بخش های داخلی اندیکاتور ایچیموکو ❤️

تاریخ آخرین بروزرسانی: 8 سپتامبر 2022
در بخش دوم آموزش ایچیموکو پیشرفته به زبان ساده شما با کلیات مهمی آشنا خواهید شد. کاربرد کندل استیک در ایچیموکوی پیشرفته، کندلهای شمعی ژاپنی برای تمامی تحلیلگران بازارهای مالی مخصوصا بازار فارکس کاملا آشنا و شناخته شده میباشد اما در این بخش از آموزش فارکس نگاهی اجمالی به آنها داریم. تحلیل تکنیکال با تکیه بر کندلهای ژاپنی به اندازه ای محبوبیت دارد که موسسات بزرگ و سرمایه گذاران کلان نیز از آنها برای تحلیل تکنیکال استفاده فراوان میکنند. اینکه کندلهای ژاپنی محبوبیت دارند، بخاطر این است که شکل ظاهری و کاربرد آن بسیار ساده است. کندل های شمعی در سریعترین زمان ممکنه اطلاعات مفیدی را که مورد نیاز شماست در اختیارتان قرار خواهد داد و شما به سادگی با کلیت بازار آشنا خواهید شد. ژاپنی ها ید طولایی در معامله گری با کندل های ژاپنی دارند و در واقع آنها از اولین تحلیلگران تحلیل تکنیکال میباشند که حتی قبل از آنکه آمریکایی ها از تحلیل تکنیکال استفاده کنند آنها برای پیشبینی قیمت برنج از کندلهای ژاپنی استفاده میکردند.
بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

بروکر آلپاری محبوبترین بروکر در ایرانیان

سبک جدیدی در تحلیل تکنیکال بیاموزید. در این بخش شما با سبک جدیدی از تحلیل تکنیکال آشنا خواهید شد که آنرا با نام ایچیموکو میشناسیم و با نمودار ابری ایچیموکو شما با سبک جدیدی از تحلیل تکنیکال آشنا خواهید شد و یقینا از آن بهره مند خواهید شد. دقت داشته باشید که کندل استیک و ایچیموکو با یکدیگر آمیخته اند و از هم جدا نیستند. از این پس ما چارتی را که در آن از اندیکاتور ایچیموکوی پیشرفته استفاده شده باشد را با نام ایچیموکو کینکو هیو (Ichimoku Kinko Hyo) خواهیم شناخت. این نام به معنی نگاه سریع به نمودار تعادلی است که در حقیقت در این نوع از ایچیموکو هم مانند کندل استیک های ژاپنی برای بررسی وضعیت بازار بکار میرود. هرچند شاید در دسته اندیکاتورها قرار نگیرد همانطور که در پست قبلی برای فراخوانی آن مشاهده کردید که از بخش اندیکاتورهای رسمی فراخوانی نشد. اما در واقع یک نوع سیستم معاملاتی پیشرفته است که بر روی نمودار ظاهر میشود نمودار ابری ایجادشده توسط ایچیموکو پیشرفته به مراتب داده هایی بیشتر از نمودارهای شمعی در اختیار شما قرار خواهند داد که برای معامله گران بسیار با ارزش خواهد بود.
بروکر Nordfx

بروکر Nordfx

ایچیموکو یک اندیکاتور نیست یک استراتژی است. بله این کاملا درست است درواقع بر خلاف آنچه همگان تصور آنرا دارند ایچیموکو یک اندیکاتور نیست بلکه یک استراتژی معاملاتی بسیار قوی است که باید درک شود. پس هروقت شما در ظاهر اندیکاتور ایچیموکو را بر روی چارت فراخوانی میکنید در حقیقت دارید چارت خودتان را برای تحلیل با استراتژی ایچیموکو آماده میکنید. آنچه بین تحلیل گران رایج است این است که از اندیکاتورها برای راحتی کار استفاده میکنند آنها از اندیکاتور توقع دارند تنها سیگنالهای خرید و یا سیگنال فروش و حتی سیگنالهایی دال بر تغییر روند را به آنها نمایش دهند. اما آنچه شما از ایچی موکو میبینید و باید درک کنید این است که چارتی که ایچیموکو بر روی آن سوار شده است یک چارت تحلیلی است و هر بخش از این چارت و نمودار حاوی اطلاعاتی است که در اختیار تحلیلگران تکنیکال قرار میگیرند تا بتوانند بهترین تحلیل را داشته باشند.

نمودارهای ایچیموکو چه اطلاعاتی دارند؟

اطلاعاتی که نمودارهای ایچیموکو و ابرهای آن در اختیار معامل گران قرار میدهند به مراتب بیشتر و کاملتر از نمودارهای شمعی میباشد و  با یادگیری آنها قادر خواهید بود که تنها با یک نگاه ساده وضعیت کلی بازار را درک کنید و به سادگی آنرا تحلیل کنید. شما با تحلیل هرکدام از بخشهای موجود در ایچیموکو قادرخواهید بود تحلیل دقیقی از بازار در دست داشته باشید و از آن به خوبی درجهت منافع استفاده کنید. اکثر تحلیل گران تازه کار فکر میکنند از ایچیموکو فقط برای سیگنال یابی باید استفاده کرد درست است که ایچیموکو میتواند سیگنال هم بدهد اما فراموش نکنیم که در ایچیموکوی پیشرفته ما با یک استراتژی فوق العاده پیشرفته روبرو هستیم که بخشی از آن کاربرد سیگنال یابی دارد و کاربردهای بسیار زیادی در بخشهای دیگر آن داریم. شما با استراتژی ایچیموکو یک ذهنیت دقیق و شفاف از بازار به دست خواهید آورد. شما با ایچیموکو با تک تک اجزای نمودار آن میتوانید تحلیل کنید تک تک بخشهای ایچیموکو باید در کنار هم باشند و گلچین کردن آن تمامی ذهنیت شمارا نسبت به بازار آشفته خواهد کرد و شما با یک ذهنیت ناقص بازار را خواهید دید. با گلچین کردن بخشهایی از ایچیموکو (کاری که بسیار آنرا انجام میدهند) شما دیگر از استراتژی ایچیموکو استفاده نمیکنید و از یک اندیکاتور ناقص استفاده میکنید. یکی دیگر از اشتباهات رایج بین تحلیلگران با استراتژی ایچیموکو این است که از ابرهای ایچی، برای سیگنال گیری استفاده میکنند که این یک اشتباه بزرگ است. درواقع سیگنالهایی که با ابرهای ایچیموکو صادرمیشوند دارای تاخیر هستند پس باید برای سیگنال گیری از کندل استیک یا پرایس اکشن استفاده کرد تا سریعترین دسترسی به موقعیت های جدید را یافت و با آن به سود رسید.

بروکر برتر اروپا در سال 2020

کاربرد اصلی ایچیموکو پیشرفته

کاربرد اصلی استراتژی ایچیموکو این است که به شما در کوتاهترین زمان ممکن دید خوبی از روند کلی بازار یا نقاط اشباع بازار در خرید یا فروش و حتی محدوده های حمایتی و مقاومتی میدهد و در نهایت بزرگترین کاری که استراتژی ایچیموکو انجام میدهد تایید سیگنالهای خرید و فروشی است که شما از روشهای دیگر بدست آورده اید.

بررسی بخشهای داخلی ایچیموکو پیشرفته

چیکو اسپن (Chikou Span)

خط سبز رنگ در اندیکاتور ایچیموکوی پیشرفته: این خط به خط تاخیری شناخته می شود و نحوه محاسبه آن به این صورت می باشد که قیمت بسته شدن امروز نمایانگر قیمت ۲۶ روز گذشته می باشد. کاربرد این بخش این است که نشان دهنده روند و قدرت آن در بازار است. چیکو اسپن (Chikou Span) در نمودار ایچیموکو به شما کمک خواهد کرد تا به دو نکته بسیار مهم علم پیدا کنید: اول اینکه آیا در بازار روندی هست یا خیر دوم اینه قدرت این روند در صورت وجود به چه میزان میباشد. معمولا چیکو اسپن (Chikou Span) را با رنگ سبز نمایش میدهند همانطور که ما نیز در پست قبلی به این مورد اشاره کرده ایم. ما به کمک چیکو اسپن (Chikou Span) قیمت فعلی بازار را با قیمتهای قبلی بازار مقایسه میکنیم. چرا که یکی از مهمترین وظایف یک تحلیل گر این است که داده های قیمتی را در زمان حال و گذشته بررسی کند تا بتواند آینده را پیشبینی کند. نکاتی که در چیکو اسپن (Chikou Span) باید به آن دقت شود: اول: چیکو اسپن نمایش دهنده روند حاکم بر بازار است: ۱: روند صعودی خواهد بود اگر چیکو اسپن در بالای نمودار قیمتی باشد . ۲: روند نزولی خواهد بود اگر چیکو اسپن در زیر نمودار قیمتی باشد . ۳: روند رنج خواهد بود اگر چیکو اسپن بیش از حد به کندلها نزدیک شده باشد . دوم: چیکو اسپن نمایش دهنده قدرت روند بازار است اگر سطوح قیمتی  در گذشته وجود داشته است چه از نوع حمایت و چه مقاومت این احتمال که در بروخوردهای پیش رو بازار به آن واکنش نشان دهد بسیار بالاست پس کافی است تا مشخص کنیم که آیا حمایت یا مقاومتی در برابر چیکو اسپن وجود دارد یا خیر و پس از آن میتوان تصمیم گیری کرد. سوم: سقفها و کفهای قیمتی ثبت شده توسط چیکو اسپن از قویترین سطوح حمایت یا مقاومت برای بازار خواهند بود به عبارتی دیگر از سقف ها و کف ها اگر خطوط افقی رسم کنید خواهید دید که این خطوط نمایش دهنده مقاومت و حمایت های بسیار قوی هستند.
ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

مثالهای عملکرد  چیکو اسپن (Chikou Span) برای مشاهده تصاویر در سایز بزرگ روی آنها کلیک کنید:  
چیکو اسپن

چیکو اسپن

  در تصویر فوق شما شاهد یک بازار صعودی از دیدگاه  چیکو اسپن (Chikou Span) هستید
Chikou Span

Chikou Span

بازار نزولی چیکو اسپن (Chikou Span) در تصویر بالا نیز یک بازار نزولی از دیدگاه  چیکو اسپن (Chikou Span) را مشاهده میکنید  
چیکو اسپن (Chikou Span)

چیکو اسپن (Chikou Span)

و در این تصویر نیز شاهد تشخیص یک بازار رنج توسط  چیکو اسپن (Chikou Span) هستیم. همانطور که میبینید ما بوسیله  چیکو اسپن (Chikou Span) سیگنال گیری نکردیم اما از این پس شما با مشاهده هر چارتی با این ترکیب از ایچیموکوی پیشرفته به سرعت میتوانید روند کلی بازار را تعیین کنید و البته میتوانید قدرت هر روندی را به سادگی تشخیص دهید و مشخص کنید

تنکانسن – Tenkan Sen (میانگین متحرک کوتاه یا قرمز رنگ)

کیجون سن – Kijun Sen (میانگین متحرک بلند یا آبی رنگ)

 
کیجون سن – Kijun Sen

کیجون سن – Kijun Sen

در ایچیموکوی پیشرفته ما برای بررسی وضعیت حال و کنونی بازار از دو میانگین متحرک استفاده میکنیم که آنها را به نامهای تنکانسن Tenkan Sen و کیجون سن  Kijun Sen یادخواهیم کرد پس در این استراتژی ما از اندیکاتور میانگین متحرک نیز استفاده میکنیم. تفاوت این دو میانگین متحرک در بازه زمانی هرکدام است شاید برای شما جالب باشد که بدانید در استراتژی ایچیموکو پیشرفته میانگین متحرکهایی که استفاده میشود با میانگین متحرک معمولی تفاوت عمده ای دارد درواقع ما در استراتژی ایچیموکو پیشرفته از میانگین متحرکی استفاده میکنیم که بجای استفاده از قیمت بسته شدن کندل از قیمت اوج و کف کندل استفاده میکند. دو میانگین متحرک بکار رفته در نمودارهای ایچیموکو برای تعیین روند در ابتدای بازار تعیین حد ضرر و یا تایید سیگنالهای خرید و فروش و یا پیدا کردن نقاط اشباع بازار در خرید و یا فروش استفاده میشود. از آنجایی که هرکدام از این دو میانگین متحرک برای خود عالمی دارند به توضیحات مجزا برای هرکدام میپردازیم و آنها را برای شما بیان خواهیم کرد.

میانگین متحرک کوتاه مدت یا تنکانسن (Tenkan Sen)

در این میانگین متحرک نشانگرهایی از حرکات قیمت در کوتاه مدت بازار مشاهده میشود رنگ این میانگین متحرک را قرمز قرار میدهیم تا به خوبی مورد توجه قرار بگیرد در این میانگین متحرک فرمول محاسباتی به این شکل است که پایینترین سطح قیمتی را در ۹ کندل آخر با بالاترین سطح قیمتی را در ۹ کندل آخر جمع میکنیم و سپس تقسیم بر ۲ میکنیم اینگونه است که نرخ میانی سقف و کف ۹ کندل آخر بدست خواهد آمد. این میانگین متحرک بکار رفته در ایچیموکو دید بسیار خوبی از حرکتهای قیمت در کوتاه مدت را برای ما ایجاد میکند و بسیار کاربردی خواهد بود.

شیوه بکار گیری تنکانسن (Tenkan Sen)

روند گیری توسط تنکانسن ۱: روند صعودی خواهد بود اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک باشد
روند صعودی تنکانسن (Tenkan Sen)

روند صعودی تنکانسن (Tenkan Sen)

۲: روند نزولی خواهد بود اگر قیمت پایینتر از میانگین متحرک باشد توجه داشته باشید که هرچه  شیب میانگین متحرک بیشتر باشد قدرت این روند نیز بیشتر خواهد بود
روند نزولی تنکانسن (Tenkan Sen)

روند نزولی تنکانسن (Tenkan Sen)

روند نزولی۳ : اگر میانگین متحرک صاف باشد ما شاهد یک روند خنثی یا همان رنج هستیم .
روند خنثی تنکانسن (Tenkan Sen)

روند خنثی تنکانسن (Tenkan Sen)

در این حالت از معامله کردن دوری کنید و اگر معاملاتی باز دارید حتما یا برای آنها حدضرر معقول قرار دهید یا از آنها خارج شوید. توجه داشته باشید که میانگین متحرک کوتاه یا همان تنکانسن در عمل حمایت و مقاومت بازار میباشد و زمانی که قیمت از این میانگین متحرک عبور میکند به این معنی است که حمایت و یا مقاومتی شکسته شده است.
تفسیر عبور قیمت از تنکانسن
در صورت عبور قیمت از میانگین متحرک کوتاه یا همان تنکانسن سه احتمال پیش روی ما خواهد بود که به توضیح آنها خواهیم پرداخت: اولین احتمال : بازار داری اصلاحی جزئی خواهد بود این حالت زمانی ایجاد خواهد شد که قیمت در خلاف جهت اصلی بازار از تنکانسن عبور کرده باشد اما آنقدر قوی نبوده است که میانگین متحرک بلند (( در ادامه توضیح خواهیم داد)) را بتواند بشکند و از آن عبور کند پس قیمت دوباره به روند اصلی بازخواهد گشت  
اصلاح جزئی ایچیموکو

اصلاح جزئی ایچیموکو

دومین احتمال : بازار درحال یک اصلاح بلند میباشد این حالت در زمانی رخ میدهد که قیمت در خلاف روند از میانگینهای متحرک کوتاه و بلند کوتاه (Tenkan Sen) و بلند (Kijun Sen) عبور می‌کند
اصلاح بلند ایچیموکو

اصلاح بلند ایچیموکو

سومین احتمال : بازار با یک تغییر روند روبرو میباشد این احتمال دقیقا مانند بازگشت کوتاه مدت خواهد بود اما پس از شکسته شدن میانگین متحرک کوتاه و بلند بازار قیمت دیگر به هیچ عنوان به بالای میانگینها در روند صعودی و پایین میانگین ها در روند نزولی باز نخواهد گشت. در این حالت بازار ابتدا به حالت رنج وارد خواهد شد و سپس روند جدیدی را شروع خواهد کرد.
تغییر روند ایچیموکو

تغییر روند ایچیموکو

۱ : روند صعودی بوده است ۲: بازار در رنج قرار گرفته ۳: قیمت از دو میانگین عبور کرده بدون بازگشت ۴: رنج کوچک ایجاد شده ۵: روند جدید نزولی شکل گرفته است  
یک نکته در خصوص میانگین متحرک کوتاه یا همان تنکانسن. این میانگین متحرک باید در نزدیکی قیمت باشد و اگر قیمت و تنکانسن نزدیک هم باشند روند به آرامی و بدون نوسان زیادی ادامه خواهد داد. اما اگر قیمت از میانگین متحرک کوتاه فاصله زیادی بگیرد احتمال بسیار زیاد شاهد بازگشت بازار به سمت میانگین متحرک خواهیم بود که این به معنی فاصله گرفتن بازار از وضعیت تعادلی فاصله گرفته که به این حالت اشباع خرید یا فروش میگوییم.

میانگین متحرک بلند یا کیجون سن (Kijun Sen)

میانگین متحرک بلند  نشانگر حرکات قیمتی میان مدت در بازار است. به همین دلیل اکثریت معامله گران به آن توجه زیادی دارند. معمولا میانگین متحرک بلند را با رنگ آبی نشان میدهند فرمول محاسبه کیجون سن مشابه میانگین متحرک کوتاه است یا این تفاوت که میانگین بلند بالاترین و پایین ترین قیمت را در ۲۶ کندل اخیر محاسبه میکند.

شیوه بکار گیری کیجون سن (Kijin Sen):

روند گیری توسط کیجون سن
۱: روند صعودی است اگر قیمت بالای میانگین متحرک بلند یا کیجون سن باشد .
روند صعودی کیجون سن

روند صعودی کیجون سن

۲: روند نزولی است اگر قیمت در زیر میانگین متحرک بلند یا کیجون سن باشد .
روند نزولی کیجون سن

روند نزولی کیجون سن

نکته : اگر میانگین متحرک بلند با روند در بازار در یک راستا باشد هرچه شیب این میانگین متحرک بیشتر باشد شاهد روندی قویتر خواهیم بود میانگین متحرک بلند فقط زمانی افزایش خواهد یافت که قیمت از میانگین محاسبه شده در ۲۶ کندل گذشته فراتر روند و از همین رو بر خلاف تنگانسن برای اینکه کیجون سن تغییر کند قیمت باید حرکت زیادی داشته باشد تا این اتفاق را شاهد باشیم. نکته : تحلیلگران با استفاده از کیجون سن همیشه  شروع روند اصلی را از دست خواهند داد، چرا که این میانگین حداقل از ۲۶ کندل قبل شکل گرفته است پس ما برای تشخیص شروع یک روند از آن استفاده نمیکنیم بلکه این میانگین نمایش دهنده یک روند است و میتوان به آن روند در بازار اعتماد کرد.
بازار رنج یا خنثی :
هرزمانی که میانگین متحرک بلند یا همان کیجون سن صاف باشد نشانگر ورود بازار به حالت رنج خواهد بود چرا که بازار نمیتواند سقف یا کف جدیدی را ثبت کند.
روند خنثی کیجون سن

روند خنثی کیجون سن

نکته : کیجون سن میتواند بعنوان حمایت یا مقاومت نیز کاربرد داشته باشد. اگر قیمت از کیجون سن عبور کند نشانگر شکسته شدن یک حمایت یا مقاومت خواهد بود .
تشخیص بازار اصلاحی با کیجون سن :
هر وقت که قیمت بازار بر خلاف جهت میانگین متحرک حرکت میکند به این معنی است که ممکن است شاهد یک اصلاح در بازار باشیم و یا نشانگر شروع تغییر روند خواهد بود در این حالت تحلیلگران باید دقت داشته باشند که در بازار بدون شکستن میانگین متحرک بلند نمیتوان به دنبال شروع یک اصلاح یا یک تغییر روند بود و باید حتما بازار از کیجون سن عبور کند.
سه احتمال بعد شکسته شدن کیجون سن
اول : اصلاح جزئی : در این حالت قیمت از کیجون سن به سرعت به روند اصلی بازخواهد گشت. دوم اصلاح عمیق : قیمت بعد از عبور از کیجون سن دوباره به بالای آن در روند صعودی و به پایین آن در روند نزولی بازگشت خواهد داشت . سوم تغییر روند : قیمت از میانگین متحرک عبور میکند و دیگر هرگز به بالای آن در روند صعودی یا پایین آن در روند نزولی باز نخواهد گشت و بازار ابتدا وارد یک فاز رنج خواهد شد و یا روند تغییر میکند. نکته :  کیجون سن باید به قیمت نزدیک باشد و در واقع هرچی فاصله این میانگین متحرک بلند و قیمت بازار افزایش یابد به این معنی است که نرخ رشد قیمت سریع تر از کیجون سن بوده است. در روندهای قوی عموما نرخ رشد قیمت و کیجون سن ثابت است و در زمان فاصله گرفتن از هم  همیشه این احتمال وجود دارد که بازار شاهد یک بازگشت معکوس و سریع باشد.
رابطه میانگین قیمت متحرک ایچی موکو و قیمت بازار
میانگین متحرک ها در دو حالت کوتاه و بلند با قیمت جاری نماد شما رابطه ای کا ملا مستقیم دارند. به این معنی که قیمت در حال پیمایش مسیر خود میباشد اما دو میانگین متحرک با در نظر گرفتن گذشته بازار و قیمت آن و همچنین میانگین گیری آن همیشه با سرعت کمتری پشت سر قیمت درحال حرکت هستند اما همیشه با قیمت همراهی میکنند. کاربرد اصلی آنها برای قیمت نمایش نقاط اشباع و حمایتها و مقاومتها در گذشته نزدیک و دور است و قیمت با توجه به این نقاط احتمال واکنش نشان دادن را خواهد داشت.
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درود بر شما
چقدر ساده و روان و البته قابل فهم توضیح دادید. درست برعکس سایتهای دیگه که آدمو سردرگم میکنند! واقعاً که لایک دارید