفاق خواهد افتاد، افزایش قیمت اصلاً ممکن است اتفاق نیفتد! بسیاری از اندیکاتور های تکنیکال سطوح اشباع  را مشخص می کنند. ارزیابی این اندیکاتورها بر مبنای جایی است که قیمت اکنون نسبت به قیمت های قبلی دارد معامله می شود. می توان از تحلیل فاندامنتال برای ارزیابی اینکه آیا قیمت یک دارایی اشباع فروش شده و از معیارهای ارزش گذاری منطقی خود فاصله گرفته است یا خیر، نیز استفاده کرد. نکات کلیدی
  • اشباع فروش یک اصطلاح فرضی است. از آنجایی که معامله گران و تحلیل گران همگی از ابزارهای مختلفی استفاده می کنند، برخی ممکن است یک دارایی را در شرایط اشباع فروش ببینند در حالی که برخی دیگر ممکن است دارایی را بگونه ای ببینند که جا برای سقوط بیشتر دارد.
  • شرایط اشباع فروش ممکن است برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، بنابراین معامله گران محتاط منتظر می مانند تا قیمت کف سازی کند و به سمت قیمت های بالاتر حرکت کند بعد وارد پوزیشن خرید می شوند.
  • شرایط اشباع فروش بوسیله اندیکاتورهای تکنیکال همچون اندیکاتور RSI و اسیلاتور استوکستیک و همچنین سایر اندیکاتور ها شناسایی می‌شوند.
  • از تحلیل فاندامنتال نیز می توان برای شناسایی کردن دارایی اشباع فروش استفاده کرد. در این حالت قیمت های فعلی با قیمت های قبلی از نظر قیمت/درآمد P/E و P/E فوروارد قیاس می شوند.

اشباع فروش به شما چه چیزی می گوید؟

اشباع فروش برای یک معامله گر بنیادی به معنای این است که یک دارایی بسیار کمتر از معیارهای ارزش گذاری در حالت عادی خود معامله می شود. تحلیلگران تکنیکال معمولاً زمانی که ازOversold صحبت می کنند با توجه به اندیکاتور تکینکال چنین ادعایی را مطرح می کنند. هر دو روش معتبر هستند، اگرچه هر یک از این گروه ها از ابزارهای مختلفی برای تعیین اینکه آیا یک دارایی اشباع شده است یا خیر، استفاده می کنند.

اشباع فروش فاندامنتالی

سهام هایی که بصورت فاندامنتالی اشباع فروش شده اند (یا هر دارایی دیگری) سهامی هستند که سرمایه گذاران احساس می کنند آنها کمتر از ارزش واقعی خود دارند معامله می شوند. چنین چیزی می تواند در نتیجه اخبار بد از شرکت مورد نظر، چشم انداز آتی ضعیف شرکت، صنعت نامطلوب، یا افت کلی بازار باشد. به طور عرف، یک شاخص رایج برای ارزش گذاری سهام، نسبت P/E بوده است. تحلیل گران و معامله گران از گزارش های مالی منتشر شده یا برآوردهای سود شرکت، برای شناسایی قیمت مناسب برای یک سهم استفاده می کنند. اگر P/E سهام به کف بازه تاریخی آن سقوط کند، یا کمتر از میانگین P/E آن صنعت باشد، سرمایه‌ گذاران ممکن است آن سهام را زیر ارزش ذاتی بدانند. چنین چیزی ممکن است یک فرصت خرید برای سرمایه گذاران بلند مدتی باشد. به عنوان مثال، سهامی که در طول تاریخ دارای P/E بین 10 تا 15 بوده و اکنون با P/E پنج معامله می‌شود، ممکن است سیگنالی به سرمایه‌گذاران باشد که باید نگاه دقیق ‌تری به شرکت داشته باشند. اگر شرکت همچنان قوی است، ممکن است سهام Oversold شده باشد و گزینه خوبی برای خرید باشد. با این حال، تحلیل دقیق باید انجام داد، زیرا ممکن است دلایل منطقی وجود داشته باشد که چرا سرمایه گذاران دیگر این شرکت را همچون گذشته دوست ندارند.

اشباع فروش تکنیکالی

معامله گران می توانند از اندیکاتورهای تکنیکال برای تعیین سطح اشباع فروش قیمت نیز استفاده کنند. یک اندیکاتور تکنیکال فقط به قیمت فعلی نسبت به قیمت های قبلی نگاه می کند و داده های فاندامنتال را در نظر نمی گیرد. اسیلاتور استوکستیک جورج لین، که او در دهه 1950 آن را معرفی کرد، نوسانات اخیر قیمت را برای شناسایی هر گونه تغییر در مومنتوم و جهت قیمت بررسی می کند. اندیکاتور RSI قدرت پشت نوسان قیمت را در یک دوره اخیر، معمولاً 14 روز، اندازه گیری می کند. RSI پایین، معمولاً زیر 30، به معامله گران این سیگنال را می دهد که ممکن است سهم اشباع شده باشد. اساساً این اندیکاتور می گوید که قیمت در یک سوم پایینی بازه قیمت اخیر خود در حال معامله شدن است. این بدان معنا نیست که قیمت فوراً افزایش می یابد. بسیاری از معامله‌گران صبر می کنند تا اندیکاتور به سمت بالاتر حرکت کند، زیرا شرایط اشباع فروش ممکن است تا مدت ها ادامه داشته باشد. به عنوان مثال، یک معامله گر ممکن است منتظر بماند تا RSI اشباع فروش شده ابتدا به بالای 30 برگردد و بعد پوزیشن خرید بگیرند. چنین چیزی نشان می دهد که قیمت اشباع فروش شده بود اما اکنون شروع به افزایش کرده است. برخی از معامله‌گران از کانال‌های قیمتی مانند باندهای بولینگر برای شناسایی مناطق اشباع فروش استفاده می‌کنند. در نمودار قیمت، باندهای بولینگر در قالب مضربی از انحراف معیار در بالا و پایین یک میانگین متحرک نمایی قرار می گیرند. وقتی قیمت به باند پایینی می رسد، ممکن است قیمت اشباع شده باشد. بار دیگر می گوییم، معامله گران معمولاً ابتدا صبر می کنند تا قیمت دوباره شروع به افزایش کند و بعد پوزیشن خرید خود را می گیرند.

نمونه هایی از اندیکاتور ها و فاندامنتال اشباع فروش شده

اشباع فروش

اشباع فروش

مثال بالا نمودار قیمت با دو اندیکاتور را در زیر آن نشان می دهد. اندیکاتور بالایی RSI است و زیر آن P/E است. روی اندیکاتور RSI، در جاهایی که RSI به زیر 30 کاهش یافته و سپس به بالای آن برگشته است فلش هایی قرار داده شده است. اینها نقاط احتمالی خرید بر اساس بازیابی از شرایط Oversold است. برخی از این سیگنال‌ ها منجر به افزایش قیمت شدند، در حالی که برخی دیگر شاهد ادامه کاهش قیمت بودند. سطح اشباع فروش P/E برای هر سهم متفاوت خواهد بود، زیرا هر سهم دارای بازه P/E مخصوص خود است که تمایل دارد داخل همان بازه باشد. برای این سهم نزدیک پی ئی 10 فرصت خوبی برای خرید است چراکه از آنجا بالاتر رفته است.

تفاوت بین اشباع فروش و اشباع خرید

اگر اشباع فروش زمانی باشد که یک دارایی در نیمه پایینی رنج اخیر خود معامله می ‌شود یا بر اساس داده ‌های فاندامنتال نزدیک به کف خود معامله می‌ شود، آنگاه اشباع خرید برعکس آن است. زمانی که قیمت یک دارایی در نیمه بالایی رنج قیمتی اخیر خود معامله می شود، اندیکاتور تکنیکال شرایط overbought را نشان می دهد. به همین ترتیب، عوامل بنیادی وقتی به اشباع خرید اشاره دارند که دارایی در سقف نسبت های پی ئی خود معامله می شود. این بدان معنا نیست که دارایی باید فروخته شود. این فقط یک هشدار برای بررسی اوضاع است.

محدودیت های استفاده از شرایط اشباع فروش

اشباع فروش به اشتباه توسط برخی از معامله گران به عنوان یک سیگنال خرید در نظر گرفته می شود. چنین چیزی اشتباه است! بلکه، Oversold بیشتر یک هشدار است. شرایط اشباع فروش به معامله گران اجازه می دهد بدانند که یک دارایی در نیمه پایینی رنج قیمتی اخیر خود معامله می شود، یا با نسبت پی ئی پایین تر از حد معمول دارد معامله می شود. این بدان معنا نیست که دارایی باید خریداری شود! بسیاری از سهامی که ریزش می کنند، همینطور پایین و پایین تر می روند. دلیل چنین چیزی این است که بیشتر شرایط اشباع فروش بر اساس عملکرد گذشته است. اگر سرمایه گذاران آینده تلخی را برای یک سهام یا دارایی ببینند، ممکن است به فروش گسترده آن ادامه دهند، حتی اگر بر اساس معیارهای سوابق قیمتی ارزان به نظر برسد. حتی اگر سهام خرید خوبی هم باشد، می ‌تواند تا مدت های مدید در شرایط اشباع باقی بماند و بعد قیمت شروع به بالا رفتن کند. به همین دلیل است که بسیاری از معامله گران شرایط اشباع فروش را تحت رصد دارند، اما ابتدا منتظر می مانند تا قیمت بر اساس سیگنال اشباع فروش، شروع به بالا رفتن کند، بعد وارد خرید می شوند. این مقاله برگرفته است: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها