کندل هیکن آشی💹 نموداری با جزئیات بیشتر از کندل استیک

تاریخ آخرین بروزرسانی: 4 نوامبر 2023
کندل هیکن آشی یک روش منحصر به فرد برای نمودار کشی هستند که به نمودار قیمت استاندارد شما در ترمینال معاملاتی شما متصل می‌شوند. نمودار شبیه به یک نمودار کندل ژاپنی استاندارد خواهد بود، با این حال، جزئیاتی وجود دارد که خواندن نمودار کندل هیکن آشی را کمی متفاوت از نمودار کندل سنتی می‌کند. در تصویر زیر شما می‌توانید ببینید که یک نمودار از کندل هیکن آشی چگونه به نظر می‌رسد:
هیکن آشی

هیکن آشی

  یک شخص آموزش ندیده حتی نمی‌تواند تشخیص دهد که این یک نمودار کندل ژاپنی استاندارد نیست. همانطور که می‌بینید، هر کندل دارای بدنه و یک سر و کله بالا و پایین است، همانند کندل ژاپنی. با این حال، اگر نزدیک‌تر نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هر یک از نوارهای هیکن آشی از وسط نوار قبلی شروع می‌شود و نه از سطحی که شمع قبلی بسته شده است. این یک عامل تمایز‌دهنده اصلی بین دو سبک نمودار است.  

محاسبه کندل هیکن آشی

هر کندل هیکن آشی دارای باز، بسته، بالا و پایین است. بنابراین، چهار بخش از فرمول هیکن آشی وجود دارد: سطح باز کندل برابر با نیم‌راه نوار قبلی است. اگر به نمونه نمودار بالا مراجعه کنید، روشن است که هر شمع جدید از نیمه نوار قبلی شروع می‌شود.
 • باز = [باز (نوار قبلی) + بسته (نوار قبلی)]/2
بسته هر کندل برابر با میانگین میان چهار پارامتر - باز، بسته، بالا و پایین - است:
 • بسته = (باز + بالا + پایین + بسته)/4
بالاترین نقطه کندل بالاترین قیمت دوره را به خود می‌گیرد. این می‌تواند سایه بالاترین، باز یا بسته باشد.
 • بالا = بیشینه قیمت رسیده شده
پایین‌ترین نقطه کندل پایین‌ترین قیمت دوره را به خود می‌گیرد. این می‌تواند سایه کمینه، باز یا بسته باشد.
 • پایین = کمینه قیمت رسیده شده
 

کندل هیکن آشی مقابل کندل استیک

افکار عمومی در پشت نوارهای هیکن آشی این است که آنها عملکرد قیمت را صاف می‌کنند. بنابراین، بسیاری از نویزهای نشان داده شده در کندل ژاپنی سنتی با نمودارهای هیکن آشی حذف می‌شود. حالا بیایید نمودار قیمت با استفاده از یک نمودار کندل ژاپنی و یک نمودار کندل هیکن آشی را مقایسه کنیم.  
کندل هیکن آشی مقابل کندل ژاپنی

کندل هیکن آشی مقابل کندل ژاپنی

  در سمت چپ شما یک نمودار از کندل ژاپنی مشاهده می‌کنید. در سمت راست نیز یک نمودار از کندل هیکن آشی وجود دارد. نمودارها به طور کلی شبیه به هم هستند، اما نمودار کندل هیکن آشی بیشتر صاف است، آیا نظر شما هم همین است؟ با نگاه به دایره‌های رنگی در نمودار، تفاوت‌های اصلی بین دو نمودار را مشاهده می‌کنید. توجه کنید که نمودار کندل هیکن آشی برخی از حرکت‌های قیمتی پر سر و صدا را جدا می‌کند. بنابراین، برخی از معامله‌گران فارکس ترجیح می‌دهند از کندل هیکن آشی استفاده کنند تا از سر و صدای نمودار جدا شوند و تجزیه و تحلیل روشن‌تری از حرکت قیمت داشته باشند.  

استفاده از کندل هیکن آشی

اگر هدف شما گرفتن روند‌های بلندمدت و پایدار است، استفاده از کندل هیکن آشی به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. شناسایی روند یکی از عملکردهای اصلی این نوع نمودار است. سبک معامله‌ی هیکن آشی بر روی روندهای پایدار تأکید دارد. اصلاحات کوچک و تثبیت‌ها رها می‌شوند و به سختی قابل مشاهده در نمودار هستند. توجه خواهید کرد که در هنگام تغییر جهت در یک نمودار کندل هیکن آشی، قیمت احتمالاً یک حرکت جدید را شروع می‌کند. این کمک می‌کند تا بین شروع و پایان یک روند جفت ارز تمایز قائل شوید. از آنجا که سر و صدای نمودار فیلتر می‌شود، در واقع روند خام را مشاهده می‌کنید. استفاده از توقف انتقالی یک ابزار مدیریت معاملات خوب در بازاریابی روندهای است. به عنوان نتیجه، بسیاری از معامله‌گران از فواید صاف کردن نمودار کندل هیکن آشی با یک نشانگر توقف انتقالی برای بهره‌برداری بیشتر از شرایط بازار روند استفاده می‌کنند. یک روش دیگر برای استفاده از یک نمودار کندل هیکن آشی، جستجوی الگوهای نمودار و استفاده از قوانین عملکرد قیمت است. در بیشتر موارد، این کار به همان شیوه‌ای که با کندل ژاپنی سنتی انجام می‌شود، کار می‌کند. اما شما خواهید یافت که شکست‌های الگوهای نمودار کندل هیکن آشی گاهی از نمودارهای شمعی سنتی قابل اعتمادتر هستند.   روندهای کندل هیکن آشی همانطور که اشاره کردیم، سهولت شناسایی روند یکی از مزایای عمده استفاده از نمودار کندل هیکن آشی است. با یک نمودار کندل هیکن آشی می‌توانید با اطمینان روندهای قوی را از عملکرد قیمت غیرقابل پایدار تشخیص دهید. بیایید به برخی از مثال‌های روندها - هم صعودی و هم نزولی - با استفاده از نمودار قیمت هیکن آشی نگاهی بیندازیم.   روند صعودی کندل هیکن آشی به نظر می‌رسد که در ابتدا روند صعودی هیکن آشی مانند یک روند شمع ژاپنی معمولی است. با این حال، متوجه خواهید شد که روند هیکن آشی اصولاً توسط کندل صعودی ساخته شده است و از سایه‌های پایین کمتری برخوردار است. وقتی قیمت به بالا می‌رود، عملکرد قیمت سایه‌های پایین بسیار کم یا تقریباً صفری ایجاد می‌کند. در زیر یک روند صعودی قوی در یک نمودار کندل هیکن آشی مشاهده خواهید کرد:
روند صعودی کندل هیکن آشی

روند صعودی کندل هیکن آشی

به روند صعودی قوی نگاه کنید که با رنگ آبی مشخص شده است. توجه کنید که در طول راه صعودی تنها چند سوزن پایینی وجود دارد. این به این معنی است که این روند صعودی بسیار قوی است. روند نزولی کندل هیکن آشی روند نزولی کندل هیکن آشی توابع مشابهی با روند صعودی دارد اما در جهت معکوس است. این به این معنی است که اصولاً توسط شمع های نزولی ساخته می شود. همچنین، یک روند نزولی قوی در نمودار کندل هیکن آشی بدون یا با سایه های کم بالایی است. حالا بیایید ببینیم چگونه روند نزولی هیکن آشی ظاهر می شود:  
روند نزولی کندل هیکن آشی

روند نزولی کندل هیکن آشی

این بار یک روند نزولی را در نمودار کندل هیکن آشی مشاهده کرده ایم. کاهش با رنگ آبی در تصویر بالا مشخص شده است. ببینید که اقدامات قیمت نزولی هیچ سوزن بالایی ندارد. این نشان می دهد که نیروی کاهشی بسیار قوی است.

الگوهای کندل هیکن آشی

حالا درباره سه الگوی رایج که در نمودار کندل هیکن آشی یافت می شوند، بحث می کنیم. دوجی الگوی اول شمع دوجی است. شمع دوجی وقتی قیمت در همان سطحی که باز شده است بسته می شود ظاهر می شود. به عبارت دیگر، شمع بدن ندارد و در واقع شبیه خطی است. دوجی، وقتی پس از یک حرکت جهتی ظاهر می شود، پتانسیل برگرداندن را دارد و نشان می دهد که عملکرد قیمت در حال تعلیق است و ممکن است آماده شروع یک حرکت مخالف باشد.  
دوجی

دوجی

در تصویر بالا یک نمودار کندل هیکن آشی می بینید که سه حرکت قیمت - نزولی، صعودی و دوباره نزولی - را نشان می دهد. اولین حرکت حرکت قیمت نزولی را آغاز می کند. در پایان این حرکت قیمت، یک شمع دوجی می بینیم. سپس جهت برعکس می شود. سپس الگوی شمع دوجی دیگری در بالای حرکت صعودی ظاهر می شود. عملکرد قیمت دوباره برعکس می شود و یک حرکت نزولی جدید آغاز می شود. الگوهای مثلثی الگوهای مثلثی نیز در نمودار کندل هیکن آشی به طور معمول یافت می شوند. نکته مهم در اینجا این است که باید جهتی که عملکرد قیمت از آن عبور می کند را دنبال کنید. اگر عملکرد قیمت هیکن آشی سطح بالای الگو را شکست دهد، این نشان می دهد که افزایش احتمالاً تمدید خواهد شد. اگر عملکرد قیمت سطح پایینی مثلث را شکست دهد، پیش بینی می کنیم که قیمت یک حرکت نزولی جدید را آغاز خواهد کرد.
الگوهای مثلثی

الگوهای مثلثی

در نمودار بالا، می‌توانید یک الگوی مثلث گسترده (آبی) را ببینید. سپس عملکرد قیمت سطح پایین‌تر مثلث را شکست می‌دهد و هدف حداقل الگو را بر اساس محاسبه حرکت اندازه‌گیری شده تکمیل می‌کند. الگوی کنج الگوی دیگری که بسیار در نمودار کندل هیکن آشی یافت می‌شود الگوی کنج است. دو نوع الگوی کنج وجود دارد - کنج صعودی و کنج نزولی. مهم است که بگوییم که کنج صعودی پتانسیل کاهش قیمت را دارد. بر خلاف این، کنج نزولی پتانسیل صعودی دارد. بیایید به شکل یک کنج روی نمودار کندل هیکن آشی نگاه کنیم:
الگوی کنج

الگوی کنج

در نمودار بالا، الگوی کنج صعودی را داریم. قیمت سطح پایینی کنج را شکست می‌دهد تا حرکت نزولی جدیدی را آغاز کند. هدف حداقل در چند حرکت قیمت نزولی رسیده می‌شود.

شاخص هیکن آشی در MT4

یک راه برای نمایش نمودار کندل هیکن آشی استفاده از یک پایانالیز نمودار MetaTrader 4 است. پلتفرم MT4 شاخص هیکن آشی را صاف دارد. برای نمایش آن می‌توانید به سادگی روی insert > indicators > custom > Heikin Ashi کلیک کنید. سپس شاخص جایگزین نمودار قیمت اصلی شما خواهد شد. در برخی موارد، رنگ‌های پیش‌فرض MT4 برای کندل هیکن آشی قرمز برای کاهش و سفید برای افزایش هستند. اگر از رنگ سفید یا رنگ روشن دیگری برای پس زمینه نمودار خود استفاده می‌کنید، قادر به دیدن کندل افزایشی نخواهید بود. اگر این اتفاق افتاد، به سادگی تنظیمات افزونه هیکن آشی را باز کنید و رنگ کندل افزایشی را به سبز یا هر رنگ دیگری که ترجیح می‌دهید، تغییر دهید.  

معامله با کندل هیکن آشی

نمودار کندل هیکن آشی بسیار قدرتمند است زمانی که با تحلیل عملکرد قیمت ترکیب شود. به دنبال ظهور روندهای جدید باشید یا به دنبال برگشت روندهای موجود باشید. به دنبال سطوح پشتیبانی و مقاومت و نقاط مهم دوره‌های موجود باشید و به خاطر داشته باشید که این‌ها ممکن است به عنوان نقاط برگشت آینده در نمودار عمل کنند. الگوهای نمودار و شمع باید همیشه برای باز کردن و بستن معاملات مورد توجه قرار گیرند. همیشه از یک سفارش توقف ضرر استفاده کنید که قبل از نقطه ورود شما تایید شود. همیشه می‌توانید سفارش توقف معمول را با سفارش توقف پیگیری عوض کنید که قیمت در جهت شما حرکت می‌کند. تا زمانی که عملکرد قیمت شما را به روند معکوس احتمالی هدایت کند، معاملات خود را نگه دارید. همچنین اگر عملکرد قیمت هیکن آشی یک شمع نسبتاً بزرگ را ایجاد کند که عکس تجارت شماست، ممکن است بخواهید موقعیت را ترک کنید. همانطور که گفتیم، بیشتر صدا و سیما در نمودارهای هیکن آشی فیلتر می‌شوند. بنابراین، یک شمع عکس بزرگ احتمالاً به تغییر در نگرش اشاره می‌کند.   تجزیه و تحلیل کندل هیکن آشی بیایید نگاهی به چند مثال تجارت بیندازیم که می‌تواند به شما درک بهتری از تجارت با هیکن آشی بدهد.  
تجزیه و تحلیل کندل هیکن آشی

تجزیه و تحلیل کندل هیکن آشی

  نمودار بالا نمودار H4 جفت ارز GBP/USD برای آوریل - مه 2015 است. در ابتدای نمودار یک روند نزولی وجود دارد. ناگهان یک شمع دوجی ظاهر می شود و عکس العمل قیمت برعکس می شود. وقتی قیمت پس از شمع دوجی برعکس می شود، فرصت خرید وجود دارد. توقف ضرر معامله شما باید در زیر نقطه کمترین در زمان برعکس شدن قرار گیرد. مکان بهینه توقف با خط افقی قرمز در پایین نمودار نشان داده شده است. شمع دوجی پس از حرکت پایین در نمودار کندل هیکن آشی نشان می دهد که عکس العمل قیمت احتمالاً برعکس می شود یا حداقل روند نزولی به تعویق می افتد. سپس یک انگیزه بزرگ بلندمدت ظاهر می شود. سپس قیمت برعکس می شود. توجه کنید که برعکس شدن شبیه الگوی قرارداد بلندمدت بلند است. در پایان پرچم، ایجاد شمع دوجی دیگر را می بینیم. عمل قیمت پس از آنکه مرز بالای پرچم را شکست می دهد و دوباره بالا می رود. سناریو پس از آن تکرار می شود. پرچم جدید ظاهر می شود و شکست جدیدی از طریق مرز بالا رخ می دهد. انگیزه بزرگ سومی برای خرید ایجاد می شود. در طول راه بالا، قیمت در یک مثلث تجمع می کند. مرز بالای مثلث شکسته می شود و قیمت عمل قیمت بلند را ادامه می دهد. خروج از معامله زمانی است که عمل قیمت هیکن آشی قمة های نزولی را در نمودار ایجاد می کند. این الگو نشان می دهد که روند نزولی کلی ممکن است برعکس شود. حالا بیایید مثال دیگری از معامله با کندل هیکن آشی را بررسی کنیم:  
تکنیک هیکن آشی

تکنیک هیکن آشی

  این بار ما نمودار H4 هیکن آشی جفت ارز AUD/USD برای مارس - آوریل 2013 را داریم. نمودار نشان می دهد چگونه تکنیک هیکن آشی را در یک معامله کوتاه اعمال کنیم. خطوط نارنجی روی نمودار الگوی نمودار سر و شانه هستند. همچنین توجه کنید که خط گردنی که رنگ بنفش را نشان می دهد رسم شده است. قبل از ایجاد شانه دوم می بینیم که عمل قیمت هیکن آشی سه شمع نزولی بدون سایه بالا ایجاد می کند. این نشان می دهد که روند نزولی ممکن است در مخاطره باشد. در لحظه ای که عمل قیمت خط گردنی را به سمت پایین شکست می دهد، یک فرصت خرید کوتاه زیبا در نمودار وجود دارد. سفارش توقف ضرر این معامله باید در بالای شانه دوم الگو قرار گیرد. این با خط افقی قرمز در نمودار نشان داده شده است. عمل قیمت پس از آن وارد یک روند نزولی تیز می شود. هدف حرکت اندازه گیری به سرعت کامل می شود، اما شما ممکن است بخواهید معامله را ببندید زمانی که قیمت هنوز به سمت نزولی با شدت در حال حرکت است. در اینجا بهتر بود معامله را برای بهره بیشتر نگه داشت. ناگهان، عمل قیمت شدت حرکت نزولی را کاهش می دهد. کاهش تندی به تدریج به الگوی نمودار کالبدی نزولی منحرف می شود. خروج از معامله باید در لحظه ای باشد که عمل قیمت هیکن آشی مرز بالای الگوی کالبدی نزولی را شکست می دهد. توجه کنید که هر دو معامله با تجزیه و تحلیل عمل قیمت خالص و هیچ چیز دیگری انجام شد. این کاملاً ممکن است و معمولاً بهترین روش برای معامله با یک نمودار کندل هیکن آشی است.   نتیجه‌گیری هیکن آشی یک نوع منحصر به فرد از نمودار است که شامل کندلی با محاسبه خاصی است. فرمول هیکن آشی شامل چهار محاسبه است که به باز، بسته، بالا و پایین پاسخ می‌دهند:
 • باز = [باز (نوار قبلی) + بسته (نوار قبلی)] / 2
 • بسته = (باز + بالا + پایین + بسته) / 4
 • بالا = بیشترین قیمت رسیده شده
 • پایین = کمترین قیمت رسیده شده
با وجود محاسبه متفاوت، نمودارهای هیکن آشی به نمودارهای شمعی ژاپنی شبیه می‌شوند. حتی چشم غیر متخصص ممکن است دو نمودار را اشتباه بگیرد. نمودار کندل هیکن آشی بر روی عملکرد قیمت متوسط و به این ترتیب بر روی روندها تاکید می‌کند. این نوع نمودار عملکرد قیمت را صاف می‌کند و اوج و مردمک‌های آشفته و عمومی عملکرد قیمت را فیلتر می‌کند. مزایای استفاده از هیکن آشی:
 • نمودار کندل هیکن آشی به یک معامله‌گر کمک می‌کند تا یک روند بزرگتر را نسبت به یک حرکت قیمت کوچک به دست آورد.
 • شمع‌ها تاکید بر روندهای پایدارتر را می‌کنند تا نوسانات کوچک.
 • از آنجا که هیکن آشی روندهای عریان را نشان می‌دهد، آنها را می‌توان با یک دستور توقف پیگرد کرد.
  دو جنبه مهم در نظر گرفتن در نمودار کندل هیکن آشی وجود دارد:
 • روندهای نزولی - تقریباً کاملاً توسط کندل نزولی ایجاد می‌شوند. روندهای نزولی قوی تمایل دارند که در شمع‌ها سایه بالایی نداشته باشند.
 • روندهای صعودی - تقریباً کاملاً توسط کندل صعودی ایجاد می‌شوند. روندهای صعودی قوی تمایل دارند که در شمع‌ها سایه پایینی نداشته باشند.
  بعضی از الگوهای معمول شکل گرفته در نمودار کندل هیکن آشی عبارتند از:
 • شمع دوجی
 • الگوهای مثلث
 • الگوهای کنجصعودی و نزولی
  هر سیستم معاملاتی هیکن آشی باید شامل قوانین عملکرد قیمت باشد:
 • به دنبال سطوح پشتیبانی و مقاومت باشید.
 • به دنبال الگوهای نمودار برای شکست‌های محتمل باشید.
 • به روندهای ظاهر شده و در روندهای کاهشی خارج شوید.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها