معاملات فارکس چیست؟💱 0 تا 100 معاملات فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 23 اکتبر 2023
معاملات فارکس به تجارت و تبادل ارزهای مختلف در بازار جهانی مربوط می‌شود. در معاملات فارکس، ارزها با یکدیگر مقایسه و معامله می‌شوند. این بازار بزرگ و پویا، در سراسر جهان فعالیت دارد و تجارت آن با استفاده از تکنولوژی امروزی انجام می‌شود. معامله‌گران فارکس می‌توانند با خرید یک ارز و فروش دیگری، از تغییرات نرخ ارزها بهره‌برداری کنند و سود زیادی به دست آورند. همچنین، این بازار برای معامله‌گران حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای، فرصت‌هایی برای کسب درآمد و حفظ سرمایه فراهم می‌کند. با این حال، معاملات فارکس همراه با ریسک‌هایی نظیر نوسانات نرخ ارز و تغییرات سیاسی و اقتصادی است که معامله‌گران باید با آنها آشنا باشند و با مدیریت مناسب ریسک، بهره‌وری خود را افزایش دهند، اما پیش از هر چیز باید ابتدا با مفاهیم پایه فارکس آشنا شوید.  

معاملات فارکس چیست؟

معاملات فارکس به عملیات خرید و فروش ارزهای مختلف بین بانک‌ها و شرکت‌های مختلف در سراسر جهان اطلاق می‌شود. این نوع تجارت به دلیل حجم بالای معاملات و نوسانات قیمتی در بازار ارز، برای سرمایه‌گذاران تجاری و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای جذاب است. معاملات فارکس یک بازار ۲۴ ساعته است و با استفاده از پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین، سرمایه‌گذاران می‌توانند به راحتی در این بازار فعالیت کنند. عواملی مانند رشد اقتصادی، سیاست‌های پولی، رویدادهای سیاسی و اقتصادی و تغییرات قیمتی در بازارهای دیگر، بر ارزش ارزها تأثیر می‌گذارند. معاملات فارکس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد از نوسانات قیمتی بهره‌برداری کنند و سود خود را افزایش دهند. معامله گران فارکس به افرادی گفته می‌شود که در تبادل فعال ارزهای خارجی درگیر هستند، معمولاً به منظور بهره یا سود مالی. این افراد ممکن است به صورت مشارکت‌کنندگانی باشند که به خرید یا فروش ارز با هدف بهره بردن از تحرک قیمت ارز اقدام می‌کنند. همچنین ممکن است شخصی باشد که در زمینه حفاظت از حساب خود در صورت حرکت نامطلوب در برابر موقعیت‌های ارزی خودداوری می‌کند. اصطلاح "معامله‌گر فارکس" در معاملات فارکس می‌تواند به توصیف یک معامله‌گر فردی در پلتفرم خرده فروشی، یک معامله‌گر بانکی که از پلتفرم سازمانی خود استفاده می‌کند، یا به حافظه‌گری اشاره کند که ممکن است ریسک‌های خود را مدیریت کند یا این کار را به یک بانک یا مدیر سرمایه برای مدیریت ریسک به آنها بسپارد. بازار ارزهای خارجی یا فارکس (FX) به صورت غیرمتمرکز، بازاری است که خرید و فروش ارزهای مختلف را تسهیل می‌کند. این عمل به صورت خارج از بورس متمرکز صورت می‌گیرد (OTC). بدون آنکه بدانید، شما شاید قبلاً در بازار ارزهای خارجی شرکت کرده باشید؛ با سفارش کالاهای وارداتی مانند لباس یا کفش، یا بطور روشن، خریداری ارز خارجی در هنگام تعطیلی. تریدرها ممکن است به فارکس به دلایل مختلفی علاقه‌مند شوند، از جمله:
  • اندازه بازار FX
  • مجموعه‌ای گسترده از ارزها برای معامله
  • سطوح مختلف نوسان پذیری
  • هزینه تراکنش پایین
  • 24 ساعته معامله در طول هفته
معاملات فارکس در دو طرف هر بازار یک ویژگی منحصر به فرد در بازار فارکس، روش ارائه قیمت‌ها است. ارزها به عنوان پایه سیستم مالی عمل می‌کنند، بنابراین تنها راه ارائه قیمت یک ارز استفاده از ارزهای دیگر است. این باعث ایجاد یک معیار ارزش نسبی می‌شود که در ابتدا ممکن است گیج‌کننده به نظر برسد، اما به مرور زمان، همکاری با این روش دو طرفه می‌تواند آن را بهبود بخشد. معاملات فارکس، به معامله‌گران انعطاف بیشتری در انتخاب جفت ارزی که مایل به تجارت با آن هستند، می‌دهد. به عنوان مثال، فرض کنید یک معامله‌گر پیش‌بینی خوبی درباره اقتصاد اروپا دارد و بنابراین می‌خواهد ارز یورو را خریداری کند. اما این معامله‌گر همچنین اطمینان درباره اقتصاد آمریکا دارد ولی درباره اقتصاد انگلیس ناامید است. در این مثال، سرمایه‌گذار مجبور نیست ارز یورو را در مقابل دلار آمریکا خریداری کند (که به معنای تجارت بلندمدت یورو / دلار است)؛ بلکه می‌تواند یورو را در مقابل پوند بریتانیا خریداری کند (به عنوان مثال، تجارت بلندمدت یورو / پوند). این امر به سرمایه‌گذار یا معامله‎‌گر امکان انعطاف بیشتری می‌دهد، اجازه می‌دهد تا از "فروش کوتاه" دلار آمریکا برای خرید یورو اجتناب کند و به جای آن، یورو را خریداری و به همراه آن پوند بریتانیا را فروش کند.
معاملات فارکس چیست؟

معاملات فارکس چیست؟

 ارزهای پایه و مقابل در معاملات فارکس چیست؟

یک تفاوت مهم در بازارفارکس استفاده از ارزها است: ارز اولیه در لیست قیمت به عنوان 'ارز پایه' جفت می‌شود و به عنوان دارایی در معامله در نظر گرفته می‌شود. ارز دوم در جفت به عنوان 'ارز مقابل' شناخته می‌شود و به معنای نقل قول یا ارزی است که برای تعیین ارزش ارز اولیه در جفت استفاده می‌شود. بیایید در مورد زوج ارزی EUR/USD صحبت کنیم، که یک نمونه از زوج ارزی است. یورو ارز پایه در این زوج است و دلار آمریکا ارز مقابل آن است. اگر نقل و انتقال EUR/USD 1.3000 باشد، این بدان معناست که 1 یورو معادل 1.30 دلار است. اگر قیمت به 1.35 دلار افزایش یابد، یورو ارزش خود را افزایش داده و دلار آمریکا ارزش خود را کاهش داده است. اگر سرمایه‌گذاری در بازار فارکس نسبت به یورو منفی باشد اما به دلار آمریکا مثبت باشد، می‌تواند تصمیم بگیرد به زوج یورو/دلار "کوتاه" برود و انتظار داشته باشد که قیمت‌ها کاهش یابد. سپس می‌تواند با خرید آن به قیمت پایین‌تر تجارت را به پایان برساند و سود را به دست آورد. بازار فارکس یک بازار بین‌المللی است که در آن ارزها به صورت زوج‌هایی با یکدیگر معامله می‌شوند. این بازار تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که بر روی نرخ ارزها و نوسانات بازار تأثیر دارد. از جمله عوامل مهمی که بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارند می‌توان به سیاست‌های مالی و پولی کشورها، شرایط اقتصادی، عوامل سیاسی و جغرافیایی، تغییرات نرخ بهره، نرخ تورم و همچنین خبرها و رویدادهای جهانی اشاره کرد. این عوامل باعث می‌شوند که بازار فارکس پویاترین و پیچیده‌ترین بازار مالی جهان باشد که نیازمند تحلیل دقیق و آگاهی از رویدادهای جاری است تا بتوان در آن به طور موفقیت آمیز عمل کرد. در واقع، مثال فوق تنها یکی از عوامل متعددی است که می‌تواند بازار فارکس را تحریک کند. عوامل دیگر شامل رخدادهای اقتصادی عمده مانند انتخاب رئیس جمهور جدید و عوامل خاص به هر کشوری مانند نرخ بهره فعلی، تولید ناخالص داخلی (GDP)، بیکاری، تورم و نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی (debt to GDP ratio) هستند که بر روی بازار فارکس تاثیر می‌گذارند. تریدرهای برتر از یک تقویم اقتصادی استفاده می‌کنند تا با رویدادهای اقتصادی مهم دیگر که می‌توانند بازار را تحریک کنند، به‌روز بمانند. به طور کلی، یکی از عوامل اساسی در قیمت‌گذاری فارکس، نرخ بهره اقتصاد مرتبط است زیرا این می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی نگه‌داشتن یک ارز در جهت بلند یا کوتاه داشته باشد.

معامله گری در بازار فارکس چگونه انجام می‌شود؟

فعالیت معامله گری در بازار فارکس بسیار شبیه به سایر بازارهای موجود است. در صورتی که اعتقاد داشته باشید که یک ارز به ارزش خود اضافه خواهد شد، می توانید آن را خریداری کنید. این عمل به عنوان "خرید" شناخته می شود. اما اگر فکر کنید که قیمت ارز کاهش خواهد یافت و ارزش آن کاهش خواهد یافت، می توانید آن را به فروش بگذارید. این عمل به عنوان "فروش" شناخته می شود.
معامله گری در تجارت فارکس

معامله گری در معاملات فارکس

بطور کلی در بازار ارز خارجی دو نوع معامله گر وجود دارد: همانطور که می‌دانید، کسانی که به دنبال کاهش حداکثری تغییرات نرخ ارز هستند به عنوان hedgers شناخته می‌شوند. به عنوان مثال کمپانی‌های بزرگی مانند اکسون که سعی می‌کنند خطرات ناشی از تغییرات ارز را کاهش دهند. به طرف دیگر معامله گرانی که به دنبال ریسک برداری هستند و همیشه در جستجوی نوسانات نرخ ارز به منظور بهره‌برداری هستند شناخته می‌شوند. این معامله گران شامل بخش های معاملاتی بزرگ در بانک ها و معامله گران خرده فروشی هستند.

نقل قول در معاملات فارکس چیست؟

همه معامله گران باید بفهمند چگونه یک نقل قول را در بازار فارکس بخوانند، زیرا این امر قیمت ورود و خروج شما در معامله را تعیین می‌کند. با نگاه به نقل قول ارز زیر، ارز اول در زوج EUR/USD به عنوان ارز پایه شناخته می‌شود که یورو است، در حالی که ارز دوم در این زوج (دلار آمریکا) به عنوان ارز متغیر یا نقل قول شناخته می‌شود. برای اکثر بازارهای فارکس، قیمت ها تا پنج رقم اعشار ارائه می شوند، اما چهار رقم اول مهم ترین هستند. عددی که در سمت چپ اعشار قرار دارد، یک واحد از ارز مقصد را نشان می دهد، در این مثال، دلار آمریکا (USD) به میزان 1 دلار است. دو رقم بعدی سنت ها هستند، بنابراین در این مورد 13 سنت آمریکا هستند. سه رقم آخر نشان دهنده قسمت های کوچکتری از سنت هستند و به عنوان پیپ ها شناخته می شوند. مهم است بدانید که عدد در قسمت چهارم اعشار به عنوان "پیپ" شناخته می شود. اگر ارز یورو نسبت به دلار آمریکا 100 پیپ اضافه شود، قیمت فروش جدید با قیمت پایین تری یعنی 1.12528 را نشان خواهد داد، زیرا برای خرید 1 یورو به دلار آمریکا کمتری هزینه خواهد شد. یک راه دیگر برای بیان قیمت پیشنهادی مذکور بالا این است: ارزش یک یورو در مقابل دلار آمریکا برابر است با یک دلار، 13 سنت، 52 پیپ و 8/10 پیپ.
پپ در فارکس

پپ در فارکس

پیپ در معاملات فارکس چیست؟

پیپ یکی از اصطلاحات بازار فارکس است. پیپ مخفف عبارت "درصد در یک نقطه" می باشد و این واحد پایه اندازه گیری در یک جفت ارز است. ارزش یک پیپ بسته به ارز مقابل در جفت ارز متغیر است. برای جفت های ارزی که دلار آمریکا ارز مقابل است یا دومین ارز در نقل قول است، ارزش یک پیپ یا قیمت آن به طور معمول برابر با 1 دلار برای یک لات 10 هزار واحدی ارز است، که برابر با 10 سنت برای یک لات 1000 واحدی و 10 دلار برای یک لات 100 هزار واحدی ارز می باشد. به عنوان مثال، اگر یک سرمایه گذار یک لات 1000 واحدی از جفت ارز یورو/دلار خریداری کند، هر پیپ به دست آمده یا از دست رفته 10 سنت ارزش خواهد داشت. اگر همان سرمایه گذار یک لات 10 هزار واحدی از جفت ارز یورو/دلار خریداری کند، هر پیپ به دست آمده یا از دست رفته 1 دلار خواهد داشت. و در صورتی که سرمایه گذار یک لات 100 هزار واحدی خریداری کند، ارزش هر پیپ 10 دلار خواهد بود. به عنوان مثال: فرض کنید سرمایه گذاری که جفت ارز یورو/دلار را خریداری کرده است، 50 پیپ به دست آورده است. در این صورت، اگر سرمایه گذار از یک لات 1000 واحدی استفاده کرده باشد، سود 50 پیپ 5 دلار خواهد بود (0.10 سنت × 50 = 5.00 دلار). و اگر سرمایه گذار از یک لات 10 هزار واحدی استفاده کرده باشد، سود 50 پیپ 50 دلار خواهد بود (1 دلار × 50 = 50 دلار). و در صورتی که همان سرمایه گذار از یک لات 100 هزار واحدی استفاده کرده باشد، سود برابر با 500 دلار خواهد بود (10 دلار × 50 = 500 دلار). ارزش یا قیمت پیپ برای تجاران فارکس بسیار مهم است، زیرا این نقطه داده بسیار مهمی درباره انتشارات است؛ از این رو برای تجار به شدت حائز اهمیت است که "پیپ های خود را بشناسند".

حساب آزمایشی یا دمو در معاملات فارکس چیست؟

یکی از بزرگترین چالش‌ها یا دشواری‌های یادگیری در بازار یا یادگیری معامله کردن، این است که معامله کردن ممکن است یک تلاش هزینه بر باشد و ریسک افزایش سرمایه همواره در ذهن وجود دارد، زمانی که سرمایه واقعی خود را در یک پلتفرم معامله کردن قرار می دهید. هر زمان که شخصی یک جفت فارکس را خریداری یا فروش می کند، ریسک از دست دادن پول وجود دارد و برای یک معامله‌گر نوپا که در حال یادگیری است، ممکن است هزینه ی زیادی داشته باشد. اما بسیاری از کارگزاران فارکس حساب های آزمایشی را ارائه می دهند تا معامله‌گران مبتدی یا مشتریان بالقوه بتوانند با بازار، پلتفرم و پویایی های معاملات فارکس آشنا شوند قبل از اینکه هیچ پول واقعی را واریز کنند. حساب آزمایشی می تواند یک محیط شبیه سازی شده را فراهم کند که معامله‌گر مبتدی بتواند استراتژی های خود را پیاده سازی کرده و معاملات خود را با سرمایه خیالی مدیریت کند. حساب آزمایشی می تواند یک محیط ایده آل باشد برای یادگیری پویایی معاملات فارکس، نحوه برگزاری موقعیت ها، نحوه تنظیم توقف و نحوه خروج از معاملات.

 چرا باید در بازار فارکس معامله کنید؟

معاملات فارکس مزایای زیادی نسبت به سایر بازارهای مالی دارد که در زیر توضیح داده شده است: هزینه تراکنش کم: یکی از مزایای بازار فارکس هزینه ترانکش کمتر نسبت به سایر بازارهای مالی است. به طور عمومی، کارگزاران فارکس درآمد خود را از انتشار سود کسب می‌کنند، فقط در صورتی که معامله قبل از اعمال هر گونه هزینه مالی شبانه بسته شود. بنابراین، مقایسه‌ای بین هزینه معاملات در بازار فارکس و سهام وجود دارد و معامله در بازار فارکس از نظر هزینه بهتر است چون دارای هزینه کمتری است. ‌نرخ Bid کم: نرخ Bid برای جفت‌های ارزی اصلی به دلیل بالا بودن نقدینگی آن‌ها بسیار کم است. هنگامی که معامله انجام می‌شود، انتشار اولیه یک عامل مهم است که باید در هنگام حرکت بازار به سمت مثبت شکسته شود. هر صعودی اضافی که در جهت مثبت شما حرکت می‌کند، سود خالصی برای شما به ارمغان می‌آورد. فرصت‌های بیشتر برای سوددهی: معامله در بازار فارکس به معامله‌گران امکان می‌دهد تا موقعیت‌های محاسبه شده در مورد ارزها که در حال رشد (ارزش‌گذاری) و کاهش (قدرت‌گرفتگی) هستند را تصور کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی از جفت‌های ارزی وجود دارد که معامله‌گران می‌توانند معاملات سودآور را شناسایی کنند. معامله با استفاده از اهرم: معامله در بازار فارکس شامل استفاده از اهرم است. این به این معنی است که معامله‌گر نیازی به پرداخت کامل هزینه معامله ندارد، بلکه فقط بخشی از آن را پرداخت می‌کند. این قابلیت دارد که سود شما را بیشتر کند، اما همچنین ممکن است زیان شما را نیز افزایش دهد.
مزایای معاملات فارکس

مزایای معاملات فارکس

اصطلاحات کلیدی معاملات فارکس

اگر شما یک معامله گر مبتدی در بازار فارکس هستید، باید با اصطلاحات این بازار آشنا شوید. این اصطلاحات شامل مفاهیم پایه فارکس مانند "پیپ"، "لات"، "سرمایه گذاری مارجین" و "مارجین کال" است. واحد پایه: این اولین ارزی است که در زمان نقل و انتقال جفت ارزی ارائه می شود. به عنوان مثال در جفت ارزی EUR/USD، یورو واحد پایه است. واحد متغیر/نقل و انتقال: این دومین ارز در جفت ارزی ارائه شده است و در مثال EUR/USD، دلار آمریکا است. Bid: قیمت پیشنهادی بالاترین قیمتی است که یک خریدار (پیشنهاد دهنده) آماده است پرداخت کند. وقتی شما قصد فروش جفت ارزی فارکسی را دارید، این قیمت را مشاهده خواهید کرد، معمولاً در سمت چپ از نقل و انتقال و به رنگ قرمز قرار دارد. ask: این عکس العمل پیشنهاد است و کمترین قیمتی را نشان می دهد که یک فروشنده عموماً پذیرفتن آن را دارد. وقتی شما قصد خرید جفت ارزی را دارید، این قیمت را مشاهده خواهید کرد و معمولاً در سمت راست و به رنگ آبی قرار دارد. Spread: این تفاوت بین قیمت پیشنهاد و قیمت پرسیدن است که نماینده پهنه واقعی در بازار فارکس می باشد به علاوه پهنه اضافی که توسط کارگزار اضافه می شود. Pips/points: پیپ یا امتیاز به حرکت یک رقمی در رقم بعدی چهارم اشاره می کند. اغلب تجار بر اساس این حرکات در جفت ارزی ارجاع می دهند، به عنوان مثال "GBP/USD امروز 100 امتیاز افزایش یافت". Leverage: اهرم به معامله گران اجازه می دهد تا موقعی که فقط بخشی کوچکی از ارزش کامل معامله را قرار دهند، موقعیت های تجاری را معامله کنند. این به معامله گران امکان می دهد که با مقدار کمی سرمایه، موقعیت های بزرگتری را کنترل کنند. اهرم گرفتن سودها و ضررها را تقویت می کند. Margin: این مقداری از پول است که برای باز کردن یک موقعیت اهرمی لازم است و اختلاف بین ارزش کامل موقعیت شما و سرمایه ای است که توسط کارگزار به شما قرض داده می شود. Margin call:سرمایه گذاری مارجین به معنای استفاده از سرمایه امانتی برای افزایش قدرت خرید و فروش است و مارجین کال به مقدار پولی اشاره دارد که یک معامله گر برای ایجاد یک معامله باید به حساب خود واریز کند. این اصطلاحات برای معامله گران حرفه ای در بازار فارکس بسیار مهم هستند و آشنایی با آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. نوسانات: یک جفت ارز به عنوان نوسانات شناخته می شود اگر بتواند به راحتی خرید و فروش شود به دلیل وجود بسیاری از شرکت کنندگان در معامله جفت ارز. نوسانات در بازار ارزها به دلیل تقاضا و عرضه متغیر می‌باشد. هرچه تقاضا برای یک جفت ارز بیشتر شود و عرضه آن کاهش یابد، قیمت آن ارز افزایش می‌یابد و بالعکس. این نوسانات می‌تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی رخ دهد. با توجه به وجود بسیاری از شرکت‌ها و افرادی که در معاملات ارزی شرکت می‌کنند، این نوسانات می‌تواند به صورت پیوسته و در طول زمان رخ دهد. برای مثال، اگر در یک جفت ارز تقاضا برای خرید بیشتر شود، قیمت آن ارز افزایش می‌یابد و افرادی که قبلاً این ارز را خریداری کرده‌اند می‌توانند آن را به قیمت بالاتری بفروشند و سود کسب کنند. به عنوان یک سرمایه‌گذار، شناخت نوسانات بازار ارز می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم‌ها را در خصوص خرید و فروش ارزها بگیرید. با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند تحلیل‌های فنی و اساسی، شما می‌توانید پیش‌بینی‌هایی درباره نوسانات بازار ارز داشته باشید و در نهایت سود خوبی را کسب کنید. به طور کلی، نوسانات بازار ارزها نشان‌دهنده تغییرات قیمتی است که می‌تواند به سود یا زیان شما منتهی شود. بنابراین، قدرت تحمل ریسک و داشتن دانش کافی درباره بازار ارز ضروری است تا به درستی به نوسانات ارزها واکنش نشان دهید.  
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها