استراتژی فارکس📝8 استراتژی فارکس موثر و قدرتمند

تاریخ آخرین بروزرسانی: 29 دسامبر 2023
استراتژی فارکس در دنیای پررونق و پرچالش بازارهای مالی،به عنوان یکی از مهمترین و پرکاربردترین ابزارها در دسترس معامله‌گران حرفه‌ای و علاقمندان به بازارهای ارزی مطرح است. بازار فارکس، با ویژگی‌های خاص خود، امکانات بیشماری را برای کسب و کارهای مالی فراهم می‌کند و استراتژی‌های متعددی برای بهره‌برداری حداکثری از این امکانات وجود دارد. در این مقاله، به بررسی 8 استراتژی فارکس موثر و قدرتمند خواهیم پرداخت و راهنمایی‌های عملی برای استفاده بهینه از آن‌ها را ارائه خواهیم داد.
 • استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟
 • استراتژی‌های فارکس
 • استراتژی معاملات براساس قیمت
 • استراتژی معاملات محدوده
 • استراتژی معاملات روند
 • معاملات موقعیت‌گیری
 • استراتژی معاملات روزانه
 • استراتژی اسکالپینگ فارکس
 • استراتژی معاملات سوئینگ
 • استراتژی معاملات حمل

استراتژی فارکس چیست؟

یک استراتژی فارکس، سیستمی است که یک معامله گر فارکس برای تعیین زمان خرید یا فروش جفت ارزها استفاده می‌کند. استراتژی‌های مختلفی برای معاملات فارکس وجود دارد که معامله گران می‌توانند از تحلیل فنی یا تحلیل بنیادی استفاده کنند. یک استراتژی خوب معاملاتی فارکس به معامله گر اجازه می‌دهد تا با تحلیل بازار و اجرای قطعاتی با تکنیک‌های مدیریت مخاطرات قوی، معاملات را انجام دهد. استراتژی‌های فارکس می‌توانند به یک ساختار سازمانی متمایز تقسیم شوند که بتواند به معامله‌گران در یافتن استراتژی فارکس مناسب کمک کند. نمودار زیر نشان می‌دهد چگونه هر استراتژی در ساختار کلی قرار می‌گیرد و رابطه بین استراتژی‌های فارکس را نمایش می‌دهد.
استراتژی فارکس

استراتژی فارکس

کدام استراتژی‌ فارکس که باعث موفقیت می‌شود؟

تجارت فارکس نیازمند ترکیب چند عامل است تا یک استراتژی فارکس موثر برای شما تشکیل دهد. استراتژی های بیشماری وجود دارند که می توانید دنبال کنید، اما درک و احساس راحتی با استراتژی فارکس ضروری است. هر معامله گری اهداف و منابع منحصر به فردی دارد که باید در انتخاب استراتژی مناسب به آنها توجه کند. سه معیاری وجود دارد که معامله گران می توانند از آنها برای مقایسه راهکارهای مختلف در خصوص مناسبی آنها استفاده کنند:
 1. میزان منابع زمانی مورد نیاز
 2. فراوانی فرصت های معامله
 3. فاصله معمول تا هدف
استراتژی موفق فارکس

استراتژی موفق فارکس

1. معامله‌گری بر اساس قیمت

معامله‌گری براساس عملکرد قیمت، شامل مطالعه قیمت‌های گذشته به منظور تدوین استراتژی‌های تجارت فنی است. عملکرد قیمت می‌تواند به عنوان یک تکنیک مستقل یا همراه با یک نشانگر استفاده شود. اغلب از مبانی بهره‌برداری نمی‌شود؛ با این حال، تعاملات اقتصادی را به عنوان عاملی استدلالی می‌توان دربرگیرنده کرد. تعدادی استراتژی فارکس دیگر نیز وجود دارد که در دسته عملکرد قیمت قرار می‌گیرند که در بالا شرح داده شده‌اند. طول معامله: تجارت بر اساس عملکرد قیمت می‌تواند در بازه‌های زمانی مختلف (بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت) استفاده شود. قابلیت استفاده از چندین قاب زمانی برای تجزیه و تحلیل باعث ارزشمند شدن تجارت بر اساس عملکرد قیمت برای بسیاری از معامله‌گران است. نقاط ورود و خروج: برای تعیین سطوح پشتیبانی / مقاومت که به طور عمومی به عنوان نقاط ورود / خروج استفاده می شوند، روش های بسیاری وجود دارد:
 • بازگشت فیبوناچی
 • استفاده از سوزن های شمع
 • شناسایی روند
 • شاخص ها
 • نوسان سنج ها
درون عملکرد قیمتی، رنج، روند، روز، اسکالپینگ، سوئینگ و معامله گری پوزیشن وجود دارد. این استراتژی ها به نیازهای مختلف در معامله گری پاسخ می دهند که در زیر بطور دقیق توضیح داده خواهند شد. این مثال ها روش های متفاوتی از معامله کردن با این استراتژی ها را نشان می دهند تا نشان دهد چهقدر معامله گری متنوع است و همچنین گزینه های به سفارشی برای انتخاب برای معامله گران فراهم می کند.

2.استراتژی معامله در محدوده

تجارت محدوده شامل شناسایی نقاط پشتیبانی و مقاومت است که معامله گران معاملات خود را در اطراف این سطوح کلیدی قرار می دهند. این استراتژی فارکس در بازارهایی که در آن تقلب قابل توجهی وجود ندارد و هیچ روند قابل تشخیصی نیست، به خوبی عمل می کند. تحلیل تکنیکی ابزار اصلی استفاده شده در این استراتژی است. مدت زمان معامله: در مورد تجارت فارکس، زمان مشخصی برای هر معامله تعیین نشده است، زیرا استراتژی‌های محدوده می‌توانند برای هر بازه زمانی کار کنند. مدیریت ریسک بخش جدایی‌ناپذیری از این روش است، زیرا شکست ها ممکن است رخ دهند. به همین دلیل، یک تاجر محدوده تمایل دارد هر موقعیتی که در محدوده در حال حاضر قرار دارد را ببندد. نقاط ورود/خروج: گرایشگرها به عنوان ابزارهای زمان‌بندی بیشتر استفاده می‌شو ند.(RSI)، (CCI) (stochastics) از جمله گرایشگرهای محبوب‌تر هستند. عملکرد قیمت گاهی با گرایشگرها همراه شده و درصدد تأیید سیگنال‌های محدوده‌محور یا دور شدگی قرار می‌گیرد. در چند سال اخیر، جفت ارز USD/JPY در سطح قیمت محدودی را نشان داده است. نمودار بالا یک باند واضح حمایت و مقاومت را نشان می‌دهد که معامله‌گران از آن به عنوان نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند. نمودار میزان نسبی قدرت خرید و فروش (RSI) زمان ورود و خروج را نشان می‌دهد که توسط جعبه‌های آبی و قرمز تیره برجسته می‌شود - آبی: خرید بیش از حد و قرمز: فروش بیش از حد. معامله در محدوده می تواند منجر به نسبت خطر و سود مطلوبی شود؛ با این حال این همراه با سرمایه‌گذاری زمان طولانی در هر معامله است. از مزایا و معایب زیر برای هماهنگی اهداف شما به عنوان یک معامله‌گر و منابعی که دارید، استفاده کنید. مزایا:
 • تعداد قابل توجهی فرصت معامله
 • نسبت ریسک به پاداش متعارف
معایب:
 • نیاز به سرمایه‌گذاری طولانی مدت
 • نیاز به تسلط قوی بر تحلیل فنی

3.استراتژی معامله با روند

تجارت روند یک راهبرد ساده در بازار فارکس است که توسط بسیاری از تجار با تمام سطوح تجربه استفاده می‌شود. در تجارت روند، سعی می‌شود با بهره‌برداری از تکانه جهتی بازار، بازدهی مثبت به دست آید. مدت زمان معامله: معامله گران فارکس عموماً به مدت زمان متوسط تا بلند مدت به دنبال ترندها هستند زیرا خود ترندها نیز در طول زمان تغییر می‌کنند. همانند عملکرد قیمت، تحلیل چند زمانی می‌تواند در معاملات ترند مورد استفاده قرار گیرد. نقاط ورود/خروج: نقاط ورود به عموما توسط یک نوسانگر (RSI, CCI و غیره) تعیین می‌شود و نقاط خروج بر اساس نسبت مثبت ریسک و سود محاسبه می‌شوند. با استفاده از فاصله سطح توقف، معامله‌گران می‌توانند یا همان فاصله را یا بیشتر از آن را حفظ کنند تا نسبت مثبت ریسک و سود را حفظ کنند. به عنوان مثال، اگر سطح توقف را 50 پیپ فاصله گذاشته باشیم، سطح سودآوری به فاصله 50 پیپ یا بیشتر از نقطه ورود قرار داده می‌شود.
استراتژی معامله با روند

استراتژی معامله با روند

  در مثال ساده بالا، جفت ارز EUR/USD یک روند صعودی را نشان می‌دهد که توسط اعداد بالاتر و پایین‌تر جدید تأیید می‌شود. برعکس، برای یک روند نزولی این وضعیت صحیح نبوده است.
روند صعودی در جفت ارز EUR/USD

روند صعودی در جفت ارز EUR/USD

وقتی یک روند قوی در بازار مشاهده می‌کنید، در جهت آن روند معامله کنید. به عنوان مثال، روند صعودی قوی در زوج ارزی یورو/دلار (EUR/USD) بالا. با استفاده از شاخص CCI به عنوان یک ابزار برای زمانبندی ورود، توجه کنید که هر بار که شاخص CCI زیر -100 آمد (با رنگ آبی مشخص شده است)، قیمت ها با یک رالی پاسخ دادند. همه معاملات به این شکل به پایان نمی رسند، اما به دلیل دنبال کردن روند، هر نشستن کمتر از این مقدار خریداران بیشتری را به بازار جلب کرد و قیمت ها را بالاتر راند. در نتیجه، شناسایی یک روند قوی برای یک استراتژی معامله گری موفق حائز اهمیت است. معامله گری بر اساس روند معامله، به طور قابل قبول نیازمند زحمتی است که بررسی و در نظر گرفتن متغیرهای متعددی را شامل می شود. لیست مزایا و معایب می تواند به شما در شناسایی اینکه آیا معامله بر اساس روند مناسب برای شما است، کمک کند. مزایا:
 • تعداد قابل توجهی فرصت‌های معامله‌گری
 • نسبت ریسک به سود موردنظر مطلوب
معایب:
 • نیاز به سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت
 • نیاز به آشنایی بسیار خوب با تحلیل فنی

4. معامله‌گری موقعیتی

معامله‌گری موقعیت، یک استراتژی فارکس بلندمدت است که اصولاً بر عوامل اساسی تمرکز دارد، اما روش‌های فنی مانند نظریه موج الیوت نیز قابل استفاده است. نوسانات بازار کوچکتر و فرعی در این استراتژی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا تأثیری در تصویر کل بازار نمی‌گذارند. این استراتژی می‌تواند در همه بازارها از سهام تا فارکس مورد استفاده قرار گیرد. مدت زمان معامله: همانطور که در بالا ذکر شد، معاملات موقعیتی دارای نگرشی بلندمدت (هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها!) است که برای تاجران پافشاری بیشتر تعبیر شده است. فهمیدن اینکه عوامل اقتصادی چگونه بر بازارها تأثیر می گذارند یا داشتن پیش زمینه فنی جامع، برای پیش بینی ایده های معامله حیاتی است. سطوح کلیدی در نمودارهای بازه زمانی بلند مدت (هفتگی / ماهیانه) به دلیل دید کاملی که از بازار به دست می‌آید، اطلاعات ارزشمندی را برای معامله گران موقعیت در اختیار قرار می‌دهند. نقاط ورود و خروج می‌توانند با استفاده از تحلیل فنی و به ازای راهبردهای دیگر بررسی شوند.
استراتژی فارکس معامله‌گری موقعیتی

استراتژی فارکس معامله‌گری موقعیتی

نمودار بالا مربوط به الگوی دو ساله تخته و شانه‌های نمایش داده شده در آلمان 40 است، که با دقت با خط گردن (خط قرمز افقی) آماده شده است و پس از شانه سمت راست احتمالاً منجر به سقوط زیر خط گردن می‌شود. در این مثال انتخاب شده، سقوط به سمت پایین آلمان 30 به طور فنی و بنیادی به‌خوبی بازی شد. نزدیک به پایان سال 2018، آلمان با رکود فنی همراه شد و همچنین جنگ تجاری آمریکا و چین صنعت خودرو را آسیب رساند. مذاکرات بریکسیت نیز به مسائل کمک نکردند زیرا احتمالاً خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر اقتصاد آلمان نیز تأثیر منفی خواهد داشت. در این مورد، درک الگوهای فنی و همچنین داشتن پایه‌های بنیادی قوی اجازه داد تا تحلیل فنی و بنیادی را ترکیب کرده و یک ایده تجارت قوی را ساختاردهی کند. فهرست مزایا و معایب بر اساس اهداف شما به عنوان یک معامله گر و منابعی که در اختیار دارید. مزایا:
 • نیاز به سرمایه‌گذاری زمان کم
 • نسبت خطر به سود بسیار مثبت
معایب:
 • فرصت‌های معامله کم
 • نیاز به آشنایی قوی با تحلیل فنی و اساسی

5. استراتژی معاملات روزانه

معامله روزانه یک استراتژی فارکس است که برای معامله ابزارهای مالی در یک روز معامله طراحی شده است. به عبارت دیگر، تمام موقعیت ها قبل از بسته شدن بازار بسته می شوند. این می تواند یک معامله تکی یا چندین معامله در طول روز باشد. مدت زمان معامله: مدت زمان معاملات میتواند بسیار کوتاه مدت (چند دقیقه) یا کوتاه مدت (چند ساعت) باشد، مادامی که معامله در داخل روز معاملاتی باز و بسته شود. نقاط ورود/خروج: معامله‌گران در مثال زیر در نظر خواهند گرفت که وقتی قیمت از طریق متوسط شکست میخورد و در جهت روند حرکت میکند (دایره آبی) وارد موقعیت شوند و با استفاده از نسبت ریسک-پاداش 1:1 خارج شوند.
استراتژی فارکس معاملات روزانه

استراتژی فارکس معاملات روزانه

نمودار بالا نشان دهنده یک تنظیمات معامله روزانه نماینده استفاده از میانگین های متحرک برای شناسایی روند است که در این مورد بلند می باشد زیرا قیمت بالاتر از خطوط MA (قرمز و سیاه) است. موقعیت های ورودی با آبی مشخص شده اند و سطوح توقف در سطح قیمت قبلی قرار دارند. سطوح سود را به فاصله توقف در جهت روند برابر خواهند بود. قبل از پیگیری این استراتژی، به مزایا و معایب زیر باید توجه شود. معامله روزانه نیازمند زمان و تلاش بسیاری است و پاداش چندانی ندارد، همانند مثال بالا در مورد EUR/USD. مزایا:
 • تعداد قابل توجهی فرصت تجارت
 • نسبت معقول بین ریسک و پاداش
معایب:
 • نیاز به صرف مدت زمان طولانی برای سرمایه گذاری
 • نیاز به تسلط قوی بر تحلیل فنی

6. استراتژی اسکالپینگ

اسکالپینگ یک اصطلاح معمول در بازار فارکس است که برای توصیف فرآیند کسب سود کوچک به صورت مکرر استفاده می شود. این کار با باز کردن و بستن چندین موقعیت در طول روز انجام می شود. این می تواند به صورت دستی یا توسط یک الگوریتم صورت گیرد که از دستورالعمل های پیش تعیین شده در مورد زمان/مکان ورود و خروج از موقعیت ها استفاده می کند. جفت های فارکسی با بالاترین پرس و پیشنهاد مورد ترجیح قرار می گیرند زیرا انتشار معمولاً باریک تر است و این باعث می شود که ماهیت کوتاه مدت این استراتژی به درستی عمل کند. مدت زمان معامله: اسکالپینگ شامل معاملاتی بازه زمانی کوتاه با بازدهی حداقلی است که معمولاً بر روی نمودارهای بازه زمانی کوچکتر (30 دقیقه تا 1 دقیقه) انجام می‌شود. نقاط ورود/خروج: مانند بیشتر روش‌های فنی، شناسایی روند مرحله یک است. بسیاری از معامله‌گران کوتاه مدت از شاخص‌هایی مانند میانگین متحرک برای تأیید روند استفاده می‌کنند. استفاده از این سطوح کلیدی روند در فریم‌های زمانی بلندتر به معامله‌گر امکان می‌دهد تا تصویر کلی را ببیند. این سطوح باعث ایجاد باندهای پشتیبانی و مقاومت می‌شوند. سپس با استفاده از نوسانگرهایی مانند RSI، می‌توان کسب و کار را در این باند کوتاه مدت انجام داد. توقف‌ها چند پیپ با فاصله قرار می‌گیرند تا از حرکت‌های بزرگ در برابر معامله جلوگیری شود. شاخص MACD ابزار مفیدی است که معامله‌گر می‌تواند برای ورود/خروج از معاملات آن را استفاده کند.
استراتژی فارکس اسکالپینگ

استراتژی فارکس اسکالپینگ

  نمودار 10 دقیقه ای EUR/USD نمونه ای معمول از استراتژی اسکالپینگ را نشان می دهد. روند بلند مدت توسط میانگین متحرک تأیید می شود (قیمت بالاتر از 200 میانگین متحرک). سپس چارچوب زمانی کوچکتر برای هدف گیری نقاط ورود / خروج استفاده می شود. زمان ورود به نقاط توسط مستطیل قرمز در تمایل معامله گر (طولانی) نشان داده می شود. معامله گران همچنین می توانند موقعیت های طولانی را با استفاده از MACD ببندند زمانی که MACD (خط آبی) روی خط سیگنال (خط قرمز) متقاطع می شود که توسط مستطیل های آبی مشخص شده است. معامله گران از یک تئوری مشابه برای تنظیم الگوریتم های خود استفاده میکنند، با این حال بدون اجرای دستی توسط معامله گر. با استفاده از این مثال جذب تجارت عملی فوق، از لیست مزایا و معایب زیر استفاده کنید تا استراتژی معامله ای مناسب را که بیشترین تطابق را داشته باشد، انتخاب کنید. مزایا:
 • بیشترین تعداد فرصت‌های معامله‌ای در مقایسه با تمامی استراتژی‌های فارکس
معایب:
 • نیازمند سرمایه‌گذاری مدت زمان طولانی
 • نیازمند آشنایی قوی با تحلیل فنی
 • کمترین نسبت ریسک به پاداش

7.معاملات سوئینگ

تجارت سوئینگ (Swing Trading) یک استراتژی فارکس تخمینی است که در آن تریدرها سعی می‌کنند از بازارهای محدود و بازارهای در حال رشد بهره‌برداری کنند. با انتخاب "قمّت‌ها" و "پایه‌ها"، تریدرها می‌توانند مطابقاً موقعیت‌های بلند و کوتاه وارد شوند. مدت زمان معامله: معاملات سوینگ به عنوان معاملات مدت متوسط ​​محسوب می شوند، زیرا موقعیت ها عموماً بین چند ساعت تا چند روز نگهداری می شوند. معامله در طولانی مدت مورد ترجیح قرار می گیرد زیرا معامله گران می توانند از روند در نقاط مختلف در طول روند استفاده کنند. نقاط ورود / خروج: مانند راهبرد محدوده محور، ارگوزها و نشانگرها می توانند برای انتخاب نقاط ورود / خروج و زمان مناسب استفاده شوند. تنها تفاوت این است که معامله گری سوینگ در هر دو بازار روندی و محدوده محور به کار می رود.
استراتژی فارکس معاملات سوئینگ

استراتژی فارکس معاملات سوئینگ

در مثال فوق، ترکیبی از نمایش دهنده تصادفی، شاخص ATR و میانگین متحرک برای توضیح استراتژی معمول تجارت میل بود. روند صعودی در ابتدا با استفاده از میانگین متحرک 50 روزه شناسایی شد (قیمت بالاتر از خط MA). در صورت وجود روند صعودی، تجار به دنبال ورود به مواقع خرید کم و فروش بالا هستند. پس از آن، از استوکاستیک برای شناسایی نقاط ورود استفاده می‌شود، با جستجوی سیگنال‌های بیش از فروش که توسط مستطیل‌های آبی در نمودار و استوکاستیک مشخص می‌شوند. مدیریت ریسک مرحله نهایی است که در آن ATR نشانگر سطوح توقف می‌دهد. شکل ATR توسط دایره‌های قرمز مشخص می‌شود. این رقم نشان‌دهنده تقریبی تعداد پیپ‌ها است که فاصله سطح توقف با نقطه ورود باید تنظیم شود. به عنوان مثال، اگر مقدار ATR 41.8 باشد (که در آخرین خواندن ATR نشان داده‌شده)، معامله‌گر باید سطح توقف را 41.8 پیپ از نقطه ورود دور قرار دهد. در DailyFX، توصیه می‌شود حداقل با نسبت مثبت ریسک به مزیت 1 به 2 معامله کنید. این بدان معناست که باید سطح سود (محدودیت) را حداقل 83.6 پیپ (41.8 ضربدر 2) یا بیشتر انتخاب کنید. پس از دیدن یک نمونه از معاملات سوئینگ در عمل، به لیست زیر از نکات قوی و ضعیف زیردستی فکر کنید تا تشخیص دهید آیا این استراتژی با سبک معاملاتی شما سازگار است. مزایا:
 • تعداد قابل توجهی فرصت معامله
 • نسبت ریسک به امتیاز متوسط
معایب:
 •  نیاز به تسلط قوی بر تحلیل فنی
 •  هنوز نیاز به سرمایه گذاری زمان بسیار است.

8. استراتژی معامله کاری

معامله حمایتی شامل قرض گرفتن یک ارز با نرخ کششی کمتر و سپس سرمایه گذاری در ارز دیگر با نرخ بهره بالاتر است. این در نهایت منجر به داشتن یک نرخ کششی مثبت از معامله می‌شود. این استراتژی به طور اساسی در بازار فارکس استفاده می‌شود. مدت زمان معامله: معاملات حمل و نقل بستگی به نوسانات نرخ بهره بین ارزهای مرتبط دارند، بنابراین مدت زمان معامله از متوسط تا بلند مدت (هفته‌ها، ماه‌ها و شاید سال‌ها) پشتیبانی می‌کند. نقاط ورود/خروج: بازارهای قوی در حال رشد برای معاملات حمل و نقل بهترین نتیجه را دارند زیرا این استراتژی فارکس نیاز به دیدگاه زمانی بلند مدت دارد. تأیید روند باید گام اول قبل از قرار دادن معامله باشد (قله‌های بیشتر و پایین‌تر و برعکس) - به مثال ۱ بالا ارجاع دهید. دو جنبه در حمل و نقل وجود دارد، به‌عنوان مثال ریسک نرخ ارز و ریسک نرخ بهره. به این ترتیب، بهترین زمان برای باز کردن موقعیت‌ها در ابتدای یک روند است تا به طور کامل از نوسان نرخ ارز بهره‌مند شوید. درباره جزئیات نرخ بهره، این مورد بدون توجه به روندی که وجود دارد همچنان باقی می‌ماند زیرا در صورتی که ارز نام اولیه نرخ بهره بالاتری در مقابل ارز نام دومی داشته باشد، معامله‌گر همچنان نرخ تفاضلی بهره را دریافت خواهد کرد، مانند AUD/JPY. آیا معاملات حمل و نقل برای شما می‌تواند مناسب باشد؟ مزایا و معایب زیر را در نظر بگیرید و ببینید آیا این استراتژی فارکس متناسب با سبک معاملاتی شما است. مزایا:
 • نیاز به سرمایه گذاری زمان کم
 • نسبت خطر به مزیت متوسط
معایب:
 • نیاز به تشخیص قوی از بازار فارکس
 • فرصت های کمتری برای معامله
این مقاله شامل 8 نوع استراتژی فارکس با مثال های عملی از معاملات است. هنگام تصمیم گیری در مورد استراتژی معاملاتی که باید دنبال کرد. ممکن است مقایسه کردن زمانی که باید برای نظارت بر صفحه نمایش سپری شود، نسبت ریسک-پاداش و تنظیمات منظم فرصت های معاملاتی کلی مفید باشد. هر استراتژی فارکس ممکن است به کارگزاران مختلف با توجه به ویژگی های شخصی جذب کند. تطبیق شخصیت معامله گر با استراتژی مناسب در نهایت به معامله گران کمک می کند تا قدم اول را در جهت صحیح بردارند.
آواتار غزل خوشرو

غزل خوشرو

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها