انواع بروکرهای فارکس: ECN، STP، DMA، Market Maker ✔️ Hybrid

تاریخ آخرین بروزرسانی: 23 مارس 2024
نکته مهمی که هنگام  بررسی یک بروکر فارکس باید در نظر گرفته شود این است که آنها چگونه تراکنش های مشتری را انجام می دهند و اینکه آیا آنها طرف دیگر هر سفارش و معامله ای را که شما از طریق آنها انجام می دهید می گیرند یا خیر. در عمل، تقریباً همه کارگزاران فارکس تحت یکی از پنج مدل تجاری رایج از انواع بروکرهای فارکس هستند، اگرچه برخی از کارگزاران ممکن است ترکیبی از دو یا چند مدل از این مدل ها را استفاده کنند. از آنجایی که تفاوت‌های بین این مدل‌ها به این معناست که کارگزاران ممکن است روش‌های اجرای سفارش بسیار متغیری داشته باشند، درک نحوه عملکرد هر یک از این مدل‌ها مفید است تا بتوانید بهترین روش اجرای سفارش را متناسب با تجارت فارکس خود انتخاب کنید. بخش‌های زیر انواع بروکرهای فارکس را توصیف و مقایسه می‌کنند تا به شما در تصمیم‌گیری مهم در مورد انتخاب نوع کارگزاری برای افتتاح حساب کمک کنند.

شبکه ارتباط الکترونیکی یا مدل بروکر فارکس ECN

اولین و مشهور ترین مدل بروکر فارکس از انواع بروکرهای فارکس بروکرهای ECN هستند. بروکرهای فارکس که از شبکه ارتباط الکترونیکی یا مدل ECN استفاده می کنند، ابزاری را برای دسترسی مستقیم به بازار فارکس بین بانکی برای قیمت گذاری و اجرا به مشتریان خود ارائه می دهند که معمولاً از یک پلت فرم معاملاتی ECN تشکیل شده است. معامله گران باید پیشنهادات پلتفرم معاملاتی توسط کارگزاران ECN را امتحان کنند تا بهترین پلتفرم کارگزار ECN را برای نیازهای خاص خود تعیین کنند. در واقع، استفاده از یک بروکر با مدل اجرای ECN برای تراکنش‌های مشتری، به این معنی است که یک کارگزار فارکس فاقد میز معامله یا NDD است زیرا به عنوان رابط بین مشتریان خود و بازار ارز بزرگتر عمل می‌کند. انتخاب معامله از طریق یک کارگزار فارکس NDD به معامله گر کمک می کند که هم بازارساز و هم میز معاملات خود را که ممکن است هر دو بخواهند از معاملات خود سود ببرند، حذف کند. اکثر بروکرهای فارکس ECN اطلاعات سفارش و نرخ های مبادله را در زمان نوسان نشان می دهند و قیمت گذاری آنها در معاملات مستقیماً از بازار فارکس بین بانکی می آید. همچنین، از آنجایی که معاملات به صورت الکترونیکی پردازش می‌شوند، در بروکرهای ECN معمولاً نرخ خطای انسانی کاهش می‌یابند. یکی از پیشرفت‌های مهم در برخورد با این نوع کارگزار این است که خطر قیمت‌گذاری مجدد باید تقریباً حذف شود. این واقعاً می تواند برای معامله گران خبری که معمولاً دوست دارند از سطح بالای نوسانات بازار پیرامون انتشار داده های اصلی اقتصادی مانند گزارش NFP یا سایر رویدادهای خبری سود ببرند، سود قابل توجهی داشته باشد. یکی دیگر از مزایای قابل توجه در مورد استفاده از یک بروکر ECN این است که آنها به معامله گران اجازه می دهند با اسپردهایی معامله کنند که معمولاً به طور قابل توجهی کمتر از آنچه توسط یک بازارساز ارائه می شود، معامله می کنند. با این وجود، از آنجا که اسپرد معاملات برای اجرای معاملات ECN در یک قیمت ثابت معمولی تنظیم نمی‌شود و می‌تواند به طور قابل توجهی در نوسان باشد - بویژه در مواقعی که بازار بی‌ثبات است - این می‌تواند باعث ایجاد ابهام در قیمت‌هایی شود که معامله‌گر می‌تواند به طور معمول به آن دسترسی داشته باشد. برخی از کارگزاران فارکس که از مدل ECN استفاده می کنند، کارمزد اجرای معامله ثابتی را به ازای هر معامله به عنوان پورسانت دریافت می کنند، که می تواند برای کسانی که تمایل دارند مقادیر بیشتری را به دفعات کمتر معامله کنند، سودمند باشد. از طرف دیگر، برخی دیگر از کارگزاران ECN به سادگی اسپرد معاملاتی را که مشتری آنها می تواند معامله کند را افزایش می دهند و بنابراین کارمزدهایی را متناسب با مبلغ معامله در هر معامله دریافت می کنند. این نوع دوم از کارگزار ECN ممکن است برای معامله‌گرانی که ترجیح می‌دهند مرتباً در مقادیر کمتر معامله کنند، مناسب‌تر باشد.

مدل مستقیم پردازش یا STP Forex Broker

بروکرهای STP نوع دوم از انواع بروکرهای فارکس هستند که احتمالا باید بارها و بارها اسم آنها را شنیده باشید. بروکرهای فارکس که از پردازش مستقیم (STP) استفاده می کنند، معمولاً یک سیستم معاملاتی کاملاً خودکار برای استفاده مشتریان خود دارند. آنها یک میز معامله را اداره نمی کنند و از این رو یک کارگزار NDD یا No Dealing Desk در نظر گرفته می شوند. این نوع از مدل کارگزاری فارکس گاهی اوقات به عنوان مدل کارگزاری فارکس A-Book نیز شناخته می شود. چنین سیستم معاملاتی STP معمولاً هر معامله را به صورت الکترونیکی پردازش می کند و آنها را مستقیماً در یک گروه منتخب از شرکت کنندگان بازار فارکس بین بانکی که به عنوان ارائه دهندگان نقدینگی شناخته می شوند وارد می کند تا با قیمت های رقابتی اجرا شوند. سفارشات به صورت ناشناس از طرف مشتریان توسط بروکر در این زیرمجموعه از بازار فارکس وارد می شوند که اعضای آن توسط کارگزار بر اساس روابط معاملاتی ایجاد شده انتخاب می شوند. بارزترین مزیت استفاده از بروکر STP این است که هیچ گونه خطا، تاخیر یا هزینه های انسانی نباید با هر تراکنش مرتبط باشد. این بدان معنی است که یک معامله گر می تواند از دخالت افراد دیگر در معاملات خود که ممکن است خطاها، هزینه ها یا تاخیرهای ناخواسته ایجاد کند، اجتناب کند. یکی دیگر از مزایای استفاده از کارگزار فارکس STP این است که نقدینگی بیشتر است زیرا قیمت ها از تعدادی از فعالان بازار به جای تنها از یک ارائه دهنده نقدینگی مانند مدل سازندگان بازار بدست می آید. این به طور کلی در مقایسه با خدمات ارائه شده توسط یک بروکر فارکس که تنها یک منبع برای مظنه های خود دارد، به معنای پر کردن بهتر، قیمت های دقیق تر و اسپرد معاملات محدودتر است.

دسترسی به بازار مستقیم یا مدل کارگزار فارکس DMA

زمانی که از انواع بروکرهای فارکس صحبت میشود کمتر به بروکرهای DMA که مخفف Direct Market Access است اشاره میشود. بروکرهای فارکس گاهی اوقات از یک مدل دسترسی مستقیم به بازار یا DMA برای اجرای تراکنش ها برای مشتریان خود استفاده می کنند. این سرویس خودکار، سفارش‌های مشتری را با قیمت‌های معامله ارائه شده توسط بازارسازان حرفه‌ای در بانک‌ها یا سایر ارائه‌دهندگان عمده نقدینگی مطابقت می‌دهد . علاوه بر این، در مدل DMA، تمام سفارش‌های مشتری مستقیماً به ارائه‌دهندگان نقدینگی منتقل می‌شوند. دسترسی واقعی به بازار مستلزم اجرای غیرمعامله ای فقط با قیمت بازار است که از دیدگاه معامله گر فرآیند شفاف تری است. در مقابل، خدمات اجرای فوری ارائه شده توسط برخی کارگزاران معمولاً شامل این است که بروکر خودش سفارش را تکمیل می کند و سپس تصمیم می گیرد که آیا ریسک را با سایر ارائه دهندگان نقدینگی جبران کند یا خیر. بروکرهای DMA معمولاً فقط اسپردهای متغیر را به مشتریان خود ارائه می دهند تا اسپرد معاملات ثابت. علاوه بر این، پلتفرم اجرای معامله ارائه شده توسط بروکر فارکس DMA تمایل دارد یا یک مقدار ثابت اسپرد به تراکنش های مشتری اضافه کند یا به ازای هر معامله پورسانت دریافت کند. به طور کلی، بروکرهای فارکس ECN خدمات DMA را نیز به مشتریان خود ارائه می دهند. اگرچه برخی از کارگزاران فارکس STP خدمات DMA را به مشتریان خود ارائه می دهند، اما همیشه اینطور نیست.

بروکر مارکت میکر

در بخشهای قبل که به معرفی انواع بروکرهای فارکس پرداخته بودیم بارها از واژه بازارسازها استفاده کردیم. بروکر های مارکت میکر همان بازارسازها هستند. یک کارگزار فارکس که به عنوان یک نمایش دهنده قیمت در بازار عمل می کند، معمولاً یک میز معاملات یا DD را اداره می کند و با انتقال از قیمت پیشنهادی یا درخواستی به مشتریان، پول خود را به دست می آورد. چنین بازارسازانی با این نیت عمل می کنند که تا آنجایی که ممکن است از آن اسپرد را به نفع خود به عنوان سود تصاحب کنند. این مدل بروکر نشان می‌دهد که کارگزار معمولاً قیمت بازار دو طرفه را با اسپرد معاملات ثابت یا متغیر ارائه می‌کند که به هر جفت ارزی محاسبه میشود. این نوع از مدل بروکرهای فارکس گاهی اوقات به عنوان مدل کارگزاری فارکس B-Book نیز شناخته می شود. اگرچه این مدل مستلزم پذیرش ریسک بازار است ، اما از آنجایی که کارگزار به طور موثر علیه مشتریان خود معامله می کند، بازارسازی به طور سنتی یک مدل محبوب برای کارگزاران فارکس بوده است، زیرا نرخ زیان بالایی در میان معامله گران خرده فروشی وجود دارد و این واقعیت که بیشتر از اسپرد معاملات معمولاً به عنوان تسخیر شده است. سود حاصل از معاملات مشتری با استفاده از این مدل نسبت به دریافت کمیسیون ساده. نمودار تصویر زیر نشان می دهد که چگونه بسیاری از معامله گران کوچک فارکس بیش از حد خوش بینانه فکر می کنند که می توانند با ارزهای معاملاتی پول درآورند در مقابل تعداد بسیار کمتری از معامله گران هستند که واقعاً درآمد دارند. این نتایج نشان می‌دهد که 84 درصد از معامله‌گران کوچک معتقدند که می‌توانند در معاملات فارکس درآمد کسب کنند در مقابل تنها کمتر از 16 درصد هستند که واقعاً هنگام معامله پول درآورده‌اند.
انواع بروکرهای فارکس
انواع بروکرهای فارکس
مقایسه درصد معامله گران فارکس خرده فروشی که معتقدند می توانند پول در بیاورند در مقابل کسانی که واقعا این کار را انجام می دهند. این داده‌های سودآوری بر اساس پرونده‌های بروکرهای فردی با NFA در سه ماهه دوم سال 2013 است. درست است که ما در سال 2022 هستیم ولی این آمار بهتر که نشده اند یقینا بدتر هم شده است. بروکرهای مارکت میکر گاهی اوقات نیاز به افزایش اسپرد معاملات خود را در زمان نوسانات زیاد بازار احساس می کنند . علاوه بر این، اگر بازار قبل از اینکه مشتری معامله را انتخاب کند، بازار حرکت کرده باشد، ممکن است یک بروکر مارکت میکر تصمیم بگیرد که قیمت ها را مجدداً قیمت گذاری کند. قیمت‌های معاملاتی ارائه شده معمولاً برای مدت زمان بسیار کوتاهی برای مشتری معتبر خواهند بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که یک بروکر مارکت میکر فارکس می تواند بسته به دیدگاه بازار و موقعیت موجود خود در موجودی، قیمت مظنه خود را بالاتر یا پایین تر از نرخ ارز موجود در بازار دستکاری یا تحت تاثیر قرار دهد. برخی از بازارسازان نیز مطالعه نیت مشتریان خود را تمرین می کنند و اگر فکر می کنند مشتری فروشنده است، قیمت آنها را کاهش می دهند یا اگر فکر می کنند مشتری خریدار است، قیمت خود را افزایش می دهند. یک مسئله حتی جدی‌تر به عنوان «Spread Popping» شناخته می‌شود که در آن یک بازارساز ممکن است اسپرد خود را دستکاری کند تا باعث اجرای دستور توقف ضرر شود. بازارسازان فعال در مؤسسات مالی بزرگ حتی می توانند فشار کافی بر بازار وارد کنند تا دستور توقف ضرر اجرا شود و سپس با پر کردن معاملاتی که با قیمت های بهتر انجام داده اند، از آن سود ببرند. همچنین، هنگامی که سفارش‌هایی توسط معامله‌گران فارکس نزد بروکرهای مارکت میکر قرار می‌گیرد، بازارسازان می‌توانند تصمیم بگیرند که اجرای سفارش را به تأخیر بیندازند یا در تلاش برای کسب سود بیشتر از آن‌ها، قبل و در اطراف سفارش‌ها معامله کنند. کارگزارانی که از مدل مارکت میکر استفاده می کنند، همیشه طرف مقابل معامله مشتری را اتخاذ می کنند. به این معنی که وقتی مشتری فروشنده است، بازارساز باید از او خرید کند و وقتی مشتری خریدار است، بازارساز باید به آنها بفروشد. این امر خطر احتمالی تضاد منافع بین بروکر فارکس مارکت میکر و مشتریان آنها را ایجاد می کند. سطح شفافیت قیمت‌گذاری کارگزاران مارکت میکر نسبت به کارگزارانی که از روش‌های دیگر اجرای معامله استفاده می‌کنند کمتر است. علاوه بر این، یک کارگزار مارکت میکر می‌تواند مشتریان را به‌عنوان برنده یا بازنده معرفی کند و این می‌تواند به بازارساز کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا معامله مشتری را پس از اجرای آن در بازار نگه دارد یا آنرا هج کند. علاوه بر این، اگر معاملات مشتری بزرگ باشد، بازارساز احتمالاً هرگونه ریسک نامطلوب را با سایر تأمین‌کنندگان عمده نقدینگی، مانند بانک‌های تجاری بزرگ که به طور فعال در بازار فارکس بین بانکی فعالیت می‌کنند، جبران خواهد کرد. آنها ممکن است با یک سری از بازارسازان تماس بگیرند و قیمت ها را بپرسند و سپس بهترین قیمت یا قیمت های موجود را برای پر کردن مبلغی که می خواهند جبران کنند، انتخاب کنند. از نظر ما بروکر لایت فارکس را میتوان از این دسته بروکرها دانست هرچند لایت فارکس مدلهای مختلف حساب ارائه میکند که میتواند آن حساب در دسته دیگری نیز قرار بگیرد.

مدل های هیبریدی Hybrid بروکر فارکس

یکی دیگر از انواع بروکرهای فارکس بروکرهای هیبریدی هستند. برخی از کارگزاران فارکس از یک مدل ترکیبی برای پردازش تراکنش های مشتری استفاده می کنند که از ترکیبی از دو یا چند نوع مدل بروکر فارکس تشکیل شده است. اگر معامله‌گر فکر می‌کند ترکیبی از مدل‌ها برای استراتژی معاملاتی‌شان بهترین کارایی را دارد، این می‌تواند بهترین حالت را به معامله‌گر بدهد. علاوه بر این، برخی از بروکرهای فارکس یک نوع اجرا را برای حساب های خاص و نوع دیگری را برای حساب های دیگر ارائه می دهند. یک مثال از این نوع ممکن است جایی باشد که معامله‌گران که با حجم بالا معامله میکنند می‌توانند یک حساب ECN باز کنند، در حالی که معامله‌گران مینی لات باید از یک میز معاملات عبور کنند، زیرا ارائه دهندگان نقدینگی بزرگ معمولاً علاقه‌ای به انجام مبالغ کوچک مانند آن ندارند. نمونه ای از ترکیبی به خصوص رایج شامل ترکیب مدل های ECN یا DMA و STP با یکدیگر برای ایجاد یک سرویس معاملات فارکس کاملاً الکترونیکی است. این ترکیب محبوب به یک کارگزار فارکس اجازه می‌دهد تا ثبت سفارش، قیمت‌گذاری اسپرد معامله و جنبه‌های اجرای معامله در اجرای معامله خود را کاملاً خودکار کند. علاوه بر این، استفاده از این نوع مدل هیبریدی ECN یا DMA و STP معمولاً به یک کارگزار فارکس اجازه می دهد تا پس از تکمیل توسعه سیستم، هزینه های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. این بدان معنی است که آنها می توانند خدمات اجرای معامله  بعنوان مثال اسپرد را با تخفیف ارائه دهند یا می توانند تلاش های کارکنان انسانی خود را بر ارائه خدمات با کیفیت بالا به مشتریان، آموزش، تجزیه و تحلیل بازار و فروش متمرکز کنند تا به جا انداختن برند خود در میان رقبا کمک کنند. یکی دیگر از مزایای قابل توجه این مدل ترکیبی، نرخ خطای نسبتاً پایین است زیرا انسان‌هایی که برای بروکرهای فارکس کار می‌کنند مستقیماً خود را در فرآیند اجرای معامله درگیر نمی‌کنند. با این وجود، باگ‌های برنامه‌نویسی، نقض‌های امنیتی، هک، از دست دادن برق یا داده‌ها، و خطاهای خرابی سیستم همچنان می‌توانند حتی با یک سیستم معاملاتی فارکس کاملاً خودکار ECN یا DMA و STP ایجاد شوند، و بازیابی چنین مشکلاتی می‌تواند سخت‌تر باشد، زیرا هیچ حافظه انسانی وجود ندارد.

بروکر فارکس MTF

و در نهایت آخرین از انواع بروکرهای فارکس که به توضیح آن میپردازیم بروکرهای MTF که مخفف نام Multilateral Trading Facility است. یک تحول جالب در بازار خرده فروشی فارکس (( معامله گران کوچک )) شامل مدلی است که توسط برخی کارگزاران فارکس آنلاین استفاده می شود که به شیوه ای مشابه با مبادلات مالی تنظیم شده عمل می کنند، اگرچه در واقع چنین وضعیتی ندارند. در اتحادیه اروپا، این کارگزاران تحت مقررات MiFID شناخته می شوند، در حالی که ممکن است در ایالات متحده به عنوان دیگری شناخته شوند. اساسا، MTF یک شرکت سرمایه گذاری است که خریداران و فروشندگان را در کنار هم قرار می دهد تا بین خود قرارداد ببندند. این شرکت کنندگان این کار را بسته به مجموعه ای از قوانین از طریق رویه های عملیاتی داخلی سیستم انجام می دهند. برخی از بروکرهای آنلاین فارکس به عنوان MTF عمل می کنند، و اینها می توانند راه حل جالبی برای معامله گرانی باشند که به دنبال فضای بیشتری برای معامله در مبادلات هستند تا با هزینه کمتر در مقایسه با صرافی های تنظیم شده تشنه کمیسیون مانند بازار بین المللی پول شیکاگو که در آن ارزها نیز قابل معامله هستند، فعالیت کنند. به طور کلی، یک MTF شفافیت مناسب، سیستم تجارت منصفانه، اجرای خوب معاملات و کاهش هزینه های دلالی را نسبت به صرافی های تنظیم شده سنتی به معامله گر ارائه می دهد.

انتخاب نوع مناسب مدل بروکر فارکس

انتخاب سودمندترین نوع کارگزار آنلاین فارکس که به بهترین نحو با نیازهای معاملاتی شما مطابقت داشته باشد، معمولاً به نوع استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد. علاوه بر این، میزان سرمایه معاملاتی که برای استفاده در حساب معاملاتی خود در دسترس دارید و تعداد معاملات معمولی شما می تواند ملاحظات مهمی باشد. بسیاری از معامله گران نیز ترجیح می دهند از بازار سازها یا همان مارکت میکرها استفاده کنند در واقع بزرگترین بروکرهای فارکس در سرتاسر دنیا همین بروکرهای مارکت میکر میباشند. علاوه بر این، کسانی که در حجم های بالا معامله می‌کنند، تمایل دارند تا معاملات خود را از طریق یک کارگزار فارکس ECN یا STP انجام دهند، زیرا معاملات آنها مستقیماً وارد بازار فارکس بین بانکی با نقدشوندگی بالا می‌شود و در نتیجه احتمالاً اسپرد معاملات و زمان اجرای آنها را کاهش می‌دهد. انتخاب مدلی که شامل ثبت سفارش الکترونیکی می‌شود، معامله‌گر را از معامله با یک مارکت میکر و میز معامله آن‌ها نیز راحت می‌کند. همچنین تمایل به کاهش ریسک و ناراحتی ناشی از تجربه مظنه مجدد در سفارشات آنها در شرایط سریع بازار که نرخ ارز به سرعت در حال حرکت است را کاهش می دهد. ما چندین بروکر معتبر فارکس که به ایرانیان خدمات ارائه میکنند را معرفی و مورد نقد و بررسی قرار داده ایم مثلا بروکر آمارکتس یا بروکر آلپاری یا بروکر ارانته. شما با کلیک روی نام هرکدام از این بروکرها به پست معرفی و نقد و بررسی آن بروکر منتقل خواهید شد.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها