4 اندیکاتور تشخیص روند | اندیکاتورهای معامله روند

تاریخ آخرین بروزرسانی: 14 فوریه 2023
اندیکاتور تشخیص روند نمی‌تواند برگ برنده شما باشد اما قطعا بلیط شانس شماست. در آموزش فارکس روش‌های متفاوتی را برای تشخیص روند آموزش دادیم از رفتن به یک تایم فریم بالاتر تا رسم خط روند بر اساس نقاط برخورد، اما اندیکاتور تشخیص روند روش ساده‌تری است. معامله گران روند تلاش می کنند تا روندها را شناسایی و از آنها سود بگیرند. در معاملات روند تلاش بر این است تا از طریق تحلیل قدرت حرکت قیمت در یک جهت، سود شکار کرد. راه های مختلفی بدین منظور وجود دارد. صد البته، هیچ اندیکاتور تشخیص روند نیست که وحی منزل باشد و در نقش بلیط ورود شما به باشگاه ثروتمندان باشد. معامله گران علاوه بر تحلیل، باید در مدیریت ریسک و روانشناسی معاملات نیز تبحر خوبی داشته باشند. اما برخی استراتژی‌ ها هستند که امتحان خود را پس داده‌اند و همچنان ابزار محبوبی در اختیار معامله‌گران روندی که بدنبال تحلیل برخی اندیکاتورهای بازار هستند قرار گرفته اند.

اندیکاتور تشخیص روند

  • در معاملات روند تلاش بر این است تا از طریق تحلیل قدرت حرکت قیمت دارایی، سود شکار کرد.
  • گرچه هیچ اندیکاتوری در نقش بلیط ورود شما به باشگاه ثروتمندان بازار نیست، اما برخی استراتژی‌ها هستند که امتحان خود را پس داده‌اند و همچنان ابزار محبوب معامله‌گران روند هستند.
  • میانگین متحرک یک ابزار تحلیل تکنیکال است که داده های قیمتی را با ایجاد میانگینی از قیمت مدام به روز می کند.
  • اندیکاتور مکدی نوعی اندیکاتور نوسانگر است که به معامله گران کمک می کند بتوانند به سرعت نوسانات کوتاه مدتی که در حال تشدید شدن هستند را شناسایی کنند.
  • اندیکاتور RSI یک اندیکاتور نشان دهنده قدرت حرکت قیمت است که شدت نوسانات اخیر قیمت را اندازه گیری کرده و از این طریق شرایط اشباع خرید و اشباع فروش در قیمت سهام را ارزیابی می‌کند.
  • اندیکاتور OBV تراکم فشار خرید و فروش را اندازه گیری می کند اینگونه که حجم را در روزهای «صعودی» جمع زده و در روزهای «نزولی» کسر می‌کند.
[elementor-template id="52272"]

اندیکاتور تشخیص روند: میانگین متحرک

میانگین متحرک یک ابزار تحلیل تکنیکال است که داده های قیمت را با ایجاد میانگینی از قیمت مدام به روز می کند. بر روی نمودار قیمتی، میانگین متحرک یک خط صاف و مسطح ایجاد می کند که هرگونه جابجایی تصادفی قیمت را از روی نمودار حذف می کند. این میانگین برای یک بازه زمانی خاص - 10 روز، 20 دقیقه، 30 هفته یا هر دوره زمانی که معامله گر انتخاب می کند، گرفته می شود. برای سرمایه گذاران و معامله گران بلندمدت، میانگین متحرک ساده 200 روزه، 100 روزه و 50 روزه انتخاب های محبوبی هستند. روش های مختلفی برای استفاده از میانگین متحرک وجود دارد. اولین روش این است که به زاویه میانگین متحرک نگاه کنید. اگر برای مدت زمان طولانی به نظر به صورت افقی حرکت می کند، پس قیمت روندی ندارد، بلکه معاملات رنج یا ساید است. یک رنج معاملاتی زمانی است که یک جفت ارز بین قیمت های کف و سقف با ثبات معامله می شود. اگر زاویه خط میانگین متحرک به سمت بالا باشد، روند صعودی است. با این حال، میانگین‌ های متحرک در مورد سمت و سوی آتی جفت ارز پیش بینی ارائه نمی‌دهند. بلکه فقط بازتابی هستند از اینکه قیمت به طور میانگین در یک دوره زمانی چه می کند. کراس یا تقاطع میانگین های متحرک روش دیگری برای استفاده از میانگین متحرک است. با رسم میانگین متحرک 200 روزه و 50 روزه بر روی نمودار، وقتی میانگین متحرک 50 روز از زیر 200 روز را قطع کرده و به بالای آن می رود سیگنال خرید است. وقتی میانگین متحرک 50 روز از بالا 200 روز را قطع می کند و به زیر آن می رود، سیگنال فروش است. تایم فریم ها را می توان بسته با بازه زمانی معاملاتی عوض کرد.
اندیکاتور تشخیص روند میانگین متحرک

اندیکاتور تشخیص روند میانگین متحرک

هنگامی که قیمت از زیر، میانگین متحرک را قطع کرده و به بالای آن می رود نیز، می توان از آن به عنوان سیگنال خرید استفاده کرد و زمانی که قیمت از بالا میانگین متحرک را قطع کرده و به زیر آن می رود، می توان از آن به عنوان سیگنال فروش استفاده کرد. با این حال، از آنجایی که قیمت تلاطم بیشتری نسبت به میانگین متحرک دارد، در این روش احتمال دریافت سیگنال‌ های نادرست زیاد است، همانطور که نمودار بالا نشان می‌دهد. میانگین‌های متحرک همچنین می‌توانند برای قیمت در نقش حمایت و مقاومت عمل کنند. نمودار زیر میانگین متحرک 100 روزه را نشان می دهد که همچون حمایت عمل می کند (یعنی قیمت با برخورد به آن واکنش نشان می کند).
میانگین متحرک در نقش حمایت

میانگین متحرک در نقش حمایت

اندیکاتور تشخیص روند: اندیکاتور MACD

اندیکاتور MACD نوعی اسیلاتور نوسانگر است. اندیکاتور نوسانگر یک اندیکاتور تحلیل تکنیکال است که در طول زمان نوسان می کند (اندیکاتور MACD بالا و پایین خط مرکزی یا خط صفر نوسان می کند). این اندیکاتور هم یک اندیکاتور دنبال کننده روند است و هم یک اندیکاتور نشان دهنده قدرت حرکت. یکی از استراتژی های اصلی در MACD این است که در هیستوگرام زیر نمودار، خطوط MACD در کدام سمت خط صفر قرار دارند. اگر خطوط MACD برای یک دوره زمانی مداوم بالای صفر باشند، احتمالاً جفت ارز روند صعودی خواهد داشت. برعکس، اگر خطوط MACD برای یک دوره زمانی مداوم زیر خط صفر باشند، به احتمال زیاد روند نزولی خواهد بود. با استفاده از این استراتژی، سیگنال‌های خرید زمانی خود را نشان می‌دهند که MACD به بالای خط صفر می‌رود و سیگنال‌های فروش زمانی خود را نشان می‌دهند که مکدی به زیر صفر می آید. کراس اوور یا تقاطع خط سیگنال با خط مکدی نیز می تواند سیگنال های خرید و فروش ارائه دهد. اندیکاتور MACD دو خط دارد - یعنی یک خط تند و یک خط کند. سیگنال خرید زمانی رخ می دهد که خط تند از روی خط کند عبور کند و به بالای آن رود. سیگنال فروش زمانی اتفاق می‌افتد که خط تند از روی خط کند عبور کرده و به زیر آن رود.
اندیکاتور تشخیص روند MACD

اندیکاتور تشخیص روند MACD

اندیکاتور تشخیص روند: اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI یکی دیگر از اندیکاتور های نوسانگر است اما نوسان آن بین صفر تا 100 است از همین رو اطلاعات متفاوتی در قیاس با MACD ارائه می دهد. یکی از راه‌های تفسیر RSI این است که زمانی که اندیکاتور در هیستوگرام بالاتر از 70 است قیمت «اشباع خرید» (و مستعد اصلاح) است و زمانی که اندیکاتور زیر سطح 30 است باید قیمت را اشباع فروش (و مستعد واکنش)، ببینید. در یک روند صعودی قوی، قیمت اغلب برای دوره های زمانی مداوم، پیوسته به 70 و بالاتر از آن می رسد. در روندهای نزولی، قیمت می تواند برای مدت طولانی در 30 یا کمتر از آن باقی بماند. هر چند سطوح کلی اشباع خرید و اشباع فروش ممکن است گاها صحیح باشند، با این حال معمولا به موقع ترین سیگنال ها را برای معامله گران ارائه نمی کنند. روش جایگزین این است که وقتی روند صعودی است، نزدیک به شرایط اشباع فروش خرید کنید و در یک روند نزولی، در نزدیکی شرایط اشباع خرید فروش بگیرید. برای مثال، فرض کنید روند بلندمدت یک سهم افزایشی است. سیگنال خرید زمانی رخ می دهد که RSI به زیر 50 رود و سپس مجدد به بالای آن برگردد. در اصل، این بدان معنی است که در قیمت پولبک رخ داده است. بنابراین، معامله‌گر زمانی خرید می گیرد که به نظر می‌رسد دوره پولبک به پایان رسیده است طبق RSI روند از سر گرفته شده است. به این دلیل از سطوح 50 استفاده می شود که RSI معمولاً در یک روند صعودی به سطح 30 نمی رسد، مگر اینکه سناریوی برگشت قیمت در دستور کار باشد. سیگنال پوزیشن فروش زمانی است که روند نزولی باشد و RSI به بالای 50 رود و سپس مجدد به زیر از آن بازگردد. خطوط روند یا میانگین متحرک می توانند به تعیین جهت روند کمک کرده و مشخص کنند به چه سمت و جهتی باید پوزیشن بگیریم.
اندیکاتور تشخیص روند RSI

اندیکاتور تشخیص روند RSI

اندیکاتور تشخیص روند: اندیکاتور OBV

اندیکاتور حجم به خودی خود یک اندیکاتور ارزشمند است و اندیکاتور OBV انبوهی از اطلاعات مربوط به حجم را می گیرد و آن را تبدیل به یک اندیکاتور تک خطی می کند. این اندیکاتور تراکم فشار خرید و فروش را با جمع زدن حجم در روزهای "صعودی" و کسر کردن حجم در روزهای "نزولی" اندازه گیری می کند. در حالت ایده آل، حجم باید روندها را تایید کند. افزایش قیمت باید با افزایش OBV همراه باشد. کاهش قیمت باید با کاهش OBV همراه باشد. شکل زیر نشان می دهد که وقتی سهام Netflix Inc. (NFLX) روند صعودی داشته است اندیکاتور OBV نیز روند صعودی داشته است. از آنجایی که OBV به زیر خط روند نزولی خود نرفته است، همین نشانه خوبی بود که حتی پس از پولبک ها نیز قیمت احتمالاً به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.
اندیکاتور تشخیص روند OBV

اندیکاتور تشخیص روند OBV

اگر OBV در حال افزایش است و قیمت افزایش نمی یابد، این احتمال وجود دارد که قیمت در آینده از OBV پیروی کند و شروع به افزایش کند. اگر قیمت در حال افزایش باشد و OBV صاف باشد یا در حال کاهش باشد، ممکن است قیمت نزدیک به سقف خود باشد. اگر قیمت در حال کاهش باشد و OBV صاف یا در حال افزایش باشد، قیمت ممکن است نزدیک به کف خود باشد.
اشباع قیمت در اندیکاتور OBV

اشباع قیمت در اندیکاتور OBV

سخن پایانی

اندیکاتور تشخیص روند می‌توانند اطلاعات قیمتی را ساده ‌تر سازند، علاوه بر آن می توانند سیگنال‌ های معاملاتی در خصوص گرفتن یا عدم گرفتن پوزیشن ارائه ‌دهند. از اندیکاتورها می توان در تمام تایم فریم ها استفاده کرد و اساسا آنها دارای پارامترها و متغیرهایی هستند که می توانند با سلیقه شخصی هر معامله گر تنظیم شوند. معامله گران می توانند استراتژی های اندیکاتوری را با هم ترکیب کنند و اینگونه معیارهایی برای ورود و خروج به معاملات تعیین کنند. یادگیری معامله با استفاده از اندیکاتور تشخیص روند می تواند یک فرآیند دشوار باشد. اگر یک اندیکاتور برای شما جذاب است، ای بسا بهتر باشد در مورد آن بیشتر تحقیق کنید. از همه مهمتر، بد نیست که پیش از استفاده از آن در معاملات زنده یا ریل، آن را تست کنید. و کسانی که تا بحال هرگز معامله نزده اند باید بدانند که افتتاح حساب در یکی از بروکرهای سایت ما اولین گام ضروری برای دسترسی به بازار فارکس است. منبع این مقاله: اینوست پدیا
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها