استراتژی های معاملاتی بازار رمز ارز

تاریخ آخرین بروزرسانی: 23 نوامبر 2022

استراتژی های معاملاتی بازار رمز ارز را می توان برای کسب درآمد استفاده کرد. سیستم های معاملاتی به شما کمک می کنند تا بتوانید تکنیک های معاملاتی خود را در چارچوبی منطقی و قابل پیگیری بگنجانید. به این ترتیب، می توانید استراتژی بیت کوین خود را ارزیابی و رصد کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو مکتب مهم فکری هستند که باید هنگام ایجاد استراتژی معاملاتی آنها را بررسی کنید. پیش از اینکه بحث را بیشتر ادامه دهیم، اطمینان حاصل کنید که تمایز بین این دو را کاملا درک کرده اید.

تمرکز این مقاله بر روی تاکتیک های معاملاتی ارز دیجیتال است. صد البته می توان آنها را بر روی سایر دارایی ها همچون ارزها، سهام، آپشن ها و فلزات گرانبها مانند طلا نیز اعمال کرد.

آیا می خواهید به استراتژی معاملاتی خود دست یابید؟ مقاله امروز اصول نوسانگیری در بازار کریپتو را به شما آموزش می دهد. اگر یک برنامه معاملاتی درست و حسابی داشته باشید، احتمال اینکه به اهداف معاملاتی خود برسید بیشتر خواهد بود.

استراتژی معاملاتی کریپتو چیست؟

استراتژی معاملاتی یک برنامه جامع است که تمام جنبه های معامله شما را در بر می گیرد. استراتژی معاملاتی در واقع ساختاری است که شما برای کمک به معاملات خود طراحی می کنید.

یک برنامه معاملاتی همچنین می تواند با حذف بسیاری از تصمیمات غیر ضروری، ریسک را کاهش دهد. هر چند برای معامله زدن نیاز به داشتن یک برنامه معاملاتی نیست، اما گاهی اوقات استراتژی معاملاتی می تواند نجات دهنده باشد.

اگر اتفاق غیرمنتظره ای در بازار رخ دهد (که قطعا اینگونه هم خواهد بود)، برنامه معاملاتی شما (نه احساسات و عواطف شما)، باید چگونگی واکنش شما را تعیین کند. به بیان دیگر، داشتن یک استراتژی معاملاتی شما را برای هر گونه سناریو آماده می کند و نیز شما را از قضاوت های سریع و عجولانه که می تواند منجر به ضررهای قابل توجه شود، باز می دارد.

 

برای مثال، یک برنامه معاملاتی بی نقص می تواند شامل پرسش های زیر باشد:

 1. روی کدام دارایی می خواهید معامله کنید؟
 2. قصد دارید از کدام نوع الگوهای تکنیکالی بهره برید؟
 3. از کدام ابزارها و اندیکاتور ها استفاده می کنید؟
 4. چه چیزی سبب ورود و خروج شما به معامله می شود (حد ضرر شما کجا قرار می گیرد)؟
 5. چه چیزی سایز پوزیشن شما را تعیین می کند؟
 6. چگونه عملکرد سبد معاملاتی خود را رصد و ارزیابی می کنید؟

علاوه بر این، برنامه معاملاتی شما ممکن است شامل دیگر اصول کلی و نیز جزئیات باشد. برای مثال می توانید برای خود این قانون را بگذارید که هرگز در روزهای جمعه یا زمانی که خسته و خواب آلود هستید معامله نکنید. از طرف دیگر، می توانید یک برنامه معاملاتی برای خود تنظیم کنید تا فقط در روزهای خاصی از هفته معامله کنید.

آیا قیمت بیت کوین را در آخر هفته رصد می کنید؟ قبل از تعطیلات آخر هفته، همیشه پوزیشن های خود را ببندید. از این نوع مشاوره های شخصی نیز می توان در استراتژی معاملاتی خود استفاده کرد.

ممکن است از بک تست در ساخت و طراحی استراتژی معاملاتی استفاده کرد. همانطور که در مقاله امروز خواهید دید، تعاریف استراتژی های معاملاتی همیشه دقیق نیستند و ممکن است بین آنها همپوشانی وجود داشته باشد. در واقع، یک رویکرد ترکیبی که شامل ترکیبی از تاکتیک‌های مختلف است ارزش در نظر گرفتن دارد.

ویژگی های معاملات ارزهای دیجیتال

ناشناس بودن – معاملات (از جمله داده های شخصی و شرکتی)، به جای هویت مالک، به دنباله ای تصادفی از خصوصیات و کاراکترها وصل هستند. محبوبیت برخی ارزهای مجازی نماگر خوبی از عرضه و تقاضا است. قراردادها را نمی توان به افراد حقیقی یا کسب و کارها پیوند زد.

امن بودن – ارزهای دیجیتال را می توان در کیف پول های مجازی نگهداری کرد که یک کلید خصوصی از آنها محافظت می کند. این بدان معنی است که وجوه جمع آوری شده منحصراً در دسترس دارنده آن است. دارنده یک ارز مجازی باید از فناوری رمزنگاری در دستگاه های ذخیره سازی (هارد) برای افزایش امنیت استفاده کند.

متمرکز نیست - هیچ دولتی جریان و قیمت ارزهای دیجیتال را نظارت نمی کند. معامله ارز مجازی در یک مکان واحد انجام نمی شود. اینگونه است که در صورت هر گونه تلاش برای هک کردن، از مختل شدن معاملات جلوگیری می شود. از آنجایی که داده های تراکنش مستقیماً توسط دارندگان بیت کوین ذخیره می شود، این داده ها در شبکه پخش می شود.

بهترین استراتژی های معاملات ارز دیجیتال برای یک مبتدی

به عنوان یک مبتدی، باید بدانید که دو نوع استراتژی معاملاتی برای رمزارز وجود دارد. آن ها عبارتند از:

 • استراتژی معاملاتی فعال
 • استراتژی تجارت منفعل

استراتژی های معاملاتی فعال

استراتژی های معاملاتی بازار رمز ارز
استراتژی های معاملاتی بازار رمز ارز

در این استراتژی، چهار استراتژی معاملاتی وجود دارد که عبارتند از:

معاملات ساعتی

شناخته شده ترین رویکرد معاملاتی فعال احتمالاً معاملات ساعتی است. یک تصور غلط رایج وجود دارد و آن اینکه همه معامله‌گران فعال معامله‌گران ساعتی هستند، اما اینطور نیست.

معاملات ساعتی زمانی است که شما پوزیشن ها را در یک روز باز و بسته می کنید. در نتیجه، معامله گران ساعتی به دنبال کسب سود از آن دسته از نوسانات قیمت یا تغییرات قیمتی هستند که در طول یک روز معاملاتی اتفاق می افتد.

عبارت "معاملات ساعتی" ریشه در بازارهای قراردادی دارد که در آن معاملات به ساعات خاصی از روز محدود می شوند. در نتیجه، زمانی که معاملات متوقف می شود، پوزیشن معامله گران ساعتی هرگز در طول شب باز نمی ماند.

بیشتر پلتفرم‌های معاملات ارزهای دیجیتال 24 ساعته، 365 روز سال در دسترس هستند. در بازارهای کریپتو، منظور ما از معاملات ساعتی متفاوت می شود. در این حالت معاملات ساعتی معمولاً به یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت اشاره دارد که در آن معامله گران در یک بازه زمانی 24 ساعته یا کمتر پوزیشن ها را باز و بسته می کنند.

معامله گران ساعتی از پرایس اکشن و تحلیل تکنیکال معمولاً برای ایجاد ایده های معاملاتی استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است از انواع استراتژی های مختلف برای شناسایی مشکلات و کاستی های بازار استفاده کنند.

معاملات ساعتی برای معامله رمزارز مشتقه بهترین روش است زیرا معاملات در فاصله زمانی تامین مالی، شما را از پرداخت هزینه های تامین معاف می کند.

 

معاملات سویینگ

معاملات سویینگ شکلی از یک تکنیک معاملاتی بلندمدت تر است که مستلزم باز نگه داشتن پوزیشن ها بیش از یک روز اما نه بیش از چند هفته یا چند ماه است. معاملات سویینگ ترکیبی از معاملات ساعتی و معاملات روند است.

معامله گران سویینگ سعی می کنند از نوسان ها که چند روز تا چند هفته به طول می انجامند سود ببرند. معامله گران سویینگ ممکن است ایده های معاملاتی خود را از طریق ترکیب عوامل تکنیکال و فاندامنتال فرموله کنند. تغییرات فاندامنتال یا بنیادی، با توجه به ماهیت خود، ممکن است بیشتر طول بکشند تا اثر آنها روی قیمت دیده شود، در غیر اینصورت الگوهای نموداری و اندیکاتورهای تکنیکال می توانند نقش مهمی را در معاملات سویینگ ایفا کنند.

شاید بتوان گفت معاملات سویینگ بهترین روش معاملاتی فعال برای معامله گران تازه کار است. معاملات سوئینگ نسبت به معاملات ساعتی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا به بار بنشینند، که یک مزیت قابل توجه است. با این حال، آنها انقدر کوتاه مدتی هستن که رصد معاملات سویینگ چندان دشوار نیست.

اینگونه معامله گران زمان بیشتری دارند تا در مورد گزینه های معاملاتی خود فکر کنند. آنها معمولاً زمان کافی برای واکنش دادن به اتفاقات بازار را دارند. معاملات سویینگ به شما این امکان را می دهد که با عجله کمتر انتخاب های منطقی تری داشته باشید. از سوی دیگر، معاملات ساعتی اغلب نیاز به تصمیم گیری و واکنش سریع دارد، که برای یک مبتدی ایده آل نیست.

 

معاملات روند

معاملات روند، که از آن با نام معاملات پوزیشن نیز یاد می شود، یک گونه از استراتژی است که مستلزم حفظ پوزیشن ها در مدت زمان طولانی تر (معمولاً حداقل چند ماه) است. معامله گران روند، همانطور که از نام آن پیداست، تلاش می کنند تا از روندهای دارای جهت سود ببرند. در یک روند صعودی، معامله گران روند می توانند یک پوزیشن خرید داشته باشند، در حالی که در یک روند نزولی، می توانند یک پوزیشن فروش داشته باشند.

معامله‌گران روند معمولاً از تحلیل فاندامنتال استفاده می کنند، با این حال، همیشه اینطور نیست. با این وجود، تحلیل فاندامنتال وقایعی را در نظر می‌گیرد که ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا اثر آنها بر قیمت بطور کامل نشان داده شود، و از همین حرکت‌ هاست که معامله‌گران روند به دنبال کسب سود هستند.

یک استراتژی معاملاتی روند بر اساس این فرض است که دارایی (رمز ارز) به حرکت در جهت روند ادامه خواهد داد. با این حال، معامله گران روند باید احتمال برگشت روند را نیز در نظر بگیرند. در نتیجه، آنها ممکن است از میانگین های متحرک، خطوط روند و سایر اندیکاتورهای تکنیکال برای افزایش احتمال موفقیت و کاهش ریسک‌های مالی استفاده کنند.

معامله گران مبتدی می توانند از معاملات روند سود ببرند، مشروط بر اینکه اصولی عمل کرده و ریسک خود را مدیریت کنند.

 

اسکالپ

اسکالپ یکی از سریع ترین تاکتیک های معاملاتی در بازار است. هدف اسکالپرها سود بردن از نوسانات بزرگ یا روندهای بلند مدت نیست. بلکه یک استراتژی است که تمرکز آن بر سود کردن مکرر از نوسانات کوچک است: برای مثال، سود بردن از اسپرد ها، گپ های نقدینگی و سایر کاستی های بازار.

اسکالپرها قصد ندارند پوزیشن خود را برای مدت طولانی حفظ کنند. اسکالپرها به باز کردن و بستن پوزیشن ها ظرف چند ثانیه معروف هستند. در نتیجه، در روش اسکالپ اغلب حجم معاملات بالاست.

اگر یک معامله گر متوجه یک کاستی در بازار شود که به طور مکرر رخ می دهد و می تواند از آن استفاده کند، اسکالپ می تواند یک رویکرد بسیار سودآور برای او باشد. هر بار که این اتفاق می افتد، آنها می توانند با جمع کردن این سودهای کوچک، سودهای بزرگ خوبی را شکار کنند. اسکالپ معمولا در بازارهای دارای نقدینگی بالا بهتر جواب می دهد، بویژه زمانی که باز کردن و بستن پوزیشن ها نسبتاً آسان و قابل پیش بینی است.

اسکالپ یک استراتژی معاملاتی پیشرفته تر است که به دلیل پیچیدگی برای تازه واردان پیشنهاد نمی شود. همچنین نیاز به داشتن دانش دقیق از دینامیک بازار دارد. همچنین، این استراتژی بیشتر مناسب معامله گران بزرگ تر (نهنگ ها) است، زیرا درصد حد سود معمولاً کوچکتر است.

استراتژی های سرمایه گذاری منفعلانه

Buy and hold "بخر و نفروش" یک استراتژی سرمایه گذاری منفعلانه است که در آن معامله گران یک دارایی را به قصد نگهداری آن برای طولانی مدت بدون توجه به نوسانات بازار خریداری می کنند.

این روش بیشتر در سبد سرمایه گذاری های بلندمدت استفاده می شود، جایی که هدف این است که فقط وارد بازار شوید و زمان ورود به معامله برای شما اهمیتی نداشته باشد. فرض پشت این روش این است که در یک بازه زمانی نسبتا طولانی، زمان ورود به معامله و قیمت ورود ارتباطی با ایده معاملاتی ما ندارند.

رویکرد خرید و نگهداری تقریباً همیشه تمرکز آن بر تحلیل بنیادی است، و اندیکاتور های تکنیکال به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین بعید است که در این روش عملکرد پورتفولیو بصورت پیوسته و منظم ارزیابی شود بلکه مثلا شش ماه یکبار یا سالی یکبار مورد ارزیابی قرار می گیرد.

برخی از دوستان هم از این رویکرد با نام "بخر و بنداز کنار" یاد می کنند، اما باید در نظر داشت که بیت کوین و ارزهای دیجیتال یا رمز ارزها یک کلاس دارایی خطرناک و فرار هستند که حدودا یک دهه بیشتر نیست که از عمرشان می گذرد. گرچه خرید و نگهداری بیت کوین یک استراتژی شناخته شده برای ارز دیجیتال است، اما استراتژی خرید و نگهداری ممکن است برای سایر ارزهای دیجیتال مناسب نباشد.

سرمایه گذاری بر روی شاخص

در بیشتر موارد، سرمایه گذاری در شاخص مستلزم خرید ETF و شاخص در بورس های معمولی است. با این حال، در بازارهای رمز ارز نیز این نوع کالاها هم در بخش مالی غیرمتمرکز و هم در صرافی های بیت کوین در دسترس هستند.

هدف یک شاخص کریپتو، ساخت توکنی است که عملکرد گروهی از دارایی‌های کریپتو را اندازه‌گیری می ‌کند. این سبد می تواند حاوی سکه هایی از همان صنعت باشد، مانند سکه های خصوصی یا حاوی توکن های خدماتی باشد. حتی ممکن است چیزی کاملاً متفاوت باشد، فقط کافیست که به یک خوراک قیمت گذاری ثابت وصل باشد. همانطور که احتمالا حدس می زنید، بیشتر این توکن ها تا حد زیادی به اوراکل های بلاک چین متکی هستند.

مزایای شاخص های کریپتو برای سرمایه گذاران چیست؟ به جای خرید یک سکه خصوصی، کاربران ممکن است بخواهند در یک شاخص سکه خصوصی سرمایه گذاری کنند. به این ترتیب، آنها می توانند به جای یک سکه، روی سکه های خصوصی به عنوان یک "بخش" سرمایه گذاری کرده و ریسک کار (خرید فقط یک سکه) را کاهش دهند.

طی چند سال آینده، سرمایه‌گذاری روی شاخص های توکنی احتمالاً محبوبیت بیشتری پیدا خواهد کرد. اینگونه می توان برای سرمایه گذاری در بلاک چین و صنعت ارزهای دیجیتال، رویکردی غیرمستقیم تر اتخاذ کرد.

از کدام استراتژی برای معاملات آتی بیت کوین باید استفاده کرد

معاملات سوئینگ یکی از بهترین استراتژی‌های معاملاتی است که می‌توان از آن در معاملات آتی بیت‌کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری استفاده کرد. معاملات سویینگ در بازار کریپتو در میان تمامی معامله گران (از تازه کار تا با تجربه) محبوب است.

به منظور شناسایی روندهای روزانه و هفتگی، معامله گران سویینگ موفق در بازار کریپتو معمولاً از تحلیل تکنیکال برای بررسی تایم فریم های کوتاه مدت تا تایم فریم های میان مدت ​​استفاده می کنند. تحلیل بنیادی نیز لازم است زیرا ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد تا رخدادهای اقتصادی اثر خود را بر روی قیمت بگذارند.

استراتژی برای معاملات آتی بیت کوین
استراتژی برای معاملات آتی بیت کوین

یادگیری رویکرد Swing Trading ساده است و نسبت به سایر استراتژی های معاملاتی کریپتو گیر کمتری دارد. شما از مزایای زیر نیز برخوردار هستید:

 

 • استراتژی بلندمدت – معاملات سویینگ، بر خلاف سایر روش های معاملاتی، نیازی به صرف ساعت‌ها جهت رصد معاملات ندارد، زیرا معاملات ممکن است روزها یا حتی هفته‌ها طول بکشد.
 • هیجان کمتر - به دلیل طولانی بودن مدت و تعداد کمتر معاملات، بسیاری از معامله گران معتقدند که معاملات سویینگ بر روی کریپتو استرس کمتری نسبت به معاملات ساعتی دارد.
 • معاملات پاره وقت – در نتیجه موارد فوق، این امکان وجود دارد که در حین داشتن کار تمام وقت روزانه (سبک زندگی خودتان) بتوانید معامله هم بزنید.
 • نوسانات – وقتی بر روی کریپتوها مانند بیت کوین معاملات سویینگ انجام می دهیم تلاطم قیمتی (نوسان) لازم است. بازار کریپتو یک بازار بسیار پر نوسان و متلاطم است که باعث می شود برای معامله گران سویینگ ماهر جذاب باشد.

نکاتی از زبان حرفه ای ها برای مبتدیان

برای معاملات کریپتو یک استراتژی داشته باشید – پروژه را با دید منتقدانه بررسی کنید. تعداد کل کاربران چقدر است؟ قرار است چه مشکلی را حل کند؟ آیا ارتباطی با دنیای کسب و کار دارد؟ از سکه هایی که ادعا می کنند هر جایی پیدا نمی شوند و شما خوش شانس هستید که به آنها برخورده اید اما تحویل داده نشده اند خودداری کنید.

ریسک را مدیریت کنید – برای میزان سرمایه گذاری خود روی یک ارز دیجیتال حدود تعیین کنید و بیش از مقداری که با از دست دادن آن مشکلی ندارید، ریسک نکنید. معامله ارزهای دیجیتال یک کار بسیار پر ریسک است و اکثر معامله گران در آن ضرر می کنند.

سبد رمز ارز خود را تنوع ببخشید - اصلا ایده خوبی نیست که پول زیادی را روی یک ارز دیجیتال خاص سرمایه گذاری کنید. پول خود را بین چندین ارز دیجیتال پخش کنید، درست مانند بورس و سهام. بعبارتی در اینصورت اگر یکی از آنها ارزش خود را از دست بدهد، خود را بیش از حد در معرض ریسک بازار قرار نداده اید، که به ویژه با توجه به نوسان قیمت های بازار این نکته بسیار مهم است. هزاران گزینه در اختیار شما وجود دارد، پس مشق شب خود را انجام دهید.

برای درازمدت در بازار باشید – قیمت‌ها روزانه به سرعت در حال نوسان کردن هستند و معامله‌گران بی‌تجربه گاهی اوقات وحشت زده شده و با توجه به اینکه قیمت ها خیلی پایین آمده آتش به مال خود می زنند به هر قیمتی دارایی خود را می فروشند. بازار رمز ارز به این زودی ها از بین نمی رود و سرمایه گذاری در آنها برای ماه ها یا سال ها می تواند با بهترین نتایج همراه باشد.

آفت های معاملات کریپتو

به دلیل نوسانات شدید و قابلیت پیش بینی پذیری کم، ریسک های بالاتری در معاملات کریپتو نسبت به معامله جفت ارزها و سایر دارایی های معمول وجود دارد. معامله‌گران کریپتو نباید بخش زیادی از سبد خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند، بعبارتی اختصاص 5 تا 10 درصد از سبد برای معاملات کریپتو ایده آل است.

نتیجه گیری

ایجاد یک استراتژی معاملاتی برای ارز دیجیتال که متناسب با اهداف مالی و شخصیت شما باشد، آسان نیست. در این مقاله، برخی از رایج‌ترین تکنیک‌های معاملات ارزهای دیجیتال معرفی و بررسی شد تا بتوانید دریابید که کدام یک برای شما مناسب است.

شما باید هر استراتژی معاملاتی را ثبت و رصد کنید تا ببینید چه مواردی جواب می‌دهد و چه مواردی جواب نمی دهد، و در همین حال به قوانینی که تعیین کرده‌اید نیز پایبند باشید. همچنین بهتر است که یک گزارش یا یک برگه یادداشت معاملاتی داشته باشید و نتایج هر رویکرد را ثبت و رصد کنید.

با این حال، مجبور نیستید که تا ابد به یک سری تکنیک های خاص و مشابه پایبند باشید. باید بتوانید تاکتیک های خود را پس از اینکه داده ها و سابقه معاملاتی کافی داشتید اصلاح کنید و به استقبال تاکتیک های جدید بروید.

به بیان دیگر، با کسب تجربه و تخصص بیشتر در معاملات، تاکتیک های معاملاتی شما نیز باید تکامل یابند. همچنین بهتر است که سبد خود را به استراتژی های مجزا تقسیم کنید. به این ترتیب، می توانید عملکرد هر استراتژی را ثبت و رصد کنید و در عین حال ریسک خود را نیز مدیریت کنید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها