سوگیری معاملاتی در بازار فارکس

تاریخ آخرین بروزرسانی: 18 فوریه 2024
سوگیری معاملاتی یکی از جنبه‌های مهم در موفقیت در بازارهای مالی است که برای تازه‌کاران و معامله‌گران تجربه‌یافته یکسان اهمیت دارد. در این مقدمه، به معنا و اهمیت سوگیری معاملاتی، راه‌های توسعه سوگیری معاملاتی و منابع مفید برای بهبود ذهنیت معاملاتی پرداخته می‌شود. سوگیری معاملاتی چیست؟ چرا معامله‌گران به سوگیری نیاز دارند؟ چگونه می‌توان سوگیری معاملاتی را توسعه داد؟ و در نهایت، چگونه می‌توان ذهنیت موفقیت‌آمیز در معاملات را بهبود بخشید؟ این موضوعاتی است که در این مقاله بررسی می‌شوند و امیدواریم که به شما کمک کند تا بهبود یابید و بهترین تصمیمات معاملاتی خود را بگیرید.

سوگیری معاملاتی چیست؟

سوگیری معاملاتی تمایل یا دیدگاه در بازارهای مالی است که معامله گران اعتقاد دارند احتمال بالاتری برای وقوع یک نتیجه خاص نسبت به دیگر احتمالات موازی وجود دارد. این سوگیری معاملاتی توسط عوامل فنی و/یا بنیادی تعیین می شوند که یک نگاه خاص را که رفتار بازار را توضیح می دهد، پشتیبانی می کند. این موضوع اغلب به روند بازار به عنوان یکی از دو بخش خریدارانه/فروشنده اشاره دارد که استراتژی و سبک معاملاتی مناسب را نشان می دهد. در این روش، معامله‌گران تلاش می‌کنند تا از الگوها و روندهای قیمتی بهره‌برداری کنند تا بتوانند معاملات موفقی انجام دهند. به‌طور کلی، سوگیری معاملاتی به معامله‌گران کمک می‌کند تا با تمرکز بر روی جهت حرکت بازار و شناسایی الگوهای معاملاتی، تصمیمات معاملاتی خود را اتخاذ کنند. این روش اغلب با استفاده از تحلیل فنی و استفاده از ابزارهای مختلفی مانند شاخص‌های فنی، میانگین متحرک، و سطوح پشتیبانی و مقاومت انجام می‌شود. به‌طور کلی، سوگیری معاملاتی به معامله‌گران امکان می‌دهد تا با تحلیل دقیق قیمت و روندهای بازار، به تصمیمات معاملاتی بهتری برسند و سود بیشتری کسب کنند.

چرا معامله گران به سوگیری معاملاتی نیاز دارند؟

معامله گران برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی که با استراتژی خاص معاملاتی آنان همخوانی دارد، به سوگیری معاملاتی نیاز دارند. هدف نهایی این است که تصمیمات خوبی با پول واقعی در معاملات گرفته شود. تعداد زیادی تصمیم باید در هر معامله گرفته شود که ممکن است گیج کننده باشد و اغلب منجر به اشتباهات شود. به عنوان مثال، یک معامله گر باید تعیین کند که چه بازاری را معامله کند، همچنین زمان ورود به معامله ، مدت زمان نگه داشتن معامله ، زمان خروج از معامله و اندازه معامله باید تعیین شود. تصمیمات دیگری هم وارد معاملات می شوند مانند، آیا باید توقف ضرر را تغییر دهم، آیا باید سود جزئی را بگیرم و از معامله کوچک بیرون بیایم (تصمیمات بیشتری هم وجود دارد، اما شما نکته را متوجه شدید). در دنیای معاملات، یک معامله گر جدید اغلب در بین پتانسیل سود و احتمال زیان گیر می افتد. آنها تجربه کافی ندارند تا کنترل احساسات را در تنظیمات معامله خود داشته باشند. اساساً، آنها به اعتماد به نفس و توانایی برای 'کنترل' یک نتیجه مثبت نیاز دارند و در نتیجه با تردید مواجه می‌شوند. معامله گران جدید به طور معمول فقط به نتایج معامله برای توسعه دیدگاه خود اعتماد می کنند. مشکل با نتایج این است که اگرچه برخی از این معاملات سودآور بوده اند، اما احتمالاً برای مدت زمان طولانی‌تر خطرناک هستند. اجزای اصلی ای که معامله گر باید تصمیم بگیرد تا سوگیری معاملاتی را تعیین کند:
  1. چه بازاری را معامله کنم؟
  2. در چه جهتی معامله کنم؟
  3. زمان ورود به معامله؟
  4. زمان خروج از معامله؟
  5. اندازه معامله؟
چه بازاری را معامله کنیم؟ انتخاب بازار برای تازه‌کاران معمولاً یک مسئله گیج‌کننده است. معامله‌گران اغلب به سمت بازارهای محبوب کشیده می‌شوند که فرصت‌های معامله مرتبط را ارائه نمی‌دهند. ابزارهای معاملاتی می‌توانند به معامله‌گران کمک کند تا با تولید درصدهای خرید و فروش خرده‌فروشان، بازار مناسب را انتخاب کنند. این تنها روشی نیست که معامله‌گران می‌توانند بازاری برای معامله انتخاب کنند. بسیاری از معامله‌گران از استراتژی خاص معاملاتی خود (مثلاً معامله روند) برای شناسایی بازارهای مناسب استفاده می‌کنند. معامله‌گران دیگر از تجزیه و تحلیل اساسی استفاده می‌کنند؛ به عنوان مثال، بررسی اخبار سیاسی یا رویدادهای ماکرواقتصادی به عنوان پایه‌ای برای انتخاب بازارهای معامله کاربرد دارند. بعضی معامله‌گران به جای استفاده از تجزیه و تحلیل فنی یا اساسی، از ابزارهای دیگری مانند تحلیل روان‌شناختی بازار یا نگاه به حرکت قیمت استفاده می‌کنند. هر روشی که معامله‌گران انتخاب کنند، مهمترین نکته این است که بازاری را انتخاب کنند که با استراتژی و شرایط معاملاتی خود همخوانی دارد و به آن پایبند بمانند. در کدام جهت معامله کنیم؟ جهت معامله معمولاً با روند بازار مرتبط است که دوباره به استراتژی معاملاتی مرتبط می‌شود.معمولاً، معامله‌گران با استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند نمودارهای قیمتی و شاخص‌های فنی، جهت معامله را تعیین می‌کنند. با توجه به ترجیح معامله‌گر برای دوره زمانی معامله‌اش می‌توانند روندهای معاملاتی کوتاه مدت یا بلندمدت را انتخاب کنند.اگر روند بازار به سمت بالا است، معامله‌گران ممکن است به دنبال فرصت‌های خرید باشند. در حالی که اگر روند به سمت پایین است، ممکن است به دنبال فرصت‌های فروش باشند. این تصمیمات معمولاً بر اساس استراتژی معاملاتی و شرایط بازار مورد بررسی قرار می‌گیرند. زمان ورود و خروج از معامله: زمان ورود و خروج از معاملات با تحلیل فنی و اساسی مرتبط است. اینها می‌توانند به طور مستقل یا ترکیبی برای تعیین نقاط خرید و فروش مورد استفاده قرار بگیرند. این ورود و خروج‌ها به طور عمومی توسط ابزارهای فنی مانند شاخص‌ها (میانگین‌های متحرک) یا با استفاده از شکستن نقاط قیمتی با استفاده از عملکرد قیمت تعیین می‌شوند. همچنین، برای تعیین زمان ورود و خروج، معامله‌گران ممکن است از الگوهای قیمتی و سطوح حمایتی و مقاومتی استفاده کنند. همچنین، اخبار و رویدادهای اقتصادی نیز می‌توانند تاثیر گذار بر روند قیمت‌ها باشند و به عنوان یک ملاک برای تصمیم‌گیری در مورد ورود و خروج از معاملات مورد استفاده قرار گیرند. اندازه معامله: اندازه معامله برای هر برنامه معاملاتی حیاتی است. معمولاً تازه‌کاران به این جنبه اهمیت نمی‌دهند و به طور ناهماهنگ معامله می‌کنند. اندازه معامله باید مطابق اندازه / تراز حساب در نظر گرفته شود. ما پیشنهاد می‌کنیم از اندازه معامله استفاده کنید تا بیش از 5٪ از همه موقعیت‌های باز شده را در معرض خطر قرار ندهید.این کار باعث کاهش خطرات احتمالی و مدیریت موثر ریسک می‌شود، که برای حفظ سرمایه و بهبود عملکرد معاملاتی بسیار حیاتی است.

چگونه سوگیری معاملاتی خود را توسعه دهیم؟

شاخص‌های فنی: اطلاعات پشتیبانی شده توسط شاخص‌های فنی مانند میانگین متحرک می‌تواند به معامله‌گران در یافتن یک سوگیری معاملاتی کمک کند. میانگین متحرک: میانگین‌های متحرک ابزارهای دیگری هستند که معامله‌گران می‌توانند برای تعیین یک سوگیری معاملاتی استفاده کنند. به طور معمول، معامله‌گران از میانگین متحرک ساده 200 دوره استفاده می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند این شاخص را روی هر نمودار اعمال کنند و ببینند که آیا قیمت بالا یا پایین می‌باشد. اگر قیمت بالاتر از میانگین باشد، معامله‌گران می‌توانند سوگیری بگیرند که روند صعودی است و به دنبال فرصت‌های خرید هستند. به همین ترتیب اگر قیمت پایین‌تر از میانگین باشد، معامله‌گران می‌توانند بگویند که روند نزولی است و در حالت سوگیری برای فروش هستند. نمودارهای زیر نشان‌دهنده سوگیری معاملاتی با استفاده از میانگین متحرک درهستند. میانگین متحرک 200 دوره اضافه شده است و قیمت به طور قابل توجهی پایین‌تر از این نمایشگر می‌باشد. با اطلاع از این موضوع، معامله‌گران روزانه مدت کوتاه می‌توانند این اطلاعات را بگیرند و سوگیری معاملاتی را برای جستجوی مواقع فروش تشکیل دهند. این سوگیری ممکن است تا زمانی که قیمت‌ها شروع به حرکت به سمت بالایی برای رسیدن به یک بالاترین نقطه و نفوذ خط میانگین متحرک نمایند، دوام داشته باشد. این واقعیت برای قیمت‌هایی که بالاتر از میانگین متحرک قرار دارند نیز صادق است که در نمودار دوم مشاهده می‌شود. سوگیری معاملات نزولی:
سوگیری معاملات نزولی:

سوگیری معاملات نزولی:

سوگیری معاملات صعودی:
سوگیری معاملاتی صعودی

سوگیری معاملاتی صعودی

عملکرد قیمت: اولین روش برای تشخیص یک سوگیری معاملاتی از طریق عملکرد قیمت است. معامله‌گران می‌توانند یک نمودار را مشاهده کرده و ببینند آیا قیمت‌ها به طور کلی در حال صعود یا نزول هستند. از طریق شناسایی بالاترین و پایین‌ترین نقاط. اگر قیمت‌ها در حال افزایش هستند و پایین‌ترین نقاط نیز در حال پیشرفت هستند، معامله‌گران باید یک سوگیری برای خرید تشکیل دهند. اگر قیمت‌ها در حال کاهش هستند (پایین‌ترین نقاط و بالاترین نقاط کمتر می‌شوند)، معامله‌گران باید یک سوگیری خاص برای فروش داشته باشند. با مرور 200-300 دوره در نمودار، این تکنیک می‌تواند با تقریباً هر استراتژی معاملاتی استفاده شود.
سوگیری معاملاتی عملکرد قیمت EUR/USD:

سوگیری معاملاتی عملکرد قیمت EUR/USD:

نمودار بالا یک نمودار چهارساعته EUR/USD را نشان می‌دهد. معامله‌گران با بررسی حدود دو ماه اطلاعات به عقب خواهند نگاهید. این نشان می‌دهد تقریباً 300 شمع چهارساعته در اختیار معامله‌گران است. توجه کنید که قیمت‌ها به آرامی به سمت پایین به نقاط پایین‌تری برای دوره انتخاب شده حرکت می‌کنند. این نشان می‌دهد که بازار در یک روند نزولی قرار دارد که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا یک سوگیری برای فروش شکل دهند. سخن پایانی: سوگیری معاملاتی یک استراتژی مهم در بازارهای مالی است که توسط معامله‌گران برای شناسایی جهت حرکت بازار و شکل‌دهی به تصمیمات معاملاتی استفاده می‌شود. با توجه به تحلیل‌های فنی و ارزیابی عملکرد قیمت، معامله‌گران می‌توانند بیشترین بهره‌وری را از این استراتژی بردارند. همچنین، استفاده از شاخص‌های فنی مانند میانگین متحرک و تحلیل قیمت می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا سوگیری معاملاتی موثرتری انجام دهند. اما باید توجه داشت که هیچ استراتژی یا روشی کاملاً قطعی نیست و معامله‌گران باید همواره با تحلیل دقیق و اصولی به بازارها نگاه کنند تا تصمیمات بهینه‌تری برای معاملات خود بگیرند.
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها