کانال قیمت 🔎 روش‌های ساده اما قدرتمند

تاریخ آخرین بروزرسانی: 22 سپتامبر 2023
به عنوان یک معامله‌گر فارکس، شما به ارزش روند بازار پی برده‌اید. امروز ما در مورد یکی از تکنیک‌ها برای تجزیه و تحلیل و معامله در گرایش قیمت در بازار فارکس، به ویژه روش کانال قیمت صحبت خواهیم کرد. یک کانال قیمت توسط دو خط مرزی تعریف می‌شود که به عنوان حدود برای نوسانات قیمت عمل می‌کنند. خط بالا (به نام خط مقاومت) بالاترین سطح قیمت را نشان می‌دهد که قیمت به آن نمی‌تواند عبور کند و خط پایین (به نام خط پشتیبان) کمترین سطح قیمت را نشان می‌دهد که قیمت به آن نمی‌تواند سقوط کند. وقتی قیمت بین این دو خط قرار دارد، کانال قیمت شکل می‌گیرد. در بسیاری از مواقع، قیمت در این بازه حرکت می‌کند و تمایل دارد در محدوده کانال قیمت حرکت کند. به همین دلیل، معامله‌گران می‌توانند از این روش برای شناسایی نقاط ورود و خروج از بازار استفاده کنند.  

کانال قیمت

پس چگونه می‌توانیم یک کانال روی نمودار رسم کنیم؟ ما با نگاه کردن به حرکت قیمت شروع می‌کنیم و سعی می‌کنیم یک حرکت قیمت دارای روند را تشخیص دهیم که بالاها و پایین‌ها با همان شدت حرکت می‌کنند. در صورتی که روند صعودی باشد، می‌توانیم یک خط رسم کنیم که از پایین‌ها عبور کند و خط دیگری موازی با آن کشید که از بالاها عبور کند. به جا! شما به تازگی یک کانال روی نمودار رسم کرده‌اید!  
کانال قیمت

کانال قیمت

  در بالا، یک کانال روند استاندارد بر روی یک گرایش صعودی رسم شده است. سطح پایینی کانال یک خط روند صعودی معمولی است که از پایین‌های حرکت قیمت عبور می‌کند. سطح بالایی موازی با خط روند پایینی است و اتصالی قطری برای حرکت قیمت در بالا را تشکیل می‌دهد. این کانال قیمت کلاسیک را ایجاد می‌کند. بیایید به طور دقیق‌تر به مثال بالا نگاه کنیم. سطح پایینی کانال نقش یک حمایت (support) را ایفا می‌کند و سطح بالا عملکرد یک مقاومت (resistance) را دارد. پیکان‌های سیاه رنگ روی نمودار به عملکرد کانال حمایت و مقاومت روی نمودار اشاره می‌کنند. توجه کنید که وقتی قیمت به سطح پایینی کانال می‌رسد، به بالا جهش می‌کند. سپس قیمت سعی می‌کند با سطح بالایی کانال تعامل کند و به پایین جهش کند و برعکس. با دانستن این نکته، معامله‌گران می‌توانند از سطوح کانال برای ورود و خروج استفاده کنند. وقتی کانال صعودی است، می‌توانید به دنبال فرصت‌های خرید جفت ارز فارکس باشید تا زمانی که قیمت از سطح پایینی کانال جهش کند. می‌توانید معامله را تا زمانی که قیمت به سطح بالایی کانال نزدیک شود نگه دارید. با این روش، شما در حال کشف حرکت تشنجی کانال هستید. وقتی قیمت از سطح بالایی کانال جهش می‌کند، می‌توانید از حرکت نزولی حتماً به سمت سطح پایینی کانال معامله کنید. با این حال، به طور کلی این کمتر علاقه‌مندکننده است، زیرا حرکت‌های قیمت اصلاحی نسبت به حرکت‌های تشنجی یک روند به طور نسبی کوچکتر هستند. مانند همه گرایش‌های قیمت، گرایش داخل یک کانال قیمت نیز در نهایت به پایان می‌رسد. وقتی قیمت از سطح بالا یا پایینی کانال عبور می‌کند و به قدرت و با اطمینان از آن سطح فراتر می‌رود، ما یک شکست کانال داریم. به این ترتیب، حرکت قیمت از کانال خارج می‌شود و دیگر نمی‌تواند در چارچوب ساختار قبلی خود قرار گیرد. در ادامه مثالی از شکست کانال روند را مشاهده می‌کنید:  
کانال قیمت فارکس

کانال قیمت فارکس

  در بالا، ادامه کانالی را که قبلاً در مورد آن صحبت کرده بودیم، مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید، قیمت در یک نقطه توقف می‌کند و دیگر با سطح‌های خود تطابق نمی‌کند و از سطح پایینی (دایره قرمز) عبور می‌کند. این شکست کانال است. قیمت از سطح پایینی عبور می‌کند، که نشان می‌دهد تأثیر نزولی روی جفت ارز فارکس به اندازه کافی قوی است تا روند صعودی را مختل کند. سپس یک گرایش نزولی جدید آغاز می‌شود. قیمت وارد یک گرایش نزولی می‌شود و به یک کاهش قوی منجر می‌شود. شکست کانال هشدار دهنده پایان یک گرایش موجود است و حرکتی محتمل در جهت شکست را نشان می‌دهد. به عنوان یک نتیجه، معامله‌گران می‌توانند برای ورود به معاملات در جهت شکست آماده شوند تا حرکت قیمت جدیدی را کسب کنند. این یک توضیح ساده از استراتژی معامله با شکست کانال است.  

معامله با استفاده از کانال در قیمت

مثل چیزی که قبلاً به آن اشاره کردیم، تجارت با استفاده از کانال در قیمت عملکرد فارکس به معامله با پرش‌های درون کانال مربوط می‌شود. همچنین، وقتی که کانال رشد خودش  را به اتمام می‌رساند، می‌توانید که برای معامله با شکست آینده نیز آماده بشوید که ممکن است منجر به جابه‌جایی قیمت معکوس بشود. حالا میخواهم به شما نشان بدهم که چطور کار میکند:  
معامله با استفاده از کانال در قیمت

معامله با استفاده از کانال در قیمت

  در بالا نمودار ساعتی EUR/USD برای تاریخ 5 تا 12 مه 2016 را مشاهده می‌کنید. تصویر یک سیستم قیمت عملکرد با استفاده از یک کانال را نشان می‌دهد. نمودار با یک کاهش سریع قیمت شروع می‌شود که یک کف (۱) را ایجاد می‌کند. در واقع، این اولین نقطه کانال است که در حال حاضر در حال ایجاد است. قیمت به سمت بالا ارسال می‌شود و یک قله (۲) ایجاد می‌کند. سپس یک فشار پایینی دیده می‌شود که قیمت را به نقطه (۳) به سمت پایین می‌فرستد. افزایش بیشتر قیمت در نقطه (۴) متوقف می‌شود و این کانال را تأیید می‌کند. این اولین فرصت معاملاتی در نمودار را در نقطه (۴) مشاهده می‌کنید. هنگامی که قیمت برخورد می‌کند به سطح بالای کانال فروشی برای دومین بار، این امکان برای یک معامله کوتاه ایجاد می‌شود. پرش بیشتر قیمت دو معامله بیشتر بلند و دو معامله دیگر کوتاه ایجاد می‌کند. با این حال، باید دوباره توجه کنیم که چون این یک کانال فروشی است، ما ترجیح می‌دهیم به سمت کوتاه معامله کنیم و قبل از جستجوی معامله بلند منتظر شکست کانال باشیم. نگاهی به آخرین فرصت کوتاه در کانال بیندازید. متوجه می‌شوید که قیمت به سمت پایین پرش می‌کند، اما به سطح پایین‌تر نمی‌رسد. قیمت به سمت سطح بالا باز می‌گردد و آن را به صورت بالا شکست می‌دهد (دایره قرمز). با شکست سطح بالا، عملکرد قیمت یک سیگنال نزدیک برای این معامله کوتاه ایجاد می‌کند. با این حال، در همان زمان، قیمت یک سیگنال بلند برای معامله جدید ایجاد می‌کند، زیرا ما در حال حاضر یک شکست بلندانگیز در کانال فروشی داریم. قیمت پس از شکست به طور قابل توجهی به سمت بالا حرکت می‌کند. دو گزینه برای خروج از این معامله بلندانگیز وجود دارد. اولین گزینه وقتی است که قیمت به مقاومت 1.1435 دلار برسد و به سمت پایین بازپرش کند. دومین گزینه برای بستن معامله بلندانگیز، زمانی است که قیمت از حمایتی که بعد از بازپرش از 1.1435 دلار ایجاد شده است، شکست می‌خورد. در هر دو گزینه خروج، معامله سودآور خواهد بود.  

کانال رگرسیون خطی

یکی از شاخص‌های کانال محبوب، کانال رگرسیون خطی است. این نوع شاخص کانال شبیه به یک کانال استاندارد به نظر می‌رسد، با این تفاوت که شاخص کانال رگرسیون خطی دارای یک خط میانی است که یک مقدار قیمت میانه است. سطح بالا و پایین نیز به طور یکنواخت از خط میانی فاصله دارند. به این صورت، خط میانی کانال رگرسیون خطی همچنین به عنوان یک حمایت یا مقاومت عمل می‌کند. علاوه بر این، این خط می‌تواند به عنوان یک سیگنال برای ورود به معاملات در جهت روند استفاده شود. نگاهی به تصویر زیر بیندازید:  
کانال رگرسیون خطی

کانال رگرسیون خطی

  این یک کانال رگرسیون خطی استاندارد است. شما سطح بالا، سطح پایین و خط میانی را می‌بینید. پیکان‌های سیاه رنگ در تصویر نمودار به لحظاتی اشاره می‌کنند که عملکرد قیمت به عنوان یک حمایت یا مقاومت در برابر خط میانی واکنش نشان می‌دهد. بعد از بازپرش از خط میانی، قیمت معمولاً به جایی که از آن آمده است، بازمی‌گردد. در همان زمان، وقتی قیمت سطح میانی را شکست، حرکتی به سمت خط مخالف کانال می‌بینیم. معامله‌گران می‌توانند از سطح میانی کانال رگرسیون خطی به عنوان تأییدیه برای معاملات خود استفاده کنند. در عین حال، خط میانی نیز می‌تواند برای اخذ سیگنال‌های خروج استفاده شود.  

کانال دانچیان

کانال دانچیان یک شاخص تجارت کانال دیگر است. این شاخص با گرفتن بالاترین نقطه بالا و پایین‌ترین نقطه پایین از N دوره محاسبه می‌شود. این بالاترین و پایین‌ترین نقاط با خطوط افقی مشخص می‌شوند که سطح آنها به تغییرات پیشروی بالاترین نقطه بالا و پایین‌ترین نقطه پایین بستگی دارد. در نتیجه، عملکرد قیمت توسط کانال قیمت دانچیان شامل می‌شود. شاخص تجارت دانچیان همچنین دارای یک خط میانی است. این خط به سادگی میانگین بین سطح بالایی و پایینی کانال دانچیان است. درست است، سطح بالا و پایینی عملکرد حمایت و مقاومت دارند. با این حال، وقتی قیمت شروع به برخورد مداوم با نوار بالا می‌کند و قیمت‌ها همچنان افزایش می‌یابد، در نمودار یک سیگنال بلندانگیز دریافت می‌کنیم. همینطور برای نوار پایینی نیز صادق است. اگر عملکرد قیمت با نوار پایینی کانال دانچیان برخورد کند و آن را به سمت پایین فشار دهد، سیگنال کوتاه دریافت می‌کنید. به عبارت دیگر، افزایش فاصله بین نوارهای بالا و پایینی به ما نشان می‌دهد که چه تمایلی در دینامیک قیمت و شکل‌گیری روند وجود دارد. در عین حال، خط میانی می‌تواند به عنوان یک تأییدیهٔ اضافی برای سیگنال‌های ورود یا خروج استفاده شود. شاید متوجه شده باشید که شاخص کانال دانچیان شبیه به شاخص باندهای بولینجر است. در واقع، از آن‌ها به یک روش مشابه استفاده می‌شود. اما باید تفاوت بین این دو را درک کنیم. شاخص دانچیان بر اساس بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت در بازه‌های x محاسبه می‌شود، در حالی که شاخص باندهای بولینجر دارای یک پیکربندی بر اساس نوسانات است. تصویر زیر به شما شاخص کانال دانچیان را نشان می‌دهد و یک سناریوی معاملاتی در بازار فارکس را توضیح می‌دهد.  
کانال دانچیان

کانال دانچیان

  در بالا شما استراتژی کانال دانچیان را مشاهده می‌کنید. به نظر می‌رسد کاملاً آشفته است، با این حال هنگامی که بفهمید چه چیزی را باید جستجو کنید، این آشفتگی اولیه به معنی می‌باشد. وقتی دو باند به هم نزدیک هستند، باندهای دانچیان به عنوان حمایت و مقاومت عمل می‌کنند. در این فاز، قیمت بین دو باند بالا و پایین جابه‌جا می‌شود. ما این را به عنوان یک دوره تجمع یا شرایط بازار رنجی در نظر می‌گیریم. هنوز می‌توانید معاملات قیمتی را بین دو باند پرتاب کنید، اما این بهترین استفاده از روش معاملاتی دانچیان نیست. جذاب‌ترین عملکرد شاخص دانچیان در تشخیص شکست‌های تکانه قوی است. این را زمانی می‌بینیم که قیمت شروع به برخورد با نوار بالایی و جابجایی آن به سمت بالا یا شروع به برخورد با نوار پایینی و جابجایی آن به سمت پایین می‌کند. پیکان‌های سبز در تصویر به لحظاتی اشاره می‌کنند که قیمت حداکثر بالاها را ایجاد می‌کند. به این ترتیب، نوار بالایی دانچیان همچنین به سمت بالا جابجا می‌شود. این به معنی این است که قیمت با شدت نسبتاً بالا در حال افزایش است و فرصت مناسبی برای ورود به یک معامله طولانی ایجاد می‌شود. سپس باندها دوباره به هم نزدیک می‌شوند. قیمت شروع به آزمایش نوارهای بالا و پایین به عنوان مقاومت و حمایت می‌کند. به طور ناگهانی، عملکرد قیمت شروع به برخورد با نوار پایینی دانچیان می‌کند و حداقل‌های پایینی را ایجاد می‌کند (پیکان‌های قرمز). این یک فرصت کوتاه در نمودار قیمت ایجاد می‌کند. با ارجاع به تصویر بالا، مکان مناسب برای ورود طولانی باید با اولین پیکان سبز در نمودار بود. در این مکان، قیمت بسته شده است و از سطح تجمع قبلی عبور کرده و در چند دوره گذشته نوار بالایی دانچیان را آزمایش کرده است، به همراه تلاشی ممکن برای شکست به سمت بالا. معامله ممکن است تا زمانی که قیمت نوار میانی را به سمت پایین شکست دهد، نگه داشته شود. این سیگنال خروج از معامله است. همانطور که می‌بینید، در واقع اینجاست که باندها به هم نزدیک می‌شوند و جفت ارز شروع به دامنه‌بندی می‌کند. برای معامله کردن در افت قیمت بعدی، شما باید منطق مشابهی را که برای مثال طولانی استفاده کردید، به کار بگیرید. بهترین مکان برای فروش جفت ارز با پیکان اول قرمز در نمودار مشخص شده است. این پس از آن است که قیمت از نوار بالا پرتاب می‌شود و پس از آن قیمت بسته شده است و زیر سطح حمایت دانچیان قرار گرفته است. در عین حال، دو باند شروع به گسترش می‌کنند که به ما اشاره می‌دهد که احتمال ادامه کاهش قیمت وجود دارد. می‌بینیم که هر قعری کمتر از قبلی است و نوار پایینی دانچیان با هر دوره بیشتر کاهش می‌یابد. می‌توانیم بر اساس این عملکرد قیمت نتیجه بگیریم که افت قیمت نسبتاً قوی است. معامله کوتاه در این دوره قیمتی باید تا زمانی که قیمت نوار میانی را به سمت بالا شکست دهد، نگه داشته شود. این با آخرین شمع در نمودار اتفاق می‌افتد.  

کدام سیستم معاملاتی کانال برای شما بهتر است؟

معاملات در کانال که به جفت ارزها اعمال می‌شود، یک روش ساده و مؤثر در تحلیل فنی است که می‌تواند به تریدرهای فارکس کمک کند تا در سمت صحیح بازار باقی بمانند. هر یک از سه سیستم معاملاتی کانالی که بحث کردیم، نقاط قوت و ضعف خود را دارند. اگر شما مبتدی هستید، بهتر است از روش سادهٔ معاملات قیمتی در کانال استفاده کنید. در طول یک روند، نقاط کمینه و بیشینهٔ قیمت را انتخاب کنید و یک کانال رسم کنید. سپس به سادگی در حالت جهت روند موجود، معاملاتی را با حرکات پرتاب داخل کانال انجام دهید. همچنین، فراموش نکنید به دقت حرکت شروع به شکست را نظارت کنید. در نهایت، شکست کانال ممکن است منجر به حرکت قیمت تندی در یک بازهٔ زمانی نسبتاً کوتاه شود. اگر شما تریدری هستید که به محافظت اضافی و تاییدیه‌های بیشتر برای سیستم معاملاتی کانال خود نیاز دارید، در این صورت کانال رگرسیون خطی ممکن است ابزار مناسبی برای شما باشد. دو قله و دوی کف را پیدا کرده و کانال رگرسیون را روی آنها کشیده، سپس به دنبال واکنش از سطوح بالا و پایین باشید که موجب شکست از طریق سطح میانی شود. برای تریدرهای محافظه‌کار، خط میانی می‌تواند لایه‌ای اضافی از تاییدیه فراهم کند. اما باید در نظر داشته باشید که با انتظار برای این تاییدیه اضافی، پتانسیل سود در معامله‌ی شما نیز احتمالاً پایین‌تر خواهد بود. در نهایت، اگر احساس می‌کنید تجربه بیشتری دارید و ایده استفاده از سطوح پشتیبانی و مقاومتی کمی پیچیده‌تر و پویا را دوست دارید، شاید روش کانال دانچیان برای شما مناسب باشد. به دنبال زمان‌هایی بگردید که قیمت یک سطح پشتیبانی/مقاومت جدید را شکسته و شروع به برخورد با نوار بالا یا پایین کند، که فشاری در جهت مربوطه ایجاد می‌کند. وقتی که دو باند در حال گسترش است، یک معامله را وارد کنید. سپس اگر معامله شما صحیح پیاده‌سازی شده است و قیمت به سمت جهت مورد نظر ادامه می‌یابد، باید تا زمانی که حرکت قیمت خط میانی را به سمت مخالف شکست دهد، معامله را نگه دارید.   خلاصه کانال قیمت در بازار فارکس یکی از مفاهیم پایهٔ عملکرد قیمت است که تریدرها باید آن را بشناسند. کانال‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که حرکت قیمت قله‌ها و دیپ‌ها با یک شدت برابر ایجاد می‌کند. اگر بتوانید دو خط موازی از طریق قله‌ها و دیپ‌های حرکت قیمت رسم کنید، در نمودار یک کانال قیمت دارید. تریدرها از تکنیک‌های کانال سازی برای تعیین نقاط ورود و خروج در معاملات خود استفاده می‌کنند. یک استراتژی معاملاتی کانال ساده شامل ورود به معامله زمانی است که جفت ارز فارکس از یکی از حدود خط کانال پرتاب می‌شود. معامله باید در جهت پرتاب باشد و تا زمانی که قیمت به سمت سطح مخالف کانال نزدیک شود، باید نگه داشته شود. در معاملات کانال، حرکات قیمت پرتابی که در جهت روند اتفاق می‌افتند، برای معامله کردن جذاب‌تر هستند. حرکات قیمت تصحیحی کوتاه و خطرناک‌تر هستند. پایان یک کانال با شکست کانال همراه است که احتمالاً منجر به حرکت قیمتی مخالف روند در جهت شکست می‌شود. کانال رگرسیون خطی یک تغییرزمان یک کانال معمولی است. تفاوت آن این است که کانال رگرسیون خطی یک خط اضافی در وسط سطح بالا و پایین دارد. این خط موازی با دو سطح است و میانگینی از کانال است. شاخص کانال دانچیان سطوح افقی را برای هر X دورهٔ بالاترین و پایین‌ترین قیمت در نمودار ایجاد می‌کند. بنابراین، کانال دانچیان حرکت قیمت را در آن دورهٔ منظم تامین می‌کند. سیگنال دانچیان ترجیحاً زمانی ایجاد می‌شود که قیمت شروع به برخورد با نوار بالا یا پایین می‌کند و آن را جابجا می‌کند. این ایجاد یک سیگنال در جهت برخورد نوار است. کانال دانچیان همچنین یک خط میانی دارد که میانگین بین نوار بالا و پایین است. منبع: فارکس ترینینگ گروپ
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها