غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات ❌ روش و راهکارهای رایج

تاریخ آخرین بروزرسانی: 4 نوامبر 2022

از همان دوران پارینه سنگی و غارنشینی، انسان همواره ترس را به عنوان ساز و کاری برای بقا تجربه کرده است. اما در دنیای مدرن امروزی، بسیاری از چیزهایی که ترس به خاطر آنها در ما نهادینه شده است، دیگر جایی در زندگی ما ندارند. غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات مخصوصا در بازار فارکس یکی از موثر ترین مباحث در موفقیت در معامله گری است.

غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات

چهار ترس عمده ای که معامله گران تجربه می کنند بطور مشابه ریشه آن اساسا تلاش برای بقا است. ممکن است معامله گران برای هدایت شدن و زنده ماندن در شرایط سخت بازار مبارزه کنند و یا در شرایط آرام تر بازار پیشرفت کنند و کامیابی برای آنها حاصل شود. از بین چهار ترس رایج برای معامله گران، بهتر است بدانیم که با چه نوع ترسی روبرو هستیم تا بهتر بتوانیم از پس مشکل موجود برآیم.

دانستن چگونگی طبقه بندی ترس هایی که با آن ها روبرو هستیم، گام بزرگی برای برطرف کردن ترس در معاملات و تحلیل هایی است که ما را از انجام معاملات درست و معقول باز می دارد. در مقاله امروز چهار ترس بزرگ که در زمان معامله کردن معمولا تجربه می کنیم را به شما معرفی می کنیم. همچنین راهکار غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات را نیز بیان خواهیم کرد.

تحلیل اشتباه کردن

ترس این معامله گر عموماً احساسی است که غالبا معامله گران نسبت به تحلیل خود با آن مواجه می شوند. این معمولاً خود را با ترس از اقدام (( معمولا اقدام به معامله )) نشان می دهد. معامله گران با اطمینان کمتری وارد معامله می شوند و زمانی که بازار شروع به جست و خیز و حقه بازی می کند، عدم اعتماد به نفس قوی تر می شود و باعث می شود معامله گران به تصمیمات عجولانه و ضعیف متوسل شوند.

معامله گران ممکن است پیش از موعد از معامله خارج شوند، به تحلیل فنی خود اعتماد نکنند یا دست به موارد دیگری بزنند. این ترس می تواند اثرات مخربی بر توانایی های تصمیم گیری شما داشته باشد.

یکی دیگر از مؤلفه‌های مشترک احساس اشتباه این است که ممکن است نسبت به خانواده یا افراد مهم خود احساس تعهد کنیم. پس از یک ضرر، ممکن است احساس کنیم که نمی‌توانیم به سراغ آنها برویم و به آنها بگوییم که  معامله دیگری در ضرر داریم. این مورد به شخصه برای من بارها و بارها و بارها پیش آمده و دچار آن شده ام.

داشتن این محیط پر استرس در اطراف می تواند کاتالیزوری باشد برای متقاعد کردن خود به درستی تحلیلی که انجام داده ایم و استفاده درست از این تحلیل به عنوان یک روش مقابله به جای مواجهه با عواقب ضررهای احتمالی.

این ترس حال بخاطر استرس برای دیدار  کسانی که دوستشان دارید یا استرس بخاطر ضرری که ممکن است به اطرافیان و عزیزان شما نیز ضرر برساند، ممکن است باعث شود معامله خود را کوتاه کنید و از آن خارج شوید یا حتی در انجام معامله شکست بخورید.

ممکن است حد ضررهای خود را کوچکتر از آنچه باید باشد قرار دهید، نه بر اساس تغییر بازار، بلکه بر اساس احساساتتان که خود منجر به ضرر احتمالی خواهد شد. اگر در حالی که در چنگال این ترس هستید، معاملات بر علیه شما پیش می‌رود، می‌توانید به کاهش میانگین، معامله انتقام‌جویی، دور شدن از برنامه معاملاتی خود و غیره پایان دهید. نتایج احتمالاً فاجعه‌بار خواهد بود.

پس راهکار مقابله با این نوع ترس دو چیز است: اول اینکه قبل از شروع به تحلیل و معامله شرایط روحی و برنامه های احتمالی خود را بسنجید و اگر اطمینان از زمان کافی برای معامله گری دارید شروع به تحلیل و معامله کنید. دوم اینکه اگر شروع کردید تلاش کنید استرس های جانبی موجب زیر پا گذاشتن قوانینی که برای تحلیل و ترید خود تعریف کرده اید نشوند.

ترس ضرر و کم شدن سرمایه

یکی دیگر از ترسها که باید آنرا بشناسید تا برای غلبه بر آن فکری بکنید ترس ضرر کردن است. همین ابتدای این موضوع به شما یاد آوری میکنیم که قبلا هم گفته ایم که ضرر کردن جزئی از بازار و این کار است و مهم این است که در برآیند بتوانید یک معامله گر سود آور باشید نه صرفا در یک یا چند معامله.

برای غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات شاید بهتر باشد در خصوص این دلیل مهم از چهار دلیل را بیشتر موشکافی کنیم. این ترس غالبا یک ترس بزرگ برای معامله گرانی است که موقعیت خود را بیش از حد حفط می کنند و متحمل ضرر می شوند و نمی توانند با ضرر مقابله کنند.

درواقع این دسته از معامله گران وقتی در یک معامله در ضررهای سنگین قرار میگیرند بجای اینکه به استراتژی خود پایبند باشند و از حد ضرر استفاده کنند با حذف آن یا باز کردن بیش از حد نقطه ضرر معامله خود را حفظ میکنند، در صورتی که باید یا از حد ضرر معقول استفاده کنند یا از این معامله خارج شوند.

با نداشتن برنامه معاملاتی مناسب و صد البته نداشتن تحمل از دست دادن پول، یک معامله گر می تواند ترس از دست دادن پول را برای خود ایجاد کند. همین ترس می تواند ترس از ورود به بازار در زمان مناسب را نیز به همراه داشته باشد و شما را از معامله کردن در یک موقعیت مناسب نیز منصرف کند.

از دست دادن بهترین  نقطه ورودی آنهم به دلیل ترس ضرر (( و صد البته بدلیل نداشتن استراتژی مناسب )) باعث تشدید ترس شما در دیگر معاملات خواهد شد. این نوع ترس در معاملات ممکن است منجر به سرمایه گذاری بسیار کم شود و  با سرمایه کم طبیعی است که سود نیز قابل توجه نخواهد بود. ضرر این نوع ترس در معامله که معامله‌گران با این ترس که شاید پول از دست دهند بیشتر از رضایتی است که در نهایت با کسب سود حاصل می‌شود.

معامله گران با ترس از دست دادن پول، اغلب به جای اینکه به دنبال راه حل باشند، به راه حل های شخص ثالث برای مشکلات خود روی می آورند. این به این معنی است که به دنبال مربی بهتر، شاخص‌های بهتر، سیستم بهتر و غیره هستند.

واقعیت این است که وقتی معامله می‌کنید، هیچ سیستم معاملاتی 100% برنده نیست. بنابراین، شما باید روی تحمل خود برای ضرر کار کنید زیرا این اتفاق خواهد افتاد. مهم این است که چگونه واکنش نشان می‌دهید و برای کاهش ضرر و ریسک خود چه تدابیر و فیلترهای استفاده می‌کنید، که تعیین می‌کند شما در برآیند سود آور باشید یا نباشید.

ترس از دست دادن فرصت

ترس از دست دادن فرصت، یکی دیگر از کاتالیزورهای اصلی تصمیمات بد معاملاتی است. یک معامله گر ممکن است از فرصتی که دارد یا پس از شکل گیری کامل یک فرصت برای معامله کردن استفاده کند.

به عنوان مثال، مانند این است که یک حرکت شدید در بازار ببینید و بگویید: "من می دانستم، باید این معامله را انجام میدادم!" سپس سریع وارد یک معامله شدن و صد البته رنج بردن از نوسانات بازار و اصلاح های آن، که شما را در یک معامله بسیار پر استرس قرار می دهد.

شما همچنین ممکن است پیش از موعد به این معنی که هنوز استراتژی شما موقعیت ایده آل برای ورود را پیدا نکرده است است  وارد شوید و سپس در حالی که قیمت بر خلاف انتظار شما حرکت می کند، معامله را با عذاب و استرس نگه دارید.

اگر صادق باشید و به استراتژی خود متعهد باشید، همه  موقعیت های معاملاتی خوب را  معامله نخواهید کرد، اما معاملاتی که دریافت می کنید دقیق و کاملاً سودمند خواهند بود.

بازگشت از یک معامله در سود

غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات
غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات

آخرین ترسی که در این مقاله به آن میپردازیم ترسی است که هنگامی که یک معامله شما در سود بوده و بعد به سمت ضرر حرکت کرده است برای شما ایجاد میشود. بزارید از یک برگشت به اصل مقاله یعنی غلبه بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات داشته باشیم.

در معاملات دلایل مختلفی ممکن است ایجاد ترس و استرس کنند که در سه مورد اول همانطور که مطالعه کردید، بهترین راهکار برای غلبه بر هر کدام داشتن یک استراتژی درست و پایبند بودن به آن بود. اما در خصوص این ترس چهارم که بازهم برای من بارها ایجاد شده است چطور؟ آیا بازهم به داشتن یک استراتژی مربوط است؟ یا روش حل این مشکل و خلاصی پیدا کردن از این ترس در معاملات متفاوت است؟

آخرین ترس بزرگی که معامله‌گران با آن مواجه می‌شوند این است که ببینند معاملات سودآور آن‌ها به ضرر وارد شده و کل سود را از بین می‌برند. نتیجه این است که در نهایت در یک معامله سود کوتاه و کم می گیرید.

طرف دیگر این است که یک معامله گر در زمان مناسب سود نمی برد و در عوض به خود می گوید که قیمت در آینده بالا می رود و سپس از معالمه خود خارج میشود. در این سناریو، قیمت می تواند بر علیه شما عمل کند و در نتیجه یا در نقطه نزدیک به ورود خارج شوید  یا حتی ضرر کنید.

راه مقابله با این ترس این است که یک استراتژی خروج محکم داشته باشید و به آن پایبند باشید. شما باید تمرین کنید و بدانید چه چیزی را می خواهید از بازار بگیرید و به کارهایی که می توانستید یا باید می کردید نگاه نکنید.

البته اینکه به کارهایی که میتوانستید بکنید و نکردید یا کارهایی که باید انجام میدادید و انجام ندادید دقت نکنید برای لحظه ای هست که در یک معامله باز قرار دارید، صد البته بعد بستن این معامله باید ایرادات خود را بررسی و اصلاح کنیم. اما در زمانی که یک معامله ما که در سود بوده به سمت نقطه ورود یا ضرر در حرکت است زمان مناسبی نیست برای مرور چک لیست، در این زمان بهتر است بازار را مجدد بدون استرس تحلیل کنیم.

پیشنهاد من برای رهایی از این ترس استفاده از دو راهکار است:

اول اینکه به دنبال استراژی هایی باشید که ترجیحا بخاطر داشتن حد ضرر کوچک و حد سودهای بزرگ پس از اینکه به حد مشخصی از سود رسیدند (( نه سود کامل مد نظر )) از ریسک فری و یا تریل استاپ استفاده میکنند.

دوم اینکه شاید گاها این اتفاق بیافتد و لزوما دلیل اینکه شما اول در سود بودید ولی به سمت ضرر حرکت میکنید این نیست که روش معاملاتی خوبی ندارید، پس اگر به این نتیجه رسیده اید که استراتژی شما که با آن تحلیل و معامله میکنید یک استراتژی در برآیند موفق است به آن پایبند باشید و لطفا معاملات خود را دستکاری نکنید، نه زودتر از رسیدن به حد ضرر خارج شوید و نه زودتر از رسیدن به حد سود مورد نظر دکمه بستن را بفشارید.

جمع بندی

اگر به دنبال غلبه  بر چهار دلیل اصلی ترس در معاملات هستید پس به خودتان لطف کنید و تا راهکاری برای مقابله با آنها پیدا نکرده اید به هیچ وجه اقدام به تحلیل و ترید در حساب حقیقی نداشته باشید.

شما هرگز قادر نخواهید بود از تمام پتانسیل هر حرکت در بازار استفاده کنید و باید انتظارات خود را برای تحقق این واقعیت تنظیم کنید. مانند هر ترس دیگری، در نهایت به شما بستگی دارد که چگونه از آن اجتناب کنید و یا با آن کنار بیایید.

یقینا اگر علائم هشداردهنده را بشناسید و بتوانید تله‌هایی (( مثلا همین ترس در معاملات )) را که از قبل چیده شده‌اند ببینید، دوری از آن‌ها و مقابله با اثرات آنها در صورتی که  دچار آنها شوید، بسیار آسان‌تر خواهید بود.

 

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها