خانه | اندیکاتور فارکس | اندیکاتور پارابولیک سار آموزش حرفه ای ✔️ Parabolic SAR

اندیکاتور پارابولیک سار آموزش حرفه ای ✔️ Parabolic SAR

Parabolic SAR

کانال تلگرام ما

اندیکاتور پارابولیک SAR: اندیکاتور فارکس محبوب اندیکاتوری برای همه معامله گران

فارکس، سهام، ارزهای دیجیتال، شاخص‌ها و سایر بازارهای مالی فرصت‌های معاملاتی زیادی را در اختیار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می گذارند. با این حال، با توجه به تغییرات مداوم در اقتصاد، فناوری ها و بطور کل فضای اقتصادی، بازارهای مالی مدام شاهد تغییر و تحول در استراتژی‌هایی است که معامله‌گران بکار می برند تا اینگونه بتوانند به یک سیستم خوب و سودآور برسند.

معامله گران فارکس و رمز ارزها از بسیاری از اندیکاتورهای تکنیکال از میانگین متحرک ساده SMA، میانگین متحرک نمایی EMA، گرفته تا ​​ADX، ایچیموکو و اندیکاتور SAR، را از معامله گران سایر بازارها وام گرفته اند تا روند بازار را تشخیص دهند و بتوانند با سایر شرکت کنندگان بازار رقابت کنند.

بارها و به طور گسترده بحث شده است که بازار بصورت روندی حرکت می کند، و برای اینکه بتوانید یک معامله گر سودآور باشید، باید روند را دوست خود قرار دهید، زیرا به شما کمک می کند معاملات سودآوری داشته باشید. مشخص کردن روند بازار اگرچه ساده است، اما اگر به بازار فارکس و کریپتو و رمز ارز آشنایی نداشته باشید می تواند امری ترسناک باشد.

اندیکاتور پارابولیک سار
اندیکاتور پارابولیک سار

اگر معامله گر جهت بازار را بداند در زمان، انرژی و پول او صرفه جویی شده و از به بیراهه رفتن معامله گر جلوگیری می کند. دانستن روند بازار و ترکیب این استراتژی با اسیلاتورهای دنباله روی روند و اندیکاتورهایی همچون پارابولیک SAR سودآوری شما را به شدت افزایش می دهد. اندیکاتور پارابولیک سار اولین بار توسط جی.ولز وایلدر، همان خالق اندیکاتور شاخص قدرت نسبی یا RSI  معرفی شد.

در این مقاله، ما در خصوص شناسایی روند، استفاده از اندیکاتور SAR برای معامله بر روی روند و نحوه تنظیم حد ضرر با استفاده از اندیکاتور SAR بحث خواهیم کرد.

Parabolic SAR چیست؟

Parabolic SAR، یک اندیکاتور تکنیکال دنباله روی روند است که معامله گران از آن برای مشخص کردن جهت بازار، نقطه ورود و خروج و نقاط برگشت بازار استفاده می کنند.

اندیکاتورهای دنباله روی روند ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند که داده های ریاضی را به گراف ها و نمودارها تبدیل می کنند تا بتوان نمودی بصری از جهت قیمت بدست آورد.

این اندیکاتورها عبارتند از باندهای بولینگر، میانگین متحرک و اندیکاتور پارابولیک SAR.

Parabolic SAR
Parabolic SAR

نمودار بالا پارابولیک SAR را به عنوان یک اندیکاتور دنبال کننده روند برای نشان دادن جهت قیمت BTCUSD نشان می دهد.

از اندیکاتور SAR همچنین برای تریل حد ضرر نیز استفاده می‌شود، زیرا به معامله‌گران کمک می‌کند تا نقاط برگشت قیمت و روندهای سودآور بزرگ را شناسایی کنند.

پارابولیک SAR چگونه کار می کند؟

اندیکاتور تکنیکال SAR پرایس اکشن، حجم معامله، نمودارها و سایر موارد را با هم ترکیب کرده و تبدیل به یک نمایش بصری از بازار کرده و مستقیما در اختیار معامله گر قرار می دهد. این اندیکاتور در نمودار، به صورت خط نقطه چین در زیر کندل‌ها (در بازار صعودی) و در بازار نزولی، SAR در بالای کندل‌ها ظاهر می‌شود.

پارابولیک SAR چگونه کار می کند؟
پارابولیک SAR چگونه کار می کند؟

هنگامی که اندیکاتور پارابولیک SAR در زیر کندل ها یا قیمت ظاهر می شود، نشان دهنده تغییر روند از نزولی به صعودی است. اما اگر اندیکاتور پارابولیک سار بالاتر از قیمت ظاهر شود، سیگنال تغییر روند از صعودی به نزولی برای معامله‌گران است که می توانند روی یک جفت ارز یا دارایی پوزیشن خرید یا فروش بگیرند.

Parabolic SAR معمولا در بازارهای رونددار بهتر جواب می دهد زیرا به معامله‌گران کمک می‌کند تا روندها را شکار کنند و به سودآوری دست یابند، اما همانطور که می بینید اندیکاتور SAR در تصویر بالا در بازار رنج یا ساید درگیر بوده است و سیگنال‌های اشتباه صادر کرده است. بهترین کار این است که برای دقت بیشتر و بهتر از این اندیکاتور در کنار اندیکاتورهای دیگری همچون میانگین متحرک نمایی 50 و 200 (EMA)  استفاده کرد.

محاسبه اندیکاتور پارابولیک SAR

محاسبه اندیکاتور Parabolic SAR به صورت دستی پیچیده است. با پیشرفت علم و ظهور نرم افزارهای تحلیل تکنیکال، اندیکاتور مجزایی برای آن طراحی شد و خوشبختانه این اندیکاتور در متاتریدر بصورت رایگان در دسترس معامله گران قرار گرفته است.

این مقاله برای شما مفید است:   اندیکاتور Moving Average Crossover ❤️ دانلود رایگان ❤️

این اندیکاتور مدتها پیش از استفاده از کامپیوتر توسط J.Welles Wilder ابداع شد. هدف این بود که به معامله‌گران کمک شود تا از روندها سواری بگیرند، با جابجا شدن موقعیت نقطه های اندیکاتور پارابولیک سار برگشت ها را شناسایی کنند، و نقاط خروج از پوزیشن را پیدا کنند. اساساً، نقطه های اندیکاتور SAR در یک روند صعودی در زیر پرایس اکشن و در یک روند نزولی در بالای پرایس اکشن ظاهر می شوند.

با این حال، معامله‌گران باید پیش‌زمینه ای در مورد نحوه محاسبه این اندیکاتور را بدانند.

فرمول پارابولیک SAR

SAR نقاطی است که بر اساس داده‌های فعلی بازار محاسبه می‌شوند. به عنوان مثال، برای دانستن مقدار امروز SAR ، از مقدار SAR دیروز استفاده می شود، و از مقدار SAR امروز می تواند برای دانستن مقدار SAR فردا استفاده شود.

در یک روند صعودی، مقادیر SAR از سویینگ های سقف قبلی و در یک روند نزولی، مقادیر SAR از سویینگ های کف قبلی برگرفته می شوند. اندیکاتور SAR از بالاترین و پایین ترین نقاط در جهت روند (نقاط افراطی) در کنار ضریب شتاب (AF) برای تعیین محل قرارگیری نقطه ها استفاده می کند.

معامله گران می توانند ضریب شتاب را تنظیم کنند تا در زمان برگشت قیمت، حساسیت اندیکاتور کم و زیاد شود. هر چه ضریب شتاب بالاتر باشد، حساسیت اندیکاتور افزایش می یابد. با کاهش ضریب شتاب به زیر مقدار پیش فرض 0.02، حساسیت اندیکاتور کاهش می یابد و سیگنال های برگشت روند کمتر (دیرتر) صادر می شوند.

چگونه با استفاده از Parabolic SAR معامله کنیم؟

معامله گران فارکس و ارزهای دیجیتال می توانند جفت ارزها یا رمزارزهای مختلف را با اهرم معاملاتی معامله کنند.

چگونه با استفاده از Parabolic SAR معامله کنیم؟
چگونه با استفاده از Parabolic SAR معامله کنیم؟

در پلتفرم های معاملاتی متاتریدر 4، ابتدا به سربرگ insert و بعد اندیکاتورها بروید و در قسمت trend یا اندیکاتور های نشان دهنده روند می توانید این اندیکاتور  (پارابولیک سار) را انتخاب نمایید.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، چاپ نقطه های SAR Parabolic بالای کندل ها سیگنال حرکت نزولی است. و برعکس، ظاهر شدن نقطه های SAR پاربولیک در زیر قیمت، نشانگر تغییر جهت از نزولی به صعودی است. معامله گران باید این تغییر روند را با سایر استراتژی های معاملاتی قابل اعتمادی که تست شده هستند ترکیب کرده و تأیید بگیرند.

استراتژی های پارابولیک SAR

اندیکاتور Parabolic SAR، اگرچه ساده است، اما به معامله گران برای شکار روندها، به ویژه هنگامی که با استراتژی های دیگر در بازار فارکس و رمزارز ترکیب می شود، کمک شایانی می کند، در کل می توان گفت اندیکاتور پارابولیک سار می تواند بسیار مورد علاقه معامله گران باشد.

شایان ذکر است که اندیکاتور پارابولیک سار در بازارهای رونددار، نه در بازار ساید یا مواج، بهتر جواب می دهد، در بازارهای مواج یا رنج این اندیکاتور ممکن است سیگنال های نادرستی در زمانی که قیمت ها بصورت رنج نوسان می کنند، ارائه دهد. از آنجایی که بازار فارکس و رمزارز بصورت روندی حرکت می کنند، اندیکاتور پارابولیک سار می تواند گزینه ای عالی در جعبه ابزار تحلیل معامله گران باشد.

شکست (بریک اوت) در پارابولیک SAR

شکست (بریک اوت) در پارابولیک SAR
شکست (بریک اوت) در پارابولیک SAR

از اندیکاتور Parabolic SAR می توان برای تشخیص فوری یک شکست استفاده کرد. هر بار چرخش نقطه های اندیکاتور به سمت دیگر نمودار قیمتی، نشان دهنده اینست که برگشت احتمالی قیمت قریب‌الوقوع است، و زمانی که تغییر در روند رخ می دهد و با اندیکاتور پارابولیک سار تایید می شود، معامله‌گر می‌تواند یک پوزیشن خرید یا فروش بگیرد.

برای نمودار جفت ارز BTCUSD در بالا، نقطه های اندیکاتور پارابولیک سار بالای قیمت ظاهر شده، که نشان دهنده بازگشت احتمالی قیمت از روند صعودی به روند نزولی است (باز کردن پوزیشن فروش) و با تایید تغییر جهت قیمت توسط اندیکاتور پارابولیک سار از نزولی به سمت صعودی می توان پوزیشن باز را بست.

استراتژی پارابولیک سار SAR دو گانه

استراتژی PSAR دوگانه از دو تایم فریم استفاده می کند، یکی بازه زمانی بالاتر یعنی 1 روزه و یک بازه زمانی پایین تر یعنی 4 ساعته.

در بازه زمانی 1 روزه، اندیکاتور Parabolic SAR تغییر روند را از یک روند صعودی به یک روند نزولی نشان می‌دهد، زیرا نقطه بالای قیمت ظاهر می‌شود.

این مقاله برای شما مفید است:   اندیکاتور Easy Trend Visualizer ❤️ با لینک دانلود رایگان ❤️
استراتژی پارابولیک سار SAR دو گانه
استراتژی پارابولیک سار SAR دو گانه

برای تایید این معامله، ما آن را در بازه زمانی پایین تر از 4 ساعته روی همان قیمت باز می کنیم. اگر تایید شود، معامله‌گر یک پوزیشن فروش باز کرده و با تایید تغییر روند در بازه زمانی 1 روزه پوزیشن خود را می بندد.

تایید استراتژی پارابولیک سار SAR دو گانه
تایید استراتژی پارابولیک سار SAR دو گانه

تصویر بالا نشان‌دهنده معامله با استفاده از اندیکاتور دوگانه PSAR است که برای BTCUSD یک پوزیشن فروش روی 32,000 دلار باز کرده و این پوزیشن فروش را در 18,500 دلار (در پی تأیید با بازه زمانی بالاتر 1 روزه) بسته است.

استراتژی اسکالپ SAR Parabolic

اسکالپ کردن یک استراتژی معاملاتی کوتاه مدت است که توسط معامله گران در تایم فریم های پایین تر اجرا می شود تا اینگونه با بازکردن چندین پوزیشن، سود های سریعی بگیرند. اسکالپرها اغلب با استفاده از نمودار یک دقیقه ای معامله می کنند.

برای اسکالپ کردن بهتر است از استراتژی PSAR دوگانه استفاده شود، در این حالت، می ‌توانیم از نمودار 15 تا 30 دقیقه‌ای به‌عنوان تایم فریم بالا استفاده کنیم و از نمودار 1 دقیقه‌ای برای پیدا کردن نقاط ورود و خروج خود بر اساس تایم فریم بالاتر استفاده ‌کنیم.

تنظیمات اندیکاتور پارابولیک SAR

بمنظور عوض کردن تنظیمات اندیکاتور، بر روی خط نقطه چین اندیکاتور کلیک چپ کرده و سپس روی تنظیمات اندیکاتور کلیک کنید.

تنظیمات اندیکاتور پارابولیک SAR
تنظیمات اندیکاتور پارابولیک SAR

تنظیمات پیش فرض روی 0.02 تنظیم شده است. کم کردن این مقدار حساسیت اندیکاتور نسبت به تغییر قیمت را کاهش می دهد و افزایش آن، حساسیت اندیکاتور SAR نسبت به تغییر قیمت را افزایش می دهد. حداکثر مقدار برای SAR 0.2 است.

اندیکاتور پارابولیک SAR در MT4

اندیکاتور Parabolic SAR در نرم افزار معاملاتی MT4 برای معامله گران فارکس در دسترس است. تمام استراتژی های مورد بحث را می توان بر روی این اندیکاتور اعمال کرد. اگرچه ضریب شتاب شاید نام دیگری داشته باشد، اما نحوه عملکرد همه چیز اندیکاتور تقریباً یکسان است.

اندیکاتور پارابولیک SAR و حد ضرر و حد سود

اگرچه اندیکاتور Parabolic SAR ظاهری ساده دارد، اما می توان آن را متناسب با استراتژی های مختلف اصلاح و تعدیل کرد. می توان از آن برای تشخیص جهت روند، نقطه ورود، نقطه خروج از معامله و حد ضرر استفاده کرد.

بهتر است برای کسب نتایج بهینه از این اندیکاتور به صورت مجزا استفاده نکرد. (بویژه در زمان تنظیم حد ضرر یا تریل کردن حد ضرر).

اندیکاتور پارابولیک SAR و حد ضرر
اندیکاتور پارابولیک SAR و حد ضرر

تریل کردن حد ضرر باید در فواصل کم نسبت به نقطه باز کردن پوزیشن با اندیکاتور SAR انجام گیرد و حد سود می تواند 1.5 برابر حد ضرر در نظر گرفته شود. معامله بر اساس این استراتژی پایان کار نیست، بلکه مدیریت سرمایه از طریق تنظیم یک حد ضرر مناسب باید صورت گیرد، تا در صورتی که قیمت برخلاف برنامه معاملاتی شما حرکت کرد اتفاق ناگواری برای حساب معاملاتی شما رخ ندهد!

مزایا و معایب SAR Parabolic

همه اندیکاتورهای معاملاتی دارای مزایا و معایب هستند و اندیکاتور Parabolic SAR نیز از این امر مثتسنا نیست. اندیکاتور PSAR به دلیل واکنش سریع که نشان دهنده تغییر احتمالی جهت قیمت و یا تعیین نقطه ورود و خروج در یک پوزیشن معاملاتی است، به معامله گر کمک می کند تا از تریل کردن حد ضرر  بهره برد.

یک مشکل عمده برای اندیکاتور SAR این است که در بازار های رنج یا ساید سیگنال های نادرست صادر می کند. بهتر است با اندیکاتور SAR به تنهایی پوزیشن نگیرید، به خصوص در بازارهای رنج یا ساید، زیرا ممکن است منجر به ضرر زیاد می شود.

برخی از سؤالات متداول در مورد اندیکاتور پاربولیک  SAR

 

بسیاری از معامله گران سوالات گیج کننده ای را در مورد Parabolic SAR می پرسند. در این بخش از مقاله، در مورد برخی از سوالات پر تکرار در باب این اندیکاتور تکنیکال بحث خواهیم کرد.

آیا Parabolic Sar اندیکاتور خوبی است؟

Parabolic SAR یکی از قدیمی ترین ابزارهای نشان دهنده جهت قیمت در بازارهای مالی است. بنابراین، با توجه به تمام تجربیاتی که در طول سال ها استفاده از آن کسب گردیده است، به آن برتری خوبی نسبت به سایر اندیکاتور های تکنیکال داده است.

این مقاله برای شما مفید است:   آموزش اندیکاتور پین بار HI Pinbar برای متاتریدر ۴ و ۵

Parabolic SAR یک اندیکاتور همه کاره است که خدمات خوبی را در نحوه تحلیل معامله دارایی‌های مالی مانند کالاها، ارزها، شاخص‌ها و سهام ارائه می‌دهد و همچنین به شناسایی جهت فعلی روند قیمت کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، به عنوان یک سیستم تشخیص برگشت روند، این اندیکاتور برای تریل کردن استاپ لاس (حد ضرر) و نشان دادن نقاط احتمالی برگشت قیمت بسیار کارآمد است.

کدام اندیکاتور با Parabolic Sar بهتر جواب می دهد؟

اگرچه اندیکاتور Parabolic Sar بسیار کارآمد است، با این حال جی ولز وایلدر جونیور، خالق فرمول اندیکاتور RSI، توصیه می کند که معامله گران برای افزایش کارایی این اندیکاتور، آن را با اندیکاتورهای دیگر بکار برند.

داشتن چندین اندیکاتور برای تأیید سیگنال های اندیکاتور اولی بسیار مهم است زیرا گاهی اوقات یک اندیکاتور می تواند سیگنال های نادرست ارسال کند و هر گونه اقدام بر اساس چنین سیگنال هایی می تواند فاجعه آمیز باشد و منجر به ضرر هنگفت شود.

Parabolic Sar با اندیکاتورهایی مانند ADX، میانگین متحرک یا Stochastic به خوبی جفت می شود.

آیا Parabolic Sar سودآور است؟

تفاوت بین نقاط خروجی و نقاط ورودی است که تعیین کننده سودآوری معاملات است. اندیکاتور پارابولیک سار با تعیین نقاط ورودی در طول یک روند صعودی استوار اقدام به شکار سود می کند. همچنین سیگنال‌های هشدار دهنده‌ای را در صورت وقوع یک روند نزولی صادر می‌کند که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا اقدامات لازم را به سرعت انجام دهند.

چگونه می توانیم از Parabolic SAR به طور موثر استفاده کنیم؟

برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم از PSAR به طور موثری استفاده کنیم، معامله گر باید نحوه عملکرد اندیکاتور را بداند. هنگام استفاده از این اندیکاتور، اطمینان حاصل کنید که پارامترهای آن را به حالت پیشفرض و دست نزده باقی می گذارید. با این حال، برخی از معامله گران پارامترهای اندیکاتور را بر اساس استراتژی شخصی خود تنظیم می کنند.

باید توجه داشت که اندیکاتور PSAR بر روی کندل ها نسبت به نمودار خطی یا میله ای بهتر جواب می دهد.

همچنین تشخیص جایگاه نقطه های اندیکاتور PSAR ضرورت دارد. هنگامی که نقطه ها زیر نمودار قیمت باشند، حاکی از وجود روند صعودی است، اما لحظه ای که به بالای قیمت می رود، حاکی از وجود یک روند نزولی است.

آیا Parabolic SAR یک اندیکاتور اصلاحی است؟

سفارش حد ضرر یکی از تکنیک‌های مدیریت ریسک است که ضروری است در معاملات از آنها استفاده کرد. لحظه ای که یک کندل با یک PSAR رسم شده روی نمودار بسته می شود، اندیکاتور اصلاح نمی شود، حتی اگر در تایم فریم تغییری ایجاد شود.

چگونه می توان از اندیکاتور پارابولیک SAR برای گذاشتن حد ضرر استفاده کرد؟

سفارش حد ضرر یکی از تکنیک‌های مدیریت ریسک است که گذاشتن آن در هر معامله ضروری است، زیرا از ضررهای هنگفت در صورت وقوع روندهای ممتد و طولانی جلوگیری می‌کند.

یا می‌توانید قبل از ورود به معامله منتظر بمانید تا کندل قیمت بسته شود و بعد وارد معامله شوید یا تصمیم بگیرید که منتظر نمانید. اگر منتظر بمانید، نقطه های اندیکاتور ساید می شوند (به پهلو ترسیم می شوند). در این حالت، می توانید از آنها به عنوان نقاط حد ضرر استفاده کنید.

از سوی دیگر، زمانی که تصمیم می‌گیرید منتظر بسته شدن کندل نمانید، توصیه می‌شود، حد ضرر را زیر سویینگ کف اخیر قرار دهید (در صورت داشتن پوزیشن خرید) و یا آن را بالای سویینگ سقف اخیر قرار دهید (در صورت داشتن پوزیشن فروش).

اندیکاتور Parabolic SAR در چه تایم فریمی بهتر جواب می دهد؟

PSAR مانند سایر اندیکاتورها در تمام تایم فریم ها به خوبی جواب می دهد. برای معامله گران سویینگ (بلند مدتی تر) در تایم فریم های بالاتر و برای معامله گران ساعتی و اسکالپ در تایم فریم یک دقیقه یا 15 دقیقه بسیار خوب جواب می دهد. فرمول تعیین بهترین تایم فریم به استراتژی معاملاتی هر فرد بستگی دارد.

با این حال، برخی معتقدند بهترین تایم فریم برای استفاده از PSAR تایم فریم 4 ساعته است، اما باز هم بستگی به سلیقه معامله‌گر دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
تیتر مباحث
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  ❤️ بخشهای محبوب ❤️

  آموزش فارکس
  آموزش فارکس
  بروکر فارکس
  بروکر فارکس

  بروکرهای فارکس محبوب در ایران

  amarkets broker
  amarkets broker

  بروکر محبوب از نظر ارائه خدمات

  ✔️ محبوبیت روز افزون و خدمات نوین

  capitalxtend broker
  capitalxtend broker

  بروکر محبوب از نظر پشتیبانی

  ✔️ محبوبیت بدلیل پشتیبانی فعال

  alpari broker
  alpari broker

  بروکر محبوب از نظر سابقه

  ✔️ محبوبیت چند دهه میان ایرانیان

  errante broker

  بروکر محبوب از نظر اسپرد و کارمزد

  ✔️ محبوبیت بخاطر اسپرد و کارمزد اندک

  اشتراک در
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها