گپ‌های بازار فارکس 🔎 بررسی عملی

تاریخ آخرین بروزرسانی: 23 سپتامبر 2023
گپ‌های بازار فارکس یا همان نوسانهای بازار و جهت قیمتی. شما در نمودارهای فارکس خود بسیاری از وقوعات مختلف را مشاهده خواهید کرد و یکی از پدیده‌های جالب و رایج‌تر آن، تشکیل گپ یا شکاف است. گپ‌های بازار فارکس به راحتی در نمودار قیمت شناسایی می‌شود؛ زیرا ظاهر می‌شود که در آن قیمت بسته شدن و قیمت باز شدن دو شمع همسایه همپوشانی ندارند. این ایجاد یک "فضای خالی" در نمودار است. در این درس، انواع مختلفی از تشکیلات گپ که در بازار فارکس ظاهر می‌شوند و نکاتی که ممکن است در آنها پنهان شود، را بررسی خواهیم کرد.  

گپ‌های بازار فارکس

وقتی قیمت باز شدن یک شمع به طور شدید به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند و از قیمت بسته شدن نوار قبلی دور می‌شود، به طوری که هیچ تداخلی در محدوده‌های معاملاتی وجود ندارد، گپ‌های بازار فارکس در نمودار ظاهر می‌شود. به طور معمول، شمع‌ها در نمودار فارکس به همان سطحی که شمع قبلی بسته شد در حدود یکسانی باز می‌شوند. زمانی که یک دوره شمع تکمیل می‌شود، آن شمع بسته می‌شود و یک شمع جدید فوراً باز می‌شود. این چیزی است که تحت شرایط عادی اتفاق می‌افتد. با این حال، وقتی یک گپ در نمودار ظاهر می‌شود، شما یک تناسب روشن بین قیمت باز شدن و بسته شدن دو شمع مجاور را مشاهده می‌کنید.  
گپ‌های بازار فارکس

گپ‌های بازار فارکس

  این یک مثال کلاسیک از یک گپ صعودی در نمودار H1 (ساعتی) زوج ارز EUR/USD است. دو پیکان سیاه نشان دهنده بسته شدن یک شمع و باز شدن شمع بعدی هستند. مستطیل قرمز اندازه گپ صعودی بین بسته شدن و باز شدن دو شمع را نشان می‌دهد. شمع پایینی صعودی است و با قیمت 1.1003 دلار برای یک یورو بسته شده است. سپس شمع بعدی با قیمت 1.1028 دلار باز شده است. بنابراین، ما تفاوت 0.0028 دلاری بین دو شمع را تأیید می‌کنیم. به این ترتیب، ما یک گپ صعودی 28 پیپس در نمودار داریم. از آنجا که بازار فارکس حین ساعات معامله پیوسته بسیار پرسابقه است، احتمال وقوع گپ در روند قیمت در ابتدای هفته معاملاتی جدید بیشتر است. این اغلب به عنوان "گپ آخر هفته" در فارکس شناخته می‌شود. دلیل احتمال وقوع گپ باز شدن بیشتر پس از آخر هفته به علت وقوع رویدادهای اقتصادی یا سیاسی است که در طول آخر هفته و در حالی که بازارها بسته هستند رخ داده‌اند، و باعث ایجاد عدم تعادل عرضه و تقاضا در زمان باز شدن هفته جدید می‌شوند. زمانی که بازار برای هفته جدید در ساعت 5 بعد از ظهر (Eastern Time) روز یکشنبه در نیویورک باز می‌شود، هر گونه رویدادهای مهم آخر هفته به طور فوری بر روی قیمت تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود زوج ارزهای فارکس باز شوند یا بسته شوند بسته به تأثیر مربوطه.  

انواع گپ‌های بازار فارکس

همانطور که تازه اشاره کردیم، گپ‌های بازار فارکس معمولاً پس از آخر هفته رخ می‌دهند، اما زمانی به وقوع می‌پیوندند که در طول هفته معاملاتی نیز اتفاق می‌افتند. در بخش بعد، برخی از رایج‌ترین انواع گپ‌ها را توضیح خواهیم داد:  

گپ روند

گپ روند بدین معناست که دامنهٔ قیمتی شمع فعلی برابر با دامنهٔ قیمتی شمع قبلی نیست و در راستای روند قبلی تحرک می‌کند. این الگو معمولاً نشان دهندهٔ ادامهٔ قوی روند قبلی است و نشانگر قدرت و قطعیت روند می‌باشد. زمان شکل‌گیری گپ روند بستگی به فرایند تغییر قیمت و نوسانات بازار مالی دارد. هرچند که این الگو در طول مدت‌های زمانی مختلف ممکن است شکل بگیرد، اما معمولاً در نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه مشاهده می‌شود. علاوه بر این، نباید منحصر به یک بازار خاصی بوده و می‌تواند در بازارهای مالی مختلف از جمله سهام، ارزهای خارجی و کالاها رخ دهد. برای شناسایی گپ روند و بهره‌برداری از آن در تحلیل‌های بازار مالی، معمولاً از ابزارهای تحلیلی مانند نمودارهای شمعی (Candlestick Charts) و دیگر ابزارهای تکنیکال استفاده می‌شود. گپ‌های روند به علت دلایل متعددی شکل می‌گیرند، اما علت اصلی آن عدم تعادل در عرضه و تقاضا است. یک مثال که روانشناسی پشت گپ روند را توضیح می‌دهد، به "معامله‌گران گیرافتاده" مربوط می‌شود؛ کسانی که در برابر روند غالب بازی کرده‌اند و هنگامی که قیمت حرکت قوی روند را نگه می‌دارد، معاملات خود را به طور گسترده رها می‌کنند. اگر روند بازار صعودی باشد و قیمت به شکل قوی به سمت بالا ادامه داشته باشد، خرس‌ها ممکن است به طور سریع از معاملات کوتاه خود خارج شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، فشار خرسی بر زوج ارز به طور ناگهانی از بین می‌رود و تقاضا برای خرید به طرف بالا به طور فزاینده‌ای افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود که زوج ارز فارکس گپ صعودی داشته باشد.  

گپ خستگی:

گپ خستگی در انتهای یک روند ظاهر می‌شود و نشانگر بالقوه برگشت قیمت است. این گپ در جهت روند ظاهر می‌شود و به نظر افراد غیرحرفه‌ای ممکن است به عنوان یک گپ روند‌ای در نظر گرفته شود. با این حال، تفاوت قابل توجهی بین روانشناسی معامله‌گران در تشکیل این دو نوع گپ وجود دارد. گپ خستگی معمولاً ظاهر می‌شود زمانی که روند شروع به ایجاد واکنش‌های قیمتی پویا در بازه زمانی نسبتاً کوتاه می‌کند. زوج ارز آشفته می‌شود و شمع‌های بزرگ در نمودار قابل مشاهده هستند. زوج ارز چند موج تحریکی ایجاد کرده است و به طور ناگهانی، گپی در جهت روند ایجاد می‌شود. گپ خستگی به ما هشدار می‌دهد که "بازیکنان" آخرین فرصت خود را برای شرکت در جهت روند دارند. در نهایت، دیگر افرادی برای معامله در جهت روند باقی نمی‌مانند و زوج ارز به سادگی انرژی خود را از دست می‌دهد و جهت روند خود را تغییر می‌دهد. تصویر زیر شما را با یک گپ خستگی و یک گپ روند روند در نمودار نشان می‌دهد.   کپ خستگی بازار   شما در حال نگاه کردن به نمودار GBP/USD ساعتی هستید. تصویر با یک روند نزولی توسط پوند آغاز می‌شود. خط قرمز در نمودار نشان دهنده روند نزولی زوج ارز است. توجه کنید که سه تکان آخر روند بسیار پویا هستند. در همین حال، شمع‌های نمودار نسبتاً بزرگ هستند و دارای سایه‌های بلندی هستند. این نشان می‌دهد که بسیاری از معامله‌گران پوند/دلار را برای سودجویی از روند، در حال کوتاه کردن آن هستند. آخرین تکان نزولی، که با پیکان آبی سوم مشخص شده است، با یک گپ در جهت روند به پایان می‌رسد. در همین زمان، سه کف آخرین روند نسبت به هم از نظر قیمت نسبتاً نزدیک هستند. این نشان می‌دهد که گپ احتمالاً یک خستگی روند است و قیمت ممکن است برگشت کند. GBP/USD سپس روند نزولی را شکست داده و روند صعودی جدیدی را آغاز می‌کند. خط سبز صعودی روی نمودار نشانگر تمایل جدید صعودی پوند است. بعد از آزمون قیمت خط روند برای دومین بار، یک شمع صعودی بسته می‌شود و سپس با قفزه به بالا همراه می‌شود. این قفزه، نتیجه واکنشی است که از روند صعودی جدید شکل گرفته است. وقتی قیمت به خط روند سبز برخورد کرده و از آن برمی‌گردد، خرس‌ها سیگنال حیاتی دریافت می‌کنند که نشان می‌دهد بازگشت اخیر به احتمال زیاد ادامه نخواهد یافت. بنابراین، این خرس‌ها که اکنون در طرف نادرست قرار دارند، معاملات خود را رها کرده و تقاضای سفارشات خرید برای پر کردن ضررهای متوقف‌شان ایجاد می‌کنند. همراه با ورودی جدیدی از معامله‌گران صعودی، تقاضای بیشتری برای سفارشات خرید به وجود می‌آید که باعث قفزه به بالا در GBP/USD می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت پس از آن ادامه صعود را دنبال می‌کند، زیرا تقاضا قیمت‌ها را به سمت بالا پیش می‌برد.  

گپ رها شونده

گپ رها شونده نیز یکی از انواع گپ‌های بازار فارکس است که معمولاً زمانی ظاهر می‌شود که قیمت در نمودار یک سطح را تست می‌کند - حمایت، مقاومت، خط روند، کانال روند و غیره. قیمت به طور ناگهانی از سطح تست شده عبور می‌کند و وارد یک روند در جهت شکست ورود می‌شود. این نوع گپ معمولاً جذاب‌ترین بین همه گپ‌هاست. دلیل آن این است که معمولاً در اوایل حرکتی جدید پرشی در روند اصلی قرار دارد. نتیجتاً، معامله‌گران می‌توانند با استفاده از یک گپ رها شونده، ورودی زودهنگامی را بهره‌برداری کنند. بیایید یک نمودار را با گپ رها شونده در عمل مشاهده کنیم  
گپ رهاشونده

گپ رهاشونده

  شما در حال حاضر به نمودار ساعتی EUR/USD نگاه می‌کنید. خط آبی، روند صعودی زوج ارز را نشان می‌دهد. مشاهده خواهید کرد که پس از آخرین آزمایش خط روند، EUR/USD از طریق خط روند نشان داده شده با خط آبی، با یک گپ به سمت پایین عبور می‌کند. گپ رها شونده با پیکان سیاه در تصویر بالا نشان داده شده است. همانطور که مشاهده می‌کنید، پس از گپ رها شونده، زوج ارز وارد یک حرکت روند نزولی می‌شود.  

معامله گپ‌های بازار فارکس

از آنجایی که شما در حال حاضر با انواع مختلف گپ‌ها آشنا هستید، حالا به بحث درباره چند استراتژی معامله در مورد گپ‌های آغاز هفته در بازار فارکس می‌پردازیم. در ابتدا، در معامله در مورد گپ‌های بازار فارکس، مهم است به خاطر داشته باشید که قیمت ممکن است به طور فوری در جهت مورد نظر حرکت نکند. در بسیاری از موارد، یک حرکت اصلاحی ظاهر می‌شود که بخشی از گپ را پر می‌کند و اغلب تمام ناحیه گپ را پر می‌کند. در موارد دیگر، ممکن است حتی سیگنال نادرستی که توسط گپ ایجاد شده است را تجربه کنید. بنابراین، حالا به چندین تکنیک مختلف معامله در مورد گپ فارکس می‌پردازیم که به شما در تصمیم‌گیری کمک خواهد کرد.  

معامله برای پر کردن گپ و شکست از گپ

پر کردن گپ و شکست از گپ رخ می‌دهد زمانی که قیمت یک گپ ایجاد می‌کند و سپس به پر کردن کامل گپ بازمی‌گردد و به علاوه به صورت بیشتر از پر کردن گپ روند پیدا می‌کند. با این حال، در برخی از موارد قیمت قبل از ادامه در جهت ایجاد گپ، به نصف پر کردن گپ یا پر کردن کامل گپ نزدیک خواهد شد. به همین دلیل، شما باید با دقت عملکرد قیمت را مشاهده کنید تا ببینید کدام طرف گپ شکست می‌خورد.  
معامله برای پر کردن گپ و شکست از گپ

معامله برای پر کردن گپ و شکست از گپ

  در نمودار ساعتی GBP/USD، ما یک گپ آغازی هابگشایی‌گر بیننده به سمت پایین می‌بینیم که در ابتدای هفته معاملاتی جدید شروع می‌شود. ما نشان دهنده بالای گپ هستیم که برابر با نزدیکی شمع قبل از رخداد گپ است. سپس محل پایین گپ را مشخص می‌کنیم که سطح باز شدن شمع گپ است. بعد از ایجاد گپ، مشاهده می‌کنیم که ارزش استرلینگ دوباره به دست می‌آید. بنابراین، ما می‌گوییم که در نمودار پر کردن گپ داریم (پیکان آبی). به طور ناگهانی، بازگشت گپ با شکستی از بالای گپ همراه است. این به ما سیگنال می‌دهد که قیمت ممکن است وارد یک روند صعودی شود، علیرغم وجود گپ نمایش داده برای هفته جدید. پس، نقطه ورود به معامله صعودی در نمودار کجاست؟ شما باید GBP/USD را خریداری کنید زمانی که یک شمع بالای سطح بالای گپ ببندد. سطح توقف خود را باید زیر شمع گپ قرار دهید، همانطور که در تصویر نشان داده شده است. همانطوری که مشاهده می‌کنید، قیمت GBP/USD پس از ایجاد شکست پس از پر کردن گپ، وارد یک روند صعودی قوی می‌شود.  

معامله برای پر کردن گپ و شکست در جهت گپ

حالا بیایید به یک سناریو دیگر نگاهی بیندازیم. بسیار اغلب بعد از ایجاد گپ، عملکرد قیمت یک نصف پر کردن گپ یا پر کردن کامل گپ را ایجاد خواهد کرد و سپس برعکس شده و از طریق یک سطح قرارگیری مهم در جهت گپ گپ را شکست خواهد داد. این یک سیگنال قوی است که قیمت ممکن است حرکت را در جهت گپ ازاد کند. این سیگنال معامله درباره گپ با احتمال بالا را فراهم می‌کند که می‌تواند به عنوان یک ورود زود هنگام به یک روند در حال ظهور استفاده شود.  
معامله برای پر کردن گپ و شکست در جهت گپ

معامله برای پر کردن گپ و شکست در جهت گپ

  بیایید نمونه دیگری از گپ را مورد بررسی قرار دهیم. این بار توجه خود را به نمودار H1 ارز USD/JPY معطوف می‌کنیم. سطح بالا و پایین گپ با خطوط افقی سیاه رنگ در نمودار قیمت مشخص شده است. پس از ایجاد گپ، پر کردن آن به نسبت سریع اتفاق می‌افتد (پیکان آبی). توجه کنید که عملکرد قیمت تلاش‌های بسیاری برای شکست سطح بالای گپ را بی‌نتیجه می‌گذارد. این بدان معناست که سطح بالای گپ یک منطقه مقاومت نسبتاً قوی است. پس از سومین آزمایش بر روی سطح بالای گپ، قیمت به سمت پایین برمی‌گردد و به سطح پایین گپ فرو می‌رود. ما تلاش ناموفقی برای شکستن سطح پایین گپ مشاهده می‌کنیم. سپس قیمت دوباره به سطح پایین گپ کاهش می‌یابد اما این بار شکست موفقی در جهت نزولی را داریم. قیمت با یک شمع در زیر سطح پایین گپ بسته شده و شکست را تأیید می‌کند. این سیگنال معامله گپ نمایشی به سمت نزولی را در نمودار فراهم می‌کند. بنابراین، اینجا فرصت خوبی برای ورود به یک معامله کوتاه وجود دارد. شمع شکست را باید برای باز کردن معامله در جهت شکست استفاده کنید، که این بار در جهت گپ است. باید سطح توقف خود را بالای بالاترین قله آخرین جریان قیمت قرار دهید. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند سفارش توقف را بالای سطح بالای گپ قرار دهند، اما در این حالت، زیرا ما یک بالاترین نقطه پایینتر داریم، نقطه توقف ترجیحی من است. این منطقه نسبت به ریسک / بازده معامله، نسبت ریسک / بازده بهتری را فراهم می‌کند. هر چه ترجیح شما باشد، همیشه باید برخی از قوانین ساده عملکرد قیمت را به کار ببرید تا نقطه بهینه برای سفارش توقف خود را تعیین کنید. پس از شکستن سطح پایین گپ، جفت ارز وارد یک روند نزولی قوی می‌شود، همانطور که انتظار می‌رفت.  

عملکرد قیمت و معاملات در گپ

در هر راهبرد معاملاتی فارکس دیگر، استراتژی معامله گپ نیز نیاز به مدیریت مناسب معامله و مهارت‌های سوددهی دارد. یکی از بهترین روش‌ها برای بستن موقعیت معاملاتی گپ، تجزیه و تحلیل نکات عملکرد قیمت است. وقتی قیمت به سمت شما حرکت می‌کند، باید عملکرد قیمت در سطوح مهم سوئی‌های افقی را بررسی کنید تا نقطه خروج مناسبی پیدا کنید. همچنین، اگر روند توسط یک خط روند محدود و پشتیبانی می‌شود، می‌توانید در هنگام بستن شمعی در خارج از خط روند، معامله خود را نیز ببندید. در هنگام معامله گپ، ویژه‌ترین نکته این است که به الگوهای شمعی توجه کنید، زیرا می‌توانند نکات ارزشمندی درباره رفتارهای قیمت فراهم کنند که برای بستن معامله گپ مورد استفاده قرار گیرند. چندین الگوی شمع قابل اعتماد‌تر که باید دنبال آن باشید، Engulfing و همچنین Hammer و Shooting Star است که گاهی به آن‌ها به عنوان Pin Bar نیز اشاره می‌شود. گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که یک گپ در ساختار یک الگوی نمودار کلاسیک رخ می‌دهد. در این صورت، استفاده از رویکرد چند زمانه و بزرگنمایی به فریم زمانی پایین‌تر مفید است تا بتوانید تصویر واضح‌تری از الگوی نمودار بدست آورید و بهبود مدیریت معامله داشته باشید. ابزار دیگری که برای مدیریت معاملات گپ مفید است، نقاط پیوت روزانه هستند. در حالی که قیمت در جهت شما حرکت می‌کند، به تعاملات قیمت با نقاط پیوت، به ویژه در تعاملات اولیه نقطه پیوت (PP) و سطوح S1 و R1 دقت کنید. اگر قیمت یک نقطه پیوت را در جهت معامله خود شکست، آنگاه باید معامله را تا ادامه‌ای بیشتر منتظر بمانید تا سطح نوسان مهم بعدی یا سطح پیوت آزمایش شود. با این حال، اگر قیمت از منطقه نقطه پیوت به شدت بازگشت کند، ممکن است بخواهید از معامله خارج شده و سود معاملات باز خود را جمع آوری کنید.   توقف بازیابی توقف بازیابی می‌تواند به طور خودکار همراه با عملکرد قیمت در جهت معامله شما در فاصله‌ای از پیش تعیین شده تغییر کند، که توسط شما انتخاب می‌شود. اگر عملکرد قیمت توانست سطح کلیدی اصلی را در جهت معامله خود شکست دهد، که بر اساس نمودار فریم زمانی بلندتر شما، مانند فریم زمانی روزانه، مشاهده می‌شود، آنگاه ممکن است بخواهید توقف بازیابی را برای قفل کردن بخشی از سود تضمین شده در حالی که تلاش می‌کنید برای گرفتن یک لرزش جدید در ابتدای یک روند پتانسیلی استفاده کنید. اگر این روش را اجرا کنید، محرک خروج شما توقف بازیابی خواهد بود و تا زمانی که قیمت به توقف بازیابی برسد، در معاملات خود باقی خواهید ماند.   خلاصه: گپ فارکس پدیده‌ای در نمودار است که ظاهر می‌شود وقتی قیمت‌های بستن و باز کردن دو شمع مجاور همپوشانی نداشته باشند. این به وجود آوردن یک "فضای خالی" یا "فضای خلاء" در نمودار است که در آن هیچ فعالیت معاملاتی صورت نگرفته است. از آنجا که بازار فارکس در ساعات عادی معاملاتی بسیار مایع است، گپ‌ها بیشترین بار معاملاتی را بلافاصله پس از تعطیلی هفته با باز شدن هفته معاملاتی جدید ایجاد می‌کنند. گپ‌ها به عنوان نتیجه‌ای از رویدادهای اقتصادی یا خبری در طول آخر هفته وقتی بازارها بسته هستند، رخ می‌دهند. اما گاهی نیز ممکن است گپ‌ها در طول هفته معاملاتی در موارد کمتری رخ دهند.   سه دسته اصلی از گپ‌ها در تحلیل فنی وجود دارند: - گپ روند: در طول یک لرزش روند، گاهی یک گپ روند به عنوان نشانه‌ای از اینکه معامله‌گرانی که در برابر روند بازی می‌کنند ناامید می‌شوند و به طور ناگهانی معاملات خود را ترک می‌کنند، مشاهده می‌شود. به این ترتیب، جفت ارز به سمت روند گاپ می‌کند. - گپ خستگی: یک گپ خستگی در پایان یک روند قابل مشاهده است، زمانی که جفت ارز شروع به حرکت بسیار نامنظم می‌کند. در این فاز، معمول است که معامله‌گرانی که در امید سوار شدن بر روی روندی که به خوبی شکل گرفته است هستند، وارد بازار می‌شوند. - گپ شکست: گاهی اوقات یک گپ شکست در ابتدای یک روند جدید رخ می‌دهد. ممکن است ببینیم که جفت ارز در برخی از مواقع سطح حیاتی را آزمایش می‌کند و سپس از طریق آن سطح گاپ می‌کند، نشان دهنده ورود جفت ارز به پایین رفتاری جدید است. چندین نوع رایج رویداد قیمتی که بعد از ایجاد گپ مشاهده می‌شود عبارتند از: - پرکردن گپ و شکست در خلاف جهت گپ: قیمت تمام گپ را پر کرده و در جهت مخالف گپ شکست می‌خورد. در این حالت، قیمت بعد از گپ برعکس می‌شود. - پرکردن گپ و شکست در جهت گپ: قیمت گپ را پر می‌کند، معمولاً نشانه‌ای از نیمه پر شدن گپ یا پر شدن کامل گپ است، اما سپس در جهت گپ حرکت می‌کند و پس از آن به دور یک نقطه مهم فنی در جهت گپ شکست می‌خورد. روش‌هایی برای مدیریت معامله و کسب سود در هنگام معامله گپ عبارتند از: - استفاده از قیمت عملکرد فارکس (Price Action) - پشتیبانی، مقاومت، روند، الگوهای شمعی، الگوهای نموداری، نقاط پیوت و غیره. - اعتماد به توقف بازیابی تنظیم شده (تریلینگ استاپ).
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها