استراتژی گان GANN

تاریخ آخرین بروزرسانی: 10 مارس 2023
استراتژی گان GANN به معنای واقعی کلمه یکی از ده ها، اگر نه صدها روش برای کسب درآمد در بازار فارکس است. ما در مقالات خود به برخی از این روش های معاملاتی پرداخته ایم. امروز، ما مجموعه خاصی از ابزارهای معاملاتی فارکس را که توسط WD Gann فرموله شده است، بررسی خواهیم کرد، که بسیاری از آنها عمدتاً بر اساس زوایای هندسی هستند. ما چندین شاخص مهم گان و کاربرد آن در پیش بینی بازارهای مالی را مورد بحث قرار خواهیم داد.

استراتژی گان GANN | نظریه گان چیست؟

نظریه گان بر اساس کار WD Gann است که یک تاجر مالی بود که از 1878-1955 زندگی می کرد. جالب اینجاست که یکی دیگر از تحلیلگران تکنیکال برجسته به نام آر گان برای ردیابی حرکت قیمت در بازارهای مالی به رویکردهای هندسی متکی بود. این نظریه بر زوایای هندسی و ریاضیات باستانی برای پیش‌بینی حرکات قیمت تکیه دارد. تحلیلگران براساس استراتژی گان GANN معتقدند که حرکت قیمت در چرخه های هندسی قابل پیش بینی رخ می دهد. و زوایای ایجاد شده از طریق این عمل قیمت به عنوان حمایت یا مقاومت در نمودار قیمت عمل می کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که پارامترهای Gann زمانی بهتر هستند که در تایم فریم های بزرگتر اعمال شوند . مجموعه شاخص‌های Gann دقت بالاتری را در بلندمدت ارائه می‌کند.

اهمیت روندهای 45%

WD Gann اینطور بیان میکرد که روندی که دارای شیب 45 درجه است، پایدار است و طولانی تر خواهد بود. به این ترتیب، برنامه پیش‌فرض معاملاتی گان نشان می‌دهد که خطوط روند 45 درجه مهم‌ترین نقطه مرجعی است که سایر ابزارهای معاملاتی گان باید براساس آن تحلیل شوند. با این حال، این بدان معنا نیست که تجزیه و تحلیل گان را نمی توان بر روی انواع دیگر روندها انجام داد. اما اساساً، هنگامی که شاخص های گان برای روندهای چهل و پنج درجه اعمال می شود، دقیق ترین آنها در نظر گرفته می شود.

بخشهای اصلی استراتژی گان

استراتژی گان بر پایه اندیکاتور گان بنانهاده شده است پس باید بدانید که این اندیکاتور نیز دارای بخشهای مختلفی است. چندین ابزار معاملاتی Gann وجود دارد، با این حال محبوب ترین آنها Gann Fan و Gann Grid هستند. حال بیایید هر یک از این دو را مرور کنیم:

گان فن

محبوب ترین اندیکاتور گان بخش اندیکاتور گان فن است. این ابزار ترسیمی مبتنی بر یک سری خطوط روند مورب است که در زوایای مختلف صعودی یا نزولی هستند. برای ساخت Gann Fan باید با مشاهده یک روند شروع کنید. خط روند زاویه دار را رسم کنید و ابزار ترسیم خطوط مختلف زاویه دار را که می توانند به عنوان مناطق حمایت و مقاومت در آینده عمل کنند، مشاهده کنید. ابزار Gann Fan از 9 خط مورب - یک خط وسط و 4 خط در هر طرف خط وسط تشکیل شده است. اگر گان فن در روند 45 درجه اعمال شود، پارامترهای پیش فرض نشانگر به صورت زیر خواهد بود: 8×1 = 7.1 درجه 4×1 = 15 درجه 3×1 = 18.75 درجه 2×1 = 26.25 درجه 1×1 = 45 درجه 1×2 = 65.75 درجه 1×3 = 71.25 درجه 1×4 = 75 درجه 1×8 = 82.5 درجه از آنجایی که ممکن است تجسم این موضوع در ذهن شما سخت باشد، تصویری را برای شما آماده کرده ایم که نشان می دهد گان فن در یک روند نزولی 45 درجه قرار گرفته است.
استراتژی گان
استراتژی گان
این نمودار هفتگی USD/JPY است. خط سیاه روی نمودار روند نزولی را نشان می دهد که برای قرار دادن زاویه اصلی 1×1 گان از آن استفاده می کنیم. سایر سطوح نشانگر به طور خودکار ظاهر می شوند. اینها به صورت خطوط آبی روی نمودار نشان داده شده اند. فلش های آبی به مکان هایی اشاره می کنند که عملکرد قیمت USD/JPY با سطوح Gann مطابقت دارد. به این ترتیب، فلش های آبی عملکردهای پشتیبانی/مقاومت این نشانگر را نشان می دهد. با این حال، قیمت از طریق خطوط Gann نیز رخنه‌هایی ایجاد می‌کند، بنابراین زمانی که یک شکستگی فن گان را مشاهده می‌کنید، باید انتظار داشته باشید که قیمت به سطح بعدی ادامه یابد. همانطور که می بینید، این اغلب در تصویر بالا اتفاق می افتد.

گان گرید

یکی دیگر از بخشهای استراتژی GANN بخش گان گرید است.  این شاخص معاملاتی (( Gann Grid ))  نوعی از چارت جانبی را بر روی نمودار نشان می‌دهد که سطوح موجود در چارت می‌توانند توابع پشتیبانی/مقاومت داشته باشند. برای اعمال گرید Gann بر روی نمودار، باید دو نقطه از نمودار را انتخاب کنید که به عنوان پایه ابزار ترسیم استفاده می کنید. سپس شاخص را بر اساس این نقاط گسترش می دهید و بقیه به خودی خود ظاهر می شوند. هنگامی که گان گرید را با موفقیت اعمال می کنید، این چیزی است که باید در نمودار مشاهده کنید:
گان گرید
گان گرید
در بالا نمودار روزانه AUD/USD را مشاهده می کنید. تصویر نحوه عملکرد نشانگر Gann Grid را نشان می دهد. خط سیاه ضخیم حرکت پایه ای است که ما برای شبکه خود انتخاب می کنیم. در ابتدا و انتهای خط مشکی ترسیم شده، دو قسمت پایینی را داریم که پایه را تشکیل می دهند. همانطور که می بینید، اندازه خط سیاه برابر است با اندازه هر ضلع در مستطیل های آبی. فلش‌های آبی روی نمودار، لحظاتی را نشان می‌دهند که عمل قیمت پشتیبانی/مقاومت را در Gann Grid پیدا می‌کند. همانطور که می بینید، عملکرد قیمت به روشی مشابه که قبلا در Gann Fan نشان داده شد، در تعامل است. ما همچنین سطوح شکستگی داریم که می تواند نشان دهنده حرکت بالقوه قیمت در جهت شکست باشد.

استراتژی های معامله گان

اکنون که با نحوه عملکرد Gann Fan و Gann Grid آشنا شدید، اکنون با استفاده از هر یک از این ابزارها، درباره استراتژی گان و شیوه های معاملاتی با استراتژی GANN صحبت خواهیم کرد.

استراتژی معاملاتی گان فن

اولین روش معاملاتی گان که در مورد آن صحبت خواهیم کرد حول محور فن می چرخد. ما بر اساس سیگنال های Gann Fan، نقاط ورود و خروج را در نمودار پیدا خواهیم کرد. همچنین، ما قوانینی را در مورد نحوه مدیریت حد ضرر خود در هنگام معامله با فن Gann اجرا خواهیم کرد.

ورودی معامله گان فن

دو گزینه برای باز کردن معاملات با گان فن وجود دارد. اولین مورد برای معامله شکست و دومین مورد پیش بینی جهش از خطوط مورب است. شکست‌های خط گان فن - اگر از طریق یکی از نه خط گان فن یک شکست را مشاهده کردید - باید معامله‌ای را در جهت شکست باز کنید. با این حال، با اولین شمع که بالاتر از خط گان بسته می شود وارد معامله نشوید. گاهی اوقات برخورد با سطوح همیشه آنقدر دقیق نیست. به این ترتیب، بهتر است منتظر بمانید تا شمع بالاتر از خط گان بسته شود و سپس منتظر شمع تأیید دوم باشید که فراتر از شمع اولیه بسته شود. Gann Fan Line Bounces   هر زمان که قیمت از خط Gann جهش کرد، می توانید از این فرصت برای باز کردن معامله استفاده کنید. همانطور که در مورد گان Fan Line Breakouts، پس از مشاهده جهش باید آن را با یک شمع دیگر تأیید کنید.

استاپ لاس براساس گان فن

در هر نوعی از معاملات، برای محافظت از حساب خود باید از حد ضرر استفاده کنید . در اینجا چند ایده برای قرار دادن یک توقف ضرر مناسب هنگام معامله با گان لاین Breakouts و Bounces وجود دارد. S/L در شکست خط Gann – هنگامی که قیمت از یک سطح عبور می کند و معامله ای را باز می کنید، باید یک حد ضرر را در زیر یا پایین حمایت یا مقاومت قبلی در نمودار قرار دهید. S/L در Gann Line Bounces – هنگامی که قیمت از یک سطح جهش می کند و معامله را باز می کنید، باید یک توقف ضرر در زیر یا بالای جدیدترین نوسان ایجاد شده در زمان پرش قرار دهید.

تیک پرافیت بر اساس گان فن

اکنون که می دانید چه زمانی باید معاملات Gann را باز کنید و چگونه از آنها محافظت کنید، در مورد برخی از ایده های مدیریت سرمایه صحبت خواهیم کرد. T/P در شکستن فن گان: وقتی قیمت از سطح طرفداران گان عبور می کند و معامله ای را باز می کنید، باید حداقل تا زمانی که قیمت به خط بعدی حمایت یا مقاومت گان برسد، در معامله بمانید . T/P در Gann Fan Bounces – هنگامی که قیمت از سطح فن گان جهش می کند و معامله ای را باز می کنید، باید حداقل تا زمانی که قیمت به خط حمایت یا مقاومت قبلی Gann Fan برسد، در معامله بمانید. بیایید اکنون همه این قوانین را در یک مثال تجاری واقعی خلاصه کنیم:
استراتژی معاملاتی گان
استراتژی معاملاتی گان
در بالا می‌بینید که گان فن بر روی یک روند نزولی نمودار EUR/USD اعمال شده است. خط ضخیم آبی روی تصویر پایه ای را که ما استفاده می کنیم نشان می دهد که خطوط Gann Fan را در درجات مختلف محاسبه می کند. خطوط سیاه روی تصویر لحظاتی را نشان می دهد که معاملات باید طبق قوانین ما باز شوند. خطوط قرمز محل دستورات توقف ضرر برای هر معامله است. دایره های سبز لحظاتی را نشان می دهند که باید از معامله با سود خارج شد. تحلیل گان ما منجر به سه معامله در این نمودار می شود. اولین مورد زمانی شروع می شود که قیمت از سطح 1×1 گان عبور کند. شمعی که در بالای شمع شکسته بسته می شود، یک سیگنال خرید در نمودار ایجاد می کند. استاپ لاس باید در نزدیکی قسمت پایینی که قبل از شکست ایجاد شده است قرار گیرد. معامله باید تا زمانی انجام شود که عمل قیمت به سطح بعدی گان - سطح 2×1 برسد. می بینیم که قیمت سطح 2×1 را نمی شکند و در واقع از آن به سمت پایین معکوس می شود. زمانی که یک شمع ناحیه حمایتی ایجاد شده قبل از جهش را می شکند، باید یک معامله کوتاه باز شود. استاپ لاس باید بالای قسمت بالایی که درست قبل از جهش رو به پایین ایجاد شده است قرار گیرد. این معامله باید تا زمانی که قیمت همان خط مورب در جهت صعودی را بشکند، حفظ شود. توجه داشته باشید، سیگنال برداشت سود تقریباً در همان سطح سیگنال فروش اولیه است، که باعث می‌شود این معامله در 0 یا سود کم بسته شود. وقتی واکنش قیمت خط 2×1 را می شکند و یک شمع بالای نقطه شکست می بندد، گان فن سیگنال خرید دیگری می دهد. توقف ضرر در این معامله باید در زیر نزول قیمتی که قبل از شکست ایجاد شده است قرار گیرد. معامله باید تا زمانی که واکنش قیمت به خط مقاومت بعدی برسد، حفظ شود.

استراتژی معاملاتی گان گرید

استراتژی معاملاتی بعدی که مرور خواهیم کرد مربوط به اندیکاتور معاملاتی Gann Grid است. ما نحوه باز کردن معاملات، قرار دادن دستورات توقف ضرر و کسب سود را در هنگام معامله با اندیکاتور Gann در نظر خواهیم گرفت.

ورود به معامله با گان گرید

دو گزینه برای باز کردن معاملات با Gann Grid وجود دارد. اولین مورد این است که از طریق سطوح شبکه به دنبال شکستگی بگردید، و مورد دوم این است که پرش ها را از سطوح شبکه مشاهده کنید. شکست های گان گرید: برک آوت ها در گان گرید به همان روشی که با استراتژی گان معامله می شود. اگر شکست در گرید ظاهر شد، باید معامله ای را در جهت شکست باز کنید. مجدداً، بلافاصله بعد از اولین کندل وارد معاملات نشوید. مطمئن شوید که منتظر یک شمع تأیید دوم هستید که فراتر از شمع شکسته است. Gann Grid Bounces:  هنگامی که یک پرش از سطح Gann Grid در نمودار ظاهر می شود، می توانید در جهت جهش معامله کنید. اما همانطور که اشاره کردیم، مطمئن شوید که جهش را با یک شمع اضافی تایید کنید.

استاپ لاس Gann Grid

اندیکاتور Gann Grid نیز باید همراه با دستور توقف ضرر معامله شود. به این ترتیب از هرگونه غافلگیری در برابر نوسانات در بازار خود را محافظت خواهید کرد. حال بیایید ببینیم که چگونه باید در دو سناریو مختلف معاملاتی Gann Grid دچار توقف ضرر شویم: S/L در Gann Grid Breakouts: هنگامی که قیمت از سطح شبکه عبور می کند و معامله ای را باز می کنید، باید یک توقف ضرر در زیر یا پایین کندل قبلی در نمودار قرار دهید. S/L در Gann Grid Bounces: وقتی قیمت از سطح Gann Grid جهش می کند و معامله را باز می کنید، باید یک توقف ضرر در زیر یا پایین کندلی که در زمان پرش ایجاد می شود قرار دهید.

تیک پرافیت Gann Grid

اما چه مدت باید معاملات Gann Grid خود را نگه دارید؟ T/P در Gann Grid: هنگامی که قیمت از سطح Gann Grid عبور می‌کند و معامله را باز می‌کنید، باید حداقل تا زمانی که قیمت به سطح بعدی در شبکه برسد، در معامله بمانید. T/P در Gann Grid Bounces: زمانی که قیمت از یک سطح گرید بازگشت میکند و شما معامله ای را باز می کنید، باید حداقل تا زمانی که قیمت به سطح قبلی در شبکه برسد، در معامله بمانید. حال بیایید قوانین را در یک مثال عملی معاملاتی اعمال کنیم. به تصویر زیر نگاهی بیندازید که استفاده از این استراتژی تجاری گان گرید را در عمل نشان می دهد:
استراتژی معاملاتی گان گرید
استراتژی معاملاتی گان گرید
در اینجا ما به نمودار روزانه AUD/USD نگاه می کنیم. تصویر با دو اصلاح رو به بالا شروع می شود که به سمت پایین هدایت می شوند. این دو با خط ضخیم آبی مشخص شده و به عنوان پایه نشانگر Gann Grid استفاده می شود. تصویر چهار معامله را بر اساس سیگنال های نشانگر Gann Grid نشان می دهد. خطوط افقی سیاه روی تصویر، لحظاتی را نشان می دهد که باید معاملات را باز کرد. خطوط افقی قرمز روی نمودار مکان های پیشنهادی برای دستورات توقف ضرر هستند. دایره های سبز به نقاطی اشاره می کنند که سود باید بر اساس قانون هدف ما جمع آوری شود. اولین معامله کوتاه مدت است و بعد از اینکه قیمت یک خط شبکه را به سمت پایین شکست می دهد. دستور توقف ضرر باید قبل از شکست در بالای نوسان رو به بالای صفحه قرار گیرد. معامله باید تا زمانی ادامه یابد که قیمت به خط شبکه پشتیبانی پایین‌تر برسد. معامله بعدی که زمانی باز می شود که قیمت خط شبکه سود برداشت معامله قبلی را بشکند. در این حالت، قیمت به حد ضرر نزدیک می شود، اما حرکت نزولی از سر گرفته می شود و در نهایت به هدف خود می رسد. سپس قیمت معکوس می شود و یک سطح شبکه را به سمت بالا می شکند. این یک سیگنال خرید در نمودار گان است. S/L باید در زیر قسمت پایینی که در زمان بازگشت قیمت ایجاد شده است قرار گیرد. معامله باید تا زمانی که قیمت به مقاومت موازی بعدی در شبکه برسد ادامه یابد. هنگامی که این اتفاق می افتد، قیمت به سمت پایین جهش می کند و یک فرصت جدید ایجاد می کند. این یک برگشت جدید است و ما از بالای برگشت برای دستور توقف ضرر خود استفاده می کنیم. معامله تا زمانی که قیمت از همان سطحی که از آن جهش کرده است بشکند، حفظ می شود. جمع بندی
 • نظریه گان بر اساس کار WD Gann است. این یک رویکرد معاملاتی مبتنی بر اصول هندسی است.
 • استراتژی گان نشان می دهد که زوایای خاصی که توسط واکنش قیمت ایجاد می شود می توانند به عنوان سطوح حمایت/مقاومت پنهان در نمودار قیمت عمل کنند.
 • تئوری گان معتقد است که روندها زمانی قابل اعتمادتر و پایدارتر هستند، زمانی که تمایل به 45 درجه داشته باشند. به این ترتیب، اندیکاتورهای معاملاتی گان زمانی که روی روندهای 45 درجه ترسیم می شوند، دقیق تر در نظر گرفته می شوند.
 • دو مورد از محبوب ترین ابزارهای معاملاتی گان عبارتند از:
  • Gann Fan: گان فن را با گرفتن روند روی نمودار برای پایه اعمال کنید.
  • Gann Grid: شبکه ها را با گرفتن دو نقطه روی نمودار اعمال کنید.
 • ابزارهای معاملاتی گان زمانی که در نمودارهایی با بازه زمانی بزرگتر اعمال می شوند دقیق تر هستند.
 • عملکردهای اصلی گان فن و شبکه گان این است که به عنوان سطوح حماثت/مقاومت عمل کرده و به تشخیص شکستگی های احتمالی کمک کنند .
 • یک معامله گر می تواند یک سیستم معاملاتی Gann را با استفاده از Gann Fan و Grid به روش زیر ترکیب کند:
  • زمانی که قیمت به سطح فن یا شبکه می‌رسد، می‌توانید معامله باز کنید.
  • باید تا زمانی که قیمت به خط بعدی Gann S/R برسد، در معامله خود بمانید.
  • هنگامی که به دنبال باز کردن یک معامله گان با استفاده از راه اندازی فن یا گرید هستید، پیشنهاد می شود پس از اینکه شمع شکسته توسط شمع دیگری تایید شد، وارد بازار شوید. به این ترتیب به تاییدیه اضافی و احتمال موفقیت بیشتری برای معاملات گان خود دست خواهید یافت.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها