تکنیک های ساده کانال قیمت

تاریخ آخرین بروزرسانی: 15 نوامبر 2022

تکنیک های ساده کانال قیمت موضوعی است که باید اول اطمینان پیدا کنید که به عنوان یک معامله گر فارکس، ارزش روندهای بازار را درک کرده اید. امروز یکی از تکنیک های تحلیل و معامله گرایش قیمت در فارکس، به ویژه روش ترسیم و استفاده از کانال قیمت را مورد بحث قرار خواهیم داد.

تکنیک های ساده کانال قیمت

چگونه می‌توانیم یک کانال روی نمودار ترسیم کنیم؟ ما با نگاه کردن به قیمت در چارت خود شروع می کنیم و سعی می کنیم یک حرکت قیمتی روند را که در آن سقف و کفها با شدت یکسان ایجاد و بازار با آنها حرکت می کنند، تشخیص دهیم. در مورد یک روند صعودی، می‌توانیم خطی را ترسیم کنیم که از پایین‌ها می‌رود و خط دیگری موازی با آن، که از بالای قیمت می‌گذرد. خبر خوب  😉 شما یک کانال در نمودار کشیده اید!

تکنیک های ساده کانال قیمت
تکنیک های ساده کانال قیمت

در بالا یک کانال روند استاندارد را می بینید که بر اساس یک روند صعودی ترسیم شده است. سطح پایین تر کانال یک خط روند صعودی معمولی است که از پایین ترین حالت قیمت شروع میشود و کفها را بهم متصل میکند. خط بالایی موازی با خط روند پایینی است و این خط سقف ها را وصل می کند. این نوع ترسیم یک کانال قیمت کلاسیک را ایجاد می کند.

اجازه دهید نگاه دقیق تری به مثال بالا بیاندازیم. سطح پایین کانال نقش یک حمایت و سطح بالایی نقش مقاومت را ایفا می کند. فلش های سیاه روی نمودار به عملکرد کانال حمایت و مقاومت در نمودار اشاره می کنند. ببینید که وقتی قیمت به سطح پایین کانال کاهش می یابد، به سمت بالا می رود. سپس قیمت به دنبال رسیدن به سطح بالای کانال است و تمایل به بازگشت به سمت پایین دارد و بالعکس.

با دانستن این موضوع، معامله گران می توانند از سطوح کانال برای نقاط ورود و خروج استفاده کنند. وقتی کانال صعودی است، می‌توانید به دنبال فرصت‌هایی برای خرید جفت ارز فارکس باشید، زیرا قیمت از سطح پایین‌تر شروع به افزایش می‌کند. می توانید معامله را تا زمانی که قیمت به سطح بالای کانال نزدیک شود نگه دارید.

در این روش به دنبال معامله حرکت ضربه ای کانال هستند. هنگامی که قیمت از سطح بالای کانال برگشت می کند، می توانید حرکت نزولی احتمالی را به سطح پایین تر ترید کنید. با این حال، این اتفاق معمولا کمتر مورد استفاده است، زیرا حرکات اصلاحی قیمت نسبتاً کوچکتر از حرکت قیمت طبق مسیر اصلی یک روند است. همانطور که میبینید یکی از تکنیک های ساده کانال قیمت رسم و استفاده به شیوه ای است که توضیح دادیم.

شکست کانال قیمت

حال که با یکی از تکنیک های ساده کانال قیمت آشنا شدیم بیاید در مورد شکست کانال قیمت هم کمی صحبت کنیم. مانند تمام روندهای قیمت، مسیر بازار در کانال قیمت نیز باید در نهایت به پایان برسد.

هنگامی که قیمت از سطح بالا یا پایین خود عبور می کند و خارج از آن سطح بسته شود، یک شکست کانال قیمت داریم. به این ترتیب، قیمت از کانال خارج می‌شود و دیگر مطابق با ساختار قبلی خود نخواهد بود. در اینجا مثالی از شکست کانال روند آورده شده است:

شکست کانال قیمت
شکست کانال قیمت

در بالا ادامه کانالی که قبلا در مورد آن صحبت کردیم را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید، قیمت در نقطه ای که مشخص شده است متوقف می شود و از سطح پایین تر خود (دایره قرمز) عبور می کند. این شکست کانال است. قیمت از خط روند پایین عبور می کند و نشان می دهد که تأثیر روند نزولی روی جفت ارز فارکس مورد نظر ما  به اندازه کافی قوی است که روند صعودی را به اتمام برساند.

پس از آن یک روند نزولی جدید شروع می شود. قیمت وارد روند نزولی شده و کاهش شدیدی را به همراه دارد. شکست کانال ها درباره پایان روند موجود هشدار می دهد و قیمت در جهت شکست حرکت می کند. به این ترتیب، معامله‌گران می‌توانند خود را برای ورود به معاملات در جهت شکست روند آماده کنند تا بتوانند حرکت قیمتی جدید  را دریافت کنند. این یک توضیح ساده از استراتژی معامله شکست کانال قیمت بود.

البته هدف اصلی ما در این پست بیان تکنیک های ساده کانال قیمت است و این بخش صرفا جهت یادگیری بیشتر بیان شد.

معاملات پرایس اکشن با استفاده از کانال قیمت

در ادامه برای درک بهتر چگونگی استفاده از تکنیک های ساده کانال قیمت به یکی دیگر از کاربردهای آن در استراتژی پر طرفدار پرایس اکشن میپردازیم.

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، معاملات بر اساس کانال قیمت در فارکس شامل معامله جهش های داخلی کانال است. علاوه بر این، زمانی که کانال به حد نهایی خود رسید، می‌توانید خود را برای معامله شکست کانال قیمت نیز آماده کنید، که می‌تواند منجر به تغییر روند شود. اجازه دهید اکنون به شما نشان دهیم که چگونه این کار می کند:

معاملات پرایس اکشن با استفاده از کانال قیمت
معاملات پرایس اکشن با استفاده از کانال قیمت

در بالا نمودار ساعتی EUR/USD را  مشاهده می کنید. این تصویر یک سیستم واکنش قیمت را با استفاده از یک کانال نشان می دهد.

نمودار با کاهش سریع قیمت شروع می شود که یک پایین (1) ایجاد می کند. این در واقع اولین نقطه کانال است که در حال حاضر در حال ایجاد است.

حرکت قیمت رو به بالا، قیمت را به سمت بالا می فرستد و یک تاپ (2) ایجاد می کند. سپس یک فشار به پایین می بینیم که قیمت را به سمت پایین به نقطه (3) می فرستد. افزایش بیشتر قیمت در نقطه (4) متوقف می شود که کانال را تأیید می کند.

این اولین فرصت معاملاتی در نمودار است - در نقطه (4). هنگامی که قیمت برای دومین بار به سطح بالایی کانال نزولی برخورد می کند، پتانسیلی برای معامله کوتاه ایجاد می کند. جهش های بیشتر قیمت دو معامله طولانی و دو معامله کوتاه دیگر ایجاد می کند. اگرچه باید یک بار دیگر توجه داشته باشیم که از آنجایی که این یک کانال نزولی است، ترجیح می‌دهیم معاملات کوتاه مدت را انجام دهیم و برای معاملات بلند مدت منتظر شکست کانال باشیم.

به آخرین فرصت معامله کوتاه مدت در کانال نگاهی بیندازید. ببینید قیمت به سمت پایین جهش می کند. قیمت به سطح بالایی باز می گردد و آن را به سمت بالا می شکند (دایره قرمز). شکستن سطح بالایی، و عبور قیمت از کانال قیمت، یک سیگنال برای این معامله کوتاه ایجاد می کند. با این حال، در همان زمان، قیمت یک سیگنال طولانی برای یک معامله جدید ایجاد می کند، زیرا ما اکنون یک شکست صعودی کانال نزولی داریم.

قیمت پس از شکست به شدت بالاتر می رود. برای خروج از این معامله طولانی مدت دو گزینه دارید. اولین مورد زمانی است که قیمت به مقاومت 1.1435 دلار می رسد و به سمت پایین حرکت می کند. گزینه دوم برای بستن معامله بلند مدت شکست قیمت زمانی است که قیمت حمایت ایجاد شده پس از جهش از 1.1435 دلار را بشکند. در هر دو گزینه خروج، تجارت سودآور بود.

دو نوع کانال قیمتی دیگی نیز داریم که در پستهای مجزا آنها را توضیح داده ایم کافی است که عبارت: کانال رگرسیون یا کانال دونجیان را در منوی سمت چپ در بخش جستجو وارد و جستجو کنید.

بهترین سیستم تجارت کانالی برای شما کدام است؟

تکنیک های ساده کانال قیمت که برای جفت ارزها اعمال می شود یک روش تحلیل تکنیکال ساده و موثر است که می تواند به معامله گران فارکس کمک کند در سمت افراد موفق بازار باقی بمانند. اما لازم است که بدانید که استفاده از تکنیک های ساده کانال قیمت دارای مزایا و معایبی نیز میباشد.

اگر مبتدی هستید، شاید بهتر باشد از روش معاملاتی و تکنیک ساده کانال قیمت ساده استفاده کنید. پایین و بالاترین قیمت را در طول یک روند انتخاب کنید و یک کانال بکشید. سپس به سادگی حرکات را در داخل  این کانال معامله کنید، ترجیحاً در جهت روند موجود. همچنین، فراموش نکنید که برای شکست روند میتوانید منتظر بمانید. به هر حال، شکست کانال احتمالاً می تواند منجر به حرکت شدید قیمت در مدت زمان نسبتاً کوتاه شود.

اگر بیشتر یک معامله گر محتاط هستید و همیشه تأیید اضافی برای سیستم معاملاتی کانال خود می خواهید، کانال رگرسیون خطی ممکن است ابزار کانال سازی مناسب برای شما باشد. دو سقف و کف خود را پیدا کنید و کانال رگرسیون را روی آن بکشید. سپس به دنبال جهش از سطوح بالا و پایین و به دنبال آن یک شکست در سطح میانه باشید. 

برای معامله گر محافظه کار، خط میانه می تواند آن تأیید اضافی را فراهم کند. اما توجه داشته باشید که با انتظار برای این تایید اضافی، پتانسیل سود در معامله شما نیز کمتر خواهد شد.

در نهایت، اگر احساس می‌کنید که با تجربه‌تر هستید و ایده استفاده از سطح مقاومت و حمایت کمی پیچیده‌تر و پویاتر را دوست دارید، ممکن است روش Donchian Channel را دوست داشته باشید.

به دنبال زمان هایی باشید که قیمت یک سطح S/R اخیر را شکسته و شروع به ضربه زدن به خطوط روند بالا یا پایین می کند و باعث ایجاد فشار در جهت مربوطه می شود. اگر دو باند در حال گسترش هستند، معامله را میتوانید شروع کنید. سپس اگر معامله شما به درستی اجرا شود و قیمت در جهت مورد نظر ادامه یابد، باید به دنبال آن باشید که معامله خود را تا زمانی که قیمت نوار میانی را در جهت مخالف بشکند، نگه دارید.

جمع بندی مقاله تکنیک های ساده کانال قیمت

در این مقاله با تکنیک های ساده کانال قیمت و کاربردها و چگونگی استفاده از آن آشنا شدید، البته بازهم تکرار میکنم استفاده از این تکنیک و کانال قیمت همانطور که بعنوان یک مزیت از سادگی بهره میبرد، اما دارای معایبی نیز میباشد. پس حتما تا زمانی که از این تکنیک ها در حساب دمو آنقدر استفاده نکرده اید که نسبت به سودآوری آن مطمئن شوید به هیچ وجه آنرا در حساب تجاری خودتان استفاده نکنید. در زیر خلاصه مقاله را میتوانید ببینید:

  • کانال های قیمت در فارکس یکی از اساسی ترین مفاهیم است که معامله گران باید از آن آگاه باشند.
  • کانال ها زمانی ایجاد می شوند که واکنش قیمت سقف ها و کف ها را یکسان ایجاد کند.
  • اگر بتوانید دو خط موازی را از بالا و پایین برگشت های قیمت بکشید، یک کانال قیمت در نمودار دارید.
  • معامله گران از تکنیک های کانال سازی برای تعیین نقاط ورود و خروج برای معاملات خود استفاده می کنند.
  • یک استراتژی معاملاتی اصلی کانال قیمت مستلزم ورود به معامله زمانی است که جفت ارز فارکس از یکی از انتهای خط کانال بازگردد. معامله باید در جهت برگشت قیمت باشد و تا زمانی که قیمت به سطح مخالف کانال نزدیک شود باید حفظ شود.
  • در معاملات کانالی، جهش های قیمتی که در جهت روند رخ می دهند، برای معامله جذاب تر و مناسبتر هستند چرا که از ریسک کمتری برخوردار هستند. حرکت های اصلاحی قیمت ریسک پذیرتر هستند.
  • پایان یک کانال با شکست کانال همراه است، که احتمالاً منجر به حرکت مخالف روند قیمت در جهت شکست می شود.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها