ساعت کار فارکس در طراحی پلن معاملاتی فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 16 ژانویه 2023
ساعت کار فارکس در طراحی پلن معاملاتی فارکس چهارچوب اصلی استراتژی خودتان را تعیین میکنید و بسیاری از فاکتورهای دیگر که در آموزش فارکس مطرح میشود به این موضوع میپردازیم که طراحی پلن به تعیین میزان فعالیت در فارکس بستگی دارد. پلن معاملاتی فارکس چهارچوب اصلی فعالیت شما را تعیین میکند. بدون در نظر گرفتن ساعت کار نمیتوان بسیاری از فاکتورهای طراحی پلن معاملاتی را مشخص کرد. به طور مثال استراتژی معاملاتی شما بسته به ساعت فعالیت شما در فارکس تعیین میشود. منظور از استراتژي معاملاتی جزئیات استراتژی مثلا استفاده از امواج الیوت یا چنگال اندروز نیست منظور استراتژی کلی شماست که میخواهید تریدر روزانه باشید یا اسکالپر میخواهید روی اخبار و وقایع مهم بازار ریسک کنید یا میخواهید به هجینگ در بازار فارکس بپردازید. همانطور که میدانید هر کدام از این استراتژی ها زمان فعالیت متفاوتی دارند. و از سوی دیگر اگر با ساعات کار بازار فارکس آشنا باشید میدانید که معامله روی جفت ارزها بسته به زمان سشن های معاملاتی متفاوت است. پس زمان کاری که در نظر میگیرید روی جفت ارزی که معامله میکنید تاثیرگذار است. اگر تریدر مبتدی هستید و منظور ما را از مباحث بالا درست درک نکرده اید اصلا نگران نباشید. این مباحث را به صورت مختصر برای طراحی پلن معاملاتی توضیح خواهیم داد و میتوانید به آموزش فارکس اختصاصی استراتژی معاملاتی یا سشن های معاملاتی در فارکس نیز مراجعه کنید.
ساعت کار فارکس در طراحی پلن معاملاتی فارکس

ساعت کار فارکس در طراحی پلن معاملاتی فارکس

  [elementor-template id="52272"]  

میخواهید چه میزان فعالیت در فارکس داشته باشید؟

  وقتی تصمیم میگیرید معامله گر فارکس باشید چه این کار را بعنوان شغل اصلی در نظر بگیرید چه بعنوان شغل دوم باید برای آن ساعت کاری مشخصی در نظر بگیرید. فعالیت در این بازار یک شغل است بازی و سرگرمی و قمار نیست که هر از گاهی تفریحی به آن بپردازید.   باید درک کنید که فارکس از آن مشاغلی نیست در حالی که صفحات اجتماعی را چک میکنید. با دوستانتان گپ میزنید یا نهار درست میکنید مشغول به کار باشید و جزو ساعت کاری شما محسوب می شود.  
فعالیت در فارکس

فعالیت در فارکس

  اگر تعیین میکنید روزی 5 ساعت فعالیت  داشته باشید باید روزی 5 ساعت بدون پرداختن به موضوعات دیگر فقط روی بازار فارکس متمرکز باشید. موفقیت در هر شغلی مستلزم نظم و انضباط و پایبندی به ساعت کار منظم است. میتوانید این ساعت کار در فارکس را به صورت منظم روزانه/هفتگی یا ماهانه انتخاب کنید اما باید حتما طوری انتخاب شود که بتوانید به آن پایبند باشید و در طراحی پلن معاملاتی  نیز آن را منظور کنید.  
ّبروکر فارکس ifc markets

ّبروکر فارکس ifc markets

 

ساعت کار در فارکس به چه کارهایی اختصاص میابد؟

  قبل از اینکه ساعت کار در فارکس را تعیین کنید به چند نکته توجه کنید: منظور از ساعت کار فقط ساعتی که به معاملات وارد شده اید یا ساعتی، که به قصد ورود به معامله بازار را تحلیل میکنید نیست. به صورت موردی زمان فعالیت در فارکس به چند بخش تقسیم می شود:  
 1. زمان آموزش فارکس.
 2. زمان بررسی و تحلیل بازار فارکس.
 3. زمان ورود به معاملات فارکس.
 4. زمان بررسی نتیجه معاملات فارکس.
 5. زمان بررسی و توسعه پلن معاملاتی.
 

زمان آموزش فارکس

  برای موفقیت در بازار پویایی که دائم در حال تغییر است و نیاز به،به روز شدن دارید، باید تایمی را برای آموزش فارکس در نظر بگیرید که جزو ساعت کار فارکس محسوب می شود.  

زمان بررسی و تحلیل بازار فارکس

  در بخش قبل که مربوط به مدیریت سرمایه در پلن معالاتی فارکس بود گفتیم که معامله گر نباید به هر معامله ای وارد شود مگر احتمال سودده بودن معامله زیاد باشد. پس زمان زیادی از ساعت کار در فارکس باید به بررسی و تحلیل نمودارهای فارکس و یافتن موقعیت خوب برای ورود به معامله اختصاص یابد. مهم نیست از اندیکاتور ها استفاده میکنید یا بدون ابزار کمکی ترید میکنید، در هر صورت باید زمان زیادی را صرف تحلیل تکنیکی فارکس کنید و علاوه بر آن از تحلیل فاندامنتال وقایع و رخ دادهای تاثیرگذار در بازار نیز مطلع شوید.  

زمان بررسی نتیجه معاملات فارکس

  نتیجه معاملات هرچه باشد پس از بستن معامله  باید بررسی شود. اگر معامله سود ده بوده است باید عامل موفقیت استراتژی معاملاتی، بررسی شود تا بتوانید مجدد در معاملات بعدی از آن استفاده کنید. اگر معامله زیان ده بوده است باید عامل شکست معامله و استراتژی معاملاتی، بررسی شود تا از اشتباه مجدد جلوگیری شود.  

زمان بررسی و توسعه پلن معاملاتی فارکس

  پلن معاملاتی فارکس طراحی کرده اید اما اگر قرار نباشد هر روز فعالیت در فارکس و معاملات انجام شده در بازار فارکس را با برنامه تعیین شده در پلن معاملاتی، مقایسه کنید و میزان پایبندی به پلن طراحی شده را بسنجید و میزان موفقیت پلن را بررسی کنید. پس طراحی پلن معاملاتی  به چه دردی میخورد؟ پس بخشی از ساعت کار در فارکس باید به بررسی عملکرد روزانه/هفتگی یا ماهانه شما در چهارچوب پلن معاملاتی اختصاص یابد که نتیجه آن می شود بهینه سازی و توسعه پلن معاملاتی.  

تعیین استراتژی معاملاتی بر اساس ساعت کار فارکس در پلن معاملاتی 

  همانطور که گفتیم در پلن معاملاتی  باید جزئیات روش های معاملاتی مشخص شده باشد و به آن پایبند باشید. یکی از مواردی باید تعیین شود استراتژی معاملاتی فارکس است که وابستگی به میزان فعالیت شما در بازار فارکس دارد.  

معاملات کوتاه مدت در بازار فارکس

  همانطور که از اسم آن پیداست معاملات کوتاه مدت باید در کمترین زمان بسته شود. تایم فریم معاملاتی برای این نوع معامله 1 تا 5 دقیقه است و بدیهی است که باید در حالتی از بازار وارد معاملات کوچک شد که نوسانات در بازار زیاد باشد. اما اگر فکر میکنید با انتخاب معاملات کوتاه مدت در بازار فارکس میتوانید وقت کمتری را صرف معامله کردن کنید سخت در اشتباهید. اصلی ترین استراتژی که برای معاملات کوتاه مدت استفاده می شود استراتژی اسکلپ است. روش اسکالپ (Scalp) یک استراتژی معاملاتی است که معامله گران در این روش از 3 شرط زیر استفاده میکنند :  
 1. حجم بالای لات
 2. مدت زمان کم
 3. گرفتن مقدار PIP کم
  اگر میخواهید زمان کمتری را صرف معاملات کنید این استراتژی مناسب شماست. البته لازم به ذکر است که در معاملات اسکالپ تنها زمان حضور در معامله کم است. اما باید زمان زیادی را صرف تحلیل بازار و پیدا کردن نقطه مناسب ورود به معامله کنید. وقتی با حجم زیاد وارد معامله ای می شوید ریسک معامله بسیار زیاد می شود، پس بهتر است وارد معاملاتی شوید که اطمینان زیادی به سوددهی آن دارید.  

معاملات میان مدت در بازار فارکس

  معاملات میان مدت مورد علاقه بسیاری از تریدرها در بازار فارکس است. معاملات میان مدت که در تایم فریم 30دقیقه تا 4 ساعته انجام می شود. و همانطور که میدانید استراتژی های معاملاتی همانند (امواج الیونت،پرایس اکشن، استفاده از ابزار های فیبوناچی و ...)در بازار فارکس و تحلیل تکنیکال بیشتر در این تایم فریم ها قابل اعتماد هستند.   در معاملات میان مدت دست تریدر برای انتخاب استراتژی معاملاتی باز است. در نتیجه میتواند مدیریت سرمایه بهتری داشته باشد و حد ریسک را در حد زیادی کنترل کند و کم تر در موقعیت خطر قرار بگیرید.   در تایم فریم های بالاتر دید بازتری نسبت به گذشته بازار دارید به همین دلیل زمانی که میخواهید صرف تحلیل بازار کنید کمتر است. اما زمانی که معاملات شما باز میماند بیشتر است گاهی ممکن است یک کندل نتیجه معامله شما را مشخص کند و گاهی شکل گیری چند کندل 4ساعته نیز شما را به نتیجه دلخواه نمی رساند و باید باز هم منتظر بمانید.   اگرنمیخواهید فعالیت زیادی در بازار فارکس داشته باشید این تایم فریم ها مناسب شماست زیرا زمان تحلیل کوتاه تری دارد به شرطی که پس از ورود به معامله با تعیین حد سود و ضرر خودتان را از قید معامله رها کنید. و نخواهید هر چند لحظه یکبار نوسانات بازار را بررسی کنید.  

معاملات بلند مدت در بازار فارکس

  اگر مباحث آموزش فارکس گفته شده در سایت را دنبال کرده باشید قبلا در خصوص معاملات بلند مدت بصورت اجمالی صحبت کرده ایم اما در این بخش این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.   زمانی که تریدر در تایم فریم بیشتر از 4 ساعته معامله میکند میداند وارد معاملات بلند مدت شده است. وقتی تایم فریم روزانه را برای معامله انتخاب کرده اید شکل گیری 5 کندل یک هفته کاری زمان میبرد. در اینگونه معاملات ورود به معامله بسیار ساده است زیرا سطوح حمایت و مقاومت اعتبار بالایی دارند و بازار در روند بلند مدت میل به ادامه روند دارد.   در این روش معاملات به سادگی با بررسی شتاب و قدرت روند بازار میتوانید وارد معامله شوید.اما بسته شدن معاملات شما ممکن است گاهی بیشتر از یک ماه زمان ببرد.   مدیریت ریسک در معاملات بلند مدت بسیار ساده است هم میتوانید در ابتدا با حد ریسک پایین وارد معامله شوید، هم در حین معامله در صورتی که به پیشبینی اشتباه خود پی ببرید میتوانید ضرر احتمالی را پوشش دهید.   رمز موفقیت در معاملات بلند مدت در فارکس تعیین حد سود و ضرر و رها کردن معامله است. این دسته از معامله گران کمترین وقت را صرف فعالیت در بازار فارکس میکنند. زیرا به راحتی وارد معامله می شوند و با تعیین حد سود و ضرر نیازی نیست که نوسانات بازار را تحت نظر بگیرند. تنها نیاز است روزی چند دقیقه معاملات باز خود را بررسی کنند.  
بروکر Nordfx

بروکر Nordfx

 

ساعت کار در فارکس تعیین کننده جفت ارز معاملاتی

  بازار فارکس بازاری است که در 5 روز هفته به صورت 24 ساعته فعال است. اما نوسانات بازار توسط فعالین اقتصادی در سراسر جهان شکل میگیرد. بدیهی است که نوسان هر جفت ارز در زمان شروع فعالیت در کشور مبدا بیشتر می شود. اگر میخواهید روی جفت های ارز اصلی که یک طرف آن دلار آمریکاست معامله کنید، باید در زمانی که بازار آمریکا بیشترین فعالیت را دارد،اقدام به معامله کنید.   اما اگر علاقمند به معامله روی جفت ارزهای اگزوتیک هستید باید ساعت باز شدن بازار براساس مبدا جفت ارز را بشناسید. ساعت کار جفت ارزها در بازار فارکس از سیدنی استرالیا شروع‌شده و با بازار نیویورک در آمریکا پایان می‌یابد. درواقع از شرقی ‌ترین نقطه تا غربی ‌ترین آن ادامه دارد.   بازار کار فارکس به‌صورت موازی فعالیت نمی ‌کند؛ یعنی همه بازارها در یک ساعت مشخص بازنیستند بلکه با پایان بازار پیشین بازار بعدی شروع می ‌شود.  

شروع بازار در سراسر جهان به شرح زیر می‌باشد:

 
 1. بازار سیدنی در استرالیا
 2. بازار توکیو در ژاپن
 3. بازار هنگ‌کنگ
 4. بازار فرانکفورت در آلمان
 5. بازار لندن در انگلیس
 6. بازار نیویورک در آمریکا
  این رنج ساعت کار فارکس یعنی از شروع بازار استرالیا تا زمان اتمام بازار آمریکا دو بورس مهم دیگر (بورس ژاپن و انگلستان) را در بر می‌گیرد؛ بنابراین اگر بخواهیم ساعت کار فارکس را به صورت جدول زمانی بازار فارکس شده نشان دهیم می‌توانیم بگوییم:  
بازار باز شدن  بسته شدن
بورس سیدنی استرالیا  ۰۱:۳۰ به وقت تهران  ۱۰:۳۰ به وقت تهران
بورس توکیو ژاپن  ۰۳:۳۰ به وقت تهران  ۱۲:۳۰ به وقت تهران
بورس لندن انگلیس  ۱۱:۳۰ به وقت تهران  ۲۰:۳۰ به وقت تهران
بورس نیویورک آمریکا  ۱۶:۳۰ به وقت تهران  ۰۱:۳۰ به وقت تهران

اما کدام ساعت کار فارکس معاملات در بیشترین حجم خود قرار دارند؟

  اصولا بازارهای موازی اصلی‌ترین فاکتور در این زمینه محسوب می‌شوند؛ یعنی این که کدام بازار الان در کنار ساعت کار فارکس فعالیت دارد تأثیر مستقیم در بازار دارد. البته همان‌طور که در ساعت کار فارکس بر اساس بازارها در جدول بالا مشخص است در ساعاتی از روز، بازارها روی یکدیگر قرار می‌گیرند.   مثلاً بازار انگلستان و آمریکا ما بین ساعت ۴ و نیم بعد از ظهر تا ۸ و نیم شب به وقت ایران هم‌زمان فعالیت می‌کنند. از آن جایی که این دو بازار بعد از فارکس بیشترین حجم معاملات را دارند، می‌شود گفت که تعداد معامله‌گران این بازارها نسبت به سایر بورس ها بیشتر است.   پس زمانی که این دو بازار هم‌زمان فعال هستند بیشترین حجم بازار فارکس رخ می‌دهد؛ بنابراین ساعت کار بازار فارکس به وقت ایران بین ۴ و نیم ظهر تا ۸ و نیم شب، بیشترین حجم بازار را دارد و می‌تواند برای یک تریدر معمولی و کسی که به دنبال معامله‌های منطقی است کاملاً مناسب باشد.  
ساعت کار در فارکس در طراحی پلن معالتی فارکس

ساعت کار در فارکس در طراحی پلن معالتی فارکس

ساعت کار در فارکس معیار انتخاب بروکر فارکس

  در ادامه مبحث آموزش فارکس به معیار انتخاب بروکر میرسیم. همانطور که گفتیم بازار فارکس در نقاط مختلف بازار در زمان مختلفی باز می شود. اما برای تریدری که قصد معامله در بازار فارکس را دارد ساعت باز شدن بازار بسته به انتخاب بروکر ممکن است متفاوت باشد.   اصولا بروکر ها بر اساس منطقه زمانی اروپای شرقی یا بر اساس گرینویچ مبدأ زمانی ساعت کار فارکس را قرار می‌دهند.   بر فرض مثال اگر بروکر شما آلپاری باشد، مبدأ زمانی ساعت کار فارکس بر اساس اروپای شرقی یا همان EET قرار می‌گیرد؛ بنابراین ساعت کار فارکس به وقت ایران در این حالت یک و نیم ساعت عقب‌تر از ساعت تهران محسوب می‌شود. البته با توجه به تغییر ساعت تابستانه در تهران این اختلاف ساعت در 6 ماهه اول سال و 6 ماه دوم متفاوت است که در محاسبات باید در نظر گرفته شود. حال برای انتخاب بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان باید به این نکته نیز توجه کرد.  

بروکر برتر اروپا در سال 2020

سخن پایانی
  با توجه به تمام معیارهایی که در بالا بیان شد حتما فهمیده اید که ساعت کار در فارکس صرفا یک انتخاب شخصی و سلیقه ای نیست و برای نتیجه بهتر با در نظر گرفتن همه شرایط موجود و با توجه به نتیجه دلخواه باید بهترین ساعت کاری را انتخاب کنید.   بازار فارکس بسیار انعطاف پذیر است و طراحی یک پلن  به شکل های متفاوتی صورت میگیرد. اما رسیدن به نتیجه دلخواه نیاز به همسو شدن با بازار دارد. نمیتوانید ساعت کاری دلخواه با استراتژی دلخواه با حد ریسک دلخواه انتخاب کنید و به نتیجه دلخواه برسید.   گاهی باید برای کار در ساعت دلخواه استراتژی را انتخاب کنید که علاقه ای به آن ندارید اما در این ساعت جواب دهی بهتری داشته باشد یا اگر در ساعت دلخواه میخواهید با استراتژی خودتان کار کنید باید تحمل حد ریسک بالاتری را نیز داشته باشید. طراحی هر پلنی مانند زنجیره ای بهم پیوسته است با انتخاب اولین معیارها بازار خود مسیر شما را مشخص میکند.  
استراتژی اسکلپ چیست و مناسب چه افرادی است؟
  استراتژی اسکلپ برخلاف تصور عموم استراتژی زمان بری است اما در دسته معالات کوتاه مدت قرار میگیرد. این استراتژی مناسب افرادی گه میخواهند زمان کمی را صرف بازار فارکس کنند نیست.  
چگونه با زمان کاری کم در فارکس سود کنیم؟
  در زمانی که بازار بیشترین فعالیت را دارد وارد معامله شوید و از استراتژی های بلند مدت استفاده کنید زیرا در تایم فریم بالاتر دید بهتری در بازار خواهید داشت.  
بهترین تایم معامله در بازار فارکس برای ایرانیان چیست؟
  بهترین تایم برای معامله در زمانی است که چند بازار مختلف هم زمان در بازار جهانی باز باشند. مانند زمان باز بودن بازار آمریکا و انگلستان که با هم همپوشانی دارند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها