چگونه از فراکتال ها استفاده کنیم؟

تاریخ آخرین بروزرسانی: 11 مارس 2023
فراکتال ها الگوهای برگشتی پنج کندلی ساده هستند، اگرچه نوسان قیمت ها ممکن است تصادفی باشد، اما در واقع بصورت الگوها و روند های تکرار شونده را شکل می گیرند. یکی از ساده ترین الگوهای تکرار شونده فراکتال است.در این مقاله از آموزش فارکس پیرامون فراکتال ها و نحوه گنجاندن آنها در استراتژی معاملاتی خود را بحث می کنیم. سر فصل‌ها
  • فرضیه بازارهای فراکتال، بی نظم بودن و تصادفی بودن روزانه بازار را از طریق استفاده از تحلیل تکنیکال و نمودار کندلستیک به بحث می گذارد.
  • افق های سرمایه گذار، نقش نقدینگی و تأثیر اطلاعات از طریق یک سیکل کامل معاملاتی به بحث و بررسی گذاشته می شود.
  • بازار، زمانی که از سرمایه گذارانی تشکیل شده باشد که افق های سرمایه گذاری متفاوت و اطلاعات یکسانی داشته باشند، با ثبات در نظر گرفته می شود.
  • سقوط بازار ها و بحران های مالی، زمانی اتفاق می‌افتد که استراتژی ‌های سرمایه‌گذاری به افق‌ های زمانی کوتاه مدت ختم شوند.

مقدمه ای بر فراکتال ها

وقتی مردم کلمه "فرکتال" را می شنوند، اغلب یاد ریاضیات پیچیده می افتند. ما در این مقاله قصد نداریم در مورد چنین چیزهایی صحبت می کنیم. منظور از فراکتال‌ ها همچنین الگوی های تکرار شونده است که در میان حرکات بی ‌نظم ‌تر و بزرگ تر قیمت‌ ها رخ می‌دهد. فراکتال ها از پنج یا تعداد بیشتری کندل تشکیل شده اند. قوانین شناسایی آن ها به شرح زیر است:
  • نقطه برگشت نزولی زمانی رخ می دهد که الگویی با بالاترین سقف در وسط و دو سقف پایین تر در هر دو طرف آن وجود داشته باشد.
  • نقطه برگشت صعودی زمانی اتفاق می‌افتد که الگویی با پایین ترین کف در وسط و دو کف بالاتر در هر دو طرف آن وجود داشته باشد.
فراکتال های نشان داده شده در شکل زیر دو نمونه از الگوهای بی نقص هستند. توجه داشته باشید که بسیاری از الگوهای دیگر مشابه با همین شکل ممکن است رخ دهند، اما الگوی پایه (شکل زیر) باید سالم و بی کم و کاست باقی بماند تا فراکتال معتبر باشد.
فراکتال

فراکتال

نکته منفی این وسط این است که فراکتال ها اندیکاتورهای تاخیری هستند. یک فراکتال ترسیم نمی شود مگر اینکه دو روز از برگشت قیمت رد شده باشد. با این حال، بیشتر برگشت های مهم با کندل های بیشتر ادامه می ‌یابند که این به نفع معامله‌گر است. زمانی که این الگو رخ داد، انتظار می ‌رود که قیمت به دنبال یک فراکتال صعودی بالا رود یا در پی یک فراکتال نزولی کاهش یابد.

استفاده از فراکتال ها در معاملات

اکثر پلتفرم ‌های تکنیکال اکنون فراکتال ‌ها را به صورت یک اندیکاتور معاملاتی ارائه می ‌کنند. این بدان معناست که معامله گران نیازی به شکار این الگو ندارند. کافیست اندیکاتور را روی نمودار اندازید و خود نرم افزار تمام الگوها را هایلایت می کند. پس از انجام این کار، معامله گران فورا متوجه یک مشکل خواهند شد: این الگو دم به دم اتفاق می افتد. بهتر است از این الگوها همراه با سایر اندیکاتورها یا شکل های تحلیلی استفاده شود. یک اندیکاتور تأییدی رایج که در کنار این الگوها می توان از آن استفاده کرد اندیکاتور الیگیتور است. الیگیتور ابزاری است که از طریق استفاده از میانگین متحرک های متعدد ساخته می شود. در نمودار زیر یک روند صعودی بلند مدت در حالیکه قیمت غالبا بالای دندان تمساح (میانگین متحرک میانی) مانده است مشاهده می شود. از آنجایی که روند افزایشی است، می توان از سیگنال های صعودی برای دریافت سیگنال خرید استفاده کرد. هر چند کمی گیج کننده است، اما یک فراکتال نزولی معمولاً روی نمودار با یک فلش رو به بالا در بالای آن ترسیم می شود. فراکتال های صعودی با یک فلش رو به پایین در زیر آنها ترسیم می شوند. بنابراین، اگر از این الگوها در یک روند صعودی استفاده می کنید، به دنبال فلش های رو به پایین باشید (همه اینها منوط به این است که از یک اندیکاتور فراکتال تعبیه شده در اکثر پلت فرم های تحلیلی استفاده کنید). اگر به دنبال فراکتال های نزولی برای معامله در یک روند نزولی هستید، به دنبال فلش های رو به بالا باشید. گاهی اوقات رفتن روی یک تایم فریم بالاتر، تعداد سیگنال ‌های دریافتی را کاهش می‌ دهد و نمودار را برای ما تمیز تر و شسته رفته تر، و شناسایی فرصت ‌های معاملاتی را آسان ‌تر می‌کند.
فراکتال صعودی و نزولی

فراکتال صعودی و نزولی

گرچه این سیستم نقاط ورود به معامله را نشان می دهد، اما کنترل ریسک به عهده خود معامله گر است. در مثال بالا، الگو تا زمانی که قیمت شروع به بالا رفتن از سطح کف اخیر نکرده باشد، شناسایی نمی شود. بنابراین، پس از گرفتن پوزیشن، حد ضرر را می توان در زیر کف اخیر گذاشت. اگر پوزیشن ما از نوع فروش باشد، در طول یک روند نزولی، حد ضرر را می توان بالاتر از سقف قیمتی اخیر گذاشت. این تنها مثالی برای محل گذاشتن استاپ لاس است. استراتژی دیگر استفاده از فراکتال ها همراه با سطوح فیبوناچی اصلاح است. یکی از مسائل مربوط به فراکتال ها این است که کدام یک از موارد را معامله کنیم. یکی از مشکلات سطوح فیبوناچی اصلاح این است که از کدام سطح اصلاحی استفاده کنیم. با ترکیب این دو، گزینه های ما محدود می ‌شود، زیرا تنها در صورتی سطح فیبوناچی را معامله می کنیم که یک الگوی برگشتی روی آن سطح رخ دهد. معامله گران همچنین معمولا روی معاملات با نسبت های فیبوناچی خاصی تمرکز می کنند. ممکن است بسته به سلیقه معامله‌ گر متفاوت باشد، اما معمولا معامله‌ گر ترجیح می‌دهد در طول یک روند صعودی بزرگ‌ تر، زمانی که قیمت به سطح اصلاح 61.8% باز می‌گردند، خرید بگیرد. در این حالت فراکتال ‌ها را نیز می ‌توان به این استراتژی اضافه کرد: معامله‌گر تنها در صورتی پوزیشن می گیرد که یک الگوی برگشتی در نزدیکی 61.8% اصلاحی اتفاق بیفتد، در صورتیکه تمام شرایط دیگر احراز شده باشند. نمودار زیر چنین چیزی را در عمل نشان می دهد. قیمت در یک روند صعودی کلی قرار دارد و سپس پولبک می زند. قیمت یک فرکتال برگشتی صعودی در نزدیکی سطح 0.618 فیبوناچی اصلاح ایجاد می کند. بمحض اینکه فراکتال قابل مشاهده شد (دو روز پس از کف)، یک پوزیشن خرید در راستای روند صعودی بلند مدت گرفته می شود.
استراتژی معامله فراکتال با تمساح

استراتژی معامله فراکتال با تمساح

برای گذاشتن حد سود می توان از فراکتال ها نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، اگر در پی تشکیل یک فراکتال صعودی پوزیشن خرید گرفته شود، یک معامله گر می تواند پس از وقوع یک الگوی نزولی از پوزیشن خود خارج شود. از سایر روش‌ های خروج نیز می‌توان استفاده کرد، همچون گذاشتن حد سود یا تریل کردن حد ضرر.

سایر ملاحظات در مورد استفاده از فراکتال ها

در زیر چند نکته ارائه می گردد که هنگام استفاده از این الگوها باید به خاطر سپرد: آنها از جمله اندیکاتورهای تاخیری هستند. از آنجایی که فراکتال ها بسیار متداول هستند، بهتر است آنها را با سایر اندیکاتور ها یا استراتژی ها ترکیب کرد. نباید به تنهایی با تکیه بر آنها اقدام به گرفتن پوزیشن کرد. هرچه بازه زمانی نمودار بلند مدت تر باشد، برگشت قیمت قابل اعتماد تر است. همچنین باید توجه داشته باشید که هر چه بازه زمانی طولانی تر باشد، تعداد سیگنال های تولید شده کمتر می شود. بهتر است فرکتال ها را روی چندین تایم فریم ترسیم کنید. به عنوان مثال، فقط فراکتال های کوتاه مدت را در جهت فرکتال های بلند مدت معامله کنید. همانطور که بحث شد، در طول روند های صعودی بزرگ روی سیگنال های معاملاتی خرید تمرکز کنید و در طول روندهای نزولی بزرگ، روی سیگنال های معاملاتی فروش تمرکز کنید. بیشتر پلتفرم های تکنیکال امروزه فراکتال ها را در فهرست اندیکاتورها قرار می دهند. [elementor-template id="52272"]

سخن پایانی

فراکتال ها ابزارهای مفیدی هستند که در کنار سایر اندیکاتور ها و تکنیک ها می توان از آنها استفاده کرد. این الگوها را می توان به روش های مختلف مورد استفاده قرار داد و هر معامله گر ممکن است روش خاص خود را در رابطه با استفاده از آنها پیدا کند. یک گزینه استفاده از اندیکاتور الیگیتور است و گزینه دیگر استفاده از سطوح اصلاح فیبوناچی است. هر چند برخی از معامله گران ممکن است به فراکتال ها اعتقاد داشته باشند، اما برخی دیگر نیز ممکن است به آنها اعتقاد نداشته باشند. استفاده از آنها برای داشتن معاملاتی موفق یک ضرورت نیست و برای گرفتن پوزیشن نباید فقط به آنها تکیه کرد. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها